Dringende brief naar Gedeputeerde Jansen ƒ999. luubreehtse Quilts in de dom van Goedereede Goeree-Overflakkee in Jeruzalem MoblID A-tXUaS Reünie in liet Itader van sluiting Mavo De Komeet Rally Formula Echtpaar van Es Nieuwe Tonge gedood in het verkeer LUIERS 7t Fietstocht Herv. Gem. Dirksland Hernieuwde uitgave officiële gemeentegids van Middelhamis Ramoco b.v. Zingen in klederdracht Garage Knöps B.V. 68e Jaargang VRIJDAG 31 MEI 1996 No. 6505 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 48 2629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 48 3392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 De Nieuwe Tongse dames, mevr. Evers-v. d. Waart en Van Loon-ten Hove hebben namens de 'Initiatiefgroep Veilige Oversteek' richting Gedeputeerde Jansen vi'eer een stevige brief op poten gezet. Ze druk ken de heer Jansen met de neus op het feit dat op de kruising Provin- cialevt'eg-Molendijk in 2.5 maand tijds weer 4 ongevallen hebben plaatsgevonden. Al eerder heeft de initiatiefgroep aandacht gevraagd voor het levensgevaar van hen die daar durven oversteken. Vooral zijn dat in Middelhamis schoolgaande kinderen, maar laatstelijk waren het naast een 12-jarige ook een 60-, een 70- en een 72-jarige die er werden aangereden. De initiatiefgroep vraagt niet langer alleen maar aandacht, nu ook wordt de da tum gevraagd wanneer de eerste spade ter verbetering van de kruising de grond in zal gaan, want, zo vraagt de groep zich af, wat zou er nog meer moeten gebéu ren voordat de verantwoordelijke instanties stappen ondernemen. Toch niet, hopen ze, een spraakmakende T.V.-uitzending door Angela Groothuizen die dit soort problemen snel weet op te lossen? Nieuwe Tonge vraagt nu al twintig jaar de aandacht voor verbetering van het kruispunt waarop het verkeer elke dag drukker wordt. Na 31 jaar sluit Mavo De Komeet op 21 juni a.s. voorgoed haar deuren. Natuurlijk wil men dit niet ongemerkt voorbij laten gaan. Naast een receptie voor het huidig en oud-personeel, zal op zaterdag 22 juni 1996 een reünie worden georganiseerd voor alle (oud)leerlingen. Deze reünie vindt plaats in de Mavo, Melkweg 75 te Oude Tonge en duurt van 16.00 tot 20.00 uur. Wij verzoeken alle oud-leerlingen, die deze reünie willen bijv/onen, zich voor 18 juni a.s. aan te melden bij de Mavo, telefoon (0187) 641435. In het kader van de sluiting van Mavo De Komeet is door de huidige directeur, de heer C. Briek, een boekje vervaardigd over de geschiedenis van de school. Dit boekje kan door de reünisten tegen een gering bedrag gekocht worden. FOTO-WERK ONS-WERK FOTO'S VANAF fiamUtemiMi RENAULT-dealer Perfect geluid, mooi om te zien, voordelig van prijs, optimale service, gratis hoofdtelefoon i^ MX-D 5T 3 CD-Tripple tray speler met Random play FM en AM tuner Dubbel reserve cassettedeck Live Surround Active bass extension 2x 90 Watt vermogen Effect topluidsprekers met 15 cm woofers voor atte zekerheid Zaterdag 8 juni 1996 is er een fietstocht van de Herv. Gem. te Dirksland. Ieder een die kan fietsen en mee wil genieten van Dirkslands mooie omgeving, wordt tot deelname utigenodigd. Aanvang vanaf 10.00 uur bij de pastorie aan de Dahlia 8 voor een kopje koffie. Start mssen 10.30 tot 11.00 uur. Kosten ƒ5,- p.p. maximaal 15,- per gezin. Koffie, limonade en soep vindt u onder weg op de rustpunten. Neem wel uw eigen lunchpakketje mee. Iedereen is van harte welkom om mee te fietsen, de tocht is 25 km. Graag tot ziens! Bij slecht weer wordt de tocht uitgesteld. In kleur zouden de kleurige quilts zoveel mooier tot hun recht komen De begane grondse torenkamer in Goerees' dom, daar waar het museum z'n uitstalling begint, is zo'n grote, hoge, koele ruimte die decoratie behoeft om sfeer te kunnen bie den. Bloemenruikers in welgekozen tint zouden helpen de ruimte aangenaam te 'kleuren', maar nauwelijks is daar aan te denken, omwille van de centjes en de dagelijkse zorg die 't vragen zou; gelukkig zijn er,., quilts...! Vorig jaar sierden die al de torenruimte, mevr. Cock de Jager uit Nieuwe Tonge was er de geestelijke moeder van, en vol gend jaar hoopt ze er weer te zijn, dit jaar zijn het creaties van Fietje de Muinck Keizer-Vaarzon Morel uit Bilthoven, inder daad de (eveneens) creatieve zus van de Goereese mevr. Schippers. Haar echtgenoot heeft de aanwezigheid van schoonzus aan den lijve moeten ervaren, hij heeft de quilts, met afmetingen van royale beddespreien, langs de stenen torenwanden opgehangen. Daar hangen ze decoratief en eigenlijk een beetje voornaam te zijn, elk met hun eigen patroon, elk met hun eigen kleurenka- rakter dat zich nooit opdringt maar altijd een harmonisch even wicht'bereikt, kunststukken eigenlijk, gemaakt van afdanker tjes maar met vlijt en visie toch weer tot wat schoons gemaakt. Vorige week donderdagmiddag werd de expositie een beetje officieel geopend. De maakster gaf er een mini-college hoe 't zo gekomen is, met quilts. Door pelgrims in Amerika beoe fend, uit armoe en uit zuinigheid gemaakt tot dekens en -sprei en, uit alle mogelijke stukjes stof, patch-work zoals dat heet, en daarna doorgeregen. Men bedenkt zelf het patroon en 't is daarin dat zich de meest creatieven onderscheiden. Als mevr. de Muinck Keizer haar quilts weer 'es bekijkt (ze heeft ze thuis van de bedden afge plukt) dan ziet ze weer terug waar ze van gemaakt zijn, van kinderjurkjes vooral en van een jurk die ooit door oma werd gedragen. Mooi om te zien hoe mooi het onaanzienlijke toch weer wor den kan. Afgelopen woensdag is Coby van Rossum uit Melissant naar Israël vertrokken, samen met haar broer Gerard en haar vriendin Gerda van Herwijnen. Doel van hun twee- weekse reis: zingen ter gelegenheid van het 3000-jarig bestaan van Je ruzalem. Ze maken deel uit van het Hollandkoor. Vijftig leden van het duizendkoppige koor zullen de concerten opluisteren in de kleder dracht van de streek waar ze van daan komen. Voor Coby en Gerard van Rossum is dat Goeree-Over flakkee, voor Gerda van Herwij nen Noord-Brabant. Op Stee De dag voor hun vertrek treffen we hen op de boerderij van Van Rossum aan de Kraaijerdijk. Coby worstelend met de keuvel die van haar overgrootmoeder is geweest en die de mooiste is die we tot nu toe gezien hebben, 't Is door Koninginnedag in Dirksland dat Coby die keuvel aan de vergetelheid heeft onttrokken. Door de berichten in de regionale pers zijn de Van Rossums op het spoor van het klederdrachtensemble Eeuwkant gekomen en met behulp van de Eeuwkanters zijn ze aan een Flakkee- se outfit voor Israël gaan werken. En op stee, achter het schot op zolder, in een sigarerikistje werd de keuvel gevon den. De keuvelkrullen draaide Coby van las- draad en ook haar jurk maakte ze zelf, evenals de broek en het vest voor Ge- In de periode oktober/november 1996 verschijnt de volledig geactualiseerde gemeentegids van Middelhamis. De ge meentegids wordt in opdracht van het ge meentebestuur van Middelhamis samen gesteld. Dit gebeurt in nauwe samenwer king met de daarin gespecialiseerde uit geversmaatschappij Suurland-Falkplan bv uit Eindhoven. In de geactualiseerde gids wordt uitge breid aandacht besteed aan ondermeer de gemeentelijke instellingen, de gezond heidszorg, het onderwijs, sport, cultuur en recreatie, sociale instelliiigen, kerkge nootschappen en uiteraard middenstand en industrie. De gids wordt gratis huis-aan-huis ver spreid in de gehele gemeente Middel hamis. Nieuwe inwoners ontvangen een gratis welkomst-exemplaar. Onafhankelijk en representatief onder zoek (bron Research Marketing Heer len) heeft aangetoond dat de gemeente gids door 73% van de bevolking regel matig wordt gebruikt. Ruim 80% beoor deelt de gemeentegids goed tot zeer goed als bron voor gemeentelijke informatie. Voor middenstand en industrie biedt de gemeentegids dan ook een prima moge lijkheid om zich optimaal 1 jaar lang aan alle bestaande en nieuwe inwoners te presenteren. Voor meer informatie over advertentie mogelijkheden, bel (040) 2642127. rard.. Alles heel precies naar oud model, tot en met Gerards zwarte pet. Gerda heeft een geplooide witte muts op. „Die kun je zo opzetten", zegt ze, „dat gaat vlugger dan zo'n keuvel". Ze is een keer bij Maaike Melissant geweest om te leren hoe je een keuvel bij iemand opzet. Want waar vind j^ in Israël iemand die dat kan? Gerard loopt er opgewekt bij op een paar nieuwe witte klompen. „Hier zou ik geen klompen bij dit pak aan doen. Maar ik dacht op het laatst: laat ik toch maar een paar klompen meenemen, dan weten ze daar meteen waar ik vandaan kom". Kleurig Eerst wou Coby in Zeeuwse klederdracht gaan omdat ze van de Flakkeese dracht een heel somber beeld voor ogen had. Ze zag zichzelf niet in het zwart of grijs in Israël lopen. „Gerard heeft nogal tegen mijn Zeeuwse ideeën geprotesteerd. Hij vond dat we het als Flakkeeënaars niet konden maken om op z'n Zeeuws te gaan". Eenmaal op de hoogte van de modellen en de kleuren die de Flakkeese kleder dracht voor 1900 kenmerkten, werden Coby en Gerard steeds enthousiaster en het resultaat is een kleurig Flakkees stel in het Hollandkoor. Gerda is niet minder geestdriftig maar zij is stemmiger ge kleed. Opvallend is haar in vierkantjes Middelhamis Telefoon (0187) 482222 gestreken blauw-met-witte schort en haar typische muts. Met het koor Met de vlucht van woensdag zijn 250 leden van het Hollandkoor naar Israël gegaan en als ailes volgens plan verloopt volgen er nog drie groepen. Als het koor kompleet is worden er twee sf)eciale con certen gegeven, op 6 en 8 juni. Er gaat een t.v.-ploeg van de EO mee naar Israël, die beelden zal maken voor een thema- week over Jeruzalem. Die themaweek wordt op 8 Juni afgesloten met een concert van het Hollandkoor. Op het T.V.-net Nederland 2 zal dat van 20.05-21.00 uur worden uitgezonden. Het Hollandkoor is in 1990 opgericht naar een idee van koordirigent Arie Pronk. Het is een initiatief van de stich ting 'Christenen voor Israël' en Isropa Reizen. Nu heeft Jan Quintus Zwart de leiding van het koor. Het is niet de eerste keer dat het koor naar Israël gaat maar ditmaal is het wel een speciale reis. Niet eerder gingen er zoveel leden mee. Benieuwd naar hoe het de zangers zal vergaan hebben we Coby gevraagd het faxnummer van Eilanden-Nieuws mee te nemen om ons op de hoogte te hou den. Het is de vraag of ze daar tijd voor zal hebben, met die keuvel. Avondvierdaagse Middelhamis naar september Middels dit bericht wil het bestuur van de Avondvierdaagse Middelhamis mede delen dat de avondvierdaagse dit jaar niet gehouden wordt van 4 t/m 7 'juni, maar van 10 t/m 13 september. Dit in verband met inteme omstandigheden. We hopen een ieder hiermee voldoende te hebben geïnformeerd. Het bestuur van de Avondvierdaagse 't Gebeurde zaterdagavond om twintig minuten voor 10. Nieuwe Tohgenaar Jan van Es, toch een bedreven chauf feur, zette op de kruising parallelweg Grevelingendam en de weg naar de Philipsdam z'n auto weer in beweging om de Autoweg over te steken. Een wagen van links had hij voorrang ver leend, maar de wagen die van rechts toesnelde heeft hij kennelijk niet ge zien. Bij de botsing die volgde werden dhr. Van Es (58) en z'n echtgenote Nel van Es-Knöps (55) op slag gedood. Hun op de achterbank meerijdende dochter Lenie en haar man Jaco Luch- tenburg overleefden het drama; zij raakten vrij ernstig gewond. Het droeve nieuws bleef zaterdagavond een deel van Nieuwe Tonge nog onbe kend, maar zondagochtend bleven in de Herv. kerk hun plaatsen onbezet en drong het ontstellende bericht door. Met de oudste van hun vier kinderen (van wie 3 gehuwd) waren dhr. en mevr. Van Es uit eten geweest in Bruinisse. Het was de bedoeling geweest via de paralel weg rustig op huis aan te gaan, maar op de vorengenoemde kruising gebeurde wat niemand ooit begrijpen zal. In de auto moet nog ter waarschuwing een kreet zijn geslaakt, maar de wagen van rechts boorde zich in de rechterflank van de wagen van de fam. van Es. De auto van rechts werd bestuurd door een jongeman uit Dinteloord die, met een vriend, naar Renesse had willen gaan. Zij konden na in het Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee te zijn onderzocht, naar huis worden gebracht. De twee dodelijke slachtoffers zijn pas vanmiddag (vrijdag) ter aarde besteld, zolang uitgesteld om het de oudste doch ter en haar man mogelijk te maken de be grafenis bij te wonen, al leek dat gezien de verwondingen, twijfelachtig. Wie de afgelopen maanden overdenkt zal bevestigen dat Goeree-Overflakkee door een rampspoed wordt getroffen. In het verkeer vielen dit jaar al 5 doden (het ongeluk van zaterdagavond vond op Zeeuws grondgebied plaats). Drie men sen kwamen bij een brand om het leven en zelfs heeft een moord plaatsgevonden. Daar voor gaat u toch niet naar de FOTO SPECIAALZAAK maar wei met u volie FOTO - FILM Want OUDDORP - RENESSE voor Goeree-Oveil'lakkee Verkoop Service (0187) 6116 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 VingerlingS - 3241 EB Middelhamis-Tel.(0187)482518 r\

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1