Een dorpsaiis in hart en nieren Braderie in Middelharnis Fietsroutes op Kop van Goeree Rommelmarkt CBR introduceert Tussentijdse Toets ISGO geeft goede voorbeeld Kerlcdiensten Geref. Gemeenten Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 23 JULI 1996 Bij het doornemen van oude foto negatieven stuitte ik op een afbeel ding van een man met een witte jas. Nieuwsgierig geworden naar wie het zou kunnen z^jn, besloot ik een foto te laten afdrukken. Het bleek dokter C. van Gelder uit Nieuwe Tonge te zijn. De naam van dokter Van Gelder is onlosmake lijk verbonden aan de eerste zie kenauto op het eiland, maar hij was ook op andere punten betref fende de volksgezondheid een vooruitstrevend man. In het begin van deze eeuw stond de eilandelijke gezondheidszorg op een laag niveau. Een enkele huisarts steeg boven het niet al te hoge gemiddelde uit en een ziekenhuis, daar kon men alleen maar van dromen. Ook de hygiëne stond op een laag peil en de woontoestanden waren letterlijk toestanden. In deze omgeving vond rond de eeuwwisseling een aantal jonge huisartsen hun werkter rein, zoals dr. S. Knöps te Sommelsdijk en dr. C. van Gelder te Nieuwe Tonge. Zij verrichtten kleine, maar vaak levens reddende ingrepen bij de mensen thuis. Dokter van Gelder trad dan meestal op als narcotiseur. Vele mensen hebben ongetwijfeld aan deze dokters hun leven te danken. De verre en langdurige reis naar een Rotterdams ziekenhuis hadden zij wellicht niet overleefd. Dr. C. van Gelder In dit artikel wil ik mij beperken tot de man op de foto, dokter C. van Gelder. In 1900 vestigde hij zich op 29 jarige leef tijd te Nieuwe Tonge. Hij was een gedre ven man, die voor het algemeen belang zeer veel heeft gedaan. Zo liet hij in de verschillende gemeenten op het eiland films draaien op medisch gebied, te weten die ter bestrijding van de TBC, waarbij hij persoonlijk in die bijeenkom sten optrad om voorlichting te geven. Herhaaldelijk heeft hij gepleit, in de kranten en anderszins, voor een goede drinkwaterleiding. Zijn verdiensten in deze werden zo hoog aangeslagen, dat aanvankelijk alleen hij zou worden uit genodigd om tegenwoordig te zijn bij de opening hiervan in 1934. Ook op het gebied van eigen transport was hij een vooruitstrevend man. Kort na 1920 deed hij afstand van zijn 1 pk rijtuig en schaf te een zogenaamde "stoomfiets" (motor) aan. Hij had veel bekijks met dit machien, zeker in het begin toen de rem men weleens weigerden. Zo reed hij eens over een dam een omgeploegd bouwland in om te kunnen stoppen. Spoedig daarna kocht hij een auto, omdat hij er weinig brood in zag om door een collega te wor den gespalkt; zij hadden niet de beschik king over röntgenapparatuur, zodat je vaak maar af moest wachten of alles recht zou komen. Hij benoemde Willem Drooger tot particulier chauffeur (ook chauffeur ziekenauto). Onder het werk terrein van dokter Van Gelder vielen ook het buurtschap Battenoord en het dorp Herkingen. Bestuursfuncties Belangrijk waren ook de plaatselijke Groene Kruisverenigingen. Hij was voorzitter van de plaatselijke afdeling te Nieuwe Tonge en hij heeft tweemaal zit ting gehad in het Hoofdbestuur van de provinciale vereniging, waar hij zich inzette voor de verbetering van de veer- verbindingen en de wegenaanleg, getui ge o.a. de aanleg van de Groene Kruisweg op Voome-Putten, waaraan hij ook een werkzaam aandeel had. Een andere belangrijke vereniging was de "Steun Bij Ziekenhuisverpleging" (SBZ). De povere, voornamelijk landar beidersbevolking was niet in staat om een ziekenhuisopname te betalen. In noodgevallen was men geheel en al afhankelijk van diaconale en gemeente lijke armenzorg, en dat was bepaald geen vetpot. In Nieuwe Tonge werd op 19 december 1926 een plaatselijke afdeling opgericht, waarbij een ieder voor een gering bedrag lid kon worden. Zo waren ook de mensen met de laagste inkomens - veruit het grootste deel van de bevol king - verzekerd van een goede zieken huisverpleging. Tevens was dokter Van Gelder leider van het consultatiebureau voor zuigelin gen te Nieuwe Tonge. Ook vele moeders van buiten Nieuwe Tonge maakten hier van gebruik. Ziekenhuis Reeds voor ongeveer 25 jaren had hij zit ting in een commissie die zich de stich ting van een ziekenhuis op het eiland ten doel stelde. Door een legaat van mevrouw Paulina van Weel kon eerst in 1934 het ziekenhuis te Dirksland worden geopend. Intussen was er reeds enige jaren een ziekenhuisje te Nieuwe Tonge. Dokter Van Gelder wist de diaconie van de Nederlandse Hervormde Kerk en de plaatselijke Groene Kruisvereniging te activeren om over te gaan tot de bouw van de stichting "Elisabeth" aan het Korteweegje (thans pastorie). In 1926 werd dit zogenaamde "Ziekenhuisje" geopend. In het ziekenzaaltje waren drie of vier, meestal langdurig zieken opge nomen. Vervoer van zieken Op zijn initiatief werd een collecte gehouden om in staat te zijn een zieken auto aan te kopen. Persoonlijk ging hij de notabelen in de verschillende gemeenten voor dit doel bezoeken. De De Kop van Goeree is nog één van de weinige gebieden in Nederland, waar op grote schaal bloemzaad wordt geteeld. VVV Ouddorp heeft, in samenwerking met de Vereniging Zaad, Plant en Bloem, twee bloem- zaadteeltroutes ontwikkeld. Tot en met september kunnen prachtige fietstochten worden gemaakt langs de vele bloeiende bloemenvelden met onder andere ijsbloemen, papa vers, slaapmutsjes, oostindische kers, lobelia, pyrethum, klaprozen en haagbloemen. Route 1, circa 22 kilometer lang, voert de fietser over de kop van het eiland. De tweede route, circa 14 kilometer, loopt aan de zuidkant van Ouddorp en Goedereede. De routes zijn voor 3,50 verkrijgbaar bij VVV Ouddorp, Bosweg 2, tel. (0187) 681789 en bij diverse recre atieterreinen in Ouddorp. opbrengst was van dien aard, dat in 1927 een ziekenauto voor het eiland kon wor den aangekocht. Voordat het eiland een ziekenauto had, heeft hij gezorgd, dat ten allen tijde gelegenheid bestond om zie ken over te doen brengen naar een van de ziekenhuizen in de grote steden, ook al waren er geen diensten van de RTM; dan kon vervoer plaatshebben per motor boot. Door zijn toedoen kon men ook altijd telefonische verbinding krijgen met een ziekentransportdienst te Rotterdam en een van de ziekenhuizen. In een later volgend artikel wil ik uitvoeriger ingaan op die eerste ziekenauto, die was gesta tioneerd te Nieuwe Tonge. Afscheid Met ingang van 1 juli 1934 werd hem eervol ontslag verleend. In de zaal van het weeshuis (thans nog "Ons Dorpshuis"), recht tegenover de dokters woning, werd van de scheidende "vriend en helper der zieken" afscheid genomen. Burgemeester Sterk sprak hoe voor ruim 30 jaren de dokter, als jong medi cus, pas van de studie, de zorg voor het lichamelijk welzijn van een 1800 tal mensen werd toevertrouwd. Dit zal hij niet zonder schroom hebben aanvaard, maar wat is het een succes geworden, nu we na 34 jaren een terugblik op dien arbeid werpen. Zeker, het was voor u in de praktijk niet altijd even gemakkelijk. Allerlei gevallen hebben zich voorge daan. Hoe moeilijk was het soms de diagnose vast te stellen, wat deed het u leed, wanneer zieken naar elders moes ten worden vervoerd om genezing te vin den. Uw medeleven was zo echt, de zie ken waren bij u niet het materiaal, dat u het bestaan verschafte, maar ge waart ten allen tijde bereid u disponibel te stellen, om als het kon het lijden te verzachten en waar de nood riep, hulp te verschaf fen. Niets was u te veel. Vaak was de nacht u een dag. Nauwelijks had u rust, of men deed een beroep op uw kennis en wetenschap. In de praktijk waart ge dan ook een gelukkige. De Nieuwe Het was weer een geslaagde en gezellige rommelmarkt in Ouddorp. Er was een netto-opbrengst van ruim 18.000,- ten bate van het DRM ziekenhuis te Botswana. Iedereen die hieraan heeft bijgedragen onze harte lijke dank. De naam van de pop was Jannetje. De fiets is gewonnen door: Hubert Ruhl, camping Magneet. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur kand. G. J. N. Moens te Houten. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. P. van Ruitenburg van Dor drecht. MIDDELHARNIS - woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabben- dijke. OUDE TONGE - De dienst van woens dagavond, waarin zou voorgaan ds. J. S. van der Net, GAAT NIET DOOR. MIDDELHARNIS - 'Grabbelton: 1x1 dubbeltje'. Kinderlijke eenvoud, vrijdag op 'D'n Diek'De ton was echter nog vol, omdat alle aandacht uitging naar de commerciële buurman. Op het Burg. Bouwmanplein ging het beter, want daar was de jeugd in de meerderheid. Twee verkopers in spé - zeven en acht jaar oud - deden naar eigen zeggen goede zaken. Geheel naar de eisen van de tijd waren ze mobiel bereikbaar „Met deze walkie-talkie kan hij mij oproepen als ik even weg ben"zo verklaar de de jongste van de twee parmantig. Desondanks was hun voorraad nog niet voor de helft verkocht... Tongenaars gaven zich vol vertrouwen aan u over. Zij wisten dat dr. van Gelder een zeer kundig man was. Wist dokter Van Gelder geen raad, dan was het geval hopeloos. Werd u niet 'de professor van Flakkee' genoemd Als ingezetenen zijn wij u dankbaar voor hetgeen ge voor ons deed...". Moeilijk geval Namens het speciaal opgerichte "huldi- gingingscomité" voerde dhr. Schippers het woord: "34 jaar geleden stond ge ongetwijfeld hier voor een moeilijk geval. Gij, die de plaats moest innemen van een man, die betrekkelijk ongestu- deerd een medicuspraktijk moest vervul len. Om met dat oude systeem te breken en de mensen aan het nieuwe te gewen nen, zal u zeker moeite gekost hebben ...Door uw eenvoud hebt ge een plaats in onze gemeente verkregen, die ge ten volle verdient. Door uw amicaal optre den hebt ge u vele vrienden verworven, die u noode zien vertrekken. Ge deed meer voor de lijdende mensheid. Gij was het die aanstoot gaf tot oprichting van een afdeling van het Groene Kruis, waar door ge de onderlinge band versterkte en temeer daar uit deze vereniging een nieu we organisatie werd geboren, namelijk de SBZ..." Zijn opvolger dr. P. de Man uit Brielle, die gedurende vier maanden met dokter Van Gelder op stap was geweest, moest bekennen, datal kom ik wel niet pas van de Universiteit, daar ik eerst nog een tijd van voorbereiding heb meegemaakt, maar het is toch nog niet zo lang geleden. Toch heb ik dokter Van Gelder niets nieuws kunnen vertel len. Ik heb verbaasd gestaan over diens belezenheid. Vergeet niet, dat het wat zeggen wil, als men in een praktijk leeft, om dan nog tijd te vinden in de nieuwste dingen van de medische wereld bij te blijven..." Wie weet zijn weg Dokter Van Gelder relativeerde: "In 1901 ben ik gekomen, al had ik er niet veel zin in. Daar krijgen zij mij niet, dacht ik eerst, maar 'wie weet zijn weg' staat er op de schuur van Holleman. De heren Breesnee en Vreeswijk waren toen wethouder. In 1905 werd ik gemeente geneesheer, en ik heb het met die heren altijd goed kunnen delen, al moest van beide zijden wel eens gegeven en geno men worden De burgemeester heeft mijn werk wel opgehemeld, maar u moet niet denken, dat het altijd meeviel. Had men soms al dagen pijnen en krampen, komt men bijvoorbeeld na acht dagen eerst naar den dokter. En dan 's nachts, natuurlijk. Of, in Battenoord krijgt er 's Leerlingen die rijles nemen kun nen als onderdeel van hun oplei ding een Tussentijdse Toets (TTT) afleggen bij het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Deze toets wordt afgenomen door een examinator en verloopt als een officieel praktijkexamen. De toets biedt leerlingen de mogelijkheid te ervaren wat het examen inhoudt en bekend te raken met de 'examen sfeer'. De examinator van het CBR beoordeelt tijdens de TTT hoe het met de rijvaardig heid van de Iceriing is gesteld en of de leeriing al aan de eisen van het CBR vol doet. Naast de examinator rijdt ook de instructeur mee. Zo kan na afloop geza menlijk het resultaat worden besproken. De examinator brengt een advies uit over de onderdelen waaraan de leerlingen nog moet werken, zodat de rij-opleiding gericht kan worden afgemaakt. De TTT biedt ook een ander belangrijk voordcel voor de leerlingen. Indien zij tijdens de toets de bijzondere verrichtin gen met goed gevolg afleggen, krijgen zij tijdens het praktijkexamen vrijstelling voor dit onderdeel. Het examen moet dan wel binnen een termijn van een half jaar na de TTT worden afgelegd. De TTT is ingesteld als onderdeel van de rij-opleiding en biedt de leerling het meeste voordeel na tweederde van de rij opleiding. De toets kan worden afgelegd voor de motor (categorie A) en voor de personenauto (categorie B). De prijs voor de A-toets bedraagt 168,60 en de B-toets 122,80. Indien voor de motor vrijstelling voor de bijzondere verrichtin gen is verkregen, dan bedraagt het A- cxamentarief 168,60 in plaats van 189,20. Leerlingen moeten in het bezit zijn van een geldig theorie-certificaat en dienen dit te tonen voor aanvang van de TTT. Ook zijn zij wettelijk verplicht een geldig legitimatiebewijs te laten zien. Leerlingen uit Zuid-Holland en Zeeland kunnen de TTT via hun rijschool reser veren bij het CBR-regiokantoor West- Zuid in Rijswijk, tel. (070) 4130100. Ook kunnen zij hier meer informatie krijgen over de toets. Bij de theorie-exa mencentra van het CBR zijn tevens fol ders verkrijgbaar. Vogelopvang dierenbescherming Nieuwe Tonge Opgevangen te Sommelsdijk TAMME VALKPARKIET, grijs met oranje kop. Inlichtingen: Jannie Nijssen, Groeneweg 35, Nieuwe Tonge, tel. 651820. middags een kind kramp, ik zal 's avonds komen, en ik kom er, is er niets aan de hand. Het is over en men heeft nagelaten het mij te zeggen. Reis voor niets... Tenslotte... scheiden doet lijden. We gaan heen en hopen dat het in Nieuwe Tonge goed mag gaan. Nieuwe Tonge is wat de crisis betreft er nog niet zo erg aan toe als vele andere gemeen ten. Zowel kerkelijk als politiek is het niet zo gespleten, ook op schoolgebied niet, al heeft ieder zijn mening. Ik hoop dat het lang zo mag blijven..." Dokter Van Gelder in zijn apotheek. In het jaar van zijn vertrek (1934) naar het mooie Zeist om van zijn zijn oude dag te genieten, vond een aantal belang rijke gebeurtenissen plaats op GoereeOverflakkee, waar een man als dokter Van Gelder bijzonder gelukkig mee moet zijn geweest: de opening van de drinkwaterieiding en het ziekenhuis te Dirksland. Een mooier vertrek had hij zich bijna niet kunnen wensen. Jan Both, Middelharnis MIDDELHARNIS - Sinds maan dagmiddag beschikt het Inter gemeentelijk Samenwerkings-ver- band Goeree-Overflakkee (ISGO) over nieuw, milieuvriendelijk briefpapier. Het papier bestaat voor 100% uit gerecycled materi aal. Hiermee wil het ISGO een voorbeeldfunctie vervullen voor andere bedrijven en instellingen op Goeree-Overflakkee. Het ISGO is sinds januari in het bezit van een milieubeleidsverklaring. Hierin wordt een goede interne bedrijfsvoering op milieugebied voorgestaan. Binnen dat kader werd besloten, voortaan gebruik te maken van gerecycled papier. Volgens medewerkster D.J. Stoel stuitte dit initia tief aanvankelijk op nogal wat verzet, aangezien recycled papier (door het ont breken van agressieve witmakers) nooit helemaal wit is en bovendien niet voor alle drukprocessen geschikt is. Het Zweedse bedrijf Stoba kwam enkele jaren geleden echter met een nieuw soort papier op de markt, dat gegarandeerd voor 100% gemaakt is van oud papier; dit in tegenstelling tot het meeste 'gere cyclede' papier, dat slechts gedeeltelijk uit echt oud papier bestaat. Bovendien is dit het eerste milieuvriendelijke papier, dat alle druktechnieken volledig kan doorstaan. Het Cyclus-papier, zoals dit sinds enkele maanden in Nederland leverbaar is, is in het bezit van maar liefst drie internationale milieukeurmer ken: "Der blaue Engel" uit Duitsland, de Engelse NAPM en de Nordic Swan. mmm mm Mevrouw Sleurink krijgt de eerste doos Cyclus-papier uit handen van A. Grootenboer Natuurproduct Maandagmiddag werd de eerste doos van het nieuwe papier, geleverd door drukkerij Rooij Van der Velde, aange boden aan burgemeester J.G. Sleurink-Rabbinge, die voorzitster van het ISGO is. Mevrouw Sleurink zei het heel belangrijk te vinden om met milieu zaken bezig te zijn. "Dit is immers een van de hoofdprioriteiten van het ISGO. Daarom heeft het ISGO de verplichting om zelf het goede voorbeeld te geven." Medewerker C.H. Overweel vulde aan: "Als er iets mis gaat op milieugebied, moeten wij bedrijven op de vingers tik ken. Dat betekent, dat wij in ieder geval zelf de zaakjes voor elkaar moeten heb ben." A. Grootenboer voerde ten slotte het woord namens drukkerij Rooij Van der Velde. "We zijn best een beetje trots op dit papier. Het is namelijk niet alleen gemaakt van oud papier, ook de manier waarop het gemaakt wordt is milieu vriendelijker dan anders en voldoet aan zeer strenge normen. Het is dus een echt natuurproduct." Het ISGO is nu begonnen met een partij van 20.000 vel briefpapier. In verband met de nog aanwezige voorraden 'gewoon' papier, zullen enveloppen, visitekaartjes en kopieerpapier in een later stadium vervangen worden door CyclusOffset en CycIusPrint. De leus "Een beter milieu begint bij jezelf' is voor het ISGO dus méér dan een holle kreet.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2