Plaatwerk En Tuinstra serveerde er lekkere aardappeltaart 't Zag zwart van de mensen ;ixééo^ M/fe hebben het goed kievit warmte =0" Rumptstad Terracompactor frontuitvoering Dodelijk verkeersongeval op Philipsdam A. J. VAN RUMPT UW BMW DEALER ROMMELMARKT alle merken Garage Knöps B.V. Wedstrijd Sasruiters 68e Jaargang VRIJDAG 19 JULI 1996 No. 6519 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteun A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Woensdagmorgen omstreeks 7.10 uur heeft op de Philipsdam in de gemeente Bruinisse een frontale botsing plaats gevonden tussen een vrachtauto en een personenauto waarbij de bestuurder van de personenauto, de 23-jarige M. P. Kaptein uit Poortvliet, om het leven is gekomen. Het slachtoffer reed vanuit Bruinisse richting Tholen. Uit tegengestelde rich ting kwam een vrachtauto bestuurd door een 45-jarige inwoner van Steenbergen... Waarschijnlijk omdat hij uitweek voor een vlucht vogels die laag over de weg scheerde, kwam de personenauto op de linkerweghelft, waardoor hij frontaal met de vrachtauto in botsing kwam. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. De materiële schade was groot. De brand weer van Bruinisse, die met twee wagens ter plaatse was, heeft het slachtoffer geborgen. De weg is tot ongeveer 9.30 uur gestremd geweest. Rotterdam-Rijnmond 1^ I I It* district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) GEMEENTE MIDDELHARNIS Vernieling muzielitent Namens de gemeente Middelhamis werd aangifte gedaan van vernieling van de muziektent aan het Burg. Bouwman plein. De spijlen van de muziektent wer den kapot getrapt. Aanrijding met letsel Zondagmiddag vond op de N215 tussen Middelhamis en Nieuwe Tonge een aan rijding plaats. De bestuurder van een per sonenauto verloor de controle over zijn voertuig en botste tegen een boom. Hierna schoot de wagen door en botste tegen een tegemoetkomende personen auto. Een inzittende van eerstgenoemde auto werd met nek- en mgletsel vervoerd naar het ziekenhuis te Dirksland. Controle Visserijwet Zondagmiddag werd een controle van de Visserijwet gehouden in de Vliegers te Middelhamis. Diverse sportvissers wer den gecontroleerd. Een inwoner van Nieuwe Tonge werd geverbaliseerd van wege het feit dat hij viste zonder vergun- ning/sportvisakte. GEMEENTE GOEDEREEDE Diefstal wieldoppen Van zondag op maandagnacht werden nabij de Brouwersdam te Ouddorp vier wieldoppen gestolen van een personen auto. Diefstal helm Afgelopen vrijdag op zaterdag werd vanaf een scooter die geplaatst stond op de Boompjes te Ouddorp een helm gestolen. Maandagavond werden voor dit feit twee verdachten aangehouden. Beide verdachten, inwoners van Capelle a/d Ussel, bekenden het feit. Na verhoor en opgemaakt proces-verbaal werden zij heengezonden. Diefstal bromfiets Maandagnacht werd een bromfiets gesto len die geplaatst was op de Noordzijde Haven te Goedereede. De bromfiets, een Puch Maxi, kleur rood, werd tussen 00.15 en 00.45 uur weggenomen. Vreemd gedrag Afgelopen week heeft een persoon zich uitgegeven voor een medewerker vn de PTT. Met een smoesje dat hij de aanslui ting wilde controleren werd hij binnen gelaten. Hij keek in de kamer rond en verliet de woning met de mededeling dat hij toch op de centrale moest zijn. Al met al een vreemd verhaal. Bij navraag bij de PTT bleek dat de man daar niet werk zaam was. Laat altijd iemand zich legi timeren als hij namens de PTT of andere instantie bij u aan de deur komt. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Boot zinkt op Volkerak Op zondag omstreeks 4.00 uur werd door vier personen een proefvaart gemaakt met een stalen roeiboot op het Volkerak. De boot maakte water en zonk ongeveer 700 meter vanaf de Galathese haven. De mannen wisten zwemmend de kant te bereiken. OUDDORP - Morgen zal er in Ouddorp een rommelmarkt worden gehouden ten bate van het Deborah Retief Memorial Hospital in Botswana. Dit ziekenhuis heeft dringend behoefte aan nieuwe echo-apparatuur. Om de aanschaf hiervan te ondersteunen worden er zaterdag tussen 9.00 en 17.00 uur allerhande artikelen aangeboden op het terrein van de familie Grinwis, Dijkstelweg 28. U wordt allen van harte uitgenodigd. De prijswinnaar geflanlceerd door De Flakkeese banketbakkers hoeven niet gelijk te vrezen dat op verjaardagen en partijen hun slag roomgebak massaal gemeden zal worden en voortaan iedereen een puntje aardappeltaart zal prefereren, maar aardappelhandelaar Jan IXiinstra uit Herkin gen heeft met de introductie van laatstbedoelde lek kernij behoorlijk gescoord...! Hij deed dat in z'n stand op de vorige week gehouden agrari sche manifestatie in Den Bommel. Hij had zich voorgenomen daar de veelzijdigheid van de aardappel te promoten en hij deed dat met de introductie van aardappeltaart, aardappelsoep en aardappelsalade. Reken maar dat menig vorkje werd weg- geprikt en dat heel wat recepten zijn meegenomen om thuis uitgeprobeerd te worden, smakelijk...! Bezoekers van de Tuinstrastand kregen voorts de gelegenheid de heren Tuinstra Jr. (l) en sr. (r) deel te nemen aan een prijsvraag waarin het niet zozeer om de aardappel, maar om de tractie ging waarmee door de fa. Tuinstra aardappels vanuit heel Nederland naar het bedrijf in Herkingen worden vervoerd, meer dan duizend ton per week. Voor een goed verstaander waren de vragen simpel en de ant woorden zelfs te lezen op de vrachtwagencombinatie die geshowd werd, maar lang niet iedereen bediende zich van die eenvoud. Onder de 558 inzenders waren er die zelfs het merk Scania niet ontdekten. Dhr. C. J. v. d. Sluys uit Oude Tonge had het allemaal goed: het merk, de 18.240 kg van het gerei en het merk Groenewegen van de oplegger. De tweede prijs was voor dhr. J. Mast en de derde voor dhr. G. van Rossum jr., resp. goed voor een fraaie kofferset, een friteuse en een barbecue. Dinsdagmiddag ontving dhr. Tuinstra de winnaars om hen de gewonnen prijs aan te bieden. Door het gebruik van lagedruk berij- dingssystemen is het steeds beter moge lijk om in één werkgang een vlak zaai- bed te maken. Een nadeel van deze werkwijze is echter, dat de bouwvoor niet uniform aangedrukt wordt, hetgeen tot een vertraagde of slechte opkomst van met name fijnzadige gewassen aan leiding kan geven. Voor het opheffen van dit nadeel heeft Rumptstad enkele jaren geleden de Terracompactor ontwik keld. De Terracompactor RST2000C kan zowel achter als voor aan de hefinrich- ting gekoppeld worden. Nieuw in het Rumptstad-programma is de eenvoudige versie van de Terracompactor, de RST2000F. De RST2000F is leverbaar voor trekkers met een dubbelwerkende fronthefinrichting. De RST2000F wordt geleverd met twee accumulatoren met kogelkranen voor een zwevende, bodem- volgende ophanging. De ingestelde druk kan afgelezen worden op een manome ter. De Rumptstad Terracompactors zijn speciaal ontwikkeld voor de zavel- en kleigronden. De verkoopprijs van de Terracompactor RST2000C bedraagt 6075,- exclusief BTW; die van de RST2000F 2750,- exclusiefBTW. De Rumptstad Terracompactor is lever baar via de erkende Rumptstad-dealer nmj Op 27 juli a.s. organiseren de Sasruiters op hun terrein in Dirksland weer een wedstrijd voor iedere paardenliefheb ber/ster in de omgeving. Iedereen kan zich opgeven voor dressuur en/of springen in elke klasse, uiterlijk tot woensdag 24 juli. Opgeven bij E. v.d. Valk, tel. (0187) 601396. OUDDORP - Het heeft woensdag rond het Blauwe Huus te Ouddorp waar een kinder-rommelmarkt werd gehouden "zwart" van de mensen gezien. Het Weer nodigde 's morgens nog niet tot strandbezoek en de VVV had de drukte rond de deiu" van haar kantoor in het evenementenprogram '96 bekend gemaakt. Hoevelen dat gelezen hadden, bleek toen de markt om 9.00 uiu- open ging. Er ontstond een ware invasie van dorpelingen en vakantiegangers, waardoor heel wat spulletjes van eige naar zijn veranderd. Om 1.00 uur was de markt afgelo pen, maar toen was het inmiddels stralend weer gewor den, waarnaar alle belangstelling toen weer is uitgegaan. We hebben het goed in Nederland. Dat staat in een rapport van een organisatie van de Verenigde Naties die zich bezig houdt met de ontwil<i<eling van de 174 aangeslo ten landen. In het Human Development Rapport 1996 komt Nederland op de vierde plaats. Op Canada, de Verenigde Staten en Japan na is Nederland het beste land om in te wonen. Dat stemt tot nadenken en dank baarheid. De waarde van die vierde plaats stijgt door de wijze waarop "gemeten" is. Er is niet alleen gekeken naar welvaart, naar de eco nomische groei, maar ook naar het welzijn. Drie factoren spelen daarbij een rol: de levensverwachting, de mogelijkheden die het onderwijs biedt en de koopkracht. Gezondheid, opleiding en consumptiemoge- lijkheden dus. Het sociaal beleid wordt (nog) niet meegewogen, maar ook op dit tenein zal Nederland ongetwijfeld hoog scoren. Het is goed eens met de neus op de cijfers en feiten gedrukt te worden. Vergelijken met anderen geeft beter aan hoe de stand van zaken is. Dan mogen we toch wel vaststellen dat we in ons land een bevoorrechte positie innemen. Vergeleken met vele andere landen past alleen maar tevredenheid. Tegelijkertijd blijkt ook uit dit rapport weer eens dat de wereld een groot 'dorp' is. Het leed van de ander staat in dezelfde statistiek. Dat schept verplichtin gen, ook in het bestedingsgedrag van de burger Er is zoveel nood te lenigen. Natuurlijk is er af te dingen op die cijfers. Zo is in het rapport ook de welvaart gemeten. Die kan toenemen door goede en slechte zaken. Er zijn landen die een geweldige wapenindustrie hebben. Lange tijd - en nog - droeg die bij aan de economische groei. Nederland krijgt wat dat betreft een 'pluim!', er werd en wordt relatief weinig uitgetrok ken voor ae defensie. Daarentegen inves teert onze regering veel in "menselijk kapi taal", de gezondheidszorg en onderwijs. Er schuilt echter een addertje onder het gras. Het rapport geeft een aantal indicaties van verkeerde groei. Economische groei zonder banenwinst, zonder een democrati sche bedding, zonder rekening te houden met de culturele identiteit van de bevolking, zonder toekomst en een groei waarvan niet de gehele bevolking profiteert. In het laatste geval worden de rijken rijker, en de armen blijven arm. We kunnen het ook anders stel len: de kloof tussen ann en rijk wordt groter Dit wordt de meedogenloze groei genoemd. Voor het laatste moet Nederland uitkijken. Uit recente cijfers blijkt dat de inkomensver schillen tussen de bovenkant en onderkant van de samenleving groter dreigen te wor den. Dat laatste is voor een samenleving als de onze een ongunstige ontwikkeling. Over een tweedeling in de samenleving wordt al Jaren gesproken. Het was een schrikbeeld wat door de toenmalige PvdA-leider Den Uijl in schrille kleuren werd geschilderd. Maar ook los van partijpolitieke inzet geeft het te denken. Het gaat toch uiteindelijk niet om wat er verdiend wordt, maar hoe gewerkt wordt met de talenten die we krijgen, inzet kan dan nooit beloond worden met achter uitgang in vergelijkbaar inkomen. In ieder geval moet ieder de kans krijgen die talen ten te ontplooien. Het gaat goed in Nederland. Dat zeggen anderen en/an. Maar de Nederlanders zelf? Het Centraal Bureau voor de Statistiek onderzocht het voor ons. We klagen niet - en dat voor Nederlanders -, maar voelen ons gelukkig. Tenminste, als het gaat over eigen welbevinden. We zijn tevreden met onze woning, met onze woonomgeving en met de financiële middelen voor het eigen huishou den. Achter de voordeur zit het dus wel goed. Dat stemt aardig overeen met het VN- rapport. We zijn gezond, we hebben een behoorlijke scholing en verdienen goed. Ongeveer de helft van de volwassen bevol king is tevreden over het leven dat men leidt en de daarbij horende vrienden- en kennis senkring. Ook de vrijetijdsbesteding mag er zijn. Maar ook in dit rapport is een aanwij zing van de 'kloof'. Personen met alleen maar lager onderwijs zijn wat vaker ontevre den over de eigen leefsituatie. Buiten de deur ligt het anders. Het VN-rap- port prijst ons. Nederland scoort goed op het gebied van het milieu en de lage misdaad. Ons land heeft het laagste aantal gevange nen per 100.000 inwoners. Toch weet het overgrote deel van de bevolking weinig waardering op te brengen voor de Nederlandse samenleving. Maar 11 procent zegt tevreden te zijn De jongeren tussen 18 en 24 Jaar zijn het positiefst (20 procent), maar de ouderen zijn bepaald ontevreden (4 Autobedrijf A. J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon: (0187) 611553 Fax:(0187)612280 BMW MAAia RIJDEN GEWELDIG. centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK procent onder de 65 plussers). Voor een deel zijn deze cijfers te verklaren met het proces van de individualisatie. De ouderen zullen veel meer van de samenleving verwachten dan de jongeren. Maar er is natuurlijk veel meer Er schort kennelijk heel wat aan onze samenleving. Er is werk aan de politieke winkel. Cijfers zijn gevaarlijk. Ze geven een globaal beeld. Dat blijkt wel weer uit deze rappor ten. Nederland is een gunstig land om in te leven. Tegelijkertijd scoort de tevredenheid over de samenleving laag. Komen we in de gezinnen en bij de individuen, dan hebben die allen een inschatting van de legen situ atie. Statistieken spreken over groepen, vol ken, hoeveelheden. De lezer past het toe, op z'n best op zijn directe omgeving, maar dik wijls alleen op zichzelf We moeten daarom bij dit soort berichten de menselijke maat niet vergeten. Die maat treft u op straat. In uw directe omgeving. Het gaat niet aan het leed, de tegenslag, ziekte of wat al meer aan te zien en af te doen met: Niet klagen, we hebben het toch goed? Als dat het effect is van de statistiek, dan gebmiken we die alleen maar als alibi voor een egocentrisch leven. Als wij degenen zijn die kunnen zeggen: Ik heb het goed, is er allicht werk te verrichten. Dan kan "ik", "we" worden. De tevredenheid over de samenleving zal dan zeker toene men, ook statistisch. Trouwens, als we weten welvaart en welzijn te ontvangen uit Vaderlijke hand, dan wil Je toch delen? Middelhamis Telefoon (0187) 482222 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VneO - STUOtO RBKlRTAQe - FOTOORAFK OUDOOI»-WmtttimMK-TÊhtóonfi}è7) 681812/FêxB83734 HOmtm-Printahop-HoguBxm 172-TÊhfoon (0111) 482400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1