EHIVI1DEI1-l1IEmi/5 Kamelen, postkoetsen, snelle treinen en... GEVAAR De natuur in op Voorne Raad Oostflakkee hoopt dat minister Fiaidceese gemeenten tegemoet l(omt Kerkdiensten Geref. Gemeenten Oranje Nassauschool dacht na over 'vervoer' 'Binnenhof-tekort hoger dan ooit Opbrengst Anjeractie 2e Blad DINSDAG 16 JULI 1996 No. 6518 Met heel veel plezier hebben de leerlingen van de Oranje Nassau school te Nieuwe Tonge gewerkt over het project 'Vervoer'. Groep 1 maakte onder leiding van juf Van Galen boten van toevallig materiaal en de kleuters kleurden Nijntje met de trein. Op het tekenbord verscheen de trein die elke dag een stukje langer werd. Boven de tafels kwamen prachtige vlieg tuigen te hangen. Groep 2 knutselde een heuse stoomtrein in elkaar met 'echte' rook en ook de vliegtuigen vlogen vrolijk door de lucht. Natuurlijk zongen we ook veel liedjes over de boot, de bus en de trein. Jammer dat we u die niet kunnen laten horen, maar u kunt vast wel het plezier van ons gezicht aflezen op de bijgaande foto! Groep 3 en 4 werkten met de jufs Braber en Strijdhorst voornamelijk over het streekvervoer. Over alles wat we behan delden maakten we een boekje. Iedereen maakte ook z'n eigen bus, buschauffeur en bushalte. Een hoogtepunt in ons pro ject was een uitstapje met de ZWN-bus. De heer Jaap de Gans kwam ons, in uni form, vertellen over alles wat met het streekvervoer te maken heeft. Daarna mochten we instappen in de bus bij chauffeur Arie Braber. Nadat we onze zelfgemaakte strippenkaart hadden laten stempelen, gingen we al zingend op reis. De rit bracht ons onder andere bij de ZWN-garage in Oude Tonge waar Arie een rondleiding gaf. Toen de ouders en belangstellenden aan het einde van het project ons werk kwa men bekijken, werden ze bij de deur van de klas opgewacht door een levensgrote buschauffeur bij een bushalte. Voor som migen was dat even schrikken; 't leek net echt! Verkeer, nu en vroeger Meester Guijt en de groepen 5 en 6 heb ben zich met dit thema beziggehouden en hoe...! We zijn begonnen met een diaserie over de moderne vervoersmid delen. Daarna keerden we terug naar de tijd van de postkoets, trekschuit, diligen ce en sjees. Dit was de tijd van rust. Men had alle tijd. Aan de hand van een geschiedenisplaat hebben wc de ver voersmiddelen besproken. En een groep kinderen heeft een trekschuit nagemaakt. U mag wel geloven dat dit een geweldig werk was. Een andere groep heeft met vereende krachten een postkoets gemaakt met paarden ervoor. Weer een andere groep heeft zijn aandacht gericht op het maken van een gezellige sjees. Er is wat getimmerd, gezaagd en geverfd. Het lokaal en handvaardigheidslokaai zag er niet uit. Maar gelukkig is dat alle maal netjes opgeruimd. We zijn nog verder het verleden ingedo ken. Het vervoer in de bijbelse tijd. We hebben gezien dat mensen nog niet veel reisden en wanneer ze dat deden daar voor de benenwagen gebruikten. Verder werd veel gebruik gemaakt van ezels en kamelen. Deze dieren hebben onschatba re diensten bewezen. Ze werden gepakt en gezakt en droegen hun vrachtje door de woestijn in lange karavanen. We heb ben wel gezien dat een ezel lang niet dom is, maar zonder begeleiding langs gevaarlijke bergpaadjes kan lopen. Een groep heeft een woestijn nagemaakt, inclusief bepakte kamelen en ezels. Het lokaal leek soms bijna wel een kleine woestijn. Ik zou nog bijna vergeten mee te delen dat twee groepen zich bezig hebben gehouden met mcxleme vervoersmidde len. Een groep heeft een prachtig vlieg tuig gemaakt en de andere een ü^cin met wagons. We kunnen wel stellen dat wc g(x;de en leerzame dagen aan dit project hebben gehad. Groep 7 en 8 werkte met juf Van Heins- berg, juf Kieviet en meester Van Kranen burg over het project 'vervoer' met als insteek: hoe vervoeren dieren en hoe worden dieren gebruikt bij het vervoer? Heel interessant was de vraag of er over eenkomsten zijn tussen onze vervoers middelen en dieren. Henk en Marinus ontdekten bijvoorbeeld de 'hondskop- trein' van de NS. Verder zagen zij over eenkomsten tussen het geweldige zeedier de Manta en een vliegtuig. En wat denkt u van een tank en een schildpad, een onderzeeër en een haai? Een andere groep hield zich bezig met de verspreiding van diersoorten over de wereld. En natuurlijk bekeken de leerlin gen hoe verschillende dieren worden ingezet door de mens. Denk eens aan het paard, de olifant, de ezel, de kameel, enz. Aan het eind van het project zijn er veel ouders en belangstellenden geweest die het project hebben bekeken. Daarnaast was er een gezellige rommelmarkt. We hebben er van genoten! Verkeerssituatie o ja, nu we het toch over vervoer heb ben: er is op ons eiland het een en ander mis met de verkeersveiligheid. Een van de wethouders vertelde ons dat Goercc- Overtlakkee qua verkeersveiligheid bui tengewoon laag scoort! Moet je eens voorstellen dat je iedere dag vanuit Nieuwe Tonge moet oversteken om naar je school in Middelharnis te fietsen. Levensgevaarlijk! Nog veel gevaarlijker is de terugweg. Je kunt gewoon niet goed zien of er verkeer aankomt! In Nieuwe Tonge zelf is het rond de school al niet veel beter. Het Korte- wcegje is een echte racebaan. Het ver keer dat vanaf de Zuiddijk-Achterweg het Korteweegje oprijdt in de richting van Oude Tonge heeft namelijk geen last van verkeer van rechts. Dus: gas geven maar! En dan nog iets. De plaatselijke winkeliers worden bevoorraad door grote vrachtwagens. Met name één transport bedrijf (heeft zeker altijd haast) dendert met z'n vrachtauto - dagelijks! - over het Korteweegje langs onze school. Om nog maar niet te spreken van alle onno- Verschillende excursies van Natuurmonumenten Wie deze zomer meer te weten wil komen over de Voornse natuur kan vijf keer mee met een excursie van Vereniging Natuur monumenten: naar iiet Quackjeswater, tiet Brede Water of het Waterbos. PROGRAMMA Het excursieprogramma staat in de folder 'Mee op Voorne' en is verkrijgbaar bij de VVV's in de omgeving van Voomes Duin en in Rotterdam. De vijf excursies vinden plaats op: zaterdag 20 juli naar het Quackjeswater, zaterdag 27 juli naar het Waterbos; zaterdag 10 augustus weer naar het Quackjeswater, zaterdag 17 en 24 augustus naar het Brede Water en de Schapenwei. Alle excursies starten om 9.30 uur en kosten 3,- voor leden; 5,- voor niet- leden en 1,- voor kinderen t/m 12 jaar. Van te voren aanmelden is niet nodig. VERTREKPUNTEN De excursies naar het Quackjeswater ver trekken bij de speeltuin De Houten Paardjes in Rockanje. De excursie naar het Wateit»os start bij de parkeerplaats ingang Waterbos: voor het Badhotel in Rockanje rechts en dan meteen links. De excursies naar het Brede Water vertrekken bij par keerplaats Kreekpad: aan het einde van de Langeweg links, eerste rechts. ZOMER In deze tijd van het jaar staan allerlei ruigteplanten in bloei langs de paden en in de valleien. Leverkruid, wederik en kattcstaart laten zich van hun mooiste kant zien. Dat valt ook de vlinders op. Regelmatig bezoeken atalanta's en dag- pauwogen deze planten. Met een beetje geluk laat ook de kleine parelmoervlin- der zich zien en zoekt het bonte zand oogje de zonbeschenen bosbodem van het Waterbos op. In het bos is de hop- plant inmiddels tot grote hoogte geklom men en showt zijn bellen. In het Quack jeswater zijn waarschijnlijk nog wel wat lepelaars te ontdekken. Ze hebben hier gebroed en zoeken inmiddels in de wijde omgeving met hun jongen naar voedsel. dige overlast die veroorzaakt wordt door de volstrekt omtoereikende aanduiden van het plaatselijke industrieterrein: bijna wekelijks rijden er grote vrachtau to's van verschillende nationaliteiten het Korteweegje op om vervolgens ellendig vast te komen zitten op de hoek Zuide lijke Achterweg-Zuiddijk! Als je de kostprijs van alle betonnen witgeverfde paaltjes die kapot gereden en vervangen zijn, zou optellen, kon je er een mooi verkeersbord voor kopen ter aanduiding van het industrieterrein! Een fatsoenlijk trottoir hebben we ook niet. De overigens zeer mooie bomen zorgen met hun luchtwortels voor een maanlandschap. Bejaarden, moeders met kinderwagens, kinderen, peuters... ze zien zich gencKxlzaakt naast het trottoir te lopen, te fietsen of te spelen. En daar is een trottoir toch niet vcx)r bedoeld? Een van de bewoners heeft juridisch laten onderzoeken hoe het met de aan sprakelijkheid zit als er een ongeluk gebeurt door een ondeugdelijk trottoir. Het blijkt dat dit voor de gemeente Mid delharnis hoogst onaangename gevolgen kan hebben. Beste gemeente Middelharnis, wilt u alstublieft snel gehoor geven aan de vele noodkreten die al zijn geuit? Zeer dringend vragen wij u een oplossing te bedenken voor de oversteek bij pomp station Nelisse en voor de verkeerspro blematiek aan het Korteweegje. U als gemeente zal het toch met ons eens zijn dat deze problematiek al vele jaren aan de orde is gesteld? Laten we hopen dat u de put niet pas dempt als het kalf verdronken is! Over 1995 een bedrag van ruim één miljoen (ƒ1.156.044) bij te moeten passen aan het 'Binnenhof' tekort (ƒ4.941.000) over dat jaar, mag voor een gemeente als Oost flakkee niet meer een aderlating heten, dat wordt een effectieve doodsteek. Zelf heeft de gemeente het over 1995 heel wat beter gedaan, op de jaarrekening '95 zelfs een voordelig saldo van ƒ670.000, maar vier ton daarvan wordt alweer gereserveerd voor de grote slokop... die de gemeente ook over 1996 een fikse portie vragen zal. Een lichte tinteling van hoop, deson danks, in de ogen van de verzamelde raadsleden toen burgemeester Van Pelt het verbeide gesprek met de minister van Sociale Zaken tegen woensdag 17 juli, morgen dus, in 't vooruitzicht stelde. Hopelijk kan vanuit 's rijks Binnenhof de Goeree-Overflakkeese gemeenten de helpende hand worden toegestoken. De minister zal 't er mee epns moeten zijn, dacht burgemeester Van Pelt, dat de ook door hem acceptabel geachte grens tot meebetaling aan de sociale werkvoorzie ning voor de Flakkeese gemeenten 'behoorlijk' is overschreden. Het gesprek met de minister wordt derhalve heel belangrijk..., bevestigde de heer Van Pelt. De raad houdt zich 't hart vast. „'t Gaat toch niet nóg meer kosten?", had de heer C. L. M. de Wit (CDA) zich al wat ver twijfeld afgevraagd, toen hij probeerde in de 'Binnenhof-toekomst te blikken. Een radicale tegenmaatregel wist ook hij niet te bedenken, „...dan zou ik erg schrikken", volstond 'ie dan ook maar, en geschrokken was iedereen. Het jaar 1995 bracht het 'Binnenhof' het hoog ste verlies dat ooit werd geleden. Met een lange, donkere tunnel, daar vergeleek mevrouw Van Dijke het mee. „Na elke bocht in een lange tun nel hoop je weer licht te zien, maar 't is nu wel een erg lange...", vond ze, steeds weer bochten en nog steeds geen licht terwijl de reserve die voor dit doel was aangelegd bijna verdwe nen is. Ze hoopt maar dat de minister de helpende hand zal bieden. Het eind van de tunnel, ook burge meester Van Pelt hoopt dat snel te bereiken. Een heel klein sprankje hoop geeft misschien de informatie dat thans sprake is van een substantiële verbete ring t.a.v. 1995. Natuurlijk, de voorzit ter begreep het, 't zou mooi zijn als volgend jaar quitte kon worden gespeeld, maar daar zal meer tijd voor nodig zijn. Tevredenheid overigens over het over schot van ƒ670.000 op de gemeentelij ke jaarrekening 1995, al kreeg me vrouw Camphens (VLO) zei ze, er „tranen van in de ogen". Het overschot is mede bereikt omdat bespaard werd op onderhoud vanwegen, „en dat is te merken", mopperde mevrouw Cam phens. Uit het overschot wordt daar voor een bedrag van ƒ70.000 bestemd. Bij de commentaren dat van de heer Tekenbroek (VVD) die vond dat de burgers eigenlijk wat teveel hebben betaald, maar daar was raadsvoorzitter, burgemeester Van Pelt, het niet mee eens al vond hij dat wel wat lastig uit te leggen, daarom het voorbeeld dat, in Zuid-Holland de gemeente Katwijk qua lastenniveau de goedkoopste -, en Den Haag de duurste gemeente is. Precies in 't midden bevindt zich Oostflakkee. In de drie overige Flakkeese gemeenten steeg het lasten niveau, in Oostflakkee daalde het voor de burgers met 2,5%. Geen slecht resultaat vond de burgemeester, en vond de raad. Hondjes/baasjes Van de mogelijkheid enig onderwerp aan te snijden maakte mevrouw Van Dijke gebruik. Zij zou het op prijs stel len wanneer bij speelgelegenheden en kinderboerderijen in de gemeente bordjes worden geplaatst die dat gebied voor honden verboden verkla ren. Omdat honden niet kunnen lezen lijkt dat haar de enige mogelijkheid het de baasjes duidelijk te maken, want die zijn ook al vergeten dat hun honden niet los mogen lopen. Het idee wordt door het college 'mee genomen'. De heer P. Heintjes (VLO) had een bedenking van heel andere orde. Hem was juist ter kennis gebracht dat op een reclamebord bij het Handelsterrein, bedoeld om de geneugten van het daar te stichten recreatiepark aan te prijzen, een Franse tekst wordt gebruikt die te vertalen zou zijn als: 'Vrij als God in Frankrijk'. „Dat stoort mij en onge twijfeld vele burgers met mij", liet de heer Heintjes weten. Wethouder Andries gaat op onderzoek uit, al betwijfelt hij of dat woordge bruik te verbieden zal zijn, maar mis schien kan een gesprek helpen. Tenslotte, in het vragenkwartiertje, was er de heer Van de Ree die op het door het TRAPGO geplaatste drieluik het raadhuis als 'voormalig gemeente huis' zag aangeduid; gewoon het raad huis had er moeten staan. „Een lik verf.dacht de heer Van de Ree. De raadsvoorzitter had het ook gezien maar 't zal misschien veel geld kosten om het te veranderen. Het lijkt daarom dat dat tot de vervanging zal moeten worden gewacht. Ergens in de vergadering laste de voor zitter een korte pauze in omdat hij even werd weggeroepen. De raad nam die als rookpauze waar. „Fijn dat u ook aan verslaafdenzorg doet", hoorde de voorzitter na heropening uit de mond van de heer De Vries. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. P. Mulder van Capelle a.d. Ussel. HERKINGEN - dinsdagavond (heden) 7.30 uur ds. R. Kattenberg van Vlis- singen. NIEUWE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. P. Mulder van Capelle aan den Ussel. OUDE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. OUDDORP - In de week van 17 tot en met 22 juni waaraan Brassband 'Concor dia' haar medewerking heeft verleend, heeft een bedrag van 549,24 opge bracht. Iedereen bedankt voor dit resul taat. Het Anjerfonds pleegt mede financiële steun te geven aan investeringen voor culturele activiteiten. Mocht u tijdens de actieweek geen van de dollectanten tegen zijn gekomen, dan kunt u uw bijdrage storten op postbankrekening 5050 t.n.v. Anjerfonds te Amsterdam. Bij voorbaat dank. -49- Nu zit ze daar met de gloeiende koffie- kom tussen haar smalle handjes en drinkt gulzig het opgewarmde vocht, dat niet eens zo smakelijk meer is. Gerrit droomt weg bij haar aanblik. Haar hier altijd te hebben, och, het kan niet, hij weet het maar al te goed. Het bestaat niet. Treeske in dit kleine huisje. Nee, dat is onmogelijk, maar mag hij even dromen? Treeske hier over de vloer als zijn vrouw, pratend, gezellig bezig met alle kleine werkjes, hij komt thuis en hij zit daar bij de tafel of bij het fornuis zoals ze daar nu txjk zit. Hij schrikt wakker. Sukkel, haalt oe neet wat in de kop, het geet neet. „Zullen wie meteen maar gaan?" zegt hij als hij ziet hoe ze haar kom heeft neergezet. Ze staat ge hoorzaam op en loopt om de tafel heen naar de deur. „Je bent alleen, hè?" vraagt ze ineens. Het zijn bijna haar eerste woorden. „Ja", geeft hij zuchtend toe. „Daar is niks an te doen, Treeske, laten wie maar gaan". „Waarom zoek je geen vrouw?" zegt ze achteloos. De pijn knijpt in zijn hart samen. Ze heeft niets door en is dat niet beter? Maar Gerrit had zo graag gezien dat zij iets van genegenheid liet blijken. Tenslotte kan geen mens zonder iets van waarde ring of genegenheid leven. „Een vrouw zuken?" vraagt hij zacht. „Nee, die ik zol willen hebben, is neet te kriegen". „Nou, er zijn anderen genoeg". Jawel, mar ik moet mien hele leven ermee doen", glimlacht hij nu wat zekerder, nu het donker tus sen hen staat. Nu kan ze zijn blozende kop niet zien, nu merkt ze niets van zijn zenuwachtigheid. Ze klimt naast hem op de wagen en hij zet het paard in beweging. Nee, ze hebben het oude paard van Mulders er maar voorgespannen, het ouwe knolletje is zeker en zo veilig als een loden deur, dat peerd krijgt het niet in zijn kop om op hol te slaan. Bram of anders Heringa moet morgen het paard maar halen dat u trillend en zwetend bij Mulders in de stal staat. Ze zit een tijdje zwijgend naast hem en dan zegt ze ineens ernstig: „Gek dat je er zo over denkt". „Waarover denkt?" vraagt hij vriendelijk, en hij voelt hoe de inktzwarte duistemis van de heide op hem af komt. Hij rilt even, maar houd zich ge spannen rechtop. Voor haar zal hij nooit toegeven, dat zijn hart hem in de keel bonst. „Nou, over een vrouw waar je je hele leven mee moet doen. Je trouwt meestal als je pakweg voor in de twintig bent. Wat weet je dan nog van het leven af?" „Das waar", geeft hij volmondig toe, en hij haakt in op haar overpeinzing. Er zit toch meer in dat hoofdje van Treeske dan alleen maar hoogmoed. Hij heeft zich niet vergist in haar. „Ik geleuve dat het daarom ook zoveul veurkomt dat man en vrouw zo slecht met mekare overweg kunt. Ze trouwt en ze kriegt wichter en jongens en soms kunt ze mekare wel vermoorden". „Dat lijkt me erg", zegt ze voor zich heen. „Ja, dan kun ie better allene blieven", geeft Gerrit toe. „Allene blijven", barst ze ineens los, en ze be merkt niet dat haar deftige taaltje ineens omslaat in het dialect dat ze hier allemaal spreken. „Wat weet ie er van af? Allene wezen. Ik ben mien hele leven allene geweest". Gerrit zwijgt even, maar dan zegt hij koel en hard: „Dat heb ie oezelf andaan, Treeske". „Wat zeg ie?" valt ze woedend uit. „Ie hebt het oe zelf andaan. Ie hebt altied omme- wend as 'n aander oe de haand toestak, ie trok de neuze op as een van de wichter veurstelde om mee te speulen. Dan is 't geen wonder as ie allene blieft". Hij voelt de schrik omhoogkrupen. Hoe durft hij dat te zeggen tegen Treeske? Het is de waarheid, natuurlijk, maar de waarheid wil nu eenmaal niet gehoord worden. En Treeske zal ongetwijfeld zeer boos worden over deze woorden. Maar het blijft stil naast hem op de bok. Treeske zit voor zich uit te staren. Zal ze nadenken over zijn harde woorden? Het zou te mooi wezen om waar te zijn. Gerrit gelooft niet in mensen, die zo maar ineens hun fouten inzien en dan veranderen in lieve mensen. Hij ziet ze niet eens graag veran deren, dan is er iets mis met hen, denkt hij, als ze veranderen van de ene op de andere dag. Hij rijdt penzeind voort, het paard stapt licht en zeker over het heidepad en in de verte ligt in de donkerte de boerderij van Heringa al. Wat zullen ze zeggen als hij Treeske terug komt brengen? Zullen ze geschrokken zijn of zouden ze haar niet eens gemist hebben omdat ze met haar trotse kop zich terug had getrokken op haar kamer? En hoe moet hij terugkomen? Met enige ongerust heid denkt hij daaraan. Verdraaid, moet hij straks te voet over de heide? Nou, wat dat betreft, daar heeft hij niet veel zin in. Hij voelt de rillingen langs zijn rug kruipen. De duistemis zwermt op hen toe en bijna had hij de teugels ingetrokken. Hij is bang, maar hij wil dat nooit bekennen. Dat Treeske ging stik alleen de heide over en hij is bang met zijn tweeën. En Treeske is notabene een wicht. Niet aan denken nog. Misschien wil Heringa hem de wagen en het paard wel afstaan. O, wat zal hij dan de zweep over de rug leggen. Zo gauw moge lijk naar huis, dat zeker. Treeske zwijgt nog immer aan zijn zijde en heeft nog geen woord gezegd als ze het erf van boer He ringa oprijden. Ze staan al op de deel als er pas licht aan wordt gestoken op de deel en Bram naar hen toe komt lopen. „Wie is daar?" vraagt hij, en hij merkt het eerst zijn zuster op. ,,Wat moet ie hier op de deel?" vraagt hij boos. „Ie zaten de hele avond op oen bedde... hé, Gerrit Sillevius, wat doe ie hier?" „Ik kwam heur effen trugbrengen. Heur peerd sloeg op hol bie mien veur het huus, vandaar!" Dan zijn Heringa en vrouwe Aaltje met Janneke er ook al. Ze horen vol ontzetting het verhaal aan over hun dochter en schoonzuster. Is Treeske alleen in de nacht naar het dorp gereden? Ze heb ben haar niet eens gemist. En dat terwijl ze op dit moment dood had kunnen wezen. Het paard had zich ook te pletter kunnen lopen... „Heb ie het peerd tot stoppen weten te brengen?" wil Heringa weten. „Nee", zegt Gerrit. „Ik was te versuft. Geert van Boksejan en Hendrik van Botterdiene hebben dat met hun beiden geflikt". Heringa knikt kortaf en neemt zich voor de twee jongemannen persoonlijk te gaan bedanken. „En ie, naar binnen, veuruut". Die woorden zijn bestemd voor Treeske en ze be grijpt niet dat het meer bezorgdheid is dan boos heid, die haar naar binnen moet halen. Hooghartig trekt ze haar mantel van haar schouder en zegt: „Dank je wel, ik kan me best alleen redden". En daar gaat ze, de trap op naar haar kamer. Gerrit staat er wat onbeholpen bij, teleurgesteld misschien. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 4