EIÜVtlDEII-IIIEUWS Overdenking Nou 'es een compliment voor de werklui uit de Heilige Schrift ZWALUWLOOP Uitslag versierde straten- wedstrijd in Dirksiand Jeugdfestival 'De Hoop' sfeervol succes Een nieuwe lente, een nieuw begin! 2e Blad VRUDAG 17 MEI 1996 No. 6502 Ingezonden: We hebben al wat op ze gemopperd als de straat weer eens open lag, op de mannen I van Dijkers en Pijl, bezig aan de dorps- i verbetering Sommels- dijk. Zaterdag moesten ze, vaak niet wetend, weer veel kritiek on dergaan toen de krui sing Vóorstraat/Oost Kr^eelstraat in Som- melsdijk, voor velen] onverwacht, werd af- gesloten. „'t Water mot gekop- peld worde" en dati gaat alleen maar als alles open is. Ze zullen het gemop per wel voor lief ge nomen, hebben want er werd stevig door gewerkt. Om 18.00 uur 's avonds lag de kruising er weer 'glad jes' bij. Het moest binnen een dag en de zaterdag i was daarvoor de meest geschikte dag al heb ben de ondernemers van het bedrijvenpark in Sommelsdijk hier een andere mening over. Daar bleef het heel rustig doordat menige klant in de polder bleef steken. Omleidingsborden. Maar.hulde aan de harde grondwerkers die toch nog even dachten een sensationele ontdekking gedaan te hebben toen midden onder de kruising een booggewelf tevoor schijn kwam. Toen lag het werk even stil en moest er polshoogte genomen worden. De ontdekte gang bleek na enige meters dicht gemetseld te zijn. „Voor vieren moet de boel dicht" en het zand ging er overheen. Het .werd iets na zessen maar de boel was dicht. En het gewelf bleef ook dicht. Wandelexcursie rond Preekhilpolder op Goeree Het Zuidh. Landschap organiseert op zater dag 18 mei om 14.00 uur een wandelexcur sie rondom de Preekhilpolder op Goeree. De wandeling voert over de grasdijken met hun befaamde plantenrijkdom als Ratelaar, Morgenster en Walstro. Vanaf de dijken heeft men een prachtig uitzicht op de Grevelingen. Vogelrijk gebied. In de ba saltglooiing van de dijken groeit de zeldza me Tongvaren. Binnendijks groeiplaatsen van orchideeën. De kosten bedragen ƒ3,- voor leden. Voor niet-leden ƒ5,-. Kinderen van 4 t/m 12 jaar betalen ƒ!,-. Vertrek punt: einde van de Blomweg ten zuidwes ten van Ouddorp. Deelnemers dienen zich tevoren aan te melden bij de VVV van Ouddorp, tel. (0187) 681789. SOMMELSDUK Wijkvereniging 'De Zwaluw' organiseert op woensdagavond 22 mei alweer de 5e Zwaluwloop. Het gaat over een afstand van 4,5 km of 7,5 km. en iedereen kan hier aan mee doen. U kunt zich opgeven op de avond zelf, vanaf 18.45 uur. De start is om 19.30 uur. De kosten zijn slechts ƒ2,50. inclusief iets te drinken na afloop en een herinnering. Wilt u hierover nog infor matie, bel dan even naar Ellen Breure, tel. 483781 of naar Annemarie Knape, tel. 485945. Komt allen naar: 'De Zwaluw', Sperwer 5, Sommelsdijk. Op vrijdag 3 mei 1996 heeft een jury een tocht gemaakt langs alle straten van Dirksiand. Voor de beoordeling van de best versierde straat met historisch effect zijn de volgende maatstaven aangelegd: - historische uitstraling/authenticiteit - samenhang in de versiering per straat - creativiteit en originaliteit - solidariteit en gezamenlijkheid Op grond van die maatstaven is de uit slag: 1. Enimalaan Authentiek, origineel, creatief en getui gend van positieve gezamenlijke aanpak. De enige straat die het echt historisch had gemaakt. 2. Prins Bernhardlaan Veel vlagvertoon, eenheid in versiering, zeer groot deel van de straat is er bij be trokken. Nieuw zijn de bolletjes die een gaaf effect geven. 3. Molenzicht-Noord (langs Boezem) Eenheid in versiering, niet alleen vlag gen, maar ook oranjestrikken e.d. Een eervolle vermelding vindt de jury op zijn plaats voor de woning van de fami lie Buth-v. d. Hoek, Onwaardsedijk. Mooie systematische versiering, goed uitgevoerd, tot en met de Onwaardsedijk. Decoratief punt. De prijs in de vorm van een boomwordt in het najaar tijdens een officiële bijeen komst aan de Emmalaan uitgereikt. Rok van eigen ontwefp in de Kleucen maAne./ kaki oy zahaklew*". Prachtig; vlot valera model in de maten 36 t/m 4ó. /S]ort«Qöl 149 gwlden^ maai" nu bij College Style voof maay 119f" BENEDEN ZANDPAD 3 JVIIDDILHARNIS (0187)489065 Christus zegenend opgevaren En Hij leidde hen buiten tot aan Bethanië, en Zijn handen ophef fende, zegenende Hij hen. (Lukas 2450) De Heere Jezus is in de veertig dagen tussen Zijn opstanding en hemelvaart verschillende keren aan Zijn discipelen verschenen om hen te tonen dat Hij wer kelijk is opgestaan en om hen nader te onderwijzen in de dingen die het Koninkrijk Gods aangaan. En nu, op deze veertigste na pasen vaart Hij op tot Zijn Vader in de hemel. De discipelen zijn er getuigen van omdat zij geroepen zijn om dit wondere heilsfeit straks alom bekend te maken. Vandaar dat de Heiland zijn jongeren met Zich neemt tot aan Bethanië dat aan de voet van de Olijfberg ligt. Wat liggen daar in Betha nië aan de voet van de Olijfberg voor de Heiland een dierbare herinneringen want daar wonen immers zijn vrienden Laza rus, Martha en Maria, bij wie Hij zoveel kostelijke uren heeft doorgebracht. Wat hebben deze mensen Hem hartelijk lief want zij mochten immers in Hem hun heil hun hoogst geluk beschouwen. En wat heeft vooral Maria Zijn woorden ingedronken. Het is niet de eerste keer dat zij deze weg naar de Olijfberg gaan. Zes weken gele den is Hij deze weg ook gegaan met Zijn jongeren nadat zij de lofzang gezongen hadden. Toen is Hij met Zijn jongeren naar de hof van Gethsemané gegaan aan de voet van de Olijfberg, en heeft daar Zijn bittere strijd gestreden. Toen ging daar de hel voor Hem open, maar nu zal hier de hemel zich voor Hem openen. De Heere leidt Zijn discipelen nu Hij al zegenend op gaat varen naar de hemel tot aan Bethanië. Hij leidt ze langs de hof van Gethsemané en dan komen ze ook vlak langs Golgotha. Wat zullen de gedachte van de discipelen zich verme nigvuldigd hebben. Als ze er nog aan denken, aan die weg van vernedering, maar de Heere leidt hen er langs opdat ze het zouden verstaan dat wie niet eerst vernederd wordt ook niet verhoogd kan worden. Dat zij en ook wij nog gezegend kunnen worden, komt omdat de Heere de grote Hoogepriester is, Die al Zijn werk vol bracht heeft. Zie Hem daar staan met Zijn opgeheven handen. Zo deed de priester ook waimeer hij zijn werk in het heiligdom had verricht. Wanneer hij het offer gebracht had en de gebeden voor zijn volk gedaan, dan trad hij naar buiten en legde de zegen des Heeren op het volk in de voorhof. De Heere zegent Zijn discipelen niet als een gewone priester maar als de grote Hogepriester, Die door het offer van Zijn leven een volkomen verzoening heeft teweeggebracht. Daar het bloed van stie ren en bokken de Heere niet kan behagen heeft Hij Zijn dierbaar bloed willen stor ten en zo een volkomen gerechtigheid teweeggebracht. Daardoor alleen is het dat de schuld Zijns volks nu verzoend is. Op grond van dat bloed kan Hij mensen, die van nature onder Gods toom verke ren. Zijn zegen nog geven. Hen Zijn enige en eeuwige zegen schenken. Christus heeft niet alleen Zijn discipelen gezegend toen Hij naar de hemel op voer vol eer. Hij is al zegenend opgevaren. Al zegenend is Hij, Die het gezegd heeft: zie. Ik ben met ulieden, alle de dagen tot aan de voleinding der wereld, opgevaren. Hij vaart wel op maar Hij laat Zijn Kerk niet aan haar lot over. Hij laat ze achter onder Zijn zegenende handen. Hij is al zegenend opgevaren maar mag u het nu ook weten dat u in die zegen besloten ligt? Dat u in die zegen mag delen? Staat uw naam dan ook geschreven in die doorboorde handen? Want die handen zijn niet alleen doorboord maar daar staan ook de namen in van ieder die Hem vreest. Staat uw naam er ook in gegra veerd? Als dat zo is dan is dat groot want die handen neemt Hij mee naar de hemel, die zijn altijd voor Zijn aange zicht en dat wil ook zeggen dat Hij nooit meer van u af kan. Dat Hij u vast zal houden. Dat Hij voor uw zaligheid instaat. Al zegenend is de Heiland opgevaren terwijl Hij Zijn doorboorde handen over Zijn discipelen heeft uitgebreid. En onder die zegenende handen ligt heel Zijn Kerk. Toen Hij op aarde rondwan delde kon Hij alleen hen tot zegen zijn met wie Hij in aanraking kwam. Maar vanuit de hemel zorgt Hij voor Zijn ganse kerk. Voor Zijn Kerk over het ganse rond der aarde. Van daaruit regeert Hij haar door Zijn Woord en Geest. Hij gaat heen maar niet zonder de belofte: De ben met ulieden alle de dagen tot aan de voleinding der wereld. Daarom wordt de Kerk er alleen maar beter van nu Christus opvaart. Het is tot haar nut. En van uit de hemel zal Hij Zijn levendma kende Geest zenden, die Heere is en levend maakt. Die Geest, Die harten wederbaart, gevende verlichte ogen des verstands. Deze Geest, Die in alle waar heid leidt heeft de Heere Zijn jongeren toegezegd en die zal rijkelijk op aarde werken. Daarom neemt de Vader Zijn Zoon op in heerlijkheid. Daardoor is Zijn hemelvaart de kroon op Zijn middelaars- werk. Hij is niet uit Zichzelf gegaan. Hij heeft niet geprobeerd de hemel binnen te dringen maar Hij is er door Zijn Vader in opgenomen omdat Hij al Zijn werk vol bracht heeft. Maar dat houdt ook in dat allen die hier Zijn eigendom geworden zijn ook met Hem in heerlijkheid zullen worden opge nomen. De opgevaren Levensvorst keert niet alleen in de hemel terug want in Zijn handen neemt Hij allen mee die Hem door Zijn Vader zijn gegeven. Daarom kan de psalmist het zingen: Gij voert ten hemel op vol eer; De kerker werd Uw buit, o HEER! Gij zaagt Uw strijd bekronen Met gaven, tot der mensen troost. Opdat zelfs 't wederhorig kroost Altijd bij U zou wonen. Melissant J.G. Blom Vier jeugdorkesten zorgden afgelo pen zaterdag voor een middag vol afwisselende muziek in het Haegse Huus te Stellendam. Dit jeugdfesti val ter gelegenheid van 100 jaar 'de Hoop' vfas georganiseerd om jeugdorkesten de kans te bieden eens elders een optreden te verzor gen. Immers, optredens met je jeugdorkest heb je niet zo vaak. Tegelijk zou het fes tival een stimulans moeten zijn de punt jes eens extra op de i te zetten op de repetities. Een tweede aspect was de aan dacht te vestigen op de amusements waarde van elk optreden. Hoe presenteer je je orkest, hoe vul je je programma in. Aan beide aspecten was door de deelne mende verenigingen aandacht besteed en dat leverde dus een amusante, afwisse lende middag met enthousiaste muziek op. De deelnemers hadden er zichtbaar zin in. Het publiek van jong tot oud ge noot en was soms vertederd. Het jeugd(harmonie)orkest 'E.M.S.' uit Hardinxveld-Giessendam opende met het bekende 'Rondo' van Purcell. Diri gent Henk den Uil maakte dan ook z'n entree compleet met barokke pruik, zo als ook Purcell die gedragen moet heb ben. Het verdere optreden zat vol verras sende details. Als tweede was de jeugd- brassband 'ONDA' uit Middelburg. Al sinds 1982 o.l.v. de heer Baan verzorgde deze band, bestaande uit zo'n 25 jongens (en geen meisjes), een zeer gediscipli neerd optreden. Ook zij hadden oog voor het entertainment en met o.a. een voor treffelijke solo op esbas door Martijn de Bruyne lieten zij horen hoe veelzijdig zij waren. Dit alles netjes aangekondigd door hun eigen mooie presentatrice'. Het jeugd(harmonie)orkest 'Crescendo' uit Sliedrecht was wel het jeugdigste or kest en stond onder leiding van dirigente Anneke van 't Verlaat. Het was een erg compleet harmonie-orkest, waarin zelfs een keyboard. In hun veelzijdige reper toire etaleerde zij, ondanks wat techni sche tekortkomingen, al hun klankkleu ren op meer dan enthousiaste wijze. Enkele leden deden zelf de ludieke aan kondigingen en dat maakte dat dit orkest de publieksprijs kreeg. Het meest muzikale en verzorgde spel kwam echter voor rekening van het jeugd(fanfare)orkest van 'Euphonia' uit Goes met als dirigent Aimo Appelo. Hij had gekozen voor een zeer afwisselend non-stop programma en zijn muzikanten wonnen dan ook dit festival. „Voor herhaling vatbaar" spraken muzi kanten, dirigenten en de juryleden Wim Soeters en Hans Hardonk, die ook zicht baar zaten te genieten van hetgeen gebo den werd. MIDDELHARNIS - Bijbelhuis De Korf aan de Westdijk 31 heeft een aantal ver anderingen ondergaan. Een van die veranderingen zijn de nieu we openingstijden. De Korf is dinsdag t/m vrijdag open van 10.00 tot 17.00 uur (woensdag gesloten tussen 12.00 en 13.30 uur), vrijdagavond 18.30 tot 21.00 uur en zaterdag 13.00 tot 17.00 uur. Dan staat een enthousiaste vrijwilligersteam klaar voor de klanten. Een andere verandering is de bidstond op iedere vrijdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur. Iedereen, die behoefte heeft aan een gesprek of gebed is van harte welkom. Uiteraard kan men in De Korf altijd te recht voor onder andere cd's, boeken, bijbels, materialen voor kinderwerk of een leuk cadeau. En verder kunnen gratis boeken geleend worden bij De Korf bibliotheek, waar een gevarieerde collectie boeken en tijd schriften aanwezig is. Voor meer info: tel. (0187) 485704. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. -33- Maar gisteravond was hij toch de hele avond bij de buren geweest. Maar wat er besproken is, is niet bekend. „Gerrit". Opnieuw kijkt hij haar aan. Zie zijn zus ter eens ijverig zitten schillen. Ze legt het grote mes op tafel. „Gerrit, wat denk ie van moeder?" Hij draait zich helemaal naar haar en haalt de schouders op. „Het kan lange duren en het kan morgen afgelopen wezen". ,3n dan?" Rustig zegt hij: „Wel, afwachten. Ie trouwt en ikke.ik heb altied dit huussien nog". „Maar ie bent allene!" „Wicht, maak ie oe daar maar gien zorgen over. Daar gaan wie allemale op af. De een wat vrogger as de aander". „Maar dat is toch gien leven. Ie bent nog maar zeuvenentwintig". protesteert Janneke. Daar wordt ons neet naar gevraagd", zegt hij zwaarmoedig. „Wie moeten dat maar aimemen". Maar Janneke wordt boos. Ze smijt de aardappel- bak van haar schoot en springt overeind. „Ie geleuft oen eigen woorden neet. In oen harte denk ie ook heel ans", zegt ze. „Zeg maar eerlijk". Gerrit glimlacht berustend. „Ja wicht, een mens kan daar niks an doen. Wie moeten tevreden ken nen wezen". „Hold op met oen gepreek", snauwt ze boos. Ze grijpt de aardappelbak van de vloer. Met een plof gaat ze weer zitten en schilt verder. Nijdig, omdat ze haar broer niet kan bereiken, kwaad, omdat zij zich zo gemakkelijk geeft, zo gemakkelijk vertelt van haar problemen, terwijl Gerrit nooit iets los laat. Wat weet ze nou van hem? Niets. Hij praat nooit over zijn gevoelens en zijn gedachten. Gerrit staart weer naar buiten. Hij voelt zijn slapen kloppen. Hij gluurt snel achterom naar de bedstee. Al vier dagen ligt moeder Silvius daar, zo ziek als een mens maar zijn kan, hulpeloos als een kind, doof als een kwartel. De jonge dokter Beusekom komt hier elke dag en zegt steeds maar weer: „Gerrit, jong, moed hol den". Ja, denkt Gerrit. Moed holden. Henk heeft gemakkelijk praten. Maar moeder ligt daar weg te starven en zo old is ze nog neet, net vieftig. Het argste is dat ze zelf zo geem wil starven, iedere nacht heur ik heur zingen. Nee, lange duurt het neet meer. Ze haalt het nije jaar neet eens meer. En dan? Janneke zal nog veur de kerstdagen naar de boerderie van Heringa vertrekken. Gerrit zit alle ne. Niks an te doen, maar de opstandigheid vecht heftig met de altijd aanwezige berusting, 'n Jonge kerel as ikke. Waarum moet ik mien moe missen? Ik moet neet zo zelfzuchtig zitten te prakkezeren, denkt hij dan. Mien moe zal het veul better krie- gen... Geert Mulders komt aanstappen, die gaat natuur lijk weer naar Minke. Of nee, hij komt naar het huisje van de familie Silvius toe. Lichtelijk ongerust komt Gerrit overeind. „Daar kump Geert an. Wat zol hie hebben?" Janneke zet haastig de bak weg en maakt wat kof fie warm. Terwijl ze daarmee bezig is, kom Geert binnen. „Goejendag, hoe ist hier?" „Gaat zitten. Geert, hetzelfde nog". „O". Geert gaat zitten. Hij bedankt voor koffie en kijkt wat rond. „De rieksen bent bie mie geweest", zegt hij dan ineens. Het blijft een tijdje stil. Janneke schenkt wat koffie in voor haar en voor Gerrit en gaat even kijken bij moeder Silvius. „Heb ie nog wat neudig, moe?" Er komt geen antwoord en Janneke schuift de gor dijntjes behoedzaam dicht. Dan gaat ze bij de tafel zitten. „Geeft mie toch maar 'n bakkie koffie", bedenkt Geert zich. „Goed". Jaimeke komt weer overeind en schenkt wat in. „Asteblieft". „Danke". Het is weer een tijd stil. Geert giet zorgvuldig de koffie op zijn schoteltje en slurpt het op. Gerrit werpt een blik op zijn zuster en neemt dan haastig een slok hete koffie. Een beetje verschrikt zet hij het kommetje weer neer. Geert kijkt even rond. „Ja", zegt hij dan ineens, „die luu bent bie mie geweest". „Zo", knikt Gerrit. „2fe denkt dat ik het gedaan heb". „Dat dacht ik wel". „O, dacht ie dat?" Geert richt zich op. „Denk ie dat ik Harmen uut de molen heb gegooid?" vraagt hij plotseling rechtuit. Gerrit zet zijn kom neer. „Ie bedoelt of ie het expres hebt gedaan? Nee, dat geleuf ik neet. Ik ge- leuve neet dat ie hem met veurbedachten rade uut de molen gegooid heb". „Wat bedoel ie precies?" komt het strak. „Net zoas ik het zegge. Ik denk dat ie Harmen flink wollen afdreugen. Het is oe uut de haand ge lopen". Geert wordt bleek. „Ik heb ans een dagtaak int venne verzet", gooit hij er fel uit. „Ie gooit er gien zesduzend op de kaante, Sillevius". Sillevius, zegt hij. Gerrit schrikt ervan. Het is de eerste keer dat Geert hem bij de achternaam noemt. Is dit een vergis, of is Geert hem kwaadge- zind geworden door zijn openhartige woorden? „Ja, ie hebt zesduzend turven gestoken", geeft Gerrit aarzelend toe. „Dat is juust wat ik neet snap. Ie hebt zesduzend turven gestoken en dat redt alleen een stevige venner as ie. Toch is Har men dood". „Dat ist bewies dat ik het neet gedaan heb", valt Geert hem heftig aan. „Alle luu hier op het durp denken dat ik het gedaan heb, maar dat is neet zo". Hij loopt ineens weg en slaat de achterdeur met een klap achter zich dicht. Moeder Silvius schrikt op. Ze roept angstig om Janneke en het meidje is al bij haar. Gerrit zit verslagen bij de tafel. „De weet het neet meer", zucht hij. „Geert heeft het neet gedaan, mar wie zol het ans doen?" Twee dagen later is het ineens weer mooi weer. De najaarszon schijnt met een plotselinge kracht. De heide lijkt even op te leven, nog een dag glijdt een diepe gloed over de reeds dorrende planten. Mis schien voor het laatst kan er vandaag turf gestoken worden. Maar men blijft thuis. Vandaag wordt Harmen ten grave gedragen. Hij heeft geen familie en morgen is het zondag. Daarom begraaft men hem vandaag maar. De dominee trekt er zijn deftige pak voor aan en stapt met twee ouderlingen voorop naar de molen. Zij zullen de enige zijn, die Harmen op zijn laatste reis begeleiden. Het dorp blijft thuis. Zelfs de paarden, die de lijk wagen trekken, lijken onverschillig. Ze trekken met een lome kracht, die apathie vertoont. Geert van Boksejan staat op de Brink als de stoet voorbijkom. Hij steekt zijn handen in de broekzak ken en kijkt de wagen na. De dominee en de twee ouderlingen zijn zich hun plechtstatigheid heel erg bewust. Driek Munsters spiedt even over de gordijntjes heen en knikt tegen een van de ouderlingen, maar de man ziet hem niet. (wordt vervolgd) 4B{K9IDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VBtHÜIZB^S Tel. (0187) 482188 Tel. (0181) 320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186) 613624

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5