yOr^ Huurders Middelharnis willen meer invloed Recreatieve voorzieningen in Ruilverl(aveling Flakkee officieel in gebruik Vlaggetjesdag '96: er leek geen vuiltie aan de lucht. Subsidie HR-ketel vóór 1 juli aanvragen Verzelfstandiging Vismijn Stellendam Brandpreventie Grote bazar in Melissant Ook deze zegeningen tellen. Vismijn door Commissaris der Koningin heropend X 68e Jaargang No. 6510 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930- Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Naar aanleiding van eerder versclienen publicaties meldden veel huurders zich als lid van Huurdersvereniging Middelharnis. Uit de vele reacties blijkt, dat ook op Goeree-Overflakkee een groeiend aan tal mensen problemen heeft met de steeds stijgende huurprijzen. Velen zijn van mening, dat verhuurders beter zouden moeten luisteren naar de problemen van hun huurders. Ervaringen uit de afgelopen jaren tonen aan, dat tot nu toe van werkelijk lui steren en reageren op de problemen van de huurders vrijwel geen sprake was. Zo berekende bijv. de Woningbouwvereniging Middelhamis sinds 1993 t/m 1995 aan haar huurders meer huur dan volgens de berekeningen van het ministerie van VROM voor een gemiddelde woningcorporatie financieel noodzakelijk was. Uit vergelijking van de berekeningen door VROM met de door WBV Middelhamis sinds 1993 berekende huurverhogingen blijkt, dat dit jaar een gemiddelde huurverhoging van 2% voldoende zou zijn geweest. De huren wórden echter met gemiddeld 3,25% verhoogd. De huurdersvereniging Middelhamis heeft er moeite mee dat een verhuurder, als WBV Middelhamis kennelijk meer waarde hecht aan stijgende reservers, dan aan haar sociale functie. Ook het feit, dat over de jaarlijkse huurverhogin gen geen werkelijk overleg mogelijk bleek, wekt veel ergernis. Op grond van het 'Besluit Beheer Sociale Huursector' zijn woningbouwver enigingen verplicht over hun (huur)beleid overleg te plegen met de vertegen woordigers van de huurders. Daarom is het belangrijk, dat huurders zich mas saal verenigen in de 'Huurdersvereniging Middelhamis'. In de komende maanden zullen de initiatiefnemers 1900 huurders in Middelhamis, Nieuwe Tonge, Sommelsdijk en Stad a/h Haringvliet bezoeken om leden te werven voor Huurdersvereniging Middelhamis. Zij rekenen daar bij op een fors aantal aanmeldingen. Voor nadere informatie of aanmelding kunt u ook bellen naar 483393, 482267 of 483913. Evenals de andere Nederlandse energie bedrijven stopt ENECO 1 juli aanstaande met de subsidiëring van in bestaande wo ningen geplaatste HR (hoogrendements)- verwarmingsketels. De subsidie stopt omdat de HR-ketel inmiddels voldoende is ingeburgerd. Stimulering van de aan schaf middels een subsidie is daarom niet meer nodig. Reeds eind vorig jaar maakten de energiebedrijven bekend dat de subsidie zou worden beëindigd. Subsidie-aanvragen voor HR-ketels kun nen nog tot en met 30 juni bij het ener giebedrijf worden ingediend. De ketel moet dan al geplaatst zijn en bij de aan vraag dient de rekening en een bewijs van betaling te worden bijgevoegd. Aan vraagformulieren zijn verkrijgbaar bij het energiebedrijf. Het gaat uitsluind om HR-ketels die in bestaande woningen zijn geplaatst. Voor nieuwbouw is de subsidie eind vorig jaar al afgeschaft in verband met de komst van de energieprestatienorm, die plaat sing van HR-ketels afdwingt. Voor utili teitsgebouwen blijft de subsidie voor plaatsing van HR-ketels voorlopig ge handhaafd. De subsidie voor diverse vor men van isolatie blijft hetzelfde. Het gezelschap toert nabij de Vliegers, tweede Heerlijk rustig zijn ze, fraai gelegen en welgeplaveid, de fiets- en wandelpaden die ten koste van meerdere miljoe nen in landinrichtingsverband zijn aangelegd. Niemand die ze met één kwaad woord besmetten zou toen vrijdagmid dag deze 'recreatieve voorzieningen' rond Middelharnis officieel in gebruik genomen werden, maar toch... Toch heeft wethouder mevr. Van Eek van Middelhamis d'r wat over gemopperd dat ten gevolge van de landinrichting ook vijftig kilometers polderwegen aan de openbaarheid zijn ont trokken waardoor veel burgers met fiets of invalidenwagen de kans wordt ontnomen nog vrijelijk van de veelal mstige pol derwegen te genieten. Ze dacht dat het de boeren veel good will leveren zou wanneer ze die wegen toegankelijk houden want, zei ze: „die wegen zijn niet alleen van de boeren, die zijn van ons allemaal...! Onder haar gehoor, in de vergaderzaal van het Waterschaps- huis ook dijkgraaf Van Kampenhout die zéér begeerde déér wat op te zeggen, iets heel boos, kondigde hij aan. Z'n boos heid was trouwens al eerder gewekt door een Middelhamis raadslid. Die had hem 'danig ontstemd' toen hij het Water schap verweet de weg Tl 17, de Oudelandsedijk, tot een circuit dat van Zandvoort te hebben gemaakt. Nu er wéér een nega tieve stemming dreigde te worden gekweekt, zei de dijkgraaf: „die polderwegen zijn niet van iedereen maar die zijn van de boeren die met noeste vlijt de polder boven water wilden en daarvoor wegen nodig hadden. Provisorisch aangelegde wegen zonder een behoorlijk fundament, geworden tot 'oude-, smal- in de rij Gedeputeerde Jansen en echtgenote Ie-, kromme-, holle polderwegen. In de plaats daarvan kregen we twaalf kilometer recreatief rijwielpad om daar ongestoord te toeven, laten we liever dié zegening tellen", maande dhr. Van Kampenhout. Het gezelschap op de fiets had dat ook gedaan toen ze frank en vrij de rijwielpaden bereden, langs het havenkanaal en langs de Vliegers. Gedeputeerde Jansen met een vertegenwoordiger van de Heidemij voorop, onderweg vrolijk koutend over 't moois wat zich presenteerde. Terug in het Waterschapshuis keek dhr. Jansen nog'es met groot genoegen op zo'n tochtje temg, vooral de nieuwe brug en sluis bij het Havenhoofd hadden hem geïmponeerd, alleen, het bewegend hekwerk over de haven lijkt hem voor de kinde ren nog wat veiliger te moeten. Nu tóch op Hakkee bezag hij ook de overige verlangens die er zijn ter verbetering van de verkeersveiligheid. Dhr. Jansen kent ze, een fietsbmg over de haven van Dirksland en de Rondweg om Stellendam, die komt er, gelooft hij stellig, vóór medio 1999. Dhr. Noordermeer, de voorz. van de Landinrichting heeft ook wat herinnering en opgehaald over de voorbereidingsperiode en de nu al veertien jaren van uitvoering. Nu de voorzieningen er zijn vroeg dhr. Noordermeer de gemeenten goed voor het onderhoud zorg te dragen, onderhoud is behoud, verzekerde hij. Hij wenste ieder een ongestoord en prettig gebmik van de voorzieningen. Éénmaal per 5 jaar vieren we Vlag getjesdag, was in Goedereede af gesproken, maar toen de vloot zich zaterdag opmaakte voor Vlagget jesdag '96 was 't pas drie jaar gele den dat de kleurige vlaggetjes waren gestreken. Zaterdag wap perden ze opnieuw tegen een strak blauwe lucht die niet mooier had kunnen zijn. Boven de visserij ech ter vormen zich dreigende wolken. Voor een kleintje zijn ze niet vervaard en ze zijn niet zómaar uit het veld geslagen, 't scheepsvolk van Goeree en dus was er zaterdag die stemming alsof er geen vuil tje aan de lucht is. Toen 's middags te gen tweeën de vlootschouw begon was dat opnieuw een parade van prachtig op getuigde kotters. De Commissaris van de Koningin in onze Provincie Mevr. Ir. J. M. Leemhuis-Stout fungeerde als vloot- admiraal en haar hart moet van trots ge zwollen zijn, maar 's ochtends, in de ver nieuwde Vismijn had ze ook van de keer zijde vernomen, hoezeer ook burg. Sinke in z'n hartelijk welkomstwoord het doemdenken had uitgebannen. Vlagget jesdag zou weer'es laten zien dat Goe- ree's vloot honderdduizend paardekrach- ten sterk up tot date-, en vertrouwen in de toekomst uitstraalt, 't Is zoveel makkelijker geweest, de tijd dat de visser nog zo'n vrije jager kon zijn die zóveel mocht vangen als ze maar Had burg. Sinke zaterdagmorgen in z'n welkomstwoord op Vlagget jesdag al gesproken over 'een nieu we rol' voor de Visafslag, donder dagavond gaat de gemeenteraad zich daarmee bezighouden. De raad zal worden voorgesteld in begin sel tot verzelfstandiging van de Visafslag te besluiten. Het is, zo meent het College, een belangrijke voorwaarde om de toekomst veilig te stellen. In hun toelichting ontkennen B W dat de gemeente de Visafslag maar 't liefst kwijt zou zijn. Met verzelfstandiging wordt meer een commerciële verzelf standiging bedoeld die een snellere be sluitvorming in de bedrijfsvoering moge lijk maakt. Het gaat om het bereiken van die bestuursstractuur die capabel is de De Commissaris overhandigt de wimpel aan de winnaars van de GO 26 wou, en kon, „maar", zei zaterdagmor gen burg. Sinke: „...de visserij is een in gewikkeld spel van quota's, van p.k.'s, zeedagen en groepen geworden, allemaal geregisseerd op voor de individuele vis sers onbereikbare plaatsen; niet alléén blijven staan-, maar samenwerking, plaatselijk en landelijk, is de visserman derhalve dringend geboden. Te land denken de bestuurders met de vissers mee, zoals dat ook door Goerees' gemeenteraad was gebeurd toen werd be sloten de Vismijn aan de E.E.G. normen te laten voldoen, een miljoenenzaak wel iswaar, maar 't gaat om de toekomst van Goerees' visserijsector, „een prachtig bedrijf dat de uitdaging waard is". Aan mevr. de Conimissaris van de Ko ningin de eer de vernieuwde Vismijn of ficieel ingebruik te stellen en ze deed dat met het grootst genoegen want 't beviel haar uitstekend in Stellendam waar ze zoveel wilskracht ontmoette, wilskracht die de Nederlandse visserij door de eeu wen heen gekenmerkt heeft. Hartelijk eens was ze 't daarom ook met de slogan die ze samen met burg. Sinke onthulde: „Visafslag Goedereede, klaar voor de toekomst". Ein pluim! Graag gaf de Commissaris een pluim aan die vissers die naast haar het podium be volkten, lui die zich hadden onderschei beste juridische en organisatorische basis te leggen waarop de afslag slagvaardig zal kunnen functioneren. De Visafslag heeft een bedrijfsplan no dig dat een visie naar voren brengt waar het op korte-, middellange en op lange termijn met de Afslag naar toe moet. Zaterdagochtend, op Vlaggetjesdag, heeft burg. Sinke nog gewezen op de veranderingen in de handelsstromen; de afslag lijkt de nieuwe rol te zullen krij gen. Nieuwe ontwikkeling is dat grote winkelketens buiten de markt om vis willen betrekken.. Het is het College dui delijk dat nu de bakens moeten verzet de gemeente zich niet van de Visafslag af zijdig zal mogen houden. Welke be drijfsvorm ook gekozen wordt, steeds zal de gemeente een rol van betekenis moe ten blijven vervullen. De raad wordt tot het nemen van een principebesluit uitgenodigd en gevraagd aan Coopers Lijbrand opdracht te ge ven de meest geschikte vorm van ver zelfstandiging uit te werken. den in de verzorging van schip en machi nekamer; resp. de staat van onderhoud en de netheid, geïnspecteerd door men sen met kennis van zaken. Eendrachtig was de conclusie dat de kot ters van de Goereese vloot in een zeer goede staat van onderhoud verkeren; 't was dan ook niet eenvoudig geweest de besten aan te wijzen, maar de jury was tot de volgende aanbeveling gekomen: De winnaars voor het best verzorgde schip zijn: 3) de GO 32 van Zeevisserijbedrijf GO 32 BV met 8,5 punten. 2) de GO 26 van de Fa. J. Lokker en Zn. met 8,5 punten. 1) de SL 12 van de Fa. H. A. en A. Brinkman met 9 punten. De winnaars voor de best verzorgde machinekamer zijn: 3) de SL 12 met 8,3 punten. 2) de SL 3 van J. 't Mannetje met 8,5 punten. 1) de GO 26 met 8,8 punten. De GO 26 scoort met een totaal gemid delde van 8,8 punten het hoogst en werd daarmee winnaar van de wimpel die een jaar lang gevoerd mag worden. School met de Bijbel De Regenboog te Melissant organiseert op D.V. zaterdag 22 juni een grote bazar op het school plein aan de Beatrixlaan 6. De opbrengst is voor speeltoestellen op het te vernieu wen schoolplein. Naast de vele spelletjes voor jong en oud is er van alles te koop. We noemen: spulletjes door de kinderen zelf gemaakt, rommelmarktspullen, oude schoolboekjes en wandkaarten, waaron der prachtige series, bloemstukjes, kaar ten enz. Verder is ook aan de inwendige mens gedacht en zal er o.a. koffie, limo nade, gebakken vis, frietje mét, ijs en broodje Regenboog-dog te koop zijn. U bent hartelijk welkom van 9.00 tot 14.00 uur aan de Beatrixlaan 6 te Melis sant. 'De Zwaluw' Sommelsdijk In het tweede blad is een bericht opgeno men onder het kopje Brandpreventie. 'De Zwaluw' te Sommelsdijk houdt die informatie-avond niet op de indat bericht genoemde datum, maar op dinsdag 25 juni. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO «TUD» RVORTAQC - FOTOaRAne ^^y RT^^^Q t—it—itr:i CJ crj C3 OUDOOf»~WmtJlnÊt3S-Tti&foonpia7}anm/FÊx683734 rieHaae~Pi1rilMhop-Hogmioom172-Ttlttoon(D111)462400 4.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1