Zondag 5 mei wordt ook in Diricsland gevlagd karels Plaatwerk Lenteprnsim Hofka Banden Vlaggen is aan voorwaarden gebonden Uitslaande brand kost leven aan moeder en 2 kinderen Vier bui|emeesters bezorgden Ver. van bedrijven een interessante avond Eeuwit V. d. Wende Ridder in de 6e graad Volgende week één krant kievit warmte Ramoco b.v. Extra kerkdiensten GerefGemeenten alle merken Garage Knöps B.V. 68e Jaargang VRUDAG 26 APRIL 1996 No. 6497 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteun A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Op zondag 5 mei zal ook in de gemeente Dirksland, ter herdenking van de bevrijding op 5 mei 1945, worden gevlagd. De vlag zal worden uitgestoken vanaf het Gemeentehuis en op de torens van Dirksland, Herkingen en Melissant. B en W delen dat mee op vragen die daaromrent door SGP fractievertegenwoor diger dhr. P. Koningswoud schriftelijk zijn gesteld. Dhr. Koningswoud vraagt het College of ze er met die beslissing bewust aan is voorbijgegaan dat door die handelswijze een groot deel van de Dirkslandse be volking wordt gegriefd, aangezien het vlaggen op zondag strijdig is met de levensbeschouwelijke opvattingen over de zondagsheiliging. Voorts vraagt dhr. Koningswoud het College af of het laten vlaggen op Zondag niet strijdig is met de belofte die het College bij zijn aantreden deed er te zijn voor de hele bevolking. In zijn beantwoording ontkent het College bewust te zijn voorbijgegaan aan de opvattingen van een groot deel van de Dirkslandse bevolking. Het besluit te vlag gen is ontleend aan de regeling die geldt voor Rijksgebouwen. Het is het College bekend dat het vlaggen op Zondag door een groep inwoners zal worden betreurd, maar anderzijds is er een groep inwoners die het uitermate zou betreuren als er op 5 mei niet gevlagd zou worden. Voor dit dilemma geplaatst, heeft het College tot het vlaggen op Zondag 5 mei besloten omdat het naar de mening van het College niet past geen gehoor te geven aan een landelijke regelgeving. Dat zou - aldus het College - een vorm van burgerlijke ongehoorzaamheid zijn. Alleen in uiterste noodzaak zou door het College overwogen worden tot die burgerlijke ongehoor zaamheid over te gaan. Overigens vindt het College dat het uitsteken van de vlag geen beletsel vormt voor het in acht nemen van de Zondagsrust. Het blijkt gedaan te zijn met de jaarlijkse lintjesregel t.g.v. Koninginnedag. Het kabinet heeft een pieuw decoratiestelsel ontworpen dat een eind heeft gemaakt aan Gouden en Zilveren Onderscheidin gen. Er resten nog slechts twee Ordes, die van de Nederlandse Leeuw en die van Oranje Nassau. Ouddorper Eeuwit v. d. Wende is de eer ste op Goeree-Overflakkee die een Ko ninklijke Onderscheiding nieuwe stijl ontvangt. Hij is benoemd tot 'Ridder van de zesde graad in de Orde van Oranje Nassau'. Vanmorgen zal burg. Sinke hem de on derscheiding hebben opgespeld. Dhr. V. d. Wende (59) is ruim 30 jaar actief lid van de Rode Kruis colonne Ouddorp, 34 jaar bestuurslid van de EHBO-ver. van welke ver. hij al 40 jaar lid is en hij was tot aan de opheffing van die vereniging in 1992, bestuurslid van het Groene Kruis te Ouddorp. l.v.m. Koninginnedag a.s. dinsdag zal het ons niet mogelijk zijn een dinsdagnummer uit te brengen. Daarom zullen we volgende week met één krant moeten volstaan; Het eerste nummer verschijnt derhalve vrijdag 3 mei. Wat? een gebruikte auto! Die zoek je toch bij Karels in Nieuwe Tonga outeservUe RENAULT-dealer STAD aan 't HARINGVLIET - woens dag 1 mei 7.30 uur student W. J. Ka rels, Krimpen a.d. Ussel. MELISSANT - donderdag 2 mei 7.30 uur ds. M. Karens, Werkendam. ^^^^p J Bij het aanschouwen van de 'schitt'rende kleuren van Neder lands vlag' zwelt het hart van Ge rard Jansen uit Sommelsdijk van patriottisme, maar dikwijls wordt z'n vreugd acuut getemperd, in die gevallen dat er iets mis is aan het vlagvertoon; dikwijls is dat het geval...! Praat 'm liever niet over het vlaggen bij een haringkraam of enigerlei uit stalling, die voldoen na enige tijd niet meer aan de voorwaarde dat de kleu ren helder vermiljoen, helder wit en kobalt blauw moeten zijn. Ze blijven ook 's nachts wapperen, die vlaggen, terwijl Neerlands vlag eigenlijk alleen maar tussen zonsopgang en tussen zonsondergang mag wapperen, slechts als ze goed zijn verlicht en de kleuren goed waarneembaar zijn mogen de vlaggen 's nachts buiten blijven. Dhr. Jansen is bode-concierge bij het Waterschap Goeree-Overflakkee dat op een correcte navolging van de vlag- instructies mag rekenen, dhr. Jansen hanteert daartoe de regelen die de Rijksvoorlichtingsdienst heeft uitge vaardigd. Vanzelfsprekend is het dat de vlag bij het hijsen nimmer de grond raakt, de vlaggemast moet ook vol doende lang zijn om te voorkomen dat bij het halfstokhangen de vlag de grond zou raken. Halfstok hangen ge beurt eerst wanneer de vlag 'vol' gehe sen is geweest, 'langzaam en statig' zakt de vlag daarna halfstok. Wordt ze daarna gestreken dan weer dient de vlag eerst vol te worden gehesen. Op 4 en 5 mei wordt gevlagd, dit jaar valt 5 mei op zondag en ook op die dag zal worden gevlagd, zo heeft de Overheid vastgesteld, niet een dag eer der of later, een dag later vlaggen ge beurt wel wanneer de verjaardag van een lid van de Koninklijke familie op zondag of een erkende Christelijke feestdag valt. Ter gelegenheid van de jaarlijkse do denherdenking dient gevlagd te wor den tussen 's avonds 18.00 uur en 21.10 uur. Op de avond van dodenher denking mag de vlag alleen vol wor den gehesen bij die herdenkingen waar het Volkslied ten gehore wordt ge bracht. De oranje wimpel dient alleen te wor den gebruikt op Koninginnedag en de verjaardag van H.M. de Koningin (31 januari), van Prins Willem Alexander (27 april) en de verjaardag van Prins Claus (6 september). Bij bijzondere gebeurtenissen in de Koninklijke familie zal er telkens een speciale regeling bekend worden ge maakt. MIDDELHARNIS - Wie in 't diepst van de woensdagnacht in Middelhamis vanaf de Rottenburgseweg de Steeneweg inreed zag halverwege in die weg wel wat ongebruikelijke beweging, maar pas op de hoek Steeneweg-Bemhardlaan was zicht op de ramp die zich daar voltrok. Het eerste huis rechts in de Bem- hardlaan, de hoekwoning van het eerste blokje woningen, stond in lichterlaaie. De vader, de 32-jarige Jan A. v. d. Velde en z'n oudste-, 9- jarige dochtertje Veronica waren nog, zij het met brandwon den uit de woning gekomen, maar in het brandende huis wist men nog de 29-jarige moeder en haar twee dochtertjes van 4 en 5 jaar aanwezig. Hoezeer de brandweerkorpsen van Middelhamis en Sommels dijk zich ook hebben ingespannen, voor de slachtoffers, zo moest men beseffen, kon niets meer worden gedaan. De stoffelijke overschotten van de moeder, de van oorsprong Angolese Virginia en haar dochtertjes Estrela en Domingas werden geborgen nadat de brand om 03.20 uur onder controle was. Er heerst diepe verslagenheid over wat gebeurde. De vader (hij is te Hellevoetsluis filiaalhouder van drankenser vice v. d. Velde) is er ernstiger aan toe dan z'n dochtertje. Ze zijn opgenomen in het brandwondencentmm van het Zuider ziekenhuis. Toen enkele jaren geleden een Oostflakkees' wethouder toenadering tot Goedereede durfde veronderstellen werden in Goeree de messen geslepen en de kanonnen gericht, want zo'n begeren werd niet zuiver geacht. Maar dinsdagavond, toen de vier eilandelijke burgemeesters optraden voor de Ver. van bedrijven op Goeree-Overflakkee (in de 'Parel van de Delta' te Middelharnis) was het toenadering en samenwerking wat de klok sloeg. De Ver. van bedrijven komt de eer toe het forum te hebben gevormd waarop die mentaliteitsverandering hardop werd beleden, 't Zal wennen zijn, aan de ver zekering bijvoorbeeld door Goerees' burgemeester Sinke gedaan dat iets eigens als Goerees' visserij een van de speerpunten is niet alleen in de plaatselij ke-, maar ook in de regionale econo mie...! Geen specifieke 'thuiswedstrijd' speelden dus de burgemeesters, hun blik ken over de gemeentegrenzen worden niet als 'gretig' beoordeeld, 't zal juist geboden zijn om, niet als individuele gemeente, maar als eiland zoveel moge lijk te profiteren van een 'natuurlijke bron' als recreatie en toerisme. Niet dat mevr. Sleurink van Middelhar nis, dr. Boonstra van Dirksland, Van Pelt van Oostflakkee en Sinke van Goede reede groot nieuws brachten, maar voor wie de krenten uit de pap niet versmaad de waren er toch wat opstekertjes in de referaten die gehouden werden. De stelligheid waarmee mevr. Sleurink verzekerde dat t.b.v. het bestemmings plan Westplaat eind dit jaar 'de eerste spade de grond ingaat' was haast geloof waardig, weliswaar nog niet om er wo ningen te bouwen, maar 't begin lijkt dan toch gemaakt. Nog vóór de zomervakan tie wordt de (positieve) uitspraak van de Raad van State tegemoetgezien. Over de infrastructuur, de veiligheid en de gevaarlijke stoffenroute op Goeree- Overflakkee sprak ze, niet in majeur, he laas, want er moet nog veel verbeterd, er gebeuren teveel ongelukken waarvan de kruisingen nogal eens de veroorzakers zijn. Ook daarin wordt samen opgetrok ken (ISGO en Provincie). De aanleg van de nieuwe Provinciale weg achter Stel- lendam langs naar Melissant dient zo snel mogelijk te worden gerealiseerd, ook al worden de kosten op 15 miljoen geraamd. Het industriegebied Oostplaat behoeft snel uitbreiding, van de voorzie ne 10 ha zijn overigens al 8 hectares in optie, een andere ontsluitingsweg dan de daartoe ontoereikende Rottenburgseweg wordt dringend noodzakelijk geacht. Ook burg. Boonstra van Dirksland ver bleef in zijn beschouwing niet louter op Dirkslandse akker. Zijn credo was dat het slecht gaat met de beschikbaarheid van bedrijfsterreinen in Zuid-Holland, maar Dirksland zal een terrein van 6 ha bij de Watertoren tot ontwikkeling bren gen. „Er komt waarschijnlijk een pomp station, het wordt beslist wat moois", voorzag dhr. Boonstra. Meer bedrijfsterrein op Goeree-Over flakkee is noodzaak, een regionaal be- drijfsprogram is nodig om die behoefte inzichtelijke te maken, wel is zormeklaar dat de in het Streekplan voorziene 20 ha tot het jaar 2005 'grandioos achterhaald' is. „Goeree Overflakkee is een eiland van verschillen, maar daardoor kan het zich versterken, was Oostflakkees' burge meester van Pelt's stelling. Een regionaal bedrijventerrein bij Oude Tonge, de mogelijkheden voor glastuinbouw voor de akkerbouwers, het zijn verlangens die worden nagestreefd, maar een echt eco nomische pijler is een recreatieve ont wikkeling te achten, daar moet over het hele eiland aan worden gewerkt, vindt dhr. Van Pelt. Oostflakkee zal straks een wens vervuld zien wanneer de Hellegats- platen 'betreedbaar' worden gemaakt. In Ooltgensplaat wordt het Ventjagers- recreatiebungalowpark ontwikkeld en voor 't eerst deze avond werd er wat be smuikt gelachen toen dhr. Van Pelt de ontwikkeling van het vakantiebungalow park "Suyssenwaarde' te Oude Tonge besprak, er komen daar, bij de aan te leg gen jachthaven bungalows van 5 tot 7 ton...! Zó goed is burg Sinke al ingevoerd in zijn nieuwe gemeente Goedereede, dat hij z'n tekst niet tevoren hoeft te prepare ren, 't hart is hem er vol van ten gevolge waarvan hem de mond overvloeit van de visserij en de recreatie op de kop van het eiland. Was burg. Sleurink in haar betoog temggegaan tot de dertiger jaren, toen de mobiliteit nog beperkt was tot enkele personenauto's en vrachtwagen tjes, burg. Sinke ging duizenden jaren temg naar de tijd dat de Thames een zij rivier van de Rijn moet zijn geweest. Steeds daarna is voor Goedereede de Noordzee van grote betekenis geweest. Van Goerees' eerste burger een tege moetkomende houding tot die recreatie- bedrijven die vinden dat ze meer mimte behoeven om aan de kwaliteitseisen te kunnen blijven voldoen. En kwaliteit zal geleverd moeten worden om de recre- atiegasten, ook de Duitsers die gebieden aan de Oostzee tot hun beschikking heb ben gekregen, blijvend aan Ouddorp te binden. In het Oostzeegebied zijn na de Wende 'spectaculaire ontwikkelingen' gaande die voor de Duitsers, ook die uit Nord Rhein Westfalen van wie duizenden Ouddorp bezoeken, best'es interessant zouden kunnen zijn. De Visserij en deszelfs perikelen was een hoofdzaak apart, ook die sector dient alert te zijn om te overleven, „het roer een stukje om", waarbij dhr. Sinke ook betrok de mogelijke privatisering van de vismijn. Discussie Mevrouw Sleurink en haar collega's had den heel wat losgemaakt, dat bleek toen de mogelijkheid werd gegeven tot het stellen van vragen. i*uti U let toch immers op prijs, en wat je daarvoor krijgt. Kom kijk en vergelijk! Langeweg 30 3244 BH Nieuwe Tonge Tel. (0187)65 22 22 Fax (0187) 65 24 40 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur. C. Breen, (0187) 682496 centrale verwarming - sanitair OOSTDIJK 49 - SOMMELSDIJK Middelhamis Telefoon (0187) 482222 135 R13 (Eco} vanoft Nief voor handelaren Oude Tonge: Stationsweg 2 Spijkenisse: Edisonweg 5 Roosendaal: Borchwerf 16 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIMO - «TUD» - MMHTMCPOTOOfUne ^^3^3^^^ o a ga g Hevwmm 172 - raMoon (Dn t; 463400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1