EIIAIIDEtl-IIIEUWS Overdenking uit de Heilige Schrift HET .^IJKVENSTER Fietstocht door Ouddorps dreven Hoofd basiseenheid wordt projectmanager Transpol Orgelconcert door Klaas Jan Mulder Duo Gavotte in Brouwershaven, Haamstede en Dirksland! 2e Blad VRIJDAG 5 JULI 1996 No. 6515 Blik op kerk -,> en samenleving ij - Doe het zelf - Barmhartigheid - Geen woorden voor 'Doe het zelf'. In eerste instantie zou je bij het zien van deze woorden denken dat ze de naam vormden van een winkel waar gereedschappen en benodigdheden te koop zijn voor mensen die graag klus sen in huis, schuur of tuin. De werkelijk heid is anders, helaas. 'Doe het zelf' is de lugubere titel van een brochure waar in verschillende methoden worden be schreven waarmee mensen het beste een eind aan hun leven kunnen maken. In september zal deze brochure verschijnen onder auspiciën van de Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. Verschillende artsen hebben aan het tot stand komen van deze brochure meegewerkt. Zó ver zijn we dus nu in Nederland, dat de ene mens aan de andere wegen wijst om op de meest doeltreffende manier 'uit het leven te stappen'. Met opzet formu leer ik het op deze wijze, omdat men het laat voorkomen alsof het leven een trein reis is, waar men naar believen bij een eerdere halte kan uitstappen dan eigen lijk de bedoeling was. Zó ver komen we inderdaad wanneer de levende God niet langer wordt erkend als Degene Die zeg genschap heeft over ons leven en in Wiens hand onze tijden zijn. De mens stelt zichzelf de norm en wanneer hij vindt dat het leven niet langer leefbaar is. dan moet hem de mogelijkheid worden geboden om dit leven te verlaten. 'Barm hartigheid'heet dat. Natuurlijk is de brochure, waar volgens de WE door haar leden dringend om was gevraagd, een middel om de politiek onder druk te zetten. Tot nog toe werden vaak artsen gevraagd om mensen te hel pen bij zelfdoding. Echter, de wet ver biedt dat duidelijk. Wie anderen behulp zaam is bij suïcide kan met de rechter in aanraking komen. Diverse artsen hebben zich dan ook moeten verantwoorden voor hun medeplichtigheid bij zelf moord. Maar steeds sprak de rechter uit dat de betreffende arts weliswaar schul dig was, maar straf werd hem niet opge legd. De in september te verschijnen bro chure maakt de arts overbodig. Het wordt nu een kwestie van 'Doe het zelf'. Natuurlijk zal bedoelde brochure niet zomaar in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Men moet lid zijn van de VV% wil men een exemplaar kunnen bemachti gen. Het is typerend dat meteen na het bekend worden van deze feiten de WE werd overspoeld met aanvragen voor het lidmaatschap. Men kan dus het ergste vrezen wanneer de brochure eenmaal verschenen zal zijn. Maar het is ook een illusie te denken dat anderen deze brochure niet in handen zullen krijgen. Het moet een koud kunst je zijn via allerlei omwegen toch in het bezit van het boekje te komen. De WE laadt zodoende wel een zware verant woordelijkheid op zich. Uiteraard zijn er in alle tijden en onder allerlei soort van mensen gevallen van zelfmoord geweest. Dat is nu eenmaal niet te voorkomen. Maar dat mensen die met zulke plannen rondlopen op deze manier 'geholpen' worden, daar zijn geen woorden voor. Waarnemer "••Tm Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. BROOD BEWinaEN Hoe lang behoudt brood zijn voedings waarde? Antwoord: Heel lang. Maar zoals u het laat liggen, onverpakt of buiten de diep vries, kan er na enkele dagen schimmel vorming optreden waardoor stoffen ont staan, die schadelijk en zelfs giftig zijn! GOEDKOOP GOUD? Op vakantie in andere landen kun je veel goedkopere gouden ringen en sieraden kopen dan in Nederland. Hoe is dat mo gelijk? Antwoord: Doordat men daar bijv. goud van 9 karaat mag verkopen. Bij ons mag pas bij 14 karaat van goud worden ge sproken. En in verre landen is er zo wei nig toezicht, dat men mooi glimmend koper voor goud verkoopt. HONDEN EN T.V. Kunnen honden televisie kijken? Onze keeshond negeerde namelijk altijd het toestel, tot op het moment dat hij een andere hond in het beeld zag en hem hoorde blaffen. Toen sprong die er op af, en die drukte kostte ons een paar glazen, en een deel van de film die wij aan het kijken waren. Andere beelden en gelui den reageert hij niet op! Antwoord: Er zijn honden en katten die wel degelijk kunnen onderscheiden wat zich op het televisiescherm afspeelt. Er zijn ook proeven genomen op dit gebied. Het geluid moet wel dienstbaar zijn aan het beeld en niet onnatuurlijk klinken. Wie zijn hond door de telefoon roept, zal geen enkele reactie krijgen omdat de menselijke stem door het apparaat ver vormd wordt. De moderne televisie- apparatuur is echter zo gevoelig gecon- Vanuit de Gereformeerde Kerk van Ouddorp wordt op donderdagavond 11 juli a.s. een fietstocht georganiseerd die de deelnemers door het fraaie landschap van de Ouddorpse omgeving voert. Onder aanvoering van ter plaatse beken de leden van de Werkgroep Missionaire Gemeente of aan de hand van een te ver strekken duidelijke routebeschrijving vertrekt men om ongeveer 19.00 uur vanaf de ingang (aan de Dorpstienden) van de Gereformeerde Kerk. Kinderen onder begeleiding van ouders of verzorgers. Na ruim een uur fietsen staat er bij terug komst in de kerk een kopje koffie of een glaasje frisdrank klaar en is er gelegen-, heid om nog wat na te praten. De delname is gratis. Bij de uitgang van de kerk staat een bus; een kleine bijdrage ter bestrijding van de kosten wordt zeer op prijs gesteld. Iedereen wordt van harte uitgenodigd deel te nemen! Hoofd basiseenheid Goeree-Overflakkee, hoofdinspecteur B. van Dam is benoemd tot projectmanager bij de stichting Trans pol. Deze stichting is door de korpschefs van de politiekorpsen Amsterdam-Am- stelland. Haaglanden, Rotterdam-Rijn mond en het hoofd van de divisie CRi van het Korps Landelijke Politie Dien sten in 1991 opgericht. Het doel van Transpol is het leveren van een bijdrage aan- en het vergroten van de effectiviteit van politie-organisaties. Hierbij moet gedacht worden aan prak tijkstages binnen politiekorpsen, be drijfsleven en overige organisaties in het binnen- en buitenland en het onder be reik van de politie brengen van innova ties op technisch en organisatorisch ge bied. Ook het (uit)bouwen van (inter)na- tionale relatienetwerken heeft een hoge prioriteit. Van Dam start met ingang van 1 septem ber in zijn nieuwe functie en het betreft een plaatsing voor ongeveer 2 jaar. Daar na zal hij zijn functie als hoofd basiseen heid Goeree-Overflakkee in principe weer oppakken. Door wie de functie wordt waargenomen is nog niet bekend. strueerd, dat muziek en zang (en dus ook de menselijke stem) op de juiste toon hoogte uit de luidspreker komen. Hon- dengeblaf klinkt derhalve volkomen zui ver. Een enkele vrolijke woef zal menig dier ontgaan, maar als uw kees het waar schuwend of nijdige geblaf uit die na tuurgetrouwe film hoort, en hij ziet dan op 't zelfde ogenblik een vreemde hond in dekamer, dan kan hij niet anders den ken dan aan een indringer, die verjaagd moet worden. Maar als dat beeld ver springt, en hij andere geluiden hoort, in teresseert meneer zich verder niet voor de vertoonde beelden. Na een paar keer is hij gewend aan de t.v. en kijkt hij niet meer op van de geluiden. Hoogstens gromt hij nog een keertje na. paNnuitt Waarom rijden er pal langs het Panama kanaal locomotieven? Antwoord: Die locomotieven trekken de schepen door de (nauwe) sluizen. En die sluizen zijn nodig omdat eb en vloed aan de zijde van de Atlantische Oceaan niet samenvallen met de getijden van de Stille Oceaan. Verder zijn er bergen tus sen die oceanen waar het kanaal met groot niveauverschil doorheen loopt. Elk kanaalvak heeft ook schutsluizen nodig om het water er op peil te houden, mede met het oog op het afkomend water van die bergen, dat via het kanaal wordt afgevoerd naar zee. Troost! Troost, troost Mijn volk, zal ulieder God zeggen. (Jes. 40:1) Wat zijn er veel mensen in moeilijke omstandigheden! De wereld om ons heen is hard. Vaak worden er scherpe opmerkingen gemaakt en raken mensen verwond. Wat een verdriet en eenzaam heid is er, wat een pijn en rouw. In die omstandigheden kunnen mensen snak ken naar troost. Jesaja mag van Godswege troost aankon digen. Dat heeft het volk Israël in bal lingschap hard nodig. Het volk had God verlaten en de afgoden gediend. Toen is het volk voor straf weggevoerd in bal lingschap. Daar in het buitenland, in Babel, voelden ze zich door God verla ten. Het volk klaagt: 'Mijn weg is voor de HEERE verborgen' (vs. 27). Misschien is er bij ons ook dat gevoel. We belijden dat God bestaat. Maar: Weet Hij wel van mijn situatie? Kent Hij mij wel? Ik roep, ik bid, maar ik merk niets. We voelen ons heel eenzaam en trooste loos. Nu horen we van troost. Voor Israël betekende dit, dat God weer naar het volk omziet en bij het volk wilde zijn. De ballingschap zou beëindigd worden en men mag weer terugkeren naar het land Israël. De moeilijke tijd van strijd en verdrukking is voorbij. Haar onge rechtigheid is verzoend. Het was Israels eigen schuld dat de straf kwam, maar er is vergeving en verzoening. Verbond Er staat: Troost, troost Mijn volk, zal ulieder God zeggen. Mijn uw. Er is een band. God en het volk horen bij elkaar. Die band is er gebleven tijdens de strafperiode. Die band noemen we het verbond van God met Zijn volk. Hij heeft Zich verbonden aan het volk, en het volk is Zijn eigendom. Misschien voelen we ons heel ver weg- gedwaald en is het donker in ons leven. We vragen ons af: Zou God wel van mij willen weten? Mag ik wel terugkomen? Vroeger ben ik gedoopt, maar jarenlang heb ik niet meer naar God geluisterd. Zou het nu te laat zijn? Als antwoord mogen we zeggen: Van Gods kant blijft de band bestaan. Hier wordt troost aan geboden aan een zondig volk, dat God verlaten had. Mijn volk - ulieder God. Luister toch en kom terug! Zoals Israël in ballingschap was, zo zijn wij ver bij God vandaan gegaan. We zijn verdreven uit het Paradijs. We leven in een zondige wereld en zijn aan allerhan de ellende onderworpen. Dat is onze ver schrikkelijke situatie. Troosteloosheid, voor tijd en eeuwigheid. Maar wat een wonder dat God Zijn Zoon Jezus Christus naar deze aarde liet komen. Zijn Zoon werd hier geboren en werd mens. Hij heeft onder ons gewoond en geleefd. Hij kwam om te troosten. Niet alleen met woorden. Want u weet dat woorden soms zo goedkoop zijn. Maar Hij kwam met echte woorden van troost, en met daden. Want Hij was bereid voor ons de zonden te verzoenen en de schuld te betalen. Daarvoor heeft Hij zwaar lijden ondergaan, is Hij gekruisigd en heeft Hij in het graf gelegen. Hij heeft de straf ondergaan, die wij verdiend hadden. Zo mag ook ons een woord van troost toege voegd worden: Roept haar toe dat haar ongerechtigheid verzoend is! Dat er al betaald is! Troo.st Hunkert u naar troost? Met name als het gaat over de vergeving van zonden? Dat u God mag kennen als uw God? Dat Hij ook in gunst en genade op u neerziet? Dit Evangelie van vrije genade wordt u gepredikt. De troost van God wordt u aangezegd. De profeet mag het zeggen. Wij mogen het herhalen en doorgeven: Er is troost! Wat is dat een bemoediging. Hij schenkt genade, opdat wij getroost ons kruis op ons nemen. Onze hongerige en dorstige zielen spijzigt Hij. Hij geeft versterking, omdat de weg voor ons teveel zou zijn. Nu komt het er voor ons op aan, hoe wij daar tegenover staan. Zie toch met hoe veel genade God tot u komt. Hoe Hij klaar staat met Zijn troost. Het heeft Hem alles gekost. Het heeft Hem Zijn geliefde Zoon gekost. Zijn Vaderhart is vol bewogenheid en ontferming. Kunnen wij dan buiten de Heere doorleven? Voelen we ons beter thuis in onze bal lingschap en in onze ellende, dan bij Zijn verlossing? Wat erg is dat! Wat een bele diging voor God! Belijd dan toch uw schuld en smeek om genade. Smeek om genade aan God Die reeds met Zijn troost en genade u tegemoet treedt. G?lwf Hebt u het al mogen geloven? Wat is dat een wonder! Misschien jarenlang getobt. Misschien heel veel onzekerheid gekend. Elke keer weer naar uzelf gekeken: Voel ik wel genoeg? Ben ik wel genoeg ver anderd? Heb ik wel genoeg berouw? Ken ik mijn zonden wel genoeg? We tobden verder. We hunkerden naar troost. En toen klonk het: zie op de Heere Jezus. Zie op Zijn volbrachte werk. Zie op het kruis. Daar is voor de zonde betaald. Wie tot Christus de toevlucht neemt, wordt niet afgewezen. We konden niet anders dan tot Hem gaan en in Hem geloven. We wisten het: het is ook voor mij. Gode zij dank voor deze verlossing! Ik heb niets verdiend. Maar het hoeft ook niet. De ongerechtigheid is verzoend. De straf is betaald door Christus. Wat geeft dat een troost. Dan verlangen we ernaar om te verkondigen dat de Heere goed is. De aardse weg die te gaan is, is niet altijd gemakkelijk. Steeds weer is er die behoefte aan troost. In die omstandigheden mogen we het weten: Hij houdt ons vast. Hij kent onze levens weg. Hij schenkt wat wij nodig hebben. In onze moedeloosheid richt Hij weer op. Hij schenkt kracht naar kruis. Zo rei zen we voort in dit onvolmaakte leven, uitziende naar de uiteindelijke verlos sing. Naar de volmaakte toekomst wan neer er geen verdriet en geen tranen meer zullen zijn. Dan zal God Zelf alles en in allen zijn. Halleluja! M.J. Paul De bekende organist Klaas Jan Mulder zal woensdag 10 juli te beluisteren zijn in een concert op het prachtige orgel van de Grote Kerk te Dordrecht. Hij zal werken spelen van J. S. Bach (Preludium en Fuga in D), Krebs (Trio in F), Czemalvorsky (Toccata in C), Mulet (Toccata/Carillon; 'Tu es Petra'). Klaas Jan Mulder sluit zijn concert af met de magistrale fantasie over 'Wachet auf, ruft uns die Stimme' van Max Reger. Het concert begint om 20.00 uur. Toegangsbewijzen aan de kerk. KaaiPLUKiEam Wat wil dat zeggen: als ze een kaalpluk team inzetten? Antwoord: Kaal plukken is een term uit de jaren tachtig, toen een werkgroep van justitie- en belastingambtenaren o.l.v. de Alkmaarse hoofdofficier Josephus Jitta, de misdadigers ook ging aanpakken door hun bezittingen af te nemen. Sindsdien zijn bij veel criminelen de dure auto's, complete villa's, jachten en juwelen in beslag genomen door het Bureau Finan ciële Ondersteuning (B.F.O.), dat nagaat waar het geld uit criminele activiteiten is gebleven. Duo Gavotte, bestaande uit Martin Mans (orgel) en Noortje van Mid delkoop (panfluit) geeft ook dit jaar traditioneel haar zomercon- certen op de eilanden Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee. Op vrijdag 12 JULI zijn zij te be luisteren in de Hervormde Kerk in Brouwershaven, op zaterdag 17 AUGUSTUS in de Hervormde Kerk te Haamstede en op zaterdag 31 AUGUSTUS geven zij een con cert in de Hervormde Kerk in Dirksland. Aanvang van de con certen is om 20.00 uur. De entree prijzen bedragen 8,- voor vol wassenen en 4,- voor kinderen onder de 12 jaar en 65+. Martin Mans en Noortje van Middelkoop vormen tezamen 'Duo Gavotte'. Deze naam is ontstaan bij de opname van hun eerste CD, genaamd Gavotte, naar het muziekstuk van de componist A. Tho mas, 'Entr'acte Gavotte'. Deze CD maar ook vele anderen zijn te verkrijgen op de concerten. Het repertoire van dit duo is telkens ver rassend. Virtuoze Roemeense suites wor den afgewisseld met populaire klassie kers maar ook musicals en geestelijke liederen. De panfluit, die van originele een Roemeens muziekinstrument is, zal het publiek versteld doen staan van de speelmogelijkheden. De organist zal te- Geslaagd aan de Schakelopleiding Albeda College te Middelharnis Alle kandidaten die aan de opleiding be gonnen zijn hebben het diploma behaald: Willem Jan Berrevoets, Angela de Bruine, Patricia Graafland, Hatheleen Hokke, Jan Kievit, Anouska Lotte, Pau line den Otter, Ursula Pols, Roland Sa- relse. Sarah Sowah, Robbert Spijkers. vens enkele van zijn eigen orgelimprovi saties ten gehore brengen. De frisse, sprankelende thema's waarover Martin Mans improviseert zijn veelal volks- en vaderlandse liederen en klassieke thema's. Zijn improvisatiestijl wordt in het land zeer gewaardeerd. Noortje van Middelkoop (1973) Noortje speelt al vanaf jeugdige leeftijd panfluit. Zij heeft haar studie gevolgd op het Hilversums Conservatorium waar zij dit jaar afstudeerde als docerend musi cus. Na de zomer zal zij beginnen met het laatste jaar uitvoerend musicus. Ze heeft les gehad van Damian Luca en Nicolai Pirvu, twee Roemeense beroemd heden op het gebied van panfluitmuziek. Martin Mans (1965) Deze organist heeft door zijn improvisa tietalent grote bekendheid verworven in Nederland maar ook daarbuiten. Diverse concerttournees voerden hem door Europa maar ook naar Canada en Ame rika. Voor het najaar van 1996 is hij uit genodigd voor een tournee door Austra lië. Zijn improvisatie CD's worden goed verkocht. Reden waarom hij in 1994 een gouden CD kreeg uitgereikt. Iedereen is van harte welkom op 12 juli, 17 en 31 augustus! -46- Gerrit schrikt op. „Waarum ben ie zo bange. Geert?" vraagt hij strak. „Ik ben neet bange". „Dat ben ie wel. Ie zet 'n grote waffel op, alleen umdat ie doodsbenauwd bent". Hij wacht even en zegt dan rustig: „Zol het ons maar neet vertellen. Geert? Ie hebt iets te maken met Harmen neet waar?" „De heb zesduzend turven gestoken". Men zwijgt. Het is waar. Geert heeft er zes stok uitgegooid; niemand kan dat tegenspreken. Maar ieder weet dat Geerts geweten niet zuiver is. Hij is de oude niet meer. Eerst schreef men dat toe aan de dienst. Daar zal men hem wel goed tam ge maakt hebben. Maar de dienst is nu vergeten. Een jongen van Boksejan krijgen ze in dienst niet mak, dat weet iedereen. Toch is Geert omgedraaid als een blad aan een ouwe eik. Hij is nors, stroef, werkt als een gek en zit 's avonds in het café, ter wijl hij het mooiste meidje uit het dorp in de keu ken heeft zitten. Waarom? Klaas van Hendrikus Kromnagel kucht eens. Men ziet hem verwonderd aan. Wil Klaas iets zeggen? Nou, dat mag met alle plezier. „Ik eh... wil eens effen wat zeggen. Ik heb zo mien eigen gedachten over deze zaak". Zo, nou ja, dat mag hij, denken is vrij. Hij schuift zijn stoel wat achteruit, alsof hij bang is dat Geert woedend op zal stuiven en hem naar de keel zal vliegen. Haastig drinkt hij zijn glas leeg en dan begint hij. „Kiek jongens, mien va is een groot liefhebber van de heide..." „Ja, oen vader is weer aan de beterende hand", komt Frits al ongeduldig, maar Driek Munsters komt belangstellend dichterbij. „Oen vader, Klaas, wat heeft oen vader met Geert te maken?" Klaas kijkt schuw rond, dan raffelt hij ineens: „Mien va is ziek geworden op dezelfde dag asdat Harmen verongelukt is. Hie kwam thuus en hie was bezweet en moe en hie was tevreden. Ik had zo gedacht dat Geert mien vader heeft laten turf- stekken". Het wordt doodstil. Gerrit voelt een vreemde nei ging om te lachen. Want ineens weet hij het. En die ontdekking doet hem zo verschrikkelijk veel pijn. Hij begrijpt het ineens. Natuurlijk, het is zo simpel, zo eenvoudig, dat een mens er gewoon aan voorbijloopt. Hendrikus, dat kleine oude Hendrikus, natuurlijk, daar heb je de sleutel. Hendrikus kwam thuis, be zweet en moe, blij als een kind omdat hij even had kunnen laten zien dat hij nog steeds niet uitgeteld was. Misschien had Geert hem een halve gulden gegeven voor zijn arbeid, misschien ook niet. Hen drikus zou daar niet naar vragen. En onderwijl was Geert gegaan. Daarom waren er genoeg turven ge stoken, daarom had men machteloos moeten toe geven dat Geert er niets van wist. Daarom was Geert zo bezorgd toen Hendrikus ziek werd. Het was allemaal zo simpel, zo eenvou dig... Nu ligt de waarheid op tafel en Geert kijkt niet op of om. Klaas wordt weer iets moediger en kruipt dichter bij de tafel. Driek zucht diep en moe. Natuurlijk, het is niet moeilijk meer. Geert, de onbezonnene, de driftkop heeft Harmen van de molen gesmeten. „Wie wacht op oen antwoord", zegt Frits geme lijk. Hij krijgt een boze blik van Gerrit Silvius en haalt de schouders op. „Moeten wie hem ook nog bescharmen? Waarom vertelt hie het dreks neet? Nou zitten wie met de rieksen op dak". „Had ie hem dan willen uutleveren, Frits van Kleinsmans?" valt Hendrik hem'woedend aan. „Nee dat neet", zegt Frits bedremmeld. „Maar. maar..." „Let better op oen woorden, dat is oe vrij wat bet- ter", snauwt de jonge kerel. Hij draait zich naar Geert en zegt gemoedelijk: „Jong, het hoge woord is eruut. Vertelt het ons nou allemale maar". Geert heft langzaam het hoofd op. Ze schrikken van de uitdrukking, die op zijn gezicht ligt. Die moede, verslagen uitdrukking, dat past misschien bij Silvius, maar niet bij de krachtige, sterke Geert van Boksejan. En ze voelen medelijden met die kerel. Wie weet wat hij niet heeft doorgeworsteld? Het zijn hier ruwe kerels, maar ze zijn geen misda digers. Niemand zal hier ook maar een nacht wak ker liggen van een strooppartij, maar een moord is toch wel iets anders. „Jongens", zegt hij langzaam. „Ik heb hem neet vermoord". Hij ziet de gezichten veranderen en haastig zegt hij: „Nee jongens, het is waar, ik heb hem neet vermoord. De zal oe alles vertellen". Driek schenkt hem haastig een borrel in en dè jon gen gooit hem met een snelle beweging naar bin nen. Dan zet hij zich rechtop en begint zijn ver haal. Hij bevreemd hij was toen Minke zo veranderd bleek bij zijn thuiskomst. Hoe het hem opviel dat Gerrit Silvius zo vreemd deed, maar ja, Gerrit was altijd al een vreemde geweest. De ondoordachte opmerking van Bram over Harmen, die hij den verkrachter noemde en hoe Geert het door kreeg dat Minke iets overkomen was. Hij is alleen gebleven in het veen en de woede maakte zich steeds meer van hem meester en in eens had hij zijn besluit genomen. Harmen zou het nog eens voelen en dan goed. Het zat hem mee. Bram en Gerrit verdwenen naar de stad. En terwijl Geert de wagen naziet, komt daar Hendrikus Kromnagel aan. „Zo jongen, terug uut de dienst?" „Hmm". „Ie bent neet erg spraakzaam". Geert heeft de schop an de kant gesmeten. „Weet ie wat ze met Minke hebt uutvreten?" Hendrikus laat zich op de grond zakken. „Ie be doelt Harmen? Ja jongen, ik wete ervan. Ik wete ook wat het dorp gedaan heeft. De molen steet stil". „En Harmen zelf?" „Heeft de botten in de zak getimmerd gekregen van de jongkerels". Hendrikus kijkt op. „Weest verstandig, jongen, Harmen is hier hoogstens nog enkele dagen. Sien molen geet over in andere haanden. Hie kan het neet meer bolwarken". „Maar mien Minke dan?" „Das neet te herstellen", zegt Hendrikus kortaf. „De kan hem wel van sie molen afsmieten", knarst Geert. „Daar heb ie Minke neet onbeschadigd mee trug". Geert zwijgt verder. Hendrikus kan zo radicaal re deneren. Hij heeft gelijk, natuuriijk, hij heeft ge lijk. Ze drinken samen koffie, die Bram heeft ach tergelaten. Dan springt Geert op en zegt: „Ik ga effen weg, let ie effen op?" „Ie gaat geen domme dingen doen, hè?" waar schuwt Hendrikus, en Geert zegt enkel: „Nee, ik wil effen naar huus". „Nee, dan is 't goed. Zeg Geert, mag ik oe een endtien varder stekken?" „Gaat oen gang, as Heringa het maar neet markt". Hendrikus haalt zijn schouders op. „Heringa denkt dat ik 'n olde kerel ben. Ik ben waarachtig maar 'n paar jaar older dan hie". (wordt vervolgd) i»» DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187) 482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3