Gemiste kansen Angst voor morgen...? „Zij gaven ons een opdracht!" "bsWrW- Open huis in kwekerij voor gehandicapten: de Nollestee Jongerendienst in Stellendam Landbouwpraatje Plechtige en stijlvolle herdenking oorlog 1940-1945 Moord Middelhamis in Opsporing Verzocht Rommelmarkt 'Sempre Crescendo' 11 mei Burg. mevr. Sleurink op dodenherdenking: Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Cake-aktie huis-aan-huis voor Johari Wachters Flakkeeërs bij ongeval betrokken OPEN DAG GROENE ASPERGES 68e Jaargang No. 6499 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0 JAARABONNEMENT 56- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Heeft Nederland geslapen toen Brussel de liefde uitsprak voor typische regioproducten van agra rische makelij? De Europese Unie maakt de l^st van producten op en laat de maffe Hollanders links lig gen. Eigen schuld, dikke bult. Sinds enkele jaren is het duidelijk dat het wel en wee van boeren en tuinders afhankelijk is van de markt. Marktge richtheid heet dat, maar de Europese landbouwpolitiek is jarenlang aan dat gegeven voorbijgegaan. De gemeen schappelijke landbouwpolitiek richtte zich vooral op het boerenproduct en het boereninkomen. De consument, klant of afnemer, was nauwelijks in beeld bij de beleidsmakers; en evenmin bij de agra riërs. Het politieke instrumentarium met garantieprijzen en (uitvoer)subsidies was gericht op de productie en niet op de consumptie. Sinds enkele jaren zijn de politieke bakens verzet. Politici kijken allereerst naar de consumenten en rede neren vanuit het consumentenbelang naar de producenten toe. Dat heet markt oriëntatie. Het klinkt allemaal logisch en simpel. En toch... blijft het wennen voor vele boeren op het platteland. Marketiers Er is geen sprake van dé consument, klanten hebben allemaal hun eigen voor keuren en laten zich niet alleen leiden door prijzen, zij hebben emoties en hech ten aan milieuvriendelijke productie en aan dierwelzijn. Consumenten zijn gevoelig voor gebiedsgekleurde of regio eigen producten. Het Franse kaasje, de Ardenner- en Parmaham en andere typi sche producten worden steeds vaker gekocht. En als de klant dat verkiest is dat voor marketiers een wet. De beleids makers in de Europese Unie hebben dat ook geconstateerd en willen meer aan dacht en ruimte voor regio-specifieke producten. De Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Unie) steekt geld in dat fenomeen en promoot de gebiedseigen voedingsmiddelen. Dat heeft alles te maken met een meer markt gerichte Europese landbouwpolitiek. Terwijl boeren in Europa zich toeleggen op eigen, streekgerichte producten, pro beert de Europese Commissie een lijst op te stellen van zogenaamde BOB- en BGA-producten. BOB en BOA staan respectievelijk voor 'voedingsmiddelen met een beschermde oorsprongsbena ming' en 'voedingsmiddelen met een beschermde geografische aanduiding'. In Brussel is men al drie jaar doende om deze productenlijst op te stellen en de daarop vermelde producten te bescher men (of te octrooieren!). Dat geeft de boeren duidelijkheid en ook perspectief met hun productie. Trieste balans Je zou verwacht hebben dat de Neder landse land- en tuinbouw heel alert is op de Brusselse plannen met de streekeigen producties. Merkwaardig genoeg is er nauwelijks aandacht aan besteed. Kwam dat omdat de Hollanders zich beter dan de anderen in Europa hebben gevoeld, omdat wij traditioneel haantje de voorste zijn geweest op de buitenlandse mark ten? Het lijkt erop dat de Nederlandse boeren het slachtoffer worden van hun eigen succes. Terwijl alle Europese lan den zeer nauwlettend hun specifieke agrarische producten inbrengen in de Brusselse specialiteitenkraam, blijft Nederland zelfvoldaan op zijn kren>-zit- ten en denkt dat de Goudse en Edammer kazen nog altijd worden gezien als typisch Hollandse zuivelproducten. Europa heeft onlangs een voorstel op tafel gelegd, waarbij 318 landbouwpro ducten worden beschermd en gepromoot als typisch regio-specifiek voedingsmid del. Opvallend genoeg missen wij op de lijst de Goudse en de Edammers. Om nog maar niet te spreken over andere specialiteiten »ve in ons land meer en meer tegenkomen. Wat bijvoorbeeld te denken van het Zeeuwse Vlegelbrood, Gelderse worst, Zeeuws spek, de Bossche bol, de Leerdammer kaas, het Peelvarken en Friese nagelkaas? Het zijn specialiteiten die in Brussel niet bekend zijn, zelfs niet aangemeld. En dat laatste OOLTGENSPLAAT - Alleen het gezai^ van de vogels en het zachte geronk van een formatie vliegtui gen doorbrak enigszins de stilte tg- dens de herdenking van de gevalle nen op zaterdagavond 4 mei 1996 by het monument aan de Kerk-sin- gel te Ooltgensplaat. Al voor de 51e keer. Er was veel belangstel ling, ook van de jeugd. Bedevaartslied Velen waren al op de plaats van het jaar lijkse gedenken aanwezig toen even voor acht uur de stoet vanaf verenigingsge bouw "t Centrum' ook bij het monument arriveerde. Voorop liep het gemeentebestuur van Oostflakkee: burgemeester en mevrouw Van Pelt, de heren wethouders R. Malie paard en N. C. A. Andries en de gemeen tesecretaris, mevrouw L. G. Garming. Zij werden gevolgd door leden van de gemeenteraad, de brandweercorpsen van Oude Tonge, Den Bommel en Ooltgens plaat, het Rode Kruis en leden van de EHBO uit genoemde plaatsen, de oranje verenigingen uit deze dorpen, besturen van de zangverenigingen, sportclubs, kinderen van de basisscholen enzovoort. Na enkele minuten stilte om acht uur speelden twee leden van de muziekver eniging U.D.I. en het 'Burgemeester W. M. van der Harst Tamboer- en Trompet terkorps' vanaf de toren van de Her vormde kerk de Last Post, waarbij gelijktijdig de vlag op de toren boven in de mast werd gehesen. Hierna volgde de kranslegging. Burgemeester en mevrouw Van Pelt deden dit namens het gemeen tebestuur van Oostflakkee, gevolgd door vertegenwoordigers van de hierboven genoemde verenigingen, organisaties en meer anderen. Natasja v.d. Graaf en Koos v.d. Welle CJzn. deden dit namens de basisscholen 'De Regenboog' en 'De Hoeksteen'; Job Duim Wzn. mocht dit doen voor O.F.B. Geschokt „Wij staan voor een herdenking van de oorlog 1940-1945 en denken in het bij zonder aan hen die door dit geweld om het leven kwamen. Maar ook nu gebeu ren er dingen waardoor wij allen zijn geschokt", zo begon burgemeester Van Pelt zijn toespraak. Hij vervolgde: „Dan gaan ook onze gedachten uit naar vorige week toen bij een brand in Middelhamis een moeder met twee van haar kinderen om het leven kwamen en een vader en een dochter emstig werden verwond. Dat zijn ook gebeurtenissen die wij nooit zul len vergeten, evenals de oorlog die we ieder jaar op 4 mei herdenken", aldus de burgemeester. Spreker was blij dat ook de jeugd bewust hierbij aanwezig is, want we zullen nooit mogen vergeten wat er in die jaren gebeurd is. Het is een herinnering en een gedenken voor hen die gevallen zijn en hun nabestaanden. „Maar", aldus de heer Van Pelt, „we kij ken ook vol angst naar de dag van mor gen, want de gebeurtenissen stapelen zich op." Met een woord van dank voor de belang stelling besloot de burgemeester zijn toe spraak. De Heere is uw Bewaarder De heer K. Baas van de Gereformeerde Kerk bepaalde zijn gehoor bij Psalm 121, die hij voorlas. Een bedevaartslied. „Vanavond denken mogelijk velen terug aan deze psalm, waarin men steun vond in zware ogenblikken in de kampen of waar men zich moest verbergen voor de overheersing. Wat een geluk dat men deze bekende psalm toen uit het hoofd heeft gekend, want mogelijk had men niets. Bijbel of boek, bij zich. Het is een troost voor velen geweest", aldus de heer Baas. ,^ogelijk zegt u: waarom moeten we nu nog schuilen, dat is toch niet meer nodig", zo vervolgde spreker, die de vraag stelde: „Leven we nog wel in zo'n vrijheid? Het is moeilijk elkaar in bre der verband daarop te wijzen", aldus de heer Baas, die zei: „Het is toch maar I>eter dat u deze psaim uit uw hoofd kan dicteren." Na het spelen van twee cou pletten van het Wilhel-mus door de beide muziekcorpsen werd deze plechti ge en stijlvolle herdenking l)esIoten. Tijdens de plechtigheid kwam, evenals vorige jaren, een formatie van vijf vlieg tuigen over het dorp en dicht in de nabijheid van de plaats van samen komst. Een uiting van aanhankelijkheid, georganiseerd door de Bond van Wapenbroeders. In het programma Opsporing Verzocht dat op maandag 13 mei wordt uitgezon den door de AVRO, zal aandacht worden besteed aan de moord op een 66-jarige inwoner van Middelhamis. Het stoffelijk overschot van deze man werd op vrijdag 12 april aangetroffen aan het Nieuwdorp in Middelhamis. Het programma wordt uitgezonden om 20.29 uur op Nederland 1. Op dinsdag 14 mei vindt om 13.03 uur de herhaling van het programma plaats. Op zaterdag 11 mei a.s. houdt de Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo' uit Middelhamis-Sommelsdijk weer haar jaarlijkse rommelmarkt op het Diekhuus- plein. Er is weer een mim aanbod van meubelen, serviesgoed, enzovoort, enzo voort. Ook de inwendige mens wordt deze dag niet vergeten. Bovendien kunt u op 11 mei vast kaarten bestellen voor Sempre's spectaculaire showconcert 'Tlie Sound of Musicals' dat op 8 juni a.s. gehouden zal worden in de sporthal van 'De Staver'. Voor de rommelmarkt kunt u vanaf 8.30 uur terecht op het Diekhuusplein aan het Beneden Zandpad te Middelhamis. is eigenlijk jammer. Nederland heeft zit ten slapen en ziet nu dat de zogenaamde 318-lijst bol staat van buitenlandse spe cialiteiten. De balans is triest: slechst vier Nederlandse producten prijken op de Bmsselse lijst. Waarschijnlijk zullen er twee door de selectie komen. Een triest resultaat van een fameuze traditio nele agrarische exportnatie. Wie slaapt blijft op de blaren zitten. MELISSANT - Vrijdag 10 mei a.s. is er van tien tot vier uur open huis in kwekerij de Nollestee aan de Ju- lianaweg 84 in Melissant. Deze kwekerij is sinds januari van dit jaar in gebruik als activiteitencen trum van Zuidwester. Onder bege leiding van een activiteitenbegelei der telen gehandicapten voorna- melyk sierproducten. De Kwekerij is ontstaan nadat Cor en Jolanda Joppe spontaan een stuk land, een kas en een deel van een schuur van hun boerderij ter beschikking stel den voor een arbeidsproject. Eén van de doelstellingen van Stichting Zuidwester is om mensen met een ver standelijke handicap voor zover dat mo gelijk is gewoon in de gemeenschap te laten wonen en werken. Naast Hemes- seroord, als zorgvoorziening in Middel hamis, zijn inmiddels sociowoningen in Oude Tonge, Oud-Beijerland, Spijke- nisse en Brielle in gebmik genomen. De bouw van sociohuizen in Hellevoetsluis en Spijkenisse en grotere voorzieningen in Hellevoetsluis, Oud Beijerland en Spijkenisse loopt voorspoedig. Naast allerlei (woon)voorzieningen voor mensen met een verstandelijke handicap zijn er ook vemieuwende projecten op gestart, o.a. thuiszorg en logeren. Ook zijn er projecten voor de dagbesteding. Projecten die inspelen op de behoefte van mensen om normaal in de maat schappij te werken. Voorbeelden hiervan zijn: het begeleid werken (supported em ployment) en 'Het Ambacht' in het een- tram van Middelhamis. 'Het Ambacht' is een winkel en kaarsenmakerij, in sa menwerking met dagverblijf 'd'n Duijt', waar mensen met een verstandelijke han dicap werken. Het aanbod van de familie Joppe om een arbeidsproject te starten is dan ook graag aanvaard. Nadat er een verbouwing heeft plaatsgevonden (in de schuur is een kan tine en een werkplaats gemaakt) is in ja nuari begonnen met de activiteit. Als u belangstelling hebt, bent u van harte wel kom op vrijdag 10 mei. „Zij die met hun leven betaalden hebben ons de opdracht nagelaten dat zich nooit meer zal herhalen wat tussen '40 en '45 is gebeurd", benadrakte mevr. Sleurink, maar, de woorden op het monument citerend, vroeg ze zich af of het sindsdien ieder een zorg is geweest dat de vredesduif, die bij de bevrijding in '45 'holte kreeg voor haar voet', ook vaste voet zou krijgen en of de lang begeerde vrede metterdaad gevestigd werd. „Sla de krant maar open, zet radio of televisie aan en het wordt duidelijk wat we ervan gemaakt hebben", stelde mevr. Sleurink vast. Onderdrakking, moord, doodslag en onverdraagzaamheid domineren de nieuwsberichten en 't was 's burgemeesters vraag of de doden daarvoor hun leven gaven. aan de plechtigheid deel. Mevr. Sleurink sprak als met hun stem toen ze verhaalde wat de omgebrachten moet hebben voorgestaan toen zij het grootste offer gaven: „een land", zei ze, „waar zwak ken met respect benaderd worden, waar vreemdelingen worden geaccepteerd, waar geweld niet meer wordt geduld, waar saamhorigheid bestaat en waar niemand op grond van ras, kleur, geloof of politieke overtuiging apart wordt gezet. Zij wisten zich verantwoordelijk voor hun medemens", aldus de burgemeester, waarbij ze met spijt vaststelde dat die verantwoordelijkheid momenteel ver te zoeken is, maar waar geweld huist kan geen vrede wonen, waarschuwde ze. Ze wees ieder op zijn plicht en verantwoordelijkheid de herkregen vrijheid te onderhouden, voor anderen na te streven en niet afzijdig te blijven. „De namen van hen die hun leven gaven zijn als door de wind verwaaid, maar ze hebben de vrijheid uitgezaaid. Aan ons te zorgen dat dat zaad zal kiemen, laat ons dat emst zijn", wekte mevr. Sleurink op. Na momenten van plechtige stilte werd het volkslied ge speeld en werden kransen en bloemen gelegd. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. F. Harinck uit Nieuwerkerk aan den Ussel. MELISSANT - vrijdagmiddag 2.45 uur ds. C. de Jongste uit Alblasserdam (huwelijksbevestiging Gerben de Leeuw en Marian Huizer). MIDDELHARNIS - dinsdagavond (he den) 7.30 uur ds. M. Mondria uit Waardenburg. STAD aan 't HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur ds. P. Mulder uit Capelle ^an den Ussel. HERKINGEN - dinsdagavond (heden) 7.30 uur ds. W. Harinck uit Kapelle- Biezelinge. OOLTGENSPLAAT - donderdagavond 7.30 uur ds. J. J. van Eckeveld uit Zeist. Ook dit jaar houden wij. Buurtvereniging 'West' uit Dirksland, weer een huis-aan- huis verkoopaktie voor ons derde wereldproject van Johan Wachters in Mali, West-Afrika. Evenals vorig jaar hebben we bij cake-specialist 't Stoepje uit Spakenburg weer een grote hoeveel heid heerlijke 'natte keek' tegen een lage prijs kunnen kopen. Het afgelopen jaar verkochten we in Dirksland, Melissant en Herkingen in enkele uren meer dan 700 stuks, hetgeen voor Johan Wachters mim ƒ1600,- netto heeft opgeleverd. De totale opbrengsten welke wij in 1995 bijeen gebracht hebben voor Johan Wachters waren op nieuw grandioos te noemen. Wij kunnen het bedrag van ƒ5548,- over gaan maken. Johan Wach ters heeft ons laten weten dat hij dit geld wil besteden voor de aanschaf van een tweede korenmolen. Dit is voor onze begrippen een zeer eenvoudige machine, maar in de derde wereld neemt een der- Op D.V. zondag 12 mei wordt er in de Gereformeerde Kerk van Stellendam een 'jongerendienst' gehouden! Verschillen de jongeren uit de kerk zullen hun bij drage leveren aan deze dienst en 'The Kingdom Singers' uit Den Haag zullen enkele negro-spirituals zingen. Met elkaar hopen we dat het een fijne dienst wordt waarin we ook zelf mooie liederen zullen zingen. Ds. J. Koster hoopt het een en ander te vertellen aan de hand van het thema: 'Liefde is...!' Voor jongeren (en ook ouderen) geldt: VAN HARTE UITGENODIGD! En neem gemst eens iemand mee! Deze bijzondere dienst begint om 10.00 uur. Er is liturgie aanwezig en voor de kleintjes is er oppas. Nogmaals van harte uitgenodigd! (Voor meer informatie: 0187-683431). Schakel en Stu'rf-ln Stellendam Op D.V. zaterdag 11 mei a.s. zal het de gezamenlijke slotavond van de beide clubs zijn. Het is de bedoeling dat we met zijn allen zullen barbequen. We wil len wel vragen of dat een ieder die deze avond wil bezoeken zich op wil geven. Dit kan bij Bert Maliepaard, tel. 683104 t/m donderdag 9 mei. Die opgave geldt ook voor de leidinggevenden. De kosten van deze avond zijn ƒ5,- per persoon. We willen om 19.30 uur beginnen. We hopen jullie allemaal te ontmoeten in de Schuur. gelijk apparaat veel en voornamelijk zwaar vrouwenwerk uit handen. Op donderdag 9 mei gaan opnieuw vele vrijwilligers langs de deuren en bieden deze heerlijke cake aan voor ƒ5,- per stuk. Dit is precies voor het moederdag weekend, dus dan komt zo'n lekkere cake vast goed van pas. Geef mder een heerlijke cake en u steunt een goed doel. Bij voorbaat onze harte lijke dank. Bij het auto-ongeluk dat zich zaterdag middag op de Volkerakdam voltrok waren 4 inwoners van Stad aan 't Haring vliet betrokken van wie nog één, de 47- jarige Adrie Melaart, in het ziekenhuis te Dirksland verblijft. Zijn zoon Jan kwam er zonder grote ver wondingen af. Van dhr. en mevr. v. d. Geest, wonend Voorstraat 5, liep dhr. v.d. Geest een verwonding in hef ge zicht-, en mevr. v. d. Geest een gebroken onderarm op. De voor de geopende brag stilstaande auto van de fam. v. d. Geest waarin de 4 Stadtenaren zaten, werd, met hoge snel heid van achter aangereden door een automobilist uit Rhenen. Die wagen vloog over de Stadse wagen en kwam op de kop weer op het wegdek terecht, er werden nog twee auto's geraakt. In totaal raakten 8 personen gewond, het ernstigst, maar niet levensgevaarlijk, de 5 inzittenden van de auto uit Rhenen. Een van de geraakte auto's vervoerde een aantal verpleegkundigen van het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis; zij hebben de slachtoffers direct hulp ge boden. Met een aantal ambulances zijn de ge wonden naar diverse ziekenhuizen in de regio vervoerd. Elders in deze krant is een bericht opge nomen over de Open dag, die de telers van groene asperges a.s. zaterdag 11 mei houden. In dat bericht worden twee adressen op Goeree-Overflakkee ge noemd waar bezoekers die dag welkom zijn; behalve op die adressen, fam. v.d. Velde te Herkingen en de maatschap Jacobse te Battenoord, wordt ook Open dag gehouden bij M. T. S. van Loon-van Strien, Battenoordseweg 1, Nieuwe Tonge en J. Terhoeve, Sinkelweg 2 te Oude Tonge. VOOR BEEU3 EN GELUID KfTo-yBuO'Wtvon-n^MiKTMit'PCftoQMirm. ^^^M ^^^J j^^M b^aiM ~l--------1=1 g g I OUDOaflp-HWan«35-raMlon|l»n7ar»2/»<n97M ^XBÊÉÊL. lia«nE-MMil«>-HogKti<»7l<72-nM>on«IT>««M(» ^^p^^^ Ook de kleintjes namen Staande bij het monument voor de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog, op het Louis Bouwmeester plein, heeft burg. mevr. Sleurink van Middelhamis, zaterdagavond, bij het herdenken van de doden, be- hartenswaardige woorden gesproken tot de honderden die luisterden; ouderen en vooral ook jongeren waren dat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1