eiiahdeii-iiieuws 'Concerto Papageno' in Sommelsdijlt 75-jarig jubileum Muzieicvereniging 'Amicltia' Amnesty vraagt aandacht voor China Flakkeese recepten Concert op monumentaal orgel te Zierikzee HET .KIJkVENSTER Oud papier Herkingen Fietstocht voor 50 plussers Gezocht: 2e Blad VRIJDAG 24 MEI 1996 No. 6504 Blik op kerk en samenleving Lj - Opwekking - Geestdrijverij - Op het gebed Van meer dan één kant wordt er tegen woordig geroepen om een opwekking. Dat we die als kerk(en) nodig hebben kan duidelijk zijn. De secularisatie en de kerkverlating gaan nog steeds voort. Een groot deel van ons volk is weggezonken in onverschilligheid en onwetendheid. En in de kerken, ook daar waar nog gepreekt wordt naar Schrift en belijdenis, heerst een zekere oppervlakkigheid. Koestert men de gedachte dat de gods dienst bestaat uit het in stand houden van bepaalde vormen en het voldoen aan wat uiterlijke plichten. Dat alles wordt nog wel opgemerkt en daarover heerst ook wel zorg. En niet alleen vanuit de vrije groepen, waar de kerk in gebreke wordt gesteld en beschuldigd van doodsheid en geeste loosheid, maar ook vanuit de kerken zelf klinkt de roep om een opwekking. Er is voor opwekkingsbewegingen ook een zekere huiver, en niet geheel ten onrechte. De geschiedenis van de kerk kan ons leren dat opwekkingen soms gepaard gingen met allerlei uitwassen. Dat voor geloof werd aangezien wat eigenlijk alleen maar gevoel was. Dan moest de vraag worden gesteld wie er nu aan het werk was, de Heilige Geest of de onheilige geest. Want de laatste doet niets liever dan het werk van God imite ren. En dan moest er soms gewaar schuwd worden tegen opzweperij en geestdrijverij, en moest er worden aange spoord tot matiging. Er zijn opwekkingsbewegingen geweest, en ze zijn er nög, met duidelijk armini- aanse trekken. Waar opgeroepen wordt voor Jezus te kiezen, z'n hart aan de Heer te geven, en dergelijke. Opwekkin gen waarbij het ontzag voor Gods heilig heid en majesteit ontbreekt. Of waarbij allerlei extatische toestanden worden gekweekt en waarbij gebedsgenezing en tongentaai moeten dienen als bewijzen voor de echtheid. Het zal duidelijk zijn dat we om opwek kingen van dit soort niet verlegen zitten. Wonderen en tekenen zijn niet uitgeslo ten, maar vormen niet het wezenlijke van een opwekkingsbeweging. De geschiedenis laat ons zien dat opwek kingen niet kunnen worden georgani seerd. Ze beginnen ook vaak in stilte en in het klein. Waar soms één man, of een paar mensen oog kregen voor de nood van de kerk, en uit die nood tot God begonnen te roepen. En ze begonnen ook meestal daar, waar een krachtige predi king was van wet en Evangelie, van zonde en genade. Waar de hoorders wer den geconfronteerd met de heiligheid van God, en tegelijk lieflijk werden genodigd om tot Hem te komen bij Wie genade is voor de grootste der zondaren. Om zó'n opwekking zijn we verlegen en daar mogen we om bidden. Die kan er ook komen omdat de Geest is uitgestort zonder mate. Graag wens ik alle lezers een Pinksterfeest toe waarbij ze vervuld worden uit die volheid. Waarnemer MIDDELHARNIS - Op de Haven dag in Middelharnis, die zaterdag 1 juni a.s. gehouden wordt, kunt u ook de kraam van Amnesty tegen komen. Deze keer vragen wij u speciale aandacht voor China. In China worden de rechten van de mens nog steeds met voeten getreden. Zo heeft bijvoorbeeld de toepassing van de dood straf dramatische vormen aangenomen. Steeds vaker worden mensen terechtge steld wegens niet-gewelddadige deUcten. Zo werden in 1994 in de provincie Henan twee boeren geëxecuteerd wegens het stelen van 36 koeien en wat kleine landbouwmachines. Alleen massale druk kan de Chinese regering ertoe bewegen de mensenrech ten serieus te nemen. Daarom is het zo belangrijk dat u meedoet aan deze aktie. Wij vragen u voorbedrukte kaarten te kopen bij onze stand en die te versturen. Ook kunt u uw handtekening zetten op een petitie die aan de regering van China wordt gestuurd. Daarmee helpt u slacht offers van mensenrechtenschendingen. Voor de kinderen zijn er ballonnen en natuurlijk verkopen wij ook onze beken de Amnesty-artikelen zoals de kaarsen. Een andere manier om een bijdrage te leveren aan de aktie, is lid te worden van Amnesty, ook bij de werkgroep op Goe- ree-Overflakkee zijn nog steeds aktieve leden welkom, dus meld u aan. Kontaktpersoon is Cor Joppe, tel. 601212. Maar u kunt zich ook als lid aanmelden tijdens onze stand op Havendag. Tot ziens. Op zaterdagmorgen 25 mei a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Her vormde Kerkvoogdij van Herkingen. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt u het gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stoppen? Bij voorbaat dank voor uw medewerking! Op woensdag 5 juni a.s. organiseert de plaatselijke commissie welzijnswerk voor ouderen te Oude Tonge een fiets tocht voor 50 plussers. De tocht gaat deze keer naar Hemesser- oord, een afstand van ongeveer 20 kilo meter heen en terug. Daar wordt koffie gedronken, onderweg wordt nog als afsluiting een ijsje gegeten. De kosten zijn 5,- per persoon. Vertrek vanaf het Infocentrum om 13.15 uur; graag om 13.00 uur aanwezig. Bij eventueel slecht weer komt u toch niet voor niets, want dan wordt er een video vertoond; dus uw middag is toch verzekerd. De kosten worden dan aange past. Voor de organisatie de vraag, u kunt zich opgeven tot en met woensdag 29 mei a.s. op telefoonnummer 641344, tijdens kan tooruren. Wilt u doorgeven of u suiker patiënt bent. Rijd mee en zorg voor mooi weer! Teneinde een uniek Flakkeesch kookboek te kunnen samenstellen is de Ladies' Circle Goeree-Overflak- kee op zoek naar originele Flak keese gerechten. Daarbij kunt u aan alles denken: tussendoortjes, voor- en nagerechten, hoofdgerechten, dranken enzovoort. Daarom het vriendelijke verzoek echte Flakkeese recepten op te stu ren, indien mogelijk met een kort verhaal over de herkomst van het gerecht. Het geheel graag verzenden vóór 1 juni a.s. naar Ladies' Circle G.O., mevr. B. Roos-Drenthe, Voor straat 20, 3245 BH Sommelsdijk. De Ladies' Circle, een groep dames die zich inzet voor verschillende projecten, hoopt aan het einde van dit jaar het boek uit te geven. De opbrengst komt ten goede aan de Ouddorpse Reddingsbrigade, het project dat momenteel door de ladies gesteund wordt. Woensdag 29 mei wordt in Galerie 'De Parterre' te Sommelsdijk een klassiek concert gehouden onder de naam 'Concerto Papageno'. Frederique Chauvet en Bart van Sam- beek leggen zich als 'Concerto Papage no' toe op het ten gehore brengen van muziek uit de late achttiende en vroege negentiende eeuw voor klassiek fluit en fortepiano. Naast originele partituren spelen zij achttiende of negenUende eeuwse bewerkingen en maken zelf bewerkingen. Uiteraard krijgt het beken de fortepiano-solo repertoire zijn ver diende plaats tijdens het concert. Beide musici willen door het brengen van dit repertoire een lans breken voor de her ontdekking van deze kwalitatief hoog staande muziek. Frederique Chauvet behaalde in 1978 haar eindexamen dwarsfluit aan het Conservatoire de Versailles (Frankrijk). In Nederland volgde zij, naast haar stu die muziekwetenschap, traversolessen bij Bart Kuijken en Wilbert Hazelzet. Zij behaalde haar traversodiploma aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. In Europa en in de Verenigde Staten DIRKSLAND - Op zaterdag 1 juni a.s. hoopt muziekvereniging 'Amicitia' uit Dirksland het heuglijke feit te vie ren dat zij 75 jaar geleden werd opge richt. Het bestuur heeft zijn best ge daan er een echte feestdag van te ma ken, waar heel Dirksland plezier aan kan beleven. Feestprogramma 's Morgens om 10.00 uur begint het feest al op de markt van Dirksland. De fanfare van 'Amicitia' zal daar (bij gunstig weer) een koffieconcert houden, 's Middags vanaf 14.30 uur zal het hele dorp (ook de buitenwijken) opgeluisterd worden met muziek. Vele muziekverenigingen van Flakkee verlenen hierbij hun medewer king, te weten: muziekvereniging 'Apol lo' uit Nieuwe Tonge, koninklijke fanfa re 'Apollo' uit Goedereede, drumband 'Avec Esprit' uit Ouddorp, brassband 'Concordia' uit Ouddorp, tamboer- en trompetterkorps 'Burg. W. M. van der Harst' uit Ooltgensplaat, majorettenkorps 'Jong Leven' uit Stellendam, majorette- en showpeleton 'Vivace' uit Oude Ton ge, muziekvereniging 'Tot Nut en Ge noegen' uit Melissant en muziekvereni ging U.D.I. uit Ooltgensplaat. Deze ver enigingen zullen (verdeeld in vier groe pen) een rondgang door een deel van Dirksland maken. Ook majoretten en drumband van 'Amicitia' zullen hier aan deelnemen. Vertrek- en eindpunt van dit gebeuren ligt bij verenigingsgebouw 'De Schakel'. Om ±16.30 uur zal het middag programma worden afgesloten door een optreden op het schakelplein van 'De Roffels' uit Middelharnis. Daarna trekken de leden van 'Amicitia' zich even terug voor een gezamenlijke maaltijd. Bigband 'The Rythm Harmonie's' De avond wordt gebruikt voor de recep tie. En wel vanaf 20.00 uur. Iedereen wordt dan in de gelegenheid gesteld de jubilerende vereniging te feliciteren. Ook dit gebeurt in verenigingsgebouw 'De Schakel'. Wilt u 'Amicitia' nog in het openbaar toespreken, neem dan kontakt op met één van de bestuursleden. Daarna volgt een optreden van Bigband 'The Rythm Harmonie's' uit Hoek van Holland. Deze band bestaat uit 18 enthousiaste personen in de leeftijd van 19 tot 77 jaar. Ze zijn al jaren een begrip in de regio en ver daarbuiten. Hun Reper toire is heel breed (van dans- tot luister- muziek), maar hun specialiteit is toch wel de nummers van Glenn Miller. Tentoonstelling Tijdens deze jubileumdag zal er een klei ne tentoonstelling worden gehouden van foto's, instrumenten en uniformen uit vroeger tijden. Voor deze tentoonstelling hebben we al verschillende mensen bereid gevonden hun spullen in bruikleen te geven. Maar we kunnen nog meer gebruiken. Vooral foto's uit de begintijd van 'Amicitia' tot 1970. Kunt u ons daaraan helpen of weet u iemand die dat nog heeft, neem dan kon- takt op met één van de volgende be stuursleden: Marian Orgers, tel. (0187) 603430; Jopie Nieuwland, tel. (0187) 6011 63 of Joop van Dijk, tel. (0187) 602901. Jubileumconcert Een week voor de officiële jubileumdag geeft muziekvereniging 'Amicitia' nog een jubileumconcert in verenigingsge bouw 'De Schakel'. En wel op vrijdag avond 24 mei a.s. Tijdens dit concert zul len alle drie de afdelingen hun kunnen tonen. De. majoretten staan dit jaar voor het eerst onder de deskundige leiding van Anneke van der Vlugt uit Sommelsdijk. De jongste groep zal dezea vond voor het eerst voor publiek optreden. Ondanks het feit dat zij nog maar een half jaar les hebben, kunnen deze meisjes toch al een goede show neerzetten. Na de majoretten komt de drumband voor het voedicht. Onder leiding van hun instrukteur Hans Orgers brengen de drumbandleden een gevarieerd program ma. Sinds zij vorig jaar overgestapt zijn van sektie A-a naar sektie A-b, is het re pertoire voor het publiek een stuk aan trekkelijker geworden. Aan het eind van het programma is nog een verrassingsoptreden te verwachten. Dit is speciaal ingestudeerd in verband met het jubileum. Na de pauze is de beurt aan de fanfare van 'Amicitia'. Onder leiding van dirigent Piet Kramer neemt de fanfare u mee op een muzikale rondreis door Europa. Tijdens dit avond vullend jubileumconcert zullen binnen alle afdelingen diverse jubilarissen gehuldigd worden. Speciaal voor dit doel zal de heer P. Kleinjan van de K.N.F, aanwezig zijn. De presentatie van dit jubileumconcert ligt weer in de vertrouwde handen van ladyspeaker Anja Poortvliet. Het concert begint om 19.30 uur. De zaal is open vanaf 19.00 uur. De toegang is gratis. heeft zij met verschillende kamermu- ziekensembles en orkesten opgetreden. Als dirigent leidt Frederique Chauvet diverse barok operaprodukties. Bart van Sambeek studeerde piano bij Hans Dercksen aan het Sweelinck Con servatorium te Amsterdam. Reeds tijdens deze studie raakte hij geboeid door de klanken van historische piano's. Na het behalen van zijn diploma specialiseerde hij zich op de fortepiano bij Stanley Hoogland aan het Conservatorium van Den Haag. Tevens volgde hij diverse masterclasses bij Jos van Immerseel, Ronald Brautigam en Leo van Doeselaar. In 1995 was hij winnaar van de vijfde Internationale Wedstrijd Pianoforte te Brugge i.h.k.v. het Festival van Vlaan deren. Het concert van 29 mei in Sommelsdijk bevat onder andere Sonate II voor piano forte en viool of fluit van Hoffmeister, Andante met variaties - Allegro, Rondo van Hummel voor piano solo, uit de opera 'Orfeo en Euridince' van C. W. Gluck 'Choeur des esprits bienheureux a l'Elysee'; Sonate in C groot voor fluit/ viool en piano van Joseph Haydn, hoog tepunten van 'Die Zauberflöte' van Mozart: negentiende eeuwse transcriptie voor fluit en piano. Het concert wordt gehouden in de galerie van 'De Parterre', Westdijk 53-55 (naast café De Kok) in Sommels dijk. De aanvang is om 20.00 uur en de toegang bedraagt 10,-. Er zijn een beperkt aantal kaarten beschikbaar voor dit concert. Reserve ren is telefonisch mogelijk via de gale rie (0187) 483523. De orgelcommissie van de Nieuwe Kerk te Zierikzee organiseert dit seizoen een zevental concerten op het pas gerestau reerde Kam- en Van der Meulenorgel. Medio april werd dit in 1848 gebouwde en nu door de Fa. Verschueren herstelde instrument weer feestelijk in gebruik ge nomen. De grote publieke belangstelling en de enthousiaste reacties waren en zijn een enorme stimulans voor de organiserende commissie. De data van de concerten zijn 30 mei, 27 juni, 23 juli, 1 augustus, 13 augustus, 29 augustus en 21 september. De concerten beginnen steeds om 20.00 uur met uitzondering van de toeristenda- gen 23 juli en 13 augustus, want dan be ginnen ze om 15.00 uur. De commissie is erin geslaagd gerenommeerde musici als Kees van Eersel, Jan Jansen, Arie J. Keijzer en Bas de Vroome uit te nodigen. Op D.V. donderdag 30 mei opent de vaste organist van de Nieuwe Kerk, Ri- nus Verhage, deze serie. De orgelbespe ling, die hij zal verzorgen, heeft als the ma: „In relatie tot Bach en het Pinkster feest". Diverse (muzikale) lijnen van en naar de grote componist J. S. Bach vormen het uitgangspunt. Zo begint en eindigt het programma met een Sonate van Mendels sohn. Deze componist is in hoge mate verantwoordelijk voor het in gang zetten van de Bach-renaissance in de 19e eeuw. Met name zijn zes Sonates wortelen in de muziek van Bach en slaan zo een brug van de Barok naar de Romantiek. Een leuk detail is, dat deze muziek gemaakt is in 1844, vier jaar vóór de bouw van het Zierikzeese orgel. Als voorbeeld van een lijn naar Bach toe kunt u luisteren naar de eerste Bijbelse Sonate van Kuhnau; een Sonate die - als een vroeg voorbeeld van programmamu ziek - de strijd tussen David en Goliath uitbeeldt. In 1723 werd Bach benoemd te Leipzig en werd zo de opvolger van de in 1722 overleden Kuhnau.. Deze publiceerde in 1700 de bundel met zes Sonates 'voorstellend en uitbeeldend enige Bijbelse historiën'. Van Walther (bevriend en verwant met Bach), Krebs (leerling van Bach) en van Bach zelf klinken koraalbewerkingen over Pinksterliederen. Als grotere com positie van Bach zelf wordt de zeer spiri tuele Toccata en Fuga in d, BWV 565 gespeeld. Deze toch wel bekendste com positie van Bach legt - in ieder geval op indirecte wijze - een relatie naar bijvoor beeld zijn leermeester Buxtehude, omdat de vorm van dit werk sterk is beïnvloed door de Noord-Duitse traditie, waar Bux tehude leefde en werkte. Rinus Verhage studeerde orgel, koordi rectie en kerkmuziek aan het Rotterdams Conservatorium. Verder studeerde hij ook nog interpretatie bij Kees van Eer sel. Als orgeldocent heeft hij een bloei ende lespraktijk; tevens is hij werkzaam als koordirigent, docent stemvorming en muziekschooldirecteur. Ook is hij orga nist te Stellendam en vanaf 1990 te Zie rikzee. De kerk is open vanaf 19.30 uur en de entreeprijzen bedragen ƒ7,50 voor vol wassenen, ƒ5,- voor scholieren vanaf 13 jaar en ook voor 65+; voor kinderen tot en met 12 jaar is de toegang gratis. De orgelcommissie heet u nu alvast - mede namens de Stichting Oude Zeeuw se Kerken - hartelijk welkom en hoopt op een fijne belangstelling voor haar eve nementen. -35- „Hie heeft de hele dag bie mie int venne gestaan". „Waar is dat turfgebied?" „Achter de boerderie bie Heringa". „Hoever lopen vanaf Zandwierde?" „Minstens een kwartier". De rijksen grommen. Die lui geven geen antwoord meer dan strikt noodzakelijk is. Niemand weet iets, niemand zegt iets. Ze ver tellen allemaal hetzelfde. Niemand mocht Harmen, iedereen weet dat hij Minke Belt verkracht heeft en verder weet men niets. Voor Jansen wordt één ding duidelijk: hij zal He ringa moeten ondervragen. Geert Mulders is zijn verdachte, al heeft hij geen enkel bewijs. Ze draaien zich om en gaan weg. Gerrit kijkt hen opgelucht na en knikt geruststellend tegen moeder Belt, die over de gordijntjes spiedt. Jansen stuurt zijn auto over de heide naar de boer derij van Heringa. Het is tegen het midden van de middag en het begint al te schemeren. Ze rijden langs het nederige stulpje van Hendrikus Krom nagel en Hendrikus is maar wat blij dat de rijksen voorbijgaan. Want Hendrikus heeft niets op met officiële na men en papieren. Zo'n rijks is voor hem de rege ring in eigen persoon, daar heeft hij groot ontzag voor. Jaren geleden kreeg Hendrikus eens een brief, gericht aan de heer Leeftink. „Die ken ik neet", zei hij en hij stapte ermee naar meester Van Laar. Die zou er wel raad mee weten. Nou, dat wist de meester ook. Hij legde Hendrikus uit dat hij volgens het register van de dominee geen Krom- nagel heette, maar Hendrikus Leeftink. En in de brief stond dat hij zijn huisje uit moest. Aan de rand van de stad werd een nieuw huis voor hem gebouwd. Of Hendrikus dat nou beviel, werd niet gevraagd. Nou, het beviel Hendrikus helemaal niet. Hij heeft zijn hele leven op de heide gewoond en daar wil hij ook doodgaan. Dat mag voor hem nog jaren duren, maar hij wil op zijn heide sterven, niet in een huis bij de stad. En meester Van Laar protesteerde namens Hen drikus Leeftink tegen de afbraak van het huisje. Nog geen week later kwam er alweer zo'n brief, gericht aan Hendrikus Leeftink. Met allemaal vra gen over Hendrikus en zijn vrouw en zijn kinde ren. Alles wilden ze weten. En meester Van Laar was net op reis met zijn vrouw. Hendrikus moest dat papier zelf invullen en dat viel niet mee. Er was geen inkt in huis, maar dat was te verhelpen, want een van de kinders had nog een stompje potlood. Wat wilden die lui in Zwolle toch? Hij snapte niks van die vragen. Enfin, hij zette er toen maar in dat hij tien kinders, een beste vrouw en een mooie bok had. En toen vulde hij zijn naam in, zijn adres en zijn woonplaats. Naam en voorletters stond er, en Hendrikus schreef met de tong buitenboord: „Kromnagel, Hendrikus". Adres. En Hendrikus pende neen „Een endje bu ten Zandwierde de heide op". Geslacht. Geslacht? Ja, het stond er. Geslacht. Hendrikus krabde zich achter de oren. Nou ja, veuruut dan maar. En secuur schreef hij in zijn beste woorden: „Asdat ik een bokje heb geslacht". En tevreden stuurde hij de brief weg. Hij heeft er nooit weer iets op gehoord en ze zullen in Zwolle wel tevreden zijn geweest. Nee, Hendrikus moest niets hebben van officieel gedoe. Maar afkeurend kijkt hij de rijksen na. „Het liekt wel asof ze morgen nog in Amerika moet wezen. Het is onfatsoenlijk zoas die luu over de heide rijden". De rijksen horen dat natuurlijk niet. Die rijden naar de boerderij van Heringa. Jansen zit nijdig achter het stuur. Zijn ogen glijden somber over het dorre landschap. Niets dan een enkele wilgeboom schiet boven die immense bruine massa uit, flar den verdord gras, stukken heide, de vennen. En dan ineens zwarte aarde, rijen turf en dan doemt de boerderij van Heringa op. Het is rustig om het huis. Geen knecht loopt in en uit de schuren, geen dienstmeid staat te schrobben. Jansen springt uit de wagen, beent naar de deel en schreeuwt: „Heringa". Het blijft stil en ongeduldig stampt de politieman op de stenen vloer. De boer zal nog een tijd op zich laten wachten, dat voelt hij best. Wel, Jansen heeft de tijd, hij zal wel zolang wachten. Ze wachten geduldig, zij het vloekend, op de eigenzinnige boer, die maar niet op komt dagen. Nogmaals roept hij: ,JHeringa". Maar nog komt de boer niet. Eindelijk na ruim een kwartier klinken er voetstap pen op de deel. De grote gestalte van de oude boer wordt zichtbaar. „Zo Jansen, wat moet ie hier?" „De wil 'ns even met je praten. Heringa". „Waarover?" „Over Harmen Veenstra" „Zo". Heringa gaat aan de kant om de heren bin nen te laten. Hij draait zich om en beent voor hen uit naar de keuken. Ze volgen hem verrast. Dit hebben ze niet verwacht. Vrouwe Aaltje knikt stroef als ze binnenkomen. Heringa wijst naar de stoelen. „Gaat zitten en zeg het maar". Jansen zet zich in de zware rieten stoel, zijn benen stevig op de grond. „Ik had niet gedacht dat we elkaar onder deze om standigheden terug zouden zien", zegt hij. „Ikke wel', zegt Heringa stroef. Hij tast naar zijn pijp, die op de schoorsteen ligt. „Vrouw, heb ik nog koffie veur de heren?" Hij ziet haar boze ogen. Hoe kun ie koffie anbieden, zeggen die ogen, en Heringa grinnikt bijna. Aaltje, Aaltje, ie ben en ie blieft er ene uut het durp. Zo gauw de politie op de proppen kump, zet ie de stekkels op. „Zo, dus je had mij wel verwacht?" Heringa kijkt even op en gaat dan onverstoorbaar verder met het aansteken van zijn pijp. Dan trekt hij nog eens stevig en knikt langzaam. ,Ja heren, ik had oe terugverwacht. Maar ik kan oe niks ver tellen, ik wete namelijk niks". Jansen sluit even zijn ogen en perst zijn lippen op elkaar. Daar heb je het al. Heringa is in de contra mine. Hij heeft het gezegd: „Ie komt terug, Jansen, en dan weet ik niks meer". „Kom nou. Heringa", probeert hij. „Je weet toch dat wij in de stad de situatie hier niet kunnen over zien. Laten we eerlijk zijn, het was ook vreemd dat jij met een aanklacht kwam". „Daar weet ik niks meer van", zegt Heringa glad weg. „Dat ben ik glad vergeten". Jansen weet al dat hij het verspeeld heeft. Deze koppige Groninger, misschien wel de rijkse boer van heel Overijssel, deze stroeve man is hem de baas. Ondanks het rapport dat in zijn bureaulade ligt, ondanks de dood van een man. Heringa heeft hem gewaarschuwd. Ik kan een briefie naar Zwolle sturen. Hij heeft nu nog veel sterkere argumenten. Heringa heeft hem volledig in zijn hand. Jansen heeft zijn plicht verzaakt doro zijn eigen arrogantie, hij moet hem nu verzaken door de koppigheid van een heideboer. Heringa weet niets en met hem weet een heel dorp niets. En terwijl Jansen zit te prakkezeren, waagt een van zijn mannen de aanval. (wordt vervolgd) DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelharnis Tel. (0187)482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5