EIIAIIDEII-tllElJWS Kalk weg uit waterleiding 12-jarige spreelit IVliddelharnis' gemeentebestuur aan Twee landelijke fletsdag-routes op Goeree-Oveiflakkee Kom kijken in de waterspaarbus Groei Bloei <c^^.^^& Honderdste lid voor het Shaare Zedek koor Damver. ENEO'52 Geïntegreerde Indicatiestelling Zorg (thuis) Goeree-Overflakkee Zorg om racebaan Oudelandsedijk Leids vocaal ensemble concerteert in Dirksland Kruidenavond in Verenigingsgebouw Oostdam te Goedereede s 3e Blad DINSDAG 7 MEI 1996 No. 6499 Op zaterdag 11 mei a.s. staat Ne derland weer in liet telien van fiet sen. De VVV's Overflakkee en Ouddorp, de Nationale Postcode Lotery, de lY-os en de Nederlandse Hartstichting organiseren dan weer de 23e Landelijke Fiets- en Molendag. Fietsen voor het goede doel Om deel te nemen aan de ANWB/VVV Landelijke Fietsdag kiint u nu al in de voorverkoop bij de VVV's en uiteraard op 11 mei zelf bij alle startpunten tussen 9.00 en 13.00 uur, routebeschrijvingen kopen. Wie vóór 17.00 uur met de afge stempelde routebeschrijving aan het startpunt verschijnt, krijgt een ANWB/ VVV'Landelijke Fietsdag-medaille en een vaantje van de Molenstichting G-O als herinnering. Een routebeschrijving kost 5,-. Een gedeelte hiervan komt ten goede aan onderzoek en opvang van kinderen met een aangeboren hartafwij king, een projecfvan de Nederlandse Hartstichting. Route-informatie Overflakkee-route 40 km) Startpunten: VVV/ANWB Overflakkee (Kade 9, Middelharnis), Theetuin de Bongerd (Molendijk 65, Herkingen), Molen de Eendracht (Dirksland), Molen de Korenaar (Stad aan 't Haringvliet) en Molen d' Oranjeboom (Nieuwe Tonge). Welkom op de boerderij: Zuivelboerderij van de fam. Van Schalk (Heuvelweg, Middelharnis), Akkerbouwbedrijf van de fam. Jacobs (Battenoordseweg, Nieuwe Tonge) en in de boomgaanrd van de fam. Den Baars (Tweede Stoofweg, Dirks land). Op de ontmoetingsdag van het Shaare Zedek Koor jl. 20 april te Ridderkerk heeft het honderdste lid, dhr. Van der Hoeven (die zich op 29 maart aan meldde) een taart ontvangen uit han den van de voorzitster Riet van Burg. Deze dag kreeg daardoor een feestelgk karakter. Inmiddels heeft het koor haar eerste publieke optreden achter de rug. En wel op 30 april in een stampvolle Laurenskerk te Rotter dam. We mogen terug kijken op een zeer geslaagde en gezegende avond. Tussen de leden van het Shaare Zedek Koor, die in de zomer van 1997 de reis naar het Beloofde land hopen te maken, is een goede band ontstaan. De overal verspreid wonende zangers en zangeres sen hebben elkaar al aardig leren kennen via de regelmatige oefenavonden in de regio en de grote gezamenlijke repetities. Om de kwaliteit van het koor te verbete ren hebben de dirigenten Henriëtte van Maelsaeke en Peter Wildeman, voor alle partijen aparte bandjes gemadct. In middels is al duidelijk geworden dat dit een goed hulpmiddel is voor de repete rende leden. Tevens is het ingezongen repertoire een goede opstap voor de mensen die zich nog bij het koor melden. Het inmiddels 106 leden tellende koor ontvangt nog graag nieuwe leden erbij. Iedereen is van harte welkom. Wie belangstelling heeft is welkom om een repetitie-ochtend bij te wonen: zater dag 25 mei, om 10.00 uur in 'Elim' te Nieuwe Tonge. Inl. telnr. (0187) 652329 of 651563. MELISSANT Uitslagen van maandag 29 april Afdeling 1 H. Visbeen-J. Looy1-1 Afdeling 2 P. Kom - L Non1-1 Beker A-poule A. het Jonk - C. Visbeen0-2 C. Visbeen - B. Visbeen0-2 Op donderdag 25 aprikl werd er door vier leden van onze vereniging deelgeno men aan een damsimultaan te Hellevoet- sluis bij Damvereniging Oase. Er werd met 23 borden gespeeld tegen de Zeeuw se kampioen Daaf Kasse. Door Hans Visbeen werd tegen deze simultaanspeler remise gehaald. Proficiat Hans, een mooie prestatie. Bijzonderheden: De route voert langs Manege Oostmoer in Stad aan 't Haring vliet. Het is de moeite waard om hier even te kijken en eventueel een con sumptie te gebruiken. Dat kan ook bij Theetuin De Bongerd in Herkingen. Hier is bovendien een expositie te bezichtigen met pentekeningen van Wilma Vermeu len. Fietsroute langs de monumenten op Goeree(±40km) Startpunten: VVV Ouddorp (Bosweg 2, Ouddorp), Molen de Windvang (Goede- reede). Molen Korenlust (Stellendam). Welkom op de boerderij: Agrarisch be drijf van de fam. Struijk (Kruisweg 4, Stellendam). Bijzonderheden: In het kader van het jaar van het Industrieel Erfgoed bestaat 11 mei ook de mogelijkheid om met een historische tram vanaf de Tramremise of Port Zélande in Ouddorp te vertrekken voor een prachtige rit langs het Grevelin- genmeer. De fiets meenemen in de tram kost ƒ0,25 extra. Voor vertrektijden en prijzen kunt u terecht bij de VVV. Bij Molen de Zwaan in Ouddorp zijn weer overheerlijke pannekoeken verkrijgbaar en Natuurmonument De Kwade Hoek is weer opengesteld voor deelnemers aan de Landelijke Fietsdag. Landelijke Fiets- en Molendag op Goeree-Overflakkee met maar liefst twee prachtige fietsroutes. Op de molens waar u langskomt zijn de molenaars aanwezig. Zij geven de deelnemers informatie en verkopen ambachtelijk gemalen pannekoek- meel. Meer informatie over de Landelijke Fietsdag is verkrijgbaar bij ANWB/VVV overflakkee, tel. (0187) 484870 en VVV Ouddorp, tel. (0187) 681789. Alpine Water Descaler voorkomt en verwijdert kalkaanslag Het grootste gedeelte van alle huis houdens in ons land heeft last van hard water. Hardnekkige kalkaan slag en ketelsteen bedreigen boiler, geiser, (combi)ketel, wasmachine, vaatwasser, strijkijzer, waterkoker, koffiezetter enzovoort; maar ook wastafel, spoelbak, toilet, stortbak, (meng)kranen, badkamer en dou cheruimtes. De montage van de Alpine Water Descaler is een in de praktijk bewezen permanente oplossing voor al deze problemen en biedt een gegarandeerde oplos sing voor bestaande problemen. Kalkaanslag en ketelsteen veroorzaken veel schade en extra kosten. Niet alleen de water-, maar ook de energienota neemt toe. De levensduur van dure huis houdelijke apparatuur wordt verkort, ter wijl tevens hoge kosten ontstaan door reparatie en vervanging. De schade door kalk kan per huishouden vele honderden guldens per jaar bedragen. Tevens ver oorzaken we dagelijks grote milieuscha de als gevolg van het moeten gebruiken van wasverzachters en agressieve kal- koplossers. Deze dure milieuonvriende lijke en schadelijke middelen worden nog steeds op alle mogelijke en indrin gende manieren onder uw aandacht gebracht als de meest doeltreffende wijze van kalkbestrijding. De oplossing van kalkproblemen is ech ter heel eenvoudig, en wel door het plaatsen van een Alpine Water Descaler waardoor beschadigingen door hard water worden voorkomen. Dit apparaat wordt door de dealer, gratis, in minder dan één minuut gemonteerd, zonder dat de leidingen behoeven te worden door gezaagd. De montage ter plaatse is tevens een garantie dat het apparaat cor rect en op de juiste plaats wordt gemon teerd en de klant weet bij wie het appa raat is gekocht. Reeds bestaande kalk aanslag wordt afgebroken en verdwijnt volledig. De voordelen zijn direkt na het monteren te merken: na het wassen voe len haar en huid veel zachter aan en ook minder droog. Ruwe handen, veroor zaakt door bijvoorbeeld veel afwassen, behoren tot het verleden. Het leidingwa ter ruikt beter, en bij koffie en thee is het verschil te proeven. Geen moeizaam poetswerk en schuurwerk meer in de badkamer, keuken en toilet. Ontkalking van leiding en apparatuur is niet meer nodig en onthardingszouten worden overbodig. Voor de (af)was is aanzien lijk minder zeep en waspoeder nodig en wasverzachters zijn overbodig gewor den. Na de introductie zijn er inmiddels vele duizenden apparaten verkocht. De toe passingen zijn te vinden in alle mogelijke doelgroepen van waterverbruikers zoals bedrijven, horeca, zorgsector, particulie ren, agrarische bedrijven. Bij grotere waterverbruikers wordt het aantal units aangepast aan het waterverbruik en de Aanmeldingen Thuiszorg voortaan via één thuiszorgafdeling afgehandeld Vanaf 1 mei j.l. is er één gezamenlijke afdeling voor indicatiestelling vanuit de organisaties voor gezinsverzorging en Kruiswerk. De afdeling G.I.Z. wordt bemensd door twee indicatiefunctionarissen die beiden een opleiding 'Geïntegreerde Thuiszorg indicatiestelling' hebben gevolgd en zowel vo'or gezinsverzorging als wijk verpleging een indicatie kunnen stellen (verzorging, verpleging, begeleiding, huishoudelijke hulp etc). Voorheen kon het gebeuren dat men twee intakers over de vloer kreeg: één voor verpleging en één voor verzor ging/huishoudelijke hulp, waardoor veel informatie dubbel moest worden gege ven. Dit wordt door deze geïntegreerde indi catiestelling voorkomen. Deze werkwijze sluit aan bij de huidige behoefte van cliënten, instellingen en zorgverzekeraar om de indicatiestelling zo onafhankelijk, objektief en duidelijk mogelijk te laten gebeuren. Alle (nieuwe) vragen om thuiszorg kun nen voortaan op twee telefoonnummers worden aangemeld bij de baliemede- werk(st)er of rechtstreeks bij de indica tiefunctionarissen tijdens het spreekuur. Na aanmelding neemt één van de func tionarissen contact op met de cliënt en maakt een afspraak voor een gesprek. Spoedeisende gevallen worden direct door de bereikbare dienst opgepakt, waarna er alsnog een intake gesprek kan plaatsvinden. Telefoonnummers aanmelding: 06-0992299 of 641044 (beiden 24 uur per dag bereikbaar). Spreekuur afdeling GIZ: op werkdagen mssen 13.00 en 14.00 uur, tel. 641044. Medewerkers: mw. E. M. van Hooff en mw. C. Dekker. Bezoekadres: Julianastraat 9; postadres: Postbus 54,3255 ZH Oude Tonge Om tegemoet te komen aan de groeiende vraag van het publiek naar informatie over waterbespa ring, heeft de VEWIN (Vereniging van Exploitanten van Waterlei dingbedrijven in Nederland) in 1991 besloten een Waterspaarbus in te zetten. De bus komt overal in het land. Waterleidingbedrijven, gemeenten en andere organisaties plaatsen de Waterspaarbus regel matig op beurzen, braderieën, ten toonstellingen of in stads- en win kelcentra. In deze tot demonstratiewagen omge bouwde streekbus krijgt de bezoeker voorlichting over de vele mogelijkheden om het waterverbruik in huis te beper ken. Kranen met doorstroombegrenzers, waterbesparende douchekoppen, stort- bakken met regelbare spoeling en ther- mostatische mengkranen zijn allemaal in de Waterspaarbus te vinden. Een deel van de apparaten is aangesloten op een watercircuit, zodat de bezoeker zelf kan zien hoeveel water wordt bespaard of met de hand kan voelen dat de straal van een waterbesparende douchekop nog voldoende comfort geeft. In de bus is steeds deskundig personeel aanwezig dat vragen kan beantwoorden. Waterkringloop De waterleidingbedrijven roepen de con sumenten al jaren op om zorgvuldig met het kostbare drinkwater om te gaan. Wa ter wordt voor de drinkwatervoorziening eventjes geleend van de natuur en komt na gebruik weer daarin terug, er is sprake van een waterkringloop. Drinkwater en natuur zijn dus nauw met elkaar verbon den. Teveel water onttrekken aan de kringloop schaadt de natuur, terwijl ook bij het zuiveren tegenwoordig veel meer energie en chemische middelen moeten worden gebruikt door de vervuiling van de rivieren en het grondwater. De water leidingbedrijven blijven helder, fris en betrouwbaar drinkwater leveren maar willen daarbij het milieu zo min moge lijk belasten. Waterbesparing staat dan ook hoog in het vaandel! specifieke bedrijfs)omstandigheden. Ook hier zijn de resultaten in de praktijk bewezen! De Alpine Water Descaler units worden geleverd met een zeer unieke 60 dagen 'niet goed geld terug'-garantie van het volledige aankoopbedrag! Doordat de montage ter plaatse wordt uitgevoerd, heeft de klant de gelegenheid zich vooraf goed te laten voorlichten en weet de klant duidelijk welke gegarandeerde resultaten er in de praktijk verwacht kun nen worden. De dealers hebben een degelijke praktische training gevolgd en zijn verplicht om ethische verkoopme thoden te volgen. De gebruiker wordt beschermd tegen laakbare verkoopprak tijken die helaas ook in ons land nog steeds voorkomen. Informatie: J. Klepper, Diependorst 18, 3253 VB Ouddorp, tel. (0187) 682657. De 12-jarige Karen Berkenbosch uit Middelharnis heeft donderdagavond in de raadzaal, aan de raadsvergadering vooraf, gebruik gemaakt van het spreekrecht en onvervaard heeft ze de gemeenteraad toegesproken. „Het is een heel serieuze zaak", liet ze weten bij haar vraag om een speel- plaats(je). Leeftijdgenootjes en ouders uit de Wil helminastraat en aanliggende straten vul den de publieke tribune toen Karen naar de microfoon rekte om het 'probleem' voor te leggen. „Waar we ook spelen, we worden overal weggestuurd", klaagde Karen en ze vertelde haar verhaal, dat, als in de straat wordt gespeeld, tennisbal len en voetballen in de tuintjes en tegen de auto's terechtkomen. Karen zei wel te kunnen begrijpen dat ze 'overal worden weggestuurd', zelfs wordt op hem gemopperd als ze achter in de straat spe len waar geen tuintjes zijn en geen auto's staan. „Dat zijn we écht zat", liet ze weten. De jeugd vraagt daarom om een speel- plaats(je) in de buurt waar ze wonen, een speelplaats met wat tegels, een paar bas kets en wat bankjes, geen hoge eisen, vinden ze. Het Louis Bouwmeesterplein zouden ze prima geschikt vinden, „nu wordt dat toch maar als hondentoilet gebruikt". „Ook al zijn we jong, we begrijpen best dat zoiets niet zomaar kan, maar u zult ook kunnen begrijpen dat wij niet zonder speelruimte kunnen om gezond op te groeien", liet Karen horen. Ze wenste tenslotte college en raad veel wijsheid toe bij het uitdenken van een goede oplossing. De raadsvoorzitter burgemeester Sleu- rink heeft Karen en 'de kinderen uit de buurt' namens wie ze ook gesproken had, toegezegd dat aan de vraag echt serieus aandacht zal worden besteed, al voegde ze er aan toe dat aan de vraag niet van vandaag op morgen zal kunnen worden voldaan. Karen had daar al wel rekening mee gehouden, het antwoord uit het gemeentehuis wordt daarom met spanning tegemoet gezien, zo had ze haar sermoen besloten. Van haar buurt genootjes kreeg ze applaus, wél verdiend eigenlijk. Op uitnodiging van de Stichting Kerkconcerten 'Goeree-Overflak kee' zal het Leids Vocaal Ensemble o.l.v. Theo Goedhart op zaterdag 11 mei a.s. een concert geven in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. Te vens zal medewerking verleend worden door Pauline Verkerk, mezzo-sopraan; Nicholas Barker- Pendree, countertenor en Ciska Mertens, luit. Het programma begint met Musikalische Exequien van Heinrich Schütz. Verder zullen uitgevoerd worden: 'Vergnügte Ruh, beliebte Seelenrust', een aria van J. S. Bach, door de countertenor Nicholas Barker-Pendree; Fuga in g kl. terts van J. S. Bach door Ciska Mertens, luit; Alle luia van Randall Thompson; Twelfth Night van Samuel Barber; The Sixty-Se venth Psalm van Charles Ives en In the Beginning van Aaron Copland met een solo van Pauline Verkerk, mezzo-so praan. Het Leids Vocaal Ensemble is in 1984 opgericht en bestaat uit ca. 24 geschool de amateurzangers. Ter gelegenheid van het tweede lustrum is het Ensemble uit gebreid tot ca. 30 personen. Met deze uitgebreide bezetting is als lustrumcon- cert in oktober 1994 de Hohe Messe van Bach uitgevoerd. Het Leids Vocaal En semble geeft jaarlijks verscheidene con certen, werkt af en toe mee aan cantate diensten en werkt samen met koren of orkesten in de Leidse regio. De racebaan Oudelandsedijk Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de heer H. M. van Nieuwenhuyzen waarin hij maatregelen vraagt tegen de gevaarlijke verkeerssitu aties op de Oudelandsedijk, de weg Middelhamis-Den Bommel. Het commentaar van de heer Van den Berg (VDB) zal de wegbeheerder, in casu met het Waterschap, niet zo welge vallig zijn: „Het Waterschap heeft gemeend een soort flakkees circuit van Zandvoort aan te leggen", mopperde de heer Van den Berg. Hij vroeg de raads voorzitter, als hoofd van de politie, af wat ze daartegen denkt te doen; „een wat inventiever aanpak dan één keer per jaar een snelheidscontrole", dacht de heer Van den Berg te moeten adviseren. Dat de situatie er levensgevaarlijk is, wist ook de heer Van de Ketterij en ook hij vroeg om maatregelen. „Heel gevaarlijk, voor alle verkeer", was het ook de zorg van mevrouw Groenen dijk, gevolgd door de heer Hooyman en de heer L. Vroegindeweij (VVD). Hij had vernomen dat in de motorwereld, in het hele land, de Stadse dijk als 'een aar dige racebaan' bekend staat. „Een kwa lijke zaak", vond de heer Vroegindeweij. Aandacht Het bezorgde schrijven van de heer Van Nieuwenhuyzen, hij hoort vanuit zijn woning de motoren brullen - en soms hoort 'ie ze vallen - zal zeker aandacht krijgen, zegde de voorzitter toe. Vorige week is ook verbaliserend opgetreden tegen een viertal snelheidsovertreders en periodiek zal dat worden herhaald. De wegbeheerder en de politie zijn in gesprek wat zou kunnen worden gedaan om de snelheid terug te dringen. Daarbij moet wel bedacht dat de weg ook wordt gebruikt voor het woon-werk-verkeer dat Het koor stelt zich ten doel een hoog ni veau van a-capella-musiceren te berei ken. In 1990 behaalde het Leids Vocaal Ensemble de eerste prijs in het nationaal koorfestival, in 1991 en 1995 nam het deel aan het internationaal koorfestival te Arnhem en behoorde daar beide keren tot de beste tien gemengde koren. Het re pertoire van het Leids Vocaal Ensemble kenmerkt zich door diversiteit. In de afgelopen jaren zijn werken gezongen in vele talen, van bekende en onbekende componisten, afkomstig uit allerlei lan den behorend tot diverse perioden van de muziekgeschiedenis. Sinds de oprichting staat het koor onder leiding van dirigent Theo Goedhart. Theo Goedhart voltooide de opleidin gen wiskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden en orgel, koordirectie, kerkmu ziek en theorie der muziek aan het Ko ninklijk Conservatorium te Den Haag. Gedurende een aantal jaren was hij ver volgens docent kerkmuziek aan datzelfde conservatorium en aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam. Op dit moment is het docentschap voor de mu ziektheoretische vakken en gregoriaans aan het Koninklijk Conservatorium zijn hoofdzaak. Ook het koor van eerstejaars- leerlingen staat onder zijn leiding. Li het Ligeti-project dat recentelijk plaatsvond aan het Koninklijk Conservatorium leid de hij de workshop 'koormuziek van Ligeti', met werken als Lux aetema en Magyar Etüdök. Verder is hij clavecinist van het Leids Barok Ensemble. Het concert in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland begint om 20.00 uur. De toe gangsprijs is ƒ10,00; voor scholieren, CJP-houders en 65+ 7,50. De 12-jarige Karen Berkenbosch aan het woord, haar buurtgenootjes luisteren toe. op een 'fatsoenlijke manier' van de weg gebruik moet kunnen maken. De voorzit ter hoopt daarom dat een periodieke snelheidscontrole de lust tot hard rijden zal doen vergaan. Ook in de tweede gespreksronde mop perde de heer Van den Berg nog wat na: „Het bewijst hoe verschillende wegbe heerders succesvol langs elkaar heen kunnen werken. Iedereen stond aanvan kelijk te juichen, maar nu worden we met de neus op de feiten gedrukt. De weg nodigt tot racen uit." De heer Van den Berg deed een paar suggesties hoe het racen te voorkomen: „Wasbordjes in de bocht of vaste camera's zodat iedere snelheidsovertreder de rekening automa tisch thuis krijgt. In elk geval dient er een structurele regeling te worden gemaakt." De raadsvoorzitter vond het - in haar beantwoording - niet juist de schuld bij het Waterschap te leggen; ieder moet zich gewoon aan de regels houden. Zij legde de verantwoordelijkheid dan ook bij de weggebruikers die de regels aan hun laars lappen. Op dinsdag 21 mei zal vanaf 19.30 uur een interessante lezing worden verzorgd door de KMTP, afdeling Goeree-Over flakkee. Op deze avond wordt u verteld wat u allemaal met kruiden kunt doen; waar kruiden worden toegepast voor uw ge zondheid of als smaakmakers worden verwerkt in de maaltijd. De avond wordt geleid door Tim Grin- wis, hij wordt bijgestaan door mw. H. van Dam, zij zal u inwijden in het ge bruik van kruiden in de homeopatie. Ook mw. M. Bolankers staat hem terzij de, zij zal u vertellen hoe u kruiden uit de eigen kruidentuin kunt gebruiken in uw gerechten. Koninklijke Maatschappij Tuinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee P.V. de Reisduif Bovenstaande postduivenvereniging nam op 4 mei 1996 deel aan een wedvlucht vanuit Peronne. Afstand 221 km. In con cours waren 463 duiven die om 09.45 uur met Noordwesten wind gelost wer den. De eerste duif arriveerde om 12.44.15 uur en haalde een snelheid van 1232.26 m.p.min. De gedetailleerde uit slag luidt: J. Groenendijk 1, 3, 6, 7, 8, 12, 15, 18, 21, 27.29, 34, 35, 45, 46, 49, 51, 62, 68, 69, 71, 75, 81, 97, 99; J. de Blok 2, 16, 19, 23, 30, 37, 40, 41, 44, 50, 60, 89; J. A. Koppelman 4, 13, 14, 17, 36, 43, 52, 73, 94; A. de Gans 5, 10, 22, 31, 33, 48, 55, 58, 67, 72, 77; C. Kleijn 9, 26, 28, 38, 39.53,56,57,76,79,91,93; Comb, van der Sluys 11, 61, 65, 84; P. van Moort Sr. 20, 24, 25, 32, 78, 86, 88. 90, 92; P. van den Boogert 42,47,54,59; A. Appel 63, 66, 82, 83, 98; Gebr. Kieviet 64, 80, 96, 100; Patrick v. d. Boogert 70, 85; W. Nieuwland 74; K. de Jong 87,95.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 9