PWLITIE Gasprijs 1 juli 2.5 cent hoger 75-jarig 'Amicitia' Dirksland volgend jaar in 't nieuw Riet mag weer in natuurvriendelijke oeverinricliting Samenzang t.b.v. kerkdak Oude Tonge beter bereikbaar voor de watersport GESLAAGD No. 6506 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelhamis) Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee GEMEENTE GOEDEREEDE Aanrijding Op 31 mei stonden op de Rijksweg N57 te Stellendam twee bestuurders in hun personenauto's te wachten voor de geo pende brug. De bestuurder van een daar achter rijdende personenauto had dit niet tijdig in de gaten en reed achterop eerst- genoemden. Er was alleen materiële schade. Diefstal Op 31 mei werden vanaf een camping te Ouddorp twee afgesloten fietsen gesto len. Gevonden autowrak(ken) Op 1 juni werden in een poldersloot te Goedereede diverse onderdelen, een voorzijde, een dak, een achterzijde en diverse losse onderdelen van een Merce des personenauto aangetroffen. De her komst van de restanten wordt onder zocht. GEMEENTE DIRKSLAND Inbraak In de nacht van 30 op 31 mei werd er ingebroken in een pand van de Water sportvereniging te Herkingen. Euro's werden doorzocht en het aanwezige muntgeld werd meegenomen. Verder werden er nog sleutels van kasten en muntautomaten meegenomen. Diefstal Op 1 juni werd door een inwoonster van de gemeente aangifte van diefstal van twee aanrechtbladen met spoelbakken gedaan, deze hadden buiten op het erf gestaan. GEMEENTE MIDDELHARNIS Verlaten plaats ongeval Op 1 juni kwamen in de Secr. Nijgh- straat te Middelhamis een personenauto en een bromfietser met elkaar in botsing, eerstgenoemde reed vervolgens door zonder zijn identiteit kenbaar te maken. Aan de hand van het kenteken kon de veroorzaker achterhaald worden. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. Op dezelfde dag werd op de Oost-Achter weg te Middelhamis schade gereden aan een aldaar geparkeerd staande personen auto. Naar de veroorzaker ^yordt een on derzoek ingesteld. Snelheidscontrole Op 31 mei werd op de Provincialeweg N215 te Sommelsdijk, tussen 17.00 en 18.00 uur radar-snelheidscontrole gehou den. Er werden in totaal 1076 voermigen gecontroleerd. Er werden 42 bestuurders op kenteken bekeurd. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Dronken bestuurder Een 56-jarige inwoner uit Breda werd op donderdag 30 mei omstreeks 10.30 uur aangehouden op de parallelweg van de N59 in Oude Tonge omdat hij beschon ken in een auto reed. Op het politiebu reau blies de man 855 üg/1. Het rijbewijs van de man bleek enige tijd geleden al ongeldig te zijn verklaard. Ook bleek de auto waarin hij reed niet te zijn verze kerd. Tegen de man is proces-verbaal op gemaakt en de auto, die niet zijn eigen dom was is in beslag genomen. Diefstal jeans Op 31 mei werd door een inwoner van ENECO verhoogt de gasprijs voor kleinverbruikers op 1 juli met 2.5 cent (excl. BTW) per kubieke me ter omdat de inkoopprijs, die het energiebedrijf aan de Gasunie be taalt, met eenzelfde bedrag wordt verhoogd. De prijsverhoging is een gevolg van ho gere gasolieprijzen op de wereldmarkt in de referentieperiode november t/m april ten opzichte van het voorgaande half jaar. De gasprijs wordt standaard op 1 ja nuari en 1 juli aangepast aan de ontwik keling van de gasolieprijs. Dit resulteer de in het. voorgaande jaar in een tariefs verlaging met 1.6 cent op 1 juli 1995 en een handhaving van die verlaagde prijs op 1 januari. Een huishouden met een gemiddeld ver bruik betaalt hiervoor voor gas of stads verwarming (waarvan de verbruiksprijs gerelateerd is aan de gasprijs) vanaf 1 juli per jaar circa 60 gulden meer. De tarieven voor het verbruik bij blok- verwarming en abonnementen voor kookgas zullen in gelijke mate als de gasprijs stijgen. Voor deze tarieven geldt net als bij stadsverwarming de gasprijs als uitgangspunt. In Den Haag gaat het vastrecht voor stadsverwarming vanaf 1 juli met 2 gul den per maand omhoog vanwege be staande tariefafspraken. ENECO past de maandelijkse nota's niet aan omdat de prijsverhoging een geringe invloed heeft op de totale energienota. Binnen het verzorgingsgebied van ENE CO bestaan door de doorgevoerde tarief harmonisaties, nog slechts minimale ver schillen in de hoogte van de gasprijs. Achthuizen aangifte gedaan van diefstal van een spijkerbroek welke aan de was lijn te drogen hing. Dhr. Olivier (86) feliciteert de voort, met het jubileum van de Ver. die ook hem zo na aan het hart ligt Lest best...! 't Lijkt zaterdagavond waar te zijn geworden op de gehouden receptie t.g.v. het 75-jarig bestaan van Dirkslands Muziekvereniging 'Amlcitia'. Meerdere spre kers hadden zich in vriendelijkheid uitgeput, maar toen ook de woorden van de laatste spreker waren verklonken, toen meldde dhr. L. de Berg zich, op de valreep, nog als de allerlaatste aan. Hij had de vele goede wensen beluisterd en gezien dat voorz. Marian Orgers weliswaar wat envelopjes toegestopt gekregen had, „maar toch", zei dhr. de Berg, „hebben we als Dirksland iets verkeerd gedaan". „We hadden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van 'Amicitia' voor nieuwe uniformen moe ten zorgen!" Wat nu gedragen wordt heeft een respectabele leeftijd, hoezeer het ook met trots gedragen wordt. Tussen de glazen jus d'orange en appelsap had receptieganger de Berg een kladje gemaakt: 3700 inwoners elk zes gulden en 'Amicitia' zou in 't nieuw gestoken kunnen worden. De acte die hij volgen liet was er een van groot gehalte. Tussen nu en een jaar moet voor nieuwe uniformen worden gezorgd, vindt dhr. de Berg: „als de burgemeester nu'es knikt, en dat deed'ie; als Gerrit Robijn nu'es knikt en ook die knikte, en Aat v. d. Hoek en vervolgens Cl000 ondernemer v. d. Velde en zo ver zamelde dhr. de Berg wat prominenten die hun instemming betuigden. 'Amicitia' lijkt erop te mogen rekenen, volgend jaar in 't nieuw! De receptie had een aangenaam verloop. Vertegenwoordigers van zusterverenigingen waren gekomen en aanwezig was de 86-jarige Maarten Olivier die 60 jaar lid is geweest en na zes tig actieve jaren op de bugel tot Ere-lid werd benoemd. Enkele minuten stilte werden betracht - en dat was heel pië teitsvol - wegens het overlijden, vrijdagavond, van dhr. Jan Kaslander (98) die alle vijfenzeventig jaren van de Vereniging lid is geweest. Gelukwensen werden uitgesproken door weth. Van Houwe- lingen namens het Gemeentebestuur en namens de KNF door dhr. Landweer die de Ver. een legpenning aanbood. Jan Lodder heeft als oud-voorz. vele anecdotes uit het verleden opgediept, dhr. v. d. Velde en dhr. Leenders (Oranjevereni ging) spraken een gelukwens en ieder was het er over eens dat ze bij elkaar horen, Dirksland en 'Amicitia' en dat die twee nooit meer gescheiden mogen worden. Op z'n 75e heeft 'Ami citia' een warm support uit de gemeenschap ervaren. -Aji» ^- Dijkgraaf van Kampenhout en Ir. Boeve tijdens Hoezeer het kan verkeren...! Nog niet ver is de tijd dat be heerders van watergangen met verbetenheid tegen riet- groei streden, maar vrijdagmiddag heeft dijkgraaf van Kampenhout eigenhandig weer een rietpol ingeplant. Sa men deed hij dat, elk een pol, met Ir. Boeve, de voorz. van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. Riet mag weer-, móet zelfs weer terwille van een gezond water milieu. Langs de Dwarsweg onder Den Bommel kwam vrijdagmiddag een gezelschapje van Waterschap Goeree-Overflaldcee en het Zuiveringsschap bijeen. Oer-hollands was het er, een mooie wolkenlucht met daaronder wapperende vlaggen, een stevige bries en een waterpartij zoals je je die uit een ver verleden her innert, een met een 'natuurvriendelijke oeverinrichting', het fenomeen waarom het gezelschap zich verzameld had. Niet meer een strakke betuining met gecreosoteerde palen die water en bodem met PAK's verontreinigen, maar een milieu-vriendelijke- veel minder opvallende betuining waarvan de functie door het riet zal worden overgenomen. Achter de oorspronkelijke oever is land inwaarts (om niet gekregen van de Landinrichting) een met de watergang verbonden lagune gegraven, een verlaagd oevergedeelte met diverse diepte waarin water- en moerasplanten zullen gedijen zodat vissen er zullen paaien en vogels er zullen nestelen.'t Wordt er een stuk natuur op z'n best, straks gevolgd door een soortgelijke inrichting van het Groote Gat bij Ooltgensplaat, samen goed voor dertienhonderd strekkende meters. hun 'zeer kleinschalige pootwerkzaamheden' De lagunes worden aangeplant met waterplanten als kleine lis- dodden, mattenbies, oeveregge en kleine watereppe, planten die door hun zuiverende werking een positieve invloed zullen hebben op de waterkwaliteit. De creatie van natuurvriendelijke oevers als deze stamt uit het Integraal Waterbeheersplan zoals dat door de zeven zuidelijke Z. Hollandse waterschappen is vastgesteld, stipuleerde dijk graaf Van Kampenhout. Het doet ook hem een duidelijk genoegen aldus terwille van de natuur bezig te kunnen zijn. Bijna heeft'ie, op locatie, zelfs natte voegen gekregen, zover zou 't hem mogen hebben gaan. Al heeft Ir. Boeve z'n grote waardering uitgesproken voor alle van het Waterschap ondervonden medewerking, toch heeft hij ook wat puntjes van kritiek moeten geven, op het Waterschap omdat dat maalsel in de watergangen achterlaat en op de inge landen, vnl. de akkerbouwers, omdat ze oorzaak zijn dat (nog) te veel milieubelastende stoffen in het water komen. De uitslag van gedane metingen heeft het Zuiveringsschap doen schrikken, verzekerde dhr. Boeve, de Goeree- Overflakkeese akkerbouwers bevinden zich in dezen aan de negatieve kant van het algemene beeld, maar hij gelooft er stellig in dat er met goede wil en vakmanschap naar gestreefd zal worden dat negatieve beeld om te buigen en dat rond de eeuwwisseling een aanzienlijke kwaliteitsverbetering zal zijn bereikt. De haven van Oude Tonge is vanaf het vaarseizoen 1996 beter bereik baar voor de watersporter. Na de sluiting van de Philipsdam en het verdwijnen van eb en vloed in het Volkerak en Krammer was de aan loopgeul naar de ingang van het havenkanaal in korte tijd behoor lijk dichtgeslibd. Op sommige plaatsen was de geul nog slechts 6 meter breed en nauwelijks nog bereikbaar voor schepen met een diep gang van meer dan 1.60 meter. Na jaren lange discussie tussen de gemeente Oost- flakkee (als beheerder van de waterweg) en Rijkswaterstaat is onlangs een com promis gevonden voor de aanleg van een nieuwe vaargeul. Het project is inmid dels zover gevorderd, dat de vaargeul is uitgebaggerd tot een diepte van 3 meter beneden NAP. De invaart ligt op korte afstand ten noorden van de Krammer- sluis en is gedekt door een rode en groe ne ton OT. De betonning van de geul wordt verder aangegeven door rood- groene recreatiebetonning. Let wel op de drempeldiepte van de buiten- en binnen- sluis (staan altijd open). Via een pitto resk door het weidelandschap slingeren de kreek wordt de binnensluis bereikt, waarachter WSV Oude Tonge haar stei gers heeft in het havenkanaal en de zwaaikom. Met name de zwaaikom biedt passanten een aantrekkelijke ligplaats praktisch in het centrum van Oude Tonge en op enkele minuten lopen van het gezellige winkelcentrum. Helaas hangt er naast deze positieve ont wikkeling een donkere wolk boven de al twintig jaar bestaande watersportvereni ging Oude Tonge. Het gemeentebestuur is in zee gegaan met een projectontwik kelaar voor de aanleg van recreatiebun galows en de ontwikkeling van een deel van het haventerrein. Begin 1996 werd de vereniging eenzijdig de huur opge zegd door de gemeente, dit omdat de project-ontwikkelaar de zeggenschap wil hebben over de haven. De 140 ligplaat sen zouden moeten wijken voor het aan leggen van enkele passantensteigers. De verenigingsjachthaven is in de ogen van de ontwikkelaars van dit miljoenenpro ject kennelijk te modaal en een concur rent voor de geplande jachthaven waar ligplaatsen te koop worden aangeboden tegen bepaald niet modale prijzen. Uiter aard laat de WSV Oude Tonge zich niet zo gemakkelijk aan de kant zetten. De vereniging (40% van de leden komt uit Oude Tonge) heeft officieel protest aan getekend tegen de huuropzegging. Be stuur en leden zijn vastbesloten tot het uiterste te vechten voor het voortbestaan van de verenigingshaven. Vooralsnog zijn passanten in 1996 (en hopelijk nog vele jaren daama) van harte welkom bij de WSV Oude Tonge en ha venmeester Jacob Bal. OUDDORP - Onze plaatsgenoot Robert Luime behaalde de ingenieurs-titel aan de Faculteit Wiskunde en Informatica van de Technische Universiteit te Delft. Hij studeerde af op het onderwerp: Pres tatie management - sturing van het appli catiebeheer. Het onderzoek hiervoor verrichtte hij bij het automatiseringscentrum Nutsbedrij ven B.V. te Dordrecht. Al meer dan een jaar wordt het dak van de Ned. Herv. kerk te Goedereede ont sierd door fel gekleurde zeilen. Na diep gaand bouwkundig onderzoek bleek dat het kerkdak een grondige restauratie be hoeft. Deze restauratie wordt thans uitge voerd en zal eind dit jaar worden afge rond. Het ongebruikelijke aanzicht van het kerkdak heeft de leden van de Chr. ge mengde zangvereniging Hart en Stem uit Ouddorp aan het denken gezet. Al snel was de conclusie getrokken dat de Ned. Herv. Gemeente Goedereede met forse rekeningen zal worden gecon fronteerd. Om de kerkelijke gemeente daarin te steunen is op initiatief van het koor op D.V. zaterdag 8 juni 1996 in de Ned. Herv. kerk te Goedereede, te mid den van het aangebrachte steigermateri aal een samenzangdienst georganiseerd. O.l.v. dirigent Jan Bezuijen hoopt het gemengde koor 'Hart en Stem' en het jeugdkoor 'Van Knop tot Bloem' een aantal prachtige liederen ten gehore te brengen. Dhr. Rietveld uit Stellendam zal de meditatie verzorgen. De koor- en samenzang zal aan het orgel worden begeleid door Johan van Broek-hoven. De samenzangdienst begint om 19.30 uur. De collecte is bestemd voor de res tauratie van het kerkdak. •**IW>5W« VOOR BEELD EN GELUID f=OTO - VIDEO - ffTUMO REPORTAOE - FOTOOFUFIE C=i C^ CZI C=l nn en cj czi izzi czi en izj izj I OUDDOfIP-Vmmva 35-TwMxn f0187} 691812/Fëx 683734 RENESSe-Prini3hop-HOBKOom172-T^9toon (0111)462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1