f/^ K l Wie schrijft er mee van en over Flakkee? MEDISCHE DIENSTEN Prijzen voor verkeersveiligheid Zuid-Holland Opbrengst collecte Vakantie Bijbel Klub Fietstocht door Ouddorps dreven Met De Motte op stap in het verleden {7} OPPAS...SE!" de juiste taxatie... Makelaar Tamboer Biz. 2 EILANDEN-NIELWS VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1996 De, met bijna tegenzin, loom op gang komende vloed, is als een met miljoenen smaragden bezette glinstering. Groenig, maar glashelder, zoekt het water haar weg door de geulen en ondiepten. Daar waar het zoute water over het in de zon gestoofde slik vloeit, worden platte schelpen, als scheepjes op de oceaan, voortgestuwd naar onbekende verten. In het zuiden trillen de Zeeuwse eilan den aan de einder op het water. Naar het noorden toe stuwt de doorzettende vloed het water van de Krammer in de richting van de Molenpolder. Grazende schapen zijn als pluisjes van de paarde bloem op de grasdijk, die aan het eind uit die van het Oudeland lijkt te ont springen. Massaal rijst de binnen de gracht gelegen kerk van Oude Tonge op uit de polder. Zo ver hoeft het bootje niet. Met de vloed laat hij zich naar het pas gedichte stroomgat in de Zuiddijk voeren. De klei in de dichting steekt bruin-geel af naast het gras. Hij heeft de tocht vanaf z'n visgronden goed in geschat. Het water staat inmiddels net hoog genoeg om de voet van de dijk te bereiken. Knarsend schuurt de neus van het bootje tegen het talud. Zo kan hij zonder zijn dunnen leren schoenen uit te trekken met droge voeten aan land gaan. Hij zoekt z'n weg tegen de met stenen en scherven bezaaide dijk- voet, waar het de dorpelingen is gegund afval ter versteviging van het dijkli- chaam te storten. Iedereen doet er aan mee, van arm tot rijk! Je kunt er maar af zijn. De schapen uiteen jagend loopt hij de dijk af naar zijn dorp in het Oudeland, waarvan de eerste bedijking over vier jaar al weer 100 jaar geleden is. In 1477 was er een invloeïng en vier jaar geleden ook nog, weet hij. Met de nieuwe opwassen in de Krammer zal het gevaar wel steeds minder worden. Via de 'Heule' stapt hij de 'Voorstraete' op, om via een steegje de woning in de 'Ag- terstraete' binnen te lopen. Thuis! De vloed, waarin de krabbetjes zich laten meevoeren, is als een flonkerend ju weel, dat op deze zomerse dag in 1534 vreedzaam de slikken verovert en de dij ken van Grijsoord behoedzaam beroert. Als groene oasen 'drijven' de eilanden in deze delta in hun domein van water. Op de tweede plaats Wat ouderdom betreft neemt de bedij king van hel Oudeland van Grijsoord, waarm Oude Tonge is gelegen, een twee de plaats in op Overflakkee. De Dirks- landse polder is koploper (1416). In 1420 was de opwas al bekend onder de naam Tonge. Na de bedijking in 1438 stichtte men het dorp Nieuwe Tonge, dat na de stichting van het latere Nieuwe Tonge weer Oude Tonge werd genoemd. De bedijkingskem werd al snel met aan- dijkingen omgeven. We noemen de Bat- tenoordsepolder (1451), de Zuidelandse polder (1477) en de Molenpolder (1478). In de eeuw daar opvolgend kwam de Heerenpolder (1523) gereed en in 1647 de Suyspolder. De Zuiddijk van de Mo lenpolder was uiteindelijk 165 jaar wa- terkerend. Garage In 1987-88 werden tijdens het graven van een werkput in een garage aan de Zuiddijk te Oude Tonge diverse bodem vondsten ontdekt door Theo Dekker. De lokatie bevindt zich aan de zijde van de Suyspolder, dus voor 1647 buitendijks gelegen. Op een kaart uit 1761 is te zien dat er vroeger huisjes hebben gestaan op het talud van de dijk. Op een diepte van ca. 75 cm vond Dekker puin en scherven uit de 17e eeuw, waaronder enkele wandtegels en pijpekoppen. Op een diepte van ca. 2 meter bevond zich een tweede, nog oudere afvallaag. Aardewerk, spinsteen- tjes, ringen van gespen, een voet van een heiligenbeeld van pijpaarde en een kraal. Alle dateren uit het eind van de I5e en de eerste helft van de 16e eeuw. Tussen het aardewerk bevonden zich delen van een schotel, een kamer(pis)pot, een spit- schotel en een lavabo. Doordat Theo Dekker het wetenschappelijke belang van deze vondsten inzag en melding maakte van zijn aktiviteiten, is het nu mogelijk de lavabo en als eerste de eer der genoemde kraal eens nader te bekij ken. Dat zijn ze zeker waard! Paternoster De kraal is zeskantig en vermoedelijk gemaakt van git. De hoeken zijn afge vlakt, zodat er nogeens acht driehoekige vlakjes ontstaan. In het centrum is een doorboring. De afmetingen zijn 2x2x2 cm. Hoogstwaarschijnlijk heeft de kraal Z^rttrm^r- deel uitgemaakt van een paternoster. Dat is een snoer met kralen, dat als hulpmid del wordt gebruikt om bij het opzeggen van het voorgeschreven aantal gebeden niet in de war te raken. Een gebedentel- snoer dus, waarin een grote kraal als gids fungeerde. Deze kralen werden gemaakt van hout. been, koraal of git. Ook half edelsteen zoals kwarts en agaat kwam voor. In middeleeuwse inboedels wordt git apart vermeld. Men spreekt onder an dere van: .zynen swart getten. J Lavabo Een lavabo is een luxe verschijning bin nen de groep gebruiksvoorwerpen. Het hangend watervat, zoals het ook wel wordt genoemd, is bolvormig en heeft twee oren of doorboorde nokken. Aan weerszijden bevinden zich twee uit- schenktuiten. In het centrum is de vulo pening. Lavabo's van aardewerk zijn on danks het luxe karakter, een goedkope uitvoering van metalen exemplaren (brons en zilver). Door één van beide tui ten omlaag te drukken was men in staat water op te vangen boven een bekken, teneinde de handen te wassen. De lavabo werd dan ook in het daartoe bestemde vertrek in de woning aan twee haken aan de zoldering gehangen. Het exemplaar van Oude Tonge is ge maakt van roodbakkend aardewerk en is samengesteld uit twee halve bollen, die, op elkaar gezet, met een geschulpte rand zijn afgewerkt. De binnen- en buitenzij de zijn geheel bedekt met een laag lood- glazuur. Met name de uitstekende delen, waar onder oren, tuiten en rand zijn sterk afgesleten. Dat is niet alleen te wijten aan het gebruik als 'hangend watervat'. De beschadigingen hebben een 'ver- spoeld' karakter, dal wil zeggen dat het voorwerp enige tijd bloot heeft gestaan aan de invloed van de werking van stro mend water - een eb- en vloedbcweging dus! Het is niet ondenkbaar dat dat op het talud van de Zuiddijk heeft plaats gehad. Dat aardewerken lavabo's ondanks hun geringere waarde toch een luxe artikel was, toont de bodem van Goeree-Ovcr- flakkee aan. Slechts één exemplaar is tot nu toe gevonden op het eiland! 50 jaar later Stram staat hij op de Zuiddijk en staart over het wijde water. In gedachten gaat hij terug naar de oude tijd, toen hij met de boot z'n netten op de slikken afging. De toegang tot de haven van Oude Tonge is als een fuik. Verderop ligt de nieuwe Heerenpolder, als een symbool van de vooruitgang. Heerenpolder! Zelf voelt hij zich ook als een heer. De vis is een goede bron van inkomsten geweest. Met noeste arbeid - en zo vrij als een vis - is hij lot een bemiddeld man gewor den! Z'n eenvoudige plunje heeft hij ver ruild voor wat netters! Die oorlog met de Spanjaarden heeft de mode toch behoor lijk beïnvloed. Piekfijn staat hij in de koele wind in zijn zwarte tabbard. Op z'n hoofd draagt hij een breedgerande vilten hoed. Te gek voor woorden is de plooikraag rond zijn hals. Wie het breed heeft, laat het breed hangen. Hoewel er op het dorp wel lieden zijn die een 'mo lensteenkraag' dragen. In de herfst van zijn leven trekt de vloed zilveren draden door de geulen, waar blinkende meeuwen azen. Aan de einder bollen evenzo witte zeilen. Wilt u meer weten over het wel en wee van uw woongebied en aast u op ge schikte literatuur, dan mag Bodemvond sten uit Goeree-Overflakkee niet in uw boekenkast ontbreken. Vis niet achter het net en bestel het bij de Motte, Molenblok 16, 3253 AL Ouddorp, tel. (0187) 681005. De Motte DEN HAAG - De slachtoffercijfers in verband met verkeersongevallen gaven in de provincie Zuid- Holland jarenlang een dalende lijn te zien. In 1994 is daarin echter een duidelijke kentering opgetreden. Vorig jaar verloren 165 mensen het leven in het Zuid-Hollandse ver keer en moesten er 1981 in een zie kenhuis opgenomen worden. Voor het Provinciaal Orgaan Verkeers veiligheid (POV) Zuid-Holland waren deze alarmerende cijfers reden om mid dels een groot aantal activiteiten de ver keersproblematiek te bestrijden. Eén daarvan is de uitreiking van de Zuid- Hollandse Verkeersveiiigheidsprijzen, 'als blijk van waardering voor geleverde inspanningen en als stimulans om nieu we ideeën voor een integrale aanpak te ontwikkelen'. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen reeds uitgevoerde projec ten en nog te realiseren initiatieven. Vorig jaar waren de Regionale Project groep Verkeersveiligheid Hoeksche Waard en de gemeente Zoetermecr de prijswinnaars; het jaar daarvoor vielen het Paedologisch Instituut Rotterdam en de basisschool 'De Vlaswick' te Zoeter- meer in de prijzen. Ook dit jaar kunnen er personen of orga nisaties genomineerd worden voor de Verkeersveiiigheidsprijzen. Voordrach ten dienen uiterlijk op 30 september a.s. binnen de zijn bij de jury, die onder voorzitterschap staat van T. Jansen, voorzitter van het POV. De prijzen zul len uitgereikt worden op 19 december 1996, waarbij tevens een 'ontspannend en inspirerend evenement' georganiseerd zal worden voor mensen die zich bijzon der ingezet hebben voor de verkeersvei ligheid in Zuid-Holland. Meer informatie is te verkrijgen bij het secretariaat van het POV, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, tel. (070) 4416008/4417536. De tijdens de visserijdagen te Bruinisse gehouden kollckte voor de KNRM had een opbrengst van 1.222,60. Een ieder die heeft bijgedragen tot dit resultaat wordt door de reddingmaat schappij hartelijk dank gezegd. van vrijdag 2 augustus 1996 t/m zondag 4 augustus 1996 WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middelhamis - Sommelsdijk: •k Was een hortje geleje in "Stelleadam' ot«dat ^r een advertenUe in de krante had eestaen 'k Docht bie m'n eige, daer ken kwel sopotgae toen Kramt, nau gesiaen. k ^gnn s vraege of hie de auto h t •k bie die maansen was kwam r een goeie Kennis via g i weekeinde mocht aebruuke. Hie mos naer femielie toe, z n eige auto was wecKeinuc mocni geo™"^^ betrouwbaerder auto, je begriept wel met in goeije doen, dus zoent n een ucuuuwl/ ^-.oi^y,;], \p^„ 'v dat de eigenaer van de auto heal zuun.g keek. "J^f- "^^'^'g jJJf;" 1" principe noait wat uut, in dan noe m'n auto, nee, laet k mar niet doewe k Hoop dat j't begriept!" zei de beste man. „Ste je voo dat r een krasje op komt"... In jal, as je d'r een deuk in nejt, wie droait d r dan voor op? k Weet wel, ik bin voor alles verzekerd oor, mar as k schae hao, bin ik m n no-claim (kortieng) kwiet, dus... as je wat aorres kan regele, hao k dat lie ver, moch je noe haelemaele klem komme te zitten, dan kan je allied nog s even vraege!" Earlijk gezeid kon 'k die man geen ongel.ek geve t is tocii een kosibaer bez.i voor de measte of niet soms. De goeije kennis haelde z n schoeren 's op in stapte op z'n fiets in gieng weg, hie zal wel een beetje te leurgesteld geweest hao, dienk "k, 't is oak nie mks, je auto uut eane! „Gae je nog mee om een bakje?" vroeg degene waer k was. „Jae dat kan k wel doewe". Z'n vrouwe die in de keuken bezig was vroeg. „Wat kwam Teun (verzonne naem!) doewe?" „O... hie kwam vraege of ie de auto een paer daegen mogt gebruuke". „In?" vroeg z'n vrouwe. „Nee, daer begin 'k niet an, nee... hie zurgt zelf mar dat 'ie een goeije auto onder z'n konte heit!" Earlijk gezeid, kon 'k wel begriepe, je leant toch een hael kaptaol uut, of niet? Al koffie leuterend vroeg hie an z'n vrouwe „Is t'r nog nieuws?"... „Jao, straks om ean uure" zei z'n vrouwe lachend. Een beetje korzelig zeker, dat wee 'k zelf wel, mar is t'r nog iemand geweest of gebeld of zo?" 't Was even stille, net of ze nae mos dienke wat ze zou gae zaage, per slot van rekenieng zat ik d'r bie, begriep je? „Jao, d'r heit een vrouwe gebeld in die wil wel een half jaer, voor drie dagen in de weke op de kinders passé"Komt dat maans hier heen, of mot je ze d'r brienge?" vroeg d'r man. „Nee..." „Wat nee, wat is h't noe?" vroeg hie weer, een klein beetje norsig. „Geweun nee, joe vraegt twea dien- gen tcgelieke, ze wil 't wel doewe as 'k ze brienge!" „O...!" meer kwam d'r niet, de vrouwe zag zeker an m'n gezicht dat 'k 'r een beetje vreemd van opkeek, want ze begon d'r eige te verdedigen dat ze gieng waarke omdat, noe ze pas een aor huus hadde, iedere verdienste welkom was, verdedige hoefde ze d'r eige niet want 'k had niks gezeid of ofgekeurd. Kiek, ik hao d'r niks mee te maeken oor, mar toen 'k naer huus ree kon 'k de rimpel boven m'n neuze niet glad kriege, steeds mar mos 'k dienke an die kennis die de auto niet mee kreeg want da's zo'n kosibaer eigendom, mar je bloedeige kinders, binne zeker minder kosibaer want die kenne wel drie dagen uutgeleand woire, terwijl zukke kleintjes juust de moeder zo hard noadig hao. Mo'je mar 's oplette, as een kind valt in z'n eige zear doewt, dan schreauwe ze om d'r moeder, die kan dan schienbaer h't beste troasle. Nacrmaeie da'k korter bie huus kwam, kreeg ik een steeds vervelender gevoel van binne, hier klopt iets niet, docht 'k. H't is healemaele geen schande as je as vrouwe wal bie ken verdiene oor, mar mil van die kleine kinders vraeg je je of, of dal wel zo verstandig is. Je brieng ze weg in 'l lest van de middag hael je ze weer op, in die tussentied weet je niet wat 'r ge beurt. Een auto mil een deuk kan je laete maeke, die laet je geweun uut- dcuke of je ruilt t'm geweun in, zou 'r een krasje op zilte, dan poesje net zü lange lot je 't niet mear ziel, je ken 'n oak nog over leate spuite, mar een kind dal schae opgelaope heit, vroeg of laet, kan je niet inruile, die schae dracge ze d'r heale leven mee in wat nog veul aarger is, bie zo'n kind, de schae zit meastal van binne! Ontredderieng, of dienk je dat van niet? „'t Valt wel mee, valt wel mee, 'l is niet zo aarg!" hoar 'k sommige zaage, noe zie je h't toch wel heal aarg somber. O jae? Dan mol je de berichten in de krante mar 's leze, in wat 'r de lesten lied boven water komt op scholen, of in huuselijke kring in femilies, oak op ons liefelijke eiland oor, vergis je niet. De allerkleinste schermutseliengen in onze oagen binne voor een kind moordend op lange termijn, soms dienk 'k wel 's is dit noe de afrekenieng van de waarklust in wellust? Zou h't echt waer weze dal een op de zeven vrouwen as kind, vroeg of laeter seksueel misbruukt binne?"... jao... 't is echt waer! Een onderzoek heit dat uutegweze, de jonges nog geeneans mee gerekend, dan is t'r mar eane schreauw in m'n harte. „O God, laet dit op- houwe, deze verschrikkelijke dicngcn?" Meisjes binne toch geen speulgoed, in vrouwen geen gebruuksvoorwerp? of toch? Juule wete, ik houwe d'r van om mil een vleugje humor in weemoed achter om te kicken, mar je mot oak vooruut kieke in dal beklemd me wel 's, want wat zal 'r straks nog openbaer komme as deze generatie volwasse is. Een generatie opgegroeil mil macht, egoïsme, ongeloaf, geweld, onbeperkte seks in een kreupel moraal! Oak in onze Flakkeese durpen, kiek mar 's omje heen, ik hou m'n harte vast, echt waer. Dal vrouwen waarke, motte ze zelf wete, vroeger had ieder gezin een tuun of een vaarke, dat hiewe de vrouwen bie, in ze hadde veul minder huusge- makken, dus... H't is te dwaes, dat ze een haele dag moai motte gae zilte achter de gerdientjes of eindeloas langs wienkels sleniere, je ken h't spreek woord toch wel? „Ledigheid is des duivels oorkussen". In een vrouwe heit toch veul mear waerde, of niet soms? 'k Hoa van kortebie gczicjc, welk 'n risico je neemt, in de gevolgen daer- van, zo kon 'k 'r niet omheen om dit te schrieven. Zie ze slaan, nog een kind Haar zijn ogen leeg en kil Verlangend, ontredderd en stil Wachten, lot iemand haar vind Die troost en veiligheid geeft Genezing voor diepe wonden Door wellustigen verslonden Zie toch hoe angstig zij beeft O God buig U toch neder Zie aan, haar zeer diepe smart Genees toch, zachtjes en teder De wonde, die alles verwart Brengt zo het leven dan weder Vertroostend en stil aan Uw hart. Dirksiand, J. Wolfert in het doolhof van prij.skaartjes Tel. (0187) 48 3477 DJRKSLAND Vanuit de Hervormde Gemeente te Dirks iand wordt er in de zomervakantie weer een Vakantie Bijbel Klub georganiseerd. Deze zal gehouden worden op D.V. 6, 7 en 8 augustus in 'Onder de Wiek' van 8.45 tot 12.00 uur. Rond het thema 'Kom in de kring' staan er allerlei aktiviteiten op het programma. Alle kinderen van 4 t/m 12 jaar zijn van harte welkom. Jij komt toch ook? Tot ziens in 'Onder de Wiek'. Het Vakantie Bijbel Klub Team Vanuit de Gereformeerde Kerk van Ouddorp wordt op woensdagavond 7 augustus a.s. een tweede fietstocht geor ganiseerd die de deelnemers door het fraaie landschap van de Ouddorpse om geving voert. Onder aanvoering van ter plaatse beken de leden van de Werkgroep Missionaire Gemeente of aan de hand van een te ver strekken duidelijke routebeschrijving vertrekt men om ongeveer 19.00 uur vanaf de ingang (aan de Dorpstienden) van de Gereformeerde Kerk. Kinderen onder begeleiding van ouders of verzorgers. Na mim een uur fietsen staat er bij terug komst m de kerk een kopje koffie of een glaasje frisdrank klaar en is er gelegen heid om nog wat na te praten De deelname is gratis. Bij de uitgang van de kerk staat een bus; een kleine bij drage ter bestrijding van de kosten wordt zeer op prijs gesteld. Iedereen wordt van harte uitgenodigd deel te nemen aan de fietstocht' LUXE IN GRIJSOORD M^sajj;^. ^Oö Oude Tonge rond 1500. De scheepjes liggen afgemeerd in de Krammer (detail kaan 'Landen van Voorne en Puiten' Kraal van een paternoster op ware grootte. Bodemvondst Zuiddijk Oude Tonge. Scherf van een schotel met gepenseeld 'mansgezicht met hoed en plooikraag'. Bodemvondst Zuiddijk Oude Tonge. Begin 17e eeuw. Lavabo gefotografeerd en getekend. Bodemvondst Zuiddijk Oude Tonge. Verspoeld. Eind Se/begin 16e eeuw. Rias Olivier DE BETCRE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 MIddelhamis Tel. (0167) 482784 van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter D. W. van Kempen, tel. 482710. DJrksland - Herkingen - Meiissant van vrijdagavond 17.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter S. Broek, tel. 601262. Ouddorp: Elk weekend dienst: tel. 681312. Stellendam - Goedereede: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur praktijk Goedereede, tel. 491367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter M. de Jager, tel. 651301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooitgensplaat van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. P. Maas, tel. 611269. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Janssen, Oost Achterweg 17, Middelharnis, tel. 482169 (van 11.00 tot 11.30 uur). Klassiek homeopaat M. L. C. MASTENBROEK Middelharnis. Tel. 48 64 59. (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, M'harnis,) 48 36 66 Werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, Zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze tijden: 48 36 66. Apotheek St Joris St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 487277 Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Inkontinentie-lijn IVIeditheek: 487277. Voor avond- en weekendiensten: zie Apotheek Menheerse. APOTHEEK DIRKSUNO Voorstraat 25, Dirksiand Openingstijden van ma. t/m vr.: 08.30-12.30 uur. (12.30-13.00 uur gesloten) 13.00-18.00 uur. Openingstijden van za. t/m lo.: za. 09.00-12.00 uur 17.00-17.30 uur zo. 11.30-12,00 uur 17.00-17.30 uur yoor spoedrecepten buiten deze uren wordt u vriendelijk verzocht te bellen met 601580 APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Werkdagen van 8.30 tot 18.00 uur. Zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Zondag van 12,00 tot 12.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze uren via 68 37 89. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de ant woordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41; L. Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; W. J. Vink, Sommelsdijk, 48 28 97, KRUISWERK ZUIDHOLLANDSE EILANDEN Voor informatie en advies op het gebied van thuiszorg en zorg voor kinderen van O tot 4 jaar zijn wij 24 uur per dag bereikbaar via Zorglijn ZHE: tel.nummer (0181) 626226. Afspraken dieetspreekuur, tel. (0181) 626226, fl|dens kan- toonjren; Ledenadministratie, tel. (0181) 626226, tijdens kantooruren; Thuiszorgwinkel, tel. (0181) 679700, geopend van maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.30 uur en op zaterdagmorgen van 09.00 tot 12.00 uur. Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK Telefoon 48 51 66; Buiten kantooruren telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52. Stichting KRAAMCENTRUM 'Haringvliet'. Tel. (0181) 31 00 00 GEZINSVERZORGING Aanvraag hulp voor heel Flakkee: 64 10 44 Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS'. Tel. 48 33 66 St. Welzijnswerk voor Ouderen 'OOSTFLAKKEE'. Tel 64 13 44 OPVANG van SLACHTOFFERS BIJ MISDRIJVEN en VERKEERSONGEVALLEN Postbus 273, Middelharnis,) 48 35 55 NED. M. S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. M, Schippers-Berghuis, 49 18 15 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 06-11 ALCOHOLPROBLEMEN Voor hulp en Inf. tel. (0181) 66 38 85 VER. REUMAPATIENTEN Goeree-Overflakkee e.o. Havenweg 8, Ouddorp, tel. 6819 27 LOTGENOTEN-KONTAKTGROEP voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad) Vrouwen met borstkanker worden ondersteund door lotgenoten. Er zijn verschillende manieren om lotgenotencontact te maken: Telefonisch: Belangstellenden kunnen bellen naar: Kruisw. Zuidh. Eilanden Gezondheid Service, tel. (0181) 626226 of het Patiënten Sen/ice Bureau van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, tel. 607119 ('s ochtends). Uw naam en telefoonnummer wordt dan doorgegeven aan een contactpersoon van het lotgenotencontact. Zij belt u dan zo spoedig mogelijk terug. Persoonlijk: Wanneer u dat wenst kunt u een lotgenote persoonlijk ontmoeten in een daarvoor door het kruiswerk beschikbaar gestelde ruimte. U kunt dat kenbaar maken in het telefonisch gesprek met een lotgenote. NED. LEVERPATIËNTEN VER. Regio-kontaktpersoon: H.G.Snauw-v.d. Krol, 6318 21 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS dhr. A. Wagner, Postbus 20,3247 ZG D'land WERKGROEP V.B.O.K. OP G.-OVERFUKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind 65 21 53. Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel. (033) 463 82 12; (06) 0730 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING La Leche League, 492498 Borstvoeding Natuurlijk, 652394 Ook verhuur kolven. REGIO: NTN THUISZORG voor thuiszorg en kraamzorg, 24 uur per dag bereikbaar, (010) 4130230. l/oor klachten omtrent de tKhandeling in de Gezondheidszorg en Maatschappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KLACHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) p/a Dienstencentojm, Doetinchemsestraat 27, 3241 AA Middelhamis. Tel. 483366.2e en 4e maandagmiddag van de maand van 13.30-16.00 uur; telefonisch en op afspraak spreekuur. NVM imaAM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 4