Omloop op lokale radio Landinrichting Ouddor|>-West PlI^LITIE Orgelconcert Dordreciit Vluchtelingen met een handicap Trekparade op Brouwersdam Snuffelmarict Nieuwe nabestaandenwet Golf en Vento Koppelwedstrijd 'De Viscromte' Volkswagen controleert electrische ruitbediening Duinhagedissen slachtoffer van brand 68e Jaargang DINSDAG 23 JULI 1996 No, 6520 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0 JAARABONNEMENT 56- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Ingezonden In uw krant van 12 juli las ik het stukje over de Omloop van Goeree-Overflaic- kee. Er stond in het stukje dat Radio Flakkee en Radio Vrije Vogel samen verslag zullen doen van de omloop. Ik wil toch wel even het een en ander duidelijk maken. Al in maart 1996 heeft het bestuur van Stichting Omloop Goeree-Overflakkee een gesprek gehad met de vier omroepen van Goeree-Overflakkee. Tijdens dit gesprek werd duidelijk dat er geen alge hele samenwerking kon komen. Wel kon er een samenwerking komen tussen Radio Goeree Lokaal en Radio Superstar Middelhamis én een samenwerking tus sen Radio Flakkee en Radio Vrije Vogel. Er zou voor iedere samenwerking één vergunning gemaakt worden, om het par cours te mogen betreden en met één auto verslag te doen van de omloop. Toen duidelijk werd dat Radio Flakkee niet het alleenrecht kreeg, zijn ze de voorzitter onder druk gaan zetten en deze is bezweken. Stichting Omloop Goeree- Overflakkee heeft Radio Goeree Lokaal en Radio Superstar Middelhamis een brief geschreven dat zij geen verslag mogen maken van de omloop. Maar dit laten de twee gedupeerde sta tions niet zomaar over zich heengaan. Zij hebben daarom het Commissariaat van de Media een brief geschreven en deze zal met een uitspraak moeten komen. Het zou heel goed mogelijk zijn dat er geen verslag komt van de Omloop van Goeree-Overflakkee. Ik vind het overigens kinderachtig dat het stichtingsbestuur zich zo laat mani puleren door een lokale omroep. H. van Splunder Het Landinrichtingsplan Oud- dorp-West heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Volgens een vorige week verschenen informatiekrant zijn nu echter alle partijen tevre den met het gemaakte plan. Het verhaal begint in 1990. In het toen vastgestelde streekplan Zuid-Hol land-Zuid werd bepaald, dat 250 hectare van het Ouddorpse landinrichtingsgebied ingericht moest worden voor natuuront wikkeling. Deze oppervlakte werd in een eerste-fase-plan gereduceerd tot de helft, maar desondanks regende het klachten. "De eerste jaren hebben we veel kritiek gehad van de bevolking", zegt P.H. Grinwis, agrarisch lid van de landinrich tingscommissie. "Toen al die natuur in het plan erbij kwam, dacht de bevolking wel eens dat de commissie die hectares zo maar had weggegeven. Maar wij heb ben dat niet verzonnnen, die eis lag op tafel. Inmiddels krijgen we echter veel positieve reacties." Grinwis pleit in de informatiekrant van zijn commissie voor een snelle uitvoe ring van het plan. Iets daarvan is inmid dels al begonnen: het schatterswerk, waarmee de ruilwaarde van de grond bepaald wordt. Landbouwer D. Grinwis zet hier echter vraagtekens bij. "De uit voering komt in zicht, zeg je? Ik ben ongeduldig, het duurt me te lang. Er wordt gepraat en gepraat, terwijl de grondprijzen enorm omhoog lopen." Het is nog niet duidelijk, of de tweede fase - van nog eens 125 ha - ooit gere aliseerd zal worden. Wel is afgesproken, "dat er een minimumomvang van 600 ha moet overblijven voor de zaadteelt", aldus gedeputeerde Heijkoop. "En ik ben zonder meer bereid om van die tweede fase af te zien, als de agrarische sector POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee GEMEENTE MIDDELHARNIS Winkeldiefstal Vanuit een winkel aan het Zandpad te Middelhamis werd op dinsdag 16 juli een grote hoeveelheid ondergoed ont vreemd. Inbraak Op zaterdag 20 juU werd er ingebroken in twee woningen van het verzorgingste huis 'De Goede Ree' te Sommelsdijk. De deuren werden middels een schroeve- draaier geforceerd. Vernieling Aan de Molenlaan te Sommelsdijk werd de afgelopen week een mit ingegooid van een school. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Inbraak Op vrijdag 19 juli omstreeks 00.47 uur werd er ingebroken in het OK-benzine- station aan de N59. De toegangsdeuren werden geforceerd waarna men een hoe veelheid sigaretten en koeken meenam. Woensdag 31 juli a.s. concerteert in de orgelconcertserie van de Grote Kerk te Dordrecht Herman van Vliet, organist van de St. Joriskerk te Amersfoort. Voor velen is Herman van Vliet geen onbekende. Voor het eerst is hij nu in Dordrecht te beluisteren aan het prachti ge Kam-orgel. Zijn programma bestaat uit werken van Willem Weijland (Koraalbewerking Psalm 116), Louis Thiele (Thema met variaties en finale), Robert Schumann (Fuga nr 1 over B.A.C.H.), Charles-Marie Widor (drie delen uit de zesde Symphonic) en Jean Berveillier (Mouvement). Herman van Vliet zal zijn concert besluiten met een Koraalfinale van eigen hand. Noteert u? Woensdag 31 juli. Grote Kerk Dordrecht, aanvang 20.00 uur. GEMEENTE GOEDEREEDE Diefstal Vanaf een camping aan de Vrijheidsweg te Ouddorp werd vanuit een tent een hor loge en een zonnebril gestolen. Op 19 juli werd vanuit de kleedmimte van het zwembad van Port Zelande een tas met kleding, geld en waardepapieren ontvreemd. De afgelopen dagen werden er vijf fiet sen ontvreemd in het centmm en langs het strand te Ouddorp. Aan de Groeneweg te Ouddorp werden twee Duitse kentekenplaten gevonden met het kenteken FN-HM 880. Na onderzoek bleek dat de bij deze platen behorende auto, een Mercedes 124, was gestolen in Duitsland. Ongeval Op zaterdag 20 juli vond op de Hofdijks weg te Ouddorp een ongeval plaats tus sen een personenauto en een fiets. De bestuurder van de fiets kwam ten val en moest met zwaar hoofdletsel overge bracht worden naar het ziekenhuis. Vernieling Aan de Bokweg te Ouddorp werden in de nacht van 17 op 18 juli diverse plan ten uit tuinen getrokken. In de nacht van zaterdag 20 op zondag 21 juli werd op een parkeerplaats op de Brouwersdam een auto beschadigd. Er werden meerdere grote krassen aange bracht. Uitslag van de koppelwedstrijd van 'De Viscromte' uit Melissant, gehouden op 20 juli 1996. Aantal koppels 26. 1. v.d. Bosch-Mijdam13160 gr. 2. D. Mierop- M. Groenendijk10420 gr. 3. H. Maan-L. Breederveld9360 gr. 4. L. Meersman-Pr. de Raet6660 gr. 5. Bokshoom-Bestman6300 gr. 6. W. Schaaf-N. Bazen5640 gr. 7. C. de Boer-G. Otter4840 gr. 8. Schippers-Hendriks4760 gr. 9. H. Vink-Schilling4640 gr. 10. M. Aartsen-P. Zoon3780 gr. 11. G. Legierse-W. Melissant ....3780 gr. 12. J. Bruggeman-J. Jordaan3460 gr. DEN HAAG - "Burgers, mensen zoals u en ik, zyn de echte slacht offers van oorlog. Zij moeten vaak vluchten. En zij zijn veel meer de dupe van de strijd dan militairen." Dit zegt K. Keuning, directeur van Stichting Vluchteling. Mensen die in oorlogstijd getroffen zijn door een precisiebombardement of door een landmijn, kunnen zich in arme lan den nauwelijks een bestaan verzekeren. Diing Akol, een Soedanese landbouwer, is één van hen. Nadat hij op krukken de Keniaanse grens gepasseerd was, kwam Akol terecht in een groot vluchtelingen- dorp. Ondanks zijn eigen handicap heeft hij daar een vakschool voor gehandicap te vluchtelingen gesticht. Onder een schamel afdak worden bijvoorbeeld oude autobanden verwerkt tot sandalen. De Stichting Vluchteling in Den Haag - een samenwerkingsverband van vele organisaties - wil dit revalidatiewerk financieel ondersteunen. Girorekening 999 staat open voor giften van particulie ren. Meer informatie: tel. (070) 34.68.946. LEUSDEN - Volkswagen gaat de elec trische ruitbediening van de achterportie ren van de vijfdeurs Golf en Vento con troleren. De eigenaren van de betreffen-' de auto's worden door hun Volkswagen dealer aangeschreven. Door een niet exact bepaalde ligging van de bedrading kan eventueel de isolatie van de kabel doorschuren. Dit kan leiden tot storing en/of kortsluiting. Er is echter geen sprdce van een direct gevaar. Het betreft de modellen Golf (vijfdeurs) en Vento modeljaar 1992 tot en met 1994. In Nederland gaat het om onge veer 6.300 auto's. De uit voorzorg verrichte werkzaamhe den zijn kosteloos. n/Ai Zaterdag 27 juli is er een snuffelmarkt ip de Manege te Ouddorp aan de Hofdijks weg. Een bezoek aan deze snuffelmarkt is zeker de moeite waard. Er is heel wat te koop, onder andere babykleding, com puters, huishoudelijke spullen, in- en verkoop kleine huisdieren etc. Verder is er gelegenheid om een kijkje te nemen in de stallen. Er zijn pony's met veulens. In de kantine kunt u terecht voor een drankje en hapje. De toegang is gratis. Er zijn nog enkele kramen te huur. ƒ30,- per kraam, twee kramen ƒ50,-. Dus heeft u nog wat te verkopen, belt u ons dan even: (0187) 684473, 687027 of 683811. Het was een opvallende optocht, die donderdag rond kwart over elf op de Brouwersdam te zien was: veer tien rijtuigen, getrokken door tweeëndertig paarden van Nederlandse en Belgische bodem. Ook de karren hadden een internationale herkomst: voorop reed een exemplaar van de London General Omnibus Company, maar er was tevens een kar van Les Fils Vandergoten (1895) present. Laatstgenoemd rijtuig maakte met de tekst "garde meubles Ie plus modemes de bruxelles" zelfs nu nog reclame voor zijn eerste eigenaar. Enkele honderden meters na het dertiende exemplaar volgde - voorafgegaan door verschillende Duitse en Belgische automobilisten - zelfs een zesspan. Het zwaailicht ten slotte was onderdeel van de 'cleaning-service-car', die alle ongerechtigheid van de weg moest verwijderen... De hele collone doet mee aan de Trekparade 1996: een twee weken durende rally van Brussel naar Amsterdam. Gedurende het gehele traject van ruim 300 kilometer worden de spannen beoordeeld op netheid en stijl. Daarnaast vinden er iedere dag een vaardigheids- en een dressuurproef plaats. In totaal doen er circa zeventig paarden mee aan de trekparade. Hiervoor moest maar liefst 10.000 kilo krachtvoer, 12.000 kilo hooi en 6.000 kilo stro meegenomen worden. ROCKANJE - Bij de brand die woensdag in het natuurgebied Voornes Duin grote schade aan richtte, zijn vermoedelijk zeldzame dieren omgekomen. Dit maakte de eigenaar van het gebied. Vereni ging Natuurmomumenten, vrijdag bekend. Behalve een stuk dat vooral begroeid was met grassen, brandden ook stukjes met duindoorn en open plekken af: gebieden waar de zeldzame duinhagedis, de parelmoervlinder en de blauwvleugel- sprinkhaan voorkomen. Donderdag zijn bij een eerste inspectie een dode en een bijna dode duinhagedis gevonden. Vermoedelijk zijn er veel meer exempla ren van deze zeldzame diersoort omge komen. Daardoor kan de soort bij het Quackjeswater zelfs met uitsterven bedreigd worden. Ongecontroleerd Een brand hoeft niet bij voorbaat slecht te zijn voor de natuur. Op de plekken waar grassen verbranden, kunnen vol gend jaar weer allerlei soorten kruiden groeien. Vereniging Natuurmonumenten brandt zelf wel eens vergrasde stukjes duin af. Dan moet echter wel aan drie belangrijke voorwaarden zijn voldaan. De tijd van het jaar moet zo gekozen zijn, dat bijvoorbeeld de duinhagedis onder de grond zit. Verder mogen er maar kleine stukjes tegelijk afgebrand worden en natuurlijk moet dit gecontro leerd en beheersbaar plaatsvinden. De brand op woensdag vond echter in een totaal verkeerd jaargetijde plaats, waardoor er dieren omgekomen zijn. De schaal was heel groot, waardoor ook waardevolle delen van het natuurgebied verbrand zijn. Gelukkig werd er geen camping, strandtent of woning bedreigd. Dergelijke objecten lopen bij een onge controleerde brand immers ook gevaar. Afwachten Voor de beheerders van het gebied is het nu afwachten. Ze zullen zeker blij zijn met de kruidenrijke begroeiing op dat deel van het zeeduin, waar een dik pak ket dood gras is weggebrand. Maar ze zullen nauwlettend in de gaten moeten houden, hoe het met de duinhagedis bij het Quackjeswater afloopt. Zoals u wellicht al in de media heeft vernomen, heeft er per 1 juli 1996 een grondige wijziging plaatsgevonden in de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW). Op dat moment trad er een nieuwe wet in werking, de Algemene Nabestaanden Wet (ANW). Deze nieuwe wet kan nogal wat gevolgen hebben voor uw nabestaanden indien u overlijdt. Gelukkig kunt u daar zelf iets aan doen. De AWW was 35 jaar geleden bedoeld om nabestaanden te voorzien van een noodzakelijk basisinkomen bij het overlijden van de kostwinner. In onze samenleving is sindsdien veel veranderd. Zo wordt de nabestaandenuitkering tegenwoordig vaak meer gebruikt als financiële aan vulling van het inkomen. Daarnaast zijn er veel meer uitkeringsgerechtigden geko men, door onder andere de gelijke behandeling van mannen en vrouwen. Hierdoor is deze regeling voor de overheid in feite onbetaalbaar geworden. Wat zijn nu de grootste verschillen tussen de oude en de nieuwe wet? Het grootste verschil zit hierin, dat veel minder mensen in aanmerking komen voor een uitkering. Daarnaast is de hoogte van de uitkering afhankelijk van het inkomen. Nabestaanden hebben recht op een uitkering indien: zij geboren zijn voor 1 januari 1950; of: zij voor meer dan 45% arbeidsongeschikt zijn; of: zij geboren zijn na 1 januari 1950 en kinderen verzorgen jonger dan 18 jaar. Een grote groep Nederlanders valt buiten deze groep. De oplossing voor de gevolgen van de ANW verschilt per individu (zie schema). We zijn immers niet allemaal het zelfde. Wilt u weten wat voor u de gevolgen zijn van deze wet, of wilt u meer weten over de oplossing die geboden kan worden, loopt u dan gerust eens binnen bij de Rabobank bij u in de buurt. Of bel de Postbus 51-informatielijn: 06 - 8051 (op werkdagen van 9.00 tot 21.00 uur, 44 ct/min). Stroomschema Algemene Nabestaanden Wet VOOR BEELD EN GELUID Fora weo - snww - RiPonTAQE - FOToaiiAne |^^3^^^^^0 en C-i rp r-^ 35 r«MXM filBT) 6918121 Far 683734 HivnDOfnf72-rfMbon|Dnf>48»00 Nee Is de partner geboren na 1950? Ja Is de partner voor meer dan 45% arbeidsongeschikt? Nee Verzorgt de partner kinderen- jonger dan 18 jaar? Ja Ja Nee Ja De partner ontvangt geen ANW-uitkering Heeft de partner inkomen uit een dienstbetrekking of een eigen bedrijf of een WW-, 2W-, WAO-, of VUT- uitkering? Ja Heeft de partner een inkomen van meer dan f 3.863,-- per maand? Nee De partner ontvangt een gedeeltelijke ANW-uitkering Nee De partner ontvangt een volledige ANW- uitkering I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1