EHIVI1DEI1-lilEmi/5 Veertig jaar aan het Kerkstraatje Musi Voca in Herv. kerk te Dreischor Lia en Kees onder de bogen door Ontdek de veelzijdigheid van de Azoren BINGO Veruit de mooiste 'verre bestemming' in Europa Publicatie Streekmuseum Goeree-Overflakkee 3e Blad VRIJDAG 12 JULI 1996 No. 6517 Op 7 juli 1949 werd de Vereniging Streekmuseum Goeree-Overflak kee opgericht. Het initiatief was van de heer A.J. Kruider uit Sommelsdijk (thans ere-voorzitter van de Vereniging). Hij plaatste in april 1949 een oproep in het Eilanden Nieuws om te komen tot de stichting van een museum voor Goeree-Overflakkee. Doelstelling van deze vereniging was en is: "de stichting en instandhouding van een museum op Goeree-Overflak kee, het verzamelen en tentoonstel len van voorwerpen, geschriften, boeken, kaarten, tekeningen en dergelijke van oudheidkundige, culturele en geschiedkundige aard en van al zodanige zaken welke uit dat oogpunt in de toekomst van waarde kunnen worden". De eerste jaren ging men verzamelen en werden hier en daar op het eiland exposi ties ingericht, waarbij veel gebruik werd gemaakt van bruiklenen. De eerste ten toonstelling werd georganiseerd in de herfstvakantie van 1949 in de HBS (tegenwoordig de RSG). Nog drie expo sities volgden en in de tussentijd groeide de eigen verzameling gestaag en zag men uit naar een geschikte locatie om het een en ander permanent te kunnen exposeren. Ook de opslagplaatsen waren vaak van tijdelijke aard en door al dat gesleep en gesjouw met de vaak kwets bare voorwerpen werd de kans op beschadiging van deze objecten groot. Tegenwoordig wordt - mits er voldoende (financieel) draagvlak aanwezig is - vaak een hypermodem museum uit de grond gestampt, maar in de jaren vijftig was men hier op het eiland meer gechar meerd van een historische ambiance. In Sommelsdijk deed zich de gelukkige omstandigheid voor, dat een uniek zeventiende eeuws straatje de tand des tijds redelijk goed had doorstaan: het Kerkstraatje. Reeds in de jaren twintig waren er in den lande - o.a. de Bond Heemschut - mensen, die meenden dat dit straatje voor het nageslacht niet ver loren mocht gaan. Ook het gemeentebe stuur van Sommelsdijk besefte dat, maar de pandjes verkeerden in deerniswekken de toestand en restaureren kost veel geld. Bovendien waren niet alle huisjes na res tauratie geschikt voor bewoning en wat moetje er dan mee? Met de komst van de Vereniging Streek museum werd bij het gemeentebestuur van Sommelsdijk in september 1949 het plan opgevat om enkele huisjes te restau reren en beschikbaar te stellen aan deze jonge vereniging. Er werden verschillen de ontwerpen gemaakt door restauratie architect Ir. M.C.A. Meischke, maar men koos (gelukkig) voor een sobere opzet. Het middelste van de vijf trapgevelhuis jes (nr. 8) was reeds eerder opgeknapt toen in de eerste helft van 1956 de pand jes Kerkstraat 10 en 12 gereed kwamen voor het museum. Met hulp van de archi varis van Zierikzee, de heer P. van Beeveren, werd het museum ingericht. Op 18 juli 1956 volgde de officiële ope ning door burgemeester P.W. Hordijk als voorzitter van de Flakkeesche Gemeen schap. Oud-burgemeester D. Rijnders werd tijdens die gebeurtenis - voor al zijn inspanningen om te komen tot res tauratie van de huisjes - tot ere-lid van de Vereniging benoemd.. De bezoekers op die dag, waaronder veel deskundigen op oudheidkundig gebied, waren vol lof, niet alleen over do fraai gerestaureerde pandjes, maar ook over de inrichting en over de vele voorwerpen, die toen reeds waren verzameld. Als klein, beginnend museum had men daarvoor alle bewon dering. Maar het museumbestuur ging - na het jarenlange gesleep met voorwer pen - niet rusten. Nee, reeds hetzelfde jaar werd er overleg gepleegd om het museum uit te breiden. In de loop der jaren werden nog enkele pandjes geres taureerd en bij het museum gevoegd. De laatste uitbreiding vond plaats in 1972: de huisjes 4 en 6 en het brandweerhuisje, dit zijn tevens de oudste pandjes (eerste kwart zeventiende eeuw); de drie andere trapgeveltjes dateren uit de jaren dertig van de zeventiende eeuw (na de kerk- brand van 1624). Inmiddels beslaat het Streekmuseum de gehele zuidzijde van het Kerkstraatje. De collectie is groter dan er kan wor;den geëxposeerd, daarom wordt er zo nu en dan gewisseld en/of exposities ingericht. Helaas zijn de huis jes op, zodat uitbreiding van het museum vooralsnog niet tot de opties behoord. Concert Musi Voca op dinsdag 16 juli 1996 in de Nederlands Hervormde kerk te Dreischor, aanvang 20.00 uur Dit jaar is het 40 jaar geleden dat Sander van Marion zijn werk als toonkunstenaar begon. Ter gele genheid hiervan worden in het gehele land jubileumconcerten gehouden, ook in Dreischor. De gebroeders Brouwer geven hieraan hun medewerking. Sander van Marion kreeg zijn muzikale opleiding onder andere aan het Konin klijk Conservatorium te Den Haag, orgel- en koordirectie, alwaar Adriaan I Engels zijn orgelleraar was. Nauwelijks I 18 jaar oud gaf hij zijn eerste orgelcon- eert, waarna talrijke concerten zijn l gevolgd. Sander van Marion verwierf zich niet 1 alleen in Nederland, maar ook ver daar- i buiten een klinkende naam. Tijdens de vele concerten en concertreizen speelde hij onder andere niet alleen op het één na grootste orgel ter wereld in Philadelphia, maar concerteerde hij ook op het oudste nog bespeelbare orgel ter wereld (14e eeuw) in Sion, Zwitserland), waarover hij eveneens een tv-programma presen teerde. Karakteristiek zijn zijn lichte, spranke lende speeltrant, ook wel 'leggièro' genoemd, zijn boeiende en veelal verras sende registerkeuze en bovenal zijn improvisatietalent, waarin gevoel en sfeer een belangrijke rol spelen. Ook als componist geniet Sander van Marion steeds meer bekendheid. De gebroeders Brouwer, respectievelijk geboren in 1942 en 1946, vormen al sedert zeer vele jaren een zeer hecht en klankrijk duo. Met hun trompetten vul den zij reeds menige kerk en menige concertzaal en niet alleen in Nederland. Zo reisden zij al diverse malen voor een concertstoernee naar Canada en de Verenigde Staten. Hun werkterrein is in vele opzichten groot en omvangrijk te noemen en op menige cd werd hun werk vastgelegd. De muzikale samenwerking met Sander van Marion bestaat eveneens al vele jaren, het is een vruchtbare en klankrijke samenwerking, die reeds tot menig con cert heeft geleid en ook op cd werd vast gelegd. Gelukkig heeft het toenmalige bestuur van de gemeente Sommelsdijk besloten om tot restauratie van het straatje over te gaan in plaats van sloop. De komst van de Vereniging Streekmuseum Goeree- Overflakkee gaf het straatje weer een nieuwe bestemming. Alhoewel het in die kleine - schots en scheve - kamertjes wel eens tobben is om iets kwijt te kunnen of goed recht op te hangen en we geen mooie en geschikte expositieruimte heb ben, is de locatie als eilandelijke schat kamer perfect en vooral bijzonder origi neel. Inmiddels hebben ook andere culturele instellingen - Muziekschool en Fotoclub 'T)e Rarekiek" - een plaatsje gevonden in één van de oudste straatjes van ons eiland. Eert straatje zo uniek, dat het niet alleen in Sommelsdijk te bezichtigen is, maar ook (vanaf 1990) in Madurodam. En welke Sommerdieker had ooit ge dacht, dat tussen talloze belangrijke lan delijke monumenten, dit eenvoudige, maar o zo karakteristieke, stukje dorps- schoon een plaats zou krijgen Jan Both, secretaris Streekmuseum G-O OUDE TONGE - 't Is vrijdagmiddag een poos heel druk geweest in de Emmastraat te Oude Tonge; voor bruidegom Kees van den Berge was 't zelfs dringen om dicht aan de zijde van z'n fraaie bruidje Lia Koole te blijven. Toen Kees de bruidsfotograaf liet voor wie en wat 'ie was, en al z'n aandacht erop richtte dat de sleep van Lia's mooie bruidstoilet de straat niet raken zou, toen heeft de fotograaf quasi op hem gemop perd, tja, er was ook zoveel te doen op dat spannende moment, met die mooie bruidsauto en al die kinderen van de bijzondere basisschool 'De Bron' die de kleurige bogen hoog hieven om bruid en bruidegom door te laten, voorgegaan door bruids meisje en bruidsjonker Michelle van der Sluis en Sjaak Koole. Opa en oma Koole waren die dag ook 33 jaar getrouwd en 't was dus alles feest die dag. Bruidje Lia verieent op 'De Bron' alle mogelijke diensten; de jeugd liet weten dat haar aanwezig heid op school zeer op prijs wordt gesteld. door John de Rijke De Azoren...komen daar niet alle depressies vandaan die het weer bij ons zo ongunstig beïnvloeden? U zou het ook kunnen omdraaien: de regenwolken die daar ontstaan drijven met grote spoed onze kant op en in die zin hebt u dan gelijk. Met andere woorden, het valt alle maal best mee op de uiteindelijk subtropische eilandengroep in de Atlantische Oceaan. Getuige de weelderige, altijdgroene planten groei en niet te vergeten de bana- nencultures, de zuidvruchten en de koffie, thee- en suikerrietplantages. Maar wat wil je, de gemiddelde tempera tuur in februari komt niet beneden de 14,5° Celsius, terwijl 24 graden in augustus doorgaans de bovengrens is. So wie so is dus sprak van een mild en zacht klimaat, al moeten we er direct aan toe voegen dat het weer er bijzonder snel kan veranderen. Hoe het ook zij, een reis naar de Havikseilanden (een minder vaak gebezigde naam voor deze Portugese autonome regio op 1380 kilometer ten westen van Kaap da Roca, op een derde van de afstand Lissabon-New York) kan wel eens de reis van uw leven worden. Gewaarwording Het luchttransport is in handen van de Portugese maatschappij T.A.P., die u via Lissabon naar het op het hoofdeiland Sao Miguel gelegen Ponta Delgada brengt, vanwaar door de regionale airline SATA vluchten worden uitgevoerd tussen de eilanden onderling. In Ponta Delgada, de onbetwiste metro pool van de Azoren, zijn veel historische bouwwerken. Bijvoorbeeld het in een klooster uit de 16e eeuw ondergebrachte Carlos Machao-museum. Hier vindt u nagenoeg alles over de natuur- en de kunstgeschiedenis van de Azoren, naast prachtige klederdrachten en zowaar een verzameling historisch speelgoed. En buitenom, in een afdeling van het zoölo gisch museum, komt u oog in oog te staan met een aantal geprepareerde reu- zenvissen. Haaien, zwaardvissen en dol fijnen, alsook een tot de verbeelding sprekend walvisskelet. Verder zijn, behalve het raadhuis in renaissancestijl, de levendige jachthaven, de fraaie parken en met name de Matriz- kerk uit de 16e en de Jezuïetenkerk uit de 17e eeuw het bekijken waard. Bij de Matrizkerk liggen ook de grote winkel straten en om alles goed op u te kunnen laten inwerken wordt een wandeling langs de promenade van harte aanbevo len. Aan de Avenida Infante Don Henrique vindt u overigens het Bureau voor Toerisme, dat u verder kan helpen voor wat betreft de bezienswaardigheden op de eilanden. Want die zijn er vele. Al was het alleen maar de vulkanische acti viteit van de noordelijke kant van het kratermeer Lagoa das Furnas. Een gewaarwording van jewelste om aan de rand van het dorp uit een aantal gaten in de aarde heet, naar zwavel riekend water te zien borrelen, terwijl verderop in het Terra Nostra-park gezwommen kan woren in een lekker warmwater-meer. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de Sete Cidades, welks krater omgeven is door duizenden zomaar in het wild groeiende hortensia's. Stelt u zich de kleurenpracht eens voor, in com binatie met het blauwgroen van de beide meren op een hoogte van driehonderd meter. Erfgoed Hoewel vulkaanuitbarstingen van een dergelijke omvang in eeuwen niet zijn voorgekomen, werd in 1980 het centrum van Angra do Heroismo op Terceira getroffen door een flinke aardbeving. Met behulp van UNESCO is het histo risch stadsbeeld zodanig hersteld dat Angra thans een der mooiste plaatsen van de Azoren wordt genoemd. Het panorama vanaf de in 1834 ter ere van de Portugese koning Pedro IV opgerichte obelisk laat er dienaangaande geen twij fel over bestaan. Niet voor niets heeft de renaissance hoofdstad van dit eiland de status van 'wereld cultuur erfgoed' gekregen. De atlantische havenstad met zijn symmetrische straten, fraaie heren huizen en indrukwekkende kerken was immers ooit het ontmoetingspunt voor zeelieden op hun reizen naar en van India! Heel Terceira is trouwens de moeite van het verkennen waard. Neem een dorp als Sao Sebasiao. Schuin tegenover de met talloze gotische fresco's versierde 15e eeuwse kerk staat, naar men zegt, de mooiste 'Heilige Geest'-kapel van het eiland. Van binnen keurig ver^^orgd met de nodige bloemen, brood, een wijnkruik en religieuze symbolen. De deur gaat echter maar eenmaal per jaar open. Op die dag ('Festas do Espirito Santo') wor den alle blijken van wasdom door de inwoners in optocht naar de kapel gebracht om ze door de (Nederlandse) priester te laten zegenen. In processie worden de goede gaven tenslotte aan de armen gegeven. Een feestelijke en bovenal kleurrijk gebeuren dat sinds 1522 in ere wordt gehouden als een soort dank-dag, ter herinnering aan de overle venden na een allesverwoestende aardbe- vmg. Invasievloot Schippers(bij)geloof is wat anders. Om uitingen daarvan te zien moet u naar het als aanloophaven voor zeezeilers onver mijdelijk eiland Faial. Een vlaamse nederzetting in de vijftiende eeuw, uitge groeid tot een in de hele wereld bekend steunpunt voor zowel zee- als luchtvaart. Al in 1765 deden Amerikaanse walvis- vaarders de hoofdstad Horta aan. In de Tweede Wereldoorlog waren het weder om de Amerikanen, die er mét Engelse en Duitse ingenieurs werkten voor een paar grote kabelmaatschappijen. Wat de Duitsers echter niet wisten was dat juist op de rede van Horta een groot deel van de invasievloot werd geformeerd... Horta, op zo'n zeven kilometer van het grillig gevormde eiland Pico met het hoogste punt van het Portugese grondge bied (23512 m.), geniet om meerdere redenen wereldfaam. In dit verband mag de betoverende collectie handwerkpro- ducten van visschubben en vijgeboom bast niet onvermeld blijven. Inheemse sierkunst van de bovenste plank, varië rend van minutieuze scheepsmodellen ('Queen Mary') tot allerlei bewegende figuren en tere bloemen. De voor de wereld unieke verzameling is onderge bracht in het Museu Municipal, een voormalig Jezuïetenklooster. De mondia le flair is Horta niet vreemd. Vroeger al werd de haven bezocht door veel stoom boten om te bunkeren en ook de voor die tijd groot Clipper vliegboten landden in de baai voor een noodzakelijke tussen stop. Tegenwoordig meren jaarlijks rond de duizend moderne jachten af langs de oude kademuur, die er verjongd uitziet door de ontelbare gekleurde en meest originele teksten en logo's. Zover het oog reikt muurschilderingen van zeilers uit alle hoeken der aarde, die er vast in geloven dat het op hun verdere tocht over de wereldzeeën geluk brengt èls ze maar hun namen in Horta op de kad emuur hebben gezet. Dat de plaatselijke verffabrikanten blij zijn met deze clutus hoeft geen betoog. Walvissen Wie evenmin over klandizie te klagen heeft, is José Azevedo, de huidige eige naar van 'Café Sport', ofwel 'Peter's Bar'. In 1966 legde captain Peter zijn eerste gastenboek aan; nu zijn het er meer dan zestig. Goed beschouwd is er geen zeeman te vinden die dit legend arisch ontmoetingspunt voorbij zal lopen. Domweg vanwege de cosmopoli- tische sfeer en omdat er mogelijk post voor hem ligt, of gewoon omdat om de een of andere reden hulp nodig is. Want zo werkt dat in Horta. Maar er is nog iets waardoor 'Peter's Bar' wijd en zijd bekend werd. Het klei ne logement herbergt namelijk het groot ste walvismuseum van Europa. Com pleet met honderden verschillende tan den die elk een eigen verhaal hebben,, opgetekend in even zovele boeken en aangevuld met kunstig vervaardigde voorwerpen van walvisbalein. Over tanden gesproken, in het idyllische Caminho do Facho woont en werkt de auteur John van Opstal. Een rasechte Rotterdammer, die zich naast het schrij ven van boeken over de Azoren bezig houdt met het illustreren van walvistan- den die her en der gretig aftrek vinden, zolang de voorraad strekt. Zijn temidden van schitterende planten en bloemen opgetrokken woning staat bij wijze van spreken in the middle of nowhere en heeft dan ook heel toepasselijk het cijfer nul als huisnummer. Het doet hem altijd plezier landgenoten te ontmoeten om een bij te praten. Onder het genot van een kop Hollandse koffie met koek komen dan de verhalen los, over alles en nog wat en in het bijzonder over zijn merk waardige, niet alledaagse liefhebberij. De jacht op walvissen is sinds 1989 op de Azoren verboden, maar als u ze per se wilt zien, kunt u mee met het meest spor tieve uitstapje dat te bedenken is: whale watching, een hele dag, in een wat groot uitgevallen rubberboot. Geen goed idee? Blijf dan maar liever aan land. Ontdek de veelzijdigheid van de Azoren en verbaas u over alles wat er groeit en bloeit, van palmen en cactussen tot aga ven en yucca's, van azalea's en aarons- kelken tot ijsbloemen. Het kan niet op, hele velden. Je komt er niet over uitge praat. Het is echt de meest rustige en waarschijnlijk mooiste 'verre bestem ming' in Europa. Voor nadere informatie kunt u het best contact opnemen met de Ambasade van Portugal, telefoon (070) 3264371, afde ling toerisme. Op a.s. dinsdagavond 16 juli organiseert de Ouddorpse Konijnen- en Pluimvee vereniging 'Nut en Genoegen' een bingo in het m.f.g. 'Dorpstienden'. Veel mooie prijzen zijn te winnen in acht ronde's en twee superronde's. Ook op de volgende dinsdagavonden, te weten 23 juli, 30 juli, 6 augustus, 13 augustus en 20 augustus zal er bingo georganiseerd worden. Alle avonden beginnen om 20.00 uur. Dit alles ten bate van bovengenoemde MIDDELHARNIS - OUD PAPIER Morgen, zaterdag 13 juli zal door de helpers van de com missie oud papier van de Ned. Herv. kerk alhier weer oud papier worden opgehaald. U wordt vriendelijk gevraagd het mee te geven papier tijdig, en graag gebundeld op de stoep gereed te zetten. vereniging voor aanschaf van nieuw ten toonstellingsmateriaal en de organisatie van de Jaarlijkse Grote clubtentoonstel- ling. Steun deze vereniging en komt allen naar deze gezellige bingo-avonden. De altijd levendige jachthaven, in het centrum van Ponta Delgada.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5