Dhr. A. J. L. Jacobs ontdekte graancirkel in z'n tarweveld Nieuw zangseizoen Gospelltoor In Toucli Zwerven door buitendijkse natuur - excursie Kwade Hoek - Zuiveringsschap controleert gebruik gewasbeschermings middelen De Zeemanspot trekt gestrand jacht vlot Dierenopvang Goeree-Overflakkee Training tegen incontinentie Kerkdiensten GerefGemeenten Vanuit Middelharnis nodigt de Herv. zangver, ''Jeduthun" u uit voor de eerste repetitieavond in het nieuwe seizoen 69e Jaargang DINSDAG 13 AUGUSTUS 1996 No. 6526 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur. A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Rotterdam-Rijnmond ^1 I It* district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) GEMEENTE MIDDELHARNIS Rijden onder invloed van alcohol In de nacht van woensdag 7 augustus op donderdag 8 augustus werd een bestuur der van een personenauto aangehouden te Sommelsdijk. Na controle bleek hij te veel te hebben gedronken. De ademana lyse-uitslag was 330 ug/1. Hij kreeg een rijverbod en een boete van 350 gulden. Aanrijding met lichamelük letsel tussen bromfiets en fietser Op woensdagmiddag vond er een aanrij ding plaats op het fietspad gelegen naast de Rottenburgseweg te Middelhamis tus sen een fietser en een bromfietser. De bromfietser kwam ten val en werd ge wond vervoerd naar het ziekenhuis te Dirksland. Verzoek van politie is aan getuigen die deze aanrijding hebben zien gebeuren en nog niet door de politie zijn gehoord zich te melden, tel. (0187) 488777. Diefstal benzine In de nacht van dinsdag 6 augustus op woensdag 7 augustus werd er vanuit een geparkeerde auto die stond op het Euro paplein te Nieuwe Tonge een hoeveel heid benzine gestolen. GEMEENTE DIRKSLAND Diefstal kentekenplaat Tussen dinsdagmiddag 6 augustus en woensdagmorgen 7 augustus werd er een kentekenplaat van een auto gestolen, voorzien van kenteken ZH-46-XB aan de Peuterdijk te Herkingen. Hetzelfde feit gebeurde met het kenteken YD-45-NV. Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden zal vanaf nu gedurende het spuitseizoen (april- september) contro leren op de zorgvuldige toepassing van gewasbeschermingsmiddelen door agrariërs. Controles zullen vooralsnog plaatsvinden op Ijsselmonde, Voome- Putten, Hoeksche Waard, Goeree- Overflakkee en het Eiland van Dordrecht. De actie is een gevolg van de voorlich tingsbijeenkomsten die het zuiverings schap in het voorjaar heeft georgani seerd voor agrariërs. Tijdens deze bij eenkomsten zijn feiten gepresenteerd over de slechte kwaliteit van het opper vlaktewater door het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. Het zui veringsschap heeft de deelnemers een aantal tips gegeven om de gebruikte middelen zo zorgvuldig mogelijk toe te passen. Bij overtredingen zijn de milieucontro leurs bevoegd in het uiterste geval een proces verbaal op te maken. Hierbij zullen zij afwegen of sprake is van bewust onzorgvuldige toepassing van de gebruikte middelen, bijvoorbeeld het lozen van spoelwater van spuitmachi- nes in de sloot, te dicht bij de slootkant spuiten, of spuiten bij te harde wind. Het zuiveringsschap voert sinds 1994 overleg met de Westelijke Land- en Tuinbouw organisatie WLTO om in samenspraak met de agrarische sector de waterverontreiniging door de open- grondsgedeelten terug te dringen. Begin juli heeft de WLTO het zuive ringsschap hiervoor een plan toege stuurd. Zondagmorgen 11 augustus piepte de Kustwacht te Ouddorp om 04.40 uur de bemanning van de Stellendamse redding- boot 'De Zeemanspot' op. Zij had mel ding gekregen van het vastlopen van een zeiljacht bij 'De Kwade Hoek', net bui ten de haven van Stellendam. Het was de in Vlaardingen thuis horende 'Azzuro', onderweg van Stellendam naar Oosten de. De Zeemanspot had niet veel moeite met dit karwei en trok het scheepje snel vlot. Het aan boord zijnde echtpaar be sloot toch maar terug te keren naar Stel lendam om het daglicht af te wachten, al vorens ze hun reis vervolgden. Ongeveer 05.30 uur werd De Zeemanspot weer af gemeerd. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Inbraak benzinestation te Oude Tonge Woensdagavond 7 augustus werd er in gebroken in het benzinestation aan de Rijksweg te Oude Tonge. Er werd een hoeveelheid goederen ontvreemd. Getui gen die op genoemde avond na 22.00 uur tot 24.00 uur iets verdachts gezien heb ben in de omgeving van het station wor den verzocht de politie te bellen, tel. (0187)488777. Diefstal benzine uit auto In de nacht van dinsdag 6 augustus op woensdag 7 augustus werd er uit een ge parkeerde auto die stond op de Molen dijk te Ooltgensplaat een hoeveelheid benzine gestolen. Aanrijdingen met letsel Ie: Op vrijdag omstreeks 12.15 uur ont stond op de Rijkweg 59 ter hoogte van Achthuizen een aanrijding die in file in de richting van Oude Tonge reed keerde op de Rijksweg. Een haar tegemoetko mende automobilist kon een aanrijding niet meer voorkomen. Deze botste tegen de kerende auto. Een andere automobilist botste vervolgens op deze auto. Een pas sagier van een bij de aanrijding betrok ken voertuigen werd voor behandeling naar het ziekenhuis te Dirksland ver voerd. In totaal raakten 4 auto's en een caravan beschadigd. 2e: Eerder die dag omstreeks 10.45 uur op de N59 nabij de afslag met de N215 ontstond een kop/staart aanrijding waar bij 4 personenauto's betrokken waren. Hierdoor ontstond veel blikschade. Twee personen raakten licht gewond die na een bezoek aan een arts in Oude Tonge zich onder behandeling van hun eigen huis arts moesten stellen. Twee voertuigen moesten weggetakeld worden. Na een welverdiende vakantie start Gos pelkoor In Touch op dinsdag 20 augustus weer met een nieuw muzikaal seizoen. In Touch is een interkerkelijk koor van ongeveer 60 leden (tussen de 16 en 50 jaar) dat onder leiding staat van Ad de Joode. Ons repertoire bestaat uit tal van beken de en onbekende Nederlands- en Engels talige liederen. We treden regelmatig op in kerken op Goeree-Overflakkee en daarbuiten, ledere dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur repeteren we in de Exoduskerk te Sommelsdijk. Daar het aantal alten in het afgelopen seizoen sterk is gestegen zijn we op zoek naar hun muzikale tegenhangers. Dus... sopranen, bassen en tenoren, komgerust eens luisteren en/of meezin gen. Helaas zullen nieuwe alten die zich aan melden even op een wachtlijst worden geplaatst. Voor informatie kun je bellen naar Jeannette Mastenbroek, tel. (0187) 486575. Buiten de dijken en de duinen ligt op Goeree natuurgebied Kwade Hoek. Bij extra hoog water zoekt het zeewater er zijn weg. Daarom groeien er veel zout- minnende planten. Wie een kijkje wil nemen kan in augustus nog mee met de wekelijkse excursies onder leiding van gidsen van het IVN. Iedereen is welkom. Omdat het terrein heel kwetsbaar is, is het bezoekersaantal gelimiteerd. Om zelf op pad te gaan moet je lid zijn van Vereniging Natuurmo numenten. Kaartje kopen: Mensen, die mee willen met een excursie moeten van te voren een kaartje kopen bij VVV Ouddorp. Er zijn excursies op: iedere dinsdagavond in augustus om 19.00 uur. De excursies worden begeleid door gid sen van het IVN. Het vertrekpunt is de parkeerplaats aan de Oostdijkseweg tus sen Havenhoofd en Ouddorp (aan de kant van Havenhoofd). GEMEENTE GOEDEREEDE Vernielingen In de vroege ochtend van vrijdag 9 augustus werden door naar hun cam pings terugkerende jeugd een spoor van vernielingen achtergelaten langs de Koolweg. Tuinhekken, -lampen en brie venbussen moesten het ontgelden. Verder werd op donderdag 8 augustus een aan de Oude Nieuwlandseweg ge parkeerde personenauto beschadigd. De auto werd voorzien van een flinke kras. Baldadigheid Op zaterdag 10 augustus moest de brand weer uitruWcen voor een bermbrand aan de Oosterweg te Ouddorp. Door onbe kenden, vermoedelijk jeugd, was een in de bossages gebouwde hut in braad ge stoken. De brandweer bluste de zaak. Rijden onder invloed van alcohol Op donderdagmorgen 8 augustus werd omstreeks 9.00 uur een bestuurder uit België aangehouden i.v.m. zijn vreemde rijgedrag zo vroeg in de morgen. De be stuurder bleek teveel alcohol te hebben gedronken. Uitslag ademanalyse was 305 ug/1 en kreeg een rijverbod en een boete van 350 gulden. De boete werd direct betaald. Waarneming van een UFO te Stellendam Op dinsdagavond omstreeks 23.15 uur werd door een bestuurder van een auto op de Plaatweg tussen Stellendam en Melissant een UFO waargenomen. Hij zag een groot vliegend voorwerp van ongeveer 15 meter lengte naast hem vlie gen boven het land aldaar. Tevens zag hij een zee van licht met een felheid van een aantal bouwlampen. Het voorwerp steeg vervolgens rechtstandig omhoog zonder veel lawaai en was snel verdwe nen. Er was voor de rest niets in het land zichtbaar. Melding is doorgegeven aan landelijke meldingscentra. Diefstal personenauto Op donderdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur werd op de Brouwersdam te Ouddorp een personenauto, merk Mer cedes, type 200, gestolen. Ondanks dat de auto was voorzien van een ingescha kelde startonderbreker en een alarmin stallatie gelukte het de dader(s) het voer tuig te ontvreemden. Aanrijding met lichamelijk letsel Zaterdag 10 augustus kwamen twee bromfietsen in aanrijding met een perso nenauto op de Hazersweg te Ouddorp. De bestuurder van de auto verleende geen voorrang aan de twee bromfietsers. Het letsel, schaafwonden, bloedneus en een lichte hersenschudding. Door een plaatselijke huisarts werden beide brom fietsers behandeld. Inbraak in personenauto's Op zaterdag 10 augustus tussen 16.00 en 22.00 uur werden een tweetal auto's, ge parkeerd na bij het zwembad aan de Zui- derdiepstraatweg te Stellendam openge broken. Uil deze auto's werden diverse goederen gestolen. Tel/fax: (0187) 651887 VERMIST te Nieuwe Tonge: Zwarte kater, paar witte borsthaartjes, draagt een rood bandje met een belletje. VERMIST te Oude Tonge: Hondje, pe per en zoutkleur, dwergschnauzer, 7 jaar, erg schuw, gecastr. reu, weg sinds 8 augustus 1996. GEVONDEN te Oude Tonge: omge ving Satumuslaan, zwarte kat. Dynamisch buiten de Deltawerken. De zee heeft veel invloed op het terrein. Bij extra hoog water lopen grote delen onder water. Op het brede strand kun je zien hoe zich honderden nieuWe duintjes vormen. Bij storm veranderen ze vaak van vorm of worden ze volledig wegge spoeld door het zeewater. Achter de dui nen liggen strandvlaktes en prachtig begroeide duinvalleien. Op een deel va;n het terrein grazen koeien. Ze houden de begroeiing kort, waardoor er hier veel bijzondere soorten planten kunnen blij ven voorkomen. Zoet en zout. Ook de verschillen in 'zoet en zout" in de bodem zorgen voor een rijke plantenwe reld. Melkkruid, zeekraal en lamsoor houden juist van zoute bodems, duinvi ooltje, geel walstro en nachtsilene hebben net zo lief geen zout. -ijift^ Voor dhr. Jacobs en vele anderen is het de grote vraag hoe een graancirkel kan ontstaan MIDDELHARNIS - Voor landbouwer A. J. L. Jacobs uit Middelharnis mag ieder er het zijne van denken, van die merkwaardige graancirkels die her en der in korenvelden worden aangetroffen, hij zal er niemand op aanspreken, maar 't zou hem lief zijn als iemand hem nou'es een geloofwaardige verklaring zou kunnen geven. Die belangstelling heeft dhr. Jacobs overigens pas sinds vrijdagavond toen hij zo'n cirkel in z'n eigen tarweveld ontdekte...! 'k Wist niet wat ik zdg!" zo herinnert dhr. Jacobs zich z'n absolute verbazing toen hij vrijdagavond z'n tarweveld aan de Adamsweg aanschouwde. De dag ervoor, na de fikse regen- en onweersbui van woensdagavond had hij het nog volstrekt ongeschonden aangetroffen. Het gewas stond en staat er prachtig bij, géén halmpje zelfs stond uit het gelid, maar ineens was daar vrijdagavond die cirkel met een dia meter van 6 meter. „Kwajongens die me dat geleverd hebben", was de eerste gedachte van dhr. Jacobs en hij besloot het veld af te speu ren naar enig spoor dat naar de cirkel leidde, maar niks was er te zien. Ach nee, nuchter genoeg is dhr. Jacobs om niet in Ufo's te geloven (al meent, blijkens de politieberichten iemand er een bij Stellendam te hebben gezien), maar nu hij met zo'n merkwaardige platgedrukte cirkel in z'n tarweveld is ge confronteerd kan hij er wel inkomen dat over de herkomst van die cirkels rare ideeën de ronde doen. Zelf gelooft hij overigens dat ze door een natuurverschijnsel ontstaan al weet hij daar ook nauwelijks woorden aan te geven. Een hoos lijkt niet waarschijnlijk, daar zijn de randen te scherp voor en zo'n wervelende wind zou bovendien het koren niet zo pletten. „Zo plat als een dubbeltje" ligt het in de cir kel, de combine zal het niet eens meer oppikken, denkt dhr. Jacobs, temeer verbaasd omdat alle halmen als in een kromming zijn meergedrukt alsof er zich een grote klok- wijzer over heeft bewogen. 2^1f-, en met wat belangstellenden is dhr. Jacobs naar de cirkel toegelopen en dat heeft in de tarwe een spoor nage laten. Dhr. Jacobs hoopt dat z'n graancirkel niet nog meer nieuwsgierigen naar z'n korenveld trekt, maar anderzijds wilde hij de aanwezigheid ervan ook niet verzwijgen. Op Goeree-Overflakkee heeft hij in elk geval de primeur, graancirkels werden op ons eiland niet eerder aangetroffen. Een heleboel mensen hebben inmiddels beweerd waardoor ze niet ontstaan, dhr. Jacobs wil graag degene ontmoeten die een plausibele verklaring geeft hoe ze dan wél ontstaan. Zelf gelooft hij allerminst dat het iets bovenaards, zou kun nen zijn, dat Ufo's graancirkels veroorzaken, maar even min gelooft hij dat het de wenteling van een helicopter- rotor is, zoals een Groningse mevrouw voor vast heeft be weerd. „Je zou d'r raore ideeën van kriege", besluit dhr. Jacobs terwijl hij voor de foto plaats neemt in het midden van de geplette graancirkel. MIDDELHARNIS Cursus voor vrouwen tegen ongewild urineverlies De cursus bestaat uit 9 bijeenkomsten van 2 uur en is erop gericht door training van de bekkenbodemspieren incontinen tie te verhelpen of te verminderen alsme de het probleem bespreekbaar maken in de groep. De cursus is bedoeld voor vrouwen met lichte tot halfzware incon- tinentie-klachten, welke niet het gevolg zijn van een aangeboren afwijking of van een ziekte. Plaats: 't Diekhuus, Beneden Zand pad 7, te Middelhamis. Startdatum: maandag 23 september 1996. Tijd: 9.30 tot 11.30 uur. Kosten: 140,00 voor leden, 225,00 voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Bureau Groepsactiviteiten, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181) 626226. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur kand. G. J. N. Moens te Houten. DIRKSLAND - donderdagavond 7.30 uur ds. G. J. Baan van Lisse. MIDDELHARNIS - woensdagavond 7.30 uur kand. A. Schreuder te Nun- speet. STAD a/h HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Wageningen. OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabben- dijke. Na een periode van rust zal "Jeduthun" de repetities hervatten op D.V. woensdag 21 augustus om 19.45 uur. Dit zal éénmalig op de wonsdagavond zijn. De vaste repetitieavonden zijn op donderdag avond van 19.45 tot 21.45 uur. U vraagt zich misschien af, waarom zou je zingen? Omdat, zoals een kinderliedje zegt, zingen blij maakt. Ons koor "Jeduthun" zingt niet alleen met de mond, maar vooral uit het hart. Zingen maakt blij, zingen bevrijdt, zingen tilt je weer boven de zorgen van alle dag uit. God loven en eren met je mond en met je hart, en Hem in een lied je liefde te tonen, dat is een bijzondere ervaring. Daar genieten onze koorleden weer elke donderdag avond van. Daar willen we ook u van laten genieten. En dat kan door eens een repetitieavond te bezoeken. Drempelvrees? Daar hadden wij ook allemaal last van! Er is dan ook maar één ding waar je spijt van krijgt, n.l. dat je niet veel eerder lid van ons koor bent geworden. Reden genoeg dus om toch te gaan zingen, en gewoon bij ons langs te komen, in het Herv. kerkgebouw "De Hoeksteen" aan de Ring te Middelhamis. "Jeduthun" is zoals u misschien weet (of misschien nog niet weet) een gemengd koor d.w.z. dat ook heren hartelijk welkom zijn, dus heren bassen en tenoren laat eens wat van u horen! Heeft u belangstelling, maar u twijfelt nog en u wilt nog wat meer informatie over ons koor, neem dan vrijblijvend kontakt op met één van onze bestuursleden. Wim Melissant, tel. 0187 - 485760 Ati van Nimwegen, tel. 0187 - 482377 Graag tot ziens op D.V. woensdag 21 augustus a.s. Het Bestuur VOOR BEELD EN GELUID KTo - vneo - «nmoMa*ORTAQc - KTooRAm SW'J isQinff^jj^^^ OUDDOIV-WMMMt Hoottoom172-TwlÊtoat(l>111)4tHOO

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1