EIÜVtlDEII-IIIEUWS Rijden met de Seat Cordoba SX bij Auto Bakker Dirksland BARBEQUE Overdenking Vereniging van Oigelvrienden (V.V.O.) al 50 jaar actief! uit de Heilige Schrift r HET ,glJKVENSTER een huis verkopen... Makelaar Tamboer Een asielzoeker VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 28 JUNI 1996 No. 6513 Blik op kerk -^P en samenleving Cj - Oorlog of religie? - De Tour - Brood en spelen De sportliefhebbers kunnen deze zomer hun hart ophalen. Op de dag dat de Euro pese kampioenschappen eindigen (zon dag 30 juni) begint de Tour de France. En dan volgen nog de Olympische spe len. Het kèn eenvoudig niet op. Als je in de voorbije dagen niet gedooid was met oranje, als je niet kon meepraten over prognoses en uitslagen, kortom, als je niet meedeed aan de algemene gekte, dan zou je op den duur aan jezelf gaan twijfelen. Mijn kaasboer, die vlak voor het begin van een wedstrijd mijn stukje extra belegen afsneed en woog, legde me de vraag voor wie er zou winnen en met hoeveel. Toen ik antwoordde dat ik niet eens wist wie tegen wie speelde, en dat de uitslag me oolc voor geen cent interes seerde, keek hij me aan op een manier van: Die moet nodig naar de psychiater. Voetbal is oorlog, zo is er lange tijd ge roepen. Nu wordt alom de vraag bespro ken of voetbal soms bezig is de nieuwe volksreligie te worden. Inderdaad her- keimen we in de massa-hysterie religieu ze trekken. Een voetballer wordt vereerd als 'Salvador' (verlosser) en de grasmat wordt gesierd met de bijbelse naam 'gra zige weide', en meer van dat fraais. Men zou inderdaad gaan geloven dat de over volle stadions de plaats zijn gaan inne men van de leeglopende kerken. Hoeveel zouden er zijn, ook in onze eigen kring, die de knie voor Baal (de bal) niet gebogen hebben? Natuurlijk, ze kopen geen ticket om de wedstrijd live te kunnen meemaken. Ze lopen ook niet mee in de optocht om 'hup, Holland, hup' mee te scanderen. Maar ze zouden op de beeldbuis geen wedstrijd willen missen, zelfs niet op zondag... Zou iemand die bij het Woord wil leven, zich niet vèr moeten houden van zo'n bijna demonisch gebeuren? De Tour is dit jaar een verhaal apart. De mag graag een eindje fietsen, maar ik zie niet in waarom dat met zo'n snelheid moet gebeuren, en zeker niet waarom heel het leven erdoor moet worden ont wricht. Als ik een gele trui zou willen hebben, dan koop ik er een in de winkel, of ik vraag mijn vrouw of ze een exem plaar voor me wil breien, maar waarom ik die zou moeten verdienen met tegen heuvels op te peddelen, dat ontgaat me ten enenmale. Maar dit jaar begint de Tour in Den Bosch, op zondag. En hij komt door een deel van de Bommelerwaard en van het Land van Heusden en Altena. Streken met een uitgesproken protestants-christe- lijk karakter, waar de zondag in hoge ere is. Nu moeten wegen worden afgezet, en zijn de gemeenten verplicht extra perso neel in te zetten. Over respect voor anders denkenden gesproken. 'Panem et circenses', riep het Romeinse volk. Brood en spelen. Maar de onder gang stond voor de deur. Waarnemer De geheel nieuwe SEAT Cordoba SX staat nu in de showroom van Auto Bal(ker Dirksland. Dit spor tieve tweedeurs model valt op door zijn uitdagende lijnen, de grote binnenruimte en de flitsende dosis sportiviteit. SEAT biedt met dit model een interessante auto voor gezinnen die een ruime en sportie ve auto wensen met een vlot uiter lijk. De tweedeurs Cordoba SX 1.6i is er al vanaf 35.495 gulden! De uitrusting van de SX is ronduit indrukwekkend. De bestuurder is voorzien van comfort- verhogende zaken als centrale portier vergrendeling met afstandbediening, elektrisch te bedienen ruiten, stuurbe krachtiging, startonderbreker en alarm systeem. Voorts is de auto uitgerust met sportstoelen en lichtmetalen vel gen. Net zo vanzelfsprekend is dat veilig heid alle aandacht kreeg. Zo heeft de Cordoba SX een derde remlicht, auto matische gordelspanners voorin, twee airbags en ABS. Ondanks zijn coupéachtige uiterlijk biedt de Cordoba SX plaats aan vijf volwassenen en meet de bagageruimte 455 liter. Daardoor blijft hij een ruimschoots volwaardige gezinsauto. „De Cordoba SX kan moeiteloos de vergelijking met elke concurrent aan. En dat tegen een verrassend lage prijs", aldus Auto Bakker Dirksland. De Cordoba SX is leverbaar met drie krachtbronnen. Geheel nieuw is een 74 kW/100 pk sterke 1.6i motor. Nog meer kracht biedt de 1.8i 16V met 95 kW/130 pk. De 2.0i met 85 kW/115 pk, die al bekend was van de andere SEAT modellen, wordt dit najaar lever baar op de Cordoba SX. Ze hebben gemeen dat ze pittige prestaties leveren en spaarzaam omspringen met brand stof. Auto Bakker Dirksland besluit: „Kom gerust kennismaken met de Cordoba SX". met optimaal resultaat Tel. (0187) 483477 Voor degenen die het kranteberichtje van afgelopen dinsdag hebben gemist: morgenavond 29 juni is er de jaarlijkse barbecue bij de schuur van de fam. Wielhouwer, Boerenweg 2 te Sommels- dijk. Geef je vandaag nog op bij Jankees (483766). De kosten voor de barbecue zijn 10,-p.p. We beginnen om 19.30 uur. Van harte welkom. Tot morgen! „En ik neem mijn toevlucht onder de schaduw van Uw vleugelen..." (Psalm 57:2m) Asielzoekers... We weten wat voormen sen dat zijn. In hun eigen land werden ze gediscrimineerd, vervolgd, wegens hun ras, godsdienst, sociale status, en nu zijn ze gevlucht, nu zoeken ze elders een thuis, een toekomst, bescherming en vei ligheid. Ze stellen de regering van het land waar heen ze gevlucht zijn wél voor problemen! Want dat land is al zo vol en bovendien: hoe kan bewezen worden dat het echt nood was die hen wegdreef uit hun eigen land? Zoeken ze echt een toevlucht of wil len ze er alleen maar beter van worden? Hier is zo'n vluchteling aan het woord. David, die belaagd en achtervolgd wordt door Saul. In een spelonk heeft hij een voorlopig onderkomen gevonden. Maar hij zoekt nog een andere toevlucht. Hij wendt de blik omhoog en bidt: Wees mij genadig, o God, wees mij genadig, want mijn ziel betrouwt op U, en ik neem de toevlucht onder de schaduw van Uw vleugelen. Een toevlucht. Neem dat maar zo letter lijk als het er staat. Een plaats waar je naar toe vlucht, waar je veilig bent voor gevaar, waar de vijand je niet kan berei ken. Het is wel een heel bijzondere schuil plaats die David zoekt. Onder de scha duw van Uw vleugelen. Hij wil geborgen zijn zoals kuikens zich geborgen voelen onder de brede vleugelen van hun moe derhen. Deze beeldspraak is vrij algemeen in de psalmen. Wil mij met Uwe vleugelen dekken, bidt David in een andere psalm. Hoe dierbaar is Uwe goedertierenheid, O God, daarom nemen de mensen de toevlucht onder de schaduw van Uw vleugelen. En daar is hij zo veilig, dat hij in weer een andere psalm zegt: in de schaduw van Uw vleu gelen zal ik vrolijk zingen. Wat een beeld van de Heere! Hij is niet alleen een Rotssteen, een veilig huis om in te wonen. Hij wil zelfs als een vogel zijn vleugels uitbreiden ter bescherming. Hoe kan dat? Dan moet u meegaan naar Golgotha, waar HIJ hangt, de Zoon van Zijn liefde, in de verzengende hitte van Gods toom. Waar alle baren en golven over Hem heengaan. Voor Hem wés er geen schuil plaats ten dage der benauwdheid. Terwille van Hem zegt de Heere: Zie, er is geen plaats bij Mij. Wie tot Hem de toevlucht neemt zal niet teleurgesteld worden. Die hoeft niet bang te zijn dat zijn ver zoek om asiel zal worden afgewezen. Want: 't Behoeftig volk, in hunne noden in hun ellend' en pijn. Gans hulpeloos tot Hem gevloden. Zal Hij ten Redder zijn. Schoonhoven W. van Gorsel Op zaterdag 1 juni jl. herdachten en vierden de Orgelvrienden- en vriendinnen hun gouden jubileum in het verenigingsgebouw van de Chr. Geref. Kerk in Middeiharnis. Bestond de V.V.O. in het begin al leen uit de 'kerkmuziek drie-luik' orgel, organist en componist; later heeft de V.V.O. het werkterrein verbreed door ook aandacht te schenken aan andere prachtige muziekinstrumenten. Terugblik Voorzitter Bart-Jaap de Bakker gaf een terugblik over de afgelopen 50 jaar. De V.V.O. is na de Tweede Wereldoorlog ontstaan door een afsplitsing van de Ne- derlandsche Organisten Vereniging (N.O.V.). De initiatiefnemers hiertoe wa ren de heren E. L. van den Doel, organist te Nieuwe Tonge; A. van Zetten, orga nist te Middeiharnis; C. Vis, organist te Dirksland en C. Vis, organist te Som- melsdijk. Het doel tot oprichting van de V.V.O. was de protestantse kerken te dienen door de organisten voorlichting te geven op het gebied van kerkmuziek. De ver eniging kende dan ook in het begin lou ter organisten als lid. Dat waren er in' die tijd niet veel, en de kwaliteit van het or gelspel liet helaas vaak te wensen over. De leden hielden zelf lezingen op de ver gaderingen. Een belangrijke ontwikkeling binnen de V.V.O. was dat de vereniging werd opengesteld voor niet-organisten. Dit is voor de vereniging een positieve ontwik keling geweest. Het heeft ertoe geleid dat de onderwerpen van de lezingen breder kwamen te liggen. In de jaren zestig werd de vereniging mobieler. Door de aanleg van de vaste oververbindingen werd het veel eenvou diger diverse orgelexcursies te organise ren. Deze orgelexcursies groeiden al snel uit naar complete dagtrips waarop on geveer 6 orgels werden bezocht. Bart-Jaap de Bakker verzocht aan het eind van zijn terugblik een ogenblik stil te in acht te nemen ter herdenking van hen, die zowel binnen als buiten de ver eniging lief en dierbaar waren. Orgelbespeling Wat zou een bijeenkomst van Orgel vrienden zijn zonder orgelbespeling. Ge lukkig werd hierin voorzien door de heer Peet Wessels, organist van de Chr. Ge reformeerde Kerk in Middeiharnis. De heer Wessels speelde enkele koraal- voorspelen. Op een toelichting had de heer Wessels naast de componist en de titel van het werk ook de te gebruiken registraties vermeld. Orgelconcours De oud-voorzitter van de vereniging, de heer Teus van Dieren, vertelde iets over de geschiedenis van het orgelconcours van Oude Tonge, wat dit jaar voor de 10e keer zal worden gehouden. Het or gelconcours wordt georganiseerd door de V.V.O. in samenwerking met de Stich ting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. Dit jaar wordt het orgelconcours gehou den op zaterdag 26 oktober. Misschien gelukt het tijdens dit decennium weer een omroeporganisatie zover te krijgen dat het orgelspelvan de winnaars op de radio wordt uitgezonden. Op vrijdag 25 oktober wordt in de Ned. Hervormde Kerk van Oude Tonge een reünieconcert georganiseerd, waarvoor al enkele oud-winnaars hun medewerking hebben toegezegd. Klankbeeld Van de orgelreizen, die zijn gehouden in de periode 1976/1986, werd een klank beeld vertoond. Een breed scala van di verse orgels passeerden de revue. Op merkelijk was de zeer goede kwaliteit van het klankbeeld. Een compliment aan het adres van de samenstellers is dan ook zeer op zijn plaats. Dhr. Heijboer Oud-voorzitter dhr. Piet Heijboer memo reerde op zeer ludieke wijze het reilen en zeilen van de vereniging in het verleden. Dhr. Heijboer sprak ook grote waarde ring uit voor zijn toenmalige mede-be stuursleden dhr. T. Stolk uit Middeihar nis en dhr. A. Dekker uit Stellendam. Dhr. Stolk werd geroemd om zijn duide lijke visie op het orgelgebied. Dhr. Dek ker, die de functie van secretaris 30 jaar op accurate wijze heeft vervuld, was een zeer goed organisator. Quiz Een goed middel om de muzikale kennis van de Orgelvrienden te toetsen, is het houden van een muziekquiz. De muziek quiz was samengesteld en werd gepre senteerd door Rien Kieviet. Zoals ge bruikelijk in een quiz zaten er ook hier diverse addertjes onder het gras. Voor alle deelnemers aan de quiz is het nu dui delijk dat de 'trammelant' geen orgel-re gister is. 'Oude' instrumenten Tijdens de pauzes was er de gelegenheid enkele oude instrumenten, regaal en cla vichord, te bespelen en te bewonderen. Het aanwezige regaal (plat, draagbaar mini-orgel met tongpijpen) werd dan ook lustig bespeeld. Dat V.V.O. leden muzikaal zijn mag be kend zijn, maar dat er onder de leden ook nog een instrumentenbouwer is zal minder bekend zijn. Dhr. Chiel van Dam heeft een clavichord (snaarinstrument met klavier, waarvan de snaren vrijwel even lang zijn) gebouwd, welke te bewonderen was. Doordat de bouw van het clavichord in de eindfase verkeerde was het nog niet bespeelbaar. Ongetwijfeld zal dhr. Van Dam de klank van het clavichord binnenkort tijdens een bijeenkomst van de V.V.O., demonstre ren. Afsluiting Aan de inwendige mens werd tijdens het jubileum goed gedacht. Waren er tijdens de pauzes hapjes en drankjes, afgesloten werd er met een zeer goed verzorgd koud buffet. De V.V.O. kan terugzien op een zeer ge slaagd jubileum. Dit jubileum is mede een succes geworden door de inzet van al die mensen die op de een of andere wijze belangeloos hun bijdrage geleverd heb ben. In het bijzonder moet vermeld wor den de naam van bestuurslid dhr. Ab Verhage. Ab heeft onnoemelijk veel werk gedaan om het jubileum te doen slagen. Toekomst Wordt er op een jubileum teruggekeken naar de tijd die voorbij vloog, het is ook goed een blik in de toekomst te werpen. De vraag kan gesteld worden of er voor de V.V.O. nog een taak te verrichten is. Het antwoord is helder: juist tegenwoor dig is het broodnodig goede voorlichting te geven met betrekking tot de uitvoe ringspraktijk van de kerkmuziek vooral in de eredienst. De opkomst van allerlei pseudo-romanti- sche niemandalletjes, zonder goed ge bruik van de harmonieregels, in de ere dienst en tijdens orgelconcerten is hier een goed voorbeeld van. Belangstelling De V.V.O. telt momenteel ongeveer 70 leden, waaronder veel jeugdleden. De V.V.O. is op zoek naar nieuwe leden. Mensen die belangstelling hebben voor het actieve werk van de V.V.O. zijn als lid heel hartelijk welkom. Voor nadere informatie kan telefonisch contact worden opgeiïomen met Paul Kieviet, tel. (0187)486319. Dirksland Jan-Peter Verhage 1/ DORP IN HET '^y- OUDEJJVND -44- „Wilt de heren ook koffie?" „Graag", zegt meester Van Laar, en ook Somers knikt. Gerrit scharrelt onbeholpen rond bij de spinde en rammelt met de zondagse kop jes. In zijn verlegenheid laat hij er een op de stenen vloer vallen. De scherven spat ten uiteen. Maar ten leste heeft hij een kop koffie klaar voor de heren. Wel wat te veel cichorei erin, net nu hij eigenlijk maar een handjevol bonen extra wil doen, maar de bonen zijn bijna op. Morgen zal hij maar een ons van de koopman nemen, die langs de deur komt. De professor zegt niets en drinkt rustig zijn koffie. Meester Van Laar kent het sterke vocht van de heidebewoners heel goed en lust het wel graag. Hij slurpt zijn koffie haastig naar binnen en zegt: „Gerrit, deze meneer hier is een professor". Gerrit kijkt verbaasd op. „Prefessor? Wat zuukt zo'n geleerd man hier op de heide?" Somers glimlacht vriendelijk. Hij kucht even en neemt resoluut het woord. „Ik ken meester Van Laar nog van vroeger. Als heel jong onderwijzer heeft hij mij ook nog in de klas gehad. Dat was voor hij naar deze streken kwam. Maar goed, meester Van Laar heeft mij een brief geschreven over u". „U", zegt hij. Hij zal zich wel vergissen. „Kijk, meneer Silvius. Over het algemeen ben ik erg sceptisch gesteld als ik dergelijke brieven ont vang over mensen, die zogenaamd helderziend zijn of denken het te zijn. Gerrit zet zijn kom neer en denkt: Wat zol dat wezen? Skeptics? „Maar daar het een brief betrof van mijn vroegere schoolmeester en ik hem een warm hart toedraag, daarom alleen ben ik hem komen opzoeken. De zou graag wat met u praten". „Dat kan", zegt Gerrit verward.J»raten steet vrie, vanzelfs". Dan begint de professor te vragen. Heeft meneer Silvius vaak van deze visioenen? Gerrit rilt. Hij wil er helemaal niet over praten. Niemand gaat dat iets aan en zeker die vreemde professor uit Amsterdam niet. „Gerrit", zegt meester Van Laar wat bedrukt, want hij ziet hoe dat gezicht van de jongkerel betrekt, „Gerrit, ik vraag je één ding. Beantwoord de vra gen, alsjeblieft". „Ik zal het perberen", komt het dan stroef. Hij richt zich naar de professor, kijkt onderzoe kend langs het scherp getekende gezicht. Eigenlijk heeft hij die man helemaal niet bekeken. Maar nu hij zo zijn hele gezicht afzoekt, voelt hij een vreemde onrust over zich trekken. Deze man heeft een merkwaardige binding met de dood, schiet het ineens door de jongkerel heen. Of dat kom door zijn onderzoekingen op dit gebied, iets wat vol gens Gerrit niet goed is om te onderzoeken, of dat het kom door de donkerbruine achtergrond van de spindedeur, maar die professor heeft een vreemde, griezelige sfeer meegebracht in dit huisje. Gerrit voelt dit elke minuut sterker. Hij wordt steeds onrustiger. Toch is de professor vriendelijk, geduldig en zeer beleefd. Kortom, een sympathie ke man, dat geeft Gerrit volmondig toe. Maar die sfeer hangt omniskenbaar in de kamer, die sfeer, die alleen een mens gewaarwordt, die daarvoor gevoelig is. Het gesprek gaat stug en moeilijk. Maar het gaat. Bij de tweede komkoffie stuurt de professor mees ter Van Laar weg. „Kom met een uur terug, als u wilt. Ga naar de Brink en hou in de gaten wat daar gebeurt". De meester gaat gehoorzaam. Na een tijdje komt de meester weer terug. De pro fessor vraagt: „Wel, meester, zou u me iets willen vertellen wat u gezien heeft in het donker op de Brink?" De meester knikt lachend.Ja, Freek de veldwach ter stond achter een boom". „Welke boom?" „Als je van deze kant komt, de vierde van links. Bram van boer Heringa kwam aanfietsen vanuit de richting van het andere dorp, van zijn huis dus". „Heeft Bram dan een fiets?" gooit Gerrit er verrast tussen. Ja", lacht de meester, en zijn kleine oogjes glin steren achter zijn bril. „Hij had geen licht en Freek hield hem prompt aan. Maar toen hij zag dat het Bram was, liet hij hem gaan". De professor knikt en zijn gezicht staat ondoor grondelijk. Juist, juist". Hij steekt Gerrit de hand toe en drukt die hartelijk. „Meneer Silvius, ik hoop tot ziens". Dan wenkt hij de meester en samen verlaten ze het huisje van Gerrit. ,J^ou?" vraagt meester Van Laar nieuwsgierig en toch wat nerveus. „Heb ik je voor niks laten ko men?" „U liet me niet voor niks komen. De heb hier een heerlijke, rustige omgeving gevonden en dat alleen is al waard een bezoek te komen afleggen. Maar wat die jonge kerel betreft. Inderdaad, meester, ik geloof dat hij helderziend is. Ik kan het nog niet precies zeggen, daarvoor was het onderzoekje te simpel en te oppervlakkig, maar hij vertelde me precies hetzelfde als wat u op de Brink had gezien. Lc zou hem graag een tijdje willen onderzoeken op de universiteit". Meester Van Laar schudde het hoofd. „Niet doen. Vraag hem hier wat je weten wilt; als je hem mee neemt, zie ik er niets van komen. Het is vreemd volk. Ze zweren bij de heide en haal ze er niet weg. Ze passen nergens anders, want ze laten hun hart thuis". Vanavond is Gerrit weer in het café gekomen en hij zegt maar weinig over het bezoek van de twee heren. Het enige wat hij weten wil is: ,3eb ie 'n fletse. Bram?" Bram kijkt lachend op. „Welnee, die fletse was van de meester. Maar ik wol hem effen perberen. Hie stond bie oe veur het huus". O" Het dringt niet tot Bram door dat het vreemd is dat Gerrit weet dat hij op een fiets reed en dat Gerrit niet schijnt te weten dat de fiets van de meester is. Ze zitten wat met elkaar te kletsen. Keessie van Kniep ant gat heeft eindelijk trouwplannen, maar nou wil het wicht niet. Hij drinkt twee borrels en verzucht: „Het is toch zo'n knap wicht, ie kent heur wel. Bram. Lies Hueting. Ze zat bie oe in de klas op school". „Ie bent neet goed wies", verwijt Bram hem. „Die Lies, die heeft het altied al zo hoog op het gat ge had. Das niks veur oe". ,Ja, maar ik wil geem trouwen", zegt Keessie be droefd. „Na, er bent toch anderen", roept Driek vrolijk vanachter het schap. ,Ja ja, mar die wilt ook neet". „Maar ie moet ze het eerst vragen", meent Geert van Boksejan, die ook alweer present is. ,Ja", doet Klaas een duit in het zakje. „En als ze allemale nee zegt, nou, dan begint ie weer van veuren af an". „Goed", besluit Keessie. „Dan doe ik dat maar". De deur klapt open en meester Van Laar stapt weer binnen. Achter hem de professor. (wordt vervolgd) NVM UAKHAAR Dhr. Peet Wessels rf,.^*.ia®- tl Henriy Scholten „vy

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3