EIÜVIIDEII-illEUWS ,yHet begon met een appelboom..." Kruithuis-accomodatie, waardevolle toevoeging aan Fort Prins Frederik ''Grote toekomst voor Israël" E.H.B.O.-examen Geranium- en Snuffeimarkt Kinderdienst in Ouddorp 3e Blad VRIJDAG 3 MEI 1996 No. 6498 Aanvankelijk geheel in de sfeer van ver heugenis: want wat hebben wij bereikt met onze Appelboompjes-actie? Veel! Wij zijn blij, vooral ook over de welwil lende medewerking in deze van de ge-' meente en de Dienst Beplantingen in Goedereede. Ik vertel u hier graag straks nog nader over. Wat ik inmiddels las in 't Eilanden Nieuws van 23 april jl: „Snoeien II", daar ben ik door geschokt! verontrust en ja: bedroefd. Eerstens ging het mij niet uitsluitend om die ene appelboom in het talud langs Goerees Haven. Hij was ex clusief en verschafte ons vreugde, daar om vestigde ik de aandacht hierop. Maar alle bossages in het talud - het pit toreske 'plaatje' van Goedereede, zowel in voor- als achterhaven werden met de grond gelijk gemaakt. Opdrachtgever, weten wij nu: het Waterschap. Technisch gezien was dit niet nodig ge weest, zegt mijn Rijkswaterstaat-echtge- noot (40 jaar bij de Dienst), geen z.g. 'aangevallen' talud meer door eb en vloed. Talud wordt niet aangetast door begroeiing, basalt laat zich nimmer van zijn plaats verdringen voor de samen hang is 't integendeel niet slecht. Over hangende takken in 't water kunnen ge snoeid worden eventueel. Een onnodige, van bovenaf opgelegde ingreep aldus! Dat het Waterschap het nu bovendien nodig oordeelde op de Oostdijk en de Hofdijkseweg zo rigoureus in te grijpen in het bestaande eco-systeem dient tot diep nadenken, het is ernstig en getuigt van achterhaald inzicht. Wij weten alleen hoe zo'n 25 jaar gele den bermen langs de wegen 'geschoond' en met gif bespoten werden, bossages opgeruimd. In 't kader van de herverkaveling werden oude weidjes geruimd, alle meidoorns rondom moesten weg: er zat plotseling de plantenziekte 't 'vuur' in. Als voor beeld noem ik Zuid-Beveland (de 'Piet' en de z.g. 'zak' van Z.B.) en Walcheren. Later bleek 't 'vuur' imaginair, zuiver een rede om 'grootschalig' landschap te creëren. Immense kale voetbalvelden ontstonden, zonder een boom, zonder rondom begroeiing: dus zonder de vo gels, die daar nestelden, zonder de rijke flora, dus ook zonder vlinders. De bloem rijke, beschutte weidjes, de weelderige dijkjes - inlands - van Walcheren en Zuid-Beveland waren beroemd. Enfin, 't werd een ware doodklap voor het oude landschap. Achter Goedereede (achter de ijsbaan) kan men hetzelfde constateren: lege, kale, onafzienbare voetbalvelden. Voor koeien een verschrikking om daar te moeten grazen. Bij grote hitte geen boom om in de schaduw te mogen lig gen, geen oude put om de dorst te lessen, nergens water. Hee, dacht men zo'n aantal jaren gele den: dit is het toch ook weer niet. Brandnetels en boterbloemen, dat was wat er restte aan eens een uitbundige flora. Vlindersoorten, uitgestorven hier: koolwitjes en schoenlappers restten nog. Paddestoelen? Bestonden niet meer. Roofvogels in de eindfase van de voed selketen aten nog slechts vergiftigde vogeltjes en veldmuizen. Stierven aan de lopende band. Keerden niet terug. De landschapsverarming was algemeen. Je zag 't voor je ogen gebeuren, zo bewust, en om 't op z'n goed Zeeuws te zeggen: „Je zou 't mee je lief tegen (h) ouwe", maar wat kon je als gewoon ver standig, wél nadenkend burger doen? Niets. Je kon protesteren, maar je was zó machteloos. Kon slechts hopen op ver andering van inzicht, een ommekeer, on verhoopt. Die kwam er! Wonder boven wonder, maar, er was zoveel vernietigd aan be staande - vaak eeuwenoude - eco-syste- men: de oorspronkelijke flora - ik noem pirola, pamassia, heide-anjertjes, wilde orchideeën in natte duingebieden, weg door ook al de verlaagde grondwaters tand. Weg bosjes en holle bomen met broedsystemen voor uilen, spechten, goudvinkjes, winterkoninkjes, hegge- mussen, roodborstjes. Weg! Vrijwel alle paddestoelensoorten, mycenium vernie tigd. Om nog een Koninginnepage, St. Jans- vlinder of weerschijnvlinder te zien, moet je naar 't buitenland. Zij bezoeken namelijk uitsluitend bloemen, die hier niet meer voorkomen. Bouw dit maar weer eens op! Dat wat ons nog rest aan 't 'oude land', is plotseling kostbaarder dan ooit. Bouwlanden worden nu omgetoverd in moerasgebieden, gekanaliseerde beken worden met vereende krachten weer teruggebracht in hun oude kronkelende staat. Maar hoe ver is men in ons land wel niet gegaan met de vernietiging van bestaande - en niet gerespecteerde - sys temen? Uiterst ver, te ver. In 't meest ge- industrialiseerde deel van Duitsland, het Ruhrbekken, liet men nog stukken oud bos in stand. Tot onze stomme verbazing ontdekten wij daar in de herst nog prach tige heksenicringen van vliegenzwam- men, roder dan rood, met de bekende witte stippen, zalmkleurige en paarse russuia's, de groene koperzwam, aard sterren, etc. Een wonder. Waar, in Ne derland nog? In Engeland (Devonshire, Cornwall) de meest mooie ydillische weidjes met rondom kostelijke begroeiing, oude boomgroepen middenin - met herkau wende koeien daaronder. Dit alles onder streng beheer van de National Trust (landschapsbeheer). Wij vonden nog iets hiervan terug in Twente (omgeving Buurse). Oude weid jes, begroeiing, boomgroepen k la 'De stier van Potter', veel meidoom, wilde egelantier, vlier, eiken hakhout. Langs de beken, moerasspirea, wilgenroosjes, vin gerhoedskruid. Een verademing. Hee, dacht ik nu: toch ook beheerd door een waterschap, en recent: 't was juni 1995. Zeer veel soorten vogels, waaron der uilen, spechten, in soorten, en de nachtegaal. Hoe kunnen inzichten in eco-systemen, en alles daaromtrent in één land(je) zó verschillen wat 't bestuur van Water schappen betreft? Terwijl men elders in 't land bezig is met de instandhouding (op 't nippertje), met 't herstel van de oude structuur (met zeer veel inspanning en kosten), hanteert men - gezien 't schrijven snoeien II - hier nog 't opruim en vernietigingssysteem van de jaren '50! En dat gebeurt dan zomaar. Zonder enige uitleg of wat dan ook. Kappen, rooien, opruimen. Een achterhaalde nieuwe be planting, lege plantsoenbermpjes daar voor in de plaats. Een aanbeveling voor de Landschapsprijs Zuid Holland 1996! Als men vindt, dat ik zeer kritisch schrijf, dan is dat terecht. Het is helaas ook te laat, het kwaad is al geschied. Het geeft mij bovendien een heel feodaal ge voel. De tijd, dat de burger het bijvoorbaat reeds moede hoofd boog onder van bo venaf opgelegde beslissingen van de Overheid, is voorbij. Helaas kan ik al leen maar constateren, te redden valt er niets. Of toch nog iets? Te redden misschien niet (onze appelboom), te herstellen in zekere zin wellicht. De reactie op mijn schrijven was enorm. Verheugend! Er kwam in Goedereede een comité 'Ver ontruste burgers' tot stand. Er kwam een initiatief 'Een tientje voor een appel boompje' uit voort, langs de Haven, en tree van Goedereede. Zoveel mensen schaarden zich hier spontaan achter, dat wij nu een lange rij appelboompjes kun nen planten in de kale groene graskant boven het talud. Heel plezierig vinden wij het, dat we de volledige medewerking gekregen hebben van de gemeente (wethouder L. Visser) en het Hoofd van de Dienst Beplantingen „Eenen kwaksalver uit het raondtrekkend geselschap dat zich, vanweghe den dienstigheit harer leden, in Brielle, in het land van Voorne 'In den ghullen Kruyck' laat noemen, heeft zaterdag in den lande van Grysoort een mirakel ver richt. Klaas Baas, u kent hem als vriendelijk gastheer van 't Fort Prins Frederik te Ooltgensplaat, heeft door toedoen van de kwakzalver z'n haardos terug terwgl zgn schedel al vele jaren geen begroeiing meer vertoonde, een waar mira kel! Het Briels gezelschap omlijstte met jolijt, zang en muziek de opening van de 'Kruithuis-accomodatie' op het Fort, een ver volmaking van de daar beschikbare accomodatie. In het Kruit- huis moet vroeger, toen het Fort samen met dat van Willem stad over de Volkerak, nog een kruisvuur leggen kon, het kruit opgeslagen zijn geweest. Nu zijn het gezellige zalen waar in vrede wordt gebarbecued, waar de hoofdingang zich bevindt en waar frisse toiletgroepen, ook voor minder-validen zijn ge maakt. „De Middeleeuwse sfeer onder de fraaie gewelven is volledig intact gebleven", lieten bestuur en directie van Recreatiecen trum Fort Prins Frederik weten, en terecht, het werd een pracht accomodatie waar het gezelschap genodigden zich zaterdag morgen dan ook gaarne heeft verpoosd. Is het interieur fraai en imponerend, van het exterieur waaraan 'de tand des tijds ontzaglijke gevreten heeft' geldt dat in min dere mate, dat werd door dhr. v. d. Steen, de voorz. van de bouwcommissie niet meer een 'streling voor het oog' genoemd. Omdat beter in stand te houden zou dhr. v. d. Steen een 'handreiking' van een van de vele Overheidslagen op zijn plaats achten. Wat daar ook van terecht komt, de Stichting 'de Meeuw' is gelukkig met het Fort dat zo goed mogelijk bewaard zal blijven en waarvan het oorspronkelijke niet zal worden aangetast. In het Kruithuis bevinden zich ook nog de ijzeren rollers waarmee de munitie naar z'n plaats moet zijn getakeld. Aan burg. Van Pelt de eer de Kruithuisaccomodatie te openen. Met graagte deed hij dat, hij gunt 'de Meeuw' het succes, nadat de gemeente Ooltgensplaat begin zestiger jaren besloot de exploitatie niet zelf ter hand te nemen, 't Was nogal wat wat besteed had moeten worden.had de burgemeester in de archieven gelezen, de vijfentwintigduizend te voteren guldens had een 'onoverbrugbare hindernis' gevormd. Stichting 'de Meeuw' gelooft erin en die vond Klaas Baas die er zo nóg meer in geloofd en, stelde de burgemeester tevreden vast: „nu hebben we een Fort waarop we trots kunnen zijn!" Directeur de Jong heeft na 's burgemeesters vriendelijke woor den het openingsceremonieel ingeleid. Dhr. Van Pelt kreeg de trom te slaan en dat heeft het merkwaardige Brielse gezelschap (actief op 1 april) tot actie geroepen. Muziek werd gemaakt, er werd vrolijk in 't rond gedanst, de kwaksalver genas puisten en trok bij een krijtend vrouwmens een zeere kies. Klaas Baas kreeg zomaar z'n haar terug en burg. Van Pelt kwam op de behandelstoel terecht omdat hij een sleutel had ingeslikt. Toen die was opgediept kon de deur ontsloten worden en was de Kruithuisaccomodatie daar, een waardevolle toevoeging aan het Fort dat haar faam opnieuw vergroot ziet. (de heer G. Tanis). De plaats voor de boompjes is reeds bepaald. Door de extreme droogte van dit ogenblik is ech ter besloten het planten van de boompjes tot het najaar uit te stellen. Wij hopen dat bijzondere feit met enige feestelijkheid te laten plaats vinden en nodigen de heer Visser hierbij reeds van harte uit het eerste boompje te planten van onze appel-allee langs de Haven. De Dienst Beplantingen zal ze alle voor ons planten, dank ook Heer Tanis voor uw vriendelijke medewerking! En ja heer Visser, ik schrijf vaak kritisch 'prikkend'. Maar ik constateer slechts "Zie eens hoeveel vliegtuigen vol joden er dagelijks in Israël landen! Vanuit meer dan 100 landen komt het volk Israël vandaag de dag terug naar het beloofde land. Dit moet ons toch op het goede spoor zetten?!" Dit zei drs. Hans Bronkhorst woensdag avond tijdens een bijeenkomst in het her vormd verenigingsgebouw 'Onder de Wiek* te Dirksland. Namens de stichting Christenen voor Israël uit Nijkerk ver zorgde hij een lezing met de titel 'Jeruzalem in profetisch perspectief. Bronkhorst verwacht vanuit Zacheria 12 een grote toekomst voor Israël en met name voor Jeruzalem. "Er zal een perio de komen waarin Jeruzalem een 'schaal der bedwelming' en een lastige steen voor alle volken zal zijn. Alle aandacht van de omringende volkeren gaat dan uit naar het volk Israël." In deze situatie zal God zelf ingrijpen en strijden voor Zijn volk, zoals Hij eens tegen de farao van Egypte streed. Als teken hiervan zal Hij de Geest der gena de en der gebeden uitstorten; 'een heel belangrijke geestelijke stap', aldus drs. Bronldiorst. Reformatie De gevolgen hiervan zullen niet onopge merkt blijven. "Er zal als het ware een reformatie onder het joodse volk plaats vinden. En als Christus weerkomt op de Olijfberg zal er een nieuw verbond gesloten worden met Israël." Bronkhorst sloot hiermee aan bij het openingswoord van ds. M.J. Paul over Jeremia 31. Daar wordt gesproken over het nieuwe verbond met Israël. "Zolang de zon, maan en sterren bestaan, zolang zal God Israël als Zijn volk beschouwen. Het joodse volk heeft niet afgedaan, want het huis van Juda en Israël wordt hier nadrukkelijk a^angesproken. Dit belooft een rijke toekomst voor het jood se volk", aldus ds. Paul. Actueel Bronkhorst vroeg zich vervolgens af, of deze profetie ons vandaag nog iets te zeggen heeft. "In Zacheria 12 lezen we over het 'laatst der dagen'. Dit betekent niet in de eerste plaats de tijd van Nehemia of de Handelingen, maar de tijd vlak voor de wederkomst van Christus. En ik ben ervan overtuigd, dat wij in deze tijd leven." Maar Paulus verwachtte toch ook een spoedige wederkomst? "Christus gaf in Mattheüs 24 het teken van de vijgeboom. Als zijn takken uitspruiten, is de zomer dichtbij. Voor iedere jood was duidelijk, dat de vijgeboom in deze context ver wees naar Israël. De andere tekenen zijn er altijd geweest. Er is echter één teken, dat zich in de geschiedenis nog nooit heeft voorgedaan: het herstel van Israël en het joodse volk. Op dat moment is de wederkomst nabij. Hetzelfde geldt voor de verkondiging van het evangelie in de gehele wereld." Sinds 1948 - het jaar waarin de staat Israël werd gesticht - zijn er al zeer vele joden teruggekeerd naar Israël. Drs. Bronkhorst zag hierin een vervulling van Jeremia 31. Enorme gebeurtenis "Jeruzalem is voor zowel joden, christe nen als moslims een belangrijke stad. Volgens zowel de bijbel als de islamiti sche koran zal deze stad in de eindtijd een belangrijke rol spelen. Maar ook tegenwoordig is Jeruzalem de enige stad ter wereld die zo vaak in het nieuws is. Op Washington na telt Jeruzalem dan ook het grootste aantal buitenlandse cor respondenten." "Is het overdreven hiervoor aandacht te vragen? Er staat nog heel wat te gebeu ren in Jeruzalem. We staan vlak voor een enorme gebeurtenis. Zo zullen er in mei internationale besprekingen plaatsvinden over de toekomst van Jeruzalem. Doet dit niet denken aan de profetie uit Zacheria 12? Het begint er veel op te lij ken." Bronkhorst wees ten slotte op de woor den v^n Psalm 122: "Bidt om de vrede van Jeruzalem." Spoorboekje Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Hierbij kwam speci aal het 1000-jarig rijk naar voren. Drs. Bronkhorst ging hier heel voorzichtig mee om. "Ik ben wars van zogenaamde 'spoorboekjeseschatologie'. De bijbel is geen handboek, waar we het antwoord op al onze vragen kunnen vinden." Hoewel Bronkhorst persoonlijk wel in een 1000-jarige regering van Christus op aarde gelooft, vond hij het een ernstig bezwaar dat "mensen hier zo over kisse- bissen. We moeten juist waakzaam zijn, we moeten Christus verwachten!" Straatkinderen Ter gelegenheid van '3000 jaar Jeru zalem' is de stichting Christenen voor Israël bezig met een uniek project in deze stad. Bronkhorst vertelde, dat er een tehuis is gesticht voor kinderen uit kans arme gezinnen. Deze krijgen hier niet alleen voedsel en kleding, maar ook onderwijs in de Schrift en in 'gewone' schoolvakken. Het bijzondere is, dat ook arabische kinderen deze joodse school bezoeken. Onder de naam 'Help de kinderen van Jeruzalem' voert Christenen voor Israël nu actie om de school te kunnen finan cieren. Ook de collecte was voor dit doel bestemd. feiten, bestuurlijke beslissingen, waar ik het niet mee eens kan zijn. Men moet dan vaak door gevestigde orden heen 'prikken', anders gebeurt er niets. Ik richt mij nooit op personen. En ja heer Tanis, ik schreef over de wilde crocusjes en narcissen, maar niet over de 'huzen- hoage broenetels, die zo keurig oper- uumd binne!' Bij deze. Maar mogen wij 't toch als ingezetenen nu wat kaal vin den? Vandaar ons appelboompjes-initia tief. Van elk boompje - van ieder van ons - wil ik zeggen: „Vivat, floreat, crescat". „Moge het leven, moge het bloemen, moge het groeien". Tot in lengte van dagen. Dieke Schippers-Vaarzon Morel DIRKSLAND Op 15 en 16 april werd er examen afge nomen van 21 cursisten. 18 behaalden hun diploma. De cursus werd gegeven door dr. T. v. d. Doel en kaderinstructeur dhr. L. de Jong. De geslaagden zyn: Dhr. J. Blonk, dhr. L. Markus, dhr. J. Kalf, dhr. M. Staal- houders, dhr. T. Lugtenburg, dhr. J. Wijnmalen, mevr. N. Looy, mevr. J. E. Huizer, dhr. W. M. van Dijke, mevr. W. J. Brooshoofd, mevr. C. Zoon, mevr. A. W. Verhage, mevr. S. S. H. v. d. Gijze, dhr. G. J. P. M. Kengen, dhr. H. Lodder, mevr. A. J. Verheij, mevr. W. Melissant, mevr. S. Ollefers. Het examen werd afgenomen door dr. F. P. Dors en kaderinstructeur dhr. L. Dijk graaf. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. op zaterdag 4 mei a.s. wordt in party centrum 'Oostdam', Jongkoenstraat 1, 3252 AV Goedereede, tel. (0187) 492321 een Geranium- en Snuffeimarkt gehouden. Deze markt duurt van 's morgens 9.00 tot 's middags 16.00 uur. De markt is gratis toegankelijk voor het publiek. Op de snuffeimarkt is van alles te vinden van klein tot groot. Verder zullen er vele soorten geraniums en perkplanten te koop zijn. Er staan vele kraampjes die bemand wor den door: partikulieren, verenigingen en welzijnsinstellingen. Verder is het moge lijk om op deze markten goederen in te brengen welke door de organisatie wor den verkocht op provisiebasis, afhanke lijk van de waarde van het artikel. Heeft u belangstelling voor huur van eeh kraam of een plaats op deze markt, neem dan kontakt op met Hans Grinwis of Hans van der Vlist, zij verschaffen u alle informatie, u kunt hun telefonisch berei- Op D.V. zondag 5 mei a.s. wordt er in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp een 'kinderdienst' georganiseerd! In deze eredienst zal er speciaal aandacht zijn voor de kinderen. Dat zal bijvoorbeeld te merken zijn aan de liederen die gezon gen worden. Ook de preek zal deze keer meer op kinderen zijn gericht. En ver schillende kinderen zullen hun steentje bijdragen aan deze dienst. Het kinder koor 'Young I Believe' uit Hellevoet sluis zal enkele liederen voor ons zingen! In deze dienst hoopt ds. J. Koster het een en ander te vertellen over 'Vrijheid en Vrede'. Woorden die in deze dagen vaak gebruikt worden. Woorden die we ook vaak in de bijbel tegenkomen. Iedereen - jong en oud - wordt van harte uitgeno digd voor deze dienst, die om 10,00 uur zal beginnen. Een liturgie is aanwezig en er is oppas voor de allerkleinsten. Jij/u komt toch ook? (voor meer infor matie: 0187-683431). ken onder tel.nr. (0187) 492321 491102 of 682187. Beheerder Klaas Baas was uitermate tevreden over z'n nieuwe haardos IlIEKVv"!Al.¥M TVRCIS De stad Jeruzalem volgens een 17e-eeuwse kopergravure V>/ERKBIDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oüd-Beijerland VBiHÜIZERS Tel. (0187) 482188 Tel. (0181) 320016 Tel. (0111) 413163 Tel. (0186) 613624

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5