EIIAtlDEtl-niEUWS PWLITIE Rectificatie Middelharnis gefeliciteerd Verlies Binnenhof over 1995 lioger dan ooit BARBECUE Zendingsavond Zorg, opvang en morele steun blijven nodig Organisten gevraagd 2e Blad DINSDAG 25 JUNI 1996 No. 6512 B BYi Vl^ Difkslcind' Op de agenda van de Dirkslandse raadsvergadering op donderdag aanstaande staat onder meer de concept-jaarrekening 1995 van het Werkvoorzieningsschap 'Binnen- hot I)e concept jaarrekening 1995 heeft een negatief resultaat van ƒ4.941.000. Daarbij is nog rekening gehouden met een reguliere gemeentelijke bijdrage van ƒ506.000. Totaal zullen de gemeenten dus ƒ5.446.907 bij moeten passen. Het hoogste verlies dat het 'Binnenhof ooit gekend heeft, zo schrijven burgemeester en wethouders aan de Raad. Op grond van de gemeenschappelijke regeling van het Werkvoorzieningsschap moet de Raad van zijn gevoelens blijk geven. „Een inhoudelijke beschouwing heeft weinig zin. Met het bestuur en de directie kunnen wij ook constateren dat het 'Binnenhof in de grootst mogelijke moeilijkheden verkeert", aldus B en W. Het College stelt de raad voor het 'Binnenhof te berichten dat op grond van de jaar rekening geconstateerd kan worden dat de situatie zorgelijk is en dat het overieg met het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid omtrent een steunverzoek af gewacht zal moeten worden. B en W concluderen dat het telkenmale bijdragen in de exploitatietekorten van het 'Binnenhof op korte termijn ook de financiële draagkracht van de gemeente Dirks- land te boven zal gaan. POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee GEMEENTE OOSTFLAKKEE Vernieling auto Tussen zaterdagavond 15 juni en zon dagmorgen 16 juni werd er een gepar keerde personenauto, merk Opel, kleur rood vernield aan de Emmastraat te Oude Tonge. Poging inbraak Op 17 of 18 juni werd te Ooltgensplaat een poging gedaan om in te breken in een woning. Men is niet binnen geweest. Rijden onder invloed Donderdagnacht werd op de Provinciale- weg N215 te Oude Tonge de bestuurder van een personenauto, afkomstig uit Zwijndrecht aangehouden. Een adem analyse op het buro gaf 730 ug/1 aan, hetgeen tekende dat behalve een proces verbaal terzake rijden onder invloed ook het rijbewijs van de bestuurder werd in gevorderd. GEMEENTE MIDDELHARNIS Vernieling van planten uit schooltuin van de Daltonschool Werd door schoolleiding aangifte gedaan van vernieling van twee planten welke stonden in de tuin van genoemde school aan de Lijsterbesweg te Middelharnis. De planten waren aldaar gepoot als aan denken aan de twee kinderen die omge komen waren bij de brand in de Bern- hardlaan en hadden voor zowel de lei ding van de school als de kinderen die de school bezoeken een zeer emotionele waarde. Snelheidscontroles Zondagmiddag 16 juni werden er weder om enkele motorrijders bekeurd terzake te hard rijden over de Tilsedijk te Stad aan 't Haringvliet. Er werd door de mo toren met een snelheid gereden van ongeveer 140 km per uur in plaats van 80 km per uur. Dinsdagmiddag 18 juni werd n.a.v. klachten tijdens buurtgesprekken, snel heidscontroles gehouden op de Vrouwt jesweg en de Molendijk te Stad. Er wer den 8 bestuurders bekeurd, de hoogst ge meten snelheid was 69 km/h. Woensdagmiddag 19 juni werden op de Kon. Julianaweg te Sommelsdijk snel heidscontroles gehouden. Er werden 40 bestuurders bekeurd, de hoogst gemeten snelheid was 84 km/h. GEMEENTE DIRKSLAND Brand in caravan Op maandagavond 17 juni ontstond er brand in een caravan aan de Manezeese Gorsdijk te Melissant. De caravan brand de geheel uit, nadat de bewoner er enkele minuten ervoor eruit was vertrokken. Naar de oorzaak van de brand zal een onderzoek worden ingesteld. Insluiping woning Door een inwoonster van Dirksland werd melding gedaan van het feit dat op vrij dag 14 juni 1996 een manspersoon, ver moedelijke lengte 1.70 m en zich ver plaatsend met een donkerkleurige Re nault Clio, de woning was binnengedron gen. Vooralsnog wordt er niets vermist. Omdat deze persoon vermoedelijk op meerdere adressen aangebeld heeft wor den evt. getuigen verzocht contact op te nemen met de politie. GEMEENTE GOEDEREEDE Diefstal uit geparkeerde auto Zondagmiddag 16 juni werd er vanuit een geparkeerde duitse personenauto, merk Opel, kleur blauw nabij het Gorsje op de Brouwersdam enkele goederen ge stolen, nadat de dader(s) de auto had opengebroken. Poging diefstal auto Op 19 juni werd aangifte gedaan van een poging tot diefstal van een personenauto, welke had gestaan bij Port Zélande. Een portierslot en een benzineklepje werden geforceerd. Diefstal Woensdagnacht, 19 juni werden bij een zomermarktwinkel op een camping te Ouddorp, twee automaten weggenomen, welke met plastic eieren en snuisterijen waren gevuld. In de krant van vrijdag jl. is een fout ge slopen in "het artikel 'Fluitmuziek in de kerktoren van Ouddorp'. Het optreden van het fluitensemble 'Tibiarum Cantus' van de Muziekschool Goeree-Overflakkee is niet op 29 juli, maar op zaterdag 29 juni aanstaande. D.V. zaterdag 29 juni a.s. is er de jaar lijkse barbecue. Deze wordt gehouden bij de schuur van de fam. Wielhouwer, Boerenweg 2 te Sommelsdijk. We begin nen met de barbecue rond half acht. De kosten zijn 10,- per persoon. Je kunt je tot en met vrijdag opgeven door Jankees te bellen (483766). Hij kan je ook vertellen hoe je bij de Boerenweg moet komen, als je dat niet weet. Jij komt toch ook wel? Vergeet niet een trui of jas mee te nemen, ook al is het mooi weer. Tot zaterdag! Zeemanspot brengt losgeslagen schepen weer in het gareel Zaterdagavond 22 juni werd de beman ning van de Zeemanspot om 18.45 uur opgepiept door de Kustwacht. De sluis- wachter van de schutsluis te Stellendam bemerkte dat de twee kokkelschepen BZ 3 en BZ 29 losgeraakt waren en de kant in dreven. Hij gaf dat door aan de kust wacht, die op haar beurt de Zeemanspot alarmeerde. Deze maakte vast aan de onfortuinlijke schepen, bracht ze weer in de juiste positie en meerde ze opnieuw vast. Binnen een half uur lag de redding- boot weer op haar vaste plaats. OUDE TONGE voor met name de jongeren in de krijgsmacht Het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (het PIT) is al bijna 50 jaar actief voor de bevordering van het geestelijk welzijn van alle mensen in de krijgsmacht. Het PIT stuurt blijken van medeleven aan de uitgezonden militairen en geeft financië le ondersteuning aan de zorginstellingen ten behoeve van de zorg en opvang van de jongeren in de krijgsmacht. Het Protestants Interkerkelijk Thuisfront is voor zijn activiteiten afhankelijk van de steun van de kerken en van vele be gunstigers en wil ook namens u daar zijn, waar duizenden mensen zorg, op vang en morele ondersteuning nodig hebben. Actuele problematiek Het werk van het PIT blijft actueel door de uitzendingen in VN- en NAVO-ver band, door een bezuiniging van ruim ƒ10 miljoen op de geestelijke zorg in de krijgsmacht en door de grote instroom van jonge vrijwilligers die extra zorg en opvang nodig hebben. Defensie werft jongeren vanaf zestien jaar met enkele jaren voortgezet onder wijs. Jongens èn meisjes. Voor velen van hen is dit - zonder te stigmatiseren - een kans van school te gaan of het ouderlijk huis te kunnen verlaten. Veel jongeren nemen dan ook al een portie problema tiek mee bij indiensttreding. Daarnaast zijn er de puberteits- en adolescentiepe- rikelen die voor de betrokkenen soms zwaar wegen. De problemen worden vaak nog vergroot door het gebrek aan privacy in de dienst en door de massa cultuur van de krijgsmacht. Zorg en op vang blijven noodzakelijk. Kollektanten gevraagd In de eerste week van september koliek- teert het PIT ook in onze woonplaats Als we langs de haven en de kaai van Middelharnis lopen herinnert er nog weinig aan de vissers van weleer. We treffen nog enige oude pakhuizen, vis sershuisjes en de woningen van de reders, maar een gedenkteken ter nagedachtenis van het vroegere vis sersvolk ontbrak tot 25 jaar gele den. In het Eilanden Nieuws van vrijdag 13 maart 1970 lezen we onder de Icop: "Krijgt Middelharnis een bronzen zeun- tje over de plannen voor het oprichten van een standbeeldje. De keuze viel op het jongste bemanningslid van een Middelhamisse visserssloep het "Kofje- kokertje" of "Zeuntje". Het idee was van dhr. C. van der Put uit Sommelsdijk wiens vader ook op de sloepen had geva ren. Al spoedig werd er een Comité gevormd bestaande uit de heren: burge meester Joh. van Es, C. van der Put, Mr. L. J. den Hollander, P. A. Nipius, A. J. Kruider, A. Boogerman, G. Wijnhoff en A. J. Grinwis. Zij streefden naar spoedi ge realisering van het plan en in juni 1970 maakte men bekend, dat er een gironummer werd geopend voor de aktie "Kofjekokertje". Het Comité wist toen al hoe het ventje er ongeveer uit moest gaan zien: "...geen kunstgewrocht, het wordt levensecht...", want "Was het kof jekokertje niet het ventje dat als twaalfja rige aan boord w.erd gebracht en daar werd geplaatst in een mannenmaatschap pij waarin hij zich tijdens de lange, ruwe reizen maar moest zien te handhaven. Was het kofjekokertje niet het ventje dat 's avonds doodmoe in de kooi neerplofte en zal hij zijn open handen niet eens wanhopig hebben opgeheven. Zeker, een kofjekokertje kende ook betere tijden maar anno 1970 is de situatie waarin zij verkeerden en leefden hoogst ondenk baar geworden. Gehard door het lot leid den ze een bestaan aan de rand van de armoe maar er groeiden nobele mensen uit, verstaanders van de levenskunst. Geen wonder dat zelfs zovele jaren later nog zoveel sympathie naar hen uitgaat." De aktie werd een daverend succes. Wekelijks verscheen er in het Eilanden Nieuws een lijst van gulle gevers. Het gevolg was, dat een jaar later, op zater dag 26 juni 1971, het standbeeldje kon worden onthuld. Het werd vervaardigd door beeldhouwer Pieter de Monchy uit Amstelveen. Het was die zaterdag een historische dag voor Middelharnis. Zo'n 60 kofjekokertjes waren getuige hoe, te hurmer ere, en ter nagedachtenis van de reeds inmiddels overleden vissers en zij die op zee bleven, het bronzen beeldje werd onthuld. Velen hadden elkaar tientallen jaren niet meer gezien, maar daar op de keien van het eeuwenoude Vingerling kwam men voor één keer weer eens bijeen. Na een korte inleiding van burgemeester Joh. van Es, voorzitter van het Comité, kreeg Aai Boogerman het woord. Hij richtte zich tot "zijn" vissertjes: het gezicht Het kofjekokertje in het atelier van Pieter de Mouchy D.V. woensdag 26 juni hoopt ds. A. Kort, hervormd predikant in Garderen, op uitnodiging van de zendingscommis sies van de Hervormde Gemeente te Nieuwe Tonge te komen spreken voor de Mbuma zending. De avond wordt gehou den in de Hervormde Kerk te Nieuwe Tonge en begint om half acht. U wordt hartelijk uitgenodigd deze dienst bij te wonen. voor de bekostiging van de zorg, opvang en morele ondersteuning. Kunt u in één of meer straten kollekteren, doe dan mee, want een thuisfront vorm je samen. Voor aanmelding of informatie kunt u kontakt opnemen met mevr. K. de Graaf, tel. (0187) 642993. op die prachtige vloot is onvoorstelbaar mooi geweest maar ik moet er een grote rouwsluier over hangen, want er zijn er zoveel gebleven, velen zijn heengegaan om nooit meer terug te komen. De gezin nen bleven sociaal volmaakt onverzorgt achter en het gebeurde dat een sloepe op de sluis werd opgewacht door een som bere man die aan een bemanningslid moest vertellen dat diens vrouw vijf weken geleden begraven was." Ook ver meldde dhr. Boogerman dat ook in de laatste periode van de visserij nog velen om het leven waren gekomen door de oorlogshandelingen en het werd stil toen dhr. Boogerman beschreef hoe statig de laatste sloepe, de "Oranje Nassau" de haven uitvoer alsof er een dode werd uit gedragen, het Vingerling als een weduwe achterlatend. De kofjekokertjes zijn met In Zierikzee beginnen vanaf volgende week maandag weer de 'Open kerkda gen'. De Gasthuiskerk wordt op drie middagen opengesteld voor toeristen. Er is een boekentafel aanwezig en tevens wordt een videoband vertoond over de geschiedenis van de kerk. De commissie die deze middagen orga niseert is nog op zoek naar organisten die bereid zijn om gedurende deze mid dagen af en toe het Marcussen-orgel te bespelen. De Open kerkdagen worden gehouden op maandag, woensdag en vrijdag. Wie belangstelling heeft, wordt verzocht con tact op te nemen met Mar van der Veer, tel.(0111)414585. De Open kerkdagen zijn van maandag 1 juli tot en met vrijdag 23 augustus. de vloot meegegaan, je kon ze overal aantreffen, in de Griekse wateren, op de gevaarlijke Moermansk route en in de Caribische Zee, zoals de mariniers had den ze hun werkterrein "zo wijd de wereld strekt." Nadat de vloot verdween kwam er voor de haven een periode van rust en daarna de jachten. Degenen die de visserij hebben gekend werden geplaagd door heimwee zoals Arjanus dat in zijn boek "Zee en eiland" heeft beschreven. "Thans" - zo gebaarde dhr. Boogerman - hebben de oud vissertjes van overal het anker gelicht en zijn met een gevlogen wind naar Middelharnis gekomen en hier zitten ze nu op die his torische straathoek waar elke steen van die boeiende geschiedenis vertelt. Vervolgens ging de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, over tot de - bijzonder originele - onthulling, geassisteerd door Jaap Boogerman (89) uit Dordrecht en Hein Groen (88) uit Middelharnis. Gedrieën hesen ze het fokkezeil dat de kofjekoker nog aan het gezicht onttrok. Terwijl het ventje zichtbaar werd speelde aan de overzijde van de haven Sempre Cres cendo een couplet van het liedje "ferme jongens, stoere knapen" en werd de hol- landse vlag gehesen. Na dit plechtige moment was Middelharnis een inwoner rijker. Het is een "zeuntje" geworden en de roepnaam is "Kofjekokertje". Aanstaande woensdag, 26 juni, is hij jarig; hij wordt dan 25 jaar. Hierbij wil ik de inwoners van Middelharnis felicite ren met de verjaardag van hun "zeuntje" en wil ik al degenen, die de totstandko ming van dit unieke en zeer originele gedenkteken hebben mogelijk gemaakt bedanken voor hun inzet en bijdrage. Middelharnis Jan Both -43- Zo zat een fatsoenlijk mens toch neet naar 'n aander mens te kieken? Vanavond is Gerrit weggebleven. Nou, groot geliek, dat zouden wie allemale doen ast er zo'n rare snuiter in het café zat, die oe maar ankeek en gien stom woord zee. Maar toen begon meester Van Laar te praten. ,Jongens, ik ben hier gisteravond ook ge weest", vertelde hie. Dat wisten wie nog wel. ,JDeze man is een vriend van mij". O, nou ja, dat is best. Een vriend van de meester is ook een vriend van ons. Maar het moet ons toch van het harte dat ie er vreumde vrienden op na houdt, meester. „Deze man is professor". Wij veerden allen op. Prefessor? Nou, dat is neet mis. Dat verklaart metene waariim hie vreumd deed. Die prefessors bent allemaal veuls te ge leerd. Die bent verstrooid. Wat zuukt zo'n geleer de meneer hier dan op de heide? Zo'n prefessor heurt bie zien boeken in plaats van op de heide. De vreemdeling glimlacht en zegt: „Ik zie wat jullie denken". O, nou ja, dat kan wel, tenslotte is het neet alle dagen zo dat er hier zo'n geleerde baas in ons mid den zit, waar of neet? De doomnee is ook nog tamelijk geleerd, neet zo geleerd as 'n prefessor, maar toch veul geleerder as wij. Bovendien, 'n doomnee kan soms ook zo vreumd geleerd praten. Die is soms ook al vers trooid. Die ziet meestal alleen maar de mooiste kanten van het leven. Dat moet men maar eens aan Geert van Boksejan vragen. Jaren geleden - Geert van Boksejan was toen nog 'n jongen van zo'n jaar of vijftien - toen had hij eens een grote mond opgezet tegen de dominee. Geert komt van een grote huishouding. Tien kin deren hebben zijn vader en moeder, in alle eer en deugd, dat wil zeggen tien zijn er nog in het leven, veertien zijn er in totaal geweest. Jaren geleden stond Geert eens met een woedend gezicht de pap te roeren. Dat was meidenwerk, maar vader Mulders had het als straf voor de jong- kerels ingesteld. En als je zo'n stuk of zes jongens hebt, dan is er altijd wel een bij, die iets gedaan heeft, dat niet door de beugel kan, dus er waren paproerklanten in overvloed. En zo stond Geert die avond ook te roeren. Wat hij misdaan had, is niet meer bekend, maar hij moest wel pap roeren en dat stemde hem woedend. En hij werd nog woedender toen de dominee binnen kwam. Het was die dominee, die zo van muziek hield, hij was ook bij de harmonie, iets wat wij maar vreemd vonden. Een dominee hoort tenslotte niet bij de muziek. Maar Geerts vader, de oude Boksejan, was er ook bij en die twee hadden even wat te verhapstukken met elkaar. Dat was gauw gebeurd en toen pakte de dominee zijn oude kachelpijp, die grijs uitgeslagen was van ouderdom en keek eens langs al die kindergezich ten. Dominee was wel een waardig man, hij sprak altijd met galmende stem en de jongsten waren daar bang voor. Geert niet, die heeft nooit ergens ontzag voor gehad; vraag het maar eens aan Freek. De muzikale dominee keek rond en zag zeker alle maal toekomstige leden voor de harmonie van de heide, want hij was merakels gek met muziek. Al die snuitjes waren met devoot blauwe oogjes naar hem opgeheven. „Zo zo", zei hij. „Wat een geze gende huishouding, wat een rijkdom, wat een rijk dom". En moeder Mulders boog dankbaar het hoofd en vader Mulders nam zich voor om eens wat minder hard te vloeken, want daar hield dominee niet van. Maar Geert, toch al kwaad vanwege de paproerde- rij, riep woest uit: „Wat zeg ie, doomnee. Riek- dom? As ik nou de pap neet sta te roeren, kriegt ze ondanks alle riekdom gien vreten vanavond. Want ie zult het ons wel neet brengen". Vader Mulders was meteen zijn goede voornemens vergeten. Hij schetterde dat het buiten te horen was, toen de dominee weg was. Veertien dagen pap roeren was de uiteindelijke straf voor Geert. Ja, die dominee zag alleen maar gezonde kinderen, die zag niet het moeizaam bijeengaren van het voedsel voor zo'n grote meute. Geert heeft altijd gezegd: „De wil gien tien kinder. Niks ervan". „Zo zo, dus meneer is prefessor", zegt Driek ver rast, en hij bekijkt de vreemdeling nog eens goed. Laat Driek nou altied hebben gedacht dat prefes sors luu waren met grieze baarden en minstens tachtig jaren old! Maar deze snuiter is hooguut viefenveertig. „Mijn naam is Somers", zegt de professor met een vriendelijke knik naar de jongkerels. „Onderzuuk ie de heide?" vraagt Hendrik van Bot- terdiene vrijmoedig. „Nee nee", glimlacht meester Van Laar meteen. „De professor onderzoekt mensen". „Dus 'n dokter?" ,JMee", mengt Somers zich erin. „De heet heel def tig parapsycholoog". De oren tuiten en Frits zegt ongegeneerd: „Gooit maar in mien pet; zuuk ik het morgen wel uut, beur". Somers grinnikt: „Om het wat eenvoudiger te zeg gen: ik ben iemand, die onder ander visioenen on derzoekt, zoals een van jullie dat wel 'ns heeft". „O, dus daarum zat ie Gerrit Sillevius zo op te ne men", roept Geert van Boksejan uit. „Zo zo, zuuk ie zulke dingen uut. Dat is neet goed. Daar moet een mens afblieven". Driek valt de jongkerel bij. „Ja, dat ben ik met oe eens. Geert. Een mense moet neet alles willen weten. Zulke visioenen worden Gerrit van hoger hand opgelegd. Daar moet een mens de neus neet insteken". „Zo denk ik er niet over", zegt de professor rustig. „Want een heleboel dingen, die wij voor abnor maal of bovennatuurlijk aanzien, zijn in wezen heel normale dingen. Daarom wil ik die jonge man graag eens meenemen naar Amsterdam". Wat? Gerrit vort naar Amsterdam? Dat geet te ver. Gerrit heurt thuus op de heide, neet in die grote stad Amsterdam! Daar voelt iemand van de heide zich toch nooit op sien gemak! Meester Van Laar drinkt zijn borrel op en staat op. „Wij gaan maar even naar Silvius". Somers volgt hem meteen. De deur klapt achter hen dicht en de achterblijvenden kijken elkaar on gerust aan. Wat bezielt meester Van Laar om zulk vreumd spul an te halen? Hie liekt wel gek! Maar as Gerrit vortgeet naar Amsterdam, nou, dan zult de jongke rels nog wel effen met Gerrit praten. Hie kan toch neet aarden in Amsterdam. Daar heurt 'n jongen van,de heide neet thuus. Meester Van Laar vindt Gerrit in zijn huisje. Als hij op de ramen tikt, duurt het even voor de deur opengaat. „Wie is daar?" klinkt het. „Meester Van Laar. Kunnen we je even spreken, Gerrit?" Gerrit heeft daar weinig lust in. Janneke zit bij de kachel en Bram en hij spelen net een spelletje do mino. Maar goed, als de heren dat dan graag wil len, nou, laten ze dan maar biimenkomen. Bram en Janneke gaan maar een eindje wandelen. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3