Weg vrij voor natuurontwikkeling op eiland Hen Gemeten 1 Ontsluitingsweg Bosland 1 zelf aangelegd... Comm. der Koningin opende Agrarisclie Manifestatie in Den Bommel Vergeefse zoekactie naar drenkeling Goedereede, wat ben je mooi! Boerenbreakfast in schuur f am. Wesdorp VW-bustochten naar Brugge en Amsterdam No. 6518 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50/JAARABONNEMENT ƒ56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland hebben het begren zingenplan deflnitief vastgesteld voor 700 hectare natuurontwikke ling op Tien Gemeten. Daarmee is de formele procedure afgerond. Dit maakt de weg vrij voor de uitvoe ring van het plan om van dat eiland één groot natuurgebied te maken. Tien Gemeten behoort tot de grootste natuurontwikkelings gebieden in Zuid-Holland en is een belangrijke schakel in de verdere uitbouw van de ecologische struc tuur van de Zuid-Hollandse delta. De vaststelling van het begrenzingenplan biedt voor de Dienst Landinrichting en Beheer Landbouwgronden van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij de mogelijkheid om het over leg met de huidige eigenaar (AMEV) over grondaankoop te openen en tot grondverwerving op Tien Gemeten over te gaan. Uitvoering van het plan is alleen moge lijk als voor de huidige pachters goede vervangende grond elders beschikbaar is. „De betrokken partijen zetten zich er voor in om deze bedrijfsverplaatsingen zo goed mogelijk te laten verlopen. Voor de overige bewoners en de weekendbe- woners van het eiland brengt het plan eveneens veranderingen met zich mee. Ook met hen is overleg gaande. Het voe ren van een zorgvuldige procedure is steeds het uitgangspunt geweest van GS", aldus de verantwoordelijke gedepu teerde J. Heijkoop. Toekomstige inrichting Het eiland Tien Gemeten is ruim 1000 ha groot; 700 ha daarvan is momenteel nog akkerbouwgebied. Het resterende deel is reeds natuurgebied, vallend onder de werking van de Natuurbeschermings wet. Rijk en provincie hebben voor Tien Gemeten een ontwikkelingsvisie opge steld. Het streven is Tien Gemeten te ontwikkelen tot een natuurgebied met een halfopen landschap. Een deel van het eiland krijgt een verbinding met het omringende water. Op de lagere gronden komen slikken en moerasbos, op de hooggelegen en droogblijvende delen komen bossen, ruigten en struwelen. Er wordt nader onderzoek verricht naar het gebruik van de bestaande bebouwing. Natuur Na de inrichtingswerkzaamheden zal het eiland bestaan uit slikken en drogere, deels onbegroeide gronden. De natuur gaat daarna zelf vorm geven aan het eiland. Moeras met riet, lisdodde, bies en zegge komen tot ontwikkeling, gevolgd door bos. Vooral in het begin moeten runderen of paarden voor voldoende variatie in de begroeiing zorgen. Behalve voor vogelsoorten als grasmus, bosrietzanger, nachtegaal en blauwborst garanderen de grote leefgebieden rust en voortplantingsmogelijkheden voor veel vogels die het hele Haringvlietgebied gebruiken als voedselgebied. Voorbeel den daarvan zijn purperreiger, lepelaar, kwak en visarend. Ook zoogdieren, waartoe zeker de bever wordt gerekend, kunnen zich op het eiland handhaven of vestigen. In groter verband gezien ontstaat op ter mijn, in samenhang met het Spuimond- gebied en de Ventjagersplaten, in het Haringvliet een aaneengesloten 'wet land' van ongeveer 4000 hectare. Een dergelijk gebied is van internationale waarde. Recreatief medegebruik Na de inrichting van Tien Gemeten zal de Vereniging Natuurmonumenten het «- DEN BOMMEL - 't Was zaterdagmorgen in Den Bommel een wat exceptionele opening van een evenzo exceptionele weg. Het was dan ook geen opgepoetste hoogwaardigheidsbekleder die op 't nieuwe asfalt een vloeiende speech hield, maar Hoechard Wesdorp was het die, wat informeel, een mengelmoes afstak, dan weer in 't algemeen beschaafd Nederlands, afgewisseld door goed Flakkees wat hem bracht tot de fraaie zin: „Blieë te wezen dat de weg er legt"; meer deren met hem trouwens. 't Ging om de - ludieke, maar evenzeer serieuze - opening van een stuk weg tussen de Zandweg en het Industrieterrein Bosland. Via die weg wordt het industrieterrein ontsloten want door "t durp' heen is 't geen doen meer, liet Hoechard weten en met z'n armen bootste hij de golvende bewegingen na die in het wegdek van de Emriiastraat te vinden zijn. De straatklinkers liggen daar dan weer diep onder 't gewenste niveau en dan weer steken ze boven de trot toirbanden uit en ja, zei Hoechard, dat is de gemeente best opgevallen, maar ten ze een ontsluitingsweg dachten aan te leggen bleek er geen geld voor te zijn. „Och ja", zei Hoechard, „in Oude Tonge mot alles keurig geplaveid weze, mar wiele binne hier mar 'n biebobbel van Oostflakkee", zo spuide hij z'n klacht. In ruilverkavelingsverband was er een ontsluiting gemaakt voor het bouwland van Wesdorp, maar onderling overleg heeft er toe geleid dat die weg naar de Zandweg werd doorgetrokken, 't Is niet een openbare weg, maar 't lijkt een kwestie van overleg en aan de aanleg meebetalen om er gebruik van te gaan maken ter ontlasting van het dorp en dat zou ieder welkom zijn. Chris Ras die de weg heeft aangelegd, mocht 'm zaterdagmorgen ook 'officieel' openen. Met een tuinschaar knipte hij het lint door, gevolgd door een klaterend applaus want de weg, én de act van Hoechard bleken wel in de smaak te zijn geval len...! eiland gaan beheren. Wandelroutes, vogelkijkhutten en excursies bieden recreanten alle mogelijkheden om in de toekomst van de natuur op Tien Gemeten te genieten. Procedure Vor het realiseren van de ecologische hoofdstructuur is door de rijksoverheid het Relatienota- en Natuurontwikke- lingsbeleid geformuleerd. Uitgangspunt hiervan is dat provincies onder meer aan geven in welke gebieden natuurontwik keling of reservaatvorming zou moeten plaatsvinden. Het begrenzingenplan voor Tien Gemeten werd vastgesteld op basis van de Regeling Beheersovereenkomsten en Natuurontwikkelingsgebieden. Het bevat de uitgangspunten voor de verwer ving van de voor natuurontwikkeling benodigde gronden. Op zaterdag 13 juli geraakte een 65-jari- ge opvarende, afkomstig uit de Duitse stad Wesel, van het zeiljacht 'Desiree' te water bij boei 2 in het Slijkgat. Hij was samen met zijn schoonzoon aan boord van het in Dintelmonde thuishorende jacht. Het Hollandse zeiljacht 'Schavot' alarmeerde de Kustwacht. Een grote zoekactie werd opgestart, waaraan werd deelgenomen door vijf schepen van de KNRM, de 'Zeemanspot', de 'John Stegers', de 'Griend', de 'Bruinvis' en de 'Javazee', alsmede door de HD 17, de Ouddorpse en de Rotterdamse reddings brigade, de Bulgia (een vaartuig van het zeekadettenkorps uit Alkmaar), een vliegtuig van de kustwacht en een heli. Van de 'John Stegers' stapten twee man over op het jacht en brachten het in de haven van Stellendam. Vanwege een minimale hoeveelheid brandstof kon het scheepje zelf niet meedoen aan de zoek actie. De 43-jarige schoonzoon, even eens woonachtig in Duitsland, in de stad Hagen, werd in het boothuis van de red dingsmij te Stellendam overgenomen door de politie, die hem meenam naar het bureau in Middelharnis, alwaar slachtofferhulp zich over hem ontfermde en hem verder zou begeleiden. De zoekactie werd om 15.30 uur door de kustwacht afgeblazen. De deelnemende vaartuigen en vliegtuigen keerden helaas onverrichterzake weer naar hun basis terug. De 'John Stegers' heeft tijdens de actie nog een brandje geblust, dat was ont staan op één van de bootjes van de red dingsbrigade en het bootje aan de wal gebracht. Hoe mooi Goedereede is, kunt u waarne men als u deelneemt aan een door VVV Ouddorp georganiseerde stadswandeling. Voor slechts 3,50 per persoon maakt u samen met een gids, een boeiende rond gang langs onder andere oude patriciërs huizen en vele 'verborgen' historische plekjes. Vanuit het Torenslop heeft u een mooi doorkijken op de 'Dom' en in de Pieterstraat met allerlei grappige gevel tjes vindt u ook nog een ouderwets inge richte bakkerij. De stadswandelingen vinden plaats op vrijdag 19 en 26juli a.s. I Kaartjes voor deze wandelingen zijn uit sluitend verkrijgbaar aan de VVV-balie in Ouddorp. De VVV biedt u de mogelijkheid om met een luxe touringcar op dinsdag 23 juli naar Brugge en op donderdag 15 augustus naar Amsterdam te reizen. In de winkelstad Brugge kunt u onder andere een tochtje maken op de schilder achtige reien of een koetstocht langs ver weerde geveltjes. Een dagje uit in onze gezellige hoofdstad voor een grachtenrondvaart of een inte ressant museum is altijd een succes. De bustocht naar Brugge kost 28,50 per persoon en de bustocht naar Amster dam 27,50 per persoon. De vertrektij den vanaf het VVV-parkeerterrein in Ouddorp zijn voor de bustocht naar Brugge om 8.00 uur en naar Amsterdam om 9.00 uur en vanaf het parkeerterrein bij 'De Staver' te Middelhamis voor de bustocht naar Brugge om 7.45 uur en naar Amsterdam om 8.45 uur. U kunt voor deze bustochten reserveren bij VVV/ANWB Overflakkee te Middel hamis en VVV Ouddorp, eventueel ook telefonisch (0187) 681789. 't Ging prima... wat zeggen we...? 't Was zelfs heel gezellig ontbijten in de boerenschuur van de familie Wesdorp aan de Stoofhof te Den Bommel... WLTO voorzitter J. A. de Wit begreep dat voor meerderen van z'n gasten die ambiance minstens wat 'apart' zou zijn, maar anderzijds, waar had de opening van de Agrarische Manifestatie mooier kunnen worden inge leid dan juist daar...? En bovendien met een boerenbreakfast, wél voorzien van flak- keese producten, smakelijk vers brood, een gekookt eitje, een tomaatje, aardbeien, rood, groot, zoet en sappig, van de fam. Terhoeve, zelfs bessen toe, verse melk en kamemelk, appel sap, koffie of thee; 't was er allemaal en 't werd met gretigheid verorberd, hoe goed (b)leek het boerenleven, gezellig op de deel, onder de kleurige lampjes en de producten van 't land in overvloed voorhanden. De heer De Wit verklaarde de bedoeling van de Agrarische Manifestatie als te laten zien waar de landbouw mee bezig is. „Immers is ze de belangrijkste bedrijfstak in Nederland en ongetwijfeld zal dat zo blijven", voorzag de heer De Wit. De eerste kennismaking met de Agrarische Manifestatie was al doende voor velen een onvergetelijke en een vooral smakelij ke. Enquête Aan de manifestatie gekoppeld was een gehouden enquête waarin de Goeree-Overflakkeese raadsleden een reeks vragen te beantwoorden kregen uit de antwoorden waarop hun betrok kenheid bij de agrarische sector zou blijken. Dat bleek - gelukkig - een grote te zijn. De Flakkeese bestuurders vinden - voor 74% - dat de agrariërs op Goeree-Overflakkee zorgvul dig met het milieu omgaan, dat ze voldoende in milieuvriende lijke maatregelen investeren, kortom, dat ze goede beheerders van het landschap zijn. Algemeen voorzitter van de WLTO, de heer De Groot, heeft in de positieve enquête-uitkomst waardering gezien voor het stre ven van de agrarische sector zijn imago te verbeteren. Teveel waren de inspanningen erop gericht geweest de productie te verhogen waardoor soms niet zorgvuldig genoeg met het milieu was omgegaan, maar de heer De Groot noemde met instemmende trots een reeks bereikte verbeteringen zowel in de landbouw als in de veebedrijven. De agrarische sector claimt daarom met recht een aandeel in de zorg voor natuur en milieu. „Zelfs willen wij ons een nadmkkelijke rol toemeten in het beheer van natuur en landschap", aldus de heer De Groot. Op Goeree-Overflakkee, waar hij 'prachtige, grote akkerbouw- velden' bewonderde, mag overigens zijns inziens best meer zwart-wit en rood-bont verschijnen. Kort na al die goede woorden heeft de Commissaris van de Koningin, mevrouw Leemhuis, de Agrarische Manifestatie op het Bosland te Den Bommel officieel geopend. Ze deed dat heel gaame, overtuigd van de grote plaats die de agrarische sector inneemt. Zuid-Holland is van de twaalf provincies op agrarisch gebied zelfs de meest belangrijke en met grote belangstelling heeft de Commissaris vervolgens kennis geno men van de informatie die de manifestatie te bieden had. n n De Agrarische Manifestatie heeft ca zevenenveertig hon derd bezoekers getrokken, ter wijl de organisatie op ca. zes duizend had gerekend. Een kleine tegenvaller weliswaar, maar de heer J. Nijssen, voor zitter van de AMGO (Agrarische Manifestatie Goeree-Overflakkee) is niette min tevreden over de behaalde score. Tevreden ook over de positieve uitslag van de enquête die onder de 75 stand houders is gehouden; 98% van hen heeft verklaard een volgen de keer weer deel te willen nemen. Wanneer die volgende keer zal zijn, is nog niet te zeg gen, evenmin waar die dan gehouden wordt en over welke periode dat zal zijn. Zaterdagmiddag werd door verschillende ruiterverenigingen een concours hippique gehouden, waarvoor een behoorlijke belangstelling heeft bestaan, maar voor de veepresentatie was op een grotere belangstelling van de melkveehouders gerekend. De Commissaris van de Koningin, mevrouw Leemhuis, arriveert op het tentoonstellingsterrein, begeleid door voorzitter de heer Jan Nijssen (l). VOOR BEELD EN GELUID MTTO - VneO - «nnW - MMRTAQC - fOTOOMH! ^^M^^CT^^Bl OUODOIV'WtttMbmtX-mÊtoon (0187) aiB12/Fax Saa734 KME8SF - PrtiMcv) - NtvKDom f 72 - TaMbon |DT 1 f> 4S2400 if iiKS*^:S*!K-:STHiS*iSiS-***-*^S*ifi*5S***-*-:ft5&vSiS-:S-5fe*'SïS^^^^ ^iff^^^^ii^^^^^^^^^^^K^^^^^^^%^^^^^i^i^^^^^^^^^^^^^^^^^i^^^^^'^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^w^^^^^^%^^^^^^^i^^^^^^^K^%^^^K^K^Kê^^^^^9^^^^^^^^^^K^^^K^K^^^^^%^\^^^%^^^^^^^^r^^K^^^^^^^^^^ K M K X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X TEVREDEN X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X XXXXXXXXXXXXXXXKXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXKXXXXXXXXXXXXXXX

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1