Aandacht voor artikel 28 van de nieuwe Gemeentewet PREDIKBEURTEN 1 H ^S^ Sikkens verf ook voor doe-het-zelvers Decoratieve dochter voor Genealogisch Centrum Goeree^erflaldtee v^ 9 Gemengd koor Excelsior hervat repetities Dierenopvang Goeree-Overflakkee ^CK^AAocklc V4n ÜOPU 7^0 p b P B P. K M ^fjtüSSin<^cn mnï Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1996 (vervolg van voorpagina) Vragen Vanuit verschillende gezichtspunten kan men zich afvragen hoe groot de kans is dat een dubbelfunktie minder goed uit pakt dan gewenst is voor een evenwichti ge en eerlijke belangenafweging in de raad. De heer Boonstra komt om te beginnen met een psychologische vraag: „Is een mens wel in staat om volkomen onafhan kelijk en onpartijdig een belangenafwe ging te maken vanuit verschillende, soms tegenstrijdige verantwoordelijkheden? Is dat niet teveel verwacht? Kan iemand zich in de raad inderdaad geheel los maken van zijn of haar bestuurslidmaat- schap van een organisatie en kan iemand zich in een bestuur geheel los maken van het raadslidmaatschap? En, als het in de raad over bijvoorbeeld verenigingen gaat, kun je dan als raads lid even onbevangen oordelen over de vereniging waarvan je bestuurslid bent als over een andere vereniging waarvan je geen bestuurslid bent? Onbevangenheid, onbevooroordeeldheid vind ik heel belangrijk, Ja essentieel voor een evenwichtige belangenafweging in de raad". Vindt de heer Boonstra dat wat hij nu naar voren brengt zowel negatief als po sitief voor een organisatie kan uitwerken, zowel minder als meer kan betekenen? „Zeker. Als je van jezelf weet dat je bij een organisatie sterk betrokken bent, ben je soms extra voorzichtig en terughou dend. Om de schijn te vermijden leg je dan eerder minder dan meer gewicht in de schaal". Geloofwaardigheid raadsleden Met dat antwoord komen we op de vol gende vraag: Hoe staat het met de ge loofwaardigheid van een raadslid dat als bestuurslid van een vereniging of stich ting stemt over een subsidie-aanvraag van dezelfde vereniging of stichting? De heer Boonstra: „De geloofwaardig heid kan in het geding komen. Ook als een raadslid in staat is verantwoordelijk heden te scheiden, dan nog loopt hij het risico dat anderen zullen zeggen: Nogal logisch dat die vereniging subsidie krijgt, want er zitten bestuursleden in de ge meenteraad. Je zou kunnen zeggen dat artikel 28 de raadsleden daartegen be schermt". Eigen beleid van een bestuur Een derde vraag die de heer Boonstra bij het fenomeen dubbelfunktie wil stellen is: „Doen verenigingen er altijd wijs aan vertegenwoordigers uit de gemeenteraad op te nemen in het bestuur? Het gevaar bestaat dat in een vroeg stadium een be stuur van een eigen beleid wordt afge houden; dat al te vroeg doorslaggevend is of het beleid dat een bestuur voorstaat haalbaar is in de raad. Het is niet geheel ondenkbaar dat een bestuur op die manier van een optimale invulling van de eigen doelstelling wordt weerhouden. De heer Boonstra stelt daartegenover dat het voor een vereniging of stichting nut tig kan zijn een raadslid in het bestuur te hebben om te garanderen dat alle rele vante informatie volledig over het voet licht komt bij de bespreking van een voor stel in de raad. „Maar als je daarvan uit gaat heb ik als voorzitter van de raad een probleem, na melijk dat besturen die gemeentelijke vertegenwoordigers in hun midden heb- Gratis advies bij fa. Bechthum Mooi geschilderd houtwerk verhoogt het aanzien van iedere woning. Goed schil derwerk krijgt u niet zomaar. Een juiste voorbereiding is van het grootste belang. Dat hoeft niet per definitie te betekenen dat u er ook meer tijd en geld aan kwijt bent. Met een goed advies van uw verf- specialist én de professionele verfpro ducten van Sikkens bent u verzekerd van een schitterend resultaat en jarenlange bescherming. Hoe moet houtwerk worden voorbehan- deld? Welk verfsysteem is voor mijn huis het meest geschikt; gesloten verf systeem of juist vochtregulerend? Het zijn belangrijke vragen waarop de fa. Bechthum uit Middelharnis een ant woord weet. Géén standaard antwoord! Want ieder advies is een persoonlijk ad vies. Houtsoort, ligging van de woning en persoonlijke wensen zijn factoren die een rol spelen bij de juiste keuze. Wat de producten van Sikkens gemeen hebben is dat ze allemaal van uitzonderlijk hoge kwaliteit zijn. U heeft er dus langer ple zier van en hoeft minder vaak te schilde ren. Bij de fa. Bechthum kunt u zich oriënte ren op de verschillende Sikkens verfsys- temen. Evenals de collectie authentieke kleuren. Twaalf fraaie buitenkleuren die uitstekend met elkaar te combineren zijn en die al jaren worden gebruikt door de vakman. Maar ook voor speciale kleur- wensen kunt u er terecht; vrijwel ieder verfproduct is op kleur te maken met de kleurenmengmachine. En voor wie het allemaal graag nog eens na wil lezen zijn er brochures en technische informatie ben een voorsprong hebben op besturen waarin geen raadslid zitting heeft. Als voorzitter van de raad moet je dan constateren dat niet alle verenigingen eenzelfde positie hebben in de belangen afweging bij besluit'fforming in de raad. De vraag is in zo'n geval: Moet je dat niet proberen te voorkomen? Vanuit die optiek zou het juist wense lijk zyn dat er helemaal geen raadsle den zitten in de besturen van de orga nisaties waarover het hier gaat". Niet-raadsleden als gemeentelijke vertegenwoordigers Alles overwegende is de burgemeester niet ongelukkig met het bepaalde in arti kel 28 van de Gemeentewet. „Er is im mers niets op tegen dat de raad vertegen woordigers aanwijst in een bestuur, maar datn moeten het geen raadsleden zijn. En dat gebeurt ook al, bijvoorbeeld in het bestuur van Geldershof en in het bestuur van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis. Volgens Boonstra is voor het benoemen van niet-raadsleden als gemeentelijke vertegenwoordigers veel te zeggen. „Het benoemen van raadsleden in besturen is nu vooral een politieke keuze. Daarmee loop je de kans dat als vertegenwoordi ger niet degene wordt gekozen die het meest geschikt is voor een bepaalde organisatie". Daarnaast is het ook nog zo dat er wel licht meer kandidaten te vinden zijn met specifieke deskundigheden, wanneer je ge-meentelijke vertegenwoordigers zoekt uit een kring die groter is dan die van de raad. Immers, iemand kan in zijn algemeen heid een voortreffelijk raadslid zijn, maar hoeft daarmee nog niet de meest deskundige kandidaat te zijn voor een bestuursfunktie in een organisatie die op een specifiek vakgebied werkzaam is". Complex gegeven Denkend volgens de strekking van de Gemeentewet en de bedoeling van het betreffende artikel om de zuiverheid van de besluitvorming te garanderen, vindt de heer Boonstra dat je je kunt afvragen of artikel 28 ook konsekwenties heeft voor alle gemeenschappelijke regelingen waarvan gemeenten lid zijn. Volgens Boonstra strekt het artikel ver; verder dan de exacte formulering. „Ik vind niet dat je moet kijken naar wat er letterlijk staat en dan moet zeggen: Dit of dat ican nog nét. Maar dat is natuuriijk een kwestie van bestuurlijke ethiek. In mijn ogen is de strekking van artikel 28 belangrijker dan de exacte formule ring van dit wetsartikel. Volgens de ex acte formulering zou een raadslid bij voorbeeld wel mee kunnen doen aan de beraadslaging. Wanneer de beraadsla ging verder gaal dan toelichting zou ik zelf echter zeggen: Laat een fraktiege- noot aan de beraadslaging deelnemen als het gaat over een organisatie waarvan je zelf bestuurslid bent". Artikel 28 van de nieuwe Gemeente wet heeft het gemeentebestuur van Dirksland aan het denken gezet. „Het is een heel complexe zaak, waarvan we nu nog maar een paar aspecten heb ben aangestipt", aldus burgemeester Boonstra. „We moeten met elkaar in de raad nog eens goed doorpraten hoe we het best de strekking van de Ge meentewet op dit punt kunnen eerbie digen en in de praktijk brengen". DIRKSLAND - Het gemengd koor 'Ex celsior' hervat op woensdag 21 augustus de repetities in verenigingsgebouw 'De Schakel' te Dirksland. Wie zich aangeü^okken voelt tot een ac tief koor is zeker welkom. Het koor telt inmiddels al zo'n 92 enthousiaste leden. Het koor staat onder de zeer deskundige leiding van Bas van Houte uit Schiedam. Het repertoire is zeer veelzijdig te noe men, er worden zowel moderne als klas sieke muziekstukken gezongen van uit eenlopende componisten. Naast de repe tities worden er veel concerten gegeven, onlangs nog met de Shell harmonie en het Volendams Operakoor. Het nieuwe seizoen wat voor de deur staat belooft weer veel voor het koor. Begin november heeft het koor zich in geschreven voor het nationale koorfesti val in De Doelen te Rotterdam. In de cember een kerstconcert in de Exodus- kerk te Sommelsdijk en het traditionele kerstconcert op Port Zélande van Gran Dorado. Dit jaar zal dit concert niet op eerste Kerstdag plaatsvinden zoals dat in het verleden was maar op Kerstavond, de avond voor de eerste Kerstdag. Ook zijn er weer plannen voor een bui tenlandse concertreis in mei 1997. Als er mensen zijn die een repetitie-avond wil len bijwonen die kunnen iedere woens dagavond in 'De Schakel' in Dirksland terecht van 19.45 tot 22.00 uur en wie meer inlichtingen wil kan bellen met tel. (0187)485024. bladen beschikbaar. Kortom: als u schil- derplannen heeft loont het beslist de moeite om even bij de fa. Bechthum langs te gaan. Zondag 11 augustus 1996 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. G. van Loon, bedie ning Heilige Doop en 11.00 en 18.30 uur ds. A. Vlietstra, Driesum. Eben Haëzer: 9.00 uur ds. A. Vlietstra en 18.30 uur ds. J. G. van Loon. Woens dag 14 augustus, Dorpskerk: 19.30 uur ds. J. G. van Loon - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Kroeze en 18.30 uur ds. J. Koster - Doopsge zinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. L. Overweel en 11.15 uur ds. Th. Koele wijn (Duitstalige dienst). GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur drs. R. van Kooten, Soest en 17.00 en 18.45 uur Dr. P. Vermaat, Maassluis. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. van Ginkel, Goes en 18.00 uur ds. C. Gielen, Polsbroek en Vlist. Vrijdag 16 augustus: 14.30 uur ds. J. het Lam, huwelijksbevestiging H. Slinger en J. Tanis - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. P. C. Koster, Spijkenisse. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom, v.m. bedie ning Heilige Doop - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur dhr. A. v. d. Schee, Spijkenisse - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam en 18.00 uur ds. M. van Campen, Waddinxveen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Blok, Kootwijkerbroek. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. de Jong, Nijkerk en 18.00 uur ds. A. Schaap - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 189.00 uur ds. J. C. den Toom. Vrijdag 16 augustus: 18.45 uur ds. H. F. Klok, huwelijksbevestiging A. A. Verwers en H. J. Grootenboer - Lukaskapel HDG 10.15 uur kand. T. J. Korten, Klaaswaal - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur Prof. Dr. E. H. Cos- see - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. T. T. van Leeuwen, Spijke nisse. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. Ch. Ruygrok en 18.00 uur kand. P. C. Hoek, Amemuiden - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur leesdienst en 15.00 uur ds. J. Oosterbroek, Zie- rikzec - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. H. Out en 17.00 uur ds. A. P. Spaa, Brouwershaven - Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. S. Schaaij, Rotterdam - Christengemeente Vrienden van de Bybel Dickhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur br. H. ten Voorde. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur kand. N. den Ouden, Nederhemert - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. J. Teunissen, Usselmuiden en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruygrok - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Evangelie Gemeente (De Komeet) Melkweg 75 10.00 uur P. Wal gaard. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. D. Burger - Ger. Gem, 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P. Bijl, Geldrop. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. H. Vollmüller en 18.00uurds.J. T. Ezinga. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Schaap en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Hilversum - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. A. C. Fey (H.A. en dankz.). LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kooien, IJsselslein. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. W. Roos - Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Teiyfax (0187) 651887 VERMIST te Oude Tonge: kater, zwart-wit-grijs, dikke kop en staart. Pluimpjes in de oren. VERMIST: Rode kater, gecastreerd. Draagt bandje met oud adres. VERMIST te Herkingen: Zwart, witte gecastreerde kater, fors dier. VERMIST te Ouddorp: Camping de Witte, kater, halve pers, zwart, witte bef, weg sinds 12 juli 1996. GEVONDEN te Middelharnis: katertje 3 maanden. Muisgrijs, met wit, draagt een geruit bandje. GEVONDEN te Goedereede: grijswit gecyperd katertje, 4 maanden. GEVONDEN te Herkingen: kat, witte ondergrond met grijs-gecyperde en oran je vlekken. Nog een jong dier. GEVONDEN te Den Bommel: 2-8-'96, schildpad, gele buik, rode strepen op de kop. GEVONDEN te Stellendam: kater, zwart-wit, is tenger en nog jong. VERMIST te Goedereede: kater, grijs- zwart-gecyperd, Europese korthaar, 2 jaar, slank. VERMIST te Ouddorp: groene schild pad. Het klederdracht Ensemble Eeuwkant uit Dirksland - per 1 mei van dit jaar opgericht door Maaike Melissant, Corrie Brug- geman, Jannie Tanis en Cathy Westdorp - heeft zich per 1 augustus jl. gelieerd met de Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee. Doelstellingen en werkzaamheden van beide cultuurhistorische genoot schappen sluiten mooi bij elkaar aan. Ensemble Eeuwkant voelt zich thuis bij het Genealogisch Centrum, waarmee het in zelfstandigheid nauw samenwerkt. De waardering is wederzijds. Voorzitter Cor Hameeteman van de Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee, die onder meer lezingen over de regionale kleder dracht verzorgt, is blij met de uit breiding van de stichting met het Ensemble Eeuwkant. „Het kleder drachtensemble voegt in meerdere opzichten iets toe aan het Genea logisch Centrum. Het verlevendigt ons streekarchief op een historisch verantwoorde en decoratieve ma nier". Puzzelreglement 1Stuur Je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. Zitten jullie weer in de startliouding om de raadsels even tussen neus en lippen door op te lossen? Welke uitstapjes hebben jul lie gedaan? Mooie dingen bekeken, grap pige voorvallen meegemaakt? De prachti ge natuur bewonderd, misschien ergens in het buitenland. Ben je gewoon thuis geble ven om van Flakkee te genieten, wandelen op de slikken van Melissant? Of zit je lie ver in je zonnestoel op het strand, glas sinas en zak chips bij de hand, uiteraard met het Eilanden-Nieuws op je schoot? En wat zie ik daar in het borstzakje van je overhemd? Zowaar een potlood en een gum om te puzzelen! Kom maar op dan. Nienke van Gurp (Ooltgensplaat) maakte een serie vragen voor jullie. Probeer ze eens te beantwoorden. Nienke, we schrijven er 15 extra punten bij hoor voor je moeite. 1Hoe heette Paulus eerst? (Hand. 9:1 2. Bij welke stad kwam er een fel licht uit de hemel? (Hand. 9:3) 3. Hoeveel dagen kon Paulus niet zien? (Hand. 9:9) 4. Welke discipel was er in Damascus? Hand. 9:10) 5. Bij wie was Paulus in huis? (Hand. 9:11) 6. Wat ging Paulus in Damascus doen? (Hand. 9:20) 7. Naar welk eiland ging Paulus? (Hand. 13:4) 8. Wie reisde er met hem mee? (Hand. 13:4 daar staat het boven) 9. Hoe lang preekte Paulus in Thessa- lonica? (Hand. 17:2) Hier een doorstreper! In een enkel vakje staan dubbele letters, schrik daar niet van. Als je hem helemaal gemaakt hebt hou je een zevental letters over. Van die 7 kun je de naam van de ontwerper van deze puzzel maken. Let op ze staan wel door elkaar, dus jij moet ze zelf goed zien te zetten. Voor de maker Een vro lijk dank-je -wel en 15 punten erbij! R E R T E N EU A E y 1 N B N U 1 E E A Saulus door het hemellicht verblind Wegstrepen: PAN UI KAN EIK BEN SIP PEEN REUS BEER PEN NEUS TEKENING: Madeion Mooijaart 7 jaar (Ooltgensplaat) tekende deze vlin der voor ons. Keurig gedaan Madelon. Als je nog eens wat hebt, stuur maar op en meepuzzelen mag ook hoor! 1. 1. Beëri; 2. Gomer; 3. Twee zonen en één dochter; 4. Ja; 5. Afgoderij en drankzucht; 6. Vijftien zilverlingen en anderhalf gomer gerst; 7. In het laatste der dagen. A. 1. Groenekan; 2. Roodeschool; 3. Bruinisse; 4. Oranjewoud; 5. Zwartebroek De gevraagde letters vormden het woord kleur! 2. Jezus ging naar de hemel. B. Krater. 3. Genesis. C. Vogelclub. 4. 1. Spreuken 26:27/ Prediker 10:8; 2. Prediker 10:1; 3. Pred. 7:28; 4. Matth. 7:12; 5. Spr. 27:10; 6. Hosea 8:7; 7. Spr. 16:18; 8. Matth. 12:34; 9. Spr. 26:13; 10. Matth. 11:21 of Esther 4:1 D. 1. Jas; 2. Uil; 3. Nederland; 4. Inbreker. Van boven naar beneden kwam het woord juni. ^lA^CnVitS» (van Kees Stip) Op een brouwerspaard. Een goudblond brouwers paard te Mook maakte nog mooi reclame ook. Het dier sprak, wijzend op zijn lijnen "Een spierenstelsel als het mijne ontwikkelt iedereen direct door zeer veel bier, mits hij dit trekt. Op een chimpansee. Een chimpansee sprak tot een hond: "Stel, dat ik op een toren stond. Ik val er af, er komt beneden een beddenkoopman aangereden. Een meteoorsteen treft precies de zenuw van zijn holle kies. Hij stopt, ik val op zijn matras. Dacht jij dat dat geen toeval was? Na één seconde sprak de woef al: "Dat is een chimpanseenuwtoeval!" Op een bij. Er was een bij te 's-Gravenhage die antwoord wist op alle vragen. Toen men hem moeielijk genoeg "Wat was was eer was was was?" vroeg, werd hij de winnaar van de quiz met: "Eer was was was was was is". JARIGEN: Marye Grinwis (Ouddorp) hoopt volgende week donderdag te verja ren, alvast een fijn en gezegende dag toe gewenst! Morgen is het helemaal feest, want dan is onze puzzelvriend Gijs Meuleman (Ouddorp) jarig: "Happy birthday to you!" GROET: Iedereen sterkte en tot kijk! Een sfeervolle foto van een aantal leden van het Ensemble Eeuwkant bij boerderij 'Het Groene Woud' te Dirioland. Van rechts naar links: Maaike Melissant, Corrie Bnjggeman, Cathy Westdorp (leden van Ensemble Eeuwkant), Elise Blonk enZeraya Vijthuizen. (Fotografie Aijo van der GraaftDirksland) 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2