tc VERF EN BEHAN© Nieuwe variant van tokkelroom Reddingsbrigade zet beste beentje voor Plaatwerk Een geniepige vijand kievit warmte ncmitmmMifi Voornes Duin: parel in Noordwest Europa Markt in psychiatrisch ziekenhuis Sportduikcursus in De Staver Prijzen voor ver keersveiligheid Zuid-Holland >)3iïfe--^ r r alle merken Garage Knöps B.V. 68e Jaargang VRUDAG 2 AUGUSTUS 1996 No. 6523 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50/JAARABONNEMENT ƒ56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Had u genoeg in voorraad? Want Van Donsen Verf en Behang is van T tot 12 augustus gesloten-»»»*- Uitbreiding activiteiten Leprastichting De inkomsten uit fondswerving van de Lepra Stichting in Amsterdam bedroegen het afgelopen jaar meer dan 13,5 miljoen gulden. Een belangrijke uitgave was de steun aan het veldproject in indonesië. Dit blijkt uit het jaarverslag van de stich ting, dat deze week verscheen. Tachtig procent van de ontvangen gelden werd besteed aan veldprojecten, waarbij de activiteiten op Java (Indonesië), Vietnam, Mozambique en Brazilië flink uitgebreid konden worden. Wereldwijd lijden nog circa twee miljoen mensen aan lepra, waarvan ruim de helft regel matige behandeling ontvangt. Toch wor den jaarlijks nog meer dan 560.000 nieu we gevallen van lepra gevonden, waar van 15% kinderen. Volgens gegevens van de Internationale Federatie van Leprabestrijdingsorgani- saties neemt Nederland een eerste plaats in wat betreft de bijdrage aan de leprabe strijding per hoofd van de bevolking. Giften zijn welkom op giro 50500. Meer informatie: tel (020) 5950500. Voomes Duin is een nat natuurgebied, dat zeldzaam rijk is aan bijzondere plan ten- en vogelsoorten. Maar dat niet al leen. Het is ook een zeer afwisselend duinlandschap dat bijzonder aantrekke lijk is om te wandelen. Dat kan nog een aantal keer samen met iemand, die de bijzonderheden kent. Kijk eens door een andere'bril en ga mee op zo'n excursie. Vereniging Natuurmonumenten vraagt een geringe vergoeding. Het excursieprogramma staat in de folder 'mee op Voome' en is verkrijgbaar bij de VVV's in de omgeving van Voornes Duin en in Rotterdam. De laatste excur sies vinden plaats op zaterdag 10 augus tus naar het Quackjeswater en op zater dag 17 en 24 augustus naar het Brede Water en de Schapen wei. Alle excursies starten om 9.30 uur. Van te voren aanmelden is niet nodig. De excursies naar het Quackjeswater ver trekken bij de Speeltuin De Houten Paardjes in Rockanje. De excursie naar het Waterbos start bij de parkeerplaats ingang Waterbos: voor het Badhotei in Rockanje rechts en dan meteen links. De excursies naar het Brede Water vertrek ken bij parkeerplaats Kreekpad: aan het einde van de Lange Weg links, eerste rechts. Zowel het Brede Water als het Quackjes water zijn pleisterplaatsen voor vogels die uit het noorden onderweg zijn naar het zuiden. Ze houden hier enkele weken of maanden rust en bouwen reserves op voor het vervolg van hun reis. In augustus is de Schapenwei net een Al penwei. Je vindt er bijvoorbeeld bloeien de Gentianen, Pamassia en Duizendgul- denkruid. De meeste vogels die hier ge broed hebben zijn al naar het zuiden ver trokken. Langs de rand van de vallei kan een sperwer op jacht zijn en soms is ook de boomvalk te zien als hij achter een libelle aanzit. Druk op zoek naar nectar vliegen vlin ders af en aan. Atalanta en Dagpauwoog zijn bijvoorbeeld veel te zien bij planten als Leverkruid en het zonnebloemachtige Heelblaadje. Met de hulp van het geoe fend oog van de excursieleider is iedere excursie weer een ontdekkingsreis apart! In het kader van de historische evene- mentendag Albrandswaard organiseert het Delta Psychiatrisch Ziekenhuis in Poortugaal op zaterdag 14 september onder andere een kunstnijverheids- annex rommelmarkt. Hiervoor zijn a ƒ25,- kramen te huur. Geïnteresseerden kunnen zich tot 24 augustus inschrijven bij het evenemen tenbureau van Delta, tel. (010) 5031444. DIRKSLAND - Den Hertog Delica heeft woensdag een nieuw product aan haar assortiment toegevoegd. Het is een derde smaakvariant van tok kelroom, tropical geheten. "Tokkelroom is vanouds een Flakkees product", vertelt Henk van Bochove, directeur van Den Hertog Delica. "In 1989 heeft Den Hertog de receptuur opgekocht en het product vervolgens in twee varianten op de markt gebracht." Hij wil nadrukkelijk onderscheid maken tussen tokkelroom en advocaat. "Zeker de jongere generatie vindt advocaat heel oubollig, niet meer van deze tijd. Markt-onderzoek wijst uit, dat advo caat voor 70% geconsumeerd wordt door mensen boven de 60 jaar, terwijl de helft van de tokkelroom-consumenten jonger dan 50 is." Tokkelroom onderscheidt zich van advocaat door een lager alcoholpercentage (8 i.p.v. 14%) en een romige smaak. De nieuwe tropical-variant werd woensdag gepre senteerd in Dirksland, waarbij Henk van Bochove de eerste pot overhandigde aan Anita de Berg, eigenares van Flakkee Slijterij. OUDDORP - Rode vuurpijlen, gillende sirenes, een kapseisende zeilboot en een onderkoelde duiker. Zomaar enkele ingrediënten van de reddingsdemon straties, die woensdag bij 't Flauwe Werk plaatsvon den. Honderden toeschouwers keken hun ogen uit. De eerste demonstratie moest helaas afgelast worden. Door de harde wind was het niet mogelijk om de parachutisten van het Paracentrum Midden Zeeland te laten springen. Dit werd later echter ruimschoots goedgemaakt. Nadat wethouder Visser een ieder welkom geheten had, schoot hij een wippertoestel af. "'t Is net vuurwerk!", schreeuwde iemand boven het lawaai uit. Maar echt vuurwerk was pas te zien, toen er aan boord van de kotter SL 22 een ontploffing plaatsvond. Rode rookwolken simuleerden een ernstige brand en vuurpijlen moesten de red dingsbrigade de weg wijzen. Dat laatste was niet zo moeilijk, want de reddingsboten lagen bij wijze van spreken te wachten op dit incident. Talrijke gewonden waren er te betreuren. Met de pick-up van de politie werden ze naar de ambulance bij de reddingspost gereden. Maar daar aangekomen sprong het merendeel - de ernstige brandwonden ten spijt - vrolijk van de auto. Smokkelaars De Belgische Luchtmacht was present met een helikopter, die smokkelaars achtervolgde en deze ten slotte in handen dreef van de rivierpolitie. Voor de glimmende ogen van vele came ra's werden ze afgevoerd naar de reddingspost. Ook voor een in nood geraakte F-16-piloot kwam de heli in actie. Met een lier werd deze aan boord gehesen en op dezelfde manier naast het publiek op het droge gezet. De Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, één van de organisatoren, was na afloop zeer te spreken over het verloop van de demonstraties. "Het ging alle maal prima", verklaarde Manita Maliepaard. "Met uitzonde ring van de para's is alles precies volgens het schema verlo pen. En het was gelukkig niet zo warm als vorig jaar, toen veel mensen liever op het strand bleven liggen. We zijn echt heel tevreden." Duik-Team OKÉ uit Zeeland organiseert aankomend winterseizoen opnieuw cur sussen sportduiken in het zwembad van De Staver te Sommelsdijk. Voor de be ginnende duiker wordt de training gege ven op de donderdagavond, van 3 ok tober tot en met maart 1997. In maart worden in het zwembad examens afge nomen. Daarna begint het buitenduiken in het Grevelingenmeer en de Ooster- schelde. In juni/juli wordt de cursus af gesloten met een buitenexamen, waarna men een één-sters sportduikbrevet van de IADS ontvangt. Op donderdag 29 augustus is er een voorlichtingsavond in De Staver met in formatie over de cursus en het duiken in het algemeen. Tevens worden er door leden van het Duik-Team OKÉ spectacu laire demonstraties gegeven. Ook is er de mogelijkheid om zelf kennis te maken met de onderwaterwereld. Nadere inlich tingen hierover zullen t.z.t. in de media verschijnen. De cursus wordt gegeven door Duik- Team OKÉ, onder auspiciën van het IADS. Geïnteresseerden dienen mini maal 18 jaar te zijn (minimaal 15 jaar met toestemming ouders/verzorgers) en in een goede gezondheid te verkeren. Verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Duik-Team OKE, tel. (06) 52624875 of bij De Staver, tel. (0187) 483306. DEN HAAG - De slachtoffercijfers in verband met verkeersongevallen gaven in de provincie Zuid-Hol land jarenlang een dalende lijn te zien. In 1994 is daarin echter een duidelijke kentering opgetreden. Vorig jaar verloren 165 mensen het leven in het ZuitJ-Hollandse ver keer en moesten er 1981 in een zie kenhuis opgenomen worden. Voor het Provinciaal Orgaan Verkeers veiligheid (POV) Zuid-Holland waren deze alarmerende cijfers reden om mid dels een groot aantal activiteiten de ver keersproblematiek te bestrijden. Eén daarvan is de uitreiking van de Zuid- Hollandse Verkeersveiligheidsprijzen, 'als blijk van waardering voor geleverde inspanningen en als stimulans om nieu we ideeën voor een integrale aanpak te ontwikkelen'. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen reeds uitgevoerde projec ten en nog te realiseren initiatieven. Vorig jaar waren de Regionale Project groep Verkeersveiligheid Hoeksche Waard en de gemeente Zoetermeer de prijswinnaars; het jaar daarvoor vielen het Paedologisch Instituut Rotterdam en de basisschool 'De Vlaswiek' te Zoetermeer in de prijzen. Ook dit jaar kunnen er personen of orga nisaties genomineerd worden voor de Verkeersveiligheidsprijzen. Voordrach ten dienen uiterlijk op 30 september a.s. binnen de zijn bij de jury, die onder voorzitterschap staat van T. Jansen, voorzitter van het POV. De prijzen zul len uitgereikt worden op 19 december 1996, waarbij tevens een 'ontspannend en inspirerend evenement' georganiseerd zal worden voor mensen die zich bijzon der ingezet hebben voor de verkeersvei ligheid in Zuid-Holland. Meer informatie is te verkrijgen bij het secretariaat van het POV, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, tel. (070) 4416008/4417536. Met de Koude Oorlog werd een wereldbedreigend gewapend conflict als het ware uit de weg geruimd. Dat gebeurde niet omdat de leiders van de grote mogendheden elkaar nu ineens ver trouwden. Interne krachten, met name in de Oost-Europese landen en de Sowjet Unie leidden tot een omkeer in de geschiedenis die niet voor zien was, en waarvan de gevolgen niet te voor spellen zijn. Een van de oorzaken van deze venassende ver andering is ongetwijfeld de ontwikkeling van de moderne communicatieapparatuur geweest Er was weinig meer geheim voor de wederzijdse "vijanden". Dat werkte naar twee kanten: men wist (en weet) wat men aan elkaar heeft èn het is nauwelijks mogelijk de gevolgen van wapenak- koorden te ontduiken. Toch is de wereld er niet veiliger op geworden. Dat blijkt uit de reeks gewapende conflicten die sindsdien zijn uitgevochten. Dikwijls gebeurde dat voor het oog van de moderne media, maar op een primitieve manier. We hebben sindsdien beleefd wat stammentwist en etnische geschillen aan geweld en ellende opbrengen. En tussen die twee uitingen - de moderne oorlog tussen machtsblokken en de op een andere manier niet minder gewelddadige etnische twis ten - ligt het schimmenrijk van het internationale terrorisme. Aan de ene kant modern. De terrorist maakt gebruik van de nieuwste technieken. Hij weet de media te bespelen. Aan de andere kant primitief. Er wordt ingespeeld op angst en mas sahysterie. Het dreigendste van het (internationale) terroris me is ongetwijfeld de onzichtbaarheid en onvoor spelbaarheid. De mensheid moet maar afwachten waar het de kop opsteekt. Dat betekent dat het een zaak is die allen aangaat Er is altijd onzeker heid over de volgende stap. Als er al een volgende stap is. Want dat veron derstelt dat het steeds dezelfde groepen of per sonen zijn die verantwoordelijk zijn voor de aan slagen. Dat zal voorkomen, de maker van de bom wordt soms aan zijn steeds weerkerend product herkend. Maar een wetmatigheid is het niet Dat maakt het opsporen van de dader(s) des te moei lijker. Nu zijn er natuurlijk wel aanwijzingen dat vormen van terrorisme gesteund en aangemoedigd wor den door bepaalae landen. In dat rijtje komen Iran, Irak, Lybië en Syrië voor Dikwijls heeft het geweld dan een religieuze achtergrond. Terreurdaden in Noord-lerland, Spanje en Israël halen ook met regelmaat de media. De achter gronden en doelen daarvan zijn in ieder geval duidelijk. Er is echter ook terreur waarvan we de beweegredenen nooit zullen ontdekken, of die zo gekoppeld zijn aan de daders dat ze als eenmalig bestempeld kunnen worden. Zo wordt een bewa ker van het park in Atlanta verdacht van het plaatsen van de bom die hij daarna ontdekte. Dat is een daad stellen om zelf de heldenrol te kun nen spelen, of in de publiciteit te komen. Al met al blijkt het ten'orisme een draak met veel koppen. De grilligheid en kleinschaligheid van het fenomeen maken het moeilijk bestrijdbaar Door de meestal erge gevolgen, de geheimzinnigheid en het menselijk drama waarmee het gepaard gaat wordt wel een maximum aan publiciteit gehaald. Geen wonder dat de zeven geïndustrialiseerde landen én Rusland, die deze week bijeenkwamen in Parijs, wel met maatregelen moeten komen. De publieke opinie eist dat Die eist ook dat de daders worden opgespoord. Niets geeft meer onzekerheid dan dat daders van een misdrijf onbekend blijven en daarmee ook hun drijfveren. Zoals gezegd, een aantal terroristische acties is temg te voeren naar groepen en die op hun beurt weer tot landen die die groepen organiseren, betalen en motiveren. Die vorm van internationaal tenorisme is te traceren. Achter de stevige voornemens om ook die landen te pakken, schuilt echter een behoorlijk handels- conflict tussen de VS en Europa. President Clinton wil bedrijven die meer dan 40 miljoen dollar per jaar investeren in dat soort landen bestraffen. Europa (Frankrijk en Duitsland) gingen en gaan niet zo ver. Daar waar de Amerikanen noodge dwongen terug moesten, namen zij de contacten over. Deze controverse zal nog wel een poosje blijven, moeilijkheid daarbij is dat Clinton in dit verkiezingsjaar de publieke opinie in Amerika goed in de gaten moet houden. Die vraagt na drie aanslagen na elkaar om optreden en weet nau welijks van Europa en haar belangen af Het puntenlijstje dat nu gebruikt wordt om de vastberadenheid van de acht landen te onderstre pen, bevat twee opmeri<elijke punten. Allereerst wil men de explosieven meri<en. Na een aanslag is dan in ieder geval na te gaan waar het materi aal vandaan komt Vanaf de producent is de draad naar de dader dan wellicht te vinden. Een tweede opmerkelijk punt is het aanpakken van het uitwisselen van ideeën op dit terrein via Internet Tegelijkertijd doet zich de vraag voor hoe dat dan zou moeten. De wereld heeft er weer een probleem bij of beter: een bestaand probleem krijgt nu ineens meer aandacht Terecht, het is een geniepige vij and. centrale verwarming - sanitair (V OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK Zie de advertentie elders in deze krant. Anita de Berg krijgt de eerste pot uit handen van Henk van Bochove VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VKieo snxm - R8>afnAaERmxMUFC C3 1=3 C3 C=l Cg OUNXMP-WMMMf 35-rcMoon |Of877 68T8»/nur M3734 -PTlnt^np-Hoonoom172-T9Moonf}1111462*10 Middelhamis Telefoon (0187) 482222

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1