Keuze uit 120 stel Haast uü Slagerij Floresteijn tiomeetemaii NIEUWE BOEKEN AKERSHOEK TWEEWIELERS kistenrooier Een advertentie in Eilanden- Nieuws heeft altijd Koele prijzen voor zomerse dagen. 21.95 20.95 BACARDI 23.95J T\r. HENEES yr MOPPE P.v. De Trekvogels Uit eigen mesterij Uit eigen slagerij ri i Wilgenstraat 1 Poststraat 8 Oosterland Bruinisse 0111 "641 213 0111 -481 513 Deze week extra voordelig: 1 kilo BORSTLAPPEN12.98 1 kilo RIBLAPPEN15.98 I kilo BRAADLAPPEN17.98 Malse BIEFSTUKnu lOO gram 2.59 1 kilo PUUR RUNDERGEHAKT8.98 1 1 p ƒ25,- beloning VAKANTIEHUIS Amac Edel pils 17.50 ËÏÏEÏÏËÏÏÏÏSaïïEïïïïEBïï DINSDAG 23 JULI 1996 EILANDEN-NIEUWS 'nVEEDE BLAD Telefoon (0187) 68 1348 1 VOOR BEELD EN GELUID COMBJ Hfl. 1.549, Dorpsweg 27, OUDDORP, Telefoon (01878) 17 04 VERMIST: METALEN DRIEWIELER Fam. Sybrandi Nachtegaalstraat 10 TeL489172 TE HUUR ons luxe op de Veluwe Nog vrij vanaf 24 augustus (0187)602657 TE KOOP TeL (0166) 67 2549 THOLEN Drs. P .Cammeraat, Leren en leven. Register. Uitgeverij De Groot Goudri- aan te Kampen. 63 pag. Prijs 14,90. Eerder schreef ik enkele keren over de vier kloeke delen 'Leren en leven', het nieuwe handboek voor reformatorisch Bijbelonderwijs. Onder redactie van drs. I. A. Kole en enkele anderen is het met name door drs. P. Cammeraat, leraar godsdienst aan de Christelijke Hoge school 'De Driestar' te Gouda, geschre ven. Binnen iets meer dan twee jaar ver scheen dit werk van niet minder dan 3.600 pagina's in totaal. Ieder Bijbel hoofdstuk komt aan de orde. Om in het kort de opzet nog eens weer te geven: elk hoofdstuk bestaat uit resp. het onder werp, een verwijzing naar parallelle Bijbelgedeelten, kerngedachte, context, doelstelling, exegese, geloofsleer, infor matie, vertelschets of overzicht en ver werking. Veel chronologische tabellen en geografische kaarten zijn bijgevoegd. Het was een goede gedachte de serie te besluiten met een registerdeel. Qua omvang uiteraard niet met de andere delen te vergelijken, geeft het een goede completering en ontsluitingsmogelijk- heid. Dit registerdeel bevat een namen en zakenregister, inclusief de aardrijks kundige namen. Daarnaast een register met verwijzingen naar belijdenisge schriften en liturgische formulieren. Tot slot een overzicht van aanbevolen litera tuur. Hartelijk aanbevolen - in combina tie met de hele serie (nog te koop voor maar weinig meer dan f.500). D. Martyn Lloyd-Jones, Zijn verbor gen omgang vinden. Uit het Engels vertaald door F. J. de Gier. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Gebonden. 150 pag. Prijs 34,90. Vijftien jaar geleden overleed de beken de prediker van Westminster Chapel te Londen. 'De laatste der Puriteinen', zo ncximt men hem wel. Of deze aanduiding nu werkelijk in alle opzichten terecht is, staat te bezien; overigens ook Spurgeon duidde men wel zo aan. Maar behalve Lloyd-Jones' grote innerlijke affiniteit met de mannen van de Second Refor mation van Engeland, is er nög wel een overeenkomst aan te wijzen. Dat is de uitzonderlijke waarde die hij aan de pre diking als zodanig toekende. Vrijwel alle geschriften die ons van Lloyd-Jones zijn nagelaten, alsmede de sinds zijn dood uitgegevene, betreffen ooit door hem gehouden preken. De verkondiging van Gods Woord ging hem boven alles. Daartoe had de HEERE hem ook geroe pen. De enkele vierkante meters van de Westminster Pulpit waren hem lief. In deze bundel zijn weer een aantal vertaal de preken van hem opgenomen, alle ont leend aan het Psalmenboek. Geliefde preekstoffen; in de Psalmen ziet men Gods heiligen immers in het hart. Lloyd- Jones behandelt in deze negen preken teksten uit zeven verschillende Psalmen. Hij geeft zijn hoorders/lezers praktisch- bevindelijke lessen. H. W. de Knijff, Tussen woning en woestijn. Milieuzorg als aspect van christelijke cultuur. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback. 232 pag. Prijs ƒ34,90. Een dogmaticus die een boek schrijft over de zorg voor het milieu; die zich ook bezorgd maakt! De tijd dat christenen de inspanningen voor een gezond milieu overlieten aan linkse radi calen is gelukkig ver achter ons. Trouwens - met name de kleine christe lijke partijen voerden jaren geleden al een pleidooi voor het bewust omgaan met de natuur toen de grote politieke partijen nog slechts oog hadden voor economische groei en schaalvergroting. De auteur van dit aandachttrekkende boek is hoogleraar Dogmatiek aan de theologische faculteit van de Rijksuni versiteit te Uü-echt. Niet de dogmatiek -.^ de rechte leer! - maar de ethiek - het rechte handelen - staat in deze studie dus centraal. Die hebben overigens alles met elkaar te maken. Naast de feitelijke situ atie en de historische gegevens aangaan de de verhouding tot de natuur gaat de schrijver niet voorbij aan de gegevens van de Heilige Schrift. In directe zin is een milieu-ethiek niet aan de Bijbel te ontlenen, zo meent de schrijver terecht. Toch laat de Bijbel licht vallen over oor sprong en toekomst van de wereld. Alsmede op de verantwoordelijkheid van de mens hierin. De auteur werkt één en ander uit in een 'filosofie van het land schap', namelijk 'tussen woning en woe stijn'. In het laatste hoofdstuk formuleert dr. De Knijff zijn 'ethiek van het aardse goed'; hij doet dat op een heel concrete en herkenbare wijze. 'Zorg' moet cen traal staan; de aarde mag de ons van God gegeven plaats van zorgzame bewoning zijn. Het komt me voor dat de schrijver toch al te weinig de verwoestende (door)werking van de zonde honoreert, alsmede het feit dat het perspectief in het Nieuwe Testament in eerste instantie verticaal is gericht; denk met name aan de Hebreënbrief. Dat laat het vele goede van dit boek echter onverlet. Opdat wij onze verantwoordelijkheid kennen. Ds. J. H. Velema, Wat zit erachter? Onderscheiding der geesten. Uitgeve rij Buijten en Schipperheijn b.v., Amsterdam. Paperback. 112 pag. Prijs 22,50. Dominee Velema poneert in dit boekje een opvallende en onmodieuze stelling. Deze: "de Bijbel roept ons op te discrimineren". De schrijver, bekend om zijn pittige uitspraken, doelt hier op de onderscheiding der geesten. Daarom ook deze titel: 'Wat zit erachter?'. Het gaat erom, zo schrijft hij in zijn verantwoor ding, dat we erachter komen welke geest er werkt achter een bepaalde mening, opvatting of sü-oniing. Zo is het mogelijk allerlei ongrijpbare invloeden te onder zoeken en te toetsen. Het boekje is ont staan als resultaat van een serie cursus avonden waarin Openbaring 7-13 cen traal stond. In het zevende hoofdstuk van zijn boek formuleert ds.Velema een vijf tal criteria aan de hand waarvan de gees ten onderscheiden kunnen worden (De Bijbel als de beslissende norm. Wat dunkt u van de Christus. Welk mens beeld hanteert men? Vanuit welke instel ling wordt iets gepresenteerd? De juiste combinatie van deze vier normen.). In het slot van zijn boek bepleit de schrijver een leven door de Geest. De schrijver is Christelijk gereformeerd emeritus-predi- kant te Nunspcet. Ds. G. F. Gezelle Meerburg, Levens lessen. Vijf preken. Uitgeverij/boek handel J. de Koning, Ridderkerk. Gebonden. 126 pag. Tot de 'vaderen van de Afscheiding' behoorde ook domi nee George Frans Gezelle Meerburg. De aanduiding 'vaderen' zegt niets over de leeftijd van de kleine groep dominees die rond 1834 de stoot tot de Afscheiding gaven. Ze waren allemaal - De Cock, Brummelkamp, Scholte, Van Raalte, Van Velzen en Gezelle Meerburg - nog vrij jong. De laatstgenoemde was hierop geen uitzondering. Hij was nog maar 29 jaar jong toen hij in november 1835 werd afgezet als predikant van Almkerk in Noord.-Brabant. Gedurende twintig jaren was hij afgescheiden predikant. Eind 1855 stierf hij, nog geen 50 jaar oud. Gezelle Meerburg was een vredelie vend man. Iemand noemt hem 'irenisch van aard en wars van dogmatisme en Bols jonge jenever 1 Itr. Alfa krat 30 cl. Olifant jonge jenever 1 Itr. Vm de Pays 0,75 itr. del'Hérault zuidfranse wijn 4.^0 tequila blanco 11^,7 Itr. 28.9^^0 rum Carta Blanca/Premium Black ,7 Itr. bessenjenever vieux Ij Itr. 20.9^ Ij Itr. 1 5.9^ 1^,1 Itr. 3.5Qji wodka mit feige an der elciG dranKen exclusivisme'. Dat betekent niet dat zijn prediking slap en flauw was. Hij stond voor het gereformeerd beginsel. Maar vooral kenmerken zijn preken zich door een bevindelijke gloed en een warme gunning; ondanks dat hanteerde Gezelle Meerburg een heldere separatie. In deze bundel zijn vijf preken van hem samen gebracht. Dat is een goed initiatief. Wie wil weten welke het beginsel van de Afscheiding is ten aanzien van de predi king, kan hier terecht. Ook voor persoon lijke stichting of in de leesdiensten zijn deze predikaties beslist nog niet verou derd. Een hartelijke aanbeveling! Alister McGrath, Bruggen bouwen. Over het effectief doorgeven van het christelijk geloof. Uitgeverij Kok Voorhoeve te Kampen. Paperback. 318 pag. De schrijver van dit bock met goedgekozen titel - een letterlijke vert aling van de oorspronkelijke: 'Bridge Building' (1992) - is een internationaal vermaard theoloog. Hij doceert aan Wycliffe Hall in Oxford. Het is een boek over hedendaagse apologetiek - de ver dediging van het christelijk geloof in deze tijd dus. Engeland leverde overi gens meer beroemde apologeten; ik denk aan C. S. Lewis en L. Newbigin. Het probleem bij de apologetiek is de vraag waar nu het aanknopingspunt ligt bij de niet-christelijke of überhaupt a-religieuze tijdgenoot. Ligt ze in het algemene rede- lijkheidsbesef waarop de 'rationele aan nemelijkheid' van het christelijk geloof zou aansluiten? Of ligt ze in het natuur lijk godsbesef waarbij één of ander Godsbewijs kan aanknopen? McGrath gaat een andere weg. Hij noemde deel I van zijn boek 'Het creëren van openin gen voor het geloof'. Daarin kiest hij ra""" Uitslag van de wedvlucht op 13 juli 1996 vanuit Rambouillet. Gelost om 9.30 uur met zuidwesten wind. Deelname 255 duiven. De eerste duif arriveerde om 14.01.10 uur en maakte een snelheid van 1410,16 m.p.m. A. Kievit 1, 17. 28, 47; H. Grinwis 2, 9, 11, 16, 34, 37, 43; Krijger-Zonneveld 3, 6, 24, 50; P. Mierop 4, 29, 44, 55; J. Akershoek 5, 14, 18, 26, 27, 38, 39, 60; J. Bakelaar 7, 12, 21, 40, 46; C. Venne- man 8, 10, 52; Comb. Grinwis 13, 19, 30, 32, 33, 62, 64; Comb. Kievit 15, 35, 53; H. Kleyn 20, 56; P. Venneman 22, 23; Joh. Grinwis 25, 41, 45, 58; J. v.d. Berg 31, 51, 57; A. Klijn 36, 54; K. Breen 42, 48; Comb. Pijl-Verhage 49; L. Sperling 59; L. Tanis 61; C. Heerschap 63. voor het getuigenis aangaande de chris telijke leer van schepping en veriossing. Dat is ook het unieke van Gods openba ring* in Christus Jezus. Deel II heeft als titel 'Het overwinnen van hindernissen voor het geloof'. Tal van belemmeringen en rivalen zijn er immers. De schrijver somt er vele op. Het slothoofdstuk laat in een aantal conclusies iets ^ien van de praktijk - de verdediging van het christe lijk geloof in prediking en evangelisatie. Als een opdracht van Boven. Bij dat alles moet wel bedacht worden dat niet wij mensen openingen kunnen creëren en evenmin belemmeringen kun nen slechten. Niet bij een ander en niet bij onszelf. Werkelijk overtuigen van het hart is een werk van de Heilige Geest. Ik heb de indruk dat de schrijver dit toch al te weinig honoreert. Desondanks biedt dit boek voor wie in deze problematiek enigszins is ingevoerd heel wat stof ter overweging. Ik besluit met het oordeel van prof.W.H.Velema, eveneens een gedreven apologeet, over dit boek: 'Dit soort apologetisch werk acht ik voor onze tijd van grote betekenis. In dit boek treft men al de kenmerken aan, die een existentieel doorieefde apologetiek in de huidige tijd moeten sieren'. JMJK TOONZAALMODELLEN DUIVELANDS MEUBELHUIS B.V. Opruiming FOTO - VIDEO - 8TUD<0 - REPORTAOE - FOTOORAFIE [gifff p^ifff f^ffffil C^ 1=3 C=l CU a ^^^^^T OUDDORP - Weststntl 35 - Ttiatoon (0187) 681612 Fax 683734 RENESSE - Printshop - Hogazoom 172 - Tahfoan (0111) 4624CX beige houten zilplank, oranje geverfde wieldoppen, bel en stuur. Sinds donderdagmorgen 18 juli; omgev. Nachtegaalslraai 10, parkje hoek Dorpsweg/Kon. Julianaweg. Deze driewieler heeft emotionele waarde voor ons. voor de vroege aardappelteelt In kisten van 20 25 kilo Zandpad 30 Mlddelharnls 0187 482014 EvertMnpltln 74 - Hellevoetsluls 0181 313633 [jd Eon kauza maken Is kauza makan la jfi ft Kom—nsriiiOII/ytndbInmnUlkmil j^ VAN DER BOOM Voorstraat 41 Sommelsdlik IjT] Tal. (0187)482014 ^g

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 4