EIIIVIIDEIi-tllEmi/S De wonderduiven van het duo Van Linden uit Putte April 1996 was extreem droog EO-jongerendag 8 juni in Utreclit 2e Vlaaienféstival bij Banicetbaklierij Van Helden Waar haalt zo'n accountantskantoor de kennis vandaan? Schorn Plug 09 De Christenvrouw 3k 4mdm öud Mümd mê een huis verkopen... Makelaar Tamboer 3e Blad VRIJDAG 17 MEI 1996 TM. démJi mU m-J'X.MMX4>l'M} MZSi.%iim imi. Verscholen in het prille lentegroen ligt in de meimaand het plaatsje Putte aanleu nend tegen haar Belgische grensbuur eveneens Putte geheten. In de septembermaand houden beide halfwassteden er gezamenlijk de grootste jaarmarkt in Brabant met kilometers lang honderden kramen die hun waren aan een tienduizendenkoppig publiek aanbie den. Vooral in het weekend is het er zo druk dat men soms een kwartier lang be klemd kan raken in de volksmassa. Twee culturen maken deze plaatsen en dan een bezoek eraan zo bijzonder. Vooral op het gebied van de duivensport heeft Putte een excellente naam... De Claessens, de Van Lindens, de Van Ge negens en de Scheffers, om maar een paar van de uitblinkers te noemen, heb ben de duivenroem van Putte ver buiten de landsgrenzen gebracht. Een waar fa natisme, gebaseerd op strenge selectie voert de strijd in de Putse Grensduif jaar lijks op naar een hoogtepunt. In 1995 werd ongenaakbaar voor de hoogste eer het duo Frans van Linden en zoon André, die hun succes vooral dank ten aan een wonderkweekkoppel dat in 1995 vijf weergaloze kampioenen voort bracht. Drie zusjes uit dit koppel en dat was sedert het ontstaan van de fondclub zuid Nederland in 1965 nooit eerder ver toond, wisten beslag te leggen op de plaatsen 1, 4 en 5 in een west-Brabants klassement van 30.000 jonge duiven. De topprestatie van alle drie was, de '38' zevende nationaal Orleans, de '39' een entwintigste seminationaal Chateauroux, de '37' tiende semi-nationaal Bourges. Op al deze vluchten met tussen vijf en tienduizend duiven vlogen ze alle drie 1 op 100. En toch worden de ouders van deze wondervogels weer wekelijks inge- korfd. Want sparen staat niet in het woordenboek van het duo Van Linden. Zeer streng selecteren, alleen kweken uit eerste prijswinnaars is de gouden regel. Vliegen en trainen moeten ze, wie bij het verlaten van het hok denkt op het dak te kunnen dagdromen krijgt de vlag achter zich aan. Ze stellen daarbij niet alleen aan de dui ven maar ook aan zichzelf harde eisen, alle verzorging geschiedt op tijd en zeer secuur. Het duivenspel heeft hen geheel in zijn macht en ze betreuren het als niet gelost kan worden of erger nog, een vlucht wordt gecanceld. Steeds maar blijven hopen dat de manden nog open zullen gaan en er weer geconcoursd kan worden, een gevoel dat de bobo's in meerderheid schijnen te missen, anders waren ze ook nooit tot het besluit ge komen om bijduiven te laten meegeven. Nu is het percentage dat wekelijks een 'hoed' vliegt en tenslotte teleurgesteld de liefhebberij verlaat nog groter geworden. De glorie van de cracks zal er gauw af zijn als alleen nog de kampioenen tegen elkaar kunnen strijden, om maar niet van de financiële gevolgen te gewagen (red.). Keren we terug naar de beroemdste duif op het hok van het duo, het is de 'Slo per'. Op 30 maal inkorven scoorde hij tien maal 1 op 100 en vijftien maal 1 op 25. Het prijslijstje van deze driejarige 'Sloper' ziet er als volgt uit: Ie Quentin 4391 d.; Ie Creil 1355 d.; Ie Etampes 1355 d.; la Etampes 793 d.; 2e Reims 1780 d.; 2e Etampes 1961 d.; 16e Creil 2165 d.; 20e Roije 616 d.; 24e Ghislain 2827 d.; 27e Ghislain 2827 d.; 27e Ghislain 4368 d.; 29e Compiegne 4196 d.; 30e Orleans 2958 d.; 56e Reims 2338 d.; 72e Creil 1593 d.; 79e Ghislain 4498 d.; 98e Ghislain 2296 d. Vooral in zijn eerste levensjaar was de 'Sloper' on- klopbaar. V.C. De Zeeduivels Stellendam Uitslag van 11 mei 1996 Ie A. Nobel37 2e A. C. van Marion30 3e B. Viedeler22 4e K. van Marion20 5e A. Graham19 Overige 16 deelnemers geen vis. Inl. (0187) 491256 of 491249. id. ^M4^ ê6MM Bovenstaande zou doen vermoeden dat alleen midfond en vitesse wordt ge speeld, maar in 1994 behaalden ze de eerste prijs van Limoges in de Zuf (Zuid- westhoekunionfond) en veertien dagen later won dezelfde duif de 22e van Tours. „Houdt weinig duiven, veel dui ven straft af', zeggen ze in de Hogeberg- dreef 6 te Putte. Jaarlijks worden er ca. 50 jongen gekweekt, plm. 35 blijken ge schikt voor de vlucht en aan het eind van het seizoen blijven er een vijftiental ver vangers over. De jongen worden ten huize van de com binatie verduisterd tot aanvang van de vluchten en reeds in mei zijn ze voor zichtig aan de africhting begonnen. Dit nadat de paramix en pokkeninjectie heb ben plaatsgevonden. De eer voor de soort waarmee ze in 1995 het verenigingsgeneraal en eerste in de ZUF werden eisen de Van Lindens niet geheel voor zichzelf op. Het is vooral ook te danken aan het ras van wijlen Geeraarts uit België en Sep de Nijs uit Hoogerheide en verder aan hun huidige tegenspelers Gebr. Bril, Ossendrecht en de plaatsgenoten Claessens en Scheffers. In tegenstelling tot vele vader- en zoon combinaties zijn de Van Lindens het veelal eens, zodat het 'melken' tot een gezellige familie-aangelegenheid wordt. In 1983 rapporteerde schrijver dezes over hun beroemde duif 'het konijn' die de jeugdklassieker Chateauroux overwon en bij die gelegenheid toen als dank op mijn groene commandobaret plaats nam en deze met een witte vlek markeerde. De dertien opeenvolgende jaren hebben ze kans gezien om jaar voor jaar de suc cessen te prolongeren. Wat kan duiven- sport dan mooi zijn! Op zaterdag 8 juni organiseert de Evan gelische Omroep zijn jaarlijkse Jonge rendag in Stadion Galgenwaard te Utrecht. Het belooft een gevarieerde dag te worden met onder andere veel muziek van Wes King (VS), Anointed (VS) en de Joybells (SWE). Otto de Bruijne, Herman Selderhuis en Henk Binnendijk geven in toespraken hun visie op het dagthema 'Back to the Basics'. Bert van Leeuwen presenteert de dag en de Ronduit Praiseband begeleidt de samen zang. Er is voor de jongeren ruimschoots gelegenheid om elkaar te ontmoeten. Buiten het stadion is een uitgebreide informatiemarkt ingericht. Het program ma start om 10.00 uur en duurt tot 17.30 uur. De toegang is vrij. In samenwerking met Tear Fund worden verschillende acties gehouden ten bate van vluchtelin genhulp voor Soedan. Vanaf het Centraal Station en vanaf de gratis parkeerplaats op De Uithof rijden gratis pendelbussen naar het stadion. Op de EO-Jongerendag worden circa 25.000 jongeren verwacht. In mei 1995 introduceerde banketbakke rij Van Helden vlaaien op Goeree-Over- flakkee. Eerst werd een bezoek gebracht aan Limburgse, collega's om ideeën op te doen en sindsdien worden de vlaaien zelf gemaakt. „De vlaaien zijn echter aange past aan de smaak van de klanten en van ons zelf', aldus banketbakker Van Hel den. „Onze vlaaien zijn rijker qua op maak en de vuling is om je vingers bij af te likken!" Er werd begonnen met 15 soorten vlaai en en biimen eenjaar zijn de smaakvaria- ties uitgegroeid tot 34 soorten. Aange zien Banketbakkerij Van Helden dit jaar 35 jaar bestaat is er een wedstrijd uitge schreven om de 35ste jubileumvlaai te bedenken. Deze nieuwe vlaai zal tijdens de jubileumfeestweek van 24 tot en met 29 juni in de aanbieding komen. Natuur lijk maken alle deelnemers kans op één van de vele smakelijke prijzen (Deel name formulier hiervoor is verkrijgbaar in de winkel). Tijdens het 4 weken duren vlaaienfesti val worden elke week 3 soorten vlaaien extra voordelig aangeboden, tevens krijgt u de kans deze gratis te proeven om zo kennis te maken met de smaak en de kwaliteit van de luxe vlaaien bij Banket bakkerij Van Helden. Omdat Banketbakkerij Van Helden als enige luxe banketbakker gevestigd is op Goeree-Overflakkee wordt er tevens een nieuwe uitgebreide bezorgservice geïn troduceerd: 'de Gebakexpress'. Vanaf 20 mei kunnen de heerlijk verse produkten op héél Flakkee worden thuisbezorgd. De hele week voor Pinksteren kunt u er gratis gebruik van maken bij een mini male besteding van 25 gulden! Banketbakkerij Van Helden, niet voor niets al 35 jaar een begrip op Flakkee dankzij de verse produkten van hoge kwaliteit! Waarin een klein liantoor groot kan zijn... Accountants Drie generaties Bienefelt bij de machine die het befaamde koekje 'Bienefeltjes' produceert Er is een tijd geweest, al is dat ook honderd Jaar geleden, dat de fami lienaam Bienefelt op Flakkee totaal onbekend was. Dat veranderde toen zoon Jacob van de Scharendijkse bakker Bienefelt trouwde met bak kersdochter Aaltje Dalebout uit Brouwershaven en het jonge paar naar Sommelsdijk kwam. Sindsdien zijn de Bienefeltjes menigvuldig geworden, de zogenoemde Bienefelt koekjes en Bienefelt mensjes- Uit het huwelijk van de Zeeuwse Jacob en Aaltje werden 4 kinderen geboren, van wie zoon Han Bienefelt nog bekend is als 'bakker Bienefelt'. Hij is nu 88 en z'n vrouw Christina Rozenheek 82. Uit hun huwelijk wer den 15 kinderen geboren van wie twee zijn overleden. Ze hebben 32 klein- en 14 achterkleinkinderen en nog maar kortgeleden waren ze 60 jaar - heel gelukkig - getrouwd. Menigvuldig werden ze dus, de Bienefeltjes; zaterdag 18 mei zal de bakkerij precies honderd jaar bestaan, en dat 's een gedenkwaardig feit waarvan ook de beide nestors getuige hopen te zijn. Niet omdat in Sommelsdijk geen dagelijks brood werd gebakken, zijn Jacob en Aaltje in 1896 naar Flakkee gekomen. Toen ze een wat verlopen banketbakkerij op de Voorstraat over namen telden ze in 't dorp zo'n tien collega's, maar bakker Bienefelt heeft zich kennelijk van hen onderscheiden want die heeft zich gehandhaafd ter wijl anderen af moesten haken. Met die banketbakkerij was 't niks gewor den, maar temeer succes had de brood- en banketbakkerij die in de Oranjestraat begonnen werd. Han zette die sinds 1938 voort, en vijfen twintig jaar geleden is deze bakker Bienefelt sr. er mee gestopt; maar zoon Bram heeft de bakkerij toen overgenomen en is er tien jaar gele den mee verhuisd naar de Lijnbaan- promenade in Middelharnis, waar bakkerij Bienefelt z'n goede reputatie heeft voortgezet, subliem in kwaliteit en uitgebreid met een coffeeshop waar velen zich de genoegens uit de bakkerij laten smaken. Bakker Bienefelt sr. dwaalt nog dage lijks even rond in de bakkerij, maar zo eenvoudig als het vroeger was, zo gecompliceerd is het nu geworden, hij zou geen broodje meer kunnen bak ken, 't is allemaal gemechaniseerd en daar heeft bakker Bienefelt sr. geen kaas van gegeten. Mevr. Bienefelt die ondanks haar kinderschare tientallen jaren achter de toonbank stond, weet nog de prijzen uit de beginperiode, eierkoeken 2 et, roomboterkoekjes 16 et per ons, 2e soort 12 et. Het leverde geen vetpot, maar het feit dat collega bakkers wel'es een 'haaltje blom' kwamen lenen maakte hen duidelijk dat ze 't zo gek niet deden. Daar werd trouwens heel hard voor gewerkt. Nooit gingen ze uit, want ze wisten dat dat ten koste van de zaak zou gaan. De enige uitspatting die Han Bienefelt zich ooit heeft gepermitteerd was de wervende regel op z'n bakfiets: „laat Bienefelt uw bakker zijn", maar daar zijn z'n collega's knap boos om geworden. „Moeten wij niet leven?" hebben ze hem toen verwijtend gevraagd. Maar Bienefelt zette ook trots de kreet 'luxe bakkerij' op z'n winkelruit. Terwijl de senioren heel tevreden leven in hun woning in de Prinsessen- laan, trekken de junioren de kar. Bram en zoon John, dagelijks in de weer om de klant het beste te bieden, vele soor ten brood en dagelijks wel twintig soorten gebak. In de tea-room wordt koffie of thee geserveerd, er zijn belegde broodjes en zelfs heeft bakker Bienefelt een ontbijtservice. Vermaard en inmiddels verstuurd naar alle delen van de wereld zijn de 'Bienefeltjes', roomboterkoekjes naar recept van de eerste bakker Bienefelt uit Scharendijke. De bakkerij wordt 100 jaar en dat zal op de zaterdagen 18 en 25 mei met een 'Open huis' worden gevierd, de 'Bienefeltjes', de koekjes dus, worden dan extra voordehg aangeboden. Het winkelraam uit een ver verleden. Weerpraatje (door Jan Versteegt) In De Bilt viel in de afgelopen april- maand slechts 8 mm neerslag. Een der gelijk lage hoeveelheid was eerder deze eeuw nog niet voorgekomen. Tot nu toe waren 1974 en 1976 met 10 mm koplo pers in het klassement van droogste gras maanden. Normaal valt er 52 mm neerslag en het komt wel vaker voor dat die hoeveelheid niet wordt gehaald. De combinatie van maart en april maakte de droogte echter zeer bijzonder. Ook maart was kurk- droog en in de eerste vier maanden van het jaar is er een enorm tekort aan neer slag ontstaan. Wat dat aangaat is er een levensgroot verschil met het vorige jaar. In Steenwijk bijvoorbeeld viel in de pe riode 1 januari tot en met 30 april 1996 slechts 64 mm, tegen vorig jaar 438 mm in de vergelijkbare periode. Toen was er uiteraard sprake van een uitzonderlijk natte episode, nu is het extreem droog. Het droogst was het in april in het wes ten en zuidwesten. In Zuid-Holland werd lokaal slechts 2 mm afgetapt, tegen 20 mm op Terschelling. Normaal verhoudt de neerslag zich van ruim 40 mm in het noorden tot ongeveer 70 mm in Zuid- Limburg. In de periode 1 juli tot en met 30 april valt er in De Bilt normaal 673 mm, dit met optimaal resultaat Tel. (0187)483477 keer was de oogst slechtst 339 mm. Dat betekent een hoeveelheid van 50% van het normale peil. Nog nooit eerder in deze eeuw is het in het overeenkomstige tijdvak zo droog geweest. De maand kende duidelijk twee gezich ten. In de eerste tien dagen was het eigenlijk gewoon winter in ons land. In vijf nachten op rij werd op het vliegveld Twenthe matige vorst geregistreerd, dat zijn waarden van -5 graden of lager. Op 1 april werd het -8.8 graden en dat bete kende een nieuw record voor de eerste decade van de maand. Overdag werd het, ondanks flink wat zon, niet veel warmer dan 5 a 6 graden. Tussen 12 en 22 april kwam er een forse stijging van de tempe ratuur. Hadden we in de eerste helft een enorme achterstand op het gemiddelde opgelopen, uiteindelijk werd de maand met 9.4 graden meer dan een volle graad te warm. Dat betekende een doorbraak in de reeks van te koude maanden die in de cember begon. Op 17 april werd op ons landelijk instituut de eerste warme dag van 20 graden in de wacht gesleept, op 20 april bereikte het kwik de 25 graden- grens en dat was de eerste zomerse dag. Er kwamen vijf warme en twee zomerse dagen voor, dat laatste gebeurt slechts zelden in de grasmaand. Naast kurkdroog en vrij warm was de maand ook erg zonnig. De warmtebron scheen gemiddeld over het land 228 uur, tegen 154 uur normaal. De zonnigste plekjes waren Bloemendaal en Hoek van Holland met 249 uur, daarentegen kwam Deelen bij Schaarsbergen niet verder dan 216 uur. De hoogste temperatuur kwam op naam van Nieuw-Beerta, daar werd op 22 april een maximum genoteerd van 28.2 gra den. Twenthe scoorde met -8.8 graden de laagste temperatuur op 1 april. Mei is nu op de helft en het koude ritme wordt voortgezet. Vanaf de 10de is de temperatuur nauwelijks boven de 13 gra den geweest en de zon schijnt mondjes maat. Wel is er in de eerste dagen meer neer slag gevallen dan in april, op sommige plaatsen viel zelfs meer dan in de maan den maart en april bij elkaar. afd. Dirksland Als bestuur nodigen wij u uit, voor de avond op D.V. 22 mei a.s. In ons midden hopen wij dan te ontmoeten 'Terdege' uit Apeldoorn met dia's en een kwis. We beginnen om 19.45 uur in 'Onder de Wiek'. U kon zich nog opgeven voor het reisje naar Delft. Nieuwe leden en gaste hartelijk welkom. Het bestuur No. 6S02 Een modern accountantskantoor kan niet zonder specialistische kennis. Alleen.., bij Schorn Plug schakelt uw contactpersoon bij het vertrouwde kantoor in Middelharnis specialisten binnen de eigen organisatie pas in, als dat nodig is. Zodat alléén relaties, die hun adviezen nodig hebben, ervoor betalen. Efficiënt en kostendrukkend. Spijkenlsse Zwijndrecht Utrecht Middelharnis Voorstraat 36, 3241 EG Middelharnis tel. (0187) 48 64 44. Fax (0187) 48 70 01 Bakkerij Bienefelt Middelharnis viert liaar eeuwfeest NVM UMBMR

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 7