tMX 1 Gezondheid kom eens een.rpnde Plaatwerk Stichting Monumentenbehoud Sommelsdijk hees weer de vlag in top Hofka Banden Herinrichting Ouddorp-West in uitvoering kievit warmte Ondernemers in Recreatie en Toerisme op Goeree-Overflal(kee verenigd in Vereniging VORTGO alle merken Garage Knöps B.V. C0RMELIS3ANT Koor- en samenzangavond in Ooitgensplaat Volgende week één krant Ramoco b.v. 68e Jaargang No. 6504 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 „Wie in zijn eigen tuintje wiedt, ziet het onkruid bij een ander niet". Een waar heid die we graag citeren als die ander bij ons kijkt. Toch kan het geen kwaad om zo nu en dan eens over de heg te kijken. Al was het maar om te oefenen in dankbaarheid over datgene wat we zelf ontvingen. En wellicht om de buurman te helpen orde op zaken te stellen. Nu is het bovenstaande niet al te letter lijk bedoeld. Alhoewel, het kan eigenlijk helemaal geen kwaad om ook in de 'buurt' wat bewuster om ons heen te kij ken. Een goed woord voor een eenzame, hulp waar dat nodig is, kosten niet veel en fungeren als een beker koud water voor een dorstige. Nederlands levenstuin is eigenlijk op wereldniveau een kleine lusthof. Maar wie er dagelijks in rondstruint en het on kruid ziet en de drukte op de paden voor lief moet nemen denkt daar wellicht an ders over. We hebben trouwens best wel eens moeite met alle regels die er gelden. Maar laten we dan niet vergeten dat die tuin inmens dicht bevolkt is. Dan is het eigenlijk wel logisch als de tuinarchitec- ten regels stellen. Dan is het te begrijpen dat we de rommel op moeten ruimen en dat wat we vroeger vermorsten saneren. Even begrijpelijk is het dat meest de mo- deltuinen gebieden in stand worden ge houden waar de natuur haar gang moet kunnen gaan. Zo zou de beeldspraak nog wel een poosje volgehouden kunnen worden. Maar om ons echt te overtuigen is het goed eens even over de erfscheidingen heen te kijken. Dan hebben we het hier goed, erg goed zelfs. Dan is er ook nog veel te helpen. Naast de buurman hebben we ook onze verre naaste. Op dezelfde dag dat ons parlement de batteerde over een eigen bijdrage in de ziektekosten werden cijfers bekend over de infectieziekten die wereldwijd hun miljoenen slachtoffers nemen. Toegege ven, ook in Nederland slaan ze toe, maar dat is in geen vergelijk met andere delen op deze wereld. Jaarlijks overlijden 52 miljoen mensen aan deze ziekten. Daar omheen kan een wijde kring gedacht worden van patiënten. Zij kunnen soms nauwelijks geholpen worden. We moe ten misschien wel terug naar de Eerste Wereldoorlog om in West-Europa verge lijkbare toestanden te treffen van wat zich nu anno 1996 in Centraal Afrika en in delen van Azië afspeelt. Van die oor log is bekend dat het aantal doden tenge volge van infectieziekten waarschijnlijk het aantal gesneuvelden overtrof. Met name de ontdekking van peniciline en alle daarvan afgeleide medicamenten konden die ramp in de latere oorlog voorkomen. Toch is met het noemen van die geneesmiddelen een tweede factor voor de hoge sterftecijfers opgevoerd. Veel ziekteverwekkers ontwikkelen stammen die resistent zijn tegen deze middelen. Zij worden er niet meer door aangetast of gedood. Wat dat betreft is er sprake van een wedloop tussen fabrikan ten en hun 'prooi'. Hoe dat ook zij, deze wetenschap doet wat relativeren als het gaat om een eigen bijdrage aan een op zich peperduur stel sel van gezondheidszorg. Daarmee is overigens de 'pijn'voor individuele ge vallen - die kan er zijn - niet weggemas seerd. Gezondheid is weleens gedefinieerd als een toestand van lichamelijk, geestelijke en maatschappelijk welzijn. Die volgor de is niet toevallig. De lichamelijke ge zondheid het best te beschrijven is, de zorg daarvoor is dus nauwkeurig vast te stellen. Naarmate hogere eisen gesteld worden aan dit facet van de gezondheid, zullen de kosten stijgen. Wat dat betreft is de kostenstijging eigenlijk een graad meter voor de mate van 'beschaving' en in ieder geval van de welvaart. Het geestelijk en maatschappelijk wel zijn zijn minder goed te omschrijven. Op dat gebied zijn er veel meer keuzemo menten. Wat voor de een acceptabel is, is voor de ander zoiets als leven in de oertijd. Over de zorg voor het lichame lijk welzijn worden in termen van finan ciën besluiten genomen. Als het gaat over de andere twee aspekten moeten we de partijprogramma's lezen. Daarover kan inhoudelijk gesproken worden. Op dat terrein komen de verschillen in le vensbeschouwing openbaar, daarna pas de kosten. Niet dat de drie componenten te scheiden zijn. De definitie klopt wel. Maar de fac toren zijn in ieders beleving, of in de be leving van een bevolkingsgroep, of streek wisselend., In ieder geval is duidelijk dat gezondheid momenteel hoog scoort op de wereldlijst. Dat heeft alles te maken met het gevoel in het hier en nu te leven. Daarbij willen we nog wel omkijken naar de wortels van ons bestaan, maar een toevoorzicht hebben we niet. Bijkomende factor is dat we het heft leven en dood in eigen hand namen. De mens, althans die in ons welvarende Westen perkt de tijd tussen geboorte - of moeten we schrijven con ceptie - en dood in toenemende mate zelf af. Het lijkt er soms op dat daarbij niet alleen eigen gezondheid centraal staat, maar dat het op een of andere manier niet gezond zijn van een ander nauwelijks verwerkt kan worden. Een angstaanjagende ontwikkeling. We mogen blij zijn met wat kan. Zeker als we zien hoe bevoorrecht we dan zijn ten opzichte van die massa's die eigen lijk maar een doel hebben: gezond zijn. Maar dan wel op een niveau dat wij al lang achter ons gelaten hebben. Tegelij kertijd moeten we eens wat meer denken over de vraag of alles ook mag. Eigenlijk is het nog beter om na te den ken over de vraag of de gezondheid die we najagen nu werkelijk het einde is. Enerzijds kunnen we elkaar niet beter Stimulansen voor landbouw, natuur en recreatie De herinrichting Ouddorp-West is nu officieel in uitvoering. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het plan voor dit landinrichtingsproject op 22 mei vastgesteld. Het gaat hierbij om een ruim 1200 hectare groot landelijk gebied ten westen van Ouddorp. In het landinrichtingsplan zijn tal van sti mulerende voorzieningen opgenomen voor de landbouw, natuur en openlucht recreatie. Gedeputeerde Staten hebben gelijktijdig de begrenzing vastgesteld van de natuurontwikkelings-, reservaat- en beheersgebieden in Ouddorp-West. Het gebied Ouddorp-West is vanwege de natuurwaarde in zijn geheel als kernge bied opgenomen in het Natuurbeleids plan. Via de herinrichting wordt er daar om naar gestreefd om 200 hectare extra voor de natuur in te richten: 75 hectare als reservaatgebied en 125 hectare als natuurontwikkelingsgebied. Daarnaast zal het binnen een oppervlakte van 140 hectare beheersgebieden mogelijk zijn om op vrijwillige basis een beheersover eenkomst af te sluiten. De boeren laijgen dan een vergoeding voor het natuurvrien delijk beheer van hun grond. Van de reservaatgronden en beheersge bieden ligt het grootste gedeelte in het zandwallengebied van Ouddorp, waar de vele kleine perceeltjes zijn omringd door zandwallen. Aan de binnenduinrand ligt het grootste natuurontwikkelingsgebied. Het is de bedoeling dat hier de oorspron kelijke open strandvlakte terugkomt. Dit gebied krijgt een eigen hoger waterpeil. Om de centrumfunctie van de zaadteelt in Ouddorp in stand te houden, is het van belang dat minstens 600 hectare in land bouwkundig gebruik blijft. Dit is een van de uitgangspunten van het landinrich tingsplan. Voor de landbouw is het ver der belangrijk dat de verkavelingssituatie aanzienlijk wordt verbeterd. Verwacht wordt dat het gemiddelde aantal kavels van tien per bedrijf kan worden terug gebracht naar drie. Verder worden er waterhuishoudkundige maatregelen ge troffen om de droogte in de zomer zo veel mogelijk te bestrijden. Het waterpeil wordt verhoogd en daarnaast wordt be zien hoe het gebiedseigen water zoveel mogelijk kan worden vastgehouden. Omdat de kop van Goeree, waarvan Ouddorp-West deel uitmaakt, erg in*trek is bij het toerisme, bevat het plan ook kwaliteitsverbeteringen voor de recreatie. Zo worden in dit landinrichtingsgebied de mogelijkheden voor rustige recreatie bevorderd. Er worden fietspaden (2,5 km), wandel paden (5,5 km) en een ruiterpad (2 km) aangelegd. Enkele weken worden te zij ner tijd voor het autoverkeer gesloten en zullen dan alleen als fietspad dienst doen. Om het openbare karakter van de kerke paden in het gebied te behouden, worden deze aan de gemeente toegewezen. Afgesproken is verder dat de nieuwe natuurgebieden worden opengesteld. Voor de herinrichting van Ouddorp-West heeft de dienst Landinrichting en Beheer Landbouwgronden in totaal 240 hectare nodig, waarvan 200 hectare voor de na tuur. Tot nu toe is 85 hectare verworven. De totale kosten van de inrichtingsmaat regelen zijn geraamd op bijna 10,5 mil joen gulden. Op donderdag 30 mei aanstaande, orga niseren Christelijk Gemengde Zangver eniging 'Jubilate' en Jongerenkoor 'Je- hosua', beiden uit Ooitgensplaat, een sa menzangavond. Voor het derde ach tereenvolgende jaar onder het thema: 'Alles wat adem heeft love den Heere'. Het is de bedoeling dat de vele bekende psalmen, gezangen en liederen uit de bundel van Joh. de Heer afgewisseld worden met luisteren naar declamatie en koorzang. Het belooft een mooie avond te worden. U wordt allen uitgenodigd samen met de koren te komen zingen. De avond begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de Gereformeerde Kerk te Ooitgensplaat. Na afloop is er gelegen heid samen nog een kopje koffie te drin ken. We hopen op uw komst. toewensen. Anderzijds mag het ons niet afvoeren van de wetenschap van de oor zaken van ziekte en dood, de verwoeste relatie ten opzichte van onze Schepper. Wie daarvan weet, weet ook van het her stel van die relatie in de Heere Jezus Christus. Dat maakt de zorg om alle drie de facetten van de gezondheid niet min der, wel anders. Al was het alleen maar omdat het de toekomstverwachting een dimensie meer geeft dan het hier en nu. Wie in zijn eigen tuintje wiedt, weet van onkruid. Weet ook van het paradijs ach ter, en voor hem. Dat maakt nederig en dankbaar voor wat ontvangen werd. En doet hem helpen, bij de buurman en de verre naaste. Door de vrije tweede Pinksterdag zal het ons niet mogelijk zijn vol gende week een dinsdagnummer uit te brengen. Die week moeten we daarom met één krant volstaan, het vrijdagnummer van 31 mei. Redactie RENAULT-dealer Stelt u zich maar een tandarts voor die zorgelijk een ontta keld gebit beschouwt. Zo zijn ook de bestuurders van de Stichting Monumentenbehoud hun dorp Sommelsdijk-, en Middelharnis doorgegaan en dat is niet zonder gevolg ge bleven. Pandjes en panden, rijp voor de sloop, zijn van ver der verval gered en pronken weer als in hun jeugd, parel tjes in 't historische dorpsbeeld zijn ze geworden. Zo gaat het ook nu weer in de Enkele Ring te Sommelsdijk waar de pandjes 12, 14 en 16 worden gesaneerd. Ze staan ach ter het winkelpand waarin nu 'Priegelmee' gevestigd is. Drie vakmensen van bouwbedrijf Boeter werken er stevig aan, de broers Bram en Dick Hoek en Bram Kieviet. De steigers staan er nog, maar het resultaat tekent zich al duidelijk af, drie prachtige woninkjes worden het en dat mag een enorme op knapper heten. Eén ervan was zelfs al tot berghok verworden, maar ook dat wordt nu weer een vriendelijk woninkje. Eén van de woninkjes wordt geschikt gemaakt een invalide bewoner te hebben. Die komt niet voor op de wachtlijst die de Stichting ter beschikking heeft, maar een gegadigde voor deze woning zou zich alsnog kunnen melden. Jl. dinsdag werd in de bouw het hoogste punt bereikt. De drie kleur werd er gehesen in gezelschap van de vlag van het bouwbedrijf en dhr. M. Peekstok, de tweede voorzitter van de Stichting, kwam langs om de ambachtslui het symbolische 'pannebier' aan te bieden. Er staat in dat stukje Sommelsdijk nog meer te gebeuren. Ja renlang was er een slachterij gevestigd, waar slager Nelis z'n beesten slachtte. Tot voor kort is de.slachterij nog door een andere slager ge bruikt, maar die heeft het gebouwtje nu aan de Stichting ver kocht. Ook dat zal een woonhuisje worden, enkele meters breder dan het nu is en er komt een woonverdieping op. De Stichting Monumentenbehoud is ook uitermate verheugd dat het eindelijk het vervallen pand Dubbele Ring 6 in eigen dom heeft, het pakhuis waarin ooit een R.K. schuilkerk geves tigd is geweest. Architectenburo Rothuizen, van Doorn, 't Hooft te Goes zal stellig ook voor de bestemming van dat pand een goed idee ontwikkelen. Een aantal ondernemers in Recreatie en Toerisme op Goeree-Overflakkee hebben, daartoe geadviseerd door de Kamer van Koophandel, de Vereni ging 'VORTGO' opgericht. Dinsdag avond werd in 'het Prieel' te Middel harnis de oprichtingsvergadering ge houden en heeft het bestuur zich aan de pim. 40 leden voorgesteld. (Extern) voorzitter is de heer P. de Lijs ter, woonachtig in Gouda, maar bezitter van een Öuddorpse vakantiewoning. Secretaris is mevr. C. Tanis van camping 't Anker te Battenoord, penningmeester M. W. Oele te Oude Tonge, bestuursle den zijn voorts dhr. J. Perquin te Melis sant, dhr. Peter Grinwis te Ouddorp en dhr. Leen Jordaan te Middelhamis; het bestuursledental zal nog met één, tot een totaal van 7 worden uitgebreid. In de statuten, die tijdens de oprichtings vergadering werden vastgesteld, wordt als doel van de Vereniging genoemd, de behartiging, in de ruimste zin, van de gemeenschappelijke belangen, van de op Goeree-Overflakkee gevestigde leden- ondememingen. De Vereniging kent gewone leden, bui tengewone leden en ere-leden. Als gewo ne leden worden toegelaten natuurlijke personen of rechtspersonen die op Goe ree-Overflakkee een bedrijf exploiteren in de verblijfsrecreatie, de watersport of de dagrecreatie. Buitengewone leden zijn zij die belang hebben bij toerisme en recreatie op Goe ree-Overflakkee en ere-leden die ver dienstelijk zijn geweest aan de doelstel ling van de Vereniging. Goed initiatief Ter gelegenheid van de geboorte van de nieuwe Vereniging werd een gelukwens uitgesproken door burg. mevr. Sleurink van Middelharnis, ze deed dat in haar kwaliteit als voorz. van het ISGO en der halve sprekend mede namens de overige gemeentebesturen. Die werken in het TRAPGO samen om de kwaliteit van het product recreatie en toerisme in de ruim ste zin te verbeteren, een samenwerking die moet leiden tot de uitvoering van 17 korte- en lange termijn projecten. „Ook voor u als ondernemers in recreatie en toerisme op ons mooie eiland ligt een taak", zo hield mevr. Sleurink de onder nemers voor. Een van de belangrijkste leveranciers van werkgelegenheid, de de tailhandel, steunt nu al voor een belang rijk deel op de bestedingen van de toeris ten en recreanten, zo vervolgde ze. 't Hoefde de ondernemers nauwelijks ge zegd dat het een vergissing zou zijn in automatisme te denken, alsof de bezoe kers toch wel komen. Méér dan voor heen zullen ondernemers, door kwali- teits-bewuste consumenten, aangespro ken worden op de kwaliteit van het pro duct recreatie en toerisme. Oprichting van de Vereniging achtte mevr. Sleurink dan ook een noodzakelijke stap te zijn. Ook de voorz. van de Kamer van Koop handel, dhr. Kraayeveld-van Hemert liet zich in vergelijkbare bewoordingen uit. Recreatie en toerisme is nog een van de weinige groeiindustrieën in Nederland. De zorg van de sector is. dat de groei niet afvlakt maar de positieve impuls gege ven wordt De voorwaarden daartoe wist dhr. Kraayeveld-van Hemert op Goeree- Overflakkee aanwezig. De wil tot sa menwerken, waaruit de nieuwe Vereni ging kon ontstaan, is daar een voorbeeld van. Spr. hoopt dat niet alleen de onder nemers onderling, maar ook de gemeen ten met de ondernemers samen het beste voor de sector willen zoeken. Ter verbetering van de kwaliteit zal die meer ruimte nodig hebben; plannen die nen daarom op elkaar te zijn afgestemd, zeker ook om wildgroei te voorkomen. Werk aan de winkel derhalve voor de nieuwe Vereniging VORTGO door dhr. Kraayeveld-van Hemert toegewenst dat ze als een mooie dame op zal groeien. Goede voornemens Voorzitter de Lijster, gereed om voor en namens de Vereniging aan het werk te gaan liet de leden kennis maken met zijn plan van actie. Dat houdt eerstens vooral in het aangaan van het gesprek met por tefeuillehouders toerisme en recreatie in de diverse gemeenten, met het ISGO en met de VVV's. Noodzakelijk vindt dhr. de Lijster het Goeree-Overflakkee meer bekendheid te geven als recreatie-eiland. Hem is gebleken dat bewoners van onze noordelijke provincies nauwelijks kennis hebben van de charmes van ons eiland. Er zal gewerkt moeten worden het pro duct recreatie en toerisme op Goeree- Overflakkee te promoten, en het doet dhr. de Lijster deugd daartoe veler bereid heid te beluisteren. nm Een goede en betrouwbare occasion vindt u op het drive-in park van Cor Melissant. Diverse merlcen die door ons team in topconditie zijn gebracht. Tevens officieel Mazda dealer. AUTOBEDRIJF llkUiUa verheidsweg 4 Dirksland - (0187) 601598 Middelharnis Telefoon (0187) 482222 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 Oude Tonge: Stationsweg Roosendaal 2 Spijkenisse: Edisonweg 5 Borchwerf 16 VOOR BEELD EN GELUID TOT0-W«0-8n»K> REPOflTTAOe - TOTOQRAFie .1=3 ca c=i C3 1=3 rr] 1=1 I I—I "-''*'>'«*-Hi)l»KKin>17J-T«fcO(i|0friJ<««0

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1