Mobil Opa wint truck voor kleinkinderen St. Petersbui^ krijgt bezoek uit Stellendam 'De Zeemanspot' in actie voor'n goede occasionlioeft u de auto niet uit VERF EN BEHANG Ambassadeur Zuid-Afrika bezocht waterschap Rally Formula Garage Knöps B.V. C0RMELI55ANr Orgelconcert te Dreischor iiammemMit Spannende natuur op de Kwade Hoek Orgelbespelingen in Renesse en Zierikzee Ramoco b.v. Beiaard bespeling te Goedereede Heeft u genoeg VRIJDAG 26 JULI 1996 No. 6521 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De Lucia Secreta, hier nog in de Stellendamse haven, zette vandaag Icoers naar het Russische St. Petersburg. STELLENDAM - In de media wordt de laatste tijd keer op keer aandacht geschonken aan de roemruchte tsaar Peter de Grote. In september gaat name lijk de Peter de Grote Manifestatie 1996 - 1997 van start. Ook Goeree- Overflakkee is hierby vertegenwoordigd in het Russische St. Petersburg. Vandaag heeft een witte catamaran de haven van Stellendam verlaten en koers gezet naar het noorden. De Lucia Secreta gaat op weg naar St. Petersburg, een tocht van maar liefst 1200 mijl. Op 1 september wordt de bemanning verwacht in Kronstad (aan de Finse Golf) en zes dagen later in St. Petersburg. Hier vindt tussen 7 en 13 september de zogenaamde Nederlandse Week plaats, met tal van culturele activitei ten. Volgend jaar is het namelijk driehonderd jaar geleden, dat Peter de Grote een bezoek bracht aan Nederland. Peter had namelijk bij de Nederlanders in de Russische Nemetsjkaja Sloboda, ofwel de vreemdelingenwijken, ongekende dingen gezien: ver harde wegen, huizen met meerdere verdiepingen en bovenal een indrukwekkende, zeewaardige vloot. En aangezien tsaar Peter zelf ten strijde wilde trekken tegen de Turkse vesting Azov, kon hij de Nederlandse kennis op dit gebied goed gebruiken. VOC-werven In 1697 vertrok hij onder het pseudoniem Peter Michajlov naar Zaandam, waar hij echter al snel herkend werd als de Russische tsaar. Desondanks kwam hij op de wer ven van 'ie Verenigde Oostindisclie Corupagiiic iii Aiusiciuttin terecht, waar hij zich de beginselen van de scheepsbouw eigen maakte. Hij toonde daarnaast ook belang stelling voor alles waarin Nederland destijds voorop liep, variërend van architectuur tot tandheelkunde. Eenmaal terug in Rusland wilde hij de opgedane kennis zoveel mogelijk in de prak tijk brengen en tal van hervormingen doorvoeren. Vooral de ambtelijke top moest het ontgelden: hun huizen moesten voortaan minstens twee verdiepingen hebben en het heeft zelfs weinig gescheeld, of Nederlands werd de officiële voertaal op de ministe ries! Herdenking Zowel in Zaandam als in St. Petersburg vinden vanaf 7 september grootscheepse her denkingen plaats van deze gebeurtenissen. En uiteraard moeten daarbij vertegen woordigers van de Nederlandse vloot aanwezig zijn. Enkele weken geleden is namens de Nederlandse Vereniging van Kustzeilers al een tiental schepen vertrokken, dat langs het noordelijkste puntje van Noorwegen zal varen. De bemanningen kunnen dan ook Nova Zembla aandoen, waar de overwintering van Willem Barentsz herdacht wordt. Degenen die wat minder tijd beschikbaar hebben, nemen een kortere route: zij varen ten zuiden van Scandinavië door het Noordoostzeekanaal, via Kiel naar de Finse Golf. Onder deze zes schepen bevindt zich ook de Lucia Secreta uit Stellendam, met aan boord het echtpaar Heringa en de oud-Stellendammer W. A. Pesch. Laatstgenoemde ziet de reis tamelijk laconiek tegemoet. "We zien wel wat we tegen komen. We proberen zoveel mogelijk te zeilen, want dat is het leukst en het schoonst. Maar voor het geval we slecht weer hebben, is er wel wat brandstof aan boord." De stuurhut is overigens voorzien van allerlei moderne apparatuur: radar, dieptemeters, automatische piloot en aanverwante zaken. Fietsen Behalve met een zeilvloot is Nederland nog op allerlei andere manieren in St. Petersburg vertegenwoordigd. Zo zal kroonprins Willem-Alexander bij de opening van de manifestatie een standbeeld van Peter de Grote als scheepstimmerman onthul len; een replica van het beeld dat in Zaandam staat. Op uitnodiging van gouverneur Wladimir Yakovlev is ook de Koninklijke Marine, met onder andere de Marinierskapel, aanwezig. En maandag vertrekken aqhttien Nederlanders en twintig Russen op de fiets van de Russische havenstad Moermansk naar Zaandam, een fiets tochtje van 4821 kilometer... Zeiljacht met motorstoring Op woensdag 24 juli was het Nederland se zeiljacht 'Wave' onderweg van Sche- veningen naar Neeltje Jans me' aan boord een echtpaar. Vanwege het slechte weer voeren zij het Slijkgat in. Omdat de motor weigerde, vroegen zij assistentie van de reddingboot om de haven van Stellendam binnen te kunnen varen. De bemanning van 'De Zeemanspot' werd om 16.00 uur opgepiept. Ter hoog te van de Kwade Hoek werd aan het MIddelharnis Telefoon (0187) 482222 jacht vastgemaakt en werd het de haven binnengebracht tot in de schutsluis. Daar werd het overgenomen door een ander jacht, de 'Betelgeuze', die het in de bin nenhaven van Stellendam afleverde. 'De Zeemanspot' was om 17.00 uur weer op zijn basis terug. 'Helena' in moeilijkheden Ook op woensdag 24 juli geraakte het zeiljachtje 'Helena', onderweg van IJmuiden naar de thuishaven Goes Sas, voor de kust bij Ouddorp ter hoogte van de vuurtoren, in moeilijkheden vanwege het slechte weer. Aan boord was een echtpaar uit Antwer pen. Zij wisten zelf niet precies waar zij waren, want aanvankelijk meldden ze bij Domburg te zijn en later spraken ze over de Haringvlietsluizen. Wel hadden ze in de gaten dat ze in de problemen zaten, want ze riepen dat ze gingen stranden. Ongeveer 21.30 uur werd de bemanning van 'De Zeemanspot' via de kustwacht te Ouddorp opgeroepen om assistentie te gaan verlenen. Aangekomen bij het jacht voeren zij het voor naar de haven van Stellendam en brachten het veilig bin nen. Het jacht kon op zijn motor de red dingboot volgen. De zeilen waren hele maal kapot vanwege de wind. 'De Zeemanspot' was om 24.00 uur weer terug. in voorraad? Want Van Dongen Verf en Behans is van 1 tot 12 augustus gesloten. Op donderdag 1 augustus a.s. geeft orga nist Dirk Jansz. Zwart de tweede orgel bespeling van dit seizoen in de hervorm de kerk te Dreischor. Deze eeuwenoude kerk heeft een prachti ge akoestiek waarin het fraaie orgel opti maal tot z'n recht komt. Het programma bestaat uit composities van Sweelinck, Walther, J. S. Bach, Telemann, Mendels sohn en Guilmant (Sonate III). Het con cert wordt besloten met koraalbewerkin gen van de concertgever. De aanvang is om 20.15 uur. Wilt u meer weten over de spannende natuur op de Kwade Hoek, dan moet u eens meegaan met één van de excursies, die wekelijks door Natuurmonumenten worden georganiseerd in samenwerking met het IVN. Hiervoor moet u zich van tevoren aanmelden en een kaartje kopen bij de VVV in Ouddorp, tel. 0187- 681789. Er zijn excursies iedere dins dagavond in juli en augustus om 19.00 uur. Het vertrekpunt is de parkeerplaats aan de Oostdijkseweg tussen Haven hoofd en Ouddorp (aan de kant van Havenhoofd, langs de duinen, ter hoogte vanGoedereede). Ontdekken Dat de zee een grote invloed heeft op het terrein, is goed te zien aan de verschil lende gedeeltes, die bij extra hoge vloed onderlopen met zout water. In de kwel ders is prachtig te zien hoe de natuur speelt met haar omgeving. Let bijvoor beeld eens op de uitgeslepen kreken. Op het strand ontstaan steeds nieuwe duin- tjes. Deze veranderen onder invloed van storm en water steeds van vorm. Op een deel van de duinvalleien grazen koeien. Ze houden de begroeiing kort, waardoor er hier veel bijzondere soorten planten kunnen blijven voorkomen. Ook de ver schillen in "zoet" en "zout" in de bodem zorgen voor een rijke plantenwereld. Melkkruid, zeekraal en lamsoor houden juist van zoute bodems; duinviooltje, geel walstro en nachtsilene hebben net zo lief geen zout en heemst houdt van een klein beetje zout. In de hoge duinen zijn aan de duindoorn al besjes te ont dekken en soms aan de vlier judasoren. Intussen laten de vogels, zoals de "Bonte Piet" en de veldleeuwerik, van zich horen. En af en toe komt een aalscholver overvliegen vanuit het naburig gebied Voomes Duin om eten te zoeken. Schipbreuk Op het brede strand kunt u de zandban ken tot ver in zee zien. Menig kapitein leed hierop schipbreuk in het verleden (en soms nog wel); vandaar de naam Kwade Hoek. Ze moesten altijd langs deze Kwade Hoek om een "Goede Reede" (aanlegplaats) te vinden. Woensdag heeft zijne excellentie Z.J, de Beer, ambassadeur van Zuid-Afrika, met zijn echtgenote een bezoek gebracht aan Goeree- Overflakkee. Hij was ondermeer te gast in ouddorp, een plaats waar mee de Zuidafrikaanse stad Pre toria historische banden heeft. Het echtpaar De Beer werd woensdag morgen ontvangen in het waterschaps- huis te Middelharnis, waar dijkgraaf H.L. van Kampenhout, initiatiefnemer van dit bezoek, hen welkom heette. Allereerst werd het oude stoomgemaal aan de Kaaidreef in Middelharnis bezocht. Rond kwart voor elf arriveerde het gezelschap in Ouddorp, waar het in Eben Haëzer ontvangen werd door bur gemeester C. Sinke, secretaris-kerk voogd A .C. Lokker en de heer H. Breukhoven. Te voet ging het - door de tuin van ds. Veldman en dwars door een lederwaren kraam op de braderie - naar de Hervormde kerk. Pretorius De aanleiding hiertoe vinden we in de geschiedenis van Pretoria, de administra tieve hoofdstad van Zuid-Afrika. Want tussen 1639 en 1653 was Wessel Pretorius als predikant verbonden aan de hervormde gemeente (toen nog als gere formeerd aangeduid) te Ouddorp. Het echtpaar Pretorius kreeg in 1642 een zoon, Johannes genaamd, die door zijn vader in de Ouddorpse kerk gedoopt werd. Deze Johannes scheepte zich op 23-jarige leeftijd in naar Kaapstad, waarna hij zich definitief vestigde in Zuid-Afrika. Eén van zijn nakomelingen was Andries Wilhelmus Jacobus Pretorius, comman dant-generaal van Transvaal. Hij was een vrijheidsstrijder, evenals later zijn zoon Marthinus Wessel. Deze zoon stichtte op 16 november 1855 de stad Pretoria. En door deze daad ontstond 'een hechte band tussen Pretoria en Ouddorp', aldus burgemeester Kleijnen- berg in 1955. Ermelo Dat deze Ouddorpse burgemeester bij het eeuwfeest van Pretoria over een hechte band sprak, is duidelijk. Hij was er immers zelf geweest, terwijl ook dr. W. Punt, burgervader van Pretoria, een bezoek aan Ouddorp had gebracht. Maar weet een doorsnee-Pretoriaan anno 1996 nog iets van deze historische link? "Pretoria bestaat nu voor het grootste deel uit een zwarte bevolking, die geen weet heeft van deze achtergrond", reageerde ambassadeur De Beer. "Maar over het algemeen gesproken zijn de Afrikanen er trots op, als ze van Nederlandse afkomst zijn." Bij het honderdjarig bestaan van Pretoria werd de band met Ouddorp stevig bena drukt in het Eeufeesalbum van het Genootskap Oud-Pretoria. Zou er bij het 150-jarig jubileum, over negen jaar, ook zo'n herdenking mogelijk zijn? Of ver flauwt de belangstelling voor Nederland in de loop der tijd?, zo vroegen we de ambassadeur. "Jazeker, dat verflauwt wel na zoveel jaren. En ik verwacht niet, dat men er te zijner tijd zoveel aandacht aan zal beste den. A! blijft de band met Nederland natuurlijk wel op allerlei manieren zicht baar." Mevrouw De Beer haakte hierop in en wees op haar geboorteplaats Ermelo, alsook op Amsterdam en Amersfoort, alledrie in Zuid-Afrika... Om half twaalf vertrok het gezelschap in de stromende regen naar de haven van Goedereede, waar ooit Johannes Pretorius aan boord stapte. Vervolgens ging de reis naar Dirksland, waar een bezoek gebracht werd aan het nieuwe gemaal Smits, waar, in tegenstelling tot het eerderbezochte gemaal, de moderne techniek heer en meester is. De tocht ein digde in het waterschapshuis, waar J.P. van Bienefelt de centrale bewaking van alle 22 gemalen op het eiland liet zien. Buitengewoon Dijkgraaf Van Kampenhout was na afloop zeer te spreken over het bezoek. "De ambassadeur was erg geïnteresseerd, want hij had er geen voorstelling van, dat er zoveel bij komt kijken om het eiland droog te houden. Hij was zeer onder de indruk, en zijn vrouw niet minder. Het was buitengewoon." De Hervormde kerk van Renesse staat a.s. woensdag 31 juli tussen lO.CX) en 12.00 uur open voor bezichtiging. Deze fraaie dorpskerk, met een mooi orgel, kunt u vrij in en uit lopen. Op deze marktochtend geeft organist P. Bechthum een orgelbe speling. Programma's liggen in de kerk. Óp vrijdag 2 augustus bent u welkom bij de open kerk-dagen in de Ned. Herv. Gasthuiskerk te Zierikzee. Hier kunt u het mooie Marcussen-orgel beluisteren tussen 13.00 en 17.00 uur. Er is een boekentafel aanwezig en tevens wordt een videoband getoond over de geschiedenis van de keiic. De commissie die deze middagen organi seert nodigt u van harte uit. De heer P. Bechthum is organist te Stad aan 't Haringvliet. RENAULT-dealer Morgen (zaterdag) 27 juli zal de beiaard weer bespeeld worden door Jan Bezuijen, beiaardier van Goedereede. De bespeling die om 16.00 uur begint, zal voor een ieder toegankelijk zijn. Als organisatie zien we de toenemende belangstelling als waardering op ons doel, nl. het instrument bij de mensen brengen, het is een volksinstrument bij uitstek. In samenwerking met het museum kunt u tegen een geringe vergoeding de toren beklimmen en zal de beiaardier een uit leg geven van het instrument. De beiaar dier zal een zeer gevarieerd programma ten gehore brengen. Zeker moet vermeld worden dat verschillende instanties deze concerten mogelijk maken. Ook u als luisteraar kunt ons steunen door u aan te melden als donateur van "Stichting Vrienden van de Goereese Beiaard". Wij wensen u veel luistergenot. HERKINGEN - De familie E. van der Velde werd dinsdag eigenaar van een bijzonder voertuig: een miniatuur BP-truck. Oliehandel Mol-Schuddebeurs uit Noordgouwe heeft deze truck verloot onder de bezoekers van zijn stand op de Agrarische Manifestatie in Den Bommel (12 en 13 juli). Eigenlijk was opa Van der Velde de prijswinnaar, maar hij paste niet meer in de truck en daarom schonk hij hem aan zijn kleinkinderen, die er bijzonder mee in hun nopjes waren. Op de foto Julian, Wilko, Karije (achter het stuur) en Lieneke (achterop), die op het erf volop gelegenheid hebben om de elek trisch voortgedreven truck uit te proberen. De overige negen prijswinnaars staan elders in deze krant vermeld in een advertentie van de firma Mol- Schuddebeurs. Een goede en betrouwbare occasion vindt u op het drive-in park van Cor Melissant. Diverse merken die door ons team weer In topcondltie zijn gebracht. Tevens officieel Mazda dealer. AUTOBEDRIJF IIiaZDa NiiverheidswegA Dirksland (0187) 601598 Zie de advertentie elders in deze krant. VOOR BEELD EN GELUID FOTO -VIDEO - STUDIO - RBKHTTAOE - FCTOORAFIE C=3 C=3 C3 C=] dg ^^T 1=3 CJ CZl CZl CJ CU OUOOOnP- W»»tsinÊt3S- nhfoon (0187) 6816121 Fwt 683734 RENESSE - Prtnt3hc¥> - Ho0KO(vn 172 - TaJafoon jDl1) 462400 Het gezelschap bij de kerk van Ouddorp. V.l.n.r.: mevr. Van Kampenhout, ambassadeur De Beer, de heer Breukhoven, burgemeester Sinke, dijkgraaf Van Kampenhout en mevr. De Beer. voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1