In Ver. Vergadering Waterschap opgewonden reactie op evaluatienota Waterbeheersplan LITIE Noodoproep was niet nodig geweest 30 Poolse kinderen hartelijk in Middelharnis ontvangen Nu meer mogelijkheden voor kamperen bij de boer 'b^Mr^ Doelstelling hier niet realiseerbaar 488777 68e Jaargang DINSDAG 2 JULI 1996 No. 6514 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 't Was juni-, maar ware het Sinter klaastijd geweest dan liad dijkgraaf Van Kampenliout liet vrijdagmiddag één man uit de Verenigde Vergadering toegeroepen: „Makker, staak uw wild geraas!" Hoofdingeland Joh. van Nieuwenhuyzen heeft zich nodeloos opgewonden toen de Vergadering werd gevraagd de Evaluatienota '95 van het Waterbeheersplan Zuid Hol land Zuid vast te stellen. In het Integraal Waterbeheersplan, opge steld en bevestigd door de zeven Water schappen in Zuid Holland Zuid zijn een reeks doelstellingen aanvaard waarvan een aantal inmiddels is verwezenlijkt en een ander deel nog wordt nagestreefd. O.m. worden in het plan (te bereiken) streefdiepten voor alle watergangen ge noemd, (één mtr. voor hoofdwatergangen en 0.5 mtr. voor overige watergangen bij zomerpeil). De cijfers worden wel ge haald in o.a. de Krimpenerwaard, maar de evaluatienota laat weten dat dat op de eilanden niet het geval is: „een deel van de hoofdwatergangen op de eilanden is nog geen 50 cm. diep, terwijl in veel ka- velsloten vrijwel geen water staat", ver meldt de nota. 't Was over die passage dat dhr. van Nieuwenhuyzen z'n zegje deed, „want", vreest hij, „dat zal toch op termijn veranderd moeten worden en dat kén niet in onze polders!" Spr. vond dat het Goeree Overflakkeese Waterschap vijf jaar geleden behoorlijk geblunderd heeft door met het plan in te stemmen: „Flakkee is een ongelijk gebied, als je in de hoogste sloot 50 cm water zet staat de rest van de polders compleet onder wa- lerzo wees hij op de onmogelijk aan de doelstelling uit het Waterbeheersplan te voldoen. Dhr. van Nieuwenhuyzen vindt daarom dat andere methodes dan peilver- hoging moeten worden toegepast om de ecologische kwaliteit van het water te verbeteren, zoals meer doorspoelen, aan passen van de riooloverstorten en het bevorderen van rietgroei waardoor een reinigend effect optreedt. Uit het antwoord van heemraad Stehou- wer bleek dhr. van Nieuwenhuyzen de soep heter te eten dan ze werd opge diend: „waar het niet kan zal gewoon geen water zijn", stelde dhr. Stehouwer vast, voor hem de grootste logica, niet echter voor dhr. van Nieuwenhuyzen die het plan waarin de voornoemde doelstel ling geschreven staat maar 't liefst in de prullemand zou deponeren... Die opstelling stelde dijkgraaf Van Kam penhout nogal teleur, immers is het Inte graal Waterbeheersplan destijds door de 7 waterschappen aldus vastgesteld, met welk samengaan voorkomen werd dat in Zuid-Holland Zuid één Integraal Water schap zou worden gevormd, 't Zal niet zo zijn dat de doelstellingen dwingend opgelegd worden waar dat technisch onmogelijk is, zoals dat op Goeree-Overflakkee het geval blijkt. Dhr. van Nieuwenhuyzen verzette zich niet verder tegen vaststelling van de eva luatienota; hij verklaarde voldoende ver trouwen in de juist gekregen toezegging te hebben, maar tumultueus was 't wel geweest, zijn bijdrage aan de bespreking. Over de al dan niet bruikbaarheid van riet als waterreiniger werd nog enige tijd gesproken. Bereikt zou moeten worden dat een riet wordt gekweekt dat ongevoelig is voor luis en dat niet te hoog zou groeien, vooralsnog is dat onbereikbaar want het milieuvriendelijke middel dat op in de sloten groeiend riet gespoten mag wor den is vooralsnog niet ontwikkeld. In het openingswoord waarmee dijkgraaf van Kampenhout de - 61e - vergadering van het alg. bestuur opende heeft hij een waarschuwing laten uitgaan naar 'som mige aangelanden' die verkeerd omgaan met de taluds van de hoofdwatergangen en van weg-, en dijksloten. Niet alleen wordt de in de keur bepaalde vrije strook van 30 cm met geëerbiedigd, zelfs wordt door sommigen niet geschroomd de 'er gerlijke overtreding' te begaan door de taluds dood te spuiten. Aldus te zondigen tegen de bepalingen van de keur betekent dat men zich niet alleen aan een overtreding-, maar, inge volge de Milieuwetgeving zelfs aan het plegen van een misdrijf schuldig maakt. Het College van Dijkgraaf en Heem raden heeft besloten tot de ontwikkeling van een bestrijdingmodel. „Voorshands gaan wij er van uit - aldus de dijkgraaf - dat om te beginnen zal moeten worden gestart met het verbaliseren van keur overtredingen. Blijft men hardnekkig dan zal ongetwijfeld aansluiting moeten wor den gezocht bij het beleid zoals dat door district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflak^ee POLITIE 24-UURS TELEFOON: GEMEENTE DIRKSUND Diefstal In de nacht van vrijdag 28 op zaterdag 29 juni werden vanaf een geparkeerd staande vrachtauto twee accu's gestolen. De vrachtauto stond geparkeerd bij de Victoriahallen. GEMEENTE MIDDELHARNIS Vergiftiging huisdieren ,Twee katten werden vrijdag 28 juni het slachtoffer van vergiftigd voedsel. Een hond kon nog juist door de dierenarts worden gered. Vermoedelijk hebben de dieren de vergiftiging opgelopen in de bosjes tussen de Koningin Julianaweg en de daarachtergelegen vogelbuurt. Op 29 juni werd door een inwoonster van de gemeente melding gedaan van het feit dat in de Wildemanskreek t.h.v. de Azaleastraat te Sommelsdijk een plas olie op het water zou drijven. Ter plaatse bleken een eend en een gans al met olie besmeurd te zijn (volgens een mede werkster van de vogelopvang niet ver ontrustend). Het zuiveringsschap zou voor opruiming van de olie zorgen. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Diefstal fiets In de nacht van 29 op 30 juni werd in de Schoolstraat te Den Bommel een fiets, welke op een fietsendrager van een per sonenauto stond, gestolen. de Alg. Inspectie Dienst en het Openbaar Ministerie wordt voorgestaan, zo heeft dhr. Van Kampenhout dreigend gespro ken, hoezeer hij het ook zou betreuren als het zover moet komen. De dijkgraaf beleefde meer vreugd aan de mededeling dat - na eindeloze be stuurlijke en ambtelijke inspanningen - met Verkeer en Waterstaat in principe een accoord is bereikt over de voorwaar den waaronder het kustbeheer zal wor den overgenomen. Bedragen en bijzon derheden konden weliswaar niet worden genoemd, maar er lijkt van een budget tair neutrale afwikkeling sprake. De brandweer van Stad aan 't Haringvliet, die van Middelharnis, met blusvoertuig en hulpverleningswagen, de politie en zelfs de ambulance, zijn zaterdagavond uitgerukt na een melding dat langs de Lieve Vrouwepoldersedijk te Stad aan 't Haringvliet een auto te water was geraakt. Inderdaad bleek dat het geval, net buiten de bebouwde kom richting Den Bommel werd in een volle watergang een op de wielen terecht gekomen personenauto aangetroffen, evenwel zonder bestuur der. Die had na de buiteling in de sloot z'n voertuig verlaten. Een passant die later de auto waarnam veronderstelde dat er nog inzittenden binnen waren en deed een noodoproep via 06-11. Het kost de gemeente minstens duizend gulden aan vergoeding voor de ca. 30 brandweermensen die uitrukten en heel kwalijk is het ook dat de ambulance uitrukte. In Dirksland is 's avonds maar één ambulance operationeel. Wanneer die onderweg is wordt in voorkomend geval die van Ouddorp gealarmeerd. Gelukkig is dat niet het geval geweest maar de goede raad zich bij meldingen eerst van de noodzaak te vergewissen blijkt zeer op z'n plaats te zijn. Iedereen die - tevergeefs - uitrukte, heeft tenslotte enig (ver- keers)risico genomen om met de meeste spoed ter plekke te zijn. De rol van de bestuurder is uiteraard een totaal verkeerde geweest; hij had moeten zorgen dat ter plekke z'n afwezigheid bekend was. Kennis maken met je 'broertjes De dertig Poolse kinderen (van 8 tot 15 jaar) die zaterdag avond bij 'de Staver' vermoeid uit de bus stapten om de volgende veertien dagen bij gastouders en hun gezinnen op Goeree-Overflakkee een fijne vakantie door te brengen zagen er - gelukkig - niet zo armelijk uit als de 25 magere schuwe kindertjes uit een Pools kindertehuis die vorig jaar op uitnodiging van de Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen op Flakkee waren. Toen hebben vrijwel alle gastvaders en -moeders zich gehaast om de Fooitjes van nieuwe kleren en nieuw schoeisel te voor zien, maar daar lijkt nu geen aanleiding toe. De bestuurders van de Stichting weten hoe dat komt; al 3 jaar lang worden de gezinnen waaruit de kinderen komen van kle ding voorzien en dat is ze gelukkig aan te zien! Het zijn de kinderen van een aantal medewerkers van het ziekenhuis in Chelm dat al jarenlang door de Stichting is geadopteerd. De man die in Chelm de kinderen selecteerde - uit de minst ver mogende gezinnen - vergezelt de groep. Ze hadden een lange reis achter de rug, o.a. een vliegreis uit Warchau naar Schip hol, toen ze zaterdagavond bij de Staver een hartelijk welkom kregen, handen werden gedrukt en zelfs kusjes werden gege ven aan de wat schuwe kindertjes die die dag al zo veel erva ringen hadden opgedaan. en zusjes' voor veertien dagen. Ze zullen de komende weken plezierig worden bezig gehouden met excursies naar speeltuinen en pretparken en met zoveel te eten als ze maar willen. Flakkeese gastouders doen daar merkwaardige ervaringen mee op. De rijk voorziene dis wordt door de Poolse kinderen nau welijks aangeraakt. Het meisje dat bij de fam. Roos in Mid delhamis logeert heeft zondagmiddag de maaltijd nauwelijks aangesproken, géén smakelijk bereid stukje kip, alleen één lepeltje frietjes, zónder mayonaise, werd opgegeten. De brood maaltijd werd evenmin eer aangedaan, één boterham zonder enig beleg... 't Zal nog wel veranderen in de komende dagen, zo heeft de ervaring vorig jaar geleerd. Op Flakkee wordt er alles aan gedaan om de Flakkees vakantie van de jonge Fooitjes voor hen onvergetelijk te doen zijn. De eerste dagen waren ze nog wat stil en teruggetrokken. Da gelijks wordt vanuit Flakkee een bericht aan de Poolse ouders gezonden dat via de lokale radiozender in Chelm wordt ver spreid. De Poolse ouders moeten wel groot van vertrouwen zijn, hun nog jonge kinderen zomaar naar een vreemd land te sturen, en ze moeten veel van hun kroost houden ze te gunnen dit moois mee te maken; want mooi wordt het vast! En misschien heb ben ze via hun radio wel het 'welkom' gehoord zoals weth. Slootweg dat in 't Pools heeft gesproken. Stichting Vrije Recreatie meldt forse uitbreiding plattelandscampings MEERKERK - Volgens de Stich ting Vrije Recreatie (kamperen bij de boer) schijnt bij de SVR-boer altijd de zon, want - zo meldt het SVR-informatiebulIetin Zomer- Info - „kamperen bij de boer is, nu meer dan ooit, mogelijk in zowel binnen- als buitenland". Het blad geeft een keurig overzicht van de 1200 SVR-campings in Nederland en maakt triomfantelijk gewag van de recentelijke aansluiting van een kleine driehonderd voorname lijk ecologische, boeren in Oost- Europa, hetgeen een verdubbeling betekent van het aantal buiten landse SVR-campings. Recreatie veel te duur Een zojuist voltooid onderzoek toont aan, dat vooral op de commerciële cam pings en bungalowparken de kleine man de dupe dreigt te worden van forse huur verhogingen. „Het gaat weer net als in 1970", zegt de SVR, „van de steeds groeiende behoefte aan recreatie wordt weer onbetamelijk misbruik gemaakt". Immers, volgens dat rapport maken vooral de 50-plussers (vaak met een inkomen, lager dan 3500 per maand) zich grote zorgen over de exorbitant uit de pan rijzende kosten. Bovendien vreest een kwart van de 150.000 huurders van een staanplaats op deze recreatieterrei nen dit jaar grote problemen met de exploitant te krijgen. Op zo'n duizend van deze campings botert het toch al niet tussen huurder en verhuurder en - gezien de aangekondig de huurverhogingen van 4,5% voor een staanplaats (waardoor de huur van een staanplaats daar rond de 2500 per jaar komt te liggen) plus de bemiddelings- kosten van 6% bij eventuele verkoop van de stacaravan - kan het alleen maar slechter worden. Compleet plaatsnamenregister Het is daarom geen wonder dat steeds meer recreanten zich aanmelden als donateur van de Stichting Vrije Recre atie, waar 'rust, ruimte èn betaalbaar heid' hoog in het vaandel staat geschre ven. Bij de SVR zijn inmiddels ruim 80.000 donateurgezinnen aangesloten, hetgeen inhoudt dat zo'n 250.000 recre anten hun vakantie doorbrengen bij de SVR-kampeerboer. Daarom is het bericht van de forse uit breiding van het aantal kampeer- adressen bij de SVR-boer van zo grote waarde voor de rust- en rulmtezoe- kende recreant. In de Zomer-Info van de SVR staat het complete plaatsna menregister van al deze mogelijkhe den. Belachelijk De Stichting Vrije Recreatie is verheugd over deze extra mogelijkheden, maar zegt het eigenlijk belachelijk te vinden, dat kampeerders naar het buitenland moeten uitwijken, omdat er in Nederland altijd nog gemeenten zijn, die niet weten om te gaan met de nieuwe Wet Open luchtrecreatie. „De bureaucratie viert hoogtij", vindt de SVR. „Veel gemeenten hebben nagela ten zich in die wet te verdiepen en heb ben niets geregeld aangaande het kampe ren bij de boer. Als zij zich nu eens door de Stichting hadden laten voorlichten, in plaats van nu elk tentje op het boerenerf te gaan tellen, zouden veel meer kam peerders ook in Nederland een plekje kunnen vinden en zou ook de plaatselijke middenstand daarvan kunnen meepro fiteren." Dagelijks melden honderden recreanten zich aan als donateur van de Stichting Vrije Recreatie. Het zijn de rust- en ruimtezoekende recreanten, mensen met jonge kinderen, 50-plussers en mensen die op de kleintjes moeten letten. De SVR helpt hen graag aan een ruime en betaalbare plaats. Het is te hopen dat ook de plaatselijke overheden daaraan willen meewerken. Voor meer informatie over het kampe ren bij de SVR-boer: SVR, Meerkerk. Telefoon (0183) 352741 352742 352743, fax (0183) 351234. rmêi Dierenopvang GoereerOverflakkee Tel/fax (0187) 651887 VERMIST te Herkingen: Poes, zwart- grijs (cypers), witte bef, witte teentjes van voren. Dik, verbobbel op buik. VERMIST te Sommelsdyk: Rode kater, draagt blauw halsbandje met belletje en kokertje. GEVONDEN te Sommelsdijk: Jong, wit-grijs gecyperd katje. GEVONDEN te Ooltgensplaat: Jonge mechelse herder. Vrij donker, loopt wat kreupel. Teefje. **«»~i»>.,, ^t*•/---'• Olielozing VOOR BEELD EN GELUID KTO - VncO - SniOO - MPOnTAOe FOTO<MAnE i^^r^^^^Q OUOOOIV-WÊttttrwÊlSS-TÊêtfoon 10187)691812/Fut 6S3734 e-Printihop-Hognoom 172-TtMoon toni) 410400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1