waterschap Goeree-Overflakkee en land Ook de jaarrekening in bal Waterschappen werken al sinds mensenheugenis aan A^^m^miS het in balans houden van water en land. Bij een te lage waterstand verdort het groen, is de water^ ^Vf^^^c^Ó^/jr stand te hoog dan ontstaat schade aan de ge wassen. Met name in een door water om ringd land als Nederland is het werken aan de juiste balans erg belangrijk. ledere gulden verantwoord besteed De drie hoofdtaken doorgelicht Financieel voordeel Herziening peilbesluiten Kilhaven en Witte Brug Waterschap heeft ook regelgeving wegen in eigen beheer Integraal Waterbeheers plan Zuid-Holland-zuid Evaluatienota 1995 B(l)oeiende contacten Andere agendapunten In het kort gezegd zorgt het waterschap Goeree-Overflakkee ervoor dat de voeten droog blijven, er voldoende water is op de juiste plekken, de wegen veilig zijn en natuur en milieu wor den beschermd. Daar heeft u allen baat bij. En daarom draagt u allen een financieel steentje bij in de vorm van waterschaps belasting. Deze belastinggelden 8,7 miljoen) en de rijks bijdrage in het wegbeheer via het gemeentefonds 4,9 miljoen) - de zogenaamde WHW-gelden (Wet Herverdeling Wegenbe- heer) - vormen de belangrijkste inkomstenbronnen voor het waterschap. In 1995 kon ruim 15 miljoen gulden worden be steed. Alhoewel het een flink bedrag betreft, is het gezien het uitgebreide takenpakket een ingewikkelde klus de touwtjes slui tend aan elkaar te knopen. Wat is er precies met het belastinggeld gebeurd? In de begroting voor het jaar 1995 wordt een inschatting van de financiën per hoofdtaak beschreven: waterkeringszorg, waterkwantiteits- beheer en wegenbeheer Het waterschap heeft voor elk van deze drie taken een eigen budget op de begroting staan. Met dit bud get kunnen de werkzaamheden efficiënt én effectief worden uitge voerd In de jaarrekening kunt u lezen hoe dit is gedaan. Vorig jaar vond u voor het eerst een belastingaanslag voor de taken van het waterschap Goeree-Overflakkee in uw brievenbus. Zo betaalt u gedeeltelijk mee aan het zo goed mogelijk kunnen uitvoeren van die taken. Daar heeft u belang bij én daar is geld voor nodig. Met andere woorden, om de balans tussen water en land optimaal te laten zijn, is een goede balans in te ontvangen en te besteden gelden een voorwaarde. Op deze pagina wordt onder andere de jaarrekening van het waterschap besproken. Waterkeringszorg heeft als belangrijkste taak het gebied te beschermen met dijken en andere waterkeringen tegen over stromingen en wateroverlast. Er zijn het afgelopen jaar hogere kosten dan begroot gemaakt aan het onderhoud van de water keringen. Daartegenover stond een hogere rijksbijdrage dan oorspronkelijk was gepland. Waterkwantiteitsbeheer zorgt ervoor dat het oppervlaktewater op het juiste niveau wordt gehouden door een goede aan- en afvoer van water via bemaling. De kosten liepen op door hogere energieprijzen en meer maaluren overdag als gevolg van de hevige regenval in het voorjaar van 1995. Meer maaluren betekende ook meer mankracht, dus hogere personeelskosten. Ook aan betuiningen (beschoeiingen) van de taluds werd meer uitgegeven dan ingeschat. Het voorkomen van inzakken van taluds blijkt een terugkerend en moeilijk op te lossen probleem te zijn. Wegenbeheer zorgt er voor dat (bijna) alle wegen en fietspaden buiten de bebouwde kom door het waterschap worden onder houden en waar nodig worden aangelegd of verbeterd. In 1995 is veel geld besteed aan het voor eens en altijd laten opknappen van wegen die aan het openbare verkeer zijn onttrokken. Dit is gebeurd door de ruilverkaveling Flakkee. De extra gelden voor het opknappen konden uit de bestemmingsreserves worden opgenomen.Voor de verkeersregeling en -veiligheid is in 1995 ten aanzien van de openbare verlichting een hogere bijdrage aan derden betaald. Naast het financieel op rolletjes laten lopen van de dagelijkse gang van zaken is door het waterschap tevens geïnvesteerd in een aantal projecten. Bij de Tweede Hamerd is een taludvoorziening aangebracht, de boezemkade onder OudeTonge is opgehoogd, er is geld uitgegeven aan de automatisering van een aantal gemalen en de nieuwbouw van gemaal De Haas van Dorsser in OudeTonge werd gerealiseerd. Hoewel er meer geld is uitgegeven dan begroot, is er toch geld over Het voordelige eindresultaat bedraagt 250.000,- Deze financiële meevaller is voor een deel te danken aan: het tegen gunstige prijzen laten verwerken van koudasfalt, lagere kapitaal- lasten van wegen ondermeer door de gunstige rentestand, ho gere opbrengst wateromslagen en hogere subsidie WHW- gelden. Het financiële voordeel is echter ook veroorzaakt door de gewijzigde omslagsystematiek. Het waterschap houdt bij de vaststelling van het te betalen bedrag rekening met de belangen die eenieder heeft bij de verschillende werkzaamheden. Eigena ren van gebouwen (zakelijk gebouwd) betalen een bedrag aan waterschapsbelasting dat Is berekend op basis van de econo mische waarde van die gebouwen. Grondeigenaren (zakelijk onge bouwd) betalen een bedrag dat is gebaseerd op de omvang van hun stuk land. Gebruikers van woonruimte (ingezetenen) beta len een vast bedrag per wooneenheid. Bij het opstellen van de begroting van 1995 kon nog geen zuivere inschatting worden gemaakt van de in de omslag te betrekken oppervlakte ongebouwd. Uiteindelijk is ca. 560 ha. meer dan in geschat aangeslagen. Dit leverde een voordeel op van ca. 153.000,- In de vergadering op 28 juni stellen dijkgraaf en heemraden het algemene bestuur voor het positieve eindresultaat aan de algeme ne reserves (per onderdeel) toe te voegen. Waterkwantiteits beheer ontvangt 45.000,- 18%), wegenbeheer 95.000,- (38%) en waterkeringszorg ontvangt I 10.000,- (44%). Dit om moge lijke tegenvallers in de toekomst op te kunnen vangen. Het afgelopen jaar had het waterschap dus maar een bepaalde hoeveelheid geld uit te geven. Het blijft onmogelijk alles uit te voeren wat wenselijk is. Door prioriteiten te stellen wordt ge tracht elke gulden zo goed mogelijk bij te laten dragen aan het beheer van water en milieu in uw omgeving. Voor 1995 is het waterschap daar zeker in geslaagd. Binnenkort zal Ouddorp-West worden heringericht. Hiervoor moet ook de waterhuishouding worden aangepastDit kan al leen door de huidige peilbesluiten te herzien. Het gaat om de peilbesluiten voor het bemalingsgebied Kilhaven en het weste lijk deel van het bemalingsgebied Witte Brug. Het gebied Kilhaven heeft als belangrijkste functies landbouw, natuur en recreatie. De peilbesluiten worden zodanig herzien dat de grondwaterstand hoger wordt. Dit komt de bodem en daarmee de natuurwaarden en de landbouw ten goede. Het vergroten van de waterdiepte als gevolg van de peilverhoging zal leiden tot een forse verbetering van de waterkwaliteit en tot verzoeting van het water (omdat de brakke kwel in de lage strandpolders afneemt). Witte Brug heeft naast landbouw en natuur ook wonen als func tie. De peilaanpassingen zullen geen gevolgen hebben voor de bebouwing. Er wordt tevens rekening gehouden met de stabili teit van de wegen. Om het extra water goed te kunnen bewaren ten behoeve van de hoge grondwaterstand, worden vijf stuwen geplaatst. Het voorstel om deze peilbesluiten te herzien wordt tijdens de vergadering op 28 juni behandeld. Tijdens de vergadering van 28 juni wordt een voorstel gedaan om een wegenverordening voor Goeree-Overflakkee vast te stellen. In de verordening staan regels voor vsraterschap, gemeente en particulier over de beheers- en onderhoudsbelangen: wie moet wat doen en wanneer Naleving van die regels be vordert de instandhouding, de bruikbaarheid en de veiligheid van wegen. De regels gelden bijvoorbeeld ten aanzien van beplanting aan de kant van de weg, het plaatsen van caravans of tenten op de weg of het berijden van de weg met modder, klei of mest aan de wielen. Waterschap Goeree-Overflakkee zorgt voor de aanleg en het onderhoud van bijna alle wegen buiten de bebouwde kom. Een aantal wegen buiten de bebouwde kom heeft de pro vincie in haar beheer Op dit moment vallen de wegen van het waterschap nog onder de Provinciale wegenverordening Zuid-Holland. Met de vaststelling van de Wegenverordening voor Goeree-Overflakkee heeft het water schap een eigen regelgeving. Op 28 juni wordt hierover een beslissing genomen. In de periode 1992-1997 is een omvangrijk netwerk tussen water schappen onderling en waterschappen en andere organisaties ontstaan. Dit is een uitvloeisel van de wens meer samen te wer ken. In gezamenlijkheid zijn natuurvriendelijke oevers aangelegd, peilbesluiten herzien (zonder wezenlijke aantasting van de agra rische bedrijfsvoering en de bedrijfsopbrengsten) en rampen plannen (dijkbeveiliging) opgesteld. Dit alles is gebeurd nadat de zeven waterschappen in Zuid-Hol land-zuid in 1990 een intentieverklaring ondertekenden om de al bestaande samenwerking te versterken. Die samenwerking mondde allereerst uit in het gezamenlijk opstellen van een Inte graal Waterbeheersplan. Dit plan heeft als algemene doelstelling bij te dragen aan een gezond leefmilieu en heeft betrekking op de periode 1992-1997, De uitvoering van het Integraal Waterbe heersplan is vertaald in 160 actiepunten en 44 projecten. De evaluatienota over dit plan wordt in de vergadering van 28 juni besproken. Geconstateerd wordt dat per I januari 1996 onge veer een kwart van de actiepunten is afgerond, en een kwart bijna tot een einde is gekomen. Aan de projecten is hard ge werkt. Meer dan de helft daarvan heeft de eindstreep gehaald. Het versterken van de samenwerking is eveneens geslaagd. Met behulp van de resultaten uit deze evaluatienota wordt een nieuw Integraal Waterbeheersplan voor de periode 1998-2003 opgesteld. De openbare vergadering van het algemeen bestuur van het waterschap Goeree-Overflakkee behandelt tijdens de vergadering op vrijdag 28 juni de jaarrekening van 1995. Met de jaarrekening wordt verantwoording over de uitgoven afgelegd aan de geldgevers. Andere onderwerpen die worden besproken zijn: het evaluatierapport Integraal Waterbeheersplan Zuid-Holland-zuid, de Wegen verordening Goeree-Overflakkee en de herziening van de peilbesluiten Kilhaven en Witte Brug. De vergodering begint om 14.00 uur in het water- schapshuis in Middelharnis en is voor iedereen toegankelijk. Het viQterschap en de Vereniging voor Natuur- en Landschaps bescherming Goeree-Overflakkee hebben voor het eerst de kop pen bij elkaar gestoken. De raakvlakken tussen beide partijen werden besproken, waarbij te denken valt aan het beplantingen- plan bij een ruilverkaveling. De intentie is twee keer per jaar bij elkaar te komen. Het waterschap is op 12 en 13 juli aanwezig op de Agrarische Manifestatie in Den Bommel. Het doel is bezoekers een duidelijk beeld te geven hoe de agrarische sector tegenwoordig functio neert En hoe de sector toewerkt naar het pro duceren van een kwaliteitsprodukt met oog voor natuur en milieu. - Per I september 1996 gaat dijkgraaf H.LVan Kampenhout met pensioen. Zijn op volger, de heer ing. D.C.Goekoop lal op dezelf de datum waar mogelijk zijn functies overne men. - Een voorstel voor een begrotingswijziging voor een aantal posten waaronder 'gladheidsbe- strijding' en "overig onderhoud wegen'.Tijdens de strenge winterperiode werd er aanzienlijk meer gestrooid dan geraamd. Dit heeft met name meer arbeidsuren gekost. Het tekort wordt gedekt uit de reserve onderhoud we gen. Er wordt ook extra geld gevraagd voor de belijning van de Groeneweg en de Kruis- of Vroonweg en de aanleg van een voetpad langs de Schaapsweg Den Bommel vanaf het voet balveld tot de bebouwde kom. 2/ iuni (996

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 8