MobilD BEHANd Aandacht voor artikel 28 van de nieuwe Gemeentewet Strandwandelen Rommelmarkt in Nieuwe Tonge Evangelisatie tentdagen Buitenlandse jeugd bezoekt Goeree-Overflakkee Gewond door kampvuur op het strand ^5:2i3trfe Rally Formula Garage Knöps B.V. Oi^elconcert te Dreischor Toyota ontwikkelt unieke techniek die motorslijtage en verbruik vermindert Feestende jongelui Opbrengst rommelmarkt Woord en Daad Vakantie-spelweek De Zeemanspot brengt viskotter binnen Ramoco b.v. Aanrijding met dodelijke afloop 69e Jaargang VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1996 No. 6525 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteun A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0/ JAARABONNEMENT 56- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930-Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 - ^_g HH Rotterdam-Rijnmond LI I It* district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) GEMEENTE MIDDELHARNIS Diefstal Tussen 1 en 5 augustus werd uit de afge sloten brandstoftank van een personen auto, welke op de Oost Achterweg te Sommelsdijk stond, ongeveer 50 liter benzine gestolen. In de nacht van zaterdag 3 op zondag 4 augustus werd er aan de Molendijk in Stad a/h Haringvliet ingebroken in een woning. Uit een in de woning aanwezige portemonnee werd een geldbedrag ge stolen van 160,00. Doorrijden na aanrijding In de ochtend van dinsdag 6 augustus vond er op het Haveneind in Sommels dijk een aanrijding plaats waarbij de ver oorzaker is weggereden. Het vermoeden bestaat dat de schade aan een personen auto is veroorzaakt door een lichtgroene bestelauto/vrachtauto. Onderzoek naar de dader had nog geen resultaat. GEMEENTE OOSTFL/^EE Eenzgdig ongeval Op 5 augustus sloeg op de parallelweg van de Rijksweg N59 te Ooltgensplaat een fietser over de kop toen het voor- spatbord van zijn fiets tussen de spaken van zijn voorwiel kwam en dat wiel blokkeerde. Hij liep daarbij een bloeden de hoofdwond en nekklachten op. Hij werd per ambulance vervoerd naar een ziekeiüiuis te Rotterdam. Middelhamis Telefoon (0187) 482222 GEMEENTE GOEDEREEDE Vernieling Op 5 augustus werd er aangifte van ver nieling gedaan door de eigenaar van een personenauto, wiens voertuig op een par keerplaats te Ouddorp had gestaan. Op de auto waren krassen aangebracht. De schade bedroeg ongeveer 2.000,-. Diefstal Tussen zaterdag 3 en maandag 5 augus tus werd van een in aanbouw zijnd bedrijfspand aan de provincialeweg 14 te Goedereede een Rolsteiger weggeno men. Dinsdagnacht 6 augustus werd een als erfafscheiding gebruikte ketting wegge nomen vanaf een erf van een woning aan de Oude Nieuwlandseweg te Ouddorp. Aanrijdingen Maandagmorgen 5 augustus raakte bij een eenzijding ongeval op de Provincia leweg N215 te Stellendam een automo bilist uit Oud-Beijerland gewond toen hij tegen een rechts van de rijbaan staande boom reed. De brandweer heeft de be kneld zittende bestuurder uit de auto ge haald, hij is per ambulance overgebracht naar een ziekenhuis te Rotterdam. Maandagmiddag 5 augustus raakte bij een eenzijdig ongeval op de Rijksweg N57, t.h.v. de Haringvlietsluizen te Stel lendam een automobilist uit Burgh- Haamstede aan beide armen gewond. Hij had door de laagstaande zon niet tijdig gezien dat de slagbomen van de brug gesloten en het beweegbare gedeelte van de brug geopend waren. De twee slagbo men braken daarbij af. Donderdag 15 augustus a.s. zal de orga nist Dirk Jansz. Zwart zijn vijfde orgel concert van dit seizoen geven in de Her vormde Kerk van Dreischor. Het pro gramma voor die avond bestaat uit wer ken van César Franck, Guilmant, Lang- lais, Widor, Andriessen en Zwart. De aanvang is om 20.00 uur. Hier weer een berichtje van het Open Jeugdwerk. Om de vakantie door te ko men hebben wij weer iets verzonnen. D.V. zaterdag 10 augustus staat er een fikse strandwandeling op het program ma. Iedereen die graag mee wil is van harte welkom. We verzamelen bij de Hoeksteen, waar vandaan we om 19.30 uur willen vertrekken naar Ouddorp. Open Jeugdwerk M'harnis/S" dijk In het kader van het jeugd-uitwisselingsprogramma van Rotary International heeft de Rotary Club Goeree-Overflakkee in de week van 20 tot 27 juli zestien jongeren uit diverse Europese landen, en Israël en Turkije, te gast gehad. Bij een dergelijke jeugd- uitwisseling kunnen jongeren in de zomervakantie deelnemen aan een groepsaktiviteit met als doel kennis te maken met jonge mensen uit andere Europese landen en de cul tuur van het gastland, waar men met elkaar verblijft, nader leren kennen. Voor deze groep traden de Rotary Clubs van Voorburg, Horst-Sevenum en Goeree- Overflakkee op als organisatoren. Dit houdt in dat men gedurende drie weken zorgt voor gastgezinnen, en de deelnemers een programma aanbiedt wat, naast de nodige ontspanning, een goede indruk geeft van de Nederlandse samenleving. Dat er een toenemende belangstelling is voor deze vorm van jeugduitwisseling vanuit de Oost-Europese landen blijkt uit het feit dat er deze keer één deelnemer was uit Rusland en Hongarije en twee deelnemers uit Slovenië. Het programma op Goeree-Overflakkee had, naast een bezoek aan de Deltawerken en Rotterdam, een overwegend sportief karakter. Jammer genoeg kon het vissen op de Noordzee op donderdag niet doorgaan als gevolg van de stormachtige wind. De Rotary Club Goeree-Overflakkee,hoopt met deze aktiviteit een bijdrage te hebben geleverd aan de bevordering van wederzijds begrip en vriendschap tussen jongeren uit verschillende landen. Had u «penocg In voorraad? Want Van Donsen Verf en,Behang, is van ttDt 12au^stus gesloten:" Mensen die van oliebollen, bolussen, cakes, vis, slaatjes, kaas, fruit, pannekoe- ken, ijs, snoep, fruit, hamburgers, koffie/ limonade met een worstebroodje of een appelflap houden, komen zeker aan hun trekken op zaterdag 17 augustus a.s.! Rommel, speelgoed, bloemen, houten fi guren, handdoeken, boeken, wedstrijden voor jong en oud, o.a. de tolbak, de reu- zesjoelbaJc en de verkeerstuin voor kin deren van 6-12 jaar, u vindt dit alles en nog meer op zaterdag 17 augustus a.s. nissen 9.00 en 15.30 uur naast het kerk gebouw van de Gereformeerde Gemeen te in Nieuwe Tonge. De opbrengst van deze markt is bestemd voor het nieuwe kerkgebouw. Wij rekenen op uw komst! Primeur: Toyota staat er al om bekend dat het de beste auto's ter wereld bouwt, uit gerust met motoren die zowel zuinig als uitermate duurzaam zijn. Omdat Japans grootste autofabrikant nimmer op zijn lauweren rust en graag de voorsprong verder uitbreidt, wordt er permanent gewerkt aan het bereiken van technische verbeteringen. Zojuist werd bekend gemaakt dat met behulp van een nieuwe techniek bij de 'twin cam' benzinemotoren de wryving tus sen nokkenas en klepstoters met liefst 40% is verlaagd, waardoor de moto ren nog weer langer meegaan, mooier en stiller draaien en 1 tot 2% minder brandstof verbruiken. Het 'geheim van de smid' zit 'm in een unieke coa ting van de stelplaatjes tussen de nok- kenassen en de kleptuimelaars. Ofte wel, hoe met zestien schijQes met het formaat van een kawrtje vele, vele gul dens kunnen worden bespaard! Een succesvol middel om een motor een langere levensduur, een lager brandstof verbruik en een verbeterde emissie te be zorgen, is het reduceren van de weer stand die de draaiende en bewegende delen ondervinden. Kleine aanpassingen, die echter lang niet altijd eenvoudig te bedenken en te realiseren zijn, kunnen dan grote gevolgen hebben. Bij het verder perfectioneren van de To yota benzinemotoren met twee bovenlig gende nokkenassen slaagden technici van Toyota Motor Corporation erin een nieuwe bewerkingsmethode te ontwikke len voor de stelplaatjes die tussen de nokkenassen en kleptuimelaars worden toegepast. De tuimelaars duwen via deze plaatjes duizenden keren per minuut de kleppen omlaag. Door de plaatjes spiegelglad te polijsten en er vervolgens een keiharde titanium nitride coating op aan te bren gen, ontstaat zo'n volmaakt glad contac toppervlak dat de weerstand die de draai ende nokkenassen ondervinden 40% la ter is dan gebmikelijk. Tijdens uitgebrei de proefnemingen bleek het brandstof verbruik daardoor één tot twee procent lager te zijn dan bij motoren met conven tionele stelplaatjes. Een belangrijk ander pluspunt van deze technische primeur is dat het spiegelgladde oppervlak van de stelplaatjes ook de slijtage van de nok kenassen verder vermindert. Bij de fabricage wordt dit nieuwe type vulplaatjes allereerst spiegelglad gepo lijst, dan grondig gereinigd om de coating beter te laten hechten en daarna voorzien van de titanium nitride coating. Toyota is van plan om de plaatjes met deze coating op uitgebreide schaal te gaan toepassen, in combinatie met ande re maatregelen omverbruik en emissie te reduceren. En zo, is er met een ogen schijnlijk onbelangrijk onderdeel op nieuw een belangrijke verbetering gere aliseerd Burgemeester Boonstra van Dirksland: Misschien hebben nog niet alle raadsleden stilgestaan bij artikel 28 van de nieuvj'e Gemeentewet, die vorig jaar in werking is getre den. Lid 1, punt b van dat artikel luidt: Ëen lid van de raad neemt niet deel aan de stemming over de vaststelling of goedkeuring der rekening van een lichaam waaraan hij re-kenplichtig is of tot welks bestuur hij behoort. Verenigingen en stichtingen Deze bepaling in de Gemeentewet kan bestuurlijke gevolgen hebben voor ver enigingen, stichtingen en andere organi saties, die één of meer raadsleden als vertegenwoordigers van de gemeente in hun bestuur hebben en financieel mede afhankelijk zijn van een gemeentelijke bijdrage. Over die bijdrage beslist immers de raad en formeel kunnen de betreffende raads leden niet meestemmen over de finan ciën van zo'n vereniging of stichting. De vraag rijst: Waarvoor kiest een raadslid in een dergelijke situatie? Voor het stemrecht in de raad of voor het bestuurslidmaatschap van een ver eniging of stichting? Voor die keuze kunnen heel wat raadsle den komen te staan, zowel met betrek king tot vertegenwoordigingen in regio nale organisaties als ten aanzien van ver enigingen of stichtingen in hun eigen ge meente. Een soortgelijke bepaling als artikel 28 stond ook al in de vorige Gemeentewet (art. 52) maar in de nieuwe wet is de regelgeving voor dubbelfunkties aange- scherot. Signaal uit SGP Het was raadslid P. J. Koningswoud van de SGP die onlangs in een commissie vergadering van de Dirkslandse gemeen teraad de aandacht vestigde op de positie van raadsleden die namens de gemeente zitting hebben in een verenigings- of stichtingsbestuur. Ingezonden: Zaterdagavond werd er in de Joos Janse straat in Sommelsdijk een feest gegeven van jongelui. Op zichzelf is daar niets op tegen, mits er in de buurt geen droefenis zou zijn. En die was een woning verderop aanwe zig, een verdriet om een jonge vrouw en moeder die vrijdag na een ernstige ziekte was overleden. In mijn hart hoop ik voor jullie dat jullie het niet wisten. Het griefde mij zeer, want waar is dan het respect voor je naaste omgeving? Dat wilde ik graag even kwijt. Naam en adres bij de redactie bekend De netto-opbrengst van de op 20 juli jl. gehouden rommelmarkt t.b.v. Woord Daad, heeft niet zoals wij vermeld had den 18.000,- netto opgebracht, maar het netto eindresultaat was zelfs hoger dan het vorige jaar. Want er bleef maar liefst 19.700,- netto over voor het DRM ziekenhuis te Botswana. GOEDEREEDE Beste jongelui. Jullie hebben vast wel eens van de Va kantie Spelweek gehoord. Ook dit jaar hopen we weer 2 avond voor jullie te or ganiseren. Als je 11, 12, 13 of 14 jaar bent, ben je van harte welkom. Er is een leuk programma, het beloven dus toffe avonden worden. Wat we gaan doen houden we nog even geheim... span nend... kom ook! Datum: 13 en 14 augustus (dinsdag en woensdag). Tijd: van 19 tot 21 uur. Plaats: tent aan de Jongkoenstraat. P.S. vergeet je beker niet. Tot ziens! Dr. D. Boonstra: Bepalingen dubbelfunkties aangescherpt in nieuwe Gemeentewet Als lid van het bestuur van de Stichting Zwembad zei de heer Koningswoud zich niet helemaal happy te voelen in een po sitie, waarin hij eerst als bestuurslid van de stichting meehelpt aan het opzetten van een bepaald plan en later als raadslid daarover gaat meebeslissen. De heer Koningswoud was van plan zijn bestuurslidmaatschap van de Stichting Zwembad op te zeggen tot hij merkte dat ook andere gemeentelijke vertegenwoor digers in hetzelfde dilemma zaten. Burgemeester Boonstra, voorzitter van de commissie waarin het probleem door de SGP aan de orde werd gesteld, zei toen dat over het praktisch nut van dub belfunkties langzamerhand anders wordt gedacht. De nieuwe Gemeentewet is er op gericht een verstrengeling van verant woordelijkheden en belangen te voor komen en beoogt bestuurlijke zuiver heid. Bestuurlijke zuiverheid Door burgemeester Boonstra wordt het aangescherpte gegeven van artikel 28 nu nader beschouwd. Op woensdag 7 augustus werd de be manning van de Zeemanspot te hulp ge roepen voor het binnenbrengen van de Goereese viskotter G041. Deze had tij dens het vissen op de Noordzee te kam pen met motorpech. De in Hoek van Hol land gestationeerde sleepboot 'Dordtse Bank' heeft de onfortuinlijke viskotter op sleep genomen naar de haven van Stellendam. Aangezien het Goereesche Gat voor deze sleepboot niet bevaarbaar was, werd De Zeemanspot opgepiept om de GO 41 over te nemen bij 'Brammetje' en het naar de haven van Stellendam te brengen. RENAULT-dealer SOMMELSDÜK Op D.V. dinsdag f3 en woensdag 14 augustus a.s. organiseert de Evangelisa tiecommissie van de Ned. Herv. kerk te Sommelsdijk weer de evangelisatietent- dagen voor de jeugd. De tent is opgezet op het terrein van wijkgebouw 'De Zwaluw'. Het thema is: 'Op zoek...' Tijdens deze dagen staat 's morgens het Bijbelverhaal centraal en wordt er geknutseld. 's Middags worden er spelletjes gedaan en op woensdagmorgen is er aansluitend een gezamenlijke maaltijd. Alle kinderen van 5 tot 12 jaar zijn van harte welkom op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Op woensdag van 10.00 tot 16.00 uur. Op dinsdagavond is er voor de jeugd vanaf 13 jaar een volleybaltoemooi en na dit sportieve evenement is er een sing-in. Jullie worden van harte uitgenodigd om naar deze dagen te komen en breng ge rust een vriendje of vriendinnetje mee! Boonstra: „Je kunt stellen dat het voor een evenwichtige afweging van belangen in de raad dienstig is dat de raad verte genwoordigers heeft in verenigingen en stichtingen waarbij de gemeente finan cieel betrokken is. Een goede commu nicatie tussen verenigings/stichtingsbe- stuur en gemeenteraad lijkt door een dubbelfunktie gewaarborgd. Evenals adekwate informatie over en weer, waar door een optimale belangenafweging en belangenbehartiging wordt bereikt. Dat was tot voor kort de algemeen heersende bestuurlijke filosofie. Dat er ook vermenging van verantwoor delijkheden en belangen zou kunnen ont staan is natuurlijk wel onderkend, maar er is altijd gedacht dat bestuurders ver standig genoeg zijn om verantwoorde lijkheden uit elkaar te houden". De heer Boonstra voegt er meteen aan toe: „Ik wil niet zeggen dat dat niet zo is, maar je moet er in ieder geval een aantal vragen bij stellen". (vervolg op binnenzijde van dit blad) Op woensdag 7 augustus 1996 omstreeks 16.20 uur vond op de N256 te Colijns- plaat, in de gemeente Noord-Beveland, een aanrijding plaats tussen een perso nenauto en een vrachtauto met dodelijke afloop. De personenauto, welke over deze weg reed komende uit de richting Zierikzee en gaande in de richting van Goes, werd bestuurd door de SO-jajige G. Ensing- Mol uit Goes. De vrachtauto, welke uit de tegenovergestelde richting kwam, werd bestuurd door een 50-jarige inwo ner van Bruinisse. Door onbekende oorzaak kwam mevr. Ensing-Mol met haar personenauto, op de weghelft voor het tegemoetkomende verkeer terecht, en een frontale aanrij ding met dodelijke afloop van mevr. En sing-Mol was het gevolg. Als gevolg van deze aanrijding was de gehele rijbaan van de N256 (verlengde van de Zeelandbrug) geruime tijd ge-heel versperd en ontstond een file van enkele kilometers aan beide zijden van de Zee landbrug. Het verkeer is tussen 16.30 en 18.00 uur omgeleid via de Oosterschel- dekering. Een 13-jarig meisje uit Maassluis heeft eerste en tweede graads brandwonden opgelopen bij het aanleggen van een kampvuur op het strand bij camping de Roompot te Kamperland. Het meisje was met nog een aantal leef tijdsgenoten bezig om het vuur aan te leggen. Een van hen gebruikte daarbij benzine en gooide dat op het smeulende vuur. Er ontstond toen een steekvlam die het slachtoffer trof waardoor zij in brand raakte. Zij liep brandwonden op aan handen en onderbenen en moest per ambulance worden overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Twee anderen werden ook door de steek vlam geraakt waardoor hun kleding in brand vloog. Zij wisten dit echter tijdig te doven zodat het alleen beperkt bleef tot brandschade aan kleding. Zie de advertentie elders in deze l<rant. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - SnimO - RB>ORTA0E FOTOGRAFIE t=j dj c=3 a ^^T 3 en en j en C3 cj g C3 OUOPORP- WmtatrtM 35 - TaWbwi filBT) 681812/Fa» 683734 -Pi1nlthop-Hognoom172~TaMoonl0111)462400 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur. C. Breen, (0187) 682496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1