EIIAÜDEII-IIIEUWS Monumentenwet en Amateurarcheologen OA/l In Herv. Kerk Dirksland zomeravondconcert ten bate van het Oi^elfonds Stellegors wint Schoolzwemwedstrijd Openstellingsrooster De Staver Maquettes in gemeentehal Open-tuinen Tholen BS Met De Motte op stap in het verleden (2) c: Igp kim^m III Verbetering HAFA-geslaagden Beroep aangenomen een huis verkopen- Makelaar Tamboer Geschiedenis van de archeologie 'O? v^ Monumentenwet Eigendom correspondentenkaart A mateurarcheologen Correspondenten Beperkingen Gemeentelijke taken bodemvondsten uit GOEREE-OVERFLAKKEE Rol van De Motte Epiloog van 1 juli t/m 18 augustus 4e Blad VRIJDAG 21 JUNI 1996 No. 6511 Vanaf ket maaiveld sta je met één stap - eigenlijk een sprong - in de Middeleeu wen. De bodem is sponsachtig en geurt licht naar mest. Al enkele weken doet De Motte onderzoek naar middeleeuwse be- woningssporen, die aan het licht kwamen tijdens het graven van een watering op Overflakkee. De rand van een tonput van eikenhout steekt uit het opgravingsvlak. Net afgebrokkelde tanden. Enkele stuk ken bot steken bleek af tegen de zwarte afvallaag. Deels geglazuurde scherven van gebroken aardewerken gebruiks voorwerpen worden voorzichtig met de troffel blootgelegd. In het hoog oprijzen de bodemprofiel is het verleden laag op laag opgeslagen als de bladzijden van een boek. Als een taartpunt is de con frontatie met het bodemarchief! Leden van De Motte, vereniging van ama teurarcheologen, spreken vol enthousias me en spanning met elkaar. ,7'O'n profiel, daar zou je een veldtech- nicus van de ROB bij moeten kunnen halen.Heb je van de week de provinci aal-archeoloog nog over de resultaten ingelicht? Nee, hij was de hele week op het RMO in Leiden en moeilijk bereik baar... Dit onderzoek is wel wat voor Westerheem, ook al zijn we geen AWN- afdeling. Je zou toch in de Berichten op genomen worden.' Is het hout van de ton geschikt voor jaarringonderzoek? Zo gaat het verder. De ene afkorting na de ander, weer gevolgd door een weten schappelijk begrip. Niet om belangrijk te lijken, maar het praat zo gemakkelijker. „Wat dacht je van C-14 naast het jaar ringonderzoek als controlemiddel.' Zouden we eens een lakprofiel maken voor in het museum? Is deze scherf nu Langerwehe ofRaeren. Welnee, gewoon Siegburg..." De eerste hoogleraar in de archeologie ter wereld was C. J. C. Reuvens, die in 1818 benoemd werd aan de Rijksuni versiteit in Leiden, waarmee de eerste professionele archeologiebeoefening een feit was. Tevens was hij directeur van het Rijksmuseum van Oudheden (RMO). In 1922 werd in Groningen het Biolo-' gisch-Archeologisch Instituut (BAI) op gericht waarvan de bioloog A. E. van Giffen als eerste directeur was. Hij ont wikkelde niet alleen de klassiek gewor den opgravingstechniek (w.o. de kwa drantenmethode), maar ook richtte hij zich nadrukkelijk op de integratie van de oudheidkunde met de natuurwetenschap pen. Centraal stond de relatie tussen de historische mens en het milieu. In en na de oorlog was Van Giffen buitengewoon hoogleraar aan het Instituut voor Prae- en Protohistorie (IPP) te Amsterdam. Later nam het Instituut postuum de naam van de vermaarde onderzoeker over op verzoek van diens weduwe. Nu heet het: „Albert Egges van Giffen Instituut voor Prae- en Protohistorie". Door de Duitsers werd m 1940 een Rijks bureau voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek opgericht. Later werd de naam veranderd in: Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB). Zij zetelt in Amersfoort. Deze ROB zou de opgravingstaken van het RMO en het BAI en later het IPP moeten overnemen. Maar dat gebeurde niet. Nu fungeert de ROB als een landelijk centrum voor veld onderzoek, restauratie en monumenten zorg, dat nauw samenwerkt met de uni versitaire instituten. De komst van de provinciaal-archeoloog in 1969 zorgde ervoor dat de dienst vrij wel overal in het land aanwezig kon zijn indien nodig. Tevens werd hij het eerste aanspreekpunt voor de talloze werkgroe pen in den lande! In de jaren negentig wordt het archeolo gisch veld in Nederland gekenmerkt door een veelsoortigheid van instellin gen: rijksoverheid, gemeentes, universi teiten en diverse musea. Ook particuliere organisaties zijn in opkomst. Enkele cij fers: ca. 250 professionele (rijks en ge meente) archeologen en 10 universitaire instituten. Tevens nog 250 personen werkzaam in de technische en ondersteunende secto ren. Musea en oudheidkamers: meer dan 250, waaronder een klein aantal geheel archeologisch. Onderzoekers, verenigingen en stichtin gen, musea en monumentenzorgers wer ken per regio, aandachtsveld en per orga nisatievorm samen in koepels, verenigin gen en stichtingen. Logo van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort (ROB) Op 1 januari 1989 werd de Monumen tenwet van kracht, waarin staat dat het niet is toegetaan om op eigen houtje een opgraving te begiimen. Daarvoor is ver gunning van de minister van OC en W nodig. Genoemde instanties beschikken daarover. Kernpunt is dat geen enkele opgraving mag worden uitgevoerd zon der dat de ROB daarvan op de hoogte is. Vondsten moeten ten allen tijde gemeld worden bij de burgemeester van de be treffende gemeente of de ROB. Een vondst wordt in de wet aangeduid als (roerend) monument. Hieronder vallen alle in de bodem gevonden zaken van 50 jaar en ouder die van algemeen belang zijn vanwege hun schoonheid, hun be tekenis voor de wetenschap of hun cul- tuurhistorsiche waarde! Vondsten moeten gemeld worden omdat zij behoren tot het nationale erfgoed: zij zijn 'eigendom' van de gemeenschap en niet van een individue. Verder is mel ding van belang voor bestudering en het bijhouden van een Provinciale Archeo logische Monumentenkaart. Hierop staan per provincie alle archeologische waar devolle terreinen aangegeven. Dergelijke kaarten vervullen een belang rijke rol in het proces van de archeologi sche monumentenzorg. Bij streek- en be stemmingsplannen, bij landinrichtings- plannen en infrastructurele werken (b.v. Betuwelijn en HSL). Archeologen en plannenmakers kunnen dan van te voren rekening houden met eventuele waardevolle archeologische vindplaatsen en terreinen. Logo van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland (AWN) Hoe is het eigendomsrecht geregeld; met andere woorden van wie is de vondst? Volgens de wet is de vinder voor de helft eigenaar. De helft is voor de eigenaar van de grond. Bij oude munten geldt bijvoorbeeld een waardebepaling. Wel moet een vondst maximaal 6 maanden beschikbaar blij ven voor wetenschappelijk onderzoek (o.a. tekenen en fotograferen). Voorwer pen die gevonden worden tijdens een wettige opgraving zijn eigendom van de staat of de gemeente. Deze vondsten worden toegewezen aan een door de mi nister aangegeven 'depot voor bodem vondsten', ledere provincie heeft zo'n depot. Wel geven de provinciale depots bepaalde voorwerpen weer in bruikleen aan anderen, bijvoorbeeld een plaatselijk museum. Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderaoek Klmilit 'Iluüg'ai'iJÜi 1 HüfHiiiUUjfuuil, lulLfuuu ()J3 IQO K-erkstraat 1, 581I CV Amersfoort, 033-6?^233 De directeur van bovenvermelde rijksdienst verklaart dat naam g.Olivier adres Schoenerkade 76, Zoetermeer als correspondent verbonden is aan deze dienst en als zodanig toestenaming heeft oudheidkundige waarnemingen uit te voeren en belast isaiSi^^^^&^jn vondstmeldingen. Dit bewji^i^PrtT^si^^n is geldig t9t {^E\ S9^_ Pj:;eC%yr.5.H.WilJ;^, directeur Ihifi IjV|¥iiAl <uu Cüi JiiCiOic/r 'voör nadere lö^^tibgen wende men zich tot bovenstaand adres Correspondentenkaart van de auteur, afgegeven door de ROB Duizenden amanteurarcheologen in Ne derland staan de enkele honderden be roepsarcheologen bij om het bedreigde bodemarchief te beschermen. Zij vormen de oren en ogen van de professionals. Voordeel is dat zij vaak goed op de hoogte zijn van het reilen en zeilen in hun eigen woongebied als het gaat omar- cheologische waarden die bedreigd wor den. De meeste amateurs zijn verenigd in de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland (AWN). Zij zijn ver deeld over 24 afdelingen en hebben ieder hun eigen werkgebied. Zij vallen direkt onder de provinciaal-archeoloog van de provincie. Jeugdige amateurs beginnen doorgaans hun hobby bij de Nederlandse Jeugd Bond ter bestudering van Geschie denis (NJBG). Ook De Motte startte daar. Zij werd echter geen afdeling van de AWN, maar richtte een zelfstandige vereniging op met Statuten en een Reg lement. Met bijna 400 leden is De Motte een grote vereniging die eveneens recht streeks onder de provinciaal-archeoloog Van Heeringen valt. De Motte begon als een vereniging die honderd procent aan oudheidkunde deed. Maar nu is zij meer een historsiche of heemkundige vereni ging met een archeologische kern! Door de ROB zijn in Nederland een aan tal amateurarcheologen met een speciale status belast. Zij zijn als correspondent verbonden aan deze dienst en als zodanig is aan hen toestemming verleend tot het doen van oudheidkundige waarnemingen en tegelijkertijd zijn zij belast met het doen van vondstmeldingen. Een 'corres pondentenkaart' is door de ROB op de man verstrekt. Legt de Monumentenwet nogal beper kingen op aan de beroeps- en amateur- archeoloog; er blijven andere mogelijk heden over voor actie. Enkele noemen we hier. - Toezicht op het beheer van archeolo gische monumenten. Op Goeree zijn dat o.a. een Romeins nederzettingster rein uit de Ie en 2e eeuw na het begin van de jaartelling en de onder Oud- dorp gelegen 13e eeuwse motte. Op Overflakkee een door de Motte ont dekte nederzetting uit het midden van de 13e eeuw onder Ooltgensplaat. - Veldverkenning met toestemming van de eigenaar op geploegde akkers naar aanwijzingen voor archeologische vindplaatsen. De Motte noemde dit projekt: de Archeologische Streekbe- schrijving Goeree'. Opgraven is in principe niet toegestaan. - Historisch onderzoek vóór de opgra ving zelf. Oude kaarten, koopakten, testamenten kunnen informatie geven over vroegere bebouwing, bewoning en gebruik van de grond. Een histori sche vereniging is dan zeer waarde vol! - Altijd heeft de opgraving plaats onder de hoede van de provinciaal of ge meente-archeoloog, waarbij de uitwer king van de opgraving een 'must' is. Het doel is drieledig: wetenschappelij ke registratie, expositie in een mu seum en publikatie. Landelijk is hier voor het blad Westerheem van de AWN het meest geschikt. Amateurs en beroeps publiceren hierin broeder lijk hun onderzoekingen. De ROB publiceert zelf nog in de: Berichten. Verder staan opnamen van lokale his torische verenigingen ter beschking, evenals de pers. Het uitgeven van een (jubileum)boek is eveneens van belang. Niet alleen voor de wetenschap maar tevens voor de (lokale) overheid en bevolking. Re cent is verschenen op initiatief van De Motte: Bodemvondsten op Goeree- Overflakkee. 25 jaar archeologisch en historisch onderzoek door De Motte. De gemeenten hebben sinds de Monu mentenwet 1988 een veel duidelijker en vergaander taak in de monumentenzorg en ook in de archeologische monumen tenzorg. Om verdere aantasting van het bodemar chief tegen te gaan enkele punten die de gemeente in acht kan nemen: - opstellen van een monumenten be leidsplan. - laten uitvoeren van een veldverken ning. Bijvoorbeeld door de Stichting egionaal Archeologische Archive- ringsproject (RAAP). - laten uitvoeren van een Cultuurhisto risch Effect Rapportage (CHER). Hierbij worden zowel de archeologi sche als bouwkundige en historisch geografische elementen in een gebied geïnventariseerd en gewaardeerd. - aanpassen van de bouwverordening. Verplichting dat archeologisch onder zoek plaatsvindt voordat de bouw van start gaat. - verrichten van opgravingen o.l.v. be roepsarcheologen. Financiering uit bijvoorbeeld Fonds Stadsvernieu wing. - integratie van de bescherming in het ruimtelijk ordeningsbeleid (zgn. pla nologische bescherming). Ot»^ ■v^'," ;iS^.»E««»S9i*C« »f Omslag van het Jubileumboek van De Motte: bodemvondsten uit Goeree-Overflakkee - actieve voorlichting over wet- en re gelgeving of over het eigen monu mentenbeleid d.m.v. brochures. - aanwijzing van gemeentelijke archeo logische monumenten en opnemen van bepalingen in de gemeentelijke monumentenverordening. Op Goeree-Overflakkee heeft De Motte veel van de hiervoor omschreven taken op zich genomen. Zij weet zich daarin gesteund door de vier gemeenten, de be volking en de overheid (ROB). Behou dend en gedoseerd archeologisch onder zoek is van het grootste belang volgens De Motte. Alleen zo valt er zuinig met het verleden (bodemarchief) om te gaan. Zo blijft er een toekomst voor het verleden. Voor meer informatie: Secretariaat De Motte, Molenblok 16, 3253 AL Oud- dorp.TeL(0187)681005. „...maar tamelijk vroeg Siegburg, kijk maar naar de magering. Schuurpapier is er niks bij. Vroeg 14e eeuw lijkt het. Pas op, daar steekt een stuk leer uit de mest- laag. Misschien weer werk erbij voor Olav Goubitz van de ROB. Zouden we nog last krijgen van het grondwater? Vast niet, wel van boven. Kijk maar". Als grijze, in flarden getrokken, gordij nen plenst de regen ineens neer in de onmetelijke polders van het Flakkeese land. De Bodem geurt sterk naar het ver leden, waarin de 'roerende' monumen ten stille getuigenissen zijn van het leven van de mens vóór ons! Getuigen van mensen die met bloed, zweet, tranen en offers dit land maakten tot wat het nu, anno 1996, is. Nadat jarenlang Het Kompas uit Stellen- dam in het bezit is geweest van de wis- selbeker, zijn de leerlingen van het Stel legors er in geslaagd om deze beker voor een jaar in hun bezit te krijgen. De wed strijd om deze beker is gehouden op 18 juni 1996. In de ochtend waren de leer lingen van de groepen 6, 7 en 8 aan de beurt. Aan het eind van de ochtend kon de tus senstand op worden gemaakt. Daarin bleek het Stellegors met 17 punten voor te staan. Na de middag toen de groepen 3, 4 en 5 gingen zwemmen werd de stand al snel anders. De kompassers kwamen weer op voorsprong. Echter het laatste nummer werd door het Stellegors gewonnen met 9 punten meer dan het Kompas zodat het Stellegors een nipte overwinning boekte. Natuurlijk waren deze twee scholen niet de enige deelnemers aan dit evenement. Bijna alle basisscholen deden aan deze wedstrijd mee. Dat waren ruim 500 leer lingen. De hele wedstrijd verliep voor spoedig. Het weer was aangenaam en dat was maar goed ook, want deze wedstrijd werd in het buitenbad gezwommen. De medewerkers van 't Zuiderdiep kun nen terugkijken op een geslaagde dag. De einduitslag is als volgt: 1. O.B.S. Stellendam197 pnt. 2. N.H.S. Stellendam196 pnt. 3. O.B.S. Ouddorp177 pnt. 4. E.H.S. Goeree-Havenhoofd ...142 pnt. 5. O.B.S. Goedereede112 pnt. 6. C.N.S. Stellendam110 pnt. In de opgave van geslaagden voor de HAF A-opleiding, in de krant van dins dag, heeft, bij het noemen van de ge slaagden voor het B-diploma van Mu ziekschool 'de Hoop' te Stellendam een verschrijving plaats gevonden. Jasper Voorend slaagde niet met 50-, maar zelfs met 54 punten en de naam van Liesbeth Westhoeve, geslaagd met 50 punten, werd helemaal weggelaten. De Motte Rias Olivier MIDDELHARNIS Ds. W. Westland, Herv. predikant alhier, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar de Herv. Gemeente van Sliedrecht aangenomen. NVM UAKRAAR met optimaal resultaat Tel. (0187) 483477 Vryzwemrooster: Maandag: 19.00-21.00 uur. Vrijzwemmen 16 jaar en ouder. Dinsdag: 07.00-09.00 uur. Vrijzwemmen Vroege Vogels (op 9 juli en 13 augustus van 06.45- 08.00 uur). 19.00-21.00 uun Vrijzwemmen alle leeftijden. Woensdag: 19.00-21.00 uun Vrijzwemmen alle leeftijden. Donderdag: 08.45-10.00 uun Vrijzwemmen 30 jaar en ouder (water- gymnastiek). Op 11 juli en 15 augustus gaat dit niet door). 19.00-21.00 uur Vrijzwemmen 16 jaar en ouder. Vrijdag: 07.00-09.00 uur. Vrijzwemmen Vroege Vogels. 09.00-09.45 uur Zwangerschapszwemmen OOSTFLAKKEE Tijdens de straatspeeldag in Den Bommel op 5 juni jl. hebben de leerlingen van de beide basisscho len, Het Kompas en O.B. Bommel, een verkeersplan aangeboden aan burgemeester Van Pelt. Dit plan borduurt voort op een eerder plan, wat zij vorig jaar gemaakt hebben toen voor de eerste keer een straat speeldag georganiseerd werd in Den Bommel. Ter ondersteuning van het verkeersplan, hadden de leerlingen verschillende ma quettes gemaakt om te laten zien hoe zij enkele zaken geregeld willen hebben in Den Bommel. Zo is er een maquette van een speelveld voor de allerkleinsten met verschillende speelwerktuigen, bankjes voor de moe ders, plantenbakken en een verbodbord voor honden. Ook het speelterrein voor de wat oudere jeugd is in een maquette verwerkt. Ook voor de Schaapsweg, in beheer bij het Waterschap, zijn er nogal wat wen sen om de weg wat kindvriendelijker te maken. Kortom: op een creatieve wijze hebben de leerlingen goed duidelijk weten te maken welke veranderingen zij in hun dorp willen. Deze zes maquettes zijn momenteel op gesteld in de hal van het gemeentekan toor, waar iedereen ze kan bewonderen. Het verkeersplan zal worden behandeld in de commissie Verkeersaangelegenhe- den, waarin ook de politie zitting heeft. Zaterdag 29 juni a.s. zwaaien de poorten van de Thoolse tuinen weer wijd open, voor het grote publiek. Iedereen is op deze dag van harte welkom. Het betreft een drietal tuinen waarvan de poorten dit seizoen slechts éénmaal voor het publiek worden geopend. De openingstijd op die dag is van 10.00 tot 17.00 uur. In plaats van entreegeld wordt een bij drage gevraagd voor de bestrijding van Multiple Sclerose (MS). Voor de, aan deze ziekte lijdende patiënten, zijn nog geen geneesmiddelen beschikbaar. Het betreft de volgende tuinen: 'De Watermolen'. Fam. A. P. M. van Gurp, Sint Maartensdijk. Een land schapstuin, gelegen rondom de histori sche plaats van een voormalige watermo len. Naast grote gazons bestaat de tuin uit bosgedeelten met nabij het woonhuis bijzondere mooie plantenborders. De bezoekers worden verzocht de ingang aan de Zoetemelkseweg te gebruiken. Volg de borden 'Open Tuin'. 'Qua Vadis'. Fam. J. Balk, Zuidplant soen 5, Poortvliet. Een plantentuin met naast inheemse ook veel uitheemse plan ten, benevens lelies, rozen en pioenro zen. Het vooraanzien van de tuin wordt gekenmerkt door een grote vijver met vissen en waterplanten. 'Weidehof'. Fam. D. L. Koppenhol, Bram Groenewegeweg 4, Poortvliet. Een rijkgesorteerde rozentuin. Pergola's met klimrozenen andere klimplanten. Fruit en groentetuin. Door renovatie en sortiments-uitbreiding worden de tuinen jaarlijks mooier. Doe een dagje Tholen en geniet van de mooie tuinen en het Thoolse landschap. Donderdag 27 juni a.s. hoopt de Chr. Gemengde Zangver eniging 'Sursum Corda' uit Dirksland, met medewerking van het Chr. Mannenkoor 'Door Eendracht Verbonden' uit Stellendam, een zomeravondconcert te geven in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. Beide koren staan onder leiding van Johan van Broekhoven en de begeleiding van de koren is in handen van de organisten Marjan van Oostenbrugge en Anton Weenink. Het Mannenkoor zal diverse composities ten gehore brengen van Klaas Jan Mulder, o.a. de psalmen 140,42, 56, 116, Ruwe stormen mogen woeden. Tien geboden van M. W. Kramer en Ode van H. de Wolf. Het Gemengde koor zal uitvoeren: Heer wij loven Uw majes teit van Otis Shilling, Gloria sei dir gesungen van J. S. Bach, Ambrosiaans Lofgezang van E. Gerhardt, Gezang 429 van J. de Haan en Schepping en Herschepping van J. W. Peterson. Het Gemengde koor en het Mannenkoor zullen gezamenlijk zingen Dankzij de Heer van G. F. Handel. Johan van Broekhoven en Anton Weenink zullen een vierhan dig stuk voor orgel voor u spelen. Het belooft een heel mooie avond te worden en wij hopen dat u allen dit concert wilt bezoeken want. De opbrengst van het concert zal geheel ten goede komen aan het Orgelfonds van de Ned. Herv. Kerk in Dirksland. Zoals u wellicht reeds hebt vernomen, hebben vooral de kerk- orgels de afgelopen winter veel te lijden gehad van de extreme koude en dientengevolge moeten veel kostbare reparaties wor den uitgevoerd. Velen onder u weten hoe fijn het is om naar het orgel van de kerk in Dirksland te luisteren. De unieke klank van het orgel, de prachtige acoustiek van de kerk en de organist zijn het die u laten genieten van de muziek. Laten wij er met zijn allen voor zorgen, door onze gift aan het orgelfonds, dat dit prachtige samenspel zal blijven bestaan, want als het orgel niet optimaal is zal dit veel afbreuk doen aan het luistergenot. Laat ons dus niet in de steek en help ons mee het orgel weer in prima conditie te krijgen. Bij voorbaat dank. Aanvang concert 20.00 uur. Kerk is geopend vanaf 19.30 uur. Toegang gratis. Kollekte bestemd voor het Orgelfonds.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 11