EHIVI1DEI1-lilEmi/5 Scholieren zamelen zwerfvuil in Evangelist H.Bor spreekt in Diritsland Sfeervol Triplum-concert in de Rooms-Katholieke kerk te Oude Tonge Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Nieuwe boeken en gidsen L Afvalinzamelochtend 12 juni: Kerkmuziek uit wisselende tradities op 15 juni een huis verkopen- Makelaar Tamboer Successen brandweerploegen Close Harmony Groepen van Herien Wieringa geven hun jaarlijkse concert „WIE BIN IK?" 3e Blad VRIJDAG 7 JUNI 1996 No. 6507 Op woensdagmorgen 12 juni a.s. zul len, verspreid over geheel Goeree- Overflakkee, meer dan 700 basis schoolleerlingen het zvferfvuil in de omgeving van hun school gaan oprui men. De officiële start van deze afval inzamelochtend wordt gegeven door de wethouders milieu van de vier ge meenten. Zij zullen hiervoor om 9.00 uur op de openbare basisschool de Inktvis in Dirksland in het bijzijn van de scholieren een symbolische start- handeling verrichten. Uit het groot aantal deelnemende leerlingen blijkt dat de thema's afval en milieu zeer ac tueel zijn binnen het onderwijs en met de positieve reacties van iedereen zal de dag zeker slagen. Voorlichting afval en milieu De regionale afvalinzamelochtend is een eerste actie in het kader van een groot opgezet voorlichtingsproject over afval (preventie) en milieu. Voor de vier ge meenten zal het ISGO deze voorlichting organiseren. Zij wil via dit project berei ken dat mensen (milieu)bewuster met hun afval omgaan. Via algemene voor lichting en specifieke acties richting spe cifieke organisaties resp. de scholen, de leerlingen en hun ouders wil zij naast de milieucontroles een ander een groter pu bliek bereiken. Aan de inzamelochtend van 12 juni doen buiten de ISGO-mede- werkers ook enkele medewerkers van de gemeenten mee. Daarnaast is de politie gevraagd om mee te doen, want ook zij heeft in het afgelopen jaar veel aandacht besteed aan de zwerfvuilproblemen en de illegale stort van afval in het milieu. Afvalscheiding In het kader van het genoemde voorlich tingsproject zullen tot de zomer van 1997 verschillende activiteiten plaatsvinden. Er zal uitgebreid informatie gegeven worden over het scheiden van afval en het apart afgeven van huishoudelijk af val, zoals oud papier, textiel, klein che misch afval en lege flessen. Het is de be doeling dat de bewoners daarna weten wanneer en waar dit afval in de eigen woonomgeving kan worden ingeleverd. Komend schoolproject afval EN milieu Na afloop van de inzamelochtend van 12 juni zal ook in het komend schooljaar op de scholen tijdens de lessen vaker aan dacht worden besteed aan afval en mi lieu. Wie wil proberen een milieubewus ter gedrag aan te leren heeft in de basis schoolleerlingen een belangrijke doel groep. Uit ervaring blijkt nl. dat deze kinderen binnen het gezin een enthou siaste rol vervullen, waar het gaat om het terugdringen van het huishoudelijk afval probleem. Van deze ervaring willen we graag gebruik maken. Prijsvraag voor beste slogan Aan het einde van de afvalinzameloch tend van 12 juni a.s. zal geteld worden hoeveel afval er is opgehaald en krijgen de kinderen een presentje. Daarnaast kan elke deelnemende groep meedoen aan een prijsvraag. De groep die de beste ac tieleus bedenkt voor het voorlichtings project gaat een middag op bezoek bij de Afvalverwerking Rijnmond in Rotter dam. Hun actieleus zal vanzelfsprekend door de organisatie gebruikt worden bij alle acties en correspondentie binnen het voorlichtingsproject. Binnen het voorlichtingsproject van het komend schooljaar zal opnieuw een afvalinzamelochtend georganiseerd wor den. Hopelijk wordt er dan minder afval opgehaald dan op 12 juni a.s. agentschap Actief en Anders Actief en Anders heten de nieuwe ANWB-reisgidsen waarin de nadruk ligt op het wandelend en fietsend verkennen van de omgeving. De vele wandel- en fietsrou; in de gids zijn bedoeld voor de doorsnee vakantieganger, al dan niet ver gezeld van kinderen. Er staan ook enkele autoroutes in die door interessante dor pen en steden lopen en waar attracties en bezienswaardigheden zijn. Elke gids be schrijft een paar toegangsroutes vanuit Nederland en België, één snelle en twee toeristische routes. In een apart hoofd stuk wordt gewezen op sportieve activi teiten (kanovaren, klimmen, etc). Maar je leest ok waar het goed winkelen of lekker eten of drinken is. De onontbeerlijke praktische informatie staat overzichtelijk achterin, in alfabeti sche volgorde. Het is geheel in kleur uit gevoerd met foto's en gedetailleerde kaartjes. De volgende titels zijn inmid dels verkrijgbaar: Ardèche, Franse Al pen, Dordogne, Bretagne, Normandië, Harz en Teutoburgerwoud, Salzburger- land, Lake District en Yorkshire Dales, Denemarken, Tsjechië, Wallis en de Bal- tische Staten. Prijs per gids voor ANWB-leden 18,95 met uitzondering van de gidsen over de Baltische Staten, Denemarken en Tsje chië 19,95. Kampioen natuurgids Een unieke gids waarin maar liefst dui zend planten en dieren uit heel Europa worden beschreven. Van elk dier en plant staat een duidelijke kleurenfoto of tekening afgebeeld met begeleidende tekst. Een kleurencode maakt het zoeken eenvoudig. De gids heeft een handig zak formaat en telt ongeveer 450 pagina's. De gids is geheel in kleur uitgevoerd en kost 29,95. Verkrijgbaar bij WV/ANWB Overflak- kee. Kade 9, Middelhamis. Al eerder werd in deze krant melding gemaakt van de zangavond die aan staande zaterdagavond 8 juni in de Ned.Hervormde Kerk te Dirksland zal worden gehouden (aanvang half acht). Toch zal het niet alles zang en muziek zijn, die avond. De heer H.Bor, evan gelist in het Vlaamse Gent, zal een bezinnend woord spreken. In dit arti keltje willen we hem en zijn werk enigszins bij u introduceren. Misschien bracht u wel eens een bezoek aan Gent - die prachtige Belgische stad, gelegen in de provincie Oost-Vlaan deren, daar waar Schelde en Leye sa menvloeien. U bewonderde er de wereld beroemde torenrij; misschien bezocht u de schitterende Sint-Baafskathedraal met daarin het bekende altaarstuk 'De aan bidding van het Lam' van de gebroeders Van Eyk uit 1430. Gent is een geliefd oord voor liefhebbers van stedeschoon en genieters van middeleeuwse bouw- en schilderkunst. In deze stad werkt de familie Bor, nu weer al gedurende acht tien jaren. Gent is een Roomse stad, al vele eeu wen. Toch is dat niet altijd zo geweest. In de 16e eeuw werd de Reformatie in Gent tot een krachtige beweging. Al vóór 1540 vielen er onder het strenge bewind van Karel V diverse martelaren als slachtoffer. Vooral het Calvinisme heeft er grote invloed gekregen. Zo kre gen in 1566 de hagepreken er duizenden toehoorders, maar ook de beeldenstorm in datzelfde jaar ging de stad niet voor bij. Zijn bloeitijd in Gent beleefde het Calvinisme in de jaren na 1576, het jaar waarin de godsdienstvrede werd geslo ten, de zogenaamde Pacificatie van Gent. Vooral iemand als Petrus Datheen (inderdaad, de man van de oude psalm berijming en van onze kerkelijke formu lieren) had er grote invloed. In die tijd was er echt honger naar het Woord. In die jaren preekten er op de zondag in de diverse kerkgebouwen van de stad wel twaalf predikanten tegelijk, zowel Vlaamse als Waalse. Van groot -belang was ook de stichting van de Illustere School of Academie die in de plaats kwam van het opgeheven Roomse semi narie. De jonge plant van de Reformatie schoot wortel en leek onder Gods zegen in Gent goed te gedijen. Veel bekende predikers uit die tijd, zoals Utenhove, Micron en Damman waren uit Gent af komstig. Dat alles is echter van vrij korte duur geweest. In 1584, tevens het sterfjaar van Willem van Oranje, moest de stad zich overgeven aan de Spaanse bevelhebber Parma. De Gereformeerden moesten de stad verlaten, wilden ze aan bloedige vervolging ontkomen. Velen weken uit naar de Noordelijke Nederlanden. Gent zonk terug in de donkerheid van dé Roomse 'superstitie'. De 'nije leere' werd weerstaan, mede door de harde hand van een vreemde overheerser. De milde pias regen van het Evangelie was er enige tijd maar is, naar onze berekening, al te spoe dig voorbijgetrokken. En nog is Gent een Roomse stad, vrijwel verstoken van de leer die naar de Schriften is. «.!-: De beroemde torenrij van Gent In deze stad mag evangelist Bor sinds 1978 werkzaam zijn. Op heel bescheiden wijze maar toch met een grote opdracht. Wie het Evangelisch Centrum 'Reho- both' opzoekt, komt terecht op het adres Bij St-Jozef 5, in de schaduw van de grote negentiende-eeuwse Roomse St.- Jozefkerk. De beheersing door dat monu mentale silhouet mag symbolisch lijken - Gods belofte is er voor wie Zijn Woord bewaart, ondanks de kleine kracht (Openb.3:8). De evangelisatiepost in Gent is een ini tiatief van een vijftal Christelijke gere formeerde kerken, waaronder die te Middelhamis. Nog vormen zij samen het bestuur van de stichting dat voor het werk verantwoordelijk is. Zo'n twintig jaar geleden is de roeping verstaan iets in het Belgische land te starten. De toen benoemde evangelist werkt er dus nog steeds, samen met zijn toegewijde vrouw en kinderen. Gezegd moet worden: niet tevergeefs. De Heere heeft hen een geo pende deur gegeven. Er is inmiddels een kleine gemeente ontstaan. Wie onze broeder en zijn vrouw kent, weet dat ze hun werk met grote inzet en betrokken heid doen. Ze weten er van Godswege te moeten zijn. En in goede en kwade dagen hebben ze ervaren dat God Zijn hulp hen niet onthield. Het werk is veel en velerlei. Periodiek worden er grote folderacties gehouden. De reacties bieden aanknopingspunten voor gesprek of voor het verstrekken van een Bijbel. De zomercampagne bestaat telkenjarc'uit het beleggen van evangeli satie- en zangavonden en colportage- werk. Een mooi medium voor het werk is de eigen bijbelkiosk. Elke veertien da gen staat de heer Bor met zijn wagen ge durende een ochtend op de markt. Er is tijd en gelegenheid voor een praatje en voor het kopen van boeken en Bijbels. Veel is er ook gedaan door middel van het kinderclubwerk. Een speciaal team houdt zich hiermee bezig. Zo zijn al veel, met name buitenlandse, kinderen bereikt. De Bijbelstudieavond behoort tot het vaste wekelijkse patroon: elke donderdagavond. En natuurlijk worden er elke zondag twee kerkdiensten gehou den, waar meestal br. Bor voorgaat. Na de diensten is er tijd voor koffie en on derling gesprek. Deze diensten worden ook regelmatig door in Gent verblijven de schippers bijgewoond. Heel bijzonder werk is dat in de rijksge- vangenis van Gent. De heer Bor heeft van de overheid een benoeming tot aal moezenier gekregen. Hij bezoekt er ge detineerden en belegt wekelijks Bijbel studies. Met diverse gevangenen bestaat er een goed contact. Zelfs bezoeken nu enkelen van hen die uit de gevangenis ontslagen zijn, de diensten in het Evan gelisch Centrum. Vanaf het begin van het werk doet een oude wasserij dienst als kerkgebouw - zo goed en zo kwaad als het ging. Inmiddels kan het zo niet langer. De bouwkundige mankementen zijn zo groot dat een gron dige renovatie of nieuwbouw nodig is. Een regenbui buiten bijvoorbeeld resul teert in een gestage drup binnen, op di verse plaatsen. Gekozen is voor beschei den nieuwbouw. De plannen zijn inmid dels gereed en de bouwvergunning wordt elk moment verwacht. Inmiddels is een fonds gevormd. Door de financiële steun van velen, vanuit vele kerken in Neder land, is een deel van het benodigde geld inmiddels binnen; het werk in Gent blijkt in gebed en offervaardigheid gedragen te worden door velen uit de hele breedte van de Gereformeerde Gezindte. Er is vertrouwen dat ook het resterende deel binnen zal komen. Mede voor dit doel is de zangavond in Dirksland belegd. Koren, dirigenten en musici geven belan geloos hun medewerking. De te houden collecte zal- dan ook geheel ten goede van het evangelisatiewerk komen. U ziet - er zijn diverse redenen om zateravond a.s. naar de Hervormde Kerk van Dirksland te komen: goede zang en muziek, een bezinnend woord èn de gelegenheid steun te verlenen aan de verkondiging van Gods Woord in Gent. De toegang is gratis. Komt u, kom jij toch ook?! De TRIPLUM-CONCERT organi satie welke eerst verschillende series presenteerde in Middelhamis zal u nu in Oude Tonge een concert aanbieden. Deze uitgezochte historische lokatie is een passend en monumentaal decor welke zeker tot de verbeelding zal spreken. Triplum (de oorspronkelijke betekenis hiervan is dat er een nieuwe partij met een andere tekst wordt toegevoegd bij een koorwerk) wil deze keer zijn kleurig heid zoeken in een concert met het ka merkoor MAGNIFICAT o.l.v. de diri gent Rinus Verhage. Immers, TRIPLUM wil ook een podium zijn voor musici van 'eigen bodem'. Ver der zal Sietse van Wijgerden, een van de vaste musici van Triplum het clavecim- bel en orgel bespelen. Het concert begint om 20.15 uur. De Rooms-katholieke kerk in Oude Tonge is een gebouw met een verrassend ruimtelijk en mooi interieur. De kerk heeft een zeer transparante akoestiek welke de beleving en duidelijkheid van koorwerken zeker ten goede zal komen. Ook nu zal gezorgd worden voor een brede programmering: kerkmuziek uit verschillende tradities, verschillende lan den: Engeland, Duitsland, Frankrijk en Nederland, van de zestiende eeuw tot en met de twintigste eeuw. Verder wordt er gezorgd voor uitleg over de muziek of componisten, en voor het kopje koffie in de pauze. De gedachte dat muziek een middel tot communicatie is wil Triplum zo onder meer tot uitdrukking laten komen. Er zullen werken klinken uit protestant se-, maar omdat we in een katholieke kerk zijn, ook uit katholieke traditie. Verder ook werken uit de Anglicaanse kerk. Van protestantse componisten zal werk worden gezongen van J. M. Bach, van J. C. Bach en Mendelssohn. Van de werken van onze Hollander J. P. Sweelinck hoort u twee psalmen, bij deze componist we ten we niet zeker of hij deze muziek voor de protestantse of de katholieke praktijk heeft geschreven, deze werken mochten met optimaal resultaat Tel. (0187)48 3477 immers niet uitgevoerd worden in de pro testantse eredienst. Muziek uit de Anglicaanse kerk hoort u van Purcell, Greene, Parry en Walmis- ley. Voor orgel hoort u werken uit de Franse Katholieke traditie, namelijk uit de 'Messe' van Couperin, en het bekende 'Dieu Parmi Nous' van O. Messiaan. Bij de begeleiding van de koorwerken zal gebruik worden gemaakt van een cla- vecimbel van de bouwer Matthijs Mijn- ders uit Goedereede. Toegangsprijs is 6,-, CJP-houders, jon geren tot 18 jaar en 65-i- 4,-. Voor meer informatie kunt u bellen: (0187) 485643 of (0187) 485037. Kaartverkoop vindt plaats voorafgaande aan het concert. Aanvang 20.15 uur, plaats: R.K. kerk te Oude Tonge. Aan de zaterdag gehouden wedstrijden werd door enkele flakkeese ploegen deelgenomen. Aan de Gewestelijke TAS wedstrijd te Bilthoven werd deelgenomen door Ouddorp, Dirksland en Nieuwe Tonge, die resp. eindigden als 2e, 6e en 10e. De ploeg van Ouddorp classeerde zich voor deelname aan de landelijke wed strijd op 14 september in Zaltbommel. In Zaanstad werd de landelijke wedstrijd voor de Jeugdbrandweerkorpsen gehou den. Stellendam eindigde daar als 6e, Ouddorp op de 7e plaats. MIDDELHARNIS - Woensdag 12 juni a.s. vindt het jaarlijkse Close- harmony concert plaats van de ge mengde groep 'A clusters Accord' en dames Groep 'Close and Com fort' O.I.V. Herien Wieringa. De twee groepen, bestaande uit 'A Clus ters Accord' met 16 personen en 'Close and Comfort' met 16 dames werden vier jaar geleden opgericht en gaven elk sei zoen diverse concerten, die met veel ent housiasme werden ontvangen. Op het programma staan popstukken zoals: California Dreaming, Stay with me till the morning. Crying in the rain en Jesus Christ Superstar. Ook zingen beide groepen Jazz-stukken zoals: Lullaby of birdland, Charleston-Flappers..., Java jive. Summertime, enz. Verder ook een kwartet en duetten. Naast het a capella zingen (zonder bege leiding) van drie a vier stemmige arran gementen, worden de meeste songs op de piano begeleid door Sjaliene v. d. Vliet. Het concert vindt plaats in de Katholieke Kerk, aan de Langeweg te Middelhamis, aanvang 20.15 uur. Kerk is open vanaf 19.30 uur en kaarten a 7,50 zijn te koop bij het Diekhuus, tel. (0187) 482400; bij Herien Wieringa, tel. (0187) 482187 of in de kerk. Maar... wees er snel want elk jaar zijn de concerten ge heel uitverkocht! Voor de gemengde groep A Clusters Ac cord worden nog mannen (tenoren, ba ritons en bassen) gezocht! D'r binne van die maansen, die wete h't altied beter, of niet soms? Die wete precies wat een aore mot doewe of laete, ze wete h't zo te briengen of ze zelf al jaeren de wiesheid gekocht hao in wel zo, dat ze zelf buuten schoten bluuve, 't is zelfs zo, as je ze een koekje van eige deeg geeft, worre ze nog knarrig oak! Mar h't kan oak wel 's goewd bedoeld weze oor. Zo was 'r 's een domenee in Dirksland, die bezurgd was om ean van z'n schaepjes, 't was naemelijk een dorstig schaep. Een kear of wat in de weke kwam hie al ziengend over de Voorstraete voorbie de pastorie z'n stem ietewat onzeker, mar goewd verstaen- baer zong ie: „O hearluke dromen van Lucas Bols en zonen, van bier en bran- dewien", een aore aevend zong ie weer een aor lied zo van: „De heb van jou vannacht gedroomd, jenevertje, jenevertje...!" De domenee bezurgd, zo as een goeije pastor dat behoart te wezen, docht bie z'n eige, as ie weer 's voorbie komt mot 'k 'n toch 's anspreke, lang hoefde hie niet te wachten, want h't was haest elke aevend pries, dus.De domenee, z'n wieze hoad schoddend, vroeg: „Zeg beste broeder, van waar zo laat en zo opgewekt?" De dominee wist drom mels goewd dat Brammetje uut h't cafee kwam, hie kwam net van Polderman vandaen, taanden de Voorstraete, sindsdien hao d'r al drie aore in geweund, dus 't is al lange geleje oor. Mar de domenee dee net of ie niet wist waer Bram metje z'n zuur verdiende geld brocht. Brammetje keek d'n domenee waeterig an in zei: „Da's voor mien een weet in voor de domenee een raesel". De dome nee, niet voor ean gat gevange gieng vaorder. „Kom je soms uit het café?" „Nou wat zeg je daarop?" „'k Zaage mar zo, 'k zaage mar niks, want dat weet d'n domenee beter as ik, dat spreke zuiver is in zwiege goud, alleaene, daer kan joe de kost nie mee verdiene!" De domenee hoarde de kost verdiene in zag z'n kans schoan. „Maar m'n beste broeder, al dat drinken kost veel geld en wat vind je vrouw daarvan?" „Jae, domenee dat za 'k joe 's zaage, m'n vrouwe is al jaeren uut d'n tied in geloaf mien noe mar, as d'n haeven van Dirksland vol je never zou stae in je kon gratis drienke, dan zou d'r voor Brammetje geen plekje weze!" In al z'n eanvoud had 'ie d'n domenee de mond gesnoerd. Toch had de domenee wel geliek, 't was allean niet bie d'n tied, dat 'ie niet wist dat Bram metje weduwnaer was. Eenzaemheid is een trieste zaek oor, vooral as je ouwer wordt. Toch ken je al knap allean weze of voele mit een huüs vol maansen, zeker as man, as je alleane mar dochters heit! 'k Zal j't uutlaage. Nae een dag van waarken, zit je een beetje onderuut gezakt an de graote taefel, as ean van je dochters thuus komt uut schoole, de deure vliegt ope in mit een road gezicht van fietsen kiekt ze de kaemer rond in zeit dan „Isï'r geen maans thuus?" Dat maans betekent 'moeder'. Een hortje laeter komt nummer twea thuus uut Meneerse, oak uut schoole, mit een bons kwakt ze d'r tas mit boeken in een hoek van de keuken in roept van vaore „Moe... Moe-oe! is t'r nog wat te drienken? De deure vliegt weer ope, „Wat een doaie boel is 't hier, is t'r gean maans thuus?" Je begriep wel da 'k m'n eige steeds kleiner gieng voele, is t'r geen maans thuus!! „Nee d'r is geen maans thuus", zit je daer geweun an taefel in ze zie je amper. As ze allebeije naer boven verhuusd binne, boor 'k de deure weer gae, mit hoop in 't harte wachte ik de binnenkomst of, allean die hoop was gauw over, want deze dochter liep zonder ean woord te zaagen naer boven. Laeter mit h't ete vroege ze „Zeit Moe, waer was je vanmiddag? D'r was gean maans thuus!" Langzaem bin 'k overaande gegae, jas an, klompen an in naer buuten, verroest bin ik geen maans? M'n schoeren naer beneden in een gezicht as een oarwurm bin 'k mar wat gae rommele buuten, meschien dat ze me straks misse. As moeder niet thuus is, is t'r waerschienlek geen maans thuus! Je vraeg je dan ontredderd of „wie bin ik?" toch? Mar jae, 't is toch wel gezellig oor zo mit mekaore, tenminste as je oak 's een keer wat mag zaage, nadat je eerst je vienger heit opgestoke! 'k Hao een ome gehad, de man leeft nie mear, die zei, „As ik rechter zou weze, gaf ik geen levenslang, mar een huus vol meiden!" Die had dus kennelek oak niks in te briengen. Mar noe de aore kante van 't verhael, as t'r geen vrouwen warre zou w't een saoie boele weze, dienk je oak niet? Want we motte earlijk weze, as je 's aevends in je stoel zit, in ze zette dan een bakje koffie of thee voor je op taefel, mit een raombutter koekje in je kiekt schielek over de krante heen, dienk 'k, 'k bin toch mar een bofkonte oor, dan vergeet je toch geweun dat ze een aor staepeltje klearen neergeleid heit as dat je zelf had uutgezocht voor je je eigen gieng wasse, of dat ze steeds zit te muie ren over dat overhemde dat niet bie dien broek past, of je heit verkearde sokken angedae, verkearde handdoek gepakt, of gekrumeld mit 't eten in as je aargens naer toe gaet mit z'n beidjes dat je al tien menuuten loapt te wachten omdat ze nog niet klaer binne, in as je dan eindelek op pad bint tegen je 'zaage' nog even terug naer huus te motten omdat ze wat vergete binne, as je dan eindelek op je bestemmieng bint, sprienge ze verschrikt overaande. „De peertjes... de peertjes voor maarge staen nog op 't gas!" Och dat neem je d'r geweun bie, want ze heit 't zo druk mit h't booschappen doewen, soms motte ze wel twea keer, want ze binne an de praet gerocht bie de wienkel, in al praetend mee naer binnen gegae, niks gekocht in loapens naer huus om dan te ontdekken dat ze d'r fiets vergete binne, die staet nog op 't durp! Jae in h't moaiste van dit alles is, je bint d'r van overtuugd dat je de beste vrouwe heit, of niet soms? Groete uut Dirksland J. Wolfert m >lfert I NVM UAKRAAA «Ih rfta 1 V<U1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 9