Visafslag Goedereede op weg naar verzelfstandiging Mobil Zang-en orgelavond Jeugdviswedstrijden 1996 Juffrouw Gravendeel stopt na 40 onderwijsjaren Rally Formula Garage Knöps B.V. Maar betrokkenheid van gemeente blijft Ramoco b.v. Rabobanken in Oude Tonge fuseren Maandag 1 juli 1996 tussen 12.00 en 12.20 uur laatste maandelijkse test sirenes Zeer mooi orgelconcert leerlingen Paul Kievit VRIJDAG 28 JUNI 1996 No. 6513 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommeisdijk. Tel. (0187) 482629. Hdöfdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 48 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 In Goerees' raadsvergadering van 20 juni werd de eerste stap geno men tot verzelfstandiging van de Visafslag in Stellendam. De Vis afslag is eigendom van de gemeen te Goedereede en wordt door de gemeente bestuurd. Volgens de heersende opvattingen in de Neder landse visserijwereld en bij het Mi nisterie van L.N.V. is zo'n bestuurs vorm niet meer van deze tijd voor een bedrijf dat flexibel en slag vaardig moet opereren in een sterk veranderende markt. Onder druk Door het College van Burgemeester en Wethouders van Goedereede is onder kend dat de toekomst van de Visafslag tot nadenken stemt en tot daden dwingt. Er zijn relatief veel visafslagen (11) in een klein land als Nederland, die elkaar op leven en dood beconcurreren. Reor ganisatie van het vismijnwezen is een 'must' geworden, zeker nu vanuit Brus sel drastische quota-kortingen de visse rijwereld extra onder druk zetten. Grote visafslagen als Urk, IJmuiden en Den Helder hebben reeds initiatieven ge nomen om in te spelen op de nieuwe ont wikkelingen. Ook de gemeente Goede reede is nu bereid bestuurlijk een stapje terug te doen om te komen tot een be stuursvorm die geëingend is voor aan passing van de bedrijfsvoering aan nieu we omstandigheden. De uitgangspositie van de Goereese vis afslag is daarbij niet slecht: een sterke thuisvloot, goede ligging t.o.v. visgron- den en afzetmogelijkliedeü, goede facili teiten enzovoort. Maar er zal hard gewerkt moeten worden om dat zo te houden. Dat is allemaal nog eens helder op een rij gezet in het rapport van Bureau Zwiers, aldus de toelichting in het raadsvoorstel van B en W. Het Rapport Zwiers is begin dit jaar verschenen en bevat de conclusies van een onderzoek naar het reilen en zei len van de Visafslag. De tien hoofd punten uit het Rapport Zwiers hebben als centrale boodschap dat het roer om moet en dat samenwerking in de visse rijsector geboden is. Eén der belangrijkste aanbevelingen om de toekomst van de Visafslag veilig te stellen is verzelfstandiging. Commerciële verzelfstandiging In het Rapport Zwiers wordt met verzelf standiging bedoeld: commerciële ver zelfstandiging. Op zichzelf houdt dat niet in dat tot privatisering moet worden overgegaan en zéker niet dat de gemeen te van de Visafslag af zou willen. Het bedrijf moet zich meer op de markt richten en tot snellere besluitvorming in de bedrijfsvoering kunnen komen. Daar voor dienen de juiste mensen op de juiste plaats te zitten; samengaan van dienst verlenende werkzaamheden in het visaf- slaggebeuren is noodzakelijk. De vraag is vervolgens binnen welke ju ridische bedrijfsstructuur dit alles het beste tot zijn recht komt, waarbij volgens B en W vooropgesteld moet worden dat privatisering geen doel op zichzelf is. Aanpak van de door Zwiers aangegeven knelpunten kan tot de conclusie leiden dat privatisering van de Visafslag de beste juridische en organisatorische basis biedt voor het slagvaardig functioneren. Het is ook denkbaar dat een goede aan pak te realiseren is binnen een publiek rechtelijke bestuursvorm, met 'besturen op afstand'. Een goede afweging van de alternatieven acht het College van B en W noodzake lijk omdat aan verzelfstandiging nogal wat konsekwenties vastzitten. Rol van gemeente blijft Ook bij een verzelfstai^digde Visafslag zal naar de mening van het College de gemeente een rol van betekenis moeten blijven vervullen. De hele visserijsector wordt voor de gemeente Goedereede en daarbuiten van zo'n groot belang geacht dat het vanzelfsprekend is dat het ge meentebestuur activiteiten op dit gebied blijft ontplooieni en er zich intensief mee bezig houdt. Doelstelling van het ge meentebestuur zal blijven: handha ving en uitbouw van de bedrijfstak visserij. In het Rapport Zwiers zijn de knelpunten in de Visafslag geïnventariseerd, voor de oplossingen zal er een bedrijfsvisie moe ten komen, met als uitgangspunt dat men moet komen tot verzelfstandiging van het bedrijf. Op basis van de bedrijfsvisie zal dan een keuze gemaakt moeten worden voor de rechtsvorm waarin de verzelfstandiging tot uitdrukking zal komen. Samenvattend was het advies van het College van B en W aan de raad: - nu te komen tot een principebesluit tot verzelfstandiging van de Vis afslag - een extern adviesbureau opdracht te geven tot het voorbereiden van een keuze voor de verzelfstandi- gingsvorm - en op basis van nadere advisering te komen tot besluitvorming over de juridische vorm waarin de verzelf standiging geregeld gaat worden. Eensgezind Burgemeester Sinke lichtte het uitgebrei de raadsvoorstel kort toe. In de achterlig gende maanden is er al veel en intensief over verzelfstandiging van de Visafslag gesproken, onder andere tijdens de grote visserijconferentie die in januari in Oud- dorp is gehouden. Ook in commissiever band is het onderwerp door de raadsfrak- ties uitgediept. De heer 't Mannetje verklaarde namens de SGP dat zijn fraktie in principe met het voorstel mee ging. Wanneer de uit komst over verzelfstandiging bekend is zal de SGP een definitief standpunt be palen. De heer 't Mannetje vroeg het col lege de vissers goed op de hoogte te hou den van de geineentelijke plannen. Hij wees voorts onder meer op het belang van onderlir ^e samenwerking in de vis- De heer Grinwis attendeerde ook op een goede communicatie met de vissers. Wat betreft verzelfstandiging van de Vis afslag lag het voor hem vrij eenvoudig. Zonder vervelend te willen zijn stelde hij dat een slagvaardig beleid niet op een ambtelijke manier kan. Over de houding van de gemeente ten opzichte van de Visafslag zei hij: „Er moet niet gedacht worden dat de gemeente van de Vis afslag af wil. De gemeente probeert juist de Visafslag goed te houden". Hij hoopte dat de vaart in het proces zou blijven, ook bij het voorzichtig nemen van de nodige stappen. Evenals de heer 't Mannetje bracht de heer Den Hollander (VVD) dat een goede bevaarbaarheid van het Slijkgat van belang is voor de visafslag. Hij haal de aan wat vanwege Rijkswaterstaat daarover was gezegd op de visserijconfe rentie. De VVD heeft er vertrouwen in dat de toegangsproblematiek definitief en structureel geregeld wordt. Ommekeer Verzelfstandiging van de Visafslag bete kende volgens Den Hollander een om mekeer, nadat 25 jaar geleden de Vis afslag in de buitenhaven is gerealiseerd. Een juiste ommekeer in de ogen van de VVD, want: „Op een enkeling na zijn de politieke vertegenwoordigers in deze 25 jaar veranderd, maar je kunt je wel eens afvragen als je als raadslid gekozen bent of dat ook betekent dat je alle ins en outs van een visafslag kent en beheerst, een gemeentelijk bedrijf waar zo'n 80 mil joen omzet gemaakt wordt". Dat de ge meente zich zou onttrekken aan de ver antwoordelijkheid of zou terugtreden was hier volstrekt niet aan de orde, vol gens de VVD. (vervolg op binnenzijde van dit blad) Middelhamis Telefoon (0187) 482222 RENAULT-dealer Morgen: zaterdag 29 Juni \n de Visafslag te Stellendam aanvang 19.00 uur (stands vanaf 17.00 uur) Evenals vorig jaar organiseert 'de Vis- cromte' uit Melissant weer 4 wedstrijden voor de jeugd. Ie wedstrijd: woensdag 3 juli van 18.00 tot 20.00 uur. 2e wedstrijd: Woensdag 17 juli van 18.00 tot 20.00 uur. 3e wedstrijd: woensdag 7 augustus van 18.00 tot 20.00 uur. 4e wedstrijd: Zaterdag 24 augustus van 9.30 tot 11.30 uur. Inschrijving van 16.30 tot 17.30 uur bij buurtvereniging 'West' naast de Victoria- hal te Dirksland. Inschrijfgeld 2,50. Lidmaatschap jeugd 7,50 tot 15 jaar. 1Aas en lokvoer gratis. 2. Altijd prijs en gratis 1 consumptie en 1 versnapering. 3. Geen vervoer? Wij regelen het. Namens de wedstrijdcommissie: J. Jordaan, tel. 484632 De leden van beide Rabobanken in Oude Tonge hebben ingestemd met het voor stel om te fuseren tot één nieuwe Rabo bank Oude Tonge. Met deze fusie wordt beoogd om ook in de toekomst een goede en betaalbare dienstverlening aan de klanten te garanderen. Door de fusie ontstaat per 1 september 1996 een bank met 17 medewerkers en een balanstotaal van plm. 175 miljoen. De achtergrond van deze krachtenbunde ling is de snelle ontwikkeling in de bank wereld en daarbuiten. Door automatise ring en internationalisering wordt de dienstverlening van de bank steeds inge wikkelder. Dat is ook te merken aan de eisen die de klant stelt aan de bank. Om hier efficiënt op te kunnen reageren, moet een bank beschikken over specia listen op veel gebieden. De fusie maakt het mogelijk om deze specialismen in eigen huis aan te bieden. Zo kunnen de klanten rekenen op een goede en betaalbare dienstverlening. Ook in de toekomst. De directie zal bestaan uit de heren R. A. Winkels, algemeen directeur en H. J. Hartog, die per 1 april 1997 gebruik maakt van een VUT-regeling. Op maandag 1 juli a.s. worden de sirenes van liet Waarschuwings- en Alarmeringsstelsel in de regio Rot terdam-Rijnmond uitgebreid ge test. Om 12.00 uur zal de sirene niet zoals gebruikelijk op de eerste maandag van de maand één keer loeien, maar om 12.06 uur, 12.12 uur en 12.18 uur nog een keer. In totaal wordt het sirenestelsel vier maal getest waarbij ieder testblok circa tweeëneenhalve minuut in beslag neemt. Deze uitgebreide test is nodig omdat tij dens de brand bij CMI op 28 februari jl. is gebleken dat een aantal sirenes niet naar behoren funcrioneerde. Een deel van de bevolking heeft de sirenes niet of nauwelijks gehoord. Daarom is het sig naal van een aantal sirenes versterkt en worden er sirenes bijgeplaatst. Boven dien bleek een eenmalig alarmsignaal onvoldoende attentiewaarde te hebben. Een meervoudige alarmering werkt waarschijnlijk veel beter. Het NIPO zal dat op 1 juli onderzoeken. 'Juffrouw Gravendeel' twijfelt niet aan de waarheid van 't ge zegde dat de tijd alle wonden heelt, maar anderzijds vreest ze dat de tijd ook wonden maken kan. Thuis, op Marktveld 3 in Sommelsdijk praat echtgenoot Arie haar moed in met z'n veron derstelling dat 't hooguit een wondje zijn zal, maar 't vermag haar niet geheel terust te stellen. „Jammer hoor", zegt ze over haar afscheid, na 40 jaar, van het onderwijs, „'k zal het ontzettend missen!" Volgende week woensdag is voor 'Juffrouw Gravendeel', toegewijd onderwijzeres aan de chr. basis school 't Kompas te Den Bommel, het afscheid daar. Dan zal ze 40 on derwijsjaren hebben volgemaakt en voegt ze zich, in ruste, aan de zijde van haar echtgenoot die acht jaar geleden uit het onderwijs met ver vroegd pensioen ging. Niet dat hij zich heeft verveeld maar hij is wél erg gelukkig dat ze eindelijk thuis komt, kunnen ze samen weer'es leuke dingen doen, kunst kijken bij voorbeeld en die invitaties honore ren die maar steeds moesten blijven afgezegd omdat er steeds de school was die vóórop moest staan. Zo'n 'juffrouw' is ze geweest, me vrouw Gravendeel, 'een van 't oude stempel' weet ze van zichzelf en dat predikaat draagt ze met ere. Zó mooi las ze altijd voor dat Jan Ter- louw haar'es in z'n kwaliteit van voorz. van de Stichting Lezen heeft uitgenodigd om te laten heren hoe 't écht gelezen moet worden wil het de kinderen nog aanspreken. „Op geheven smoeltjes en aandachtige gezichtjes" hebben haar op school altijd gul beloond wanneer de juf voorlas, ook verhalen uit de Bijbel, die altijd het hoogtepunt van de dag hebben gevormd, 't Was ook daarom dat ze altijd het Christelijk onderwijs heeft willen dienen, hoe boeiend heeft ze de Boodschap uit kunnen dragen. Gisteren vierde ze haar 60e verjaar dag, maar ze sprankelt als 't over haar passie, het onderwijs gaat. „Zó graag heb ik dat altijd gedaan", laat ze horen. In Dordt groeide ze op, al op de kweekschool ontmoette ze haar latere echtgenoot. Hij werd in '54 onderwijzer in Nieuwe Tonge, zij volgde een jaar later naar het eiland, eerst een half jaar Dirksland en daar na ook in Nieuwe Tonge. Samen zou den ze wegwezen, na een aantal jaren, hadden ze zich voorgenomen, maar ze wonen nóg op 't goede eiland dat hun hart heeft gestolen. Nooit meer willen ze er weg, omge ven als ze zijn door goede vrienden. Sinds mei 1973 is mevr. Gravendeel aan de Bommelse school verbonden, heerlijk vond ze het, deel uit te maken van het onderwijsteam van een doipsschool. Elk jaar was ze be nieuwd hoe haar nieuwe klasje er uit zou zien en ze bewaart aan al die klasjes de meest goede herinneringen. Ze zou ze nooit vergeten zijn, maar zekerheidshalve heeft ze ze dagelijks genoteerd, al die uitspraken waarmee het kleingoed haar heeft verrast en ontroerd. Misschien geeft ze ze nog'es uit; ze heeft er honderden...! Dat geldt ook voor krantenknipsels, verzameld in plakboeken en keurig op jaartal; ook die zijn haast uniek te noemen. De 'juffrouw Gravendeel' die zo graag voorlas, die de ontwikkeling mee maakte van kroontjespen tot compu ter, die zich nooit opdrong maar niet temin zóveel extra werk verzette, die briefjes en gedichtjes schreef, jaar lijks een keer bij de ouders van al haar kinderen op bezoek ging, die de kinderen leerde lezen en schrijven, ze een goeie moraal voorleefde, een hoop ontwikkelingen op zich af zag komen en sommige nu weer ziet ver dwijnen, die juffrouw Gravendeel hangt volgende week de harp aan de wilgen. Eigenlijk heel ongaarne, maar anderzijds erkent ze dat er een tijd van komen-, en dus ook van gaan moet zijn. Aan het eind van een schoolweek voelt ze best geen twintig meer te zijn, dat moet ook erkend. De onderwijsintegratie in 1985, het samengaan van kleuter-, en lager on derwijs is 't mooiste wat ze aan on derwijsinnovatie heeft meegemaakt, 't Heeft haar in de voorbije 40 jaar ook zeer veel deugd gedaan dat voor kinderen en ouders de drempel naar de school lager geworden is. Gisteren, op haar verjaardag N.B. heeft ze op een prachtige ouderavond afscheid van kinderen en ouders ge nomen en ieder heeft z'n best gedaan voor 'juffrouw Gravendeel' de pil wat te vergulden. Volgende week volgt het officiële afscheid. Uren zou ze nog vertellen kunnen, over haar rijke schoolervaring, over de honderden kinderen die wat van haar hebben geleerd en van haar heb ben gehouden. Ze kan 't zich niet voorstellen hoe 't zal zijn zónder de school en zonder de altijd bezige kleintjes: 'k Heb er altijd vreselijk van genoten, 't heeft altijd m'n hart gehad", zo draait ze maar een punt aan 't verhaal. Veertig jaar heeft ze 't van harte vol gehouden, dankzij haar ambitie en gezegend met een goede gezondheid. Zij zal de school-, en de school zal haar gaan missen. l^^^^^p^^p De uitgebreide test betekent tegelijkertijd het einde van het maandelijkse sirenege- loei. In Rotterdam en omgeving is sinds oktober 1995 een nieuw sirenestelsel uit getest dat het grote voordeel heeft dat er stil, d.w.z. zonder geluid, getest kan wor den. De landelijke invoering van dit stel sel gaat gepaard met een landelijke test- dag, waarschijnlijk in het najaar van 1997. Tot die tijd zal in de regio Rotter dam-Rijnmond géén sirenegeluid te ho ren zijn, tenzij er echt iets aan de hand is. Dus als de sirene na 1 juli afgaat dan is het zaak dat burgers direct naar binnen gaan, ramen en deuren sluiten en afstem men op Radio Rijnmond voor nadere informatie. De gemeentebesturen van de gemeenten Dirksland, Goedereede, Middelhamis en Oostflakkee. Ingezonden: in de Herv. Kerk te Sommelsdijk jl. 15 juni 1996 Wat is er nodig voor een geslaagd leer- lingenconcert? 1. Publiek. Er was gelukkig veel belang stelling voor de verrichtingen van de orgelmuzikanten, 25 in getal. 2. Leerlingen. Men dwong respekt af door de wijze waarop gemusiceerd werd. Het was fijn te horen hoe ieder een 'boven de muziek stond'. Niet slechts de noten spelen, maar mooi het muzikale verhaal vertellen. Er werd opvallend goed met deze mate rie omgegaan. 3. Het orgel. Het is elke keer weer een genot om dit instrument te horen. Gelukkig werd er afwisselend geregi streerd, zodat we konden genieten van de prachtige klanken van dit orgel. SOMMELSDIJK Donderdag 20 juni jl. is aan de Rijksuni versiteit te Utrecht afgestudeerd aan de faculteit der Letteren oud-Sommelsdijker Martin van Groningen. Zijn doctoraal scriptie Geschiedenis, getiteld 'Verwach ting en Alarmgeschrei' betrof een onder zoek naar de visie op de Joden en de na tie bij de achttiende-eeuwse predikant Joachim Mobachius. De jonge doctoran dus woont in Maartensdijk en is als ad junct-directeur verbonden aan de plaatse lijke School met de Bijbel. 4. De muziekkeuze sprak bijzonder aan. U heeft het programma al eerder in Eil. Nieuws afgedrukt kunnen zien staan. Bekende of minder bekende meesters: muziek op nivo! Samenvattend, duim omhoog voor leraar en leerlingen. Het was een waar genoe gen om naar jullie te luisteren. Middelhamis Teun Bakker wij. voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 6116 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 Juffrouw Gravendeel, samen met haar man liefhebbers van moderne kunst en klassieke muziek VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO SniDfO - RB>OnTAaE - RrrOORAFIE 1=3 CU CZ3 OU)DORP'WétmmMt3S-TÊhfoon(0187)6S161Z/FMx683734 ■Prtntahop-Hogaoom172-T9Moon (0111) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1