EIIAtlDEtl-niEUWS NIEUWS uit de kerken Voedsel vergiftiging muur op Neeltje Jans Olieverfschilderijen van Eddy Stevens in 'De Parteiïe' P.V. De Reisduif aanlantaai Vliegen in huis: P.v. De Trekvogels P.V. De Trekvogels Niet alleen 'vies' maar ook nog eens ongezond! 2e Blad DINSDAG 23 JULI 1996 No. 6520 Delta-Expo Neeltje Jans biedt de komen de maanden onderdak aan een bijzondere fototentoonstelling over de beroemde Grote Muur van China. De Chinese foto journalist Weng Yi, die twee jaar besteedde aan het in beeld brengen van de Muur, exposeert vijftig opnamen bij Delta-Expo in het bezoekersdeel van de stormvloedkering. In aanwezigheid van de fotograaf is de expositie dondardagmiddag officieel geopend door de ambassadeur van de Chinese Volksrepubliek. De tentoonstel ling blijft tot eind oktober onderdeel van de Delta-Expo Neeltje Jans. Directe aanleiding voor Delta-Expo om het werk van Weng Yi tentoon te stellen, vormt de intrigerende overeenkomst tus sen de Grote Muur en de stormvloedke ring. Beide bouwwerken zijn in de eerste plaats bedoeld ter verdediging, en van een omvang die alom verwondering wekt. De ruim tweeduizend jaar oude Chinese Muur is tegenwoordig een monument, wereldwonder en beziens waardigheid van de eerste orde. De stormvloedkering bestaat nog geen twin tig jaar en is eveneens door miljoenen mensen bezocht, uit binnen- en buiten land. De tentoonstelling van WengYi kan als eerbetoon aan de Grote Muur worden beschouwd. Verdedigingswerk De Chinese Muur ontstond nog voor onze jaartelling in een turbulente tijd. De keizer van de Qin-dynastie gaf opdracht tot de bouw om de door hem veroverde gebieden te beschermen tegen indrin gers. Dit onvoorstelbaar grote verdedi gingswerk had niet alleen strategische betekenis, maar vormde ook eeuwenlang een culturele scheidslijn tussen veehou- dende nomaden in het noorden en de landbouwvolkerèn die grotendeels ten zuiden van de Muur leefden. De totale lengte van de Muur bedroeg bijna tien duizend kilometer. Grote delen ervan zijn in de loop der tijd in verval geraakt. Weng Yi Weng Yi (geboren in Yungkan, 1934) is een professioneel fotojournalist, die ruim veertig jaar heeft gewerkt voor verschil lende persbureaus in China. Na zijn pen sionering begon hij aan de vervulling van een droom: het in beeld brengen van de Muur. In 1993 en 1994 maakte hij er ruim 20.000 opnamen van. Een selektie van vijftig kleurenfoto's wordt nu geëx poseerd op Neeltje Jans. Weng Yi fotografeerde de Muur onder wisselende omstandigheden en vanuit verschillende standpunten. Daarbij streefde de fotograaf er vooral naar de karakteristieke aspecten in beeld te bren gen. Zijn immense serie is niet zozeer een registratie als wel een impressie. Weng Yi heeft tijdens zijn fotojour- nalistieke loopbaan heel veel in de Volksrepubliek gereisd en, ook in opdracht, talloze landschapsopnamen gemaakt. Die specialisatie en ervaring heeft hij volledig benut en ingezet voor dit grootscheepse fotografieproject. De fototentoonstelling van de Grote Muur in de stormvloedkering is tot stand gekomen dankzij Anjerfonds Zeeland, Ballast-Nedam, Delta-Expo, de KLM, de Nederlandse Ambassade in China en de Vriendschapsveren. Nederland-China. Delta-Expo op Neeltje Jans is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.30 uur. De toe gangsprijs tot Delta-Expo, inclusief de tentoonstelling, bedraagt 16,50. Dierenopvang Goeree-Overfiakkee Teiyfax (0187) 651887 Vermist te Sommelsdijk Zwarte KATER met iets wit; draagt rood bandje met zwarte magneet. Hout- en Bouwbond CNV afd. Kop van Goeree Aan alle leden van de afdeling Kop van Goeree. In de door u ontvangen nieuws brief is voor het Hout- en Bouwbond CNV kantoor in Sommelsdijk een foutief telefoonnummer opgenomen. Het num mer moét zijn (0187) 477652. Galerie 'De Parterte' op de Westdijk te Sommelsdijk herbergt tot eind juli een expo sitie olieverfschilderijen van de Belgische kunstenaar Eddy Stevens. Van hem wordt in de introductie gezegd te hechten aan de oude schilderstraditie, maar hij is een geheel eigen weg gegaan en neigt naar het expressionisme. Ogenschijnlijk aanwezige figuren blijken momentopnames te zijn, vergmikelijke passanten... Wie kennis wil nemen van het werk van Eddy Stevens is donderdag, vrijdag en zater dag welkom in de galerie, respectievelijk van 14.00 tot 17.00 uur, van 14.00 tot 21.00 uur en van 10.00 tot 17.00 uur en op afspraak, tel. 483523. NED. HERV. KERK Beroepen te Breukelen W. de Bruin te Kierden; te Naaldwijk P. P. Saraber, pred. van de Nederlandse gemeente rondom het Lac Leman in Zwitserland; te Tollebeek (SoW) (part-time) H. M. van Schoon hoven-van 't Kruis, wonende te Lang- weer; te Zijderveld (toez.) J. B. ten Hove, kandidaat te Utrecht; te Assen- Noord (SoW) R. H. W. Busschers te Norg (part-time). Aangenomen naar Ooltgensplaat J. B. ten Hove, kandi daat te Utrecht, die bedankte voor Zijderveld (toez.); naar Urk R. de Koning Gans te Sebaldeburen (part time). Bedankt voor IJsselmuiden-Grafhorst (deelge meente De Hoeksteen) (toez.) A. Groe- neveld te Lunteren (deelgemeente Mara- nathakerk); voor Poeldijk G. de Jong te Baardwijk en Doeveren. Beroepbaar D. D. Lucas, Kommisjewei 10, 9217 RN Nijega. Toegelaten tot de evangeliebediening C. J. Rodenburg, Nieuwekamp 10, 3512 KP Utrecht; A. A. Teeuw, Pelikaan 89, 2986 TE Ridderkerk. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar D. M. Elseman, Nieuwekamp 8, 3512 KP Utrecht; A. G. L. van Nieuwpoort, Eeftink 517a, 1103 AE Amsterdam ZO; W. C. Leeuwis, Jan van Eijckstraat 22', 1077 LL Amsterdam; E. C. Roos, Bali- straat 12,2585 XS Den Haag. GEREF. KERKEN Beroepen te Badhoevedorp/Lijnden (SoW) H. G. van Viegen te 's-Gravenhage-Oost, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Wijnjewoude i.c.m. Oosterwolde R. IJbema, kandidaat te Kampen, die bedankte voor Lisse i.cm. Voorschoten, voor Middelharnis i.c.m. Bergen op Zoom, voor Mussel en voor Vlissingen; naar Driesum ca. A. Krijgsheld, kandi daat te Uithuizen, die bedankte voor Baïendrecht. NED. GEREF. KERKEN Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg P. J. H. Krol te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Kampen C. van Atten te Aalsmeer. Uitslag van de wedvlucht op 13 juli 1996 vanuit St. Ghislain Hornu. Gelost om 15.10 uur met westen wind. Deelname 425 duiven. De eerste duif arriveerde om 16.58.21 uur en maakte een snelheid van 1412,35 m.p.m. A. Klijn 1, 4, 5, 12, 17, 37, 39, 53, 56, 58, 61, 66, 73, 76, 79, 89, 96; Comb. Grinwis 2, 3, 7, 14, 18, 20, 24, 26, 28, 46, 47, 59, 74, 75, 77, 85, 90, 95; H. Grinwis 6, 41, 45; H. Kleyn 8, 9,19, 49, 84, 87,91, 99; Krijger-Zonneveld 10,43, 55; J. Bakelaar 11,13,16,29,38, 42, 44, 54, 57, 62, 92, 94, 98; A. Kievit 15, 32, 64, 71; Comb. Kievit/Kievit 21, 34, 35, 36, 40, 50; L. Tanis 22, 60,100; L. Sper ling 23, 30, 81, 83; C. Heerschap 25, 67, 72, 78; Comb. Pijl-Verhage 27, 48, 51, 63, 65, 86, 93; K. Breen 31, 69, 80, 82; Comb. Kievit 33, 97; P. Venneman 52, 68,70, 88. Berichten uit de Gezondheidswijzer In vrijwel alle voedingsmiddelen komen bacteriën voor. Deze bacteriën zijn alleen met een microscoop te zien. Sommige bacteriën kunnen voedselver giftiging veroorzaken. Per jaar worden in ons land naar schatting zo'n vijfhonderd duizend mensen flink ziek van besmet eten. De verschijnselen zijn vaak misse lijkheid, braken, buikkrampen, diartee en soms hoofdpijn en koorts. In de meeste gevallen is men na een paar dagen weer beter. Soms is echter ziekenhuisopname noodzakelijk. Vooral zuigelingen en bejaarden vormen een kwetsbare groep. Het is daarom belangrijk zeker in de zomer, wanneer het warm is, aandacht te besteden aan de hygiëne bij het bereiden en bewaren van voedsel. De Gezondheidswijzer, het informatie centrum van de GGD Zuidhollandse Eilanden, heeft daarom voor de maanden juli en augustus een pakketje samenge steld over voedselvergiftiging. Het pak ketje geeft informatie wat u kunt doen om een voedselvergiftiging te voorko men, zoals hygiëne in de keuken, het op de juiste wijze bereiden en bewaren van voedsel. Daarnaast bevat het pakketje een folder over hygiëne als u op vakantie bent en reizigersdiarree. Belangstellenden voor het pakketje 'voedselvergiftiging' kunnen dit gratis ophalen of telefonisch aanvragen bij de Gezondheidswijzer in de GGD-vestiging te Middelharnis, Sportlaan 5, tel. 486641. Ook kunt u in uw bibliotheek een boe- kententoonstelling over dit thema bekij ken. De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden is het informatiecentrum van de GGD waar iedereen vragen kan stel len op het terrein van de gezondheid. In de Gezondheidswijzer kunt u op het gebied van ziekte, gezondheid en gezond heidszorg folders en artikelen vinden, maar bijvoorbeeld ook adressen van patiëntenverenigingen of informatie over cursussen. Veel materiaal is kosteloos te verkrijgen. Uitslag van de wedvlucht op 20 juli 1996 vanuit Peronne. Gelost om 7.40 uur met oosten wind. Deelname 428 duiven. De eerste duif arriveerde om 11.00.57 uur en maakte een snelheid van 1097,86 m.p.m. H. Grinwis 1, 29, 65, 68, 70; A. Klijn 2, 4, 7, 21, 26, 27, 39, 40, ,41, 42, 47, 49, 73, 75, 86, 95, 96; J. Bakelaar 3, 25, 32, 53, 54, 62, 83, 84; Comb. Grinwis 5, 6, 9, 11, 14, 22, 23, 24, 28, 33, 37, 38, 51, 60, 66, 69, 72, 78, 89, 99; P. Venneman 8, 19, 20, 55, 56, 71, 93; Comb. Pijl- Verhage 10, 50, 57, 67, 85, 88, 97; Krijger-Zonneveld 12,13,15,31,34, 35, 59, 61, 92; A. Kievit 16, 80, 81; Comb. Kievit/Kievit 17, 18, 44, 45, 48, 87, 98, 100; H. Kleijn 30,76; L. Tanis 36, 46, 64, 77, 79; Comb. Kievit 43, 74, 94; L. Speriing 52, 82; K. Breen 58, 63, 91; C. Heerschap 90. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 20 juli 1996 deel aan een wedvlucht vanuit Limoges. Afstand 688 km. In con cours waren 92 duiven, die om 6.40 uur met noordoosten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 17.00.34 uur en haalde een snelheid van 1108,89 m.p.m. De gedetailleerde uitslag luidt: P. van Moort sr. 1,2,17,23; J. Groenen dijk 3, 10, 12, 13, 16, 18; C. Kleijn 5, 7, 15, 19; J. de Blok 5, 6, 8, 11, 22; J. v.d. Slik en zn. 9,14,20; P. v.d. Boogert 21. MIDDELHARNIS - Vijfendertig lantaarnpalen in Middelharnis wer den vorige week voorzien van lichtreclame. Op de foto één van de reclames aan de Langeweg, geplaatst door de firma Trendstar Reclame. Er is ruimte voor nog achttien bedrijven, die op deze manier aan de weg willen timmeren. Zodra de zomer begint hebt u er last van: de gewone zwarte huis- vlieg. Ze brommen om u heen en landen telkens opnieuw op plekken waar u ze beslist niet wilt hebben. Bijvoorbeeld op het eten als u staat te koken. En ze zijn zelfs brutaal genoeg om neer te strijken op uw bord om daar een graantje mee te pikken. Onsmakelijk, zeker als u bedenkt waar ze allemaal nog meer komen. Onhygiënisch Een vlieg scharrelt altijd en overal naar eten. Bij u thuis dus,, maar net zo goed wroeten ze in de mest, in afval en rotten de kadavers van dieren en insecten. Het is maar goed dat we ze niet altijd onder een vergrootglas bekijken. Want u zou schrikken van hun eetmanieren. Vliegen spugen eerst sappen op het voedsel en stampen dan met hun pootjes die sappen en het voedsel door elkaar tot een massa ontstaat die ze kunnen opslurpen. Niet zelden herhalen ze deze gang om hun voedsel beter te kunnen verwerken. Terwijl ze zo bezig zijn scheiden ze bovendien uitwerpselen uit. Het zijn dus echt potentiële overbrengers van ziekten. En u hebt gelijk als u vindt dat vliegen niet thuis horen in de menselijke omge ving. Voorkomen is beter dan genezen Wat kunnen we eraan doen? De allersim pelste manier is eigenlijk: maak dat ze uw woning niet kunnen binnenkomen. Gebruik horren in ramen en deuren die geregeld open staan. Zorg ook voor een schone en altijd goed opgeruimde keu ken en voor schone en goed afgesloten afvalbakken. Dit zijn allemaal maatrege len die een gunstige uitwerking hebben. Want voorkomen is nog altijd beter dan genezen. Vliegen ze toch regelmatig uw huis bin nen, dan kunt u twee dingen doen: zelf bestrijden of de hulp van een vakman im-oepen. Weet u: zo af en toe blijkt zelfs een gewone vliegermiepper goed te hel pen. Maar er zijn ook radicalere midde len, zoals bijvoorbeeld een goede elektri sche vliegenlamp. Eén ding is jammer. Vliegen zijn niet zo gemakkelijk te bestrijden. Omdat ze zich razendsnel voortplanten, zijn ze dikwijls bitmen de kortste keren bestand tegen de middelen die u gebruikt. Een goed advies: weer de vliegende insecten, zorg dat ze moeilijk binnen kunnen komen of geef ze geen kans om gemakkelijk voedsel te vinden. Lukt dit niet en helpen ook uw pogingen niet om ze te verdelgen, doe dan een beroep op een professional. Kies bij voorkeur een bedrijf dat lid is van de NVO, de Nederlandse Vereniging van Ongedierte- bestrijdingsbedrijven. Zij beschikken over deskundige en goed opgeleide medewerkers. Die kunnen voor u inspec ties uitvoeren en adviezen geven om vliegen beter te weren. Als het moet bestrijden ze ook deze ongezonde last post voor u en wel met middelen die zijn toegelaten en die het milieu zo weinig mogelijk belasten. P.V. De Combinatie Bovenstaande postduivenvereniging nam op 13 juli 1996 deel aan een wedvlucht vanuit Rambouillet. Afstand 384 km. In concours waren 239 duiven die om 9.30 uur met zuidwestenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 14.00.22 uur en haalde een snelheid van 1420,85 m.p.m. De gedetailleerde uitslag luidt: C. Dubbeld 1,1.2, 25,52,54; M. de Blok 2,16,22,26,29,38,40; C. v.d. Weide 3, 8, 11, 41, 44, 45; D. Vroegindeweij en zn. 4, 10, 15, 27, 28, 55; Gebr. Vroegin deweij 5, 35; C. van 't Veer 6, 13, 14, 21, 30, 34, 36, 48; G. Vèrburg 7, 33, 51; mevr. Dubbeld 9, 18, 20, 24, 37, 39, 42, 46,53, 58; I. Koese en zn. 17,23, 31, 43, 47, 49; W. L Peeman 19, 56; P. J. v.d. Slik 32,50,57,60; A. v.d. Linde 59. „Misschien is er in de stad wel ene", waagt Gerrit, meer om te polsen wat He- ringa's antwoord zal zijn dan dat het hem menens is. „Ja, zo'n baviaan waar ze mie van 't zo mer mee an kwam zetten. As ik daar nog an denke, dan word ik ziek van kwaad heid". „Dat is veürbie", zegt Aaltje snel, en ze schenkt nog wat koffie in, presenteert er een dikke plak zelfgebakken koek bij en gaat weer zitten. „Komt de rieksen nog alle dagen in het café?" wil Heringa ineens weten. Gerrit schrikt op. Hij verslikt zich in zijn koffie en ineens denkt hij aan Geert. Geert, die zo moedig samen met Hendrik het peerd van Treeske heeft weten te stoppen. Geert, die de laatste tijd weer zo vrolijk wordt, net alsof hij honderd pond lichter is. Ze hebben met elkaar overlegd, hij. Geert, Hen drik, Klaas, Frits en Driek dat ze hun mond zou den houden. Niemand heeft daar iets mee te ma ken, en vooral de rijksen niet. Hij moet Heringa er ook buiten houden en daarom zal hij moeten liegen. Hij zegt zo neutraal moge lijk: „Och ja, die luu bent vasthoudend. Ze komt nog geregeld kieken in 't café, maar ik geleuve dat ze zelf de moed al hebt opgegeven". „Zol Geert er nou wat van weten of neet?" peinst Heringa hardop, en hij ziet Gerrit het hoofd schud den. „Zesduzend turven op een dag", merkt de jonge man op, en Heringa knikt mistroostig. „Het is een vreumde geschiedenis, dat met Har- men. De botten in de zak en gien dader", vindt de boer. „Maar ja, ik ben bleide dat Geert er niks van afweet". „Zo is het", zegt Gerrit instemmend. En dan volgt hij haastig vrouwe Aaltje naar zijn slaapplaats, bang als hij is dat de boer lastiger vragen gaat stel len. De volgende morgen spiedt Gerrit haastig door de kleine ramen en merkt dat het regent. Kerstdag en regen. Ja, dat kan 'n mense verwachten. Hij trekt zijn kleren maar aan en gaat naar de deel om de boer te helpen bij het melken. Daarna eet hij gezamenlijk met de rest van de fa milie, waar ook Treeske bij zit. Ze heeft hem vanmorgen nog geen woord gege ven. Een hooghartig optrekken van haar wenk brauwen toen ze hem zag binnenkomen, was het enige. Bram zat zich daar alweer over op te winden, maar Janneke kneep hem in zijn arm en hij heeft zijn ergernis bijtijds voor zich gehouden. En misschien is dat wel de reden dat er op deze kerstmorgen, die voor de familie Heringa zo an ders is als andere jaren, een tamelijk vredige sfeer hangt. Vanmorgen bij hoge uitzondering eens geen onge geneerde opmerkingen van Treeske over de boers heid van haar ouders, eens geen woedende uitval len over de hoogmoed van zijn zuster door Bram, geen Heringa, die met grote, boze stappen de keu ken voortijdig verlaat. Men zit rustig te eten, Treeske voorzichtig nippend van haar koffie. Bram met het gemak een boeren zoon eigen, zijn koffie uitgietend in het schoteltje en opslurpend. Geen commentaar van Treeske op deze gewoonte. Treeske ziet er trouwens slecht uit. Ze heeft waar schijnlijk de schrik nog te pakken van gisteravond, toen dat nerveuze paard plotseling de kolder in de kop kreeg. Of misschien heeft ze ook wel liggen denken aan de harde woorden van Gerrit Silvius, al is Treeske daar eigenlijk het type niet voor. Haar hele leven heeft ze geleerd anderen buiten haar wereldje te houden door stekelige opmerkin gen, hatelijke insinuaties en bmtaal optreden. Voeg daarbij een grote dosis hooghartigheid omdat zij toch maar de dochter is van de rijkste boer van Overijssel en dan is Treeske Heringa volkomen afgeschilderd. Die houding sla je niet weg door een harde opmerking, ook al komt die nog zo ge meen en precies op de zere plek aan. Dat weet Gerrit Silvius en die maakt zich dan ook geen enkele illusie over haar misschien op handen zijnde bekering. Ze heeft de schrik nog in de be nen van dat dolle paard, heus niet van zijn woor den. Na het eten stapt Gerrit zo langzamerhand eens weer op. Hij bedankt vrouwe Aaltje voor de geno ten gastvrijheid, daar zijn ze hier heel secuur in. Bedank overal heel vriendelijk voor, dan kun je misschien later nog eens bij de lui aankloppen. Heringa staat op en zegt hem naar het dorp te zul len brengen. „Nee nee, neet veur oe, kerel, ik wil die jongs bedaanken voor hun optreden". Het is een stil verwijt aan Treeskes adres. Ie hebt oen plicht verzaakt, ik zal het wel overnemen van oe. Het meisje reageert er niet op, ze drinkt het laatste beetje uit de kom en staat op. „Ik ga een endje om lopen", zegt ze rustig. „Vergeet neet het peerd in bedwang te holden', zegt Bram. Hij kan het niet laten. Maar Treeske geeft geen asem op zijn opmerking en schrijdt als een keizerin het vertrek uit. Gerrit kijkt haar na en schudt het hoofd. Alleen Janneke ziet het en geeft hem een duwtje. „Vergeet beur", fluistert ze zacht. „Ie wordt allene maar dood ongelukkig met beur". Ze heeft natuurlijk gelijk, volkomen gelijk. Treeske en een dagloner, daar zou het hele dorp van op zijn kop staan. Men zou niet zeggen: „Die Gerrit, die treft het toch maar", zoals men het zei van Janneke, toen die met Bram vrijde, maar men zal zeggen: „Hie geet sien ongeluk tegemoet; dat zo'n verstaandige jongen neet better uutkiekt". Gerrit knikt zijn zuster toe en bedankt nog eens voor de gastvrijheid, die hem verleend is. Dan loopt hij weg, de deel over naar buiten. Het regent niet meer, maar het erf is één grote ijs vlakte. Bram staat in de deur en roept: „Jong, trekt de schaatsen maar an, dan ben ie eerder in Zand- wierde". Gerrit lacht en schuifelt voorzichtig in de richting van Heringa, die glibberend en zwaaiend bezig is het paard in te spannen. Janneke komt al gedienstig met een pot zout en strooit snel en handig om de wagen en het paard heen. Ze krijgt een goedkeurende knik van haar schoonvader. Dan rijden ze langzaam weg. Het paard glijdt tel kens weg en dan staan ze weer even stil. Maar als ze eenmaal op de heide zijn, gaat het beter. Hier heeft de regen niet zoveel kans gehad om de weg om te toveren in een ijsbaantje voor kinderen. Hier kan het paard vrij goed doortrekken. „Wie kriegt een merakels slechte winter", merkt Heringa huiverend op, terwijl hij de kraag van zijn dikke, duffelse jas omhoogtrekt en zijn oren beter onder de oorwarmes stopt. „Weinig sneeuw en veul gladheid". „Misschien 'n vrog veurjaar?" oppert Gerrit. „En dat maakt weer 'n bende goed". Ze zwijgen weer, het wagentje hangt zwaar over, het paard dreigt weer even weg te glijden, maar dan staan ze stil en het dier dampt driftig uit de neus. Voorzichtig rijden ze verder. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3