EHIVI1DEIl-f1IEmi/5 Raad Middelharnis niet echt gelukkig met parkeermaatregelen van liet College Papegaai wint Nacht van Stellendam 12e Haamstede- conferentie 35 jaar de Gewasbeschermer Van der Wal B.V. Tevens aanvraag spuitlicenties Ophalen voor rommelmarkt 2e Blad DINSDAG 11 JUNI 1996 No. 6508 Dat had Jan Markensteijn uit Middelharnis niet durven denken, dat'ie notabene de gemeenteraad nog'es toe zou spreken. Donderdagavond had'ie er als bewoner van de Kaai alle aanleiding toe, en de gelegenheid, want burgers mogen, aan 't begin van de raadsvergadering, hun zegje doen. Zo deed het dhr. Markensteijn, een beetje over de vorige week gehouden Havendag, maar veel meer over de naweeën daarvan. De Havendag zelf heeft kennelijk een ordelijk verloop gehad, zelf zó dat dhr. Markensteijn de burgemeester, mevr. Sleurink, voor zo'n goeie organisatie be dankte, maar met dat complimentje was zijn sermoen nog niet afgelopen. De an dere ochtend, zondags, lag de omgeving van z'n woning bezaaid met glasscher ven. Hij had ook niet anders verwacht. Nog 's nachts om half 4 had hij iemand met 3 glazen bier richting Spui zien lopen, die glazen hoor je geheid even later op straat stukgeslagen worden. „Zo is 't eigenlijk iedere week", liet klager weten. Wie dat ook weten zijn die fiet sers die de scherven in hun banden rij den. Of nou niet 'es wat aan die overlast gedaan kan worden, vroeg dhr. Marken steijn het College af. Burg. Sleurink verzekerde hem in elk geval dat het College de klacht goed heeft begrepen en dat de zorg daarover niet alleen bij de bewoners-, maar ook bij het College leeft. Het College beraadt zich voortdurend op de mogelijkheid de overlast in te dammen. De vergadering vlotte op deze fraaie zo meravond ook van geen kanten, terwijl de agenda niet eens zoveel betekenend leek. Een kwartiertje oponthoud ontstond doordat de Poolse gasten, een deputatie uit de stad Chelm, nog even uitbleef, maar dat strekte hen slechts tot eer. De heren waren donderdag op excursie ge weest, in wat informele kleding, maar zó wilden ze niet in de raadzaal hun op- ^vachting maken. En dus verschenen ze, weliswaar wat te laat, maar keurig in 't pak, de president (burgemeester), nog een stadsbestuurder en de directeur van het ziekenhuis dat door de jaren heen al zoveel steun en goederen heeft ontvan gen van de Stichting Flakkeese Hulp goederen Polen. Eenmaal aanwezig heeft mevr. Sleurink de Poolse delegatie in 't Pools ontvan gen, en waarlijk, ze begrepen wat ze zei en ze moeten 't hebben gezien hoeveel energie die tongbrekerij de burgemeester heeft gekost, zó warm 't ook was. Uitermate hartelijk waren de woorden die ze vanuit de deputatie terug kreeg, 't Is nog maar een zestal jaren dat ze in Polen democratie mogen hebben, maar over de organisatie daarvan is nog veel te leren. Bewondering was er over de democratische beheersvorm en, op ex cursie, hadden vooral de Deltawerken geïmponeerd. Ook in Polen is nog zo veel te herstellen wat onder het commu nistisch regime nagelaten of kapot ge maakt is. Chelm wil graag vriendschaps banden met Middelharnis; burg. mevr. Sleurink is alvast voor een tegenbezoek uitgenodigd. De deputatie wisselde wat Poolse geschenken uit, herinneringen aan hun bezoek aan Middelharnis. Parkeerregime De Polen zullen 't niet begrepen hebben, al waren ze door een tolk vergezeld, maar in 't eerste het beste agendapunt heeft de raad richting College niet zo vreselijk vriendelijk gedaan. De raad vindt dat het College wel wat bruusk is opgetreden bij het nemen van parkeer maatregelen. Parkeren mag bijna nergens meer, vindt de raad, en dat wordt niet met dure borden-, maar met knalgele strepen duidelijk gemaakt. Het College De Poolse deputatie biedt burg. mevr. Sleurink geschenken aan had ook overleg moeten plegen met de Middenstandver. vindt de raad. Dat is niet gebeurd, slechts het nemen van de maatregel is ter kennis van de Midden standver. gebracht. Die heeft een niet zo vriendelijke brief teruggestuurd waarin het College verantwoordelijk wordt gesteld voor het wegblijven van kopers die 't er niet op wagen een parkeerbon aan de broek te krijgen. Dhr. C. Hameeteman (SGP/RPF) kon dat wel begrijpen: „er zijn vele wegen die naar Middelharnis leiden, maar als je er eenmaal bent weet je niet waar je je auto laten moet", wist hij. Kom bij dhr. Hooyman (PvdA) niet met de - gehoorde - suggestie dat het het College niet zou kunnen schelen dat er van het winkelend publiek weg zouden vallen, „verwerpelijk", vond hij die ge dachte. Mevr. v. d. Nieuwendijk (lijst Hoogzand) liet wat verwijtend horen dat het College, immers van de Centrumge meente, niet op tijd op de toenemende verkeersdrukte heeft ingespeeld, ze is te tolerant geweest. Weth. Tiggelman heeft dat niet zomaar gepikt. Hij vindt het trouwens niet eens waar dat er nergens in Middelharnis nog een parkeerplaats te vinden zou zijn, men moet er wel enkele honderden meters voor willen lopen, maar 't liefst, zou het winkelend publiek tot in de win kels parkeren. Een goed parkeergedrag achtte hij een mentaliteitskwestie te zijn. Aan College en politie valt gewoon niets te verwijten, die hebben alleen maar een 'vriendelijke actie' bedoeld, maar wel een met de dui delijke boodschap dat het wild parkeren nu echt over moest zijn. Niet om auto mobilisten dwars te zitten, maar omwille van de veiligheid van fietsers en voet gangers. De oplossing zal pas worden bereikt In de Talma-Hoeve te Garderen vindt op 2, 3 en 4 september a.s. de Haamstede- Conferentie plaats. Het programma is als volgt samengesteld: Maandag: 11.00 uur Ds. P. D. J. Buys, Opening. 15.00 uur Ds. H. Verheul, De Prediking van de Dag des Heeren. 16.30 uur Drs. T. Hofman, De blijvende betekenis van Dordt 1618-'19. 20.00 uur Dr. C. A. v. d. Sluijs, Geen Gratie zonder Predestinatie. Dinsdag: 9.30 uur Ds. J. Westerink, Tweemaal Jacobus (1) 11.00 uur Dr. J. v. d. Wal, De Dominee en de psychische Patiënt. 16.30 uur Ds. C. G. Vreugdenhil, Evangeliseren in de wereld van vandaag. 20.00 uur Dr. C. A. v. d. Sluijs, Prediking bij de Gratie van de Predestinatie. Woensdag: 9.30 uur Ds. J. Westerink, Tweemaal Jacobus (2). 11.00 uur Ds. J. den Hoed, Sluiting. Kosten voor de duur van de gehele confe rentie 250,-. Voor studenten bestaat de mogelijkheid van een gereduceerd tarief. Aanmeldingen via (0187) 482560 of (0180) 412316. Tijdens de avondverga deringen zijn ook andere ambtsdragers hartelijk welkom. wanneer bebouwing in de Westplaat kan worden ontwikkeld maar 't is nauwelijks te voorzien wanneer dat het geval zal zijn. Dhr. Rijvers verklaarde over de duur niet zo optimistisch te zijn. 't Zou voor hem ook dan nog de vraag zijn of het publiek gedisciplineerd genoeg is om de auto dan dadr te zetten en wat honder den meters te voet af te leggen. Een oplossing bleef derhalve vooralsnog 'Binnenhof' Via de Ingekomen stukken kwam het Werkvoorzieningsschap 'Binnenhof' ter sprake en opnieuw was het een negatieve sprake omdat opnieuw overschrijding van eerder begrote tekorten moeten wor den vastgesteld. „Ook wat ons betreft is de rek er nu uit", verklaarde namens de SGP/RPF fractie dhr. C. Hameeteman bij de voortdurende verliezen en het uitblijven van enige ver betering. Dhr. V. d. Berg (VDB) had al eerder op dat aambeeld gehamerd, hij en z'n frac tiegenoot Rijvers accepteren geen ver antwoordelijkheid meer voor de inge diende begrotingen die volgens hem veel te optimistisch zijn. Toch werd het Binnenhofbestuur door anderen nog wel het voordeel van de twijfel gegeven; dé vraag wordt het of de ingediende steunaanvrage door de Minis ter zal worden gehonoreerd, die zal, zo vindt ook weth. Tiggelman, van cruciaal belang zijn, „daar hangt veel van af'. Geluidsinstallatie Voor aanschaf van en installatie van een nieuwe geluidsinstallatie in de raadzaal werd een krediet van 38.500,- gevo- teerd. 't Was alsof de bestaande installatie zich wreekte omdat ze binnen niet al te lange tijd wordt afgeschaft; nooit eerder heeft de installatie zóveel bijgeluiden laten horen. „Vervanging op heel korte termijn!" heeft de raadsvoorz. zich voorgenomen nadat de raad met de vervanging had in- ges em Qjj g ^g Molenvliet Aan de Openbare basisschool 'Molen vliet' te Stad aan 't Haringvliet wordt aan groot onderhoud een krediet van ƒ58.000,- besteed. De raad stemde er van harte mee in temeer omdat het de wat getaande uitstraling van de school ten goede zal komen. Die werd, nu het voortbestaan van de school gewaarborgd is, nieuw elan en groei van het leerlingental toegewenst. In het sfeervolle zwemcomplex 't Zuiderdiep (Stellendam) loste wet houder Visser afgelopen vrijdag avond om exact 21.30 uur het startschot voor de tiende Nacht van Stellendam. In dit 12 uur durende zwemspektakel gingen 11 teams van start om zoveel mogelijk banen te zwemmen. Er werd in drie categorieën gestreden: de liefhebbers, de recreanten en de start- vergunninghouders. Bij de liefhebbers gingen er twee teams van Reddingsbri gade Zierikzee/Duiveland (RBZD) van start. Het derde team in deze categorie (de Drifters) verscheen helaas niet aan de start. Daardoor hoefde RBZD 1 alleen team 2 achter zich te houden om zeker te zijn van ëe eerste plaats. In de categorie recreanten hadden zich vijf teams ingeschreven, die ook alle maal aan de start verschenen. Daar ble ken de Pitbullguppen (Oud-Beijerland) al snel de sterksten te zijn. De Stelle (Stellendam) wist zich op een hele goede tweede plaats te nestelen en deze plaats de hele nacht vast te houden. De Stelle zou het tussen startvergunninghouders ook heel goed hebben gedaan, want tij dens de hele nacht waren ze in een span nende strijd verwikkeld met WVH 1 (Hellevoetsluis) en de Kaketoe (Hoog vliet) om de vierde plaats in het alge meen klassement! Deze teams (en natuurlijk de overige teams ook) waren blij dat de Rabobank Westflakkee er met hun financiële steun MELISSANT - Vrijdag 14 juni a.s. viert 'De Gewasbeschermer Van der wal B.V.' het 35-jarig bestaan. Deze groots opgezette dag zal ge houden worden in en rond de Vesti ging aan de Ruygenhil te Melis sant. Juni 1961, een schoorvoetend begin ofwel fietsend advisering en verkoop van gewasbeschermingsmiddelen. Een voort durende investering in kennis, kwaliteit en fijne medewerkers. Terwijl vooral de laatste jaren ook veel is geïnvesteerd in milieu en milieubescherming. Hierdoor is Van der Wal B.V. al 35 jaar een ge waardeerde partner voor bijna iedere agrariër. Wij hopen ook de komende jaren door te gaan met het streven naar hoogwaardige kwaliteit. Hierbij zal Van der Wal zijn reeds lange jaren gehanteerde stelregel zeker niet vergeten: „Al 35 jaar de laag ste kostprijs per ha". Hierdoor zal Van der Wal B.V. ook in de toekoms een steentje blijven bijdragen aan het behalen van een hoog rendement bedrijfsvoering voor de agrarische sec tor. 14 juni wordt er op de Ruygenhil 1 te Melissant een receptie en open dag ge houden. Diverse leveranciers zullen op deze dag aanwezig zijn en de nieuwste ontwikkelingen van hun organisatie pre senteren. Tevens is er een speciale jeugd boek ingericht en zal er een prijsvraag worden gehouden. Van der Wal B.V. nodigt alle agrariërs uit om deze dag tussen 14.00 en 22.00 uur te bezoeken. Zij worden dan tevens in de gelegenheid gesteld om hun spuit licenties aan te vragen. Breng daarvoor mee: pasfoto, diploma, 37,50 en een legitimatiebewijs. voor had gezorgd dat er weer een team van drie sportmasseurs klaar stond om de vermoeide spieren weer wat op te lap pen. Daarnaast waren er de hele nacht weer leden van het Rode Kruis afd. Stel lendam aanwezig om eventuele EHBO- gevallen op te vangen. De strijd om de Klepperstee-bokaal werd voornamelijk tussen de teams bij de start vergunninghouders uitgevochten. Titel verdediger de Papegaai (Hoogvliet) werd na het eerste uur onaangenaam verrast door het zeer, sterke optreden van de Schotejil (Middelharnis) die brutaal de leiding nam. Echter al het volgende uur stelde de Papegaai orde op zaken en stond dan ook weer fier bovenaan. Toch was de Papegaai door dit onverwachte begin van slag geraakt, want hun uitein delijke doel (meer dan 60 kilometer zwemmen) zouden ze niet halen. Na zo'n 7 uren zwemmen raakten velen in een dip. Maar de medewerkers van Happy Music (Sommelsdijk) zorgden met hun swingende muziek ervoor dat iedereen opgewekt en wakker bleef en zo de moeilijke uurtjes met veel plezier zouden doorkomen. Omdat het voor elk team een prestatie is om 12 uur lang banen te zwemmen, had camping de Klepperstee (Ouddorp) voor alle teams een beker beschikbaar gesteld. Deze werden zaterdagochtend als volgt uitgereikt: Startvergunninghouders: Papegaai (Hoogvliet)58.800 m. Schotejil (Middelharnis)55.600 m. WVH 1 (Hellevoetsluis)53.100 m. Kaketoe (Hoogvliet)51.450 m. Recreanten: Pitbullguppen (O-Beijerland)...54.450 m. Stelle (Stellendam)52.000 m. Buitenbeentjes (Stellendam) ....48.650 m. WHV 3 (Hellevoetsluis)44.600 m. After Eight (Oud-Beijeriand) ...40.350 m. Liefhebbers: RBZD 1 (Zierikzee)42.150 m. RBZD 2 (Zierikzee)39.600 m. De Klepperstee-bokaal gaat net als vorig jaar weer voor een jaar mee met de Pape gaai. Uiteraard zal er volgend jaar weer een Nacht van Stellendam worden georgani seerd. Wil je daar een keer aan meedoen, noteer dan alvast deze datum: vrijdag/za terdag 6/7 juni 1997! Want dan wordt de 11e Nacht van Stellendam gehouden in zwemcomplex 't Zuiderdiep te Stellen dam! OUDDORP Doopsgezinde Gemeente Op zaterdag 22 juni is er weer Kringloopmarkt nabij de kerk aan de Dorpstienden. Zaterdag a.s. komen wij graag bij u langs om spullen op te halen. Graag een telefoontje naar nr. 681173, 682036 of 681617. Tot ziens op de Kringloopmarkt. NIEUWE TONGE J.V. Het Kompas wil ook dit jaar weer een rommelmarkt op D.V. zaterdag 29 juni organiseren. Wij willen vragen of u voor ons nog bruikbare oude spullen heeft zoals meubels, boeken, speelgoed enz. Deze kunt u dan brengen in de schuur van Fam. van Kempen, Duiven- waardseweg 7 van 9.00 tot 12.00 uur op zaterdag 22 juni. Als u het zelf niet kan brengen dan kun nen wij het bij u op komen halen. U moet dan even bellen naar tel.nr. 651316, 651644 of 651865. De op brengst van de rommelmarkt die we bij Hervormd Centrum ELÏM houden is be stemd voor een viertal zendingsorganisa ties, te weten: de GZB, Mbuma, Stich ting Kom over en Help en de Bonisa Zending. -39- De dominee knikt even. Hij kijkt in de bedstee, waar moeder Silvius ligt. Rust en wijsheid stralen van het dode gelaat. Hij richt zich naar Gerrit, drukt hem de hand, mompelt iets en gaat naar Janneke. Dan bidt hij met de aanwezigen en gaat zijns weegs. De dokter gaat weg en Gerrit kijkt hem na. Veurbij, veurbij. Vanmiddag hebben ze Har- men ten grave gedragen, dinsdag zullen ze moeder- Silvius wegbrengen. Hij sluit de deur achter zich en gaat langzaam terug naar de kamer. Moeder Belt klopt tegen het venster en Janneke laat haar binnen. Minke en Geert volgen haar. Men zegt niets, niemand huilt, niemand snikt, ze kijken elkaar strak en verbeten aan. Geert staat lang bij moeder Silvius, zijn handen ineengevouwen. Pas als Gerrit hem op de schouder tikt, draait hij zich abrupt om en loopt weg naar de donkerste hoek van het vertrek. Dezelfde nacht nog weet het hele dorp het al. „Heb ie het al gebeurd, moeder Silvius is dood. Ja, nog plotseling". Heringa en vrouwe Aaltje brengen tegen twaalven nog een bezoek en Bram gaat tegelijk met hen terug. „Maak oe geen zorgen over de kosten", zegt hij nog. „Moeder Silvius zal neet van de armen be graven worden". Wie kan zich daar nu zorgen om maken, denkt Gerrit verbitterd. Mien moeder zal het toch neet marken of ze beur nou in een grenen kiste legt of in ene van eikehout. De zondag is voor de kinderen Silvius een droeve zondag. Het hele dorp komt zijn medeleven aanbieden en als ze weer weggaan, zeggen ze: „Heb maar geen zorregen, wie springt allemale wel bie ast neudig mocht wezen". En ze lopen het pad af met hun buurman en zeggen: „Treurig, treurig, zeg, hoe denk ie over het weer?" Bram en Janneke stellen hun trouwerij uit, tenmin ste dat kondigen ze aan. Maar Gerrit weet dat ze volgende week zullen komen en zeggen: „Het liekt ons toch maar better um meteen te trouwen, zonder drukte en zo". De maandag volgt. De buurvrouwen maken het huis schoon, smeren broodjes voor de begrafenis, steken zich netjes in het zwart en mopperen dat ze een gat in de kous hebben. En ze gaan terug naar hun kindertal dat ook de zorgen weer vraagt. De begrafenisondernemer van de kerk komt eens langs, neemt de maat en tegen de avond staat er een sobere maar degelijke kist in de kamer. Moeder Silvius is klaar voor haar laatste reis. Gerrit laat al deze drukte langs zich heen gaan. Hij sluit zich zoveel mogelijk op in zijn slaapkamertje boven en denkt na over de toekomst. Wat nou? Nou, hij heeft zijn werk en het zal nog meevallen. Moeder Belt heeft kortaf beslist dat hij zijn eten en zijn verschoning bij haar kan krijgen. En ze hoeft er niks extra's voor te hebben. „Da's burenplicht", zegt ze. Dat is al een hele zorg min der en Gerrit zag hoe Janneke opfleurde. Nee, hij kan zijn zuster niet in de weg staan. Hij moet haar zeggen dat het goed is dat ze trouwt. Ze moet zon der gewetenswroeging meegaan naar de boerderij van haar schoonouders. De kan mien verdriet wel allene verwarken, denkt Gerrit, en hij mijmert: Wat is verdriet eigenlijk? In feite ist toch niks ans as zelfbeklag. Waarum heb ik verdriet? Miem moeder is gestorven, da's arg, ja, maar ze is nou waar ze het better heeft as dat ze hier ooit heeft gehad. Mag ik beur dat misgunnen? Ze laat een lege plek achter, maar wie haar gezicht ziet, moet gewoon wel geleuven dat ze nou geluk kig is. Men zegt alom dat ze er mooi bieligt. Ik heb verdriet, um mien moeder hoef ik neet te hebben. Ze is better »i, maar waarum heb ik ver driet? Zelfbeklag, niks ans as zelfmedelieden. Ik blieve allene achter. Janneke geet weg met een paar weken en ik zit dan allene, da's alles. Ach, bent wie in al onze aandoenlijkheid neet allemale egoïstisch tot en met? Wie kunnen neet ans, het is veur ons allemale uutgestippeld, van begin tot end. Het leven verloopt via een vastomlijnd plan, daar verandert gien mense wat an. Misschien heeft de veurzienigheid daarum verdriet en egoïsme an de mensheid gegeven, dan kiinnen ze nog eens beden ken hoe het allemale wezen kon ast te veranderen was. Gerrit zucht eens diep en staat op van zijn bed. Hij kijkt uit het raam en ziet Geert Mulders en Minke komen aanstappen. Hij zucht nog eens en denkt: Zouwen ze nou trouwen of neet? De heur niks. Maar hij wendt zich af en gaat naar de trap. Zijn oog valt op de brede spiegel in de hoek. Zijn wan gen zijn ingevallen, zijn ogen liggen diep en dof in hun kassen. „Wat zie ik er slecht uut", mompelt hij, en langzaam daalt hij de wankele trap af. Janneke werkt in de keuken en zet een nieuwe kan koffie. Het is duur de leste dagen, met al dat aangeloop. Maar dat moet men opbrengen. „De veldwachter komt er an met sien vrouwe", zegt Janneke, en ze wendt zich om. „Das goed, wicht", zegt Gerrit berustend, en gaat in een rieten stoel zitten bij het raam. Zijn ogen glijden naar de deur van de voorkamer. Daar staat de kist in het donker. Morgen zullen ze moeder wegbrengen. Het zal een andere begrafenis worden dan van Harmen den verkrachter. Nu zal het hele dorp wel aanwezig zijn. Nu zal Spaanders niet zeggen: „Het was net een hond in plaats van 'n mense". Nu zal hij zeggen: „'t Was arg indrukwekkend". Freek Berendsen en zijn vrouw dienen zich netjes aan en Gerrit ontvangt hen vriendelijk. Hij biedt hun een stoel aan, neemt hun condoleanties met een moede lach in ontvangst en bedenkt dat je zeggen kunt wat je wilt van Freek, maar hij is en blijft een trou we hond. Eigenlijk is hij een domme trouwe hond. Freek zal altijd netjes zijn opwachting komen ma ken, in vreugde en in droefenis en zijn vrouw be geleidt hem op de droevige bezoeken. Diene, zijn dikke schommel van een goedig vrouwmens, zegt:Jlet is nog vlug gegaan". ,4a", knikt Gerrit. „Het ging vlug". Freek legt zijn veldwachterspet op zijn knieën en zucht even. „Het is een verdrietige zaak, zo old was oen moeder toch neet". „Tweeënvieftig, Freek, en nooit ziek geweest", „'t Is wat, 't is wat", schudt Diene meelevend. Ze drinken een kopje koffie, weigeren een koekje, drinken nog een kopje en gaan dan met Gerrit mee naar de voorkamer. Freek blijft staan bij de kist en bekijkt de dode. „Het is toch wat", zegt hij nog eens en treedt dan terug. Zijn vrouw bekijkt ook de dode en snikt in haar witte zakdoek. Gerrit volgt hen gewillig als ze teruggaan naar de keuken. Freek en zijn vrouw blijven niet lang. Ze nemen afscheid en gaan dan huns weegs. Janneke ziet hen na en zegt: „Toch was 't fijn van die luu dat ze nog even gekomen bent". „Ja", zegt Gerrit enkel, en hij blijft voor het raam staan om hen na te zien. Er komt meer bezoek. Hendrikus Kromnagel is de heide afgekomen om zijn medeleven te betonen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5