3 Van aktiviteitenprojekt naar aktivïteitencentrum ^Cn^AAocklc V4n oom -fCo 6zts f e*** l€tt€r) Dienstregeling busvervoer sponsorloop Hernesseroord 8 juni 1996 Sjaan Groenendijk-polder exposeert in croissanterie 'Croissy' ^>imA C3* /etter) Ca* letter) Biz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 7 JUNI 1996 N>r r^^" Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragen-rubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. KUT lEflEN KdaQQEN Ik kocht een krabplank, maar hij krabt er niet aan! Antwoord: Uw poes moet er aan wen nen. Hang die krabplank zo hoog, dat de kat staande met de voorpoten bijna de bovenrand bereikt. Besprenkel alléén de bovenrand met 2 of 3 druppels valeriaan. Het dier zal dan proberen dat bovendeel naar zich toe te trekken. Zo staande gaat hij vanzelf zijn nagels scherpen om beter 'beet' te krijgen. Als hij de krabplank ontdekt heeft voor dat doel, zal hij uw meubelen er niet meer voor gebruiken. mtum nwotüs Het nieuwe decoratiestelsel snap ik niet zo erg. De Orde van Oranje-Nassau be stond uit vijf klassen. Daar is nu een zesde 'graad' aan toegevoegd, namelijk het lidmaatschap dezer Orde, ter vervan ging van de ere-medailles in goud, zilver en brons. Wordt er nu alleen van 'Rid der' gesproken bij een onderscheiding in de vijfde klasse en van 'Lid' als dat ge beurt in de zesde klasse? Antwoord: Daar is veel misverstand over. Laten wij u uit de droom helpen. Er bestonden vijf klassen of rangen, name lijk: Grootkruis, Grootofficier, Comman deur, Officier en Ridder. Ter vervanging van de ere-medailles is er een zesde klas se (rang, of graad) bij gekomen. In èlle rangen zijn de in de Ridder-Orde opge nomen personen 'Ridder'. Men spreekt derhalve niet graag van 'lid', maar ge woon van Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Bij bevordering wegens zeer bij zondere verdiensten kan iemand worden verheven tot Ridder in de vijfde klasse, en later tot Officier, resp. Commandeur, maar hij blijft in principe als lid van de Ridderorde een ridder. Dat is de uitleg van de Kanselarij der Nederiandse Orden. CHIPPEQ Of CHIPKNIP? Wat is het verschil tussen de 'chip-knip' die in Arnhem door de banken wordt uit gegeven, en de 'chipper' waar de Post bank mee wil starten? Waar laad je die kaarten op? Antwoord: In Arnhem wordt proef ge draaid met een elektronische betaalkaart voor klein geld, die men bij de bank aan een automaat kan 'opladen' met een be drag van de eigen rekening en gebruik makend van de eigen pincode. Met deze 'chipknip' kan men kleine bedragen be talen in winkels, en daarvoor geschikt gemaakte automaten. De bedoeling is, dat men op den duur geen portemonnee met klein geld meer op zak behoeft te hebben. De 'chipper' is een kaart met méér mogelijkheden, oplaadbaar in alle telefooncellen met geld van de giroreke ning, en van oktot>er af bruikbaar voor telefoongesprekken, parkeerautomaten, in plaats van strippenJcaarten in ü-am en bus, betalingen in postkantoren, winkels, reservering van reizen, bioscoop en thea ter. In oktober worden de giromaatpasjes voorzien van deze elektronische betaal- mogelijkheden. Dan kan deze 'chipper' ook nog telefonisch thuis worden opge laden. OE ORRttl MM DE DEUR In veel huizen draaien alle deuren naar buiten open, behalve de voordeur, die draait naar binnen. Waarom is dat? Antwoord: Een buitenkozijn met deur is het eenvoudigste waterdicht, en ook tochtvrij te construeren als die deur naar buiten draait. Dit levert voor de meeste deuren geen moeilijkheden op. Bij een voordeur kunnen echter problemen ont staan. Als u bij iemand aanbelt, en de deur zou naar buiten draaien, zou u van de stoep geveegd kunnen worden! Daarom deze uitzondering op de regel. Het vergt wel een andere constructie. Zo is er een lekdorpel onderaan de deur no dig, die maakt dat het aflopende water bij regen niet naar binnen kan, maar over de drempel heen wordt afgevoerd. Aan de achterdeur is deze voorziening niet nodig, omdat daar in de regel slechts be kenden in- en uitgaan. Die kennen het klappen van de deur! CmUEEi CEÜECHT In een Chinees restaurant aten we heer lijke haaievinnesoep, veel beter dan de namaak van elders. Hebt u er het recept van? Antwoord: De haaievinnen koopt u in Chinese en Indische toko's en gespecia liseerde delicatessenzaken. Zet ze één nacht in de week, waardoor ze opzwel len, en voeg er een derde der ingrediën ten van een groentesoep aan toe. Neem beslist niet teveel groenten, anders proeft u de haaievinnen niet meer. De soep is calorie-arm. De namaaksoep heeft niets met haaien te maken, maar bevat sliertjes eiwit. Vandaar het verschil in smaak! OOaiOGSGÜMEn Is de Oorlogsgravenstichting in Den Haag verhuisd? Antwoord: Het adres Bankaplein klopt niet meer. De Ooriogsgravenstichting ze telt nu aan de Zeestraat 85, correspon dentie-adres: Postbus 85981, 2508 CR Den Haag, telefoon (020) 3633434. OÜUSUiGRaCHT In boeken over de Romeinse tijd lees ik van een Drususgracht, maar er staat niet bij waar die zich bevond. Weet u dat? Antwoord: Onze voorouders hebben lang aangenomen dat Drusus met die wa terweg de verbinding tussen Rijn en Oude IJssel bedoelde. De Romeinen zon den immers expeditites over water uit naar het noordwesten van het germanen- rijk. Maar opgravingen bij Vechten tus sen Utrecht en Bunnik leerden in 1928, dat de Drususgracht met omvangrijke ka- dewerken is aangelegd als verbinding tussen de toenmalige Rijnbedding (waar van de Kromme Rijn resteert) met de huidige Vecht. Daar heeft Nero Claudius Drusus in het jaar 12 vóór Christus in gescheept voor zijn tweede expeditie te gen Germania. De IJssel was al een na tuurlijke zijtak van de Rijn. Wel heeft Drusus een dam laten aanleggen ter ver deling van het water tussen Waal en (Ne- der)rijn en die werd Drususdam ge noemd. MOGEIHEÜH OF QOiPEiT? Hoe kan ik het verschil zien tussen in heemse vogelkers (Prunus padus) en de Amerikaanse woekerplant die ze Bos- pest noemen, omdat zij zo voortwoekert in onze bossen? Antwoord: De inheemse Prunus padus heeft een zuiver zwarte bes, bij de andere F. serotina is er sprake van purper in het zwart en ze bloeit later (mei-juni) dan onze. Er is verschil in blad: dat van de padus is smal, dun en dubbel gezaagd, maar dat van de indringer breder, enkel gezaagd en - wat vooral opvalt - met een duidelijke nervenvertakking aan de onderkant alsmede een lange spits. Ook kan de woekeraar, als hij op stam ge kweekt wordt, wel zo'n 25 a 30 meter hoog worden, terwijl de inheemse soort maar acht meter kan bereiken. Maar dit valt in de praktijk niet op, omdat de se rotina veelal als struik begint, na het om hakken met vele takken terugkomt en nooit de kans krijgt een dikke stam te vormen. Afkappen eind juni is de beste bestrijding. Puzzelreglement 1Stuur Je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ontvang je een boekenbon van 15,-. Eindelijk is het warmere weer dan geko men. Van achter mijn computer gluur ik dtxjr de dakkapel naar buiten. De kastan jeboom pronkt met zijn witte kaarsen- tooi. Buiten snuif je de heerlijke serin- gengcur op, de meidoornbloesem komt ook al te voorschijn. Wat is de natuur toch schitterend. Geniet je er ook zo van? Snel naar de puzzels nu. Hoc is de stand? Er doen momenteel 37 kinderen mee, misschien 39. Hoc dat zit? Dames en heren schrik niet! Er zijn 2 jongens die ineens niets meer insturen. En dan te weten dat ze al zo'n 375 punten bij elkaar geschraapt hadden voor hun boe kenbon. Snot-ter-de-snikü "Tante Nel, waar is mijn zakdoek?" Dan kan ik eens flink uithuilen. Nou maar hopen dat ze het lezen. Wie weet. nnc i Als uitgangspunt nemen we Hosea 1 en 3. Daar zijn in volgorde de antwoorden op de vragen te vinden. Lees het maar eens vers voor vers erop na. Wat kunnen we beter doen dan Gods Woord lezen? Lever de goede antwoorden in, deze keer komt er niets uit van boven naar beneden of zo. Het gaat puur om de juiste oplos singen. 1. Wie was de vader van Hoséa? (1:1) 2. Hoe heette de vrouw waarmee Hoséa trouwde? (1:3) 3. Hoeveel zonen en dochters kreeg de profeet? (1:3, 6 en 8) 4. Had de nieuwe vrouw van Hoséa al een vriend? (3:1) Welke twee zonden deden de Israë lieten? (3:1) 6. Wat betaalde Hoséa voor zijn tweede vrouw? (3:2) Wanneer zullen bekeren? (3:5) de Israëlieten zich Gerdien Bosch (Gouda) gooide zich op een stukje tekenkunst. Haar werk gaat over plaatsnamen. Eigenlijk moet je op het eerste gedeelte van de stippen een kleur invullen. Boven de laatste stippen zie je een rebustekening, zet daar de naam van op. Je krijgt dan 5 plaatsnamen en als je daarna de zoveelste lctter(aan- gegeven tussen de haakjes) achter elkaar zet ontstaat er ook nog eens een woord. Natuurlijk wil ik die plaatsnamen èn dat woord weten van jullie. Ter verduidelij king een voorbeeld. Kleur is wit. Het woordje te staat al op de stippen inge vuld. Dus als voorlopig totaal krijgen we: Witte. Boven de laatste punten staat een been getekend. B-V! O, lala, dan wordt het het dorp Wittcveen. (ligt in Drente) Zou het lukken? Pak er gerust een register van je atlas bij. Wedden dat het voor elkaar komt? Al zal het best pit tig zijn! VOORBEELD: t e C?* letter) neven Wat een vracht had de P.T.T daar aan jongelui. Ga zo door met jullie bericht gevingen. Wie pakt de pen ook eens? Doe er een fotootje bij. Leuk! Afgesproken hè? Leonie en Jan Willem Bijnagte (Scherpenisse) Jullie hebben er fiks wat punten bij ver diend. Leonie had net 1 punt te weinig voor een boekenbon deze maand. Dat is ook pech zeg. Even geduld hebben nog. Inderdaad doen er 2 Jan Willems mee, één zonder streepje en één met streepje. Het weer in de pinkstervakantie is aardig zonnig geweest. Vind je niet? Sturen jul lie eens een foto op van jezelf? Ik wil graag weten hoe de Bijnagtes er bij dag licht uit zien. Doei! Gijsbert van Gils (Achthuizen) Geniet maat van je kippen. Elke dag een kakelvers eitje. Je speelt dus graag bui ten en je gaat met plezier naar school. Kijk goed uit met de fiets, er gebeuren zo ontzettend veel ongelukken. Tot schrijfs Gijsbert. Mariene Van Gils (Achthuizen) Nee het was .speciaal briefpapier en geen monopoly-geld. Arjo heeft de btxïkcnbon gekregen? Op de envelop stond zijn naam goed, in de krant inderdaad ver keerd. Juist gezien. Wat dacht je even? Hiep hoy, verleden maand een bon en nu weer al. Dat zou niet gek zijn. Je ver langt vast heel erg naar de baby. Hartelijk dank voor de nieuwe, uitvoeri ge Bijbelpuzzel. Wat schreef je de oplos singen keurig zeg! Willemien Trommel (Stad a.h. Haringvliet) Welkom bij de raadscl- club. Je vriendin speur de je aan om mee te gaan dcx;n. Goed werk! Het bleef eerst bij kij ken naar jeugdboek, maar nu ging je ermee aan de slag. Heel veel plezier en prijzen toegewenst met de puzzelsport. Gerdien Bosch (Gouda) Wat vreselijk leuk dat jullie je achter neefje in bad mochten doen. Je schrijft dat je graag zo'n kleintje een weekje zou willen verzorgen. Zelfs zo sterk. Je hebt er wel 100 emmers mossels voor over. Oei meid, en die zijn me even duur. Knapt Jcanette al op? Wat een verdriet zo'n wortelkanaalbehandeling. Hopelijk worden jullie wat wijzer van de speek- seitest. Ik hou me aanbevolen voor de gedichtjes van Kees Stip, zeker als pa ze op de computer uitwerkt. Misschien iets om af en toe in het E-N te zetten? Bedankt voor je doolhofpuzzel. Margreet Sleurink (Rotterdam) Uit een Hink gezin kom je. Zelf ben al liefst 8 keer tante geworden. Tjoh, dat kan ik niet zeggen. Welke orgel muziek oefen je? Heel in de verte ben je nog familie van de burge meester. Gezellig dat je een puzzeltje mee stuurde en niet te ver geten een foto. Welke schrijvers/ schrijf sters lees je graag? tot kijk Margreet! Janneke Blok (Stad a.h. Haringvliet) Ook jou zeggen we alvast dank voor je nieuwe puzzelontwerp. Ja, de rebus van je is goed begrepen. Iedereen kon er uit komen. Is de schoolfotograaf al bij jullie geweest? Stuur je eens een portretje van je zelf op? ^eCnkw-cnScn Pieter, Johan en Jeanette Bosch (Hui zen) vielen in de prijzen. Alle 3 weer een kans om een spannend boek aan te schaf fen. Rianne de Winter (Ouddorp) zal morgen als alles goed is 16 jaar worden. Gefeliciteerd hoor! Willemien Trommel (Stad a.h. Haringvliet) houdt D.V. 10 juni haar 1 O-e verjaardag. Een goede dag toegewenst. Groet: Lezers en lezeressen allemaal het beste. Tot over 7 dagen. Het busvervoer van de leerlingen van en naar 'Hernesseroord' is geregeld volgens onderstaande dienstregeling. Met vragen hierover kunt u terecht bij mevrouw W. C. Westra-de Jong, tel. (0187) 641785. Plaats Bus 1 Ooltgensplaat Opstapplaats Vertrek Terug Vertrek Hernesseroord ZWN-halte Weespad 11.00 15.40 15.20 Achthuizen Den Bommel RK kerk Rabobank 11.10 11.15 15.35 15.30 Oude Tonge 'Het Startblok' 'helft Nobelaer' Rabobank Emmastraat 11.45 16.05 15.55 Oude Tonge 'De Bron' 'helft Nobelaer' Rabobank Emmastraat 12.15 16.30 16.15 Nieuwe Tonge 'De Pannebakker' ZWN-halte Molendijk 12.45 17.05 16.45 Stad a/h haringvliet ZWN-halte NH-kerk 12.55 16.55 Bus 2 Ouddorp Dorpstienden 11.00 15.50 15.20 Havenhoofd Halte 11.10 'Op de brug' 15.40 Stellendam ZWN-station 11.45 16.30 16.10 Melissant Plein 11.55 16.25 Dirksland 'De Inktvis' bij de Inktvis 12.40 16.45 Paarden in de Westduinen te Ouddorp Vanaf maandag 3 juni a.s. exposeert mevrouw Groenendijk-Polder in croissanterie 'Croissy' met pasteltekeningen en olieverfschilderijen. Mevrouw Groenendijk schil dert graag Flakkeese landschappen en stillevens, in verschillende technieken. De ope ningstijden zijn: dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.30 uur. Beneden Zand pad I, Middelharnis. Het aktiviteitenprojekt voor lichame lijk gehandicapten 'Ophelia', dat sinds twee jaar gevestigd is in het Diekhuus te Middelharnis, maakt vanaf 1 mei 1996 deel uit van het aktivïteitencen trum 'De Nieuwe Schalm' te Rotter dam. De Nieuwe Schalm is een onder deel van de Stichting voor zorg en dienstverlening aan mensen met een handicap (S.V.G.) te Leiden. Van aktiviteitenprojekt is 'Ophelia' dus nu aktiviteitencentrum (A.C.) geworden en daardoor is het bestaansrecht van 'Op helia' bevestigd. Zowel deelnemers als personeel zijn hier erg blij mee, nu is het ook mogelijk om beleid op langere termijn te gaan ontwik kelen. Op dit moment zijn er 18 deelnemers, waarvan er dagelijks gemiddeld 9 aan wezig zijn. Voor wie is 'Ophalia'? 'Ophelia' is een aktiviteitencentrum voor lichamelijk gehandicapten. Hierbij valt te denken aan - M.S. patiënten (Multiple Sclerose). - C.V.A. patiënten (Hersenbloeding/ infarct). - mensen met een dwarsleasie bijv. na een ongeval. - een aangeboren lichamelijke handi cap. - en verder ieder die door welke oor zaak dan ook lichamelijk gehandicapt is, bijv. doofheid, blindheid enz. Wat biedt 'Ophelia'? 'Ophelia' is een aktiviteitencentrum waar een zinvolle dagbesteding geboden wordt door middel van: - kontakten met anderen; - hobby-uitvoering en het ontwikkelen van hobby's, zoals houtbewerking, .schilderen, allerlei creatieve vaardig heden, sport voor gehandicapten, computerles, zwemmen met begelei ding van fysiotherapie, enz. - gerichte aktiviteiten toegespitst op de individuele deelnemer. Het weer opnieuw zelfstandig boodschappen doen, weer zelfstandig koken e.d. - sociale ondersteuning bij het vinden van de juiste weg ten aanzien van aan passingen op het gebied van woning, vervoer enz. Alle noodzakelijke voorzieningen zijn aanwezig, zoals: invalidentoilet, aange past materiaal, een slaapruimte voor mensen die een uurtje moeten rusten, een tillift enz. Verder zijn er kontakten met de wijkver pleging en de fysiotherapie om deze te consulteren en zonodig van hun diensten gebruik te maken. Wie werken er bij 'Ophelia'? Vier enthousiaste aktiviteitenbegeleid- sters die zorgen voor de begeleiding van de deelnemers tijdens en buiten de akti viteiten. Als het nodig is helpen zij hen bij het eten en drinken en bij de toilet gang. Daarnaast zijn zij kontaktpersoon van een aantal deelnemers. De kontakt persoon helpt de deelnemers o.a. bij het samenstellen van hun programma. Het hoofd van Opheliaa is verantwoorde lijk voor de dagelijkse gang van zaken en geeft leiding aan de medewerkers. Verder werkt er in elk A.C. een consu lententeam, dat bestaat uit een maat- schiappelijk werker, een arts en een psy choloog. Het consulententeam adviseert bij aanname, de begeleiding en door stroom van de deelnemers. Meer informatie: Hoe is het vervoer geregeld naar A.C. 'Ophelia'? Bij deelname aan het A.C. voor 1 of meerdere dagen of dagdelen per week kan er (indien nodig) gebruik gemaakt worden van de hiervoor bestemde taxi. Waar en wanneer is het A.C. 'Ophelia' geopend? - 'Ophelia' is gevestigd in het Diekhuus te Middelharnis, Ben. Zandpad 7 en we zijn er op werkdagen van 9 tot 4 uur, behalve op woensdag. De kosten voor deelname en vervoer zijn voor rekening van het A.C. Belangstellenden kunnen vrijblijvend kontakt opnemen, voor zichzelf of ken nis/familielid met: mevr. de Geus, coör dinerend begeleider van 'Ophelia', die u dan nader zal informeren. Tel. (0187) 482400. •-*' ''i'",'!'='6u£- Ota 3. 7. B.V 17.00

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 6