EIIIVIiDEf1-l1IEmi/5 Concours Sasruiters 22 juni goed bezocht Bea blijft voortaan in bed als de ambulance uitrukt NIEUWS uit de kerken Scandinaviërs zijn het eerlijkst Nederlanders overwegend oprecht Mee door natuurgebied de Kwade Hoek 4e Blad VRIJDAG 28 JUNI 1996 No. 6513 BRUINISSE - De Sasruiters heb ben hun grote concours er weer op zitten. Na maandenlange voorbe reiding, waarbij iedereen vreselijk op z'n tenen moest lopen en met de inzet van ruim zestig vrijwilligers kon een enkel buitje de dag niet meer verknallen, 's Morgens 7 uur viel er nog een flinke bui en wij dachten: „Dat is een goeie voor het stof'. Want je moet op zo'n dag positief blijven denken. Vijfhondervijftig starters; het is erg leuk, maar het vraagt wel van alle mensen een grote inzet. En die hebben ze gegeven, want het was een bijzonder gezellige dag, die zonder noemenswaardige inci denten goed is verlopen. Erg veel inschrijvingen waren er voor de rubrieken paarden klasse L (40) en in de klasse M (25). Bij de dressuur moesten de klassen over verschillende ringen ver deeld worden; er waren wel twaalf dres- suurringen. Ook de menners waren weer present alhoewel dit keer niet in zo'n grote getale. De toegang was op dit concours gratis en van verschillende kanten werd gehoord: wat is dit een prachtig evenement en wat veel paarden. Wie op Radio Flakkee afgestemd had, kon de hele middag meegenieten van de sfeer, interviews en uitslagen. Er werd zo een indruk gegeven hoe het dressuur-, spring- en men-evenement door de spor ters zelf wordt beleefd. Ook kwam de federatievertegenwoordiger van de KNF (Koninklijke Nederlandse Federatie van landelijke rijverenigingen) aan het woord, die vertelde wat zijn taak voor dit soort gelegenheden is. De uitslagen van deze dag, verdeeld over het morgen- en middagprogramma, zijn als volgt: Springen pony's Klasse B, categorie D 1 Niels Frijters, Rocky Star 2 Mieke Frijters, Julia Klasse B, categorie D 1 Daisy den Dekker, Cadanze Klasse L, categorie D 1 Kim Heyboer, Donald Klasse M, categorie D 1 Carolijn v.d. Plasse, Ambassador 2 Thomas Castelijn, Suen Springen paarden Klasse B 1 Jeroen Burm, Kartouche 2 Gerard de Bruin, Vijfsprong's Duke 3 Gilles Quist, Jalvo 4 Bastiaan Broeksema, Gracia 5 Martin de Kroo, lts 6 Bastiaan Broeksema, Quintana Dressuur paarden Klasse B, ring 1 1 Martin de Kroo, Julper K 173 2 Sonja de Feyter, Kingsley 170 3 Ester Bogerman, Factor 166 4 Jan Noordhoek, Kortgene 164 5 Annelies van Rooyen, Jovial Boy 160 Klasse B, ring 5B 1 Bianca de Moor, Duccio 171 2 Gerard van Rooyen, Farona 165 3 Judith Nuyten, Abdullah 154 Klasse L, ring 2 Mascha Bustraan, Kimberley Sylvia van Dijk, Juweel Irma van Niedek, Ipsilon Magda Smits, Jorion lona Caspers, Kent du Valois 1 2 3 4 5 6 Gilles Quist, Jalvo Klasse L, ring 3 1 2 Tannic van Belzen, Gravin R. Corina Verbocht, J&W Bouwp. Klimke 3 Mies Knop, lor 4 Kees Francke, Zorro 5 Ilse v.d. Burgh, Imposant 6 Christine Flikweert, Wilco Klasse Ml, ring 4 1 Elles Kole, Jaszek 2 Marina de Fouw, Jive 3 Liesbeth de Jong, Isha 4 Corina Verbocht, J&W Bouwp. Juna 5 Monique Veldman, Veersedam's Inova Klasse M2, ring 5a 1 Nancy van Rooyen, Jamanouch 170 2 Willy van Seters, Berkenhorst Weser 166 3 Wanda Prins, Jean Rhode 164 175 169 166 165 163 163 172 164 163 161 161 160 163 162 155 154 147 Europese portemonneetest wijst uit: Nederlanders nemen in West-Europa een middenpositie in als het gaat om eerlijkheid. Dat kan worden afgeleid uit een onderzoek waarbij 200 portemonnees opzettelijk werden 'verloren' om te zien of deze zouden worden terugbezorgd. Dat gebeurde in 116 gevallen wat neerkomt op 58 procent. Hetzelfde onderzoek uitgevoerd in de Verenigde Staten liet een percentage van ruim 60 procent zien. Het eerlijkst zijn zondermeer de Scandinaviërs. Met name de Noren en Denen etaleren een zeer hoge ethische norm. Zo werden de tien por temonnees uitgezet in Oslo en het Deense Odense allemaal terugbe zorgd. In Leeuwarden werden zeven van de tien beurzen geretour neerd, een 'behoorlijk gunstige score die overeenkomt met die van Stockholm. In Den Haag daarentegen stak de helft van de vinders de portemonnee in eigen zak. Het onderzoek werd uitgevoerd door redacteuren van Reader's Digest. Elke portemonnee bevatte een naam, adres en telefoonnummer, foto's van het gezin, bonnetjes- en een bedrag van ongeveer 75 gulden in plaatselijke valuta. Ze wer den achtergelaten op parkeerplaatsen, in winkelcentra, restaurants, tankstations, kantoorgebouwen, parken, dierentuinen en op het trottoir. Het was geen diepgra vend wetenschappelijk onderzoek, maar wel een zeer informatieve steekproef wat betreft het niveau van de Westeuropese integriteit. Van de grote steden Stockholm, Lisasbon, Den Haag, Brussel en Milaan liet de Zweedse hoofdstad het beste resultaat zien en werd alleen in Milaan minder dan de helft van de portemonnees (vier tegen zes) teruggebracht. In de buitenwijken van Oslo werd een optimale score van tien terugbezorgde exemplaren bereikt. In de steden Stuttgart, Wenen en Londen werd in de buitenwijken en score van zeven teruggebracht en drie gehouden genoteerd. Parijs scoorde zes terugge bracht en vier gehouden. Na de perfect positieve score in Odense gaven de vol gende middelgrote steden deze scores te zien: het Spaanse Burgos zeven terug gebracht, het Engelse Exeter vijf ingeleverd, het Italiaanse Ravenna drie terug en het Zwitserse Lausanne slechts twee geretourneerd. Lausanne liet de gedeelde slechtste score zien, terwijl het in het onderzoek één van de plaatsen met de hoogste levensstandaard was. Precies hetzelfde beeld gaf het chique Duitse stad je Weimar bij Berlijn: acht van de tien vinders ging er met de portemonnee van door. In deze categorie kwam het Finse Lahti op een resultaat van acht terugbe zorgde portemonnees, Leeuwarden bezette in deze categorie een tweede plek met zeven retouren, het Zwitserse St. Gallen noteerde een vijf om vijf score en in Viseu vonden zes Portugezen dat ze de buit niet hoefden af te staan. Vrouwen en mannen bleken in West-Europa gelijk te scoren wat betreft eerlijk heid. De kleinste steden deden het even goed als de grootste. Keer op keer bleek tijdens de portemonneetest dat de vinders die welvarend oogden de portemonnee het meest in de eigen zak staken. Immigranten scoorden verder even goed als vertegenwoordigers van de oorspronkelijke bevolking. Veel vinders etaleerden een diepgeworteld wantrouwen in de bureaucratie. Zij namen de moeite om 'de eigenaar* van de portemonnee te bellen en vertelden later dat zij er niet op ver trouwen dat de politie het geld zou teruggeven- of dat zij zich niet wilde bloot stellen aan bureaucratische procedures. Verheugend was verder dat jongeren van Lissabon tot Lahti een gemiddelde score vertoonden. Op de vraag aan de eeriijke vinders waarom zij de portemonnee terugbezorgden gaven de meesten het ant woord dat zij tijdens hun opvoeding dit als een morele plicht hadden leren zien. „We hebben vier kinderen en we denken dat zij hetzelfde zouden hebben ge daan", aldus de Nederlander Henk Sinkeldam die als één van de vinders de over heersende „Westeuropese moraal weergaf. De verdere resultaten van deze Europese eerlijkheidstest zijn te vinden in het julinummer van Het Beste, een uitgave van Reader's Digest. Klasse Zl, ring 11 1 Arianne Hanse, Invincible 2 Laura Brooman, Gobert 3 Nina de Leeuw, Geralita Klasse Z2, ring 12b 1 Sandra Deylius, Irresistible 2 Mascha Bustraan, Izalon 3 Eppo Roovers, Gabriel Dressuur pony's Klasse B cat AB/C, ring 7c 1 Ij Goedegebure, Bartje 2 Ivonne Jakobse, Boy Klasse B cat D/E, ring 8 1 2 3 4 5 Marijke Frijters, Lopas Martine Morcus, Johnny Eva Koedoot, Iwana Marloes Saaman, Jessica Marloes Bakvis, Winnetoe 181 180 176 185 182 179 168 163 175 166 165 164 159 Klasse L cat D/E, ring 6 1 Marieke Dam, Jerash 168 2 Danielle de Kok, Dexter 167 3 Jacolien Reynierse, Rapid Star 164 4 Daisy den Dekker, Cadanze 161 5 Eva Koedoot, Danger 159 6 Benny Melse, Fosco 159 Klasse L cat C, ring 7a 1 Stephan v.d. Boom, Charlie Brown 153 Klasse L cat D/E, ring 7b 1 Marei van Dijk, Eva 170 2 Carola Paauwe, King 167 3 S. C. Jansen, Jovial 162 Klasse Ml en M2 cat C, in handi cap ring 9a 1 Marriet, Julia 155 Klasse Ml cat D/E, ring 9b 1 Marieke Heyboer, Ryan 170 2 Henriette v.d. Ree, Alfred 163 3 Jolanda Verton, Arrabel 152 Klasse M2 cat D/E, ring 10 1 Jeanine Heystek, Laika 164 2 Karin Frijters, Frederik 159 3 Marieke Frijters, Julia 154 Klasse Zl cat D/E, ring 11b 1 Margreet de Jong, Surprise 183 Klasse Z2, ring 12b 1 Eva Koedoot, Rocket 185 Mennen Klasse L eerste proef, ring 10a 1 Kees Provoost, Nicolette 141 Klasse L tweede proef, ring 10b 1 Henny Vink, Savant 147 Klasse M ring 10c 1 Christiaan Provoost, Hombre 147 MIDDAGPROGRAMMA: Springen paarden Klasse L 1 Rob ter Borg, Ekros Oki Doki 2 Martijn Cerpentier, Iduna 3 Jan Noordhoek, Juventus 4 Inge de Kok, Julien 5 Margreet Walraven, Harley 6 Nout Louws, Gambler 7 Piet Huige, Iliadiene 8 Marcel de Fraine, James Jalisco Klasse M 1 Stef Nelisse, Evita van Oosthinder 2 Sjoerd de Bot, Hallo-Hallo 3 Christiaan v.d. Plasse, Evident 4 Ann de Bie, Image 5 Irene Davidse, Ask Limara 6 Ann de Bie, Nico Boy Klasse Z 1 Sjoerd de Bot, Duccio 2 Albert Vermue, Goodbye Springen pony's Klasse ZZ 1 Christiaan v.d. Plasse, Quarry Hill Dressu ur paarden Klasse B, ring 1 Janis Eindhout, Kevin Gerard van Rooyen, Farona Bemadet v.d. Kemp, Xerxes fan de Glundert Joost van Brussel, Jacky Sonja de Feiter, Kingsley Ester Bogerman, Factor 167 166 161 161 160 160 1 2 3 4 5 6 Klasse L, ring 2 1 Sylvia van Dijk, Juweel 2 Hellen Nooyer, Jemy Martin 3 Marja aan de Wiel, Balista 4 Irma van Niedek, Ipsilon Klasse L, ring 3 1 Corina Verbocht, J&W Bouwp. Klimke 176 2 Mascha Bustraan, Kimberley 167 3 Tannic van Belzen, Gravin R. 161 4 Esmeralda van Dongen, Dingo 154 5 Florine Boogaard, Victor 153 Klasse Ml, ring 4 1 Marina de Fouw, Jive 173 2 Corina Verbocht, 176 170 167 166 J&W Bouwp. Juna 3 Elles Koole, Jaszek 157 156 Klasse M2, ring 5a 1 Monique Verschure, Jetset 2 Wanda Prins, Jean Rhode 157 148 Klasse Zl, ring 11a 1 Nina de Leeuw, Geralita 2 Marian Jumelet, Albert H. 187 182 Klasse Z2, ring 11b 1 Irma van Niedek, Gustafson 2 Sandra Deylius, Irresistible 196 182 Dressuur pony's Klasse B cat D/E, ring 6 1 Lonneke van Oort, Kartier 167 't Moet haast zo zijn dat de Dirks- landse Bea de Wachter daar vijftig jaar geleden voor in de wieg is ge legd, om ambulance-begeleidster te worden. Van heler harte heeft ze dat beroep vijfentwintig jaar lang uitgeoefend, uit letterlijk alle flak- keese hoeken heeft ze patiënten op gehaald, dikwijls ook van straat ge raapt, maar er zijn regelgevers op gestaan die, hoe durven ze, Bea en anderen onvoldoende deskundig hebben verklaard. Dus stopt Bea haar ambulancedienst per 1 Juli. Het moeten er door de jaren heen dui zenden zijn geweest die door Bea naar het ziekenhuis zijn gebracht en ze heeft zich altijd g'erealiseerd hoe ingrijpend zo'n ambulanceritje voor de betrokkenen was. Altijd heeft ze daarnaar gehandeld, soms diep onder de indruk van 't leed waarmee ze werd geconfronteerd, maar altijd snel en efficiënt, want terwille van de pa tiënt moest 't wel doorgaan waarvoor zij en de chauffeur waren uitgerukt. En al die gebeurtenissen zijn op haar netvlies blijven hangen, zeggen de mensen die Bea kennen, ze heeft veel gezien, heel veel ook meegemaakt. Eén keer is Bea teruggediensd, geluk kig niet omdat 't zó erg was met de patiënt die wat kaduuk in een ver kreukelde auto lag. Stevig had de man gedronken maar 't was niet dat wat hem onbereikbaar maakte. Z'n hond trok alle tanden bloot als de auto benaderd werd en toen, voor die éne keer heeft Bea zich tot in de am bulance teruggetrokken. „Stil mar beestje, we motte voor 't baesje zur- ge", heeft de chauffeur toen 't beest uitgelegd en waarlijk, 't is 'm gelukt tenslotte... Bea begon haar ambulancewerk okto ber 1971 toen ze haar werk in 't zie kenhuis begon. Tien jaar had ze bij dokter Boot gewerkt en ze had een Rode Kruis-opleiding gevolgd die haar voor de ambulancedienst prima geschikt deed zijn. Thuis stond de brommer altijd gereed om zo snel mogelijk weg te wezen als 't tele foontje daar was: „Bea..., een onge val, kom je?" meldde het ziekenhuis dan en dan was ze al weg. Zó ging het in de beginperiode wanneer mel dingen telefonisch werden doorgege ven. Bea zorgde dat ze bij de telefoon in de buurt was want stel je voor als ze 'm niet horen zou. Later kwamen de piepers maar ook dat bood maar een beperkte bewegingsvrijheid want nooit zou ze 't hebben gewaagd ver der dan twee minuten van 't zieken huis verwijderd te zijn. Altijd lagen er in huize Bea twee pe permuntjes gereed voor de frisse adem en dan spoedde de ambulance zich door 't nachtelijk duister. Van elk dorp is in de ambulance een plat tegrond aanwezig en haast altijd was de onheilsplek snel gevonden. Eén keer was ze uitgestapt om de weg te vragen. Toen heeft de chauffeur 't gaspedaal weer ingedrukt en haar zomaar ach tergelaten; de politie heeft haar toen achterna gebracht. Wie even met Bea praat hoort al die herinneringen, mooie en soms heel droeve, want bij menig huisje bleek de ambulance niet meer nodig omdat de patiënt inmiddels overleden was. Waar mogelijk werd dan toch hulp verleend, aan de geschokte nabe staande, daar werd tijd voor geno men, ook door Bea die in andere gevallen vrijwel altijd haast had. „Ik mag niet meer", zo verklaart ze het feit dat ze nu stopt. De nieuwe ambulancebegeleidsters zijn profes sioneler en beter opgeleid. Bea twij felt daar trouwens geen moment aan, 't is waar, erkent ze en ze heeft de ap paratuur die in de ambulance wordt meegevoerd steeds geavanceerder zien worden. In juli 1997 zullen het alleen nog die voldoende gediplo meerden zijn die de ambulances be mannen, maar Bea stopt nu alvast, nu de Stichting Ambulancevervoer Goe- ree-Overflakkee voldoende mensen beschikbaar heeft om de ambulances te bemannen, 't Is zo wel mooi ge weest. Bea blijft overigens als verpleeghulp in 't ziekenhuis werkzaam, maar voortaan zoals al die anderen op ge regelde tijden. Niet meer het ambulancewerk. 't Zal nu minder vaak voorkomen dat ze aanwezig is op die meest ingrijpende momenten in iemands leven. Niet dat ze daaronder geleden heeft, maar 't heeft wel z'n indrukken nagelaten, „'t Is goed geweest", zegt Bea er zelf van, „'k heb het altijd met veel liefde gedaan, 't was eigenlijk m'n lust en m'n leven dat ambulancewerk. Mis schien kan ze nu wat rustiger slapen gaan want ze zal niet meer elk mo ment geroepen kunnen worden, ter wijl de ambulance, dat weten we, voort zal moeten blijven snellen. Bea is niet meer aan boord, hopen we voor haar... NED. HERV. KERK Beroepen te Hei- en Boeicop A. J. Mensink, kandi daat te Stoutenburg; te Huizen (NH) R. W. van Mourik te Linschoten; te Oolt- gensplaat J. B. ten Hove, kandidaat te Utrecht. Aangenomen naar Sliedrecht W. Westland te Middel- harnis, die bedankte voor Kootwijk- Kootwijkerbroek. Bedankt voor Giessendam-Neder-Hardinxveld L. 2 Marloes Bakvis, Winnetou 164 3 Patricia Weima, Joy Deloze 161 4 Marloes Saaman, Jessica 160 Klasse B cat AB/C, ring 8a 1 Ij Goedegebure, Bartje 2 Suzanne v.d. Boom, Dusty Klasse L cat AB/C, ring 8b 1 Stephan v.d. Boom, Charlie Brown Klasse L cat D/E, ring 8c 1 Jolanda Bevelander, Power Shadow 2 Carola Paauwe, King 3 Linda Schoonen,B.Kapito Klasse L cat D/E, ring 7a 1 Danielle de Kok, Dexter 2 Marei van Dijk, Eva 3 Michelle Schager, Josquin van Lingeland 168 Klasse Ml cat D/E, ring 4b 1 Sylvia Key, Rayms Shenandoah 156 Klasse M2 cat D/E, ring 5b 1 Janine Heystek, Laika 150 2 Francis Kloet, Beauty K. 149 Klasse M2 cat C, ring 7b 1 Marriet Koster, Julia 165 Klasse Zl en Z2 in handicap cat D/E, ring 12a 1 Angela Rockx, Jazar 61,5% 2 Anja Ooyen, Kanjer 60% 163 159 160 159 159 158 178 176 W. Ch. Ruijgrok te Middelhamis; voor Capelle aan den IJssel (wijk west) L. Wüllschleger te Middelburg (b.w. GB); voor Krimpen aan den IJssel (b.w.) J. A. de Koeijer te Baam (b.w.). Beroepbaar ds. H. M. van Schoonhoven-van 't Kruis, Oasingaleane 11, 8525 EL Langweer, tel.(0513)499179. Toegelaten tot de evangeliebediening P. S. van Dijk, M. van Cambeelaan 31, 3971 BA Driebergen. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar N. Scholtens, Hoofdstraat 184, 7586 BW Overdinkel; N. L. Schoevers, F. Schol- tenstraat 18,1051 EX Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwendijk (N.Br.) J. H. Meijer te Lutjegast, die dit beroep heeft aangeno men; te Wassenaar drs. G. J. Schüssler te Nes Ammim (Isr.); te Voorburg drs. H. E. Smit te Spijkenisse, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Amersfoort-Noörd (derde predikants- plaats) J. Boersma te Harderwijk; te Lisse i.c.m. Voorschoten R. IJbema, kan didaat te Kampen. Bedankt voor IJsselmuiden-Grafhorst T. C. Zwarts te Zuidbroek. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Aarlanderveen en te Soest ir. J. Slag boom, missionair predikant te Heerde. Aangenomen naar Ermelo D. Dunsbergen te Biezelinge. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Goes G. J. N Moens, kand. te Hou ten, die bedankte voor alle andere op hem uitgebrachte beroepen; naar Har- dinxveld Giessendam kand. W. J. Karels In juli en augustus zijn er op Goeree weer wekelijks excursies door de Kwade Hoek, een dynamisch 'natuurterrein van de Vereniging Natuurmonumenten. Om dat het terrein heel kwetsbaar is, is het bezoekersaantal gelimiteerd en moet je lid zijn van Natuurmonumenten als je zelf in dit gebied op pad wilt of je kan mee met de excursies, die voor iedereen toegankelijk is. Programma Mensen, die mee willen met een excursie moeten zich van te voren aanmelden en een kaartje kopen bij VVV Ouddorp, tel. (0187) 681789. Er zijn excursies op iedere dinsdagavond in juli en augus tus om 19.00 uur. De excursies worden begeleid door gidsen van het IVN. Het vertrekpunt is de parkeerplaats aan de Oostdijkseweg tussen Havenhoofd en Ouddorp (aan de kant van Havenhoofd). Dynamisch buiten de Deltawerken De zee heeft veel invloed op het terrein. Bij extra hoog water lopen grote delen onder water. Op het brede strand kun je zien hoe zich honderden nieuwe duintjes vormen. Bij storm veranderen ze vaak van vorm of worden ze volledig wegge spoeld door het zeewater. Achter de dui nen liggen strandvlaktes en prachtig be groeide duinvalleien. Op een deel van het terrein grazen koeien. Ze houden de begroeiing kort, waardoor er hier veel bijzondere soorten planten kunnen blij ven voorkomen. te Krimpen aan den IJssel, die bedankte voor alle andere op hem uitgebrachte be roepen; naar Beekbergen A. Schreuder, kandidaat te Nunspeet, die bedankte voor alle andere op hem uitgebrachte beroe pt"- GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Vlaardingen en voor Gouda J. Roos te Opheusden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 7