^ik^rV Nieuw of occasion: altijd goed é-- Plaatwerk Informatie- en verwijzingsproject Goeree-Overflaickee afgerond Politie opent aanval op winkeldieven kievit warmte Programma Volksuniversiteit Middeliiarnis initiatiefgroep wil mogelijklieid aaniioop iiuurwoningen openbreken C0RMEU53ANr Torenconcert Goedereede door beiaardier en trompettist Bloemenveiling Holland zoekt uitbreiding in aanbod tulpen en zomerbloemen alle merken Garage Knöps B.V. Door Gedeputeerde Nolten onthuld Mosselfeest op de Visserij- of Grevelingendagen te Bruinisse en de KNRM 68e Jaargang No. 6515 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Lange weg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Vergeten in ie tekenen voor Ouct((orp, een eeuw in foto's en herinneringen? Het kan nog tot 8 Juli. (0187) 482967; (0187) 681303 Uit een onderzoek van het bedrijfs processensysteem van de politie bleek, dat het aantal diefstaUen in 1994 met 150% was gestegen ten opzichte van 1993. Naar aanleiding hiervan werd aan een door de Kamer van Koophandel gemaak te selectie van winkeliers een enquête toegezonden. Uit deze enquête bleek dat het werkelijke aantal diefstallen hoger lag dan bij de politie bekend was. Een deel van de diefstallen was om verschil lende redenen niet gemeld. De toenair»i'..ts aanleiding een andere aanpak te overwegen. Door de projectleiders G. Boender en C. H. Paape is een plan van aanpak ge maakt. Dit plan bestaat uit de verstrek king aan alle winkeliers op Goeree-Over- flakkee van een informatiemap, waarin een aantal preventietips en adviezen voor een vlotte aanpak van winkeldiefstallen. Deze informatiemap wordt door de buurtagenten bij de winkeliers bezorgd in de eerste helft van juli. Een winkelier die de map in de derde week van juli nog niet heeft ontvangen kan deze alsnog opvragen bij één van de projectleiders. In de informatiemap wordt door middel van een begeleidend schrijven gevraagd om bij iedere ontdekking van winkel diefstal de verdachte over te dragen aan de politie, die voor registratie en afhan deling zal zorg dragen. Door de politie zal iedere winkeldief (zowel minderjarigen als meerderjarigen) bij de winkelier zo snel mogelijk worden opgehaald en overgebracht naar het po litiebureau alwaar de zaak conform de richtlijnen van het Openbaar Ministerie zal worden afgehandeld. De meerderjari ge winkeldief riskeert een boete van ten minste 220,- en minderjarigen riske ren een straf die tenminste een werkstraf is via buro HALT. Vanaf heden is de nieuwe cursusfolder van de Volksuniversiteit Middelhamis beschikbaar. Het afwisselende program ma bevat bekende en nieuwe cursussen. Voor volwassenen wordt aangeboden: Binnenhuisarchitectuur, Bloemdeco- raties. Fotografie, Alternatieve Genees wijzen, Klein Vaarbewijs I en II, Video, Kunstgeschiedenis, Sacred Dance en Wijnkennis. Het aanbod voor de jeugd bestaat uit: Fotografie (12-18 jaar) en Theater voor Kinderen (2 groepen). De nieuwe cursusfolder is verkrijgbaar in het Diekhuus en de Gemeenschapsbiblio theek in Middelhamis. Buiten Middel- hamis/Sommelsdijk wordt de folder op verzoek toegezonden (Diekhuus 482400, in de vakantie 's ochtends 9-10 uur). Zaterdag 6 juli zal vanaf de toren van Goedereede het jaarlijkse concert wor den gegeven door Jan Bezuijen en Jacco Groenendijk. Dit duo verzorgt al enkele jaren zomer- concerten in het kader van de promotie van de Goereese carillon-klokken. Tegen een geringe toegangsprijs kunt u binnen het Torenmuseum bezoeken en tevens de beiaardier en de trompettist op de klok- kezolder aan het musiceren zien. Boven op de toren heeft u een prachtig uitzicht over de braderie van Goedereede en de mooie natuur in de omstreken. De 22-jarige trompettist Jacco Groenen dijk kreeg zijn eerste lessen van de trom bonist Wim Tieleman en nam vervolgens lessen van Arie Stolk, dirigent en direc teur van de muziekschool 'De Hoop' uit Stellendam. Hieraan is Jacco nu een aantal jaren ver bonden als docent klein koper. Na een 4- jarige studie bij Theo Mertens aan het Rotterdams Conservatorium zal hij vol gend jaar bij Wim v. d. Vliet in Utrecht zijn laatste studiejaar voltooien. Na de zomer zal hij als trompettist met de musical 'West-Side Story' een toer- nee maken na een jaar in de musical 'Erita' met o.a. Bill van Dijk te hebben gespeeld, beide geproduceerd door Joop van den Ende, theaterprodukties. Jan Bezuijen studeerde aan de Beiaard school te Amersfoort, waar hij in 1984 zijn diploma behaalde. Naast zijn werk als timmerman/restaurateur geeft hij ook piano- en orgellessen en dirigeert diverse koren. Hij is bekend als vaste beiaardier en vaste organist van de Hervormde Kerk van Goedereede. Op het programma dat beneden bij de toren verkrijgbaar is, staan klassieke werken van Handel, Bach, Hummel, Loeillet, maar ook filmmuziek, bekende musicalfragmenten van Webbes en Bem- stein en popmuziek van de Beatles. In tegenstelling tot eerdere vermeldingen zal het concert worden gegeven van 15.30 t/m 16.30 uur in plaats van 16.00 uur. tijdens Agrarische Manifestatie Goeree-Overflakkee NAALDWIJK - Bloemenveiling Hol land neemt in samenwerking met de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB) deel aan de Agrarische Manifestatie op Goeree-Overflakkee. Deze manifesta tie vindt plaats op 12 en 13 juli op het terrein van J. P. Mast B.V., Bosland 8 te Den Bommel. Zowel de veiling als de KA VB zijn aanwezig op deze mani festatie als aanspreekpunt voor hun le den. Daarnaast kunnen agrariërs bij hen terecht die meer willen weten over de teelt en afzetmogelijkheden van bloembollen, bolbloemen en zomer bloemen. Akkerbouw in beweging De Manifestatie wordt onder andere ge houden omdat veel bedrijven overscha kelen van één type bedrijf naar gemeng de bedrijven. Die overschakeling wordt veroorzaakt door de milverkaveling op Flakkee en door economische redenen. Tijdens de manifestatie presenteren zich naast Bloemenveiling Holland een groot aantal bedrijven van Goeree-Overfl^kee die akkerbouw en tuinbouw als hun werkgebied hebben. Openingstijden van de Agrarische Mani festatie zijn vrijdag 12 juli van 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag 13 juli van 10.00 tot 21.00 uur. Gedeputeerde Nolten, met de anderen juist op de fiets wat natgeregend klaar voor actie bij het drieluik op de Kaai te Oude Tonge Met een aantal gasten, onder wie Gedeputeerde Nolten, zijn de leden van de Stuurgroep 'Recreatie' en Toerisme Goeree-Overflakkee', gevormd door het ISGO, woensdag middag in Oude Tonge op de fiets gestapt om langs een aantal verwijs- en informatieborden te gaan en de Gedepu teerde te vragen die te onthullen. De borden zijn aangebracht in het kader van het TRAPGO, het toeristisch-recreatief actieprogramma Goeree-Overflakkee dat door de uit het ISGO gevormde stuurgroep Recreatie en Toe risme Goeree-Overflakkee onder het motto 'Eiland van Rust, Natuur en Ruimte' de aantrekkelijkheden van ons eiland onder ogen brengt. Langs de invalswegen naar het eiland zijn grote welkomstbor den aangebracht waarop overigens de grootte van de letters terwille van de leesbaarheid vanuit langszoevende auto's nog zal worden aangepast. In 7 dorpskemen informeren fraai uitgevoerde drieluik-bor- denn over de kem waarin ze zijn geplaatst, over de natuur op het hele eiland en over de cultuurhistorie van Goeree-Over flakkee. En bij de VVV's en meerdere attractieve punten vindt men borden waarop in Hollands en Duits een aantal attracties wor den vermeld. Opzet van de borden is dat ze zullen bijdragen aan het streven de kwaliteit van het toerisme en de recreatie op Goeree-Over flakkee te verhogen en te komen tot een meer evenwichtige spreiding over het hele eiland. Om dat te bevorderen zijn door de Stuurgroep zelf 17 projecten vastgesteld waarvan thans het eerste werd afgerond. Op de Kaai in Middelhamis onthulde Gedeputeerde Nolten, met een aantal speldeprikken in ballon nen het daar geplaatste drieluik. Andere projecten waaraan wordt gewerkt zijn de uitbreiding van fietsroutes op Goeree-Overflakkee. Interessant wordt ook het Overstapproject 'Fietsen met de wind mee', plaatsen waar men de fiets in kan leveren om de route met een ander ver voermiddel te vervolgen, voorts het bevorderen van het recre atief medegebruik van de Hellegatsplaten e.a., werk te over dus nog voor de Stuurgroep die woensdag al kans zag een groot gezelschap een gezellige fietstocht nabij Oude Tonge te laten maken, onder aanvoering van de deze dag jarige voorz. weth. J. Klepper te Goedereede. Hij had in zijn welkomstwoord, in het gemeentekantoor van Oude Tonge aan de hand van de beschrijving van het Eiland Westvoome en de Stad Goedereede d.d. 1680 al laten zien hoe toen al recreatieverkeer richting Goeree plaatsvond en zo is het door de eeuwen heen gebleven. De Stuurgroep probeert nu met het TRAPGO te bereiken dat door het toerisme niet alleen de Goereese kust, maar ook de aantrekkelijkheden van het Flakkee achterland ontdekt zullen worden. In Middelhamis is een groep huur ders opgestaan die de mogelijkheid tot aankoop van huurwoningen van de Woningbouwvereniging 'Middel- harnis' wil openbreken. Op de vori ge week gehouden ledenvergadering vond als aanzet daartoe een eerste sanering plaats van de ledenraad; zes op die avond herkiesbaren wer den niet herkozen maar vervangen door tegenkandidaten die met de verkoopgedachte sympathiseren. De gepleegde coup heeft de Wbv.-be- stuurders lichtelijk overrompeld, kwa lijk vindt het bestuur het dat met de niet herverkiezing veel kennis en er varing wordt veronachtzaamd terwijl van hen niet kan worden gezegd dat ze zich niet met het verkoopbeleid bezig hebben gehouden, vindt althans Wbv.- voorz. dhr. v. d. Waart. Sinds november 1993 beschikt het bestuur over de notitie 'Verkoop van huurwoningen' aan de hand waarvan bestuur en ledenraad zich weliswaar voor verkoop hebben uitgesproken maar daarbij zoveel voorwaarden bedongen dat het nog steeds niet tot verkoop van woningen gekomen is, terwijl de Wet BBSH (Besluit Beheer Sociale Huursector) de mogelijkheid daartoe biedt. De initiatiefgroep ziet tot verkoop geen enkel beletsel, wél zou dat er zijn wanneer door verkoop het sociale karakter of de financiële positie van de Vereniging in gevaar zou worden gebracht. Noch het een noch het ander acht de groep het geval te zijn. Op de vorige week gehouden leden vergadering heeft de Initiatiefgroep daarom gebruik gemaakt van de op roep van het bestuur tegenkandidaten in te dienen. De ledenraadvergadering bestaat uit 15 leden, samen met de 5 bestuurstemmen worden 20 stemge rechtigden geteld waarvan nu 7 een actief verkoopbeleid voorstaan en dat ook gaan bepleiten. Nu de Overheid de sociale woningbouw nauwelijks meer subsidieert vindt de Initiatief groep het sociaal zeer te verdedigen soc. huurwoningen te verkopen om de Vereniging daardoor geldelijke midde len te verschaffen sociale woningbouw te kunnen blijven plegen. Bestuursvoorz. v. d. Waart denkt daar wat genuanceerder over - hij zou er meer voor te vinden zijn wanneer de Overheid de individuele huursubsidie omzet in een individuele koopsubsidie - maar zelf heeft hij toen de gelegen heid daar was de door hem bewoonde woning van de Wbv. 'Sommelsdijk' aangekocht. 'Sommelsdijk' is vorig jaar, zij het wat node, tot verkoop van een deel van haar woningbezit over gegaan. Ook huurders uit Middelhamis, Stad en Nieuwe Tonge hebben de wens tot aankoop kenbaar gemaakt. De initiatiefgroep heeft weliswaar - nog - niet de meerderheid van stem men, maar ze gaat toch een initiatief voorstel indienen, het liefst voorko mend dat een tumultueuze ledenverga dering zal moeten worden gehouden zoals in Sommelsdijk het geval is ge weest. Het proces lijkt onomkeerbaar en de Initiatiefgroep hoopt dat het bestuur zich dat zal realiseren. De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij bestaat al sedert 1824. Zij heeft zich tot taak gesteld het verlenen van diensten aan hen, die op de één of andere manier op het water in nood zijn komen te verkeren. Dat geldt zowel voor de beroepsvaart, als voor de recreanten en niet alleen op het buitenwater, maar bijvoorbeeld ook op de Grevelingen en het Haringvliet. De maatschappij kan haar werk doen door louter particuliere bijdragen. Zij heeft geen enkele over heidssubsidie. Bij een redding berekent zij geen kosten. Alleen wordt aan de ge redden gevraagd donateur te worden van de maatschappij, zonder dat zij daar ove rigens toe verplicht worden. De beman ningen van de diverse boten bestaan bij na geheel uit vrijwilligers, die geheel be langeloos 7 dagen per week en 24 uur per dag gereed zijn om uit te varen bij een calamiteit. Op 18, 19 en 20 juli vindt in Bminisse het Mosselfeest plaats tijdens de dan te houden Visserij- of Grevelingendagen. Op zaterdag 20 juli is er een bedrijven- presentatie op het haventerrein. De red- dingwinkel van de KNRM heeft daar dan ook een standplaats. In die winkel kun nen allerlei promotie-artikelen van de KNRM worden gekocht, zoals boeken, kaarten, T-shirts etc. etc. Uiteraard komt de opbrengst ten goede aan het werk van de KNRM. Aan een ieder die, hetzij met de beroeps vaart (visserij, vrachtvervoer etc), hetzij met de recreatie (zeil- en motorjachten, surfers etc.) te maken heeft bevelen wij een bezoek aan deze reddingwinkel van harte aan. U kunt zich daar dan ook op geven als donateur. Ook de KNRM-bus- jes aan boord van de schepen, die aan de vlootschouw meedoen, worden in ieders belangstelling aanbevolen. Deze week ging Rusland voor de tweede keer naar de stembus om een president te kiezen. In de eerste ronde kreeg noch Jeltsln, noch zijn communistische tegenspe ler Zjoeganov de vereiste meerderheid. Sindsdien is er natuurlijk al heel wat veran derd. In no-time smeedde Jeltsln een allian tie met kandidaat nummer 3: de ex-generaal Lebed. Deze oorlogsheld (Afghanistan) heeft kennelijk groot gezag, want als pasbenoemd veiilgheldsadviseur van de president hield hij gelijk maar grote schoonmaak Het is natuurlijk heel wat als je een paar dagen na een verkiezingsnederlaag bijna meer aandacht naar je toetrekt dan de ande re kandidaten. Ais je dan bovendien In staat bent de minister van defensie weg te wer ken en de omgeving van de president te ont doen van daar dominante personen, heb je er al langer over nagedacht Lebed beleidt zijn democratische instelling, maar acht deze staatsvorm heel wat anders dan de zich nu ontwikkelende normloze maatschappij waar de onderwereld het voor het zeggen heeft. Hij heeft beloofd orde en rust In de samenleving te brengen. Tegelijkertijd zegt dit alles wel wat over de wijze waarop men in Rusland de democratie naar zijn hand zet Welke kandidaat dan ook iedereen vult het lesje op zijn eigen wijze in. Eens temeer wordt bewezen dat het hebben van een stelsel nog niet betekent datje er innerlijk mee vergroeid bent Democratie Is geen technisch systeem dat met een hand leiding erbij foutloos is te hanteren (zonder datje weet hoe het werkt), maar veel meer dan dat Democratie is ook een soort zijns wijze die zich langzaam manifesteert. En dan is het nog zo dat elk, volk de bij haar passende variant ontwikkelt Democratie en identiteit van een volk moeten naadloos aansluiten. Democratie leer je niet In een paar jaar en het is zsker geen kunstje dst zomaar over genomen kan worden. Dat blijkt overal In de voormalige Oost-Bloklanden. De een gaat het wat beter af dan de ander Daarbij komt dat wij snel geneigd zijn toe standen elders af te zetten tegen die van ons. De Russische belevingswereld is echter heel wat groter en geschakeerder dan de onze. En daarmee zijn de mogelijkheden tot machts grepen binnen de regels, totconuptle, intimi datie en noem het hele rijtje maar op, groter. Temeer daar leger en geheime dienst, anders dan bij ons, nog steeds niet te onderschelden krachten zijn In het politieke spel. Jeltsln beheerst dat spel wonderwel, de laatste dagen werd hij echter (opnieuw) gedwongen zich op de achtergrond te hou den. Zijn gezondheid laat te wensen over Volgens CNN, de Amerikaanse tv-gigant leidt hij aan vernauwing van de hartbloedvaten. De door het Kremlin gecontroleerde media houden het erop dat zijn stem overuren heeft gemaakt, hij kan zich nauwelijks ver staanbaar maken. Overigens loop je daar niet zo stijf van als gisteren bij het uitbren gen van zijn stem het geval was. in leder geval was er deze week niet veel over van de kwieke, energieke Jeltsln die tij dens de eerste campagneronde vriend en vijand verbaasde. Als waar is wat door CNN en Zjoeganov wordt gesuggereerd is de man echt ziek en moeten zijn artsen een 'hoog standje' hebben uitgevoerd. Daar betaalt het lichaam natuurlijk vroeg of laat tol voor. Jeltsln heeft het gisteren gered. Hoewel de opkomst lager was dan in de eerste ronde, hoewel zijn tegenstander op het laatst zijn (vermeende) ziekte uitbuitte, heeft hij toch de overwinning behaald. iVlocht hij wegvallen dan voert premier Tsjernomyrdin zijn beleid wel verder uit Zo is zijn politieke lijn gewaarborgd. Het lijkt erop dat Lebed een groot uitroepteken ach ter dat beleid zet Dit om de tegenstanders op voorhand te waarschuwen niets te onder nemen als Jeltsln werkelijk zo ziek is als de geruchten nu rondgaan. Het kan ook zijn dat het uitroepteken van Lebed heel wat meer betekent in dat geval is Jeltsln politiek nu al gecfijzeld en zal zijn opvolging niet geheel democratisch verlopen (om het netjes te zeggen). Lebed heeft zich al op de juiste plaats gemanoeuvreerd. Hij kan de macht grijpen of in leder geval de situatie zo naar zijn hand zetten dat hij degeen Is die uitmaakt wat gebeurt en wie regeert. Er is echter waarschijnlijk te veel gebeurd in de achterliggende jaren om de klok terug te draaien. Wat aan de einder doemt is een zelfbewust Rusland dat met strakke hand bijna democratisch wordt ge regeerd. Een land dat weer wereldmacht wil zijn. Het zal er niet makkelijker op worden, wel licht wel duidelijker. Een goede en betrouwbare occasion vindt u op lièt drive-in pari; van Cor Melissant. En als officieel Mazda dealer staat het team van Cor Melissant ook voor een nieuwe auto voor u l<laar. AUTOBEDRIJF rihUUd verheidsweg a - Dirksland (0187) 601598 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VWEO - ITUOIO - REPOnTAOC - FOTOCHWnE en a tm c^ c=i- ca e=] cj tu I OUOO0IV-W»HMtrmt3S- Ttlttoon filBT) 6B181Z/FaiiB8S734 RBmS8e-Prinahop-HogÊmom172~Tthfoontl>111)«2400 Middelhamis Telefoon (0187) ^2222.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1