Wachtend op des keizers komst Vlv Vierhandig oi^elconcert in Sommelsdijk t O^^^^ Diplomazwemmen in 'de Staver' Evaluatie bele^ngsspel Albeda College Oude Tonge Napoleon Bonaparte op Goeree-Overflakkee of niet? wr P.V. 'De Combinatie' Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 21 JUNI 1996 Inleiding Het vorige seizoen zal het de bezoeker van het Streekmuseum in Sommelsdijk niet zijn ontgaan, dat op de bovenste ver dieping een tentoonstelling was ingericht rond het thema de "Frans-Bataafse Tijd" (1795-1813). Onder de tentoongestelde foto's en archiefstukken bevonden zich documenten, die duiden op de aanwezig heid van keizer Napoleon Bonaparte op Goeree-Overflakkee in de herfst van 1811. Zo is er de kopie uit het doopboek van de Hervormde Kerk in Ouddorp, waarin "Zijne Keizerlijke en Koninklijke Majesteit (Z.K.K.M.), Napoleon Bona parte, Keizer van Frankrijk en Koning van Italië" als doopgetuige wordt ver meld bij de doop van een kind genaamd Napoleon. Een andere kopie bevat de toespraak van burgemeester David Goekoop van Goedereede, gericht tot Zijne Majesteit. Ook in het gemeentear chief van Oostflakkee bevinden zich stukken die wijzen in de richting van een keizerlijk bezoek. In dit artikel zal nader worden ingegaan op de vraag of dit al dan niet heeft plaats gevonden. Keizerlijk bezoek aan Holland In september 1811 maakten Napoleon Bonaparte en zijn echtgenote Marie Louise zich op voor een bezoek aan de tot Fransen verheven onderdanen in de Lage Landen. Via Oostende en Vlissin- gen (30 september) arriveerde de keizer in Antwerpen, vanwaar hij verder reisde naar het noorden. Dit bezoek voerde hem langs de belangrijkste Hollandse steden en vestingwerken. Op Overflacquée en Goedereede (zoals dit eiland in officiële stukken werd genoemd), gelegen in het Departement van de Monden van de Maas, lagen belangrijke verdedigings werken in het westen en oosten. Bij Goedereede en Ouddorp bevonden zich redoutes (veldschansen), kazernes, ge- schutsbatterijen en kruitmagazijnen, als mede een garnizoen Franse soldaten. Bij Ooltgensplaat, was het Fort Duquesne (nu Fort Prins Frederik) in aanbouw, omgeven door drie redoutes. Vanuit dit punt aan het Volkerak kon de scheep vaart op de route noord-zuid beheerst worden. Deze op last van Napoleon gebouwde versterkingen hadden als doel aan een Engelse invasie het hoofd te kunnen bieden. Het militaire bedrijf was Napoleons grote hobby. Hij had dan ook te kennen gegeven de verdedigingswer ken in het district de Monden van de Maas met "hoogstdeszelfs aanwezig heid" te zullen vereren. Napoleon verwacht te Ouddorp en Goedereede In het gemeentearchief van Goedereede bevinden zich de Resolutieboeken van Ouddorp en Goedereede, die de uitgaan de correspondentie en afkondigingen bevatten van de maires (burgemeesters). Daarin lezen we dat reeds op 6 septem ber 1811 de maire van Ouddorp, J.J. Grinwis, het volgende bericht had laten afkondigen (authentieke spelling): "De Maire van Ouddorp hebbende de tij- dinghe bekomen, dat Zijne Majesteit de Keizer en Koning in dit Eiland verwagt word, gelast bij dezen aan deszelfs onderhorigen: Ie om aanstonds ieder voor zijne woning deszelfs straaten schoon te vegen ende vuilnis op te ruimen; 2e om op het eerste teken dat de vlaggen op den toren en het dorpshuis zullen worden geheschen, de hunne ook uit te steeken en zulks elk ingezetene zonder onderscheid; En ten 3e bij den komst van Z.M. alle gepaste vreugde en eerbewijzen aan den dag te leggen." Op 3 oktober liet de maire van Ouddorp het bericht uitgaan dat alle wegen in goede staat gebracht en eventuele hinder nissen verwijderd moesten worden, "aangezien het waarschijnlijk is dat "Z.M. dit eiland met hoogstdeszelfs aan wezigheid zal vereeren". Maire David Goekoop van Goedereede had inmiddels een prachtige rede opge steld, waarin "de grootste aller Monar chen" welkom werd geheten. Tevens nam hij de gelegenheid te baat Zijne Majesteit te wijzen op het feit dat "deze kleine stad eens een vermaarde zeehaven is geweest". In dit document lezen we, dat hij de keizer verzoekt zijn invloed aan te wenden om de haven weer bevaar baar te maken, "ja hoe dezelve door ver lenging tot aan andere zijde des eilands ook dan van beide zijden bevaarbaar zoude kunnen worden". Ook wordt onder de aandacht van Zijne Majesteit gebracht dat twee pulver (-kruit) maga zijnen zich vlak bij een aantal koren- schuren bevinden. Vandaar het "ootmoe digst verzoek" deze kruitmagazijnen wat verder weg te doen plaatsen. Dit alles namens "de zeer gehoorzame zeer getrouwe en zeer nederige onderdanen" van Goedereede. Voorbereidingen in Ooltgensplaat In het gemeentearchief van Oostflakkee bevindt zich een archiefstuk uit die tijd, aangeduid als "staat houdende opgave van de uitgaven gedaan voor de ont vangst van Napoleon, 1811". Op een tiental vellen lezen we de in het Frans gestelde "Note de Dépenses" (Nota der Uitgaven), voornamelijk ingediend door timmerlieden, schilders en metselaars, voor werkzaamheden aan gebouwen, wegen en bruggen, en voor het aanbren gen van bijzondere voorzieningen. Het leeuwendeel van deze gespecificeerde rekeningen werd gepresenteerd door tim merman Theodore Heijltjes, die maar liefst 400 Francs, 73 en een half Centimes in rekening bracht voor zijn werkzaamheden. Bijzondere aandacht werd geschonken aan de versiering van de gemeente Ooltgensplaat met "guirlan des" (slingers), "arcs de triomphe" (triomfbogen) en dergelijke. De lan dingsplaats aan de haven van Ooltgens plaat werd in goede staat gebracht en versierd, opdat de hoge gasten, aange duid met "Leurs Majestés" (Hunne Majesteiten; men ging er van uit dat kei zer en keizerin zouden komen), met gepast eerbetoon ontvangen konden wor den. De reisroute van Napoleon In de nacht van donderdag 3 op vrijdag 4 oktober 1811 scheepte Napoleon zich met zijn gevolg van 75 personen in te Antwerpen met als bestemming Willemstad. Keizerin Marie Louise ver trok de volgende morgen vanuit Antwerpen naar Breda. Op zaterdag 5 oktober zou zij zich weer bij haar gemaal voegen in Gorinchem, waarheen de Keizer zich vanuit Dordrecht met zijn gevolg had begeven. Volgens C.F. Gijsberti Hodenpijl, die Napoleons tocht door Nederland heeft beschreven in het boek Napoleon in Nederland (Haarlem, 1904), arriveerde de keizer 's morgens 4 oktober in Willemstad. Daar aangekomen nam hij met een kijker de gehele omgeving in ogenschouw en gaf aanwijzingen voor de verbetering van de verdedigingswer ken. Tijdens het nocnmaal (middagmaal) l L -y::>jo y- 'Q.j^A. - v-A' l^ ^.u^ J/^Jj-. J_-.^^.^^/-»^^-^ ijrLy \!r"^ aan de Voorstraat mocht de maire, Willem Brand, achter de stoel van Zijne Majesteit staan om diens eventuele vra gen te beantwoorden. De kosten van de maaltijd kwamen voor rekening van de stad. Na de maaltijd ging Napoleon, onder vage toezeggingen van een eventu ele terugkeer naar Willemstad, aan boord van een sloep die in de haven gereed lag. Daarmee liet de Keizer zich door matro zen naar Hellevoetsluis roeien, waar hij 's middags om 2 uur aankwam. De Dordrechtse Courant van zaterdag 5 oktober 1811 geeft via haar correspon dent in Hellevoetsluis het volgende bericht over het bezoek dat de vorige dag aldaar had plaats gevonden: "Heden namiddag, omtrent 2 uren, werden wij op het alleraangenaamste verrast door de aankomst binnen deze haven van Z.K.K.M., onzen geliefden monarch Napoleon de Groote. Daar Z.M. in eene sloep gezeten, van maar twee andere vaartuigen, een jacht en een kotter, ver gezeld was, bevond hoogstdezelve zich reeds voor de nieuwe haven, alvorens men iets van deze blijde komst verno men had. In een ogenblik was alles op de been, en Z.M. werd op de plegtigste wijze, onder het losbranden van het geschut der wallen en de herhaalde toe juiching van alle de ingezetenen dezer plaats, het wapperen der vlaggen en het luiden der klokken ontvangen. De geest drift, op dezen gedenkwaardigen dag was treffend, en werd door Z.K.K.M. in hoogstdeszelfs gewone goedheid opge merkt en door bewijzen van goedkeuring te kennen gegeven. Z.M. inspecteerde de werf, het drooge dok, de keizerlijke vaar tuigen en de vestingwerken met de grootste naauwkeurigheid, en hoorde op de toegevendste wijze de belangen der militaire, civiele en kerkelijke autoritei ten, terwijl acht-en-veertig jonge lieden, zoo van de vrouwelijke als van de man nelijk kunne, versierd met guiriandes van bloemen en vlaggen, Z.M., onder het strooijen van bloemen, en het herhaalde geroep van "Leve de keizer, leve de grootste held der wereld" overal volg den, tot op het oogenblik, dat Z.M. weder aan boord stapte, en met hoostdes- zelfs gevolg, overladen van blijken van liefde en toegenegenheid, uit de haven geroeid, aan boord van het jagt werd gcbragt, en onder het losbranden der stukken van de keizerlijke oorlogsvaar tuigen de rivier opzeilde". Hoe vervolgde "de grootste held der wereld" zijn reis? Genoemde Dor drechtse Courant meldt hierover: "He den ogtend [zaterdag 5 oktober] omtrent zeven uren, had deze stad [Dordrecht] zeer onverwacht de eer van Z.M., den Keizer en Koning, binnen hare muren te zien. Hoogstdeszelve had den nacht aan boord van het jagt doorgebracht..." Zaterdag 8 juni is er weer afgezwommen voor de diploma's A en B en vrijdag 14 juni voor het Teddybeerdiploma. Hartelijk gefeliciteerd namens het perso neel van De Staver. Voor het diploma A zyn dat: Celine Lugtenburg, Saranda van Putten, Serine Groeneveld, Michelle v. d. Hoek, Martin Huizer, Abdihadir Quebdid, Cor Groen, Nico v. d. Weide, Anne Volwerk, Moniek v. d. Valk, Stefan de Leeuw, Jelle Geelhoed, Rianne van Wageningen, Charlotte de Haan, Saskia Tiggelman, Dieuwke van Oers, Sabrina van Koute- ren, Anne Verbeek, C. E. van Bladel, Marieke Bakker, Pim Mulder, Rianne Tiggelman, Jente van Holten, Pim C. Verhagen, Thcrry van Rijen, Gerjanne Rottier. Mohammed Rashid, Petra Note boom en Manouk Eenig. Voor het diploma B zijn dat: Kawita Ghiraw, Danielle v. d. Linde, Renda v. d. Vlugt, Rowan Bakker, Wil lem Maliepaard, Tim v. d. Nieuwendijk, Marianne Bakker, Robbin Arensman, Mark de Vos, Henk Ras, Nicky Kroon, Maarten Tromper, Nadine Comelissen, Lars Spruyt, Geerte Struyk, Ellen van Wezel, Nicole Kardux, John de Jager, Yoni Hoekstra, Henriëtte Klem, Sylvia de Waard en Bart Blok. Voor het Teddybeerdiploma zilver zijn dat: Margreet de Bruin, lize Stoop, Lisa Breeman, Wesley Vroegindewey, Akke- lien Diepenhorst. Sven Schouten, Ivo Kroon en Jacoliene Braber. Voor het Teddybeerdiploma goud is dat: Suzanne v. d. Kooy. Uitslag van de op 15 juni gehouden midfondvlucht vanaf Creil (ca. 300 km). De 339 deelnemende duiven wer den om 6.45 uur gelost met noordoos tenwind. Eerste duif om 11.04,48 uur. De uitslag is als volgt: 1. Koese en Zn. 1, 3, 7, 8, 11, 13, 17, 18, 20, 29. 30, 32, 33, 34, 35, 36, 54, 66, 67, 69, 70. 75; C. van 't Veer 2, 25, 49, 50, 55, 56, 72, 78; Mevr. Dubbeld 4, 21, 31, 37, 46, 51, 59, 74; C. Dubbeld 5, 9, 10, 12, 16, 26, 41, 42, 57, 58, 62, 63, 64, 71, 76, 79, 83, 84; D. Vroegindewey en Zn. 6, 27, 52, 73; M. de Blok 14, 19, 22, 23, 24, 28, 45, 60, 68; W. I. Peeman 15, 40; W. de Vos 38, 81; André v. d. Linde 43; C. V. d. Weide 44, 53, 80; Gebr. Vroeg indewey 47, 77; H. Visser 48, 82; A. Verwers 61,65; J. C. Horseling 85. Ook Gijsberti Hodenpijl schrijft dat Napoleons jacht, begeleid door enkele fregatten, rechtstreeks van Hellevoetsluis naar Dordrecht voer. Conclusie Napoleon Bonaparte is nooit op Goeree- Overflakkee geweest, al moet hij het wel hebben zien liggen. In publicaties over Goeree-Overflakkee in de Franse Tijd waar een dergelijk bezoek wel wordt vermeld, is men uitgegaan van op het eerste gezicht plausibele veronderstellin gen. Vanuit Gorinchem vervolgde de Keizer zijn reis naar het noorden. In het gebied van de Monden van de Maas heeft hij zich niet meer vertoond. De his torici H.T. Colenbrander en C.F. Gijsberti Hodenpijl vermelden de andere plaatsen en schrijven dat Napoleon op 30 oktober bij Nijmegen Nederland verliet en via het Rijnland weer terugkeerde naar Frankrijk, waar hij 11 november arriveerde op zijn paleis St. Cloud bij Parijs. Uit alles blijkt, dat Zijne Majesteit de plaatselijke autoriteiten volkomen onwe tend hield over het feit of en hoe hij zou komen. Het devies luidde: bereidt u hier op voor. Het in de inleiding genoemde feit dat Napoleon doopgetuige zou zijn geweest in Ouddorp, kan niet op waarheid berus ten, aangezien deze gebeurtenis zou heb ben plaatsgevonden op 22 december 1811. Overigens heerste daar toen juist een dodelijke vorm van dysenterie. Blijft wel de vraag, wat ds. Samuel Lalau van Ouddorp van deze vervalsing heeft geweten. Was er sprake van omkoperij, chantage, misplaatste goodwill In zijn zeer lezenswaardig en sociaal bewogen boek Tussen Kerk en Fort (p. 136-7) concludeert Jo Kosten op basis van de ingediende rekeningen ten onrechte dat Napoleon op 4 of 5 oktober 1811 in Ooltgensplaat vertoefde. Inderdaad vermeldt bovengenoemde "Nota der Uitgaven" de zorg besteed aan leden van de Garde van Zijne Majesteit en het vervoer van twaalf paarden van deze Garde van Ooltgensplaat naar Buitensluis in de Hoekse Waard. Nergens echter lezen we iets over kosten die betrekking hebben op de aanwezig heid van "Hoogstdeszelve". Zo komt Ooltgensplaat de eer toe, welis waar niet de keizer zelf, maar dan toch in ieder geval leden van zijn gevolg op bezoek te hebben gehad. Een schrale troost? Sommigen trachtten zichzelf te troosten. Het is dan ook niet toevallig dat op 18 december de maire van Ooltgens plaat, W.A. van Gennip, een vermanende brief ontving van de onder-prefect van Brielle, Besier. Deze gelastte daarin de maire op te treden tegen lieden die zich "dubbel laten betalen voor alles wat gedaan is voor de staat en de samenle ving". Het zou niet lang meer duren of de ster van de grote Napoleon begon te dalen. Ruim twee jaar later, op 5 december 1813 plantte de Ooltgensplaatse timmer man Klaas de Vos de Nederlandse vlag op het Fort Duquesne, dat spoedig Fort Prins Frederik zou gaan heten. Het "Leve de Keizer!" werd weer "Oranje Boven!" Met dank aan de heren P.A. Braber en Mr. H. Scholtens (Goedereede), M. Bos en P. in 't Veld (Oostflakkee). PUBLICATIE STREEKMUSEUM Rinus van Dam Twee medewerkers van de Rabobank 'West-Flakkee', de heren Hans van Heemst en Peter Schouten, hebben samen met de deelnemende MBO-leer- lingen van het Albeda College te Oude Tonge het beleggingsspel van de Natio nale Beurscompetitie geanalyseerd. De leerlingen hadden voornamelijk (fic tief) belegd in zogenaamde kwaliteits fondsen (hoofdfondsen). Van dag tot dag werden deze fondsen bijgehouden, geno teerd en met behulp van de computer in grafieken weergegeven. De deskundigen van de Rabobank merk ten op dat de keuze van de fondsen goed was geweest. Zij prezen de leerlingen vanwege het feit dat deze in korte tijd een duidelijke visie hadden ontwikkeld: kranten werden zeer goed gelezen, trends in koersontwikkelingen werden bestu deerd en op basis daarvan werden beslis singen genomen. Het resultaat hiervan was een rendement (exclusief dividend) van meer dan 5% in één kwartaal. De heren Van Heemst en Schouten de den het aanbod belangstellende leerlin gen voor de volgende beurscompetitie nader in te wijden in de wereld van op ties, futures en warrents. Op D.V. zaterdag 29 juni hopen de organisten Rinus Verhage en Piet Westhoeve een concert te verzorgen op het Meere-orgel in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Het is alweer een aan tal jaren geleden, dat deze organisten quatre-mains repertoire op het eiland hebben laten horen en het leek de Stichting Kerkconcerten 'Goeree-Over flakkee' - die het evenement organi seert - langzamerhand weer het goede moment om deze organisten uit te no digen. De toegangsprijs bedraagt ƒ7,50; voor scholieren, CJP- en 65-i- kaarthouders: 5,00. De kerk is open vanaf 19.30 uur en het concert begint om 20.00 uur. Bij wijze van spreken als opmaat voor de op handen zijnde zomervakantie, is ge kozen voor een veelkleurig en zonnig programma, dat samengesteld is uit 18e en 19e eeuwse muziek. Begonnen wordt met twee korte Prelu diums en fuga's 'für zwei Personen an einem Clavier' van niemand minder dan G. F. Handel. Fijne ongecompliceerde muziek die uitstekend klinkt op het Som- melsdijkse orgel. Wanneer we nu naar bijvoorbeeld de Brandenburgse Concerten van de grote J. S. Bach willen luisteren dan kunnen we naar een concertgebouw gaan waar deze muziek in een serie geprogrammeerd is of - veel gemakkelijker - we zetten een CD op. In vorige eeuwen werd deze mu ziek spaarzamelijk in de concertgebou wen uitgevoerd en als men er al naar toe ging dan moest men er in veel gevallen een langdurige reis voor over hebben. Geluidsdragers bestonden niet en als men deze muziek in de huiskamer wilde horen dan zat er niets anders op dan het maar zelf te spelen. Echter in je eentje vorm je geen heel orkest. Met z'n tweeën aan het klavier zijn er al veel meer mo gelijkheden om de vele noten van een or kestpartituur te laten klinken. Daarom besloten vele grote en kleine componis ten om orkestwerken van voorgangers en ook van henzelf te arrangeren voor kla vier. Bekend is dat Max Reger een grote bewondering voor Bach koesterde. 'Bach ist Anfang und Ende aller Musik'. En, u voelt het al aankomen, op de concert avond kunt u luisteren naar een arrange ment van zijn hand van het eerste Bran denburgse Concert in F, BWV 1046 van Bach. Het is werkelijk een bijzondere ervaring om deze prachtige muziek op orgel te horen. Naast de arrangementspraktijk had bij voorbeeld de Weense adel uit het eind van de 18e eeuw ook behoefte aan nieuw- gecomponeerde gelegenheidsmuziek voor feesten, herdenkingen of huiscon- certen. Opdrachten hiervoor waren een belangrijke bron van inkomsten voor de componisten. Tot dit genre behoren Mo- zarts 'Kleine Nachtmusik' voor strijkor kest en Beethovens Sextet voor blazers. Ook deze werken klinken in arrangement voor orgel. Uiteraard is er ook muziek rechtstreeks voor orgel quatre mains geschreven. Naast het genoemde werk van Handsl hoort u, voor wat dit betreft, een fuga van Kellner en een fantasie van Hesse; met name het werk van Hesse is een imposante afsluiting van deze orgelbespeling. Rinus Verhage en Piet Westhoeve stu deerden beide orgel (Uitvoerend Musi cus) aan het Rotterdams Conservatorium bij Arie J. Keijzer. In de loop der jaren werd al veel repertoire voor orgel-vier handig op divei^e concerten uitgevoerd. Muziek die steeds kon rekenen op ent housiaste reacties van het publiek. De concertgevers en de organisatoren hopen op uw aanwezigheid die hen zeer zal aan moedigen. Napoleon Bonaparte, Keizer der Fransen en Koning van Italië. Stoep waarmee hel Keizerlijke gezelschap zich verplaatste over de Hollandse rivieren (naar een aquarel van M Schuman en J.C. Schotel). rj L^ '034^ fa J^^ C^A. y^^Tr. d^iZTiif/^ ,.V- .t. A, aJi'Js -.j^^y- X^ 4.-a».^.yi -^^ ex.- Xt». \^//aiar{ifH.\------;- Uê£h* J4 /fiJi^T. c^ Laatste bladzijde uil hel Doopboek der Nederlands Hervormde Kerk Ie Ouddorp van hel jaar 1811; waar op 22 december een kind genaamd Napoleon werd gedoopt. In de rechter kolom staal Keizer Napoleon vermeld als getuige. Het betreffende gedeelte is met een strook wit aan weerszijde gemarkeerd. De tekst luidt: 1811: Kinderen: Ouders: geb. 19 Nov Een zoon Napoleon Vader Ernst Charles Augusie Leschen ged. 22 Dec. Adjud. Majoor 2e Bat.4e Reg. Etranger. Moeder Jeannelte Louise Brandes. Getuigen: Zijne Keizerlijke en Koninklijke Majesteit Napoleon, Keizer der Franschen en Koning van Italië. Luchijoto van het Fori DuquesnelFnns rttuci ik ic ijuitgensplaat. Uit: Van Westvoorne lol St. Adolfsland, De Motte.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 10