Niet uniek, maar wel actueel NIEUWE BOEKEN ca 7 ^tPi^Akocku Vdn DOtu -fCo /l^sUUln^ 7 de juiste taxatie... BOEKEN EN MUZIEK VAN DER BOOM Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS Mechanisatiebedrijf Rumptstad viert zestigjarig jubileum STAD AAN T HARINGVLIET - Het was in 1936, toen de broers A.J. en P. van Rumpt een eigen bedrijf begonnen. Ze hadden een lege portemonnee, maar door hard te werlien, wisten ze een bloeiende fïrma uit de grond te stampen. Dit bedrijf viert nu zijn zestigjarig jubileum. Vrijdag organiseerde Rumptstad Indus tries b.v. te Stad aan 't Haringvliet een jubileumbijeenkomst. In een minisympo sium gaven drie sprekers hun mening over de huidige ontwikkelingen in de landbouwmechanisatie. Daarnaast sprak burgemeester J.G. Sleurink-Rabbinge namens de gemeente Middelhamis. Na de gebruikelijke felici taties wees zij vooral op de maatschap pelijke functie van het bedrijf, waar de gemeenschap nooit tevergeefs aanklopte. Grondig bekeken Van de 82-jarige A.J. van Rumpt werd ten slotte een boek gepresenteerd: Grondig bekeken, een registratie van zestig jaar mechanisatie in de landbouw. Anders dan de titel doet vermoeden, han delt het boek vrijwel uitsluitend over de producten van de firma Rumptstad. "Mijn schrijfwerk heeft niet de pretentie een wetenschappelijk onderbouwd over zicht te zijn. Het geeft ook geen over zicht van het totale mechanisatiegebeu- ren. Het behandelt dat deel van de mechanisatie in de grondbewerking voor zover ik persoonlijk en Rumptstad daar bij betrokken waren", zo lichtte de auteur toe. Mechanisatie Mechanisatie in de landbouw was tot de '30-er jaren een vrijwel onbekend ver schijnsel. Bijna alle boeren bewerkten in die tijd hun land nog met door paarden getrokken werktuigen. De aan.schaf van een trekker was voor hen een sprong in het duister, temeer omdat de kwaliteiten van de eerste exemplaren nogal wat te wen.sen overlieten. Langzamerhand begon de mechanisatie zich te ontwikkelen. Dit resulteerde bij voorbeeld in de komst van trekkers met luchtbanden, wat rond 1935 een enorme verbetering betekende. Deze ontwikke ling stagneerde echter tijdens de Tweede Wereldoorlog. Heel de agrarische wereld werd getroffen door de oorlog, maar in Zuidwest-Nederland kwamen de inunda ties van 1944 daar nog bovenop. Marshall Na de oorlog was Nederiand zelf niet in staat haar economische situatie te verbe teren. Dit gold ook voor de landbouw. Gelukkig bracht de Amerikaanse Marshall-hulp daar verandering in. Tussen 1948 en 1952 ontving de agrari sche sector ruim 58 miljoen gulden voor inpoldering, herstel van geïnundeerde gebieden en ook voor mechanisatie. Zowel de Verenigde Staten als Engeland schonken landbouwtrekkers en werktui gen. De trekkers waren veel moderner dan de voorooriogse exemplaren van de Nederlandse boeren en werden dan ook dankbaar aanvaard. Dit gold ook voor werktuigen zoals ploegen, maar deze bleken niet geschikt voor de natte klei- grond in onze regio. Er ontstond zodoen de veel vraag naar betere werktuigen - een behoefte waar de Nederlandse mechanisatiebedrijven uiteraard graag op inspeelden. Ook de broers Van Rumpt deden in deze jaren goede zaken. Hun bedrijf telde in 1952 al dertig werkne mers. Watersnood De landbouwers waren de gevolgen van de oorlog nog maar nauwelijks te boven, of een tweede catastrofe diende zich aan. De watersnoodramp in februari 1953 bracht de agrarische sector in Zuidwest- Nederland een zware slag toe. Bouwland verdween onder het zoute zeewater en ook trekkers en werktuigen bleken niet bestand tegen het water of werden beschadigd door instortende gebouwen. Voor de mechanisatiebedrijven beteken de dit opnieuw een goedgevulde order portefeuille. Ook het bedrijf Van Rumpt groeide gestaag en beperkte zijn afzetge bied niet langer tot Goeree-Overflakkee. Vooral op het gebied van ploegen werd landelijk al snel een aanzienlijk markt aandeel verworven. Mister Rister Het hoeft ons niet te verwonderen, dat de doorsnee boer in deze jaren wat onwen nig tegen de snelle ontwikkelingen in de mechanisatie aankeek. Het waren dan ook vooral jonge landbouwers die hierin geïnteresseerd waren. Voor hen organi seerde de Rijks Landbouw Voorlich tingsdienst (RLV) tussen 1960 en 1975 tal van vooriichtingsbijeenkomsten, met als belangrijk ingrediënt de ploegdemon- straties onder leiding van ing. J. Boer, bijgenaamd 'Mister Rister' (een rister is een deel van een ploeglichaam, dat dient om de losgesneden grond te keren). Hoewel Van Rumpt, in 1957 omgedoopt tot Rumptstad b.v., zich voornamelijk met ploegen en risters bezighield, ont wikkelde het bedrijf in de loop der jaren diverse nevenactiviteiten. Een voorbeeld hiervan is de ontwikkeling van mestin- jecteurs in de '70-er jaren. De productie hiervan moest echter gestaakt worden, omdat veel boeren de voorkeur gaven' aan complete, zelfrijdende systemen. In hoeverre het overheidsbeleid hieraan schuldig was, staat nog ter discussie, maar feit is dat dergelijke projecten niet meer passen in het huidige beleid van Rumptstad. Zeker sinds 1991, toen de firma onder de paraplu van Netagco Holding ging opereren, luidt het devies: 'Terug naar de kerntaken'. Ontwikkelingen Volgens Netagco-directeur drs. P. Kruit kan de mechanisatiebranche globaal bekeken een goed belegde boterham ver dienen. Er is een enorme productieterug- val in Oost-Europa, waardoor de roem ruchte melkplas en boterberg verdwij nen. Daarnaast leidt de toenemende wel vaart in Zuid-Amerika en Zuid-Azië plaatselijk tot een ander consumptie patroon. Al met al stijgen de prijzen op de voedselmarkt en dus ook de inkomens in de boerensector, waardoor meer inves teringen mogelijk worden. Mechani satiebedrijven moeten hier op inspelen, aldus drs. Kruit vrijdag. Regionaal bezien is er echter sprake van een zorgelijke situatie. De voedselmarkt wordt steeds meer beheerst door multi nationale concerns als Nestle of Unilever. Door allerlei fusies en overna mes wordt ook de machinemarkt steeds globaler. Kruit bepleitte daarom nog maals een terugkeer tot de kernactivitei ten. "Binnen dat kader moeten we maken wat er gevraagd wordt, in plaats van te verkopen wat er gemaakt is. We moeten flexibel zijn. Alleen zo is er voor Rumptstad ook de komende zestig jaar een boterham te verdienen in onze indus trie." Kerntaken Df.ir. P. Lerink is de huidige directeur van Rumptstad. De nieuwe machinelijn van het bedrijf, op de markt gebracht onder de naam RS2000, sluit volgens hem goed aan op de kernactiviteiten: grondbewerking van zware gronden, mechanische onkruidbestrijding en bcd- denteelt. Daarentegen zette J.M.A.J. Heestermans, voorzitter van adviesgroep De Koptrek- kers, een vraagteken bij dit beleid: "Het zal mij niet verbazen als de organisatie bureaus binnen vijf jaar met evenveel overtuiging en flair gaan verkondigen, dat we nieuwe taken, nieuwe diensten en George Whitefleld, De weg der gena de. Uitgeverij De Groot Goudriaan, Kampen. Vertaling door J. Koutstaal. Gebonden. 156 pag. Prijs 34,90. De figuur van de calvinistische opwek kingsprediker George Whitefield (1714- 1770) is in ons taalgebied nog al te onbe kend. Wel hoop ik dat de vorig jaar uit gekomen biografie (geschreven door L. J. van Valen en getiteld 'Zijn akker was de wereld', uitgegeven bij J.J.Groen en Zn. te Leiden) waaraan ik eerder aan dacht gaf, die onbekendheid enigszins verminderd zal hebben. In ieder geval: nogmaals aanbevolen! Die aanbeveling geldt ook deze prekenbundel. Het is de vertaling van een eerder bij The Banner of Truth Trust te Edinburgh uitgekomen in het doolhof van prijskaartjes Makelaar Tamboer Tel. (0187)48 3477 nieuwe producten aan ons kernpakket moeten toevoegen", zo verklaarde hij. "Ik denk dat het de wezenlijke kerntaak van een bedrijf is, om te doen waarin het goed is en goed wil zijn, ook als het bedrijfsvreemde producten betreft." Actueel Tijdens de jubileumdag van Rumptstad stond het eigen bedrijf uiteraard flink in de schijnwerpers. Maar is het echt zo'n goed bedrijf als het deed voorkomen? Ir. L. van Arenthals, docent grondbewer king aan de Agrarische Hogeschool Delft, zei desgevraagd: "Ik zie op onze school het aantal studenten afnemen. Het is daarom voor een bedrijf heel belang rijk met zijn tijd mee te gaan en zich op de toekomst voor te bereiden. Rumptstad kan dat doen door zich op het buitenland te richten. Bijvoorbeeld met de nieuwe, achtrijige frees, die voor Oost-Duitsland werd ontwikkeld. Rumptstad levert geen uniek product, maar is wel actueel." Puzzelreglement 1Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilandcn-N'ieuws, Postbus 8, 3240 AA Middclharnis. 2. Per maand zijn er 80 100 punten ie verdienen. Zclfgcmaakle raadsels voor/ien van oplossing leveren 15 exlra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dal wordl beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. 2)4^ klyidercH Veel spreekwoorden en uitdrukkingen vinden hun oorsprong in Gods Woord. Schrijven jullie eens de volledige tekst op waaruit ze afgeleid zijn, plus de vind plaats!!! ^nnl 'f 1Wie een kuil graaft voor een ander valt er zelf in. (Pred. 10 of Spreuken 26) 2. Een dode vlieg doet de zalf van de apotheker stinken. (Pred. 10) 3. Een man uit duizend hebben. (Pred. 7) 4. Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook een ander niet. (Matth. 7) 5. Een goede buur is beter dan een verre vriend. (Spreuken 27) 6. Die wind zaait zal storm oogsten. (Hosea 8) 7. Hoogmoed komt voor de val. (Spreuken 16) 8. Waar het hart vol van is, stroomt de mond van over. (Matth. 12) 9. Leeuwen en beren op de weg zien. (Spreuken 26) 10. In zaken as zitten. (Matth. 11 of Esther 4) Margreet Sleurink (Rotterdam) hielp ons scores, uiteraard kunnen het er een paar meer zijn. Het gaat maar om het idee. Ilse Kattestaart (Sommels- dijk) zal als alles goed gaat 13 worden op 2 juli. Van harte, vriendin! 1. De zwaluw gaat in vakje 65 nestelen. A. Als één schaap over de dam is vol gen er meer. 2. Jezus is de Goede Herder. B. Enkhuizen. 3. Tortelduif. (Ps. 74:19) C. Metselaar. 4. Grapjas. D. Pinksteren. 5. Mordechai, Elia, Achab, Farao. E. Pimpclmezen, wulp. Zenden jullie de juni-opgaves in? Hartelijke groeten van de familie Ko! aan een heel gemakkelijk puzzeltje. Nou dat mag best eens zo aan het eind van de maand. Des te vlotter sturen jullie weer in. Welk woord verschijnt er na de goede invulling onder de pijl? 1. Kledingstuk. 2. Nachtdier. 3 Hoe heet ons land? 4. Een ander woord voor dief is? ^nnten- St^nA Dit maal in de vorm van een kast met boe ken. Wat staat die boekhandelaar belangstellend te kijken hè? Hij is natuurlijk benieuwd wanneer jullie je bon in komen leveren in zijn winkel. Op de boe- kenruggen staan de punten bundel ('Select Sermons of George Whitefield'). Aan de zes opgenomen preken gaat een uitvoerige schets van zijn leven en werken vooraf; die is van de hand de bekende bisschop uit de von- ge eeuw J. C. Ryle. Er wordt mets teveel gezegd als hij Whitefield tekent als iemand die door de Heere is gebruikt voor de bekering van duizenden zielen. Hij citeert een andere beroemde prediker - John Newton in dit geval, de bekeerde slavenhandelaar, een tijdgenoot van Whitefield - als hij over hem getuigt: "Het lijkt alsof hij nooit tevergeefs preekte. Er is misschien nauwelijks een plaats in het uitgestrekte bereik van zijn werkzaamheden waar mensen zijn die hem nog niet dankbaar erkennen als hun geestelijke vader". Wel voegt Ryle daar aan toe dat er tijdens de godsdienstige oplevingen ongetwijfeld gerekend zijn als bekeerlingen die helemaal niet bekeerd waren; immers, alleen God kan zien wat er in het hart omgaat en Hij alleen kan het kaf van het koren schei den. Maar meer dan de grote aantallen bekeerlingen van toen is voor ons belangrijk de inhoud van zijn preken, nu er dus een zestal in vertaling is versche nen. Whitefield was een prediker van de gerechtigheid Gods, geopenbaard in de Heere Jezus Christus, en dat voor zonda ren. Hij gaf hoog op van het heil dat God voor goddelozen heeft bereid. Hij kende het in de zonde verstrikte hart, maar evenzeer wist hij van de overmachtige genade van God. Zijn roep tot bekering en geloof was aangrijpend, evenals zijn appèl tot een heilig leven. Uit meer dan één preek uit deze bundel blijkt dat Christus hem alles was. Neem en lees! Jodocus van Lodenstein, Hem tot Koning. Keurstoffen. Uitgeverij De Groot Goudriaan, Kampen. Samen stelling C. R. van den Berg. Gebonden. 155 pag. Prijs 34,90. Dominee Van Lodenstein (1620-1677) behoorde tot de beweging van de zoge naamde Nadere Reformatie. Dat betekent dat hij zich beijverde voor de doorwer king van de beginselen van de Refor matie in het persoonlijke en maatschap pelijke leven. Persoonlijke vroomheid (in de authentieke zin van het woord) en een nauwgezette levenswandel waren de eisen die aan ieder werden gesteld. En degenen die daarvoor pleitten, waaronder dus ds. Jodocus van Lodenstein, gingen land en volk daarin voor in hun eigen leven. Vele jaren diende Van Lodenstein de gemeente van Utrecht. Met grote plichtsbetrachting diende hij zijn kerk. Zijn preken kenmerken zich niet - zoals bij veel andere orthodoxe predikers van zijn dagen - door een dorre uiteenzetting van de leer maar met name door een bevindelijke en Geest-doorgloeide ver kondiging. Bij het lezen van zijn preken is de verwantschap met de Moderne Devotie uit de Late Middeleeuwen te proeven, misschien nog meer dan met de stoere taal van de Hervorming. Bekering en levensheiliging, ware bevinding en Geestelijke ervaring - dat zijn de elemen ten waartoe zijn predikaties leiden wil len. Deze bundel - 'Keurstoffen' ge noemd, een oude aanduiding - bevat een zestal preken. Over onderscheidene stof fen: één slechts uit het Oude Testament (Hosea 9:12, 'Over het wijken van God uit Zijn kerk'), één uit de evangeliën (Lukas 5:35, 'Over het vasten') en de overige uit de apostolische brieven. De titel van deze bundel wijst op een kern thema uit deze preken: de noodzaak om Jezus Christus tot Koning van ons leven te hebben. De samensteller, drs.C.R.van den Berg te Zwijndrecht, moderniseerde spelling en zinsbouw maar liet de inhoud van deze predikaties verder ongemoeid. Aanbevolen! Ds. W. Pieters, Wonderlijke gebeurte nissen. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Gebonden. 95 pag. Prijs ƒ17,50. Dominee Pieters, Hervormd predikant te Genemuiden, schrijft elke maand het jeugdblad De Catechisant vol. Eén van de rubrieken geeft 'wonderiijke ontmoe tingen' weer, bijzondere voorvallen uit de geschiedenis van de kerk. Ze hebben alle dit gemeen dat telkens weer blijkt dat God voor de Zijnen zorgt en dat de zaak van Zijn Woord voortgaat. In dit boek met een prachtige reproductie van 'Rembrandts moeder' op de voorzijde, zijn enkele tientallen van die verhalen gebundeld. Een eenvoudig boekje maar toch wel treffend van inhoud. VRUDAG28JUNIl9qfi Dr. Ruard Ganzevoort, Omgaan met verlies. Pastorale vragen rond crisis en geloof. Uitgeverij Kok Voorhoeve te Kampen. Paperback. 148 pag. Prijs ƒ24,50. Over de verhouding crisis en geloof heeft de schrijver, die Nederlands Gereformeerd predikant te Doom is, diep nagedacht. Hij deed er zelfs een weten schappelijk onderzoek naar. Enkele jaren geleden promoveerde hij op dit onder werp, nader aangeduid als: de wisselwer king tussen geloof en crisiservaringen {Een cruciaal moment. Zoetermeer 1994). In dit meer populair geschreven boek gaat de auteur nader op zijn onder werp in. Hij heeft daarbij een tweetal doelgroepen op het oog, namelijk zowel op hen die op existentiële wijze zelf mid den in de problematiek zitten als op degenen die hun naaste in zo'n situatie een handreiking willen doen. Het boek bestaat uit drie delen, aangeduid met: 1) Crisis en geloof, 2) God en hel lijden, 3) Troost en pastoraat. Door middel van casussen (zeg maar: concrete gevallen) wordt het probleemveld heel reëel geschetst. Verder nog de aankondiging van de vol gende onlangs verschenen boeken. Drs. W. G. Rietkerk, Wakker op weg. Teksten om de dag mee te beginnen. Uitgeverij Kok Voorhoeve te Kampen. Paperback. 106 pag. Prijs 19,90. Dominee Rietkerk (Ned.Geref. te Utrecht) is één van de predikanten die op de vroege donderdagmorgen voor Radio 5 de overdenking verzorgt. Dit boekje bevat de tekst van vijftigtal van deze meditaties. Ze zijn met name gericht op de praktijk van het dagelijkse leven. Rudolf Vrba en Alan Bestic, Ontsnapt uit Auschwitz. Uitgeverij Kok Voor hoeve te Kampen. Paperback. 348 pag. Prijs 39,90. Dit aangrijpende boek verscheen oor spronkelijk in 1989 in het Engels. Zoals de titel al aanduidt, geeft het 't relaas van de ontsnapping van een tweetal gevange nen uit het vernietigingskamp Auschwitz weer. De ervaringen van met name één van hen, de Slowaakse jood Rudolf Vrba, zowel binnen als buiten het kamp komen uitvoerig aan de orde. Het onver telbare wordt verteld. Opdat we niet ver geten... Coby Dijkstra-Stutvoet, Een dag om te lachen, een dag om te huilen. Uit geverij Kok Kampen. Paperback. 78 pag. Prijs 16,95. De schrijfster woonde enkele jaren in Cairo, de immens grote hoofdstad van Egypte. Ze heeft nog steeds een emotio nele band met het Midden-Oosten. Dit bundeltje bevat iets van haar belevenis sen en ervaringen - vertellingen van diverse aard. Regelmatig zijn bijdragen van haar hand afgedrukt in het Centraal Weekblad. Eva Bell Werber, Stille gesprekken met de HEER. Uitgeverij Kok Voor hoeve te Kampen. Paperback. 72 pag. Prijs 14,90. Een boekje voor de persoonlijke stille tijd. Een kleine honderd korte meditaties, in de vorm van 'een gesprek met God'. 'Opgedragen aan hen die het pad met mij lopen.' Thijs Weerstra en Peter Boer, Stil leven. Uitgeverij Kok Kampen. Paperback. 67 pag. Prijs 19,50. Een co-productie van pastor Weerstra en fotojournalist Boer. Even stilstaan bij stilte, dat schaarse artikel in ons drukke leven. Aspecten van de stilte in woord en beeld. Ad van Noord en Richard Vissinga, Honderd teksten over vallen en opstaan. Uitgeverij Kok Kampen. Klein formaat. Gebonden. Geïllu streerd. 48 pag. Prijs 14,95. Honderd Bijbelteksten in de vertaling- 1951, alle rond het thema 'vallen en opstaan'. Met fijnzinnige illustraties. Hermann Traub, Een leven vol ver trouwen. Ruth Heil, Een leven vol vreugde. Uitgeverij G. F. Callenbach b.v., Baarn. Klein formaat. Geïllu streerd. Elk 32 pag. Prijs 9,95 per stuk. Kleine, fleurige weggeefboekjes. Om vertrouwen te bieden waar angst of ont reddering is. Om vreugde te leren ondanks verdriet. Alleen bij God van- JMJ K 1^ LSI IM LSI Een keuze maken is ..^<a^ niet moeilijk! I Kom eens vrijblijvend binnen kijken! Voorstraat 41 Sommeisdijk Tel. (0187) 482614 IS. NVM UMELAAR r^'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 4