Kritische avond in Raad Goedereede Slogan ISGO-afvalproject: „Opruimen en sorteren, dat moeten we proberen" Jaaruitvoering Muziekscliool Goeree-Overfiaicicee Grote rommel en verkoopmarkt Aanhouding handelaar verdovende middelen Roep om beter onderbouwde raadsvoorstellen Het profiel van eilandbreed muziekonderwijs en de kracht van samenspel Het was bijna middernacht toen burgemeester C. Sinke van Goede reede de raadsvergadering van 20 juni afsloot. Ruim vier uren had den de raadsleden nodig voor het afwerken van een agenda met totaal 26 onderwerpen. Lange en steeds kritischer discussies bepaal den de duur en de sfeer van deze raadsvergadering. Niet om voor stellen tegen te houden zo bleek het, maar om het College van Bur gemeester en Wethouders duidelijk te maken dat raadsvoorstellen fi nancieel goed onderbouwd dienen te zyn. Winkels niet op zondag open De eerste discussies verliepen in een vriendelijice sfeer. Over de nieuwe winkeltijdenverordening zoals die door het College van B en W werd voorgesteld liepen de meningen voorspelbaar uiteen. De SGP kon in stemmen met de verordening die voor ziet in een ruimere openstelling van win kels, met uitzondering van de zondag. Verenigd Gemeentebelang en PvdA had den het ook goed gevonden als de veror dening - op basis van de nieuwe Win keltijdenwet - openstelling van winkels op zondag in de recreatieparken moge lijk had gemaakt. De VVD pleitte voor het laatste, o.a. omdat de kampwinkel een koelkastfunktie heeft voor de toeris ten. De heer Den Hollander: „Produkten die wij 's zondags uit onze koelkasten halen, willen de toeristen uit de kamp winkel kunnen betrekken". Zeker met de warme zomers van de laatste jaren vond de VVD dat in recreatieparken op zon dag meer eerste levensbehoeften dan brood en banket verkrijgbaar moeten zijn. Deze argumenten spraken de SGP echter niet aan. „Winkels open op zondag, in clusief op recreatieterreinen, is voor de SGP onbespreekbaar", verwoordde de heer Lokker het standpunt van zijn frak- tie. Behalve de zondagsrust was voor de SGP de positie van de kleine winkelier een punt van zorg. Door de nieuwe Winkeltijdenwet ziet de SGP de kleine winkelier in de verdruk king komen en verdrongen worden door het grootwinkelbedrijf. Eenzelfde mening was de RPF toege daan. De heer Moerkerk zei blij te zijn met de verordening zoals die werd voor- gesteld en aangenomen. Draagvlak voor verzelfstandiging visafslag Geen verrassingen ook bij de bespreking van het voorstel van B en W om de eer ste stap te zetten op de weg naar verzelf standiging van de gemeentelijke visaf slag, aan welk onderwerp in de vrijdag editie van deze krant uitgebreid aandacht wordt besteed. Brede steun was er in de gemeenteraad voor dit collegevoorstel te vinden. Ook over een gebiedsgerichte aanpak van de Kop van Goeree waren de raads leden het aardig met het College en met elkaar eens. Samen met de provincie Zuid-Holland zal het gebied van de Kop van Goeree worden bekeken op het ter rein van milieu, landbouw, natuur, re creatie en andere belangen. De door de provincie voorgestelde aanpak stond College en raad wel aan. De projectorga nisatie wilde men graag eenvoudiger, met minder commissies, werkgroepen en wat dies meer zij. Geen windmolens in Eendragtspolder Met de grootst mogelijke meerderheid werd het raadsvoorstel aangenomen om niet over te gaan tot het nemen van een voorbereidingsbesluit dat plaatsing van windmolens in de Eendragtspolder mo gelijk zou maken. Alleen de heer Grin- wis vond dat windmolens daar moeten kunnen, al zou hij ze liever in de buurt van de haven van Stellendam zien dan in de Eendragtspolder. De heer Van Oosterom zei dat het CDA niet onsympathiek staat tegenover de doelstelling van Deltawind, maar: „Voor ons niet op die plaats. Probeer een ande re plek te vinden, bij andere kustwerken rond de haven". De overige raadsfrakties dachten er on geveer net zo over. De PvdA wilde nu wel met het collegevoorstel meegaan, maar de weg naar de lokatie Eendragts polder niet afsluiten als zou blijken dat het bij de haven niet kan. Wethouder Klepper zegde toe nog eens goed te zul len bekijken of er bij de haven mogelijk heden zijn en daarover met Deltawind te zullen spreken. De VVD verklaarde zich volledig eens met het collegevoorstel. Den Hollander: Laten we met Goeree-Overflakkee voorzichtig zijn, als je ziet wat er al rondom ons staat". Midgetgolfbaan Met de stemmen van RPF en VVD tegen nam de raad wel een voorbereidingsbe sluit voor de aanleg van een midgetgolf baan aan de Oude Nieuwlandseweg in Ouddorp op een stukje grond in het lan delijk gebied. De aanleg van deze voor een ieder toegankelijke midgetgolfbaan werd door de meerderheid van de raad als een welkome kwaliteitsverbetering van de recreatieve voorzieningen in de gemeente beschouwd. De RPF vreesde overlast voor de omwonenden, de VVD eveneens. De midgetgolfbaan op deze lokatie past in het Beleidsplan Recreatie en Toerisme van de gemeente. Bij de nieuwe bestemming van het per ceel grond moet wel geprobeerd worden de bestemming 'Midgetgolf' goed af te dekken, zo was een algemeen signaal uit de raad. Eén van de voorwaarden voor de aanleg van de baan is een parkeervoorziening op eigen terrein voor 30 auto's, teineinde voor de omwonenden parkeeroverlast vanwege de midgetgolfbaan te voorko men. De eigenaar/uitbater van de mid getgolfbaan heeft verklaard dat de baan niet op zondag geopend zal zijn. Pompstation tegenover Vliedberg Twijfels rezen bij de behandeling van een voorbereidingsbesluit voor vernieu wing en uitbreiding van het Shellpomp- station in Ouddorp. Recentelijk was de vraag opgekomen hoe één en ander zich verdraagt met toekomstige ontwikkelin gen in de bejaardenzorg waarmee ook verzorgingshuis De Vliedberg te maken zal krijgen. De raad had het gevoel dat het beter was het voorstel aan te houden tot een volgende vergadering. Wethou der Klepper was meteen bereid het voor stel terug te nemen. Aanzwellende kritiek De discussie begon een kritische kant op te gaan bij het voorstel een krediet van ƒ65.000,- beschikbaar te stellen voor uit breiding van de warmte-krachtunits van zwembad 't Zuiderdiep. Hoewel in het raadsvoorstel stond berekend dat deze investering een behoorlijke besparing van de energiekosten op zal leveren, had de heer Grinwis een vraagje aan het adres van wethouder Visser. „Dramt de wethouder niet te veel door? Zijn wij wel kritisch genoeg ten opzichte van u?" Wethouder Visser leek daar niet zo mee te zitten: „Als je maar vóór wilt stem men". Dat gebeurde, maar bij het volgende punt kreeg Visser een golf van kritiek te Aan de op 12 juni jl. door het Intergemeentelijk Samen werkingsverband Goeree-Overflakkee georganiseerde af- valinzamelochtend hebben bijna 800 leerlingen van 23 scholen meegedaan. Het ISGO gaat in de toekomst in een schoolproject op verschillende manieren meer aandacht aan afval en milieu geven. Voor dit schoolproject zocht men een slogan en daarom mocht elke groep die deelnam aan de actie op 12 juni een slogan insturen. Uit de vele in gezonden leuzen is gekozen voor de slogan: 'Opruimen en sorteren, dat moeten we proberen'. Moeilijke keuze Direct na afloop van de inzamelochtend op 12 juni jl. zijn alle slogans op een rijtje gezet. De zestien medewerkers van het ISGO waren allemaal heel nieuwsgierig naar de creaties van de leerlingen. De ene leuze ging meer in op het zwerfvuil, de ander op de situatie op Goeree-Overflakkee. Met zoveel spitse, humoristische, creatieve, treffende vondsten was het al met al geen gemakkelijke keuze. Kort en krachtig Nadat meerdere mensen een keuze gemaakt hadden kwam de slogan 'Opruimen en sorteren, dat moeten we proberen' als beste uit de bus. Deze slogan is kort, rijmt en geeft rond het brede gebied van het milieu in een notedop aan waar het eigenlijk om gaat. Met recht kort en krachtig. Daarmee kan ze een herinnering en/of extra stimulans zijn tot het inzamelen van afval en het gescheiden inzamelen van afval. Daarbij richt de slogan zich niet specifiek op zwerfvuil, waardoor ze bruik baar is voor meerdere projecten over afval en milieu. Op alle brieven e.d. rond het komende schoolproject zal deze slogan als motto gebruikt worden. Schoolreisje AVR De winnende slogan is verzonnen door de groep van meester De Winter van de School met de Bijbel in Sommelsdijk. In overleg met de school wil het ISGO de prijs graag met een feestelijk tintje overhandigen aan de winnaar(s). Als prijs gaat deze groep nl. op korte termijn samen op schoolreisje naar de Afvalverwerkingsinstallatie in Rotterdam. Daar zullen de leer lingen kunnen zien hoe het afval van o.a. Goeree-Overflakkee verwerkt wordt: de aanvoer per schip, de verbranding in grote ovens, etc. Schoolproject ISGO Met dit eerste project heeft het ISGO een aanloop genomen tot een afval-schoolproject. Zoals gezegd wil het ISGO samen met de scholen meer aandacht geven aan thema's als afval en milieu, bijv. aan de hand van een afvalkalender. Wil men voor de toe komst een schoner milieu bereiken dan is het zaak de komende generatie(s) van de noodzaak hiervan te overtuigen en dat is de schooljeugd. Via de leerlingen worden ook de gezinnen bereikt en zo slaat men twee vliegen in een lap. Een beter milieu begint nog steeds bij jezelf en dat geldt voor ieder van ons. verduren. Een post van ƒ255.000,- voor het aanleggen van een bronwatersysteem voor het zwembad ging niet zo gemakke lijk door de raad als de wethouder zich wellicht had voorgesteld. De heer Bakelaar zei dat de PvdA een betere onderbouwing van het raadsvoor stel had gewenst. De onderhoudskosten van het bronwatersysteem waren niet duidelijk. De heer Den Hollander kon wel met het voorstel meegaan maar waarschuwde toch tegen een open-eind- verhaal. De heer Grinwis onderschreef de kritiek van de PvdA: ,,We hebben gevraagd naar meer achtergrondinformatie". Ook de heer Moerkerk wou een betere onder bouwing van het voorstel; er was door het college immers een uitgebreide rap portage beloofd? Wethouder Visser weersprak dat het raadsvoorstel niet goed was voorbereid en was zichtbaar ontstemd over de kriti sche geluiden uit de raad. De heer Bake laar bleef echter om antwoord vragen en om een goed afgerond raadsvoorstel. Schorsing Ook de heer Moerkerk hield in tweede instantie zijn kritiek staande. Hij stond 200% achter een bronwatersysteem maar wilde wel een uitgekristalliseerd kosten plaatje. De heer Grinwis had de indruk dat de wethouder had ingeschat dat het toch wel door de raad zou komen. De vraag bleef echter: „Is de financiële in formatievoorziening voldoende?" Wethouder Visser vond stellig van wel. Volgens hem was het kostenplaatje zo duidelijk als het maar kon en kon hij meer gegevens niet geven. Het bronwa tersysteem is tot op heden toegepast in Sliedrecht en Overschie en daar zijn ze er enthousiast over, wist de wethouder. Tussen wethouder en raadsleden bleef er een verschil van mening over 'gefun deerde informatie'. SGP en CDA vielen de wethouder niet af, al leek het erop dat ook hen meer fi nanciële informatie niet onwelgevallig zou zijn. De heer Grinwis stelde voor het voorstel aan te houden en het eerst in commissie verband te bespreken. De PvdA steunde dat, waarop het CDA om schorsing vroeg. Tijdens de schor sing werd een soort instant-commissie- vergadering in de hal gehouden. Toen bleek een meerderheid van de raad be reid het voorstel aan te nemen. Grinwis zei dat het voor zijn fraktie het belang rijkst was dat er een signaal was afgege ven dat raadsvoorstellen beter moeten worden voorbereid en financieel onder bouwd. Wethouder Visser kwalificeerde de kri tiek van de heer Grinwis als 'gezeur' en stelde de raadsleden gerust: „Er hoeft geen angst te wezen, dit is een goede zaak". De heer Bakelaar legde een stemverkla ring af dat de PvdA meer informatie had gewild: ,,Wij willen signaleren dat we een goed voorbereid, compleet raads voorstel willen krijgen". Koude douche Een kritische kanttekening van de heer Bakelaar bij het volgende voorstel om ƒ306.000.- beschikbaar te stellen voor de aanleg van drie stoomcabines en vier hotwhirlpoolbaden in het zwembad, leek een koude douche op het enthousiasme waarmee wethouder Visser dit voorstel in de raad had weten te krijgen. De heer Visser schoot uit zijn slof tegen Bake laar: „Je moet niet zo moeilijk doen over financiën bij zoiets dat zo belangrijk is voor de gemeente". De wethouder deed een beroep op het gemeentelijk eergevoel door de raad voor te houden dat men met de Turkse baden en whirlpools in de gemeente Goedereede iets heeft dat men in de om liggende gemeenten niet heeft: „Niet in Middelhamis en niet in Hellevoetsluis". In het zwembad te Stellendam kan men een stoombad nemen raison van ƒ2,- een hotwhirlpoolbad kost hetzelfde. De stoomcabines zijn tweepersoons. Op ver zoek van de SGP zal na korte tijd een overzicht van het gebruik van deze voor ziening worden gemaakt, omdat wellicht een aanpassing van de tarieven nodig is. Renovatie 't Haegse Huus Voor de renovatie van 't Haegse Huus in Stellendam bleek een bedrag van 1.700.000,- niet toereikend. Ook na het doorvoeren van forse bezuinigingen op het renovatieplan moest de raad een aan vullend krediet van ƒ292.000,- worden gevraagd. CDA en PvdA waren toch wel geschrokken van de aanvullende kosten. Kritiek nu ook van de zijde van de SGP. De heer B. L. Noorthoek zei kritisch te staan tegenover de voorbereiding van het raadsvoorstel. „Van het begin af aan tot nu toe heeft het zeker geen schoonheids prijs verdiend". Wethouder Visser begreep dat wel, maar ging er niet dieper op in. De reactie van wethouder Visser deed de heer Moerkerk opmerken: „Ik heb be wondering voor de manier waarop Vis ser zich weet te onthouden van antwoor den die hij moet geven". Hij constateer de dat de raad er iedere keer weer in trapt. Vreemd zaakje Onverholen kritiek op de financiële on derbouwing van een raadsvoorstel ten slotte ook van de kant van 's wethouders eigen CDA. In de vorige raadsvergadering was door het College om een krediet van ƒ63.000,- gevraagd voor het aanbrengen van zon wering aan schoolgebouwen. Omdat men in de raad het voorstel toen slecht Nieuw Gemengd Ensemble Leerlingen en docenten van de regionale muziekschool hebben ook dit jaar weer een pluimpje verdiend. Onder directie van Rinus Verhage maakten ze van de Grote Jaaruitvoering op 22 juni een gaaf geheel van individuele kwaliteiten en gezamenlijk kunnen. Veelkleurig In een veelomvattend programma kwa men alle facetten van het onderwijs aan de muziekschool tot hun recht; met een rijke schakering in instrumenten, muziekstukken en musici. Het Groot Blokfluitensemble van docen te Elly Bakker opende het programma voorbeeldig met vier delen uit de Kleine Suite van Doppelbauer, waarna viool- leerlinge Maria Kieviet imponeerde met een Concertino van Seitz. Uit de toelich ting van de presentatoren van de jaaruit voering bleek dat Maria pas anderhalf jaar vioolles heeft. De overige vioolleerlingen van Marie José Beks zorgden voor een verrassende binnenkomer met vrolijke danswijsjes. Bij elkaar een mooie vioolklas die in de loop der jaren duidelijk is gegroeid. Dwarsfluit speelden Erica Verhage, Hanke van Leeuwen en Suzanne van Heiningen, leerlingen van Cees Veer man. Zij lieten horen hoet het muziekon- derricht begint en hoe ver men daarmee komen kan. Stuk voor stuk boeiende prestaties op diverse niveau's. De gitaristen Bas Keuvelaar en Theo Meyer vertolkten een pittig stuk Zuid- Amerikaanse volksmuziek. Twee andere gitaarleerlingen van Marie Anne Gub- bels brachten popmuziek ten gehore. Dat waren Martine Krouwel en Matthijs Hendriks (basgitaar). Beide duo's lever den goed werk. Ook zang Voor het eerst deden zangleerlingen als Vocaal Ensemble aan de jaaruitvoering mee. Onder leiding van docente Els Kloos presenteerde dit ensemble, dat overwegend uit volwassenen bestaat, zich overtuigend. Keyboardspel viel op de jaaruitvoeringen altijd al te beluisteren, maar ook hier was sprake van groei in muzikaliteit en tech niek. Suzanna Boelaars en Petra de Jong speelden solo, Casper Gebuis begeleidde dwarsfluitiste Annelies Kievit. Vermeld mag worden dat de keyboardleerlingen zelfstandig acte de presence gaven omdat hun docent Cees Tijjsen verhinderd was de jaaruitvoering bij te wonen. Jeugdige zangers stalen de show met het optreden van de AMV-klassen van Marjan Meeusen. Ook instrumentaal zat er al een mooie lijn in het optreden van deze groep kinderen rond zeven jaar, die zich aandiende als de muzikale toe komstbelofte van Goeree-Overflakkee. NIEUWE TONGE Waar: In- en rondom Hervormd Centrum Elim Wanneen Op D.V. zaterdag 29 juni van 9.30 tot 15.00 uur. Met o.a.: - tweedehands spullen - oude boeken - nieuwe haring gebakken vis - Oudhollandse wafels/ paimekoeken - kaas raden - boodschappenmand - spellenhoek voor de jeugd - rijden met paard en open huifkar - bloemen - sjoelen/spijkerslaan/zagen - patat/snacks/slaatjes - advocaat/kruukplaetjes/ cake - grabbelton - ijsjes enz. enz. Opbrengst bestemd voor: GZB Mbuma, Kom over en Help en de Bonisa Zending. Graag tot ziens op onze markt y V Het Kompas onderbouwd vond werd het door het col lege teruggenomen. Het voorstel dat nu aan de raad werd aangeboden behelsde een krediet van 154.000,- en veel ramen. De heer Koese van het CDA zei: „Ik vind het een vreemd zaakje, met al die ramen". De heer Bakelaar vond het ook een vreemd zaakje en er ontstond een woor denwisseling over ramen waar al dan niet de hele dag de zon op staat. Koese vond het vreemd dat over de zon wering eerst een financieel rapport ge maakt was en daarna pas technisch. Bakelaar verweet het college 'steeds halfbakken raadsvoorstellen'. Visser bestreed dat en zei dat de raads voorstellen helemaal gebakken waren. Hoe het met de zonuren van de ramen zat bleef duister. Al die zonneschermen voor al die ramen leken even zo vele rookgordijnen waar achter de antwoorden op de vragen uit de raad verborgen bleven. Maar, een vreemd zaakje of niet, ook dit voorstel werd zon der stemming aanvaard. Wethouder Visser heeft kennelijk onbe perkt krediet in Goerees' raad. Na de pauze kon Rinus Verhage niet zonder trots een nieuw ensemble aan kondigen, het eerste gemengd ensemble van de muziekschool. Het ensemble is september jongstleden van start gegaan onder leiding van Wim Soeters en telt ongeveer twintig leden, die op vrijdagavond repeteren. Versterkt met enige gastmusici presenteerde het Gemengd Ensemble zich veelbelovend met werken van Bach en Dowland. Volgens de heer Verhage kan het Gemengd Ensemble nog diverse musici gebruiken. Instrumenten op dit moment in het ensemble vertegenwoordigd, zijn: dwarsfluit, viool, hobo, altsaxofoon, fagot, cello, gitaar, slaggitaar, basgitaar, mandoline, accordeon en piano. Enkele solisten Terwijl de nadruk bijd e jaaruitvoering van de muziekschool op samenspel lag, omdat daarin juist ook de kracht van het instituut ligt, waren er ook de nodige solisten. Na de pauze waren dat drie pianoleerlingen van Piet Westhoeve. Basisschoolleerling Johan van der Valk bleek zich in zijn pianospel weer verder te hebben ontwikkeld en speelde een Sonatine in D van I. Pleyel. Over het pianospel van Carolina den Hertog zegt de Flakkeese kwalificatie 'butengeweun' eigenlijk alles. Iedereen werd stil van haar vertolking van de Tweede Wals, opus 34 van Chopin, „'t Ging lekker', zei Carolina er zelf van. Van een heel ander genre, maar met even veel verve gespeeld, was een jazz-impro- visatie van Bjom van Nimwegen. Gitaar- en blokfluitensembles De gevorderde gitaristen van het Flakkeese Gitaar Ensemble onder leiding van Leo Verkerk brachten gevarieerde muziek: Rondo van Giuliani en Original Rags van S. Joplin. Ook dit ensemble oogstte veel waardering voor harmonieus samenspel. Het Blokfluit Ensemble 'Tibiarum Cantus' van Elly Bakker deed z'n naam eer aan: de fluiten zongen. Het ensemble manifesteerde zich al eerder als een visi tekaartje van de muziekschool Goeree- Overflakkee bij speciale gelegenheden buiten de muziekschool. Rinus Verhage vertelde dat 'Tibiarum Cantus' op 29 juni een optreden verzorgt in de toren van Ouddorp, in samenwer king met het Ouddorps Museum. Verhage sprak er zijn waardering over uit dat met medewerking van de gemeen te Middelharnis onder meer tenor- en basblokfluiten door de school konden worden aangeschaft. Het zijn instrumen ten die de financiële draagkracht van de gemiddelde particulier te boven gaan en die heel belangrijk zijn voor de muzikale kleur van het muziekschoolensemble. Het Muziekschoolorkest Evenals voorgaande jaren zorgde het Muziekschoolorkest onder leiding van Piet Westhoeve voor een bijzondere afsluiting van het programma. Dit gele- genheidsorkest was ook nu weer groter geworden en vulde bijna het hele paiium van de aula van de Technische School in Middelhamis. Steeds meer leerlingen van de muziek school en van buiten de muziekschool bundelen hun kunnen voor een glanzen de utivoering van zeer uiteenlopende muziekstukken. Het duurde wel even voordat alle orkestleden gezeten waren en gestemd hadden, maar toen speelden ze ook als de besten. „Zo'n orkest, waarin iedereen van heel Goeree-Overflakkee mee kan spelen, is intergemeentelijke samenwerking op z'n mooist', constateerde na afloop de voor zitter van het muziekschoolbestuur Pau Heerschap. Het Muziekschoolorkest herhaalt zijn optreden op zaterdagmiddag 31 augustus op het Diekhuusplein in Middelhamis. Afgelopen vrgdagavond omstreeks 20.00 uur werden in de omgeving van de Oostdijk te Sommelsdijk twee personen aangehouden op verdenking van handel in verdo vende middelen. Na onderzoek bleek een 23-jarige man uit Sommelsdijk in het bezit te zijn van een handelsvoorraad verdovende midde len, die bestond uit xtc-pillen. Zowel in het voertuig van de man, als in zijn woning werd nog een gedeelte van de waar aangetroffen. De man werd in ver zekering gesteld en zijn voertuig werd in beslag genomen. De andere aangehou den man werd na verhoor heengezonden. Mede naar aanleiding van het directe contact dat de politie heeft opgebouwd in de buurtgesprekken met de bevolking van Sommelsdijk, waarin over veiligheid in de directe woonomgeving werd gesproken, werd deze actie voorbereid door de plaatselijke politie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 2