EIMVI1DEI1-lilEmi/5 Wat schermutselingen in Goerees' gemeenteraad Aanmelding Landschapsprijs Zuid-Holland 1996 van start Poolse ambassadeur bedankte Nederlandse hulpverleners Reservepijier Neeltje Jans opengesteld voor Idauteren Koersbal in Ooitgensplaat Eilandelijk Jeugdappèl Familie korfbaldag Good-Luck op 30 april OPHALEN OUD PAPIER 2e Blad DINSDAG 23 APRIL 1996 No. 6496 Het zal in Goerees' raadsvergade ring van donderdagavond - van SGP-vertegenwoordiger v. d. Wen de - vast niet de bedoeling zyn ge weest zyn WD raadsbroeder L. X. den Hollander 'voor zich te win nen'. Zeker zou hem dan Mattheus 18 15 in gedachten zyn gekomen: „maar indien uw broeder tegen u gezondigd heeft, ga heen en bestraf hem tussen u en hem, indien hy u hoort zo hebt ge uw broeder ge wonnen". Dat laatste was niet het geval: „Kinder achtig", mopperde dhr. den Hollander terug: „het past zéker een christen niet over een ander zó'n slechte gedachte te hebben!" Die 'slechte gedachte' verwoordde dhr. v. d. Wende bij het voorstel dhr. den Hollander, op eigen verzoek, te ontslaan als alg. bestuurslid van het ISGO en in zijn plaats z'n VVD fractiegenoot v. d. Meer te benoemen. „Ik vraag me af of de WD die zetel nog wel waard is", liet dhr. v. d. Wende ho ren. Hem was gebleken dat de WD ver tegenwoordiger, i.e. dhr. den Hollander, in '95 en tot dusver evenmin in '96 ook maar één ISGO bestuursvergadering heeft bijgewoond. Het leek hem nauwe lijks mogelijk te zeggen dat iemand zó z'n afvaardiging waardig invult. Ook met het bezoeken van de vergaderingen van het 'Binnenhof' bestuur houdt het van WD zijde niet over, vond dhr, v. d. Wende waarom hij vond dat een andere fractie dan in aanmerking zou moeten komen. Dhr. den Hollander op zijn beurt meende wel te weten waar de wind vandaan kwam: „de SGP haalt z'n gram op de VVD fractie omdat die haar kritisch volgt". „Jammer en kinderachtig", vond hij zo'n SGP reactie. Trouwens, daartoe uitgedaagd, wilde dhr. den Hollander wel kwijt het 'bela chelijk' te vinden dat S vertegenwoordi gers van de gemeente Goedereede regel matig optrelcken ter ISGO-vergadering om na een half uur tot een uur weer op straat te staan. Spr. vindt dat overdreven en zonde van de tijd die hij, ook ter wil len van andere bestuursfuncties, wel be ter kan gebruiken. Al dan niet in de ISGO vergadering aanwezig te zijn was voor dhr. den Hollander een kwestie van afweging of zijn aanwezigheid elders meer gewenst was. De ISGO-vergade ring had hij ervaren met 5 man een half uur aanwezig te zijn en knikken maar", 't was daarom dat hij er voor bedankt. Kwalijker vond dhr. den Hollander het verwijt dat dhr. v. d. Wende maakte ook (te) weinig aanwezig te zijn in de 'Bin nenhof' bestuursvergaderingen. In dat laatste viel dhr. T. Bakelaar (PvdA) z'n VVD collega bij: „de inbreng van de WD vertegenwoordiger in het 'Biimen- hofbestuur is daar zeer waardevol", liet hij weten. De heren v. d. Wende en den Hollander werden het heel wat minder eens: „als je door de raad afgevaardigd wordt dien je de vergadering in redelijke mate te be zoeken, van een juiste vertegenwoordi ger is geen sprake als je nooit aanwezig bent", hield cüir. v. d. Wende staande. Vertegenwoordiger in bestuur *de Vliedberg' Statutair biedt de Stichting voor Maat schappelijk en Sociaal Werk in de ge meente Goedereede het gemeentebestuur twee bestuursplaatsen aan in het bestuur van zorgcentrum 'de Vliedberg' die sinds jaar en dag door vertegenwoordi gers van de confessionele fracties wor den ingenomen. Ook nu weer werden de heren B. L. Noorthoek (SGP) en J. van Oosterom (CDA) ter herbenoeming voorgesteld, maar links in de raad pleegde daartegen verzet: „de Vliedberg heeft ook niet-con- fessionele bewoners en ook de entree van een bestuurder van niet-confessione- le zijde lijkt ons op z'n plaats, bracht dhr. den Hollander (VVD) in het mid den. Aan CDA en SGP was die suggestie al ter kennis gebracht en hij vroeg hen hem nu van antwoord te dienen. Dhr. A. Lokker (SGP) liet als argument het te laten zoals het is, horen dat alle 3 de kernen vertegenwoordigd zijn, maar een sterker argument vindt hij het dat de zittende bestuurders inmiddels een grote ervaring bezitten. Het leek dhr. Lokker ook daarom niet verstandig een wijzi ging aan te brengen. Dhr. T. Bakelaar (PvdA) veegde die argumenten snel van tafel; ook dhr. P. Grinwis vond ze niet echt steekhoudend al kon hij het zich wel voorstellen dat men wil continueren waarmee men al langer bezig is. Toch ziet dhr. Grinwis er geen enkele bezwaar in ook de PvdA in het Vlied- bergbestuur te betrekken, maar dhr. G. Moerkeric (RPF) vroeg zich in gemoede af wat van de PvdA de drijfveer zou zijn, politiek of echte bewogenheid? In het College heeft het, zo zei raads voorzitter burg. Sinke, de doorslag ge geven dat de beide zittende bestuurders uitstekend functioneren. De partijen werden het er niet helemaal over eens. Het zou een gebaar zijn naar de niet-confessionele bewoners, ver klaarde dhr. den Hollander die nog'es benadrukte dat het hem niet om de per sonen-, of de kwaliteit van die personen gaat. Hem lijkt het ook dat een bestuur op tijd 'ververst' moet worden; de be noeming van mevr. Tigchelaar leek hem een goed begin, „voor een bredere verte genwoordiging dan nu het geval", vond ook dhr. BaJcelaar. Bij de gehouden stemming bleken 15 stemmen te zijn uitgebracht op dhr. Noorthoek, 10 op dhr. Van Oosterom en 5 op mevr. Tigchelaar. De heren Noort hoek en Van Oosterom waren herbe noemd. Géén recreatief gebruik Het zal aan de van Rootselaar Group b.v. te Scherpenzeel niet worden toegestaan een op de Kabbelaarsbank gebouwde be drijfsruimte voor recreatieve woondoel- einden te gebruiken. Dat zou ook in strijd zijn met het bestemmingsplan; wij ziging daarvan, zoals gevraagd, werd door de raad niet overwogen, omdat zich dat niet zou verhouden met het beleids plan Recreatie en Toerisme voor de ge meente Goedereede. Dhr. Moerkerk (RPF) wees er op dat de appartementen tóch worden aangeboden met voorzieningen als de badkamer die de raad eerder gebood uit de bouwteke ning te schrappen. „De gemeente moet er kennelijk als een waakhond bij gaan liggen om recreatief gebruik te voorkomen", dacht dhr. Moer kerk en inderdaad bevestigde weth. Klep per dat de gemeente het gebruik van deze locaties zal moeten controleren. De gemeente Goedereede volgt hierin een strikt beleid. In de commissie Be zwaar en Beroepschriften van morgen avond zullen een aantal bezwaarschriften behandeld worden van particulieren en een bedrijf die illegaal hebben gebouwd (terrasoverkapping) en een zomerwoning illegaal bewonen. Ze worden gelast die bewoning te stoppen en het illegaal ge bouwde af te breken, dat laatste tegen een dwangsom van 10.000,- per maand. Dit jaar zullen Gedeputeerde Staten (GS) voor de vijfde keer de Land schapsprijs Zuid-Holland uitreiken. Met de Landschapspr^s wil de provin cie ideeën, initiatieven en projecten belonen die een belangrijke bijdrage leveren aan de kwaliteit van het Zuid- Hollands landschap. Iedereen kan, vóór 25 mei 1996, kandidaten voorstel len voor de Landschapsprijs Zuid-Hol land 1996. Men kan ook zichzelf of de eigen organisatie opgeven. Sinds 1994 komen ook overheidsinstanties in aan merking. Voorwaarde voor deelne ming is, dat de initiatieven of projec ten praktisch bruikbaar en uitvoer baar z\in. „Het landschap van Zuid-Holland gaat ons allemaal aan. De grote verscheiden heid aan landschappen is mede te danken aan personen en organisaties die zich hebben ingezet voor behoud en ontwik keling van het Zuid-Hollands landschap. Als blijk van waardering voor de zorg die mensen besteden aan het landschap reikt de provincie eenmaal in de twee jaar de Landschapsprijs uit", aldus gede puteerde J. Heijkoop. Het begrip landschap wordt breed opge vat. Het gaat er niet alleen om hoe het landschap er uitziet, maar ook hoe het wordt gebruikt, bijvoorbeeld voor land bouw, natuur en recreatie. Bovendien be perkt het begrip landschap zich niet tot het landelijk gebied. Stadsranden en grote groengebieden binnen de stad val len er ook onder. Prys en penningen Naast de Landschapsprijs, die bestaat uit een bedrag van 5000 gulden en een aan denken, worden ook twee Landschaps penningen toegekend. Daarmee worden leerzame initiatieven of projecten op kleinere schaal gehonoreerd. Winnaars van de Landschapspenningen krijgen ieder 1000 gulden. De prijs en penningen worden toegekend op voordracht van een deskundige jury onder leiding van oud-gedeputeerde en oud-senator de heer J. Borgman. De jury zal uit de aanmeldingen een voordracht opstellen. Ongeveer één maand voor de prijsuitrei king worden drie nominaties bekend gemaakt. GS besluiten wie de Land schapsprijs en Landschapspenningen toekomen. In november 1996 worden de prijzen uitgereikt. De Landschapsprijs Zuid-Holland is in gesteld in 1987 en wordt dit jaar voor de vijfde keer uitgereikt. In 1994 is de prijs toegekend aan de Vereniging Hoeksche- waards Landschap. De Landschapspen ningen zijn in 1994 uitgereikt aan de heer Werksma, voor zijn inspanningen voor het Stormpoldervloedbos en aan de Rijnlandse Molenstichting. De reservepijler op Neeltje Jans is vanaf heden opengesteld voor be klimming door bezoekers. Een korte proefperiode heeft uitgewe zen dat het een uitdagende toevoe ging is aan de attractie op het voor malige werkeiland in de Ooster- schelde. Pijler 'nummer 66' bleef over na de bouw van de Oosterscheldekering en staat nog steeds middenin het toenmalige bouwdok. Rijkswaterstaat heeft voor de betonnen kolos geen bestemming meer. De 'Organisatie in Beweging' uit Schou wen Duiveland werd in staat gesteld een klauterobject van de pijler te maken en treedt op als exploitant van de attractie. De nieuwe functie van de reservepijler is een volgende stap in een veelomattend plan voor verdere ontwikkeling van Neeltje Jans, Zeelands meest bezochte dagattractie. In dat kader bouwt Delta- Expo ook aan een waterspeelplaats, die begin mei gereed komt, en aan een in drukwekkend futuristisch waterpavil joen, dat volgend jaar april zijn deuren opent. Verschillende routes De beklimming van de pijler begint aan de wal, vanaf Neeltje Jans. Een bootje brengt aspirant-klimmers naar de pijler, waar via een klimnet het basisplatform wordt bereikt. Vanaf dat punt kan de klimmer verschillende routes uitkiezen, herkenbaar aan verschillende kleuren klimgrepen. Diverse moeilijkheidsgraden Voor beginners voert een route rondom de pijler. Daarin zijn onder meer een touwbrug en enkele oversteken met be hulp van klimgrepen opgenomen. Op een aantal bevindt de klimmer zich boven het zeewater. Moeilijker is het traject naar de bovenkant van de pijler. Via een groot klautemet bereikt de klimmer de top van de pijler, ruim vijftien meter hoger. Langs een touw kan vervolgens worden 'abgeseilt', terug naar het basisplatform. In een later stadium zullen met klimgre pen routes, variërend in moeilijkheids graad, worden uitgezet langs de beton nen buitenwand van de pijler. Meest spectaculair is de afdaling in het gewelf van de enorme reservepijler. Als een speleoloog daalt de ervaren klinmier vanaf de top, via een schacht, af naar de bodem, waar vijftien meter onder zee niveau een enorme ruimte wordt bereikt. De begeleide tocht is slechts mogelijk voor groepen die van tevoren reserveren. Uur klimtijd De gemiddelde klauteraar heeft ongeveer een uur nodig voor een beklimming van de reservepijler. Klauteren is al geschikt voor kinderen vanaf ongeveer 7 jaar. De materialen die voor het klimmen worden gebruikt voldoen aan de strengste veilig heidsnormen. Kaartjes voor de beklim ming van de reservepijler zijn verkrijg baar aan de kassa van Delta-Expo. Een klauterpartij kost 7,50 per persoon. Wie ook een toegangsbewijs voor Delta-Expo koopt, betaalt voro het extra 'klimkaart- Je'/4,-. De SWOO (Stichting Welzijnswerk voor Ouderen 'Oostflakkee') gaat op 25 april a.s. van start met KOERSBAL voor 50- plussers in Ooitgensplaat. Deze nieuwe aktiviteit wordt gehouden in 't Centrum, van Weelstraat 10. Het koersballen is el ke donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. De kosten bedragen ƒ6,- per maand, inclusief koffie. We hebben nog plaats voor nieuwe deel nemers. Heeft u interesse, neem dan con tact op met de SWOO, tel. 641344. Deze Poolse groep opende met het Wilhelmus De 250 vrgwilligers gaven op 16 april om 5 uur 's avonds acte de presen ce op de Poolse ambassade. Ontroerend mooi was de opening: een in Poolse klederdracht gestoken kinderkoor uit Konstancin zong het Wilhel mus. Onder de aanwezige Flakkeeënaars, bestuurders van de stichtii^ te Oude Tonge en het Polen Depot te Nieuwe Tonge. Ambassadeur Komorowski dankte de Nederlanders voor de geweldige hulp in het verleden. De Polen hebben van de organisatie zoveel geleerd dat ze nu op soortgelijke wijze in Polen hulpacties hebben opgezet voor Rusland, Tsjetsenië en Bosnië. Hij vroeg medewerking voor aansluiting bij de E.E.G., het bevorderen van de Poolse export, het geven van voorlichting in Polen. De vice-minister van gezondheid, Rudnicki, nog maar kort in het vak, vroeg vooral hulp voor de boeren. Van de drie boeren zullen er twee brodeloos worden; het opzet ten van grote bedrijven, kippenfarms en de veehouderij geven veel problemen. In het borreluur bood Jan Gebraad de 22 mensen van de ambassade een pakket aan, inhoudende: flessen advocaat van Wamink en dozen eieren van De Boed. In het bege leidend schrijven werd medegedeeld dat deze plaatselijke bedrijven groot konden worden door het nemen van initiatieven en hard werken. De advocaat en eieren waren verpakt in exemplaren van Ons Eiland en Eilanden Nieuws met artikelen over hulpzendingen naar Polen. Er werd gewezen op het grote belang van de plaatselijke pers; want doordat deze steeds maar weer wilde publiceren bleef de belangstelling voor Polep levendig. Door het Polen Depot in Nieuwe Tonge is aangesteld als vertegenwoordigster voor Middelhamis Jolanta. Ze woont J. W. Frisostraat 19 en het telefoonnummer is 484479. Als Poolse is ze in staat u alle mogelijke inlichtingen te geven. Ze woonde in Grudziadz en zal een bemiddelende rol gaan spelen in de hulpverlening aan een kin- der- en bejaardentehuis. Hopenlijk ontstaat er een vriendschappelijke band tussen de gemeente Middelhamis en de Poolse stad Grudziadz. Jongelui, zaterdag 27 april is er weer de jaarlijkse jeugdappèldag met als thema 'New Age, antichrist of niet?' Deze dag wordt georganiseerd door de jeugdverenigingen van Goeree-Overflak- kee en wordt dit jaar weer gehouden in De Hoeksteen te Middelhamis. Het programma begint 's middags om 15.00 uur, de zaal is open om 14.30 uur. We hopen deze middag dhr. Van Gro ningen in ons midden te hebben, hij is le raar aan de Guido de Brés. Hij hoopt ons deze middag uit te leggen wat New-Age is, wanneer is het begonnen, wat drijft de aanhangers van deze sekte en wat is hun aantrekJcingskracht voor vele mensen. Zomaar enkele dingen over het onder werp, wij hopen er dan nog meer over te horen. Ook is er 's middags een discussie in groepen onder leiding van dhr. Van Gro ningen en zal er een diaklankbeeld wor den getoond over New-Age. Om 17.45 uur hopen we een broodmaal tijd te houden, en om 19.30 uur begint ons avondprogramma. Ds. M. J. Paul zal dan het appèlwoord uitspreken met als titel 'Wat betekent de komst van de anti christ voor ons'. De kosten voor deze dag bedragen ƒ2,5- per onderdeel (mid dag, maaltijd, avond). Opgave hiervoor is mogelijk bij de plaat selijke jeugdvereniging, opgave voor de broodmaaltijd voor woensdag 24 april en overige inf. bij Rianne Leune, tel. (0187) 482964 of Joop Grootenboer, tel. (0187) 641711 of via de plaatselijke J.V. We hopen tot ziens, de EJAK Zoals ieder jaar organiseert korf balvereniging Good-Luck ook dit jaar weer haar gezellige familie- korfbaldag. Families, vrienden en buren vormen die middag een gelegenheidsteam en spelen op sportieve wijze een korfbaltoemooi, waarbij winnen leuk is, maar de plezier in de sport het allerbelangrijkst. Hoofdsponsor van het toernooi is Rabo bank Middelhamis. Naast de korfbalsport kan er op het com plex aan de Heuvelweg genoten worden van tal van attrakties, zoals o.a. een luchtkussen, leuk spelcircuit, vrijmarkt voor de jeugd en voor de kleintjes een grabbelton. Ook de vrijwillige brandweer komt de spelvreugde bij de kinderen met een waterig spel nog wat vergroten. Natuurlijk is er gelegeidieid om in een gezellige omgeving een lekker drankje en hapje te nuttigen, dit onder de muzi kale begeleiding van Magie Music. Dit jaar wordt de familiekorfbaldag ge houden op 30 april 1996. Aanvang 13.30 uur. Einde 18.30 uur. MELISSANT Woensdagavond wordt weer oud papier opgehaald, vanaf 6 uur. Graag goed ge bundeld en tijdig gereed zetten s.v.p. -27- „le loopt hem vandage of morgen tegen het lief. Veuruut, lach tegen hem. Het kan best meevallen". Geert snelt op haar toe en Gerrit ziet wit en moe aan hoe zijn vriend zijn meidje omhelst. Hij wendt zich af en loopt met grote stappen weg van het raam. Janneke begrijpt het niet en denkt dat hij dit doet omdat Zandwierde hem een moeilijke taak op de schouders heeft gelegd. Maar ze weet niet hoeveel verdriet haar broer heeft om een onbereikbare vrouw. Gerrit kruipt vroeg te bed. Het is nog geen negen uur als Janneke de deur sluit en Bram uitzwaait. De hele avond hebben ze Bram over de vloer ge had en ze hebben maar gepraat over trouwen en weggaan. Boos heeft Gerrit hen eraan herinnerd dat moeder Silvius ziek is en dat Janneke haar niet alleen kan laten. Ja, maar ik ben old genog", protesteert Bram. „Old wel, ja, maar wies neet", snauwt Gerrit. „Ans zol ie zulke dingen neet denken. Moe is amstig ziek". „Ze kan nog best weer opknappen", zegt Janneke hoopvol. Gerrit doet er het zwijgen toe. Als Janneke niet wil zien, wel, dan moet ze haar ogen maar gesloten houden. Hij gaat naar boven, naar zijn bed. Janneke neemt afscheid van Bram. Gerrit hoort ze fluisteren bij de achterdeur. Hij kijkt uit het kleine zolderraampje, maar dan loopt hij op de tast naar zijn bed. Hij kleedt zich uit. Zijn zwartgebreide sokken, zijn grove werkbroek. Hij krijgt een afschuw van zich zelf. Moet je zien, een zware baaien onderbroek. Hij heeft nooit eerder bemerkt dat dit leven hem ergert. Het hemd met de lange slippen, zijn grove werkbroek, zijn blauwe overhemd. Bijna kokhal zend bekijkt hij zichzelf in het schemerdonker. Wat een kerel, wat een boerenpummel. Een kerel die ze niet eens voor vol aanzien. Heidekind, grof en ongemanierd. Heidekinderen moeten aan de rand van de stad naar school, want ze mogen niet in een klas zitten met de deftige stadskinderen. De heidekinderen kunnen alleen maar grinniken als zo'n deftige stadse meneer iets tegen hen zegt. Ze zijn achterlijk, ze zijn alleen maar goed voor de heide om turf te steken. Ze kunnen niet eens fat soenlijk Hollands spreken, zoals die gekke man uit Amsterdam, die hier vorig jaar was. Die sprak over de heide alsof het een mooie landstreek was. „Meneer", zee hie tegen Heringa. „Weet u wel in welk een prachtige omgeving u woont?" „O", zee Heringa. „Vin' ie het hier zo mooi?" „Ja", zei die Hollander. Hij had zo'n pak aan met een bonte jas en witte schoenen, die helemaal sme rig waren, maar dat vond hij niet erg. „Meneer, het is hier een oase van mst", zei hij. „Zo", knikte Heringa. „Vin' ie dat ook, meneer- tien? Wel, as ie er zo over denkt, mag ie mie 'n dag kommen helpen. Ik heb nog 'n schuppe over". „O", zei die meneer toen. Ja, dat was een reiziger, die was heel Nederland doorgetrokken. Hij was overal geweest tot in het buitenland toe. Hij had het tenminste over Zwitserland, Oostenrijk en Italië alsof hij er alle dagen kwam. Maar toen hij hier wegging, had hij geen schop aangeraakt en geen avond had hij gesteund om zijn handen, die rauw waren van het zwoegen in de veenput. Gerrit had geluisterd naar die man, die hem vertel de hoeveel beter het leven van een arbeider in de stad was. „Jullie werken je dood", had die man gezegd. „Je blijft watje bent, een vrije slaaf'. Had die man geen groot gelijk? Als Gerrit het beleven mag, dan staat hij over vijftig jaar nog te ploeteren in de put. Hij heeft niets en zal ook nooit iets hebben. Een licht gegrinnik doet hem op schrikken. Janneke en Bram zijn daar nog. Is Bram dan nog niet naar huis? Moeten de mensen het horen? Schande zullen ze ervan spreken! Gerrit balt zijn vuisten en laat ze machteloos weer ontspannen. Hij voelt zich boordevol en hij weet dat het er eens uit zal moeten. Niet eens lang geleden vond hij zichzelf bevoor recht ten opzichte van een ander. Hij had vast werk, zomer en winter. Hoevelen waren er, die dat hadden in Zandwierde? Hij is geen lelijkerd en Gerrit weet dat zonder dat hij er hoogmoedig van wordt. Maar nu telt dat allemaal niet meer. Nu re kent hij zijn bevoorrechte positie niet meer mee. Nu valt zijn uiterlijk in het niet. Nu ziet hij alleen maar een zwarte realiteit, die niet eens realiteit is misschien. Hoelang zal Janneke hier nog zijn? Een jaar. Dat is dan nog lang. Hoelang zal moeder Silvius nog leven? Een jaar? Nee, men fluistert alom dat het met moeder Sil vius de verkeerde kant op gaat. Maar over korte tijd zal hij alleen zitten. Dan zul len zijn vrienden getrouwd zijn en de andere jon gere kerels zullen hem een oude gek vinden. Gerrit komt overeind, badend in zijn zweet. Nooit, nooit, dan nog liever... Hij slikt. Deze buien heeft hij eerder gekend. Komen ze nu temg? Hij weet dat hij er niet tegenop kan, het heeft hem in zijn macht. Dit brengt zijn stroeve, stugge karakter mee, die zwijgzame aard, die zich nooit eens uit, tot het als een onweersbui boven de heide zich ontlaadt en misschien zal het noodweer inslaan. Aan de vooravond van een gebeurtenis, die Zand wierde niet licht zal vergeten, perst uit hem het opgekropte verdriet, dat hij nu al maandenlang meetorst. Hij kent zichzelf en hij kent zijn verlangens. Tot enkele maanden geleden heeft hij altijd tevreden geleefd in Zandwierde. Toen kwam Treeske zijn leven binnen en toen is het begonnen. Hij ziet zijn leven niet meer als een voortschrij dend bestaan, een weg, die nu eenmaal afgelegd moet worden, een gevecht met de heide, soms suc cesvol en dan is hij gelukkig, soms met tegen spoed en dan is hij zijn leven zat. Het is een kwes tie van geven, nemen en omstandigheden. Gerrit wil nu meer dan alleen maar geven, nemen en omstandigheden. Hij wil vechten voor zijn ma nier van gelukkig zijn. Meester Van Laar heeft dat zijn heidekinderen in geprent. Het leven is waard om voor te vechten. De jonge kinderen geloven dat. Die vinden het leven mooi, die dartelen als vlinders over de heide, rennen als jonge honden over de Brink, tot ze twaalf jaren zijn, dan gaan ze mee naar de heide, naar de veenput. Dan verdwijnt de lust tot vechten en na korte tijd zijn alle jongkerels even verbitterd en zuur als de grond waarop ze werken. De fles wordt dan hun enige tijdverdrijf. Dan wordt er gevochten, alleen om de verveling tegen te gaan. Slechts even verdwijnt de bitterheid als ze op vrijersvoeten zijn. Ze worden verliefd en trou wen en het eerste jaar zijn ze tevreden met hun be staan. Dan kunnen ze behoorlijk de winter doorko men, maar de volgende zomer gaat de jongkerel met zijn zeis op de schouder weg naar Holland of naar de Pmis. En als de tweede winter aanbreekt, is er geen geld genoeg. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 5