Unicef sponsorloop 1996 Jachthaven Herkingen Marina en café-brasserie Tiet Hein' feestelijlc in gebruili genomen De longen van Dirksland Jeduthun en Debora in Goedereede Scholing voor kerkenwerkers 2)JöG-V Kerkdiensten Geref. Gemeenten Klein koper en slagwerk in de schijnwerper é>t^ 68e Jaargang DINSDAG 11 JUNI 1996 .^SEBlBÜOr^ ,1> N^%0DE1.3^ G> No. 6508 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 - - _a Rotterdam-Rijnmond Li I I It* district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overfiaklcee POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) GEMEENTE GOEDEREEDE Wederom rijden onder invloed van veel alcohol door hardleers persoon De dronken automobilist uit Breda die vorige week voor veel ophef zorgde door zijn extreme drankgebruik (855 ug/1) en daardoor nogal afwijkend rijgedrag is wederom op Flakkee aan de kant gezet. Hij had inmiddels weer de beschikking over een auto en reed zaterdagmiddag op de Rijksweg 57 te Goedereede. Ook nu weer had hij te veel gedronken, zelfs 1105 ug/1. Hij verklaarde 3 flessen whis key te hebben leeggedronken. Hij maak te wederom kennis met de verbalisanten die hem ook op 30 mei hadden aange houden. De auto waarin hij nu reed bleek nu wel verzekerd. Bleef nog wel over dat zijn rijbewijs reeds ongeldig was ver klaard in 1994. Diefstal bromfiets Op donderdagavond 7 juni werd een bromfiets, merk Puch, kleur rood en voorzien van het verzekeringsnummer WNT-436 gestolen. De bromfiets stond op het Oosterduinpad te Ouddorp. Inbraak auto Op donderdagmiddag 6 juni werd er in gebroken in een auto die stond gepar keerd aan de Groenedijk te Ouddorp. Uit de auto werden enkele goederen gesto len. Aanrijdingen met letsel Op woensdagavond vond er een aanrij ding plaats op de parkeerplaats Dorps- tienden te Ouddorp tussen een bromfiet ser en een auto. De bestuurder van de bromfiets was wat rondjes aan het rijden zonder helm over de parkeerplaats en zag daarbij de auto over het hoofd. Be stuurder bromfiets brak daarbij zijn been en werd afgevoerd naar het ziekenhuis te Dirksland. Op zondagavond 9 juni kwamen op de Hofdijksweg te Ouddorp een bromfietser en een fietser met elkaar in botsing. De fietser raakte daarbij gewond en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Diefstal Op 8 of 9 juni werden, vanaf een motor kruiser en een zeilboot, welke in de Oud- dorpse haven lagen, twee rubberboten gestolen. GEMEENTE DIRKSLAND Vernieling auto In de nacht van vrijdag 7 juni op zater dag 8 juni werd er een kras aangebracht op een geparkeerde auto aan de Wemer laan te Dirksland. Crossmotor uit verkeer Op woensdagavond werd van een jonge man een crossmotor uit het verkeer ge nomen omdat hij als bestuurder reed zonder dat de motor aan alle vereisten voldeed. De eigenaar deed afstand van de motor. Vernieling Op 9 juni werd door een werknemer van de gemeente Dirksland melding gemaakt van het feit dat er twee stroomkabels van een tijdelijke verkeerslicht-installatie op het Korteweegje te Dirksland waren doorgesneden. GEMEENTE MIDDELHARNIS Diefstal autoradiocassetterecorder Op zaterdagmiddag werd vanuit een winkel genoemd apparaat gestolen. De vermoedelijke dader zou rijden in een donker blauwe Golf oud model, signale ment van de man: ongeveer 40 jaar, snor en was gekleed in geel shirt met daaron der een bermudabroek. Vernieling auto In de nacht van vrijdag 7 juni op zater dag 8 juni werd een geparkeerde auto be krast die stond op het Kerkepad te Mid delhamis. Rijden onder invloed van alcohol In de nacht van donderdag 6 juni op vrij dag 7 juni werd een bestuurder van een personenauto die niet verzekerd bleek te zijn aangehouden op de Burg. Sterkstraat te Stad aan 't Haringvliet. De bestuurder had teveel gedronken en kreeg daarvoor een bekeuring van 350,00 en een rijver bod van 2 uur. Alle ingrediënten voor een geslaagde dag waren aanwezig op zaterdag 8 juni 1996. Goed, niet te warm, wandelweer en genoeg hulpvaardige handen om deze dag in goede banen te leiden. Het be langrijkste waren en zijn natuurlijk de kinderen die vele kilometers gelopen hebben om ook een handje met hun voe ten te helpen. Voordat de kinderen met deze dag begonnen hadden ze al vele kilometers afgelegd om sponsors te vin den. We kunnen spreken van een successtory! Voor de tiende maal is de Unicef loop nu georganiseerd. In de afgelopen negen jaar is een bedrag van meer dan ƒ225.000,- bijeengebracht. Dit is een flink bedrag en niemand had dit voor mogelijk gehouden tijdens die eerste Unicefloop in 1986. Het resultaat van dit jaar is nog niet bekend maar aan de hoe veelheid deelnemers en hun enthousias me zal het niet liggen. Er waren ca. 500 kinderen verdeeld over 20 basisscholen van Goeree-Overflakkee. Ieder jaar zoekt UNICEF een project uit waar de op brengst heengaat. Dit jaar is het geld be stemd voor een project in Accra, de hoofdstad van Ghana, waar wordt ge- werict aan een beter bestaan voor de vele straatkinderen. De kinderen die aan de loop deelnemen hebben op school een video bekeken zodat ze kennis konden maken met leeftijdsgenoten in een ander werelddeel. Zo konden ze zien wat er met het geld waar ze voor gingen lopen gebeurde. Ieder jaar is Unicef gastvrij onthaald door Hernesseroord. Enkele bewoners helpen enthousiast mee en anderen ko men gezellig een praatje maken of een kijkje nemen. Alle deelnemende kinde ren van buiten Middelharnis en Som melsdijk worden elk jaar opgehaald door de firma Mijnders uit Melissant. Dit is ook altijd een flinke planning en organi satie om soms wel 400 kinderen op tijd in Middelhamis te krijgen en te zorgen dat ze weer op tijd en veilig thuis komen. Het is positief te zien dat in die tien jaar enkele gezichten elk jaar hetzelfde blij ven maar ook dat er steeds nieuwe bijko men. Dit geldt niet alleen voor de mede werkers maar ook zeker voor de kinde ren. Twee mensen vierden dit jubileum mee. Marit de Rek (op foto links) uit Som melsdijk die op twee-jarige leeftijd, ge duwd door haar moeder in de wandel- wagen, haar eerste loop meeliep en dit jaar voor de tiende keer meeliep. Dit is niet zo verwonderlijk ze komt immers uit een echte loopfamilie. Haar vader is een bekende marathonloper. Hans Tukker (rechts op de foto), bewo ner van Hernesseroord die tien jaar gele- denn spontaan zijn hulp aanbood en dit jaar al weer voor de tiende keer de hele dag heeft zitten stempelen. In die tien jaar tijd moet hij toch duizenden, mis schien miljoenen, stempels hebben gezet. Marit en Hans werden wegens hun grote verdiensten beloond met goede woorden. Ter herinnering kregen beiden een inge lijste UNICEF-poster. Deze week gaan de deelnemers hun sponsors langs om het afgesproken bedrag voor iedere gelo pen kilometer op te halen. Dan pas krij gen ze hun beloning: een UNICEF-speld of een schoentje voor aan hun speld. Deelnemers die voor de vijfde keer, of meer, meededen worden later nog eens in het zonnetje gezet. Dan wordt tevens de totale opbrengst van deze loop bekend gemaakt. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. M. Mondria van Waardenburg. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. C. Hogchem (bed. H.D.). STAD a/h HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur ds. C. de Jongste, Alblasserdam. nm 'de Hoop' Stellendam op donderdag 13 juni organiseert Mu ziekvereniging 'De Hoop' uit Stellen- dam een leerlingenpresentatie. Het be treft slagwerkleerlingen van docent Anno Appelo en leerlingen klein koper van docent Jos den Boer. Er zal een gevarieerd programma ten gehore worden gebracht waarin solisten, duo's en ensembles voor u optreden. Na afloop is er gelegenheid om vragen te stellen over de diverse muziekopleidin gen. Het is zeker de moeite waard om te komen luisteren! U bent van harte welkom vanaf 19.00 uur in het 'Haegse Huus' te Stellendam. Ingezonden in reactie op artikel '200 jaar oude beuk begraa^laats Dirksland' in EN van 4 juni 1996, Het artikel over de oude beuk op de be graafplaats van Dirksland deed me herin neren aan een gesprek dat ik nog niet zo lang geleden had met de hovenier van de gemeente Dirksland, de heer Adriaanse. We stonden toen beiden onder de bewus te beuk. „De eeuwen zien op u neer", zou Napoleon gezegd hebben, alleen gaat het in dit geval om een levend orga nisme. Een jaar geleden stonden mijn vrouw en ik onder een boom die 3000 jaar oud was, in het Sequoia National Park in Ca- lifomië. De omvang van de stam van die boom is te vergelijken met de Dirks- landse watertoren! De Amerikanen zijn geweldig trots op de sequoia's en besteden miljoenen dollars om deze zeldzame bomen te behouden. Hier in Dirksland doen we het op wat kleinere schaal, maar de inzet en de be trokkenheid is er niet minder om. In ieder geval zeker niet bij de heer Adriaanse, zo bleek mij tijdens dat ge sprek bij de beuk. De oude begraafplaats ziet er sinds jaar en dag goed onderhou den uit, zo constateren mijn vrouw en ik en vanuit onze tuin mogen we elk voor jaar weer opnieuw genieten van het uit lopen van de monumentale bomen die de oude begraafplaats sieren. M'n schoon vader, de heer Van der Heyden zei altijd: „Dat zijn de longen van Dirksland". Eigenlijk is de begraafplaats een groene parkachtige oase, waar rust en stilte heer sen over onze voorouders. Een groot goed dat gekoesterd wordt, maar ook een cultuurhistorische erfgoed dat duidelijk laat zien hoe Dirksland meent te moeten omgaan met deze gemeenschappelijke gedenkplaats. Het voormalig kerkhof rond de Neder landse Hervormde Kerk met de Ring- gracht vormt hiermede een schril kon trast. Hiervoor zijn mijns inziens de Ne derlandse Hervormde Kerk als ook de Gemeente Dirksland verantwoordelijk. Ook dit gedeelte van Dirksland is een uniek historisch erfgoed waar je als ge meente en kerk best trots op zou moeten zijn. Maar je ziet het er niet aan af. Het is gelukkig dat er nog geïnvesteerd wordt in het aanzicht van de Ring door de men sen die er wonen. Zij steken vaak veel geld in het onderhoud van hun gevels en daar hebben ook anderen plezier van. Hoeveel plezier zouden we met z'n allen niet kunnen hebben van een goed onder houden kerkhof met gracht in het hart van Dirksland! Ik zou willen zeggen: „Gemeente Dirks land en Nederlands Hervormde Kerk, steek de koppen eens bij elkaar en doe iets! Bekijk het oudste kerkhof van Dirksland en Overflakkee met aandacht en creativiteit en maak er - wellicht met relatief weinig middelen - iets moois van!" Hans van der Maas Ring 43,3247 BN Dirksland Twee verschillende werelden zijn het. Herkingen binnen-, en Her kingen buitendijks. Binnendijks deels nog de traditie, al zijn ook daar de recreatieparken gekomen, maar buitendijks manifesteert zich een totaal andere tijd, vol vrije- tijds-besteders waarvan de bof- ferds een eigen jacht bezitten, waarmee ze kunnen spelevaren op de lokkende Grevelingen. Landrot burgemeester Boonstra doet z'n echtgenote vast niks tekort, maar wat hééft ze zaterdagmiddag genoten van een tochtje over de zonbeschenen plas en 't wés er ook echt genieten. Wethouder Es- huis, te water weinig bedreven, maar toch was hem het roer van een fraai jacht, de Noorse kotter Margreet Lize van dhr. Pilon uit Oude Tonge-, en daar mee het lot van z'n passagiers toever trouwd. Hoe verantwoordelijk toch het wethouderschap. Doel was het touw dat voor de entree van de nieuwe jachthaven Herkingen Marina was gespannen en jawel, de (politiek-linkse) wethouder stuurde feil loos met zelfs een fraaie zwenking naar rechts, constateerde dhr. L. J. v. d. Velde later. Samen met dhr. T. S. Kraaijeveld vormt hij de directie van de nieuwe jachthaven 'Herkingen Marina b.v.'. Oorspronkelijk had dhr. v. d. Velde daar voorzitter van zullen zijn. 't Zou immers de Watersportver. 'Herkingen' zijn die naast de eigen Verenigingshaven nóg een jachthaven zou exploiteren, maar de leden hebben daarvan afgezien. W.S.V. voorz. dhr. v. d. Velde heeft daarop, in goed overleg, z'n voorzitterschap prijs gegeven en heeft zichzelf de stichting van een nieuwe jachthaven tot taak ge steld. Geen gemalckelijke klus overigens, al was het Grevelingenschap er wél in bewilligd, de komst van nóg een jachtha ven in Herkingen werd door het Natuur en Recreatieschap voorgestaan. Ten Nadat weth. Eshuis het lint had doorgevaren lieten alle scheepstoeters zich horen koste van zo'n vier miljoen is die er ge komen, trots Herkingen Marina geheten, goed voor zo'n vierhonderd ligplaatsen en gelegen vlak naast de Verenigings haven van W.S.V. Herkingen. De sche pen van beide havens benutten dezelfde toegangsgeul, nu op kosten van de W.S.V. en Herkingen Marina a 500.000 van een stenen krib voorzien die verzan ding zal voorkomen. Van het driekoppig College van B en W h eeft bij de officiële opening elk een rol vervuld. Bij het jachthavenkantoor heeft burg. Boonstra de nationale driekleur gehesen, weth. Eshuis ontvouwde de Europese vlag en aan weth. van Houwe- lingen was het die de vlag van Herkin gen Marina hees. Burg. Boonstra heeft daar een gelukwens aan toegevoegd en zowel de ondernemers als de gemeen schap gefeliciteerd met de echt officiële De genodigden bij het hijsen van de vlaggen, midden dhr. L. J. v. d. Velde, links weth. Eshuis opening. Het leek dhr. Boonstra waar te zijn dat de kwaliteit van een gemeen schap bepaald wordt door de kwaliteit van de ondernemers, uit die gemeen schap. Grote waardering daarom voor de inzet zoals de heren v. d. Velde en Kraaijeveld die hebben gepleegd; het zal Herkingen ten goede komen. Na de echt schitterende accomodatie be keken te hebben, waarvoor arch. Gestel trouwens bijzondere complimenten ont ving, was een volgend punt van hande ling de opening van café-brasserie 'Piet Hein', gedreven door de fam. Poppelier en Co, een prachtige horecagelegenheid vlak aan de haven waar 't goed zal zijn zich na een dag te water nog even te ver pozen en de onderlinge contacten te ver stevigen. Inmiddels had zich boven de jachthaven een dreigende bui ontladen, maar Piet Hein bood een gastvrij onderdak. Enkele sprekers maakten van de geboden gele genheid gebruik het woord te voeren. Dat deed dhr. v. d. Velde, blij als hij was dat de haven nu officieel draait. „Ter perfectionering" zullen misschien nog wat voorzieningen nodig zijn, maar voor 't overige ligt er een modelhaven waar Herkingen trots op kan zijn. Nu maar hopen dat het Natuur- en Recreatieschap de watersporters niet te zeer gaat belas ten, met nu een liggeldregeling, want het zou funest zijn wanneer ze de wijk naar elders zouden nemen. Mevr. Poppelier heeft ih haar gelukwens nog'es laten horen dat de infrastructuur en de weg naar Herkingen dringend ver betering behoeft, maar er waren voor 't overige geen ontevreden klanken. Ha venmeester Wim Schilfgaarden heeft een prachtig kantoor van waaruit hij over de haven en de Grevelingen uitziet en ook hij ging graag aan het werk. De leden van het College kregen als her innering en dank voor hun aandeel in de opening elk een wandelstok met kompas én één reservoirtje voor een hartverster- kertje onderweg aangeboden. D.V. zaterdag 15 juni 1996 vindt er in de Ned. Herv. Kerk te Goedereede een koor- en samenzangavond plaats. Medewerking wordt verleend door de Chr. gemengde zangvereniging 'Debora' te Bleskensgraaf en door de Hervormde zangvereniging 'Jeduthun' uit Middel hamis. 'Debora' staat o.l.v. dirigent G. C. van der Zijden Sr. en wordt aan het orgel be geleid door G. C. van der Zijden jr. 'Jeduthun' wordt gedirigeerd door Mar van der Veer en door Bart-Jaap de Bak ker aan het orgel begeleid. Als violiste zal opü-eden Anette Kik. Declamatie zal worden verzorgd door mevr. A. D. van Nimwegen. Aan de uitgang zal een kollekte worden gehouden. De opbrengst ervan is be stemd voor de restauratie van het kerk- dak. Door de Ned. Herv. gemeente van Goe dereede wordt het erg op prijs gesteld dat zangverenigingen niet alleen stilstaan bij de ^oestiek van kerkgebouwen maar dat Veranderingen in de samenleving gaan aan de kerken niet voorbij. In toenemen de mate worden mensen die - vrijwillig of beroepsmatig - in kerk of gemeente werkzaam zijn geconfronteerd met oude en nieuwe probleemsituaties in kerk en pastoraat. Te denken valt daarbij bijv. aan de zorg voor het vergrijzende deel van de gemeente, maar ook aan o.a. het efficiënt begeleiden van kleine of grote vernieuwingen in het kerkelijk gebeuren. Er zijn gemeenten die met mensen, tijd en geld opnieuw investeren in een ver anderende aanpak van het pastoraat. Er zijn voorgangers, predikanten, pastoraal werkers die de behoefte ervaren aan meer agogisch gerichte scholing, willen ze het contact met gemeenteleden niet verliezen. Christelijke hogeschool De Vijverberg- Felua te Ede heeft een dag- en deeltijd er ook oog is voor de bouwkundige staat en de financiering daarvan. De zangavond begint om 19.30 uur. opleiding voor a.s. kerkelijke werkers. Daarnaast heeft de afdeling Contractacti viteiten zich gespecialiseerd in enkele korte of langerdurende cursussen en trai ningen voor hen die reeds werkzaam zijn in de kerk. Nieuw zijn daarbij een tweetal projecten: basiscursus pastoraat en begeleiding gemeente-opbouw. De Post-HB O-cursus Pastoraal Agogi sche Vaardigheden geeft reeds een aantal jaren een verrijkende ervaring aan predi kanten en pastoraal werkers die hieraan deelnamen. De cursus Management in Kerk en Gemeente (die ook aan kerkelij ke koepelorganisaries als 'maatwerk' wordt aangeboden) levert een belangrij ke en praktische vorming voor hen die leidinggeven in kerken. Een dergelijke scholing voor kerkenwerkers betekent vaak een gelijktijdige vernieuwende im puls van het plaatselijke gemeentewerk. Kerken hebben dat nodig. Vooral van daag. Een overzicht van bestaande en nieuwe mogelijkheden op dit terrein wordt gege ven in de brochure voor Kerk en Pasto raat die kostenloos verkrijgbaar is bij De Vijverberg-Felua; afd. Contractactivitei ten, Postbus 80, 6710 BB Ede, tel. (0318) 639750. VOOR BEELD EN GELUID rara - VIDEO - STUDIO - REnXtTAOC Kmxiiuvw OUDOORP-WMtsfrMt 3S-TtMoonfifa7}6B1612/Fax 683734 Hogimom 172-TttttaontOlll) 492400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1