LITIE Mobil Commissaris van de Koningin bracht werkbezoek aan Goedereede Voor de laatste keer zitting Rotterdamse Reciitbanii in Sommelsdijk voor'nffoede occasion noeft u de auto niet uit Rally Formula Garage Knöps B.V. LUIERS 71 A.J. VAN RUMPT UW BMW DEALER Ramoco b.v. Ook aandacht voor monumenten Jêê 7ct C0RMBLI53ANT ontvangt grote gift van het Anjerfonds Z-Holland 68e Jaargang VRIJDAG 14 JUNI 1996 No. 6509 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 33 92. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Haast rook het ter zitting naar alcohol Als iemand een ander een muilpeer verkoopt, je zult het Politierechter Mr. J. Schoonaard niet horen be wonderen, nee. Dat iemand 't café induikt, ach, mr. Schoonaard staat een nuttiger tijdspassering voor, maar ieder heeft die vrijheid, ook van hem. Echt boos wordt'ie pas wanneer een dorstige zich per auto ter kroeg begeeft. Dus was'ie nogal'es boos, woensdagmorgen tijdens de door hem gepresideerde Rechtbankzitting te Sommelsdijk; de laatste...! Rechtspraak op locatie, Mr. Schoonaard was er warm voorstander van, beleefde het ook ten volle hen die gezondigd had den op eigen terrein te vermanen, maar 't is uit met de zittingen in Sommelsdijk. Voortaan wacht ook Flakkeese verdach ten de gang naar de nieuwe Rechtbank op de kop van Zuid te Rotterdam. Nog wel zullen in Sommelsdijk de kantonge rechtzittingen overtredingen berechten, de misdaad wordt in Rotterdam bestraft. Misdaad begaat hij die met een slok op z'n auto bestuurt, dat althans tracht te doen. Dat deed een inwoner van Som melsdijk, staande gehouden en 710 microgram per liter lucht geblazen. Veel spijt natuurlijk maar 't was hem ook een jaar tevoren overkomen. „Een rijbewijs is geen diploma-, maar een vergunning. Wie niet aan de voor waarden voldoet wordt de vergunning ontnomen", doceerde Off. mr. Har- meijer. Verd. kermde bij 't vooruitzicht z'n rijbewijs een poosje kwijt te zijn, 9 maanden waarvan 7 mnd. voorwaarde lijk, eiste de Off Hij, de verd. zag zich nog niet blijmoedig fietsend naar 't werk gaan. 10 km ver, zuchtte hij, maar Mr. Schoonaard die 't vonnis vellen moest ziet scholieren wel groter prestaties leve ren, uitspraak ƒ2.000,- boete en een ont zegging conform de eis. Dom natuurlijk, vond de Melissantse verdachte die, zeer tegen z'n gewoonte, in 't café had zitten drinken. Nooit eerder was 't hem overkomen en nooit zal 't weer gebeuren nam hij zich voor, maar nou lag er toch dat bewijs, 675 micro gram. Zó coulant stelde verd. zich op dat'ie van mr. Schoonaard een compliment kreeg: „U bent ruiterlijk en sportief en u neemt de consequenties zonder morren", zo werd verd. geprezen. Een geldboete van ƒ500,- en 3 mnd. ontzegging had de Off. geëist. Een geldboete van ƒ1.500,- en 2 mnd. ontzegging met aftrek, luidde daarna het vonnis. Pas toen maakte verd. duidelijk dat'ie ook op het werkterrein z'n rijbewijs behoeft maar z'n lot was toen al beslecht. Echt hartje nacht was de Stellendamse bestuurder staande gehouden, 860 micro gram was vastgeteld. „Zó verslaafd... aan de auto?" informeerde mr. Schoon aard, want verd. woont nauwelijks een kwartier gaans van de localiteit waarin hij de alcoholica tot zich genomen had. Voor de cursus alcohol en verkeer had het verd. aan tijd ontbroken. Op enige clementie mocht hij toen niet meer reke nen. Eis en uitspraak 1.750,- en 9 maanden onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. 't Was voor de Bommelse verd. zowel mistig in de natuur, als nevelig door drankgebruik geweest toen hij wat slin gerend z'n weg ging; z'n wagen was dan ook in de sloot beland. Verd. wist de politie vlak achter hem waarom hij zich lopend door de polder van de plaats des onheils verwijderd had. Toen de politie hem kort na het gebeurde thuis opzocht deed verd. zich juist tegoed aan een borrel cointreau, wilde hij hen doen geloven. De politie had dat vastgesteld maar de inhoud van de fles niet onderzocht, nauwelijks nodig trou wens want het was duidelijk dat hij ook zonder cointreau boven de limiet had gezeten. Van de gevolgde cursus Alcohol en Verkeer zei verd. veel te hebben geleerd. Uitspraak 1.000,- boete en een voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid van 6 maanden. Politierechter Mr. Schoonaard noemde het niet meer een 'onschuldig akkefietje' wat zich in Ouddorp, langs de Diepen- dorst had afgespeeld. Twee volwassenen waren elkaar daar te lijf gegaan en rake klappen waren er gevallen. Het slacht offer moest zelfs in Dijkzigt een operatie aan het hoofd ondergaan. Het soeet de verdachte zeer en 't was 'met hart en ziel' dat'ie het slachtoffer z'n excuses had aangeboden. Al begreep verd. niet hoet het slachtoffer er bij kwam dat hij meisjes zou hebben be gluurd, een van de twee dames bij wie verd. zich ophield was n.b. al 2,5 jaar z'n vriendin. „Het ligt helemaal niet in m'n aard om agressief te doen", liet verd. weten, maar het verbaal sprak van een 'blinde woede' waarin verd. zou hebben gehandeld. Zelf twijfelde hij eraan dat het zijn vuisten zijn geweest die al dat letsel hadden toe gebracht, bloeduitstorgingen en zwellin gen, zelfs een bloedprop tussen hersen- vlies en hersenen. Het leek verd. dat het slachtoffer met z'n hoofd op een steen moet zijn gevallen. Het was voor de Off. wel duidelijk dat verdachte buiten-proportioneel was op getreden; hij was uit z'n auto gestapt en had het slachtoffer bij z'n overhemd ge pakt, zo was 't begonnen. De eis luidde ƒ750,- en 2 weken hechte nis voorwaardelijk. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) GEMEENTE GOEDEREEDE Aantreffen gestolen auto Op vrijdag 7 juni werd door de politie een gestolen personenauto, merk Seat aangetroffen op de Rijksweg A57 te Stellendam. Bleek dat de auto gestolen was te Hellevoetsluis. Bedrijfsinbraak Het afgelopen weekend werd op het in dustrieterrein te Stellendam ingebroken in een bedrijfspand. Diverse ruimten werden doorzocht, kasten opengebroken en enkele computers vernield. Er werd een geldkistje met een gering geldbedrag meegenomen. DieËital Uit een in aanbouw zijnde woning, gele gen aan de Langeweg te Stellendam wer den het afgelopen weekend, nadat het slot van een container was geforceerd, twee binnendeuren gestolen. Verlaten plaats ongeval Op 10 juni, omstreeks 16.45 uur stopte op de Rijksweg N57 een motorrijder, welke in de rijrichting Ouddorp reed, voor een rood verkeerslicht, thv. de af slag naar Port Zélande. Bij groen licht trok deze weer op, waarna een snel nade rende personenauto, komend uit dezelfde rijrichting, op hem inliep. Om te voor komen dat hij werd aangereden stuurde de motorrijder rechts de berm in en kwam daarbij te vallen en raakte daar door gewond. De veroorzaker reed door zonder zijn identiteit bekend te maken. Het betrof een rode VW Golf Gabrio met Nederlands kenteken, waarin vermoede lijk drie jongens zaten. Evt. getuigen worden verzocht contact op te nemen met de politie. GEMEENTE DIRKSLAND Inbraak woning Tussen 19 mei en 6 juni is er ingebroken in een vakantiewoning aan de Westdijk te Dirksland. Uit de woning zijn diverse goederen gestolen. GEMEENTE MIDDELHARNIS Snelheidscontrole Naar aanleiding van de in het buurtge sprek aangegeven probleem van het te hard rijden op diverse lokaties in de ge meente is er op maandag 10 juni op di verse lokaties in Sommelsdijk (Dorps weg-Kon. Julianaweg-Oudelandsedijk) en op de Oudelandsedijk tussen Stad a/h Haringvliet snelheidscontroles gehou den. Er werden 49 processen-verbaal op gemaakt. Op alle lokaties werden snel heidsovertredingen gepleegd zodat een herhaling van deze controles zeker plaats zal vinden. De hoogste gereden snelheid was 141 km/h, buiten de bebouwde kom, waar de maximum snelheid 80 km/h be droeg. Verd. vond de gepleegde rechtspraak niet helemaal eerlijk, 't Had toch ook voor het slachtoffer kunnen gelden dat het wijs was geweest zich terug te trek ken? vond hij. De uitspraak van de Presi dent luidde conform de eis, want 't mag natuurlijk nooit weer gebeuren. In Dirksland had ook een knokpartij plaatsgevonden, maar de verd. vond de toedracht in 't proces verbaal wel wat overdreven. Toegegeven, hij had slaande bewegingen gemaakt toen het slachtoffer driest op hem afkwam maar zo'n vreem de reactie vond de verdachte dat niet, meer was er eigenlijk niet gebeurd. De Off. had daar z'n twijfels over want hij had nogal wat, het slachtoffer, tal van verwondingen had'ie in 't gezicht, en een plas boed had de straat gekleurd. Over een juist door verd. geïnstalleerde beveiligingsinstallatie was 't gegaan. Die was - zonder aanleiding afgegaan - toen verdachte niet thuis was. Het latere slachtoffer had zich over die nodeloze herrie nogal opgewonden. Verdachtes raadsman bepleitte ontslag van rechtsvervolging en deed een beroep op noodweer, maar de President sprak conform de eis uit: 400,- voorwaarde lijk. Goeie vraag aan de rechter hoe 't nu met de geluidsinstallatie is. Verd. zei die niet meer nodig te hebben sinds z'n slacht offer en z'n familie van het kamp naar elders verdwenen zijn. 't Is er sindsdien weer veilig. Over het gedrag van de Oostflakkeese verdachte sprak Off Harmeijer het 'ho peloos' uit, zóveel keer is verdachte al aangehouden voor rijden onder invloed, óf het rijden terwijl z'n rijbewijs ongel dig was verklaard. 't Kon verdachte ook niet zoveel meer schelen dat aan de ontheffing voor 4 jaar weer een jaar werd toegevoegd. Z'n rij bewijs is ook niet meer geldig, 't Maekt niks meer uut", berustte verd. Nog wat meer zaken kwamen aan de orde, maar dat waren herhalingen van wat al geweest was, drankgebruik-, mis bruik heet dat dan achter het stuur door een automobilist die 't anders wel laten zou maar nu op een verjaardagsfeest was beland. En iemand - bij verstek - die in de Rabobank met het hoofd een reclame zuil tegen een gepantserde ruit had gekopt waardoor in die ruit een ster was ontstaan. Hij zal 250,- boeten moeten betalen. En toen was 't afgelopen met de reeks Rechtbankzittingen in Sommelsdijk die Mr. Schoonaard 7,5 jaar heeft meege maakt, 't meest samen met Off. Mr. W. Hendriks die vorig jaar is afgezwaaid. Autobedrijf A. J. van Rumpt bv RENAULT-dealer Middelharnis Telefoon (0187) 482222 Maandagmorgen bracht mevrouw Ir. J. M. Leemhuis-Stout, Commis saris van de Koningin in Zuid-Hol land, een werkbezoek aan de ge meente Goedereede. Dat bezoek zou eerder in het jaar plaatsvinden maar moest worden uitgesteld. Geen slecht uitstel want de Com missaris zag Goedereede nu op zijn mooist. Het was ideaal weer voor een wandeling door het monumen tale stadje. Gedachtenwisseling Het bezoek van mevrouw Leemhuis be gon met een bespreking met het College van Burgemeester en Wethouders. Op verzoek van de Commissaris stonden onder meer op de agenda voor het ge sprek met B en W: bestuurlijke integri teit en de rolverdeling tussen College van B en W en gemeenteraad. De Commissaris wilde graag weten welke instructies en omgangsregels er bestaan in de sfeer van kontakten met bedrijfsleven en particulieren. T.a.v. de rolverdeling tussen college en raad wilde mevrouw Leemhuis graag van gedachten wisselen over de vraag in hoeverre last en ruggespraak met de raadsfrakties het opereren van het college c.q. individuele collegeleden beïnvloedt. Bestuurlijke integriteit en rolverdeling tussen college en raad zijn vaste agenda punten bij een werkbezoek van de Com missaris van de Koningin aan gemeen ten. „Wat ik ook altijd bij gesprekken met een College van B en W naar voren breng", vertelt mevrouw Leemhuis, „is het aandachtspunt rampenbestrij ding. Ogenschijnlijk zijn er voor een ge meente als Goedereede weinig risicofak- FOTO-WERK ONS -WERK FOTO'S VANAF tlameetemoM AUTOBEDRIJF mazua toren, maar er is hier een lange kust strook die heel kwetsbaar is, ook in ver band met het toerisme. Fn Goedereede ligt onder de rook van het Europoortge bied. Het hele college is zich daarvan bewust. De rampenbestrijding is op zich zelf goed geregeld. Er is even een dipje geweest met de dreigende afscheiding van Goeree-Overflakkee. In het Rijnmondgebied ging men zich toen prepareren op overheveling. De dreiging van een afscheiding van Goe ree-Overflakkee van Zuid-Holland is momenteel afgewend en als het aan de provincie ligt blijft het zo". Bestuurlijke ontwikkelingen Door het College van B en W van Goe dereede was als agendapunt aangevoerd hoe het nu verder zal gaan met de be stuurlijke positie van Goeree-Overflak kee. Ook gemeentelijke herindeling kwam aan de orde. Wat betreft de provinciale positie van Goeree-Overflakkee verkeren we in een status quo, is het nog zoals het was. Op het punt van gemeentelijke herin deling van Goeree-Overflakkee voert de provincie geen aktief beleid. Sa menvoeging van gemeenten wordt door de provincie niet aangekaart. Wandeling Tijdens haar werkbezoeken wil de Com missaris ook graag iets zien van de ge meente die ze bezoekt en in Goedereede was gekozen voor een stadswandeling. Het Röderhuis werd bezocht en de wo ning van mevrouw Verduijn aan het Ker kepad, een pas gerestaureerd pandje. Me vrouw Leemhuis waardeerde het dat ze daar ook binnen een kijkje kon nemen. Terwijl het sluisje werd bekeken (dat Molenstichting Goeree-Overflakkee Begin maart van dit jaar kon de Molenstichting Goeree-Overflak kee dankzij een flinke gift van de provincie Zuid-Holland een deel opdracht geven van de restauratie om de molen 'de Dankbaarheid' te Herkingen weer draaivaardig te maken. Er bleef toen nog een te kort over van ƒ64.000,- Afgelopen zaterdag ontving de secretaris van de stichting, vlak voordat hij vertrok om met de andere bestuursleden een werkbezoek aan de molens te brengen, een schrijven van het Anjerfonds Zuid- Holland, in dit schrijven werd tot grote vreugde van de stichting de toezegging gedaan van een gift van maar liefst ƒ50.000,- voor het draaivaardig maken van deze molen. De Molenstichting is het Anjerfonds Zuid Holland hier zeer dankbaar voor. Het werkbezoek werd momenteel wordt gerestaureerd) en an dere markante puntjes van Goedereede werden bezichtigd, speelde Jan Bezuijen op het carillon. Een mooiere ambiance is nauwelijks denkbaar. Het viel de Commissaris tijdens de wan deling op hoezeer B en W betrokkenheid bij de monumenten uitstraalt. Bijvoor beeld de manier waarop de schuren in Goedereede zijn gespaard, ook door ze een andere bestemming te geven, werkt inspirerend naar de burgers toe. Als de gemeente in monumentenbeleid inves teert dan stimuleert dat particulieren om hun huis mooi te maken, constateerde mevrouw Leemhuis. Informeel Een informele bijeenkomst met leden van de gemeenteraad sloot het werkbe zoek af. Op verzoek van mevrouw Leem huis met de nadruk op informeel. We vroegen burgemeester Sinke van Goedereede hoe hij het bezoek van de Commissaris had ervaren. „We hebben goed gepraat over de poli tiezorg op het eiland. Het niveau van de politiezorg mag niet verder dalen. De Commissaris van dé'Koningin is heel toegankelijk en ontvankelijk voor de zaken waar je hier mee bezig bent en ze werkt mee om een goede relatie met de provincie in stand te houden. Het was echt een werkbezoek. Zakelijk, doelgericht en er was toch volop kans op informeel kontakt". De laatste tien jaar is aan een dergelijke relatie met gemeenten door de respectie velijke commissarissen gewerkt. In Goe dereede is die relatie even heel intensief, want morgen op Vlaggetjesdag is me vrouw Leemhuis er weer. ,;Twee keer binnen vijf dagen", concludeert de heer Sinke. zaierdag in een vreugdevolle stemming afgewerkt en de molenaar van deze molen, de heer Klaasjan Rentes kon op de molen hierover worden ingelicht. Door deze gift is het tekort op dit mo ment teruggebracht tot 14.000,00. Het stichtingsbestuur heeft zaterdag be sloten, ondanks het overgebleven tekort, om de molenmaker nu de vervolg-op- dracht te geven voor het geheel draai vaardig maken van deze molen. Afge lopen maandag heeft de molenmaker de opdracht gekregen. Als alles volgens planning zal verlopen zal begin december de molen weer kun nen draaien. De inwoners van de woon kern Herkingen zullen dan hun stukje historisch cultuurgoed weer in beweging kunnen aanschouwen. De stichting zal de komende maanden proberen dekking te vinden voor het nu nog openstaande tekort. Het bestuur wil aan de inwoners en bedrijven uit Her kingen een dringend verzoek doen om een financiële bijdrage voor deze restau ratie beschikbaar te stellen. Giften zijn van harte welkom op banknummer 30.89.07.582 bij de Rabobank te Den Bommel. Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon: (0187) 611553 Fax; (0187) 61 2280 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 Het gezelschap op bezoek in het Röderhaus: v.l.n.r. gemeentesecretaris Scholtens, mevrouw Roder, wethouder Klepper, mevrouw Leemhuis (achter Roder) wnd. griffier van de provincie B. van der Hart, dhr. Roder, wethouder Visser, achter Visser een medewerker van de Provincie, burgemeester Sinke. Foto is genomen door kabinetchefdhr. E. de Jager. Daar voor gaat u toch niet naar de FOTO SPECIAALZAAK maar wel met u volle FOTO - FILM Want VOOR BEELD EN GELUID OUDDORP - RENESSE Een goede en betrouwbare occasion vindt u op het drive-in park van Cor Melissant. Diverse merlten die door ons team weer in topconditie zijn gebraclit. Tevens officieel Mazda dealer. Niiverheidsweg 4 - Dirksland - (0187) 601598

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1