DE OEKRAÏNE IN NOOD NIEUWS uit de kerken Onze relaties kunnen altijd bij ons aankloppen. Schorn Plug een huis verkopen... Makelaar Tamboer Abonneert U op Eilanden-Nieuws Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 12 JULI 1996 Vorige week plaatsten we een arti kel over de reis die de werkgroep Middelharnis naar de Oekraïne maakte. We braken toen af bij een bezoek aan ds. Horkai van wie een van zijn gemeenten met een nieuw kerkje is verrijkt. We bezochten er een dienst: De kerken Het belangrijkste deel van de hulpverle ning loopt over Ds. Horkai, de predikant van Nagydebrony en nog drie omliggen de gemeenten. Hij wordt in zijn werk geassisteerd door een pastoraal medewerker, ledere morgen om 6 uur wordt er een ochtendwijding in het kindertehuis gehouden en driemaal in de week komt een deel van de gemeente 's morgens om half zeven bijeen voor een korte kerk dienst. Een van de gemeenten van Ds Horkai is Onsha. Nu staat er een prachtig kerkje, dat plaats biedt aan ongeveer 150 mensen, en dat geschonken is door de gemeente van Nieuwerkerk aan den IJssel, met de preekstoel uit Ouddorp en klokken uit Middelharnis. Maar het is nog niet zo lang geleden dat de gemeente samenkwam in een verval len tabaksloods van een kolchoze, een communistische staatsboerderij, die nu buiten bedrijf is. We werden er hartelijk ontvangen door de burgemeester van het dorp, die ook lid van de gemeente is. Een respectabel presbyter (ouderling) heeft zich zeer ingezet voor de bouw van het kerkje. Hij was ernstig ziek. Hij hoopte de ingebruikname van het kerkje nog mee te maken. Dat is gebeurd. Enkele weken later overleed hij. Drie weken later z'n vrouw. Er wordt nog steeds met veel waardering over deze man gesproken. Naast de kerk is men nu met diverse vrij willigers bezig met de bouw van een pastorie en verenigingslokaal. Als men klaar is komt er een jonge dominee, die dan tevens de leiding krijgt over een naburig dorp. Dat betekent een ontlasting voor ds. Horkai. Een andere gemeente van Ds. Horkai is Czemye. Dat is de gemeente waar eens zijn vader als predikant heeft gewoond, en waar zijn moeder nu nog woont. We brachten in het verenigingsgebouw kleren, e.d. voor de bevolking daar. Eens was dit de pastorie van Ds. Hor- kai's vader. Hij werd onder het communistisch re giem weggevoerd. Zijn vrouw en 6 kin deren moesten binnen 3 uur de pastorie verlaten en mochten alleen maar meene men, wat ze dragen konden. De pastorie werd in beslag genomen. Na jaren kwam hij terug. Zijn ambt mocht hij niet meer uitoefenen. Hij vond werk in een steenfabriek, die 25 km bui ten het dorp lag om in het onderhoud van zijn gezin te voorzien. Vaak miste hij de trein, moest dan lopen, en kwam daar door 's avonds laat thuis en moest 's morgens weer op tijd op zijn werk zijn. Het gebouw kwam een paar jaar geleden in een sterk verwaarloosde toestand bij de kerk terug en is nu verenigingsge bouw. Bij de kleren, e.d. zitten veel uitermate geschikte spullen, maar soms ook heel slechte kledij. Het mag toch niet zo zijn, dat men din gen geeft, die kapot zijn of waar men zelf niets meer mee kan. Van de orgels, die in de verschillende kerken staan, is er niet een helemaal in orde. Sommmige zijn praktisch onbe speelbaar. Bij andere blijven er tonen hangen of geven toetsen geen geluid. Ook dat kan niet! 's Zondags maakten we om 9.30 uur een dienst mee in het kerkje te Onsha. De dominee preekte over Handelingen 9:1-9: De bekering van Saulus. Op een bewogen wijze werd Pieter Bacsi, die ernstig ziek geweest is, toege sproken. Hij dankte de gemeente voor het hartelijke meeleven en vergeleek zijn leven met dat van Hizkia, dat veriengd werd. Zijn Engelse toespraak werd door Ds. Horkai in het Hongaars vertaald. Vervolgens gingen we naar Czernye, Hel zigeunerkerkje dat door de werkgroep Middelharnis is geschonken. Hel kerkje van Onska, een gift van de Herv. Gemeente van Nieuwerkerk aid IJssel waarin de preekstoel van Ouddorp en de torenklokken van Middelharnis zijn aange bracht. waar we om 11.30 uur een doopdienst meemaakten. Behalve de ouders stonden ook de plee gouders onder de preekstoel. Het enige herkenbare in zo'n dienst is de melodie van de psalmen. De moeder van de dominee zat achter het oude "kerkorgel", waarin door middel van een balk, die aangetrapt werd, lucht werd ingeblazen. Na de dienst zongen we enkele Nederlandse psalmen en het Wilhelmus. Om 3 uur gingen we in Nagydebrony naar de kerk. In deze kerk, die vier galerijen heeft, is plaats voor minstens 1000 mensen. De vrouwen en mannen zitten apart. Ook de jongelui. Bij al die vrouwen ontdekte ik er één met een bril. Deze zijn daar kennelijk niet te koop. Voor de dienst wordt er gezongen. Ondertussen komen de mensen binnen. Men gaat op het hoekje van een bank zit ten. Telkens als er iemand binnenkomt schuift men een plaatsje op. Tenslotte komt de dominee binnen, niet altijd op tijd! Als hij het eerste vers opgegeven heeft, leest een man op de galerij een regel op. Daarna zet de gemeente in. Vervolgens leest hij de tweede regel, waarna de gemeente deze regel zingt, enz. Het tempo is erg laag en er wordt met grote draaien gezongen. 's Avonds gingen we naar de moeder van Ds. Horkai, waar als gebruikelijk een uitgebreide maaltijd klaarstond. Rond het orgeltje werden nog enkele psalmen gezongen. In het gastgezin, waar we 's avonds aan kwamen stond opnieuw de maaltijd gereed! Het zigeunerkerkje Enkele jaren geleden kwam er een Zigcunervrouw bij Ds. Horkai om hem te vragen of hij haar man wilde begra ven. Zigeuners worden door de bevolking "uitgekotst". Ondanks bezwaren van zijn kerkeraad en zijn gezin heeft de dominee aan het ver zoek van de vrouw voldaan. Dat heeft ertoe geleid, dat de zigeuners hem vroegen vaker een bijbelverhaal te komen vertellen. Nu gaat hij er, ondanks bedreigingen, iedere maandagmiddag heen. Dan wordt er in "het huis" van een van de zigeuners uit de Bijbel verteld en gezongen. We hebben zo'n "kerkdienst" meege maakt. In een kleine vierkante ruimte van een klein vierkant huisje stonden de banken en de tafel aan de kant. De muren zijn behangen met wandkle- den en veel familiefoto's. De ruimte midden in de kamer was geheel vrij. De kerkgangers stonden of zaten op en in elkaar. En op een klein krukje zat Ds. Horkai met de gitaar naast hem. Hij sprak over de hand die de voet niet kan missen (1 Korinthe 12). Daarna werd er onder gitaarbegeleiding gezon gen. Terwijl de dominee speelde hield een knap zwartogig jongetje het muziek- boek vóór hem en jong en oud zong uit volle borst mee. Ze zongen ook nog in het Nederlands het vers, dat Ds. Ruijgrok hun bij z'n bezoek geleerd heeft: Lees je Bijbel, bid elke dag, enz. Omdat de zigeunerkamer veel te klein is, is besloten op kosten van de Chr. Gere formeerde en Hervormde kerk te Mid delharnis een kerkje te bouwen. De bouw vindt plaats onder leiding van "de burgemeester" van het dorp, een jonge, rustige kerel van zo'n 40 jaar. Het kerkje is al een heel eind klaar. We brachten er ondermeer isolatiemate riaal. Onder leiding van onze Nieuwerkerkse vriend bracht de groep in een uur of vier een besproeiingsinstallatie tot stand. Eerst werd door een oud mannetje een gat in de grond geboord. Hij zou 's mor gens om acht uur komen; hij was er 's middags om 1 uur. Geen enkele afspraak in de Oekraïne wordt op tijd nagekomen. Op een diepte van 7 meter zat water. Dat werd met een elektrische pompinstallatie naar boven gebracht. P.V.C.-buizen, slangen en sproeiers werden naar een stuk land gebracht. Als de woeste grond geploegd is, kunnen de 25000 aardappeltjes en -uitjes die we meegenomen hebben gepoot en kan de beregeningsinstallatie in werking gesteld worden. Ook werd er een pomp op het water aan gesloten, waar het gehele dorp gebruik van maken kan. Tot nu toe werd bij het wassen van de kleren gebruik gemaakt van een poel, waarin de kikkers zwemmen. Toch zagen de zigeuners er in hun Nederlandse kleren over het algemeen netjes uit. Als de bewoners vanuit de verte een transport zien naderen, dat via de eerder beschreven wegen komt aan hobbelen - "Zitten de vullingen nog in je kiezen?" vroeg een van de chauffeurs na het beëindigen van de rit - dan loopt het gehele dorp uit om de mensen te verwel komen. De zigeuners wonen in vaak haveloze huisjes, die soms zo klein zijn, dat het fornuis, waarop het eten wordt bereid, buiten staat. De zigeuners hebben kinderrijke gezin nen. Wat lopen er een knappe mensen onder die zigeuners rond! De kinderen verdrongen zich om op de foto te kunnen. Een van hen gaf een demonstratie in het paardrijden. Zonder zadel. Een oud baasje pakte zijn viool en speel de daarop - soms in de meest vreemde standen - begeleid door en accordeon allerlei bekende melodieën. Het viel ons zwaar om van deze hartelijke mensen afscheid te nemen. Onwillekeurig moesten we denken aan wat we lezen in 1 Korinthe 1 28, waar het gaat over het onedele en verachte. De school Sinds vorig jaar is er - dank zij de Stich ting "Hulp Oost-Europa" - een christelijk gymnasium met een internaat in Nagy debrony. De vrouw van de plaatselijke dokter is de directrice van de school. Voor weinig geld werden er een paar oude gebouwen aangekocht, die men bezig is te renoveren. Een leraar van de Driestar doet er erg veel voor. Uiteraard moeten de salarissen, de boe ken en alles eromheen door de Stichting worden betaald. Van Rijkswege ontvangt men geen cent. Dat kan, omdat de salarisssen er schrik barend laag zijn. Terwijl we er waren werd volop aan de verbetering van de lokalen gewerkt en volgende maand hopen er weer 11 jonge lui onder leiding van iemand uit Nieuwerkerk a/d IJssel heen te gaan om de handen uit de mouw te steken. Met deze ploeg wil ook Arina van der Het kindertehuis dat door de Stichting Hulp Oost Europa is gebouwd Wekke terug, die nu thuis is en al vele maanden vrijwilligershulp in het kinder tehuis gedaan heeft. De school is met 26 leerlingen begon nen. De jongens en meisjes zijn in een apart internaat ondergebracht. Ook deze gebouwen zijn hard aan renovatie toe. Voor het komende cursusjaar hebben zich nu 43 leerlingen gemeld. De leerlingen kunnen bij hun studie kie zen uil twee richtingen. Omdat dat op veel scholen niet mogelijk is, hebben zich nu ook enkele leerlingen van een andere school opgegeven. Ook hier hebben we nogal wat spullen uitgeladen. g^^^.^^ Tenslotte zijn we ook nog naar een dorp geweest, dat niet tot het gebied van Ds. Horkai behoorde. De directeur van het kindertehuis woont er. We brachten er vooral kleren. Ze zijn daar volop bezig met de bouw van een pastorie en verenigingsgebouw, geheel met vrijwilligers. Alleen de materialen, die uit Hongarije afkomstig zijn, moeten worden betaald. Nu werkt er in die gemeente nog een oude dominee van 82 jaar, maar deze zal, zodra de pastorie klaar is worden vervan gen door een jong predikant, die nu nog aan de theologische hogeschool te Boedaf>est studeert. Het kinderziekenhuis In Munkacs, een stad op 30 km afstand van het kindertehuis, staat een kinderzie kenhuis met 420 bedden. Waarin een klein kantoor groot kan zijn... Accountants Rijdend door de stad, was het alsof er een oude film aan ons voorbij trok. Hobbelend over de kasseien zagen we flats met een enorm achterstallig onder houd. Wat een gribus. Kennelijk een overblijfsel van de communistische heil staat, die zijn geld liever besteedde aan de bouw van kazernes, die je overal nog aantreft, en die nu veelal leeg staan. We brachten in het ziekenhuis een hoe veelheid medicijnen. De directeur-geneesheer ontving ons allerhartelijkst. Door een hoofdverpleegkundige werden we rondgeleid. Allerlei ziekten worden er behandeld. Onder de kinderen zijn er heel wat, die door hun ouders in de steek gelaten zijn, en na de behandeling in een tehuis geplaatst worden, waar ze tot hun I8e jaar verblijven. Daarna moeten ze maar voor zichzelf proberen te zorgen. Het ziekenhuis zag er, ook al is het niet te vergelijken met onze ziekenhuizen, netjes verzorgd uit. Wel zag alles er oud en versleten uit. Met de beperkte middelen die ze hebben proberen ze er echt iets van te maken. De vele verpleegkundigen liepen er in schone witte schorten en met witte mut sen rond. De vrouwelijke artsen droegen groene mutsen. Er is een schreeuwend tekort aan mate rialen en medicijnen. We zagen rijen bedden. Soms lagen er twee kinderen in een bed. Van sommige kinderen was ook de moe der aanwezig. Wat ons opviel was, dat er niet één kind was, dat een spelletje had. Aan het eind van de rondgang kwamen we in de wasserij van het ziekenhuis. Wat we daar zagen sloeg alle records. NED. HERV. KERK Beroepen te Leerdam H. Schipaanboord te Wad- dinxveen; te Vriezenveen (b.w. Beth-el) J. D. Heikamp te Gameren; te Besoyen G. van Meijeren te Meeuwen; te Amstel- veen-Buitenveldert (bw) H. Schipaan boord te Waddinxveen. Aangenomen naar Veen M. A. Kuyt te Emst. Bedankt voor Hollandscheveld (b.w.), voor 't Harde en voor Usselmuiden-Grafhorst D. Breure te Wilnis; voor Grand Rapids (Prov. Reformed Church, USA) M. M. van Campen te Goudswaard. GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht (part-time) drs. A. Minnema te Barendrecht (part-time); te Dokkum drs. G. Rol te Hoogeveen; te Duiven (SoW) drs. P. A. van den Berg te Rheden (SoW), die dit beroep heeft aan genomen; te Venray e.o. (Protestantse Kerkengemeenschap) als predikant in bijzondere dienst (t.b.v. de geestelijke verzorging bij de inrichtingen van justi tie) drs. P. Kwast, wonende te Geldrop, die dit beroep heeft aangenomen en hier reeds intrede heeft gedaan; te Dedems- vaart P. J. de Buck te Tholen en Poort- vliet, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Wassenaar drs. G. J. Schüssler te Nes Ammim (Isr.). Beroepbaarstelling drs. W. van Veen, Van Camminghaweg 17, 8822 WB Arum, tel. (0517) 641797. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Loppersum i.c.m. Westeremden Th. J. Havinga, 1.1. missionair predikant te Curitiba; te Mussel R. IJbema, kandidaat te Kampen. Aangenomen naar De Lier P. Boonstra, kandidaat te Kampen. Drie machines, die meer leken op cementmolens dan op een wasmachine, aangesloten op een levensgevaarlijke bedrading, moesten de was doen. Bij het ziekenhuis is onlangs een zwem bad voor spastische kinderen gekomen. Deze afdeling is door een of andere instantie geschonken. Verder is er een nieuwe vleugel in aan bouw. De fundamenten zijn klaar. Nu ligt de bouw al een paar jaar stil, omdat er geen geld meer is. Toen we afscheid van de directeur namen onderstreepte hij nog eens met nadruk, dat hij veel zou willen, maar weinig kan, omdat het geld ontbreekt. Ds. Horkai, die met verschillende kinde ren een leuk gesprekje voerde heeft het voornemen er een aantal kinderbijbels af te geven. De laatste dag keken we nog wat in de schitterend mooie Karpaten rond. Vol indrukken keerden we na een reis van 4000 km. in Nederland terug. Behalve de mensen in de luxe wagen hadden de anderen 91/2 uur nodig om vanuit Hongarije in Oostenrijk te worden toegelaten. Telkens weer stelden we ons de vraag: "Wat kunnen we verder voor die mensen doen?" We beseffen dat de hulpverlening een druppel is op een gloeiende plaat. En toch... als we van een schip waarop 500 mensen zitten één mens kunnen red den dan laten we hem toch niet verdrin ken? Nog eenmaal de bankrek.: 3420.07.408 ten name van de werkgroep Oost-Europa te Middelharnis. U kunt mensen met uw bijdrage echt blij maken!! met optimaal resultaat Tel. (0187)48 3477 Bedankt voor Assen-Noord (Westerwijk) R. de Graaf te Rouveen; voor Dronten (wijk zuid) J. van Tuil te Nieuwleusen; voor Bedum W. Scherff te Spakenburg-Zuid. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Bunschoten-Spakenburg P. J. H. Krol te Kampen. Aangenomen naar Hoorn G. Nieuwburg, kandidaat te Langerak CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Kampen C. van Atten te Aalsmeer. Aangenomen naar Soest J. Slagboom, missionair pre dikant te Heerde, die bedankte voor Aarlanderveen. Bedankt voor Ridderkerk C. A. den Hertog te Apeldoom-Centrum GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Chilliwack (Can.) P. van Ruiten burg te Dordrecht. Bedankt voor Hamilton (Can.) C. Hogchem te Borssele; voor Grand Rapids (Covell Avenue) G. J. van Aalst te Ridderkerk. OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht C. L. Onder- dehnden te Oldebroek (vrije oud geref. gemeenten). A Relaties van Schorn Plug in Middelharnis kunnen altijd rekenen op de persoonlijke service van hun vertrouwde contactpersonen. Voor specialistische vraagstukken kan het kantoor te allen tijde terugvallen op de specialisten binnen de eigen organisatie. Waardoor een brede dienstverlening tegen lage kosten mogelijk is. Spijkenisse Zwijndrecht Utrecht Middelharnis Voorstraat 36, 3241 EG Middelharnis tel. (0187) 48 6444. Fax (0187) 487001 NVM VM&JMt

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 6