EHAlJDEII-filEmi/S Raad Dirksland boos op College van Middelharnls Konlnklijlce Nederlandse Redding Maatscliappij Gemeentedag Herv. Sommelsdijk Dorpsvernieuwing Sommelsdijk Verbetering 'Melishof Melissant Schakelklub Stellendam Aquarellen van Riet van der Sluis in Bezoekerscentrum De Grevelingen de juiste taxatie... Makelaar Tamboer 2e Blad VRIJDAG 3 MEI 1996 No. 6498 Aan de betrekkelijke dikte van de agenda afgemeten leek het een verga deringetje van niks, de raadsvergadering van vorige week donderdag avond, maar hoe bloemrijk is die geworden...! Vlakbij 't gemeentehuis vvapperden aan de vooravond van Koninginnedag al honderden vlagge tjes, een ambiance waarin je maar moeilijk humeurig kon zijn, maar B W van Middelharnls hadden toch kans gezien 't hele Du-kslandse raads- gezelschap op de kast te jagen. Nota bene ging het erom als gemeente te willen delen in een eventueel tekort van de Stichting Agrarische Manifestatie Goeree-Overflakkee. Die manifestatie wordt op 12 en 13 juli in Den Bommel gehouden en ja, de raad bleek, gezien het regionale belang, wel te willen delen in een eventueel tekort dat daarop geleden zou worden, maar... daarin delen naar rato en déSr zat 'm het venijn. In het OGO (Overlegorgaan Goeree-Overflak kee) was al bij een vorige gelegenheid afgesproken dat bij een kostenverdeling voor regionale zaken het inwonertal het criterium zou zijn, maar daar bleek in het onderhavige geval geen overeenstem ming over te bereiken. „Elke gemeente één-vierde gedeelte' bedong Middelhar- nis' College, maar nee, vond Dirkslands raad, dat was anders afgesproken. Vol gens Dirkslands berekening zou de Dirkslandse portie in het evt. tekort 1.750,- bedragen, maar het College trachtte de raad te vermurwen ditmaal tot 2.500,- te gaan. Fiolen van Dirksland se toorn zijn over het Middelharnisser College uitgegoten. Dhr. Leeflang (RPF) vond het zó oneer lijk van het Middelhamisse College dat hij zich afvroeg of de gemeenteraad van Middelhamis daar wel van op de hoogte is. Misschien zei hij 'onrust'-, maar we verstonden onlust, toen dhr. Leeflang zei: „Onlustgevoelens beheersen me bij het geluid dat Middelhamis heeft laten horen dat de gemeenten maar één moe ten worden. Middelhamis plaatst duide lijk het eigen voordeel op het eerste plan en voor de andere gemeenten zou het een tijd van inleveren worden ten gunste van Middelhamis". Dhr. Leeflang vond het tijd geworden voor een krachtig protest tegen deze handelswijze. Wilde dhr. Leeflang - om de Stichting niet de dupe te laten worden - nog tot ƒ2.500,- garantstelling gaan, dhr. L. van Prooijen wees dat af, zo ook dhr. G. Robijn en mevr. Tuinstra. Dhr. Sandee (CDA) zou, hoe onverge- noegd over Middelhamis' houding ook nog wel tot 2.500,- willen gaan. Dhr. Koningswoud (SGP) begreep de aversie tegen de houding van Middelhar- nis' College wel, waarom hij zich met hen zal verstaan. De raadsvoorzitter burg. Boonstra sprak in zijn beantwoording van „een grote mate van boosheid en teleurstelling". So lidariteit blijkt nog in onvoldoende mate aanwezig. Het was de voorz. bekend dat ook de gemeente Oostflakkee behoorlijk 'pissig' is, niet erg parlementair uitge- dmkt, begreep dhr. Boonstra, maar wel wordt met dat woord de stemming goed weergegeven. Het lijkt het College ge wenst ditmaal tóch tot ƒ2.500,- te gaan „om de agrarische gemeenschap niet de dupe te laten zijn". Bij de besluitvorming bleek dat dhr. van Prooijen, dhr. Robijn en mevr. Tuinstra zich daartegen verzetten. „Door toe te geven zouden we ons ongeloofwaardig maken", vond dhr. Van Prooijen. De raadsmeerderheid stemde met het Colle gevoorstel in, wanneer nodig een garan tie tot ƒ2.500,-. Restauratie toren Dirksland en Visbank Herkingen De gemeentetoren te Dirksland en de Visbank te Herkingen zullen worden ge restaureerd. Nog niet volgende week, maar alvast zullen de voorbereidingen worden getroffen en stelde de raad de benodigde credieten, ruim ƒ400.000,- beschikbaar. „Je moet er wat voor over hebben historische zaken te bewaren", begreep dhr. Van Prooijen (Gem.belang). Hij zou het graag met gezwinde spoed aangepakt zien; trouwens, vroeg dhr. Van Prooijen zich af: „is de toren er alleen om van afstand bekeken te worden of kan die ook worden aangeraakt?" Over de toegankelijkheid van het terrein zal de raadsvoorz. zich nader informeren. De Visbank bleek zeer tot de verbeelding van raadslid Joh. Kalle te spreken: „een van de weinige historische objecten in Herkingen", waardeerde hij in z'n pleit om de Visbank weer zo oorspronkelijk mogelijk te maken, meer dan nu het geval is, maar dhr. G. Robijn (PvdA) vond „vierenenvuuftig duuzend gulden voor dat Visbankje op Herken" wel wat veel. „Is het dat nog waard?" vroeg hij het College, maar dhr. Kalle gaf het ant woord: „makkelijk!" „Van de kermis van dhr. Kalle omtrent de Visbank zal in de voorbereiding zeker gebruik worden ge maakt", liet de yoorz. weten. Interne milieuzorg Over de 'betrekkelijke dikte van de agenda' schreven we aan 't begin van dit verslag, maar dat misleidde. Voor het eerst waren de A-4'tjes aan beide kanten bedrukt en dat deed de map aanmerkelijk dunner zijn. Het bleek een gevolg van het verplichte milieuzorgsysteem, het (interne) milieu-actieplan zal worden ge volgd. „Een goeie zaak", vond dhr. Kalle, maar hij hoopte dat men tegen overdrijving zal waken, dat dan tegen hoge kosten bezui nigingen worden geforceerd. „Rustig aan, stap voor stap, zonder schokeffec ten", luidde zijn advies. Soortgelijk liet zich ook dhr. Robijn uit: „niet zó ver doorvoeren dat we met kouwe voeten zitten", raadde hij want dan steekt hij het electrische kacheltje erbij aan en dat zou extra geld kosten. Weth. Eshuis gaf het graag toe, er zal zeker niet worden overdreven, in te voe ren besparingen zullen geen geld mogen kosten maar zullen zichzelf moeten be- Fiets- en wandelpaden Een gemeentelijke bijdrage van 65.000 werd verstrekt t.b.v. de aangelegde re creatieve voorzieningen - fiets- en wan delpaden - in de ruilverkaveling. De bij drage werd verstrekt omdat op het oor spronkelijke plan, uit te voeren en te financieren door de Landinrichting, be sparingen in kwantitatieve en kwalitatie ve zin moesten worden doorgevoerd. Dat is er ook de oorzaak van, zo begreep dhr. Van Prooijen, dat het fietspad over de Slikken van Flakkee niet tot aan de camping van Struyk is doorgetrokken. Dat blijkt overigens een za^ van het na tuur- en recreatieschap Grevelingen te zijn, maar zeker wordt het ook door het College betreurd dat het fietspad halver wege stopt. Het staat ook weth. Eshuis niet aan dat een fietser van daar over polderwegen moet die daar dmk bereden worden en derhalve niet 'rustig' kunnen worden ge noemd. De klacht werd gehoord dat veel van de polderwegen afgesloten zijn. „Dat doen die boeren...", gramde dhr. Robijn. Gehoopt wordt dat in het kader van het TRAPGO (toeristisch recreatief actieplan) wat bereikt kan worden. De afgesloten wegen zijn aan de aanliggen de agrariërs toegewezen. Het is veelal terwille van de aansprakelijkheid dat ze de wegen afsluiten. Torens Herkingen heeft niet één-, maar twéé torens op beide waarvan men zuinig moet zijn. Ook op de toren van de brand weerkazerne waaraan nogal wat man keert. Reparatie ervan zal ƒ62.000,- kosten. Dhr. Robijn zag wel tegen die uitgave op, het leek hem beter naar een andere plek uit te zien, b.v. in het nog te bouwen multifunctionele gebouw, maar het vond weinig instemming. De brandweertoren, waarlangs vroeger de slangen werden ge droogd is volgens de architect een mooi en karakteristiek project waarop men zuinig moet zijn, dat zelfs antiquiteits waarde zal krijgen. Het kreeg 's raads instemming, al be greep de raad er niks van wat het bete kent dat 'door de spatkrachten van de spantbenen' de hoeken van het metsel werk gescheurd zijn. Knuffelhoek bij 'Melishof' De raad besloot tot het uitvoeren van een aantal verbeteringen aan het Vereni gingsgebouw 'Melishof' te Melissant. De toegankelijkheid voor minder-validen wordt verbeterd, er komen automatische deuren en een aangepast toilet. Met de bouw daarvan wordt tevens bereikt dat de ruimte tussen Verenigingsgebouw en gymnastiekzaal komt te vervallen. In die overkapte ruimte houdt de jeugd zich hinderlijk op en dat heeft al tot vele klachten geleid. De raad stelde een crediet van 140.000 beschikbaar. „'t Zou mooi zijn als we de gemeen schap van Melissant zó van hun proble men af zouden kunnen helpen", vond dhr. Koningswoud, maar hij vreest dat de problemen slechts zullen worden ver plaatst. Ook dhr. Leeflang betwijfelt het of de 'knuffelhoek' zomaar kan worden ver plaatst, de jongeren zullen zich niet zo makkelijk weg laten jagen, 't Is zeker niet alleen dèt doel dat met de verbouwing gediend wordt, maakte de voorz. duidelijk, het is een samenklonte ring van problemen die ermee wordt op gelost. De voorz. wilde zeker niet alle Melissantse jongeren als 'rotjochies' bestempelen, maar de hoek zoals die er nu ligt is een aantrekkelijke plaats „om het een en ander aan vervelende dingen te doen, een plek die dat eigenlijk uit- Hè, dat is nu jammer... dat uu net op zaterdag 11 mei al wat te doen heeft. De Nederlands Hervormde Gemeente van Sommelsdijk houdt die dag van half tien tot vier uur namelijk haar Gemeentedag ten bate van het ver enigingsgebouw Vita Nova. Wat is er die dag zoal te doen? In ieder geval is de hele ring rondomde kerk ver sierd met kramen. Er zal een rommel markt zijn en een ruime keuze aan perk- planten en snijbloemen. Ook de fuchsia vereniging is weer van de partij. Verder is er een heuse snoepkraam uit grootmoederstijd, kan er pannekoeken, patat, gebakken vis en ijs worden gege ten of kunt u koffie drinken om even bij te komen. Ook zijn er vele activiteiten waaraan u kunt deelnemen deze dag: er is een enorm rad van avontuur met mooie prijzen, een schiettent en diverse andere spelen. Tenslotte zal een getalenteerde fotograaf onder de toren aanwezig zijn om een onvergetelijke portretfoto van u te maken. Vanzelfsprekend kunt u de toren beklimmen om het geheel van bovenaf te bezien. Kortom, echt Jammer dat u die dag niet kunt! Voor D.V. zaterdag 4 mei worden alle jongeren van 12 tot 15 jaar weer uitgeno digd om naar de Schakelklub te komen. Deze avond zullen er bloemstukjes wor den gemaakt. Heb je zin om er ook iets leuks van te maken, kom dan naar de Schuur. We beginnen om 19.30 uur, maar de deur is om 19.00 uur al open. Tevens kan je je opgeven voor de afslui tingsavond van D.V. 11 mei, wanneer we hopen te barbequen. We hopen jullie allemaal zaterdag weer te zien. Vanaf woensdag 1 mei tot en met vrijdag 31 mei exposeert Riet van der Sluis uit Zierikzee haar aquarellen in Bezoekers centrum De Grevelingen, op de Punt van Goeree bij de Brouwersdam. Er zullen aquarellen te zien zijn van aller lei bloemen en planten en ook van speel- goedberen. Riet van der Sluis-Moerkerk is geboren in 1929 te Rotterdam. Haar schilderop- leiding heeft zij gehad bij de 'Vrije Aka- demie voor beeldende kunsten' in Rotter dam. Daarna heeft zij lessen gevolgd bij twee schilderessen in Burgh-Haamstede, te weten: Addy Bliek en Miems van Cit- ters. Toen zij op Schouwen-Duiveland kwam wonen, werd haar aandacht getrokken door de vele bloeiende planten die zich in haar omgeving bevinden. Hierdoor ge ïnspireerd begon zij deze kleurenpracht uit te beelden. De aquareltechniek, waar bij zij gebmik kan maken v.an subtiele pasteltinten is haar op het lijf geschre ven. De trefzekerheid waarmee zij de Schouwse flora gestalte weet te geven is voor haar typerend. Ook heeft zij een voorliefde voor model tekeningen. Toen zij eens op speelgoed- beren stuitte kon zij niet nalaten ook deze te portretteren. Het resultaat: beren, lief en zacht, maar wel met een heel eigen persoonlijkheid. In Bezoekerscentram De Grevelingen is tevens een permanente expositie te zien over het verleden, het heden en toekomst van het Grevelingenmeer. Openingstijden: van 10.00 tot 17.00 uur. Toegang: gratis. Open Huis, Reddingdemonstraties, Meevaren met de boten. Parachutistendemonstratie etc. Deze particuliere, geheel zonder overheidsbydrage werkende orga nisatie houdt op zaterdag 11 mei haar nationale reddingbootdag. Velen uit het grote leger van water sportliefhebbers weten dat de red dingboten niet alleen voor de be roepsmatige zee- en binnenvaart 24 uur per dag en 7 dagen per week, waakzaam zijn, maar ook voor de recreanten. Onverschiullig welk uur en welke dag of nacht. De bemaimingen, grotendeels bestaande uit vrijwillige opstappers, zijn paraat om bij voorkomende calamiteiten uit te varen en de reddende hand te bieden aan vissers, handelsvaart, recreanten of wie dan ook, die in nood is komen te verke ren op het water. In dit verband mogen we beslist ook niet onvermeld laten de functie, die de Kustwacht Ouddorp in dit alles vervult. Daar komen de meldin gen van calamiteiten binnen, uit eigen waarneming of uit andere hoofde. Sche pen, ook visbootjes, die in de problemen komen nemen met de Kustwacht contact op, die de reddingboot alarmeert. Dat geldt ook voor op het Haringvliet of de Grevelingen voorkomende ongevallen. De financiering van dit alles vindt geheel uit particuliere middelen plaats. Op 11 mei willen zij zich aan een zo groot mogelijk publiek presenteren en dat doen zij uiteraard ook op de twee op ons voormalige eiland bestaande sta tions, Ouddorp en Stellendam. Een ieder is van harte uitgenodigd om op deze plaatsen een kijkje te komen nemen. Graag zouden we die dag ook zoveel meiijk nieuwe donateurs, 'Redders aan de wal', inschrijven. Dat kan op beide lokaties in de daar aanwezige redding- winkel. Uiteraard is er die dag een speci aal programma en dat ziet er als volgt uit: Ouddorp Vanaf 10.00 tot 16.00 uur kunnen be- Momenteel zijn de werkzaamheden in het dorpsvemieuwingsgebied fase I op een enkele aanvulling na gereed. Het re sultaat van de aanpak en uitvoering is duidelijk zichtbaar. De reacties van bewoners zijn positief en hebben bewondering voor de verbeterde woonomgeving. Het mag bekend zijn dat de dorpsvernieuwing die de bewoners vertegenwoordigen in het gebied waar men woonachtig is. De samenstelling van de werkgroepen vindt plaats op de informatie-avonden vooraf aan de be stuurlijke besluitvorming per fase. Voor fase II is een dergelijke werkgroep samengesteld en heeft inmiddels de eer ste vergadering achter de rug. Het gemeentebestuur doet er alles aan de overlast, die niet is te voorkomen, tot een minimum te beperken. Met de werk groep worden oplossingen, verkeers maatregelen, problemen en overlast be sproken ter voorkoming van al deze za ken. In de werkgroep zijn een vertegen woordiger van de politie, ondernemers vereniging, V.A.C, en de Stichting tot bescherming van het Dorpsgezicht toe gevoegd. Het gebied van fase II heeft betrekking op de Oost- en West-Krakeelstraat, Oost en Westdijk en Oudelandsedijk. De aanvang van de werkzaamheden het- langstellenden meevaren met 'De Griend' vanuit de haven van Ouddorp de Grevelingen op, er vinden die dag red dingdemonstraties plaats en het boothuis aan de Stoofweg 3a (industrie terrein Ouddorp) is te bezichtigen. Ook is de reddingwinkel present, waar diver se goederen van de KNRM te koop zijn en waar nieuwe 'Redders aan de wal' kunnen worden ingeschreven. Koffie en limonade is te verkrijgen in de redding- loods. Stellendam Ook hier zijn belangstellenden welkom vanaf 10.00 tot 16.00 uur. 'De Zeemans- pot' houdt de gehele dag vaartochten langs de Haringvlietsluizen met het pu bliek. Om 10.30 uur vindt er in de buitenhaven van Stellendam een reddingdemonstratie plaats, waaraan de beide plaatselijke boten, de 'Zeemanspot' voor de kustwa- teren en de 'John Stegers* voor het Ha ringvliet deelnemen. Ook de viskotter SL 42, de plaatselijke Brandweer en het plaatselijke Rode Kmis nemen aan deze oefening deel. 's Middags kunt u om 14.30 uur een de monstratie van parachutisten zien nabij de visafslag, waar ook de ligplaats van de 'Zeemanspot' en het botenhuis zich bevinden. Er zullen drie parachutisten springen. Deze activiteit wordt gespon sord door de Rabobank 'West FlaJckee'. Bij het botenhuis zullen diverse kraam pjes staan, waarin vers gebakken vis en haring te koop is, waarin allerlei attrac ties te vinden zijn, enveloppen kunnen worden getrokken, er is een grabbelton etc. Ook hier is de reddingboetiek pre sent voor verkoop van artikelen van de KNRM en inschrijven nieuwe 'Redders aan de wal'. Al deze activiteiten zijn ongetwijfeld uw belangstelling van harte waard. Kom die dag naar de reddingboot en toon uw be langstelling voor hen, die zich belange loos voor de veiligheid van hun mede mens inzetten. Oud papier-aktie Dirksland Zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld bui ten te zetten. Bij voorbaat dank, namens de vrijwilligers. in het doolhof van prijskaartjes Tel. (0187) 483477 welk bestaat uit het aanleggen van een nieuwe hoofdwaterleiding in de Oost- Krakeelstraat en Westdijk zal plaats vin den op 2 mei a.s. Door middel van verwijsborden zal de bereikbaarheid van de ondememers vei lig gesteld worden. De bushalte in de West-Krakeelstraat zal tijdelijk worden verplaatst naar de Langeweg. De werk zaamheden zijn gepland voor een tijdvak van zes tot zeven maanden. Nader be richt hierover zal aan de belanghebbende worden bekend gemaakt. Heeft u vragen, dan bent u hartelijk wel kom op het gemeentehuis, kamer 11 of telefonisch (0187) 483555 toestel 272 en vragen naar de heer C. Kom, coördinator van het project. Hij weet dat Klaas niet meer alleen de heide overgaat als het woord wit wief valt. En die lol wil Geert beleven. Ook al om Freek, die staat nou ook niet bekend als een onverschrokken veldwachter. Hij leunt achterover en grijnst vriendelijk naar Klaas, en begint zijn verhaal. Klaas zit na het verhaal nog te trillen op zijn stoel en Freek doet zijn best om flink te lijken. Hij krijgt nog een borrel van de gulle Geert, maar maakt geen aanstalten om weg te gaan. Pas laat in de avond als de stemming steeds vrolij ker wordt, als Freek zijn angst een beetje verdron ken heeft, dan pas gaat hij naar huis. Ze kijken hem vrolijk na. „Die Freek", zegt Driek hoofdschuddend. „Veurige weke kreeg hie van meester Van Laar een mooie bos harfstblommen. Ie weet wel dat meester Van Laar prachtige blom men fokt. Ieder mense zol daar dankbaar veur we zen, maar Freek neet heur. Twee dagen later fietste de meester over de Brinke en sie carbidlaampje deed het neet. Maar prompt 'n bekeuring van Freek!" Men schudt het hoofd over zoveel ondankbaarheid en de een na de ander maakt aanstalten om weg te gaan. Men is wat rustiger en de jongelui zijn niet zo dronken als wel eens het geval geweest is. Ger- rit Silvius brengt Klaas over de heide en Geert, met een flink stuk in de kraag, slentert achter hem aan. Als Geirit thuiskomt, ziet hij de lamp nog branden bij moeder Belt en hij zucht. Hij zal Geert moeten inlichten en heel gauw ook. Het gebeurt nog eerder dan hij denkt. De volgende morgen werken ze met zijn drieën in de veenput als Harmen de molenaar langs rijdt. Geert kijkt de man na en vraagt: „Is die kerel nog allied zo'n wereldharvormer?" Dan maakt Bram de stomste opmerking van zijn leven. „Wat?" zegt hij verachtelijk. „Die Harmen den verkrachter?" Gerrit voelt een rare draaiing in zijn maag. Grote stommeling denkt hij woest. Waar zit oen ver staand? Geert zet de schop in de grond. Fronsend vraagt hij: „Verkrachter?" Gerrit zwijgt; het heeft nu geen zin meer omnog te zeggen dat er even gepraat zal moeten worden. Geert begrijpt het zo wel. Ze zien hem denken, terwijl ze afwachten. Ze zien hem rekenen. Minkes vreumde gedrag, die gekke stugheid van Gerrit Silvius. Harmen een verkrach ter. De behoedzaamheid, die te lezen is in ieders ogen... Onbeheerst wendt hij zich tot Gerrit: „Zeg op, heeft die smeerlap an Minke gezeten met sien gore vingers?" Gerrit knikt stom. Hij ziet hoe Geert de schop uit de grond trekt en hem wegslingert. Hij slikt even en zegt dan na- dmkkelijk: „Een ding wil ik oe zeggen. Geert. Minke..." „Hold oen kop, dat weet ik best. Minke zal zich nooit met zo'n kerel inlaten". Meer zegt hij niet. Hij vraagt niet wanneer het ge beurd is, hij vraagt niet wat de jongkerels gedaan hebben, hij zegt niets, totaal niets. Hij blijft daar zitten met het hoofd in de handen. •Bram en Gerrit kijken elkaar wanhopig aan. Waar om zegt Geert niks? Waarom begint hij niet te schelden? Waarom raast hij zijn woede niet uit, zoals ze verwacht hebben? Maar hij zegt niets, totaal niets. Hij kijkt voor zich en geen woord van verwijt, van woede of drift komt over zijn lippen. „Het is allemaal goed met Minke, heur!" verzekert Bram hem. Geert kijkt op met een blik van: waar bemuui ie oe met? Dan komt hij overeind, zoekt zijn schop weer op en gaat aan zijn werk. Zijn brood blijft liggen op een turfwal; hij kijkt er niet meer naar om. Hulpeloos volgen de twee anderen hem. Wat moe ten ze anders? Geert werkt als een wildeman, ze kunnen hem niet bijhouden. Gerrit bijt zich op de lippen. Wat ongelukkig dat ze nu net naar de stad moeten met de turf. Het zou verstandiger zijn als Bram Hendrik van Botter- diene uit het knollenland haalde. Heringa zal dat best begrijpen. Dan kon hij hier achterblijven met Geert, want hij vertrouwt die schijnbare mst voor geen halve cent. Geert gaat brokken maken, dat voelt hij. Zo gauw ze maar weg zijn. Bram verdwijnt. Hij haalt de wagen en zal naar de stad gaan. Geert zwijgt zolang Bram weg is. Gerrits onbehol pen aandringen: „Jong, praat dan toch' helpt niet. Alleen als Gerrit driftig vraagt: „Wat ben ie nou van plan met Minke te doen?" kijkt Geert op. „Dat bent mien zaken", snauwt hij. Gerrit voelt de wilde drift over zich komen. Met een enkele stap is hij bij Geert en grijpt hem in zijn overhemd. „As ie Minke erom in de steek durft te laten, dan ben ik met oe neet klaar. Dan vallen er hier dojen, daar kun ie van op aan". Geert, meer dan een halve kop groter, duwt Gerrit van zich af. „Minke hoeft neet bange te wezen. Zij staat erbuten. Ik zie heur er neet op an". „Ze is ans bange genog veur oen reactie geweest!" Geert wendt zich af. Gerrit ziet niet de pijnlijke trek om zijn mond. Het is voor hem niet aange naam om te horen dat zijn meidje bang is voor zijn overtuiging; hij heeft het altijd eerlijk bedoeld. Waarom draaft ze dan zo door? Is daar ooit enige reden voor geweest? Bram keert terug met de wa gen. Alleen. Hendrik van Botterdiene kon niet ge mist worden. Gerrit begrijpt dat eigenlijk wel. He ringa wil zeggen: Geert is gien kleine jongen, hie zal toch wel 'n beettien verstaand hebben. Geert is weer in zijn stilzwijgen vervallen. Hij zegt geen woord tegen Bram en werkt stroef door. Ger rit en Bram rijden weg, ook al wil Gerrit best ach terblijven, maar een onwillig 'neen' was het enige antwoord. Jlie vecht het wel uut met zichzelf', hoopt Gerrit, maar hij gelooft zijn eigen woorden niet. Als ze terugkeren, is het raim vier uur. De sche mering trekt al over de heide en het weer laat zich van een slechte kant zien. Het zal wel gaan rege nen in de nacht. Geert van Boksejan staat nog te werken als een ra zende. Hij richt zich op en gooit zijn schop op de wagen. Dan springt hij er zelf bij op. Ze rijden naar de boerderij. Heringa is niet aanwe zig en Bram geeft de centen aan zijn moeder.Jlie is ineens vortgeroepen vanmiddag", zegt ze onge rust. „De begriep er niks van". Even werpt Gerrit een blik op Geert, maar hij zegt niets. Ze gaan met zijn tweeën de heide over naar huis. Geert stil als een schuwe vogel, Gerrit pro beert nog een keer om de jongkerel aan het praten te krijgen, maar het lukt niet. Pas in Zandwierde zegt Geert stug: „Ik ga naar huus". Het zijn zijn eerste woorden sinds de middag. Als Gerrit het erfje betreedt van zijn ouderlijk huis, komt Janneke hem al tegemoet vliegen. „Gerrit, waar zat ie toch?" (wordt vervolgd) NVM IHKBAW

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3