Laatste diploma-uitreiking op 'De Komeet' Oude Tonge CZAV betaalt twee miljoen na op graan Drukke dag voor binnenboot KNRM Studentenuitwisseling VBO-Groen Sommelsdijli-Krasnystaw EHBO Oude Tonge P.V. De Snelpost Met De Motte op stap in het verleden (3) 'John Stegers' helpt 'Anna' Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 2 JULI 1996 De hitte trilt tussen de huizen van het laatmiddeleeuwse stadje. In de haven drijven loom enkele eenden. Een enkel roeibootje, bemand met twee jongens, schommelt en spat het verfrissende water omhoog. De diepgroene bladeren van het geboomte dansen licht in het flauwe briesje dat dartelend uit zee komt opzet ten. Met een bonzend hart van verwach ting bellen we aan bij het statige heren huis aan de Noordzijde Haven 41 in Goedereede. Het naambordje vermeldt: A. Risseeuw, notaris. Als bedeesde jon gens betreden we de koele gang en wor den binnengelaten in het notariskantoor. „Wat kan ik voor jullie doen, jongens", vraagt de, in onze jeugdige ogen, ver grijsde en gebrilde gestalte achter het zware bureau. De ontvangst is hartelijk. Valt alles mee! Notaris Risseeuw is een man met wie te praten valt! „Wij zijn van De Motte, amateurarcheo logen. We zoeken een geschikte plaats om een opgraving te houden voor onze leden. Toen we in de Achterstraat over de tuinmuur keken, zagen we Uw braak liggende tuin. Het zou ons een mooie plek lijken om te gaan graven". Je merkt direkt, dat dit, en hoe kan het ook anders, een notaris is die van het verleden houdt. „Ik vind het prima, als jullie maar niet te dicht bij het huis graven" Vol enthousiasme laten we ons meetro- nen de brandnetels in. In gedachten, en niet geheel vrij van netelprikkels, zetten we alvast een opgravingsput uit. De eer ste schreden van De Motte op het ar cheologische pad zijn een feit. Op die warme zomerse namiddag in Goede reede begon voor De Motte haar reis door het verleden; die nog lang niet ten einde lijkt. Eerste vondst Op de onlangs op 27 april in De Docle gehouden Kunst- en Kitschdag pakte ik een scherf van een majolicabord uit het schap en liet het aan een moeder met twee kinderen zien. De half afgebrokkelde schildering toon de nog net een havik, zij het fragmenta risch. Ineens besefte ik dat dit de eerste vondst van De Motte was, gevonden in de tuin Noordzijde Haven 41 te Goede reede. Een kloof van bijna 27 jaar lag er tussen die middag in De Doele en de 'opgraving' in Goedereede. De moeder bemerkte de mijmering, de kinderen niet. 't Is eigenlijk een scherf van niks, ooit deel uit makend van een schitterende vroeg 17de eeuwse majolicaschotel. Maar hij bleef bewaard; hopelijk tot in lengte van dagen als herinnering aan het prille begin van De Motte. Onderzoek in twee etappes Vond het eerste deel van de opgraving plaats in 1969, het vervolgonderzoek startte in 1972. Het kon helaas niet wor den afgerond, daar het perceel van eige naar wisselde! Slechts een klein deel aan de achterzijde van de tuin, vroeger het erf, werd onderzocht. De bewoningssporen bevinden zich in en op ophogingslagen die direct achter de zeedijk zijn aangebracht. Op en achter de zeedijk is Goedereede ontstaan en kreeg in 1312 stadsrechten. De oorspronkelijke oudste en voornaamste gebouwen heb ben hoogstwaarschijnlijk aan de Noord zijde Haven gelegen. De stadsbrand van 1482 gooide roet in het eten, doch het is niet uit te sluiten dat binnen in de panden nog resten aanwezig zijn van 14-15e eeuwse bouwsporen. Aan de evenwijdig aan de dijk lopende Achterstraat zullen o.a. ambachtslieden hun nering hebben uitgeoefend. Veel produkten zullen geïmporteerd zijn waaronder aardewerk. Andere goederen die deze bevolking nodig had, we noemen bijvoorbeeld schoeisel en zeker de produkten die met de visserij uitstaande hadden, werden wellicht in Goedereede zelf vervaardigd of als halfprodukt aangevoerd. Vloertjes van baksteen Het is dan ook niet verwonderlijk dat langs de Achterstraat resten worden aan getroffen van wat maatschappelijk gezien de laagste klasse was! Op geringe diepte legde De Motte twee boven elkaar liggende straatjes of vloertjes bloot. Gezicht op de Noordzijde Haven, eens een zeewerende dijk waarop Goedereede ontstond. Deze bleken door een laag zuiver zand gescheiden. Ze dateren van vóór 1700. Eén zijde bleek afgehecht met een rand van natuursteen, terwijl in het midden een bakstenen goot haaks op de Achter straat was aangebracht. Naast dit alles was een bakstenen welput gelegen be kroond met een hardstenen kraag. Tal loze pijpekoppen uit de 18e eeuw en scherven van geïmporteerd Rijnlands aardewerk uit het eerste kwart van die zelfde eeuw dateren de vloertjes. Als bij zondere vondsten uit die tijd worden ge noemd een deel van een stenen stamper (behorend bij een vijzel), een groen ge glazuurde witbakkende schenkkan, een speelmuntje en een bronzen vingerhoed, die hier getoond wordt tesamen met twee andere van Goeree-Overflakkee afkom stige exemplaren. Bakstenen vloertjes, afwateringsgoot en welput tijdens bodemonderzoek aan de Achterstraat. Vingerhoeden van messing en geelkoper. Links: 14e eeuw, Ooltgensplaal. leidden: 15e eeuw, Goedereede. Rechts: 18e eeuw, Goedereede. Vingerhoeden Om duim en vingers bij het naaien te be schermen gebruikte men in de oudste tij den een schildje van hout, been of leer. Sinds de vroege middeleeuwen kent men twee soorten vingerhoeden, veelal ge maakt van geelkoper. Dat zijn het ring vormige type: een metalen band en het gesloten type: een met een platte ronde kop afgedekte ring. Hedentendage zijn beide nog gangbaar. De vingerhoed ge bruikt men bij het handwerken en de duimring of open ring als schoen- of zeilmakersgerecdschap. In de 16e eeuw werden plaatjes heet me taal in een vorm van de gewenste afme ting hol uitgehamerd. Vervolgens sloeg men met een drevel putjes in de buiten zijde. In de 17c eeuw paste men een an dere techniek toe. Men fabriceerde een gietvorm en goot de vingerhoed. Putjes werden machinaal aangebracht. Men po lijstte het oppervlak en bracht groeven aan. Uit een verdronken nederzetting in Oolt- gensplaat is een messing vingerhoed uit de 14e eeuw bekend (foto, links). Vanuit de Molenstraat in Goedereede reste ons een geelkoperen exemplaar uit de 15e eeuw (foto, midden). Beide zijn nog volgens de oude techniek gemaakt, in tegenstelling tot de vinger hoed uit de Achterstraat (foto, rechts). Naar 1500 Onder de bakstenen vloertjes werden diverse afvallagen blootgelegd waarvan de ouste tot 1500 teruggaat! Leerresten van een schoenmaker of schoenlapper, delen van houten trippen (overschoenen) en houten nappen bleven uitzondcriijk goed bewaard. Opvallend was het aantreffen van een vishaak met een lengte van 10 cm. De haak is ge smeed van ijzer. De bovenzijde is voor zien van een palet: een geplet stuk, waar aan de lijn werd vastgemaakt. De punt is voorzien van een weerhaak. Het formaat van de vishaak laat zien op welke soorten men viste. Hier moeten we vooral denken aan steur, zalm en elft. Eveneens uit Ooltgensplaat zijn vishaak jes bekend die gebogen zijn uit koper draad. Ze zijn gevonden in de aanplem- ping van een schans uit het begin van de 80-jarige oorlog. Alle hebben een be vestigingsoog en een geslepen punt zon der weerhaak. De lengte varieert tussen 3,5 en 4 cm. Men gebruikte ze voor de vangst van pa ling, baars, pos, bot en schar. Terra sigillata en vuursteen Het aantreffen van bewoningssporen diep in de bodem wekt vaak de verba zing van omstanders. Men moet echter niet vergeten dat de mensen door de eeu wen heen hun woonomgeving zijn blij ven ophogen, ten einde droge voeten te kunnen houden. Zeker in veengebieden was het droog blijven wonen een pro bleem, daar de veenlaag onder steeds grotere druk steeds meer inklonk. Niet alleen het eigen afval vormde goed ophogingsmateriaal, ook grond van el ders aanvoeren was een methode. In de 18e eeuwse ophogingen aan de Achterstraat trof De Motte bij verrassing twee terra sigillata-scherven aan uit de 2e of 3e eeuw. Zij horen tot de Romeinse periode en kunnen afkomstig zijn uit een ten noorden van Goedereede gesitueerde nederzetting van de Romeinen. Een aan tal stukken vuursteen uit de ophogingen is nog ouder en stamt uit de jonge steen- tijd. De kwaliteit is dermate slecht dat de prehistorische mens niet in staat bleek er werktuigen van te maken. Deze vondst was aanleiding de ROB in Amersfoort in te lichten. Hierdoor ontstond de eerste kennismaking met de toenmalige provin ciaal-archeoloog drs. Herbert Sarfatij. sarfatij: Naar Flakkee „Mijn agenda voor het jaar 1969 ver meldde op vrijdag 18 juli: B. de Voogd, L. Bouwmeesterplein 7, Middelharnis, 01870-2964. Fl. 5,- bruggeld. V.W.- variant. Ik herinner mij dat bezoek nog heel goed. Met een dienstauto van de ROB toog ik van onze opgraving in Dordrecht over het Hellegatsplein (toen nog tolweg) naar Middelharnis. Het was een prachtige zonnige dag. Ter- plaatse werd ik in een koele kamer ont vangen door de jonge bestuursleden Bas de Voogd jr. en Rias Olivier van de al even jonge vereniging De Motte. Zij toonden mij enige recente vondsten, waaronder fragmenten van bewerkte vuursteen, nog maar net opgegraven door De Motte in het hart van Goede reede. Die middag vormde het begin van een langdurig en prettig kontakt..." IJzeren, gesmede, vishaak uil de 16e eeuw. Gebruikt voor steur, zalm en elft. Jubileumboek Sarfatij's verhaal is ontleend aan het in 1979 uitgegeven boek van De Motte Van Westvoorne tot St. Adoifsland. Helaas uitverkocht. De overige ingre diënten van dit artikel zijn afkomstig uit het in 1994 verschenen jubileumboek Bodemvondsten uit Goeree-Overflak kee. 25 jaar archeologisch en histo risch onderzoek door De Motte. Naast de talloze bodemvondsten zijn er 25 op gravingen in opgenomen, vele verluch tend met afbeeldingen in kleur. Ook de fabricage en gebruik van de voorwerpen komt aan de orde, evenals de produktie van de soorten aardewerk. Het 296 pa gina's tellende boek is nog verkrijgbaar bij De Motte en kost ƒ39,50. Leden krij gen een forse korting en betalen slechts ƒ25,-. Het secretariaat van De Motte is: Molenblok 16,3253 AL Ouddorp. Tel. (0187) 681005. De Motte Rias Olivier Op vrijdagmiddag 28 juni geraakte de catamaran 'Anna', thuishorend in Maas bommel en onderweg van Hellevoetsluis naar Willemstad, vast op de Slijkplaat nabij Hellevoetsluis. De Hellevoetse red dingsbrigade snelde te hulp, maar kon de catamaran niet vlot krijgen. Zij belde de reddingmaatschappij, die via de kust wacht te Ouddorp de bemanning van de 'John Stegers' oppiepte om kwart over drie. Het gelukte de 'John Stegers' de 'Anna' vlot te krijgen, die daarop haar weg vervolgde. Op deze vrijdag werden bij alle schip pers en bedrijven, die op vlaggetjesdag meegedaan hadden aan de collecte voor de KNRM een bedankbrief namens de maatschappij bezorgd. Daarbij werden nog enkele nagiften gegeven van een paar schepen, waar de busjes niet waren opgehaald. De inhoud van deze busjes was een bedrag van ƒ311,80, zodat het totaalbedrag van de collecte voor de red dingmij is opgelopen tot 7362,15. Names de KNRM nogmaals hartelijk dank. De 'John Stegers' had op zondag 29 juni een drukke dag. Er moest twee keer wor den uitgerukt voor hulpverlening. De eerste keer werd de bemanning om 12.30 uur opgepiept. Nabij ton HV 15 was een motorjacht vastgelopen. Het werd door de sleepboot 'Ocean 5' vlot- getrokken. De 'John Stegers' verleende assistentie bij het tot stand komen van de sleepverbinding en bleef verder stand-by tot de klus geklaard was. Direct hierna voeren ze weg voor hulp verlening aan een surfer, die niet meer aan de kant kon komen. Ook de rijkspo litie was hierheen onderweg. Daadwer kelijke hulpverlening behoefde niet te geschieden, want de surfer werd door een jachtje opgepikt en aan de wal gebracht. Ongeveer 16.00 uur was de 'John Stegers' weer in de haven van Stellendam. Anderhalf uur later, om 17.30 uur, werd de bemanning weer opgepiept voor een surfer, die bij de Hoomse Hoofden in moeilijkheden was gekomen. De Hellevoetse reddingsbrigade was hier ook aanwezig. De surfer werd aan boord van de 'John Stegers' genomen en aan de wal gebracht. Onlangs vond de eerste studenten uitwisseling plaats in het kader van de samenwerkingsovereenkomst tus sen de VBO-Groen (vroeger Land en TXiinbouwschool) te Sommelsdijk en de Middelbare Agrarische School te Krasnystaw in Polen. In mei 1995 zijn, ter voorbereiding van dit project, vier docenten van de VBO- Groen te Sommelsdijk naar Krasnystaw gereisd. Daar hebben zij een week het reilen en zeilen van de MAS van nabij mogen meemaken. Een tegenbezoek vond plaats in oktober 1995. Directie en diverse docenten van de Poolse MAS hebben onder leiding van de VBO-Groen onder andere land bouw en veeteelt-bedrijven op Flakkee bezocht. Tevens maakte zij kennis met de fusie-partner in Goes: de MAS van het OCHZ aldaar. Waar het uiteindelijk allemaal om ging, was het onderzoeken van de mogelijkhe den om daadwerkelijk te komen tot een uitwisseling van studenten tussen Krasnystaw en Flakkee, hetgeen in die week bevestigd is in een samenwer kingscontract. Aan het bestaan van de openbare school voor mavo 'De Komeet' in Oude Tonge is deflnitief een eind gekomen. De laatste 29 leerlingen hebben hun diploma ontvangen. De 100% score van het vorige jaar werd jammer genoeg niet gehaald, maar met slechts één gezakte leer ling mag het resultaat ook gezien worden. Dinsdag 18 juni verzamelden de geslaag de leerlingen, vergezeld door ouders, verdere familieleden, vrienden en ken nissen zich in de prachtig versierde aula van de school om hun diploma in ont vangst te nemen. Na de opening ging wethouder Maliepaard in op de betekenis die de school heeft gehad voor het dorp Oude Tonge en wijde omgeving en voor de leerlingen van deze school in het bijzon der. Meestal leerlingen, die wat extra aandacht nodig hadden of die op een grote school tussen wal en schip dreig den te raken. Hij hield de geslaagden voor, dat ze nu weliswaar hun diploma behaald hebben, maar dat ze er nog lang niet zijn. Het is de eerste, maar erg belangrijke stap. Directeur Briek van de school vond, dat de mythe rond de school, door sommi gen betiteld als een 'school voor kneus jes' maar eens definitief uit de wereld geholpen moest worden. Hij beargumen teerde dit aan de hand van de cijfers, die door de leerlingen tijdens de landelijke examens zijn behaald. Uit de cijfers voor de talen blijkt, dat de school rond 99% van alle andere scholen in het land achter zich laat. Voor wat de cijfers voor de andere vakken betreft, lig gen die meestal meer dan een vol punt boven die van het schoolonderzoek. Volgens de directeur het bewijs dat de leerlingen hard gewerkt hebben, de school beslist niet te royaal met de cij fers omsprong en bovendien uitstekend voor hun taak berekende docenten in dienst had. Ook het niveau waarop de leerlingen examen hebben gedaan, is dik in orde: slechts drie leerlingen hebben voor twee of drie vakken op c-niveau P.v. De Trekvogels Uitslag van de wedvlucht vanuit Aalst op 29 juni 1996. Gelost om 10.30 uur met noordwesten wind. Deelname 465 duiven. De afstand bedroeg 96 km. De eerste duif arriveerde om 12.12.30 uur en maakte een snelheid van 939.77 m.p.m. Comb. Pijl-Verhage 1, 12, 45, 51,53, 55, 88, 95; Comb. Grinwis 2, 3, 8, 15, 81, 82, 85; H. Kleyn 4, 5, 18, 20, 54, 63, 78, 79; Comb. Kievit/Kievit 6, 36, 52, 66, 71, 83; A. Kievit 7, 16, 31, 61, 77, 90, 91; J. Bakelaar 9, 17, 24, 37, 50, 84; A. Klijn 10, 28, 33, 35, 56, 57, 58, 59, 72, 73, 74, 94; Comb. Kievit 11, 30, 32, 42, 46, 65, 75, 86; K. Breen 13, 22, 25; H. Grinwis 14, 26, 29, 70, 92, 96; Krijger- Zonneveld 19, 39, 41, 43, 44, 69, 87, 93; P. Venneman 21, 23, 38, 40, 47, 60, 62, 76, 97, 98, 99; C. Heerschap 27, 100; L. Tanis 34, 80; L. Speriing 48, 49, 64, 67, 68, 89. Uitslag van de wedvlucht vanuit Etampes op 29 juni 1996. Gelost om 9.00 uur met noordwesten wind. Deelname 220 duiven. De afstand bedroeg 396 km. De eerste duif arri veerde om 14.20.34 uur en maakte een snelheid van 1236.97 m.p.m. H. Kleyn 1; H. Grinwis 2, 16, 27, 32; J. Akershoek 3, 12, 13, 24, 44, 48, 50, 52; Comb. Kievit 4, 17, 37, 45; Krijger-Zon neveld 5, 10, 15, 22, 38; Comb. Grinwis 6, 23, 30, 35, 43, 49, 54; J. Bakelaar 7, 9, 18, 19, 21, 25, 47; C. Venneman 8, 20, 33, 40, 41; A. Kievit 11, 28, 46; Comb. Kievit/Kievit 14; A. Klijn 26, 29, 39; Joh. Grinwis 31, 36; A. Knape 34; P. Venneman 42, 51,53; K. Breen 55. examen gedaan en achttien hebben zes of zeven vakken op d-niveau gedaan, waar bij enkelen een gemiddelde score van meer dan 8 hebben. „Leerlingen die met deze resultaten exa men doen, hoeven zich niet te schamen en kunnen al helemaal niet tot de kneus jes worden gerekend", aldus Briek. „Des te triester is het, dat zoiets ver dwijnt", volgens de directeur. Over de hoofden van de geslaagden heen keek hij met waardering terug op de inspannin gen, die de gemeente Oostflakkee zich heeft getroost om de school netjes te kunnen afbouwen en waarvan de laatste groep leerlingen nog volop heeft kunnen profiteren. Minder te spreken was hij over de fusievoorschriften van de rijks overheid, die wel bepaalde plichten kent voor de kleinere fusiepartner, maar geen plichten voor de grootste. En al helemaal niet te spreken was hij over het bestuur van de Regionale Scholengemeenschap in Middelharnis, die door gebruik te maken van deze voorschriften feitelijk de mavo in Oude Tonge de das heeft omge daan. Hierna kregen de geslaagden met een toepasselijk praatje hun diploma. Het officiële gedeelte van de avond werd besloten met een dankwoord aan en een presentje voor het personeel, waarna het merendeel van de ouders, geslaagden en personeel nog tot laat in de avond onder het genot van een hapje en een drankje gezellig bij elkaar bleef. De geslaagden zijn Oude Tonge: Marco Bechthum, Patrick Hameeteman, Daniëlla Jahnke, Martijn Kamp, Leonard van Kempen, Mirjam Kerp, Jaco Koole, Willemijn Lambrachtse, Sander de Raadt. Den Bommel: Renate van Bergen, Sariska Breeman, Frank Rietveld. Nieuwe Tonge: Rudolf Humblet, Michel de Jong, Willem Jan Kom, André van Weenen. Achthuizen: Manuel Legierse, Johan de Waal. Ooltgensplaat: Aswin van der Welle. Sommelsdijk: Wesley Narraina, Chantal du Pree. Bruinisse: Patty van Boven, Kanna de Keijzer, Hellen de Keijzer, Anne-Marie van Popering, Mirella Reiche, Arie Roon. St. Philipsland: Patrick Kot. Oosterland: Petra de Laat. P.V. De Trekvogels Uitslag van de wedvlucht vanuit Minderhout op 22 juni 1996. Gelost om 11.30 uur met noordwesten wind. Deelname 528 duiven. De afstand bedroeg 69 km. De eerste duif arri veerde om 12.36.44 uur en maakte een snelheid van 1044.28 m.p.m. Eind april jongstleden was het zover: zeven Poolse studenten arriveerden in Middelharnis'en werden na een wel komstetentje gebracht naar hun respec tievelijke stagebedrijven/gastgezinnen op Flakkee en Schouwen-Duiveland. Daar zijn zij hartelijk onthaald en hebben vier weken lang van onze Hollandse zeden en gewoonten kunnen preeven. Niet in de laatste plaats bleek het werk zelf, dat de studenten overigens met veel enthousiasme gedaan hebben, aanleiding om te denken en praten over de grote verschillen tussen de culturen van onze landen. Zeker in de eerste week bleek vaak de taal voor de gastgezinnen en voor de stu denten, die helaas slechts gebrekkig Duits spraken, een flinke hindernis. Vooral door de inzet en de vaak creatie ve oplossingen van de gastgezinnen, die als ze er niet meer uitkwamen, altijd een beroep konden doen op onze zeer des kundige tolken de dames De Gelder, Brands en Gedrojc, zijn deze vier weken tot een zeer geslaagd evenement gewor den. Het OCHZ bedankt dan ook langs deze weg de stagebedrijven, die deelgenomen hebben, nogmaals hartelijk voor het enthousiasme, waarmee zij geholpen heb ben om dit project op te starten: fam. C. Struik, Dirksland; fam. Soldaat, Stad aan 't Haringvliet; fam. Oosteriee, Ooltgens plaat; gebr. Ras, Den Bommel; fam. Hanse, Zierikzee; fam. Goudzwaard, Zonnemaire; fam. Verseput, Zonnemaire. Voor het volgend jaar hebben diverse van de genoemde bedrijven gemeld, dat zij graag bereid zijn in de maand mei/juni opnieuw een Poolse student op te nemen. Wanneer ook bij uw bedrijf en gezin vol gend jaar een Poolse studen(e) voor ongeveer vier weken welkom is, dan kunt u dat nu al opgeven door te bellen naar: VBO-Groen te Sommelsdijk, tel. (0187) 482246; of Henk Stehouwer te Oude Tonge, tel. (0187) 642188; of Anita Goudzwaard te Kerkwerve, tel. (0111)413768. De EHBO-vereniging Oude Tonge start, bij voldoende deelname, dinsdag 24 sep tember a.s. eefi cursus EHBO. De prak tijklessen worden gegeven door onze kaderinstructrice Leni de Looze, en de theorielessen door dr. R. J. Lassing (arts- docent). Inlichtingen en opgave bij Carla Kik, Zonhof 34, 3255 TN Oude Tonge, tel. (0187)641784. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 29 jun i 1996 deel aan een wedvlucht vanuit Etampes. Afstand 395 km. In con cours waren 212 duiven, die om 9.00 uur met noordwesten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 14.14.39 uur en haalde een snelheid van 1256.57 m.p.m. De gedetailleerde uitslag luidt: J. C. Roodzant 1, 4, 11, 20; M. v.d. Baan 2, 5, 30, 35, 37, 38, 51; B. van Es 3, 6, 13, 41, 49, 50; H. Klink 7, 40; A. M. v.d. Kroon 8, 24, 45; P. C. van Alphen 9, 16; B. de Lange 10, 19, 23; A. Zoon 12, 15; J. de Bruin 14, 48; J. Kleijnenberg 17, 27, 44, 52, 53; A. Bestman 18, 21, 26, 29, 33, 42, 43; L. v.d. Baan 22, 47; L. Arensman 25, 32, 46; A. P. de Vogel 28, 31; C. Nagtegaal 34, 36; J. M. D. van Rutten 39. Comb. Pijl-Verhage 1, 2, 11, 17, 46, 52, 54, 55, 57, 61, 66, 69, 79, 80, 100; J. Bakelaar 3, 4, 5, 19, 23, 28, 29, 51, 53, 58; Krijger-Zonneveld 6, 7, 8,10,35,38. 40, 41, 44, 47; L. Sperling 9, 97; A. Klijn 12, 15, 16, 18, 20, 21, 24, 25, 27, 31, 34, 36, 37, 39, 45, 50, 70, 72, 73, 76. 77, 81, 83, 88, 90; H. Grinwis 13; Comb. Kievit 14, 56, 64,67; H. Kleyn 22, 26, 33, 78, 82, 86, 92; P. Venneman 30, 49, 59, 62, 65, 94, 95; L. Tanis 32; A. Kievit 42, 74; Comb. Kievit/Kievit 43, 63, 89. 90, 93; Comb. Grinwis 48, 60, 68, 71, 75, 84, 87, 96, 98; P. Mierop 85; J. Akershoek 91. De Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging (CZAV) keert de graantelers een nabetaling uit van ruim twee miljoen gulden. Telers die in 1995 hun graan aan de CZAV geleverd hebben, kregen een nabetaling van 1,- per 100 kg voor alle soorten tarwe en 1,50 per 100 kg brouwgerst! Direct in de oogst 1995 zijn voorschotprijzen betaald van respectievelijk 31,- per 100 kg voor baktarwe, 30,- voor kwaliteitstarwe, 29,- voor voertarwe en 40,- voor brouwgerst. In 1995 hebben de boeren droger gedorst dan het jaar daarvoor. Er is gemiddeld dan ook twee kwartjes per 100 kg vochttoeslag door hen ontvangen. De CZAV vertegenwoordigers op Flakkee, André Nelis en Leonard van der Velde, zijn tevreden over de nabetaling. „We hebben in de oogst een stevig voorschot betaald, en de markt is tot begin april niet al te best geweest. Dankzij de prijsexplosie in april en mei lukt het om een nabetaling te doen. Dit is zeker een meevaller voor die boeren die het hele seizoen de markt gevolgd hebben." Hoe de oogst in 1996 zal verkopen is vooralsnog niet bekend. Zeker is dat de Zuidwestlijke Coöperatie voor de graantelers op Flakkee een goede handelspartner zal zijn! Graven in Goedereede

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 4