LITIE Goedereede wil meer klokken in de toren Belgische radio-amateurs in Melissant 1996 Rommelmarkt in Goedereede Kelnerrace/ biertapwedstrijd Geslacht Kreeft te boek gesteld Orgelconcert in Maassluis Oi^el en hobo te Dordrecht Uitslag palingwedstrijd van 'de Viscromte' ^NSEBJBL 68e Jaargang V'V/ODEL.8V3Bg.'^'" DINSDAG 30 JULI 1996 No. 6522 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0/JAARABONNEMENT ƒ56- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) GEMEENTE MIDDELHARNIS Alcoholgebruik In het kader van het verbod in de Alge mene Politie Verordening op het gebruik van alcoholhoudende drank op o.a. de Westdijk in Middelhamis, werd hierop gecontroleerd. Twee jongens, een 19- jarige inwoner uit Middelhamis en een 15-jarige inwoner uit Achthuizen, kregen voor dit gebruik een proces-verbaal. Aanhouding voor bezit drugs Vrijdagavond 26 juli 1996 werd een 22- jarige inwoner uit Sommelsdijk aange houden omdat bij controle bleek dat hij in het bezit was van enkele XTC-pillen en een zakje weed. De man kreeg een proces-verbaal. Vernielingen In de nacht van 27 juli werd te Sommels dijk, in de tuin van een woning, een aan tal konijnenhokken opengezet en gedeel telijk vemield. De eigenaar kon na enig speurwerk zijn weggelopen konijnen weer insluiten. Naar de dader(s) wordt een onderzoek ingesteld. GEMEENTE GOEDEREEDE Baldadigheid In de nacht van 26 juli schrokken twee bewoners van een perceel, gelegen aan de Bokweg te Ouddorp wakker. Toen een van beiden poolshoogte ging nemen op de benedenverdieping, zag hij daar dat een lange lat(schrootje) van ca. 5 m lengte via de brievenbus in zijn woning was geschoven. Diefstal auto Op 27 juli zag een campingbewoner te Ouddoip, toen hij 's morgens de gordij nen opende, dat zojuist zijn auto werd weggereden. Korte tijd hierna werd zijn auto in de gemeente teruggevonden, ver moedelijk omdat er weinig benzine in de auto zat. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Diefstallen Uit een tuin aan de Ruychrockstraat te Oude Tonge werden in de nacht van 26 juli 1995 een plantenétagère met drie vaste planten weggenomen. Tevens heeft men een gietijzeren nummerbordje ge stolen. In de Dabbestraat te Oude Tonge werden in de nacht van 27 juli drie personen overlopen toen zij in de hal van een wo ning een kastje aan het openbreken wa ren. Zij maakten zich vervolgens snel uit de voeten. Op 26 juli werd op de carpoolplaats, t.h.v. de Schaapsweg te Ooltgensplaat in gebroken in een personenauto. De auto radio met CD-speler werd ontvreemd. Op 27 juli werd 's avonds omstreeks 22.30 uur een bij de eigenaar in de Schoolstraat te Oude Tonge op slot staande scooter/bromfiets gestolen. Op zaterdag 10 augustus a.s. hoopt Jan J. van den Berg een concert te geven op het Garrels-orgel in de Grote of Nieuwe kerk te Maassluis. Van den Berg opent en sluit met bewer kingen van zijn leraar Adriaan C. Schuur man. Johann Sebastian Bach is vertegenwoor digd met zijn Praludium und fuge in a- moll en met het koraal 'O Mensch, be- wein dein Siinde groB'. De Introduction und Passacaglia in d is van Max Reger, terwijl het programma verder werken vermeldt van Alexandre Guilmant, Jozef Jongen en de concertgever zelf De toegang tot het concert bedraagt ƒ9,-, kinderen tui 12 jaar en houders van een CJP en PAS-65 7,-. Plaatsbewij zen zijn verkrijgbaar bij de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. De aanvang van het concert is om 20.15 uur. Op donderdag 1 augustus wordt in zalen centrum "Oostdam", Jongkoenstraat 1, Goedereede een rommel- en curiosa- markt gehouden, van 's morgens 9.00 uur tot 's middags 16.00 uur. De markten zijn gratis toegankelijk voor het publiek. Op deze markten is van alles te vinden: van klein tot zeer groot, bijv. speelgoed, boeken, gereedschap, wasma chines, koelkasten en nog veel meer. Er staan vele kraampjes die bemand worden door partikulieren, verenigingen en wel- zijnsinstellingen. Verder is het mogelijk om op deze markten goederen in te bren gen, welke door de organisatie worden verkocht op provisiebasis, afhankelijk van de waarde van het artikel. Heeft u belangstelling voor huur van een kraam of een plaats op een van deze markten, neem dan kontakt op met Hans Grinwis. Hij verschaft u alle informatie, tel. (0187) 452321 of (0187) 682187. i*mj Woensdag 7 augustus zal de organist Hans Okkerse in samenwerking met de hoboïste Diana Abspoel het woensdag avondconcert in de serie van de Grote kerk te Dordrecht verzorgen. Hun programma bevat werken van: Brahms (Preludium en Fuga in g), Schu mann (uit Romanzen für Klavier und Hobo: nr. 1 in a, nr. 3 in a, uit vier Skiz- zen nr. 1 in c en nr. 3 in f), Rheinberger (Andante Pastorale in F en Rhapsodic in Des), Franck (Piece Héroïque), Saint Saëns (Allegretto in Bes), Piemé (Pré lude in g en Piece in g) en Gigout (Toc cata in b). Het concert begint om 20.00 uur. Toe gangsbewijzen aan de kerk. GOEDEREEDE - Al eeuwen lang bepaalt de indrukwekkende dom toren de skyline van Goedereede. En sinds 1978 bepaalt hij ook voor een deel het 'geluid' van het stadje. Want in de toren hangt een bei aard, die in de zomermaanden zijn vrolijke klanken laat horen. Het is inmiddels achttien jaar geleden, dat de restauratie van de schitterende toren werd voltooid. Tijdens deze restau ratie werd de Stichting Carillon Goeree in het leven geroepen. Want wat was er mooier, dan de hernieuwde toren met een beiaard te verrijken? En in 1973 wees een enquête uit, dat de meerderheid van de Goereese bevolking er net zo over dacht. Zodoende werd, met steun van de gemeente en de bevolking, een carillon met 37 klokken gerealiseerd. De stich ting werd vervolgens opgeheven, want haar doel was bereikt. Helaas, ook een carillon is aan slijtage onderhevig. En langs de kust komt daar nog de zoute zeewind bij, die het instru ment geen goed doet. De ijzeren ophang- constructie ging hierdoor roesten en moest eigenlijk vervangen worden. Een ernstige blikseminslag in de zomer van 1993 was de druppel die de emmer deed overlopen. Er moest actie ondernomen worden. Zodoende werd de stichting Vrienden van de Goereese Beiaard in het leven geroepen, die echter naast de vervanging van de ophangconstructie nog een doel had: bij deze gelegenheid het kleine carillon uit te breiden tot een volwaardig instrument. Dan zouden ook moeilijkere muziekstukken in de Goereese toren uit gevoerd kunnen worden. In 1994 werd begonnen met de geldwer ving. De stichting stelde zich ten doel, in 1998 de uitbreiding te kunnen realiseren. Inmiddels zijn er al twee van de vier jaren voorbij. Tijd voor een tussenba lans. Vrolijker "Het is een prachtig gezicht om de bei aardier zo te zien spelen. Door het caril lon wordt het een stuk gezelliger op straat. Alle mensen zie je een stukje vro lijker worden." Het is een van de reacties in het gastenboek 'Schrijvende luiste raars'. Toeristen kunnen hierin hun mening over het carillon of de bespelin gen kwijt. "Er komen hier heel veel toe risten en bijna iedereen vindt het leuk, om zo'n carillon eens van dichtbij te zien en te horen", zegt beiaardier Jan Bezuijen. Ook zaterdagmiddag gaf hij weer een beiaardbespeling. "Je mag d'r in komen, hoor", zegt hij tegen een paar nieuwsgie rige kinderen, "dat geeft allemaal niets." Maar als hij met het Koekkoekpreludium van Matthias van der Gheyn begint, moet het stil zijn rond de speeltafel. "Ik kan wel wat hebben, maar sommige kin deren gaan hier springen en dansen. Dat is vaak het probleem." Jan Bezuijen achter het klavier van de Goereese beiaard Op het programma staan composities van bekende en onbekende meesters. De Sonatine van Telemann heeft Bezuijen nog maar enkele uren in zijn bezit, maar desondanks klinkt het prachtig. Ook van Bach en Beethoven worden er werken gespeeld. Deze componisten hebben weliswaar niet speciaal voor beiaard gecomponeerd, maar klavecimbel- of pianomuziek kan ook op het carillon heel mooi klinken. Actie Hoe staat het inmiddels met de uitbrei ding van het instrument? Binnenkort ver schijnt hierover een nieuwsbrief, die aan alle donateurs toegestuurd wordt. Jan Bezuijen: "Er zou eigenlijk wel wat meer schot in de zaak moeten komen. Maar laten we optimistisch blijven: er zijn ai vijf discantklokken en één basklok geadopteerd, de Rabobank neemt er een voor z'n rekening en de donateurs heb ben gezamenlijk ook een klok gefinan cierd." Aangezien er dertien klokken zijn, moet er nog geld voor vijf basklokken bij elkaar komen. Lukt dat in twee jaar? Bezuijen aarzelt. "Laten we het hopen. Voorlopig gaan we daar wel vanuit." Neptunus Na afloop van het concert nemen we nog een kijkje bij de klokkenstoel. Hier han gen ook de twee luidklokken. "De grote luidklok dateert uit 1519 en wordt van ouds de Mariaklok genoemd", licht de beiaardier toe. "Bovenop zie je viermaal de kop van Neptunus, die naar alle windstreken kijkt. Neptunus zag men immers als de god van de zee en Goedereede lag aan alle kanten in het water. De kleine luidklok is in 1647 gemaakt, dus na de Reformatie. Deze klok heet dan ook Soli Deo Gloria: God alleen de eer. Hier zie je duidelijk het verschil vóór en na de Reformatie." Gedurende de hele zomer zullen er op zaterdagmiddag tussen 16.00 en 17.00 beiaardconcerten worden gegeven in Goedereede. De organisatie prijst zich gelukkig, dat de beroemde beiaardier Judson Maynard volgende week zaterdag (10 augustus) een bespeling zal verzor gen. Dr. Maynard was hoogleraar mu ziek in Texas (Amerika) en heeft ook aan de Amersfoortse beiaardschool gestu deerd. Hij zal werken uitvoeren van onder andere Matthias van der Gheyn, Wolfgang Amadeus Mozart, Henry Purcell en Leen 't Hart. MELISSANT - Ogenschijnlijk was het een gewoon Volkswagenbusje, dat zaterdag achter de Noorddijk stond. En de bijbehorende tenten zouden zo aan kampeerders toege schreven worden, ware het niet dat de aandacht getrokken werd door vier grote antennes. Via een wir war van kabels waren deze verbon den met de VW-bus, waarin een staaltje van moderne communica tietechniek verborgen bleek te zijn. Achter een tafel vol ingewikkelde appa ratuur waren drie mannen geconcen treerd aan het werk. In hoog tempo wer den allerlei onverstaanbare codes door een microfoon geroepen, computers geraadpleegd en een morsesleutel bediend. Voertaal was Engels, afgewis seld met Frans. Bij nadere inspectie bleek hier een groep Belgische radio-amateurs aan het werk te zijn. Ze namen zaterdag deel aan een internationale radiowedstrijd. Eén van hen, Claude van Pottelsberghe de la Potterie, vertelde: "We zijn momenteel bezig met een contest om zoveel moge lijk verbindingen te leggen. Dat betekent dat één van ons achter het zogenaamde running station continue probeert om zoveel mogelijk verbindingen met ande re radiostations te leggen, zo'n twee of drie per minuut. En een ander, de multip lier, heeft als taak om zoveel mogelijk eilanden te bereiken." Alle deelnemers aan de internationale wedstrijd, zo'n 100.000, bevonden zich zaterdag namelijk op een eiland. De eindscore van iedere groep werd bepaald, door het aantal gelegde verbin dingen te vermenigvuldigen met het aan tal bereikte eilanden. "De wedstrijd duurt Zoals inmiddels al een traditie geworden is, werd er woensdag tijdens de eerste toeristendag 's avonds om 20.00 uur weer een kelnerrace/biertapwedstrijd georganiseerd door Hotel Café Restau rant Akershoek. Er hadden zich voor dit evenement een 7-tal teams ingeschreven. De teams bestonden uit drie personen, die een par cours moesten afleggen. Dat parcours bestond uit de volgende onderdelen: skippy-ballen vaten stapelen traplopen wiprijden over de waterbak lopen bier serveren Na een spannende strijd op een regen achtige avond kwam de volgende uitslag tot stand: 1Slagerij Wagenaar 294 pnt. 2. Dorpstienden 451 pnt 3. Schoenenteam 380 pnt. 4. de Kadavers 307 pnt. 5. Gladiolenteam 296 pnt. 6. deHu's 276 pnt. 7. Biertappers 267 pnt. Het was al met al weer een gezellige, sportieve en spannende avond. 24 uur en binnen die tijd hopen we drie a vierduizend verbindingen te kunnen leg gen", aldus Van Pottelsberghe de la Potterie. "Het probleem is echter dat we nu in het dieptepunt van de zogenaamde elfjarige cyclus verkeren, waarin er wei nig zonneactiviteit is. Als er veel zonne- activiteit zou zijn, kunnen radiogolven via een bepaald verschijnsel, dat we ionosferische propagatie noemen, ge makkelijk de andere kant van de wereld bereiken. Maar dat is nu dus niet het geval." Boormachine Claude van Pottelsberghe de la Potterie is 'Nederlandstalig Ondervoorzitter' van de Unie van de Belgische Zendamateurs (UBA), waarbij vrijwel alle 4000 radio amateurs van onze zuiderburen aangeslo ten zijn. De wet definieert een zendama teur als "een persoon die uitsluitend voor zichzelf en zonder enig geldelijk voor deel belang stelt in de techniek van de radio-elektriciteit en die zijn bekwaam heid om een amateurstation aan te leggen en te doen werken overeenkomstig dit besluit heeft bewezen". Er komt echter nogal wat bij kijken om deze bekwaam heid te bewijzen. Voor een A-examen, dat recht geeft op de titel 'aspirant pri- In juni is een boekwerk van ruim 450 pagina's verschenen met de titel 'Genealogische studies naar geslachten Kreeft, band III: Goeree-Overflakkee', geschreven door de heer A.J. van de Pol uit Waalre. De Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee kreeg een presentexemplaar van dit veelomvatten de werk, dat een belangrijke aanwinst is voor het archief van de stichting. De Kreeften van Flakkee In 1989 werden de resultaten van het onderzoek naar de Drentse afstammelin gen Kreeft gepubliceerd (band I), twee jaar later gevolgd door band II over de Friese stamboom Kreeft. De resultaten van het onderzoek naar de Kreeften die hun oorsprong hadden of hebben op op 26 juli; aantal deelnemers 30 1. Joh. Jordaan137 cm. 2. K. Struik100 cm. 3. J. Landman92 cm. 4. A. Schaaf86 cm. 5. R. Beyer74 cm. 6. M. Aartsen64 cm. 7. M. Wiegel....62 cm. J. Veldhuis62 cm. 8. C. Westdijk49 cm. 9. H. van Heukelen46 cm. 10. A. van Heukelen41 cm. 11. J. van Lenten34 cm. 12. V. d. Werf33 cm. W. Schaaf....33 cm. P. Gootjes....33 cm. 13. J. de Jong31 cm. 14. B. Berkenbosch....27 cm. Overige deelnemers geen vis. Een VW-busje vol radio-apparatuur. vaat radiotelefonist' moet een flink brok natuurkunde verwerkt worden. Na een B-diploma kan men ten slotte het C-examen afleggen, waarbij men tien woorden per minuut met de morsesleutel moet doorseinen. Inmiddels behoort men dan bij de gevorderde radioamateurs. Volgens een brochure van de UBA valt het op dit niveau te overwegen, een mobiel radiostation in de auto aan te brengen. Het enige probleem is, dat de antenne door een gaatje in het dak van de auto moet steken. De meeste autobezit ters zullen zich immers wel tweemaal bedenken, vóór ze de boormachine op hun auto loslaten... Maar in de folder lezen we: "Om u daarbij te helpen, herin neren wij u eraan dat de zetels, de motor, de banden enzovoort eveneens verslijten. Waarom zou men dan geen gaatje dur ven maken voor een zeer boeiende hobby?" Inmiddels was Van Pottelsberghe de la Potterie weer aan het werk getogen. "Kent u de Wet van Murphy? Die zegt, dat er altijd wel ergens iets fout gaat. We proberen dus zoveel mogelijk uit de buurt van Murphy te blijven!" Goeree-Overflakkee zijn opgenomen in het nu verschenen derde deel. Tijdens het onderzoek bleek al snel dat er op Overflakkee twee geslachten Kreeft hebben gewoond. Het ene geslacht leefde omstreeks het begin van de zeventiende eeuw in Dirksland en het andere woonde in Ooltgensplaat en Den Bommel. Hoewel intensief naar mogelij ke familiebetrekkingen tussen beide geslachten is gezocht, werd nergens een blijk van verwantschap tussen de fami lies gevonden. Toen in de achttiende eeuw families Kreeft uit Dirksland zich in Ooltgensplaat vestigden, bleek ook uit niets dat er familiebetrekkingen waren. Daarom worden in de publicatie van de heer Van de Pol beide geslachten afzon derlijk behandeld. Aantrekkelijk In 1990 werd voor het onderzoek naar de Flakkeese families Kreeft een werkgroep gevormd, waarin ondermeer mevrouw A. Huizer-Kreeft uit Stad aan 't Haringvliet zitting had. Mevrouw Huizer verzorgde de administratieve organisatie voor uit- gefte en verspreiding van het boek. De publicatie over de Flakkeese families Kreeft is ook voor anderen dan familiele den interessant. De opzet van het boek is aantrekkelijk, met schema's van diverse geslachten. Er zijn leuke documenten in het boek afgedrukt, met transcripties, en een verklarende woordenlijst. Foto's van mensen en plaatsen verluchtigen het geheel. Al met al is het een mooi en compleet boek, waar de families Kreeft blij mee mogen zijn en waarvoor het Genealo gisch Centrum Goeree-Overflakkee de heer Van de Pol zeer erkentelijk is. Het bovenstaande is een publicatie van de Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee, Stationsweg 2, 3247 BW Dirksland, tel. (0187) 601904. «KÜ mm0m VOOR BEELD EN GELUID FOTO-VIDEO - nu MO - repohtaqe - rorooRAPte ^S^ ^^n^fflQ cj cj cj cj CU m OUDDORP- WmtMbmt 35 - Têhfoon (0187) 6818121 Fax 683734 MMeSSe-PrtnIahop-Hognotim 172-TtlÊfoon 10111) 482400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1