Ver. Vei^adering Waterschap verkiest Ing. D. C. Goekoop als nieuwe dijkgraaf Lleke Loosjes wint wïsselbeker Jeugdsoiistenconcours Meiissant Topprestatie van Ouddorpse Oranjeconcert Rabobanken Middelharnis, Nieuwe Tonge en Ooitgensplaat onderzoeken fusie Hernieuwde uitgave officiële gemeentegids Dirksland Tljdrede Nieuwe Tonge Videomiddag in Den Bommel Jaarlijkse reisje Plattelandsvrouwen Midden Flakkee in de Grote of St Laurenskerk te Rotterdam 68e Jaargang DINSDAG 23 APRIL 1996 No. 6496 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14,50 JAARABONNEMENT 56,- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis, rek.no. 34.20.01.108 Menigeen zal Elly de Vries-Boveé kennen als docente van de Stich ting Volwassenen Educatie (SVE) of incidenteel als cursusleider voor literatuur bij de Volksuniversiteit in Middelharnis. Een kleinere groep weet dat deze docen te Spaans zich enige jaren geleden ver diepte in het Catalaans, een taal die ongeveer afwijkt van het Spaans, zoals het Fries van ABN. Een hele prestatie om als Nederlandse zelfs zo bekwaam te worden in deze bijzondere taal, dat je literatuur vanuit het Catalaans kunt ver talen naar het Nederlands. Haar vertaal werk werd een paar jaar geleden al bekroond met de Nederlandse Vertalers- prijs. Verschillende boeken, die Elly de Vries vertaalde, lazen we in onze literatuur kring in Goedereede, een redelijk kri tisch lezende kleine groep mensen, die steeds weer verbaasd was over het feit, dat de vertaalster het ingewikkelde Cata laans wist om te zetten in zulk perfect en stijlvol Nederlands. Het afgelopen jaar vertaalde de Oud dorpse weer een boek, dat sinds kort in de boekhandel ligt; een boek, waarvan de omvang doet denken aan een mara thon om het in looptermen uit te druk ken. De schrijver, Miquel de Palol (Barcelona 1953) had al een respectabel poesie-oeu- vre op zijn naam staan toen hij in 1989 verraste met zijn eerste roman 'De tuin der zeven schemeringen', een boek dat in de vertaling meer dan duizend bladzijden prachtig Nederlands omvat. Vroeger leverden uitsluitend kloosterlingen zulke topprestaties! Na ijvere jaren van studie en werken. Elly de Vries zien we toch regelmatig op de fiets en gezellig babbe lend bij bakkerij Akershoek in Ouddorp. Hoe fikst ze dat? Op uitnodiging van de plaatselijke kies vereniging SGP te Nieuwe Tonge zal ds. H. Zweistra, Hervormd predikant te Leerbroek, op D.V. woensdag 24 april, een tijdrede uitspreken in de Hervormde Kerk van Nieuwe Tonge. Jong en oud worden hartelijk uitgeno digd deze dienst bij te wonen. In haar bescheiden reactie zal ze op uw vraag antwoorden, dat u beter het resul taat van het monnikenwerk kunt lezen, en genieten van het prachtige boek van Palol, die ze afgelopen herfst, bij de pre sentatie van haar vertaling in Barcelona ontmoette. Ondertussen hebben Margriet Schouten en René Mijnders haar advies gevolgd en zijn begonnen aan de reusachtige raam vertelling. Na een wat geconstrueerde inleiding begint het eigenlijke verhaal, dat vergelijkbaar is met de opbouw van verhalen uit 'Duizend en een nacht' en de Decamerone. Een duizelingwekkende stroom van ver halen, verteld door uiteenlopende perso nages, die zich verschansen tegen oor logsgeweld in een bergpaleis. Onbegrij pelijk, dat een betrekkelijk jonge schrij ver tot zo'n verweven compositie in staat is, onbegrijpelijk ook, dat iemand het enthousiasme en de doorzettingskracht heeft om zo'n marathonvertelling tot stand te brengen. Ondergetekenden kunnen dan ook met de vertaalster Elly de Vries-Boveé instemmen en het boek van harte aanra den. U zult er in verschillende opzichten lang p'ezici-aai-i beleven. De besturen van de Rabobanken Middel hamis, Nieuwe Tonge en Ooitgensplaat onderzoeken de mogelijkheid van een fusie. Doel van de fusie is: een optimale dienstverlening aan de klant te garande ren, nu en in de toekomst. Het aantal kantoren blijft ongewijzigd en de werk gelegenheid van de medewerkers wordt gegarandeerd. De achtergrond van dit besluit is de snel le ontwikkeling in de bankwereld en daarbuiten. Het bankbedrijf is sterk geautomatiseerd. De dienstverlening wordt intemationaler en ingewikkelder. Dat is ook te merken aan de eisen die de klant stelt aan de bank. Om daar goed op te kunnen reageren, moet een bank beschikken over specialisten op veel gebieden. Schaalvergroting - fusie tus sen meerdere banken - maakt het moge lijk om deze specialismen in eigen huis aan te bieden. Vandaar deze fusieplan nen. Het onderzoek naar de fusie is in handen van een commissie, die bestaat uit verte genwoordigers van de banken en van Rabobank Nederland. De commissie komt in de loop van 1996 met een voor stel, dat wordt voorgelegd aan de leden vergaderingen van de banken. De leden hebben het laatste woord. P.S. Ook het eerder door Elly vertaalde werk, kuimen we van harte bij u aanbe velen: 'Colometa' van de Catalaan M. Rode- reda, ISBN 90-234-0915-9; 'De geschie denis van een onbegrepen man' van de Spanjaard L. Landero, ISBN 90-5093- 199-5. René Mgnders Margriet Schouten De stemmen werden geteld door v.l.n.r. mevr. T. C. Both-Verhoeven (ingeland gebouwd), mevr. T. C. Koese-Non (ingeland ingezetenen) en drs. J. van Rossum (ingeland ongebouwd) Aangenomen mag worden dat Ing. David Cornells Goekoop uit Goedereede per 1 september a.s. de nieuwe dükgraaf van het Waterschap Goeree-Overflakkee wordt. Vrijdagmiddag plaatse de Verenigde Vergadering zijn naam als eerste op de aanbeveling tot benoeming, die via Gedeputeerde Staten aan de Minister van Verkeer en Waterstaat wordt toegezonden; niet gebruikelijk is het van zo'n aanbeveling af te wijken. Zelfs 54 kandidaten, van wie ook een aantal van Flakkee, heb ben naar de post van Dijkgraaf gesolliciteerd. Dijkgraaf Van Kampenhou die op 31 augustus om leeftijdsredenen afscheid neemt, heeft de vertrouwenscommissie die de sollicitatiepro cedure ontwierp, voorgezeten. Desgevraagd kon hij vrijdag middag de Ver. Vergadering het verloop van de procedure nauwkeurig schetsen. Van de 51 geldige sollicitaties (3 waren te laat ingestuurd) vie len 30 in de Ie ronde af, in de 2e ronde 9 en 7 in de 3e ronde. Van de 5 die resteerden, maakte één bezwaar tegen mogelijke plaatsing op de 2e plaats. Uit de 4 die resteerden heeft de commissie op haar voorstel richting Ver. Vergadering de naam van Ing. D. C. Goekoop eerst-, en die van Ir. J. J. Helder te Koudekerk op de 2e plaats gezet. Dat gebeurde, aldus de dijkgraaf na een indringende gedachtenwisseling in de commissie, alle 5 resterende kandi daten immers bleken over de benodigde kwaliteit te beschik ken en alle maakten ze een sterke indmk. Beide personen op de aanbevelingslijst zouden 'elk op hun eigen wijze' het Waterschap kunnen dienen, dhr. Goekoop heeft een specifieke kennis van het Waterschap, dhr. Helder heeft een meer algemeen gerichte kennis. Het woord was aan de Alg. Vergadering die overigens niet veel woorden nodig bleek te hebben. Moeilijke beslissing „Een moeilijke beslissing", overdacht hoofdingeland M. Villerius die zich trouwens afvroeg of wel zo iemand bestaat die aan 't gevraagde in de profielschetst zou kunnen voldoen. De twee kandidaten hebben elk 'heel wat te bieden', onder streepte dhr. Villerius maar 't bleef hem de vraag met welke kandidaat het Waterschap het best gediend zal zijn, een met specifieke waterschapskennis of een kandidaat met een grote maatschappelijke oriëntatie die als ambassadeur en diplomaat de externe Waterschapsbelangen kan behartigen. Graag had hij de door de vertrouwenscommissie gemaakte keus onderbouwd gezien, maar de dijkgraaf volstond met de verzekering dat de commissie met de grootst mogelijke meerderheid heeft beslo ten tot wat de vergadering is voorgelegd. De commissie, die het vertrouwen van de Ver. Vergadering had, heeft haar taak zeker niet licht opgevat, heeft serieus gewerkt na 'zeer indrin gende overweging' de keus gemaakt. Bij de gehouden stemming bleken 28 stemmen te zijn inge diend, waarvan 21 op dhr. Goekoop en 7 op dhr. Helder. Dhr. Goekoop was niet zelf aanwezig i.v.m. het overlijden van zijn moeder, mevr. C. R. Goekoop-van Oeveren (90). Ook was dhr. Goekoop deze dag jarig. Met een bijzonder fraai gespeelde Ballade voor hobo en piano van de Nederlandse componist Hendrik Andriessen won Lieke Loosjes uit Sommelsdijk zaterdag 20 april de eerste prijs in de afdeling kleine instrumenten. De jury be loonde deze knappe vertolking, muzikaal fijnzinnig onder steund door pianospel van Piet Westhoeve, het hoogste aantal punten. De volkomen verdiende 187 punten leverde haar tevens de door de gemeente Dirksland beschikbaar gestelde wisselbeker op! De gehele zaterdag was 'Melishof' in Melissant het centrum van vaak zinderende muzikale activiteiten. Afwisselend kon het massaal opgekomen publiek genieten van orgel- en piano muziek, blok- en dwarsfluitspel, gitaar-, viool- en clavecimbe- luitvoeringen. Blaasinstrumenten zoals bugel, alt-saxofoon en trombone en vanzelfsprekend de door Lieke Loosjes bespeelde hobo. De vakjury bestaande uit Petra Veenswijk, Lucas Bos en de als voorzitter fungerende Geeül Bierling had een moeilijke taak om een verantwoorde keuze te maken uit dit grote muzikale aanbod. De woordvoerder van de jury. Geert Bierling, ontpop te zich als een sympathieke en tactische didacticus, de diplo ma-uitreikingen gingen gepaard met uitvoerige juryrapporten en zinvolle en positieve adviezen. De algemene conclusie luid de, dat er gesproken kan worden van een hoog niveau, geldend voor alle categorieën. En dat moet maar eens gezegd worden, dit is vooral te danken aan het vakmanschap en de inspannin gen van het docentencorps in onze regio. De uitstraling van de regionale muziekschool en de opleidingen bij de orkesten als 'De Hoop' te Stellendam en 'Sempre Crescendo' in Middel hamis sorteren hoorbaar effect. Naast de bekende studiestukken van Folk Dean luisterde het publiek naar delen uit een pianosonate van Beethoven, sonate voor viool en piano van Mozart, een partita van J. S. Bach, pianomuziek van Chopin en Grieg, blokfluitsonates van Loeillet, en niet te vergeten 'professionele' composities van Max Reger, Schubert, Paul Dukas (hoom), en een concerto voor altsax van de eigentijdse Engelse componist Ronald Binge. Dit is zomaar een greep uit de mime variatie. Ook de wethouder van onderwijs, welzijn en cultuur van de gemeente Dirksland, dhr. Van Houwelingen, onderstreepte met welgekozen woorden zijn blijdschap met- en bewondering voor deze uitingen van muzikaliteit en zinvolle vrije-tijdsbe steding. In de heer C. Smit bedankte hij de commissie, die dit jaarlijkse muziekfestival organiseert en reikte daama de diver se prijzen uit. Zoals gewoonlijk praatte de presentatrice Marianne Nagtegaal de gehele dag het programma aan elkaar en introduceerde op charmante wijze de jeugdige deelnemers. (Uitslagen op binnenzijde van dit blad) In de periode november/december 1996 verschijnt de volledig geactualiseerde gemeentegids van Dirksland. De gemeentegids wordt in "opdracht van het gemeentebestuur van Dirksland samen gesteld. Dit gebeurt in nauwe samenwer king met de daarin gespecialiseerde uit geversmaatschappij Suurland-Falkplan bv uit Eindhoven. In de geactuliseerde gids wordt uitge breid aandacht besteed aan ondermeer de gemeentelijke instellingen, de gezond heidszorg, het onderwijs, sport, cultuur en recreatie, sociale instellingen, kerkge nootschappen en uiteraard middenstand en industrie. De gids wordt gratis huis-aan-huis ver spreid in de gehele gemeente Dirksland. Nieuwe inwoners ontvangen een gratis welkomst-exemplaar. Speciaal voor deze groep nieuwe inwoners, en dat zijn er honderden per jaar, is er een speciale rubriek opgezet. In deze rubriek 'Welkom in Dirksland' kunnen een groot aantal bedrijven zich presenteren. Onafhankelijk en representatief onder zoek (bron Research Marketing Heerlen) heeft aangetoond dat de gemeentegids door 73% van de bevol king regelmatig wordt gebmikt. Ruim 80% beoordeelt de gemeentegids goed tot zeer goed als bron voor gemeentelijke informatie. Voor middenstand en industrie biedt de gemeentegids dan ook een prima moge lijkheid om zich optimaal twee jaar lang aan alle bestaande en nieuwe inwoners te presenteren. Voor meer informatie over advertentie mogelijkheden bel (040) 2642127. Op woensdag 1 mei a.s. organiseert de SWOO (Stichting Welzijnswerk voor Ouderen 'Oostflakkee') een videomid dag over Israël voor 50-plussers in 't Westerlicht, Oranjestraat 35a. De mid dag begint om 13.30 uur, de kosten be dragen 1,- (voor de koffie). Alle 50-plussers van Oostflakkee zijn van harte welkom. op dinsdag 7 mei a.s. is het jaarlijks reis je. We vertrekken om 8.00 uur vanaf het Dienstencentram te Middelhamis naar het Poppenmuseum in Tilburg. Er zijn daar 3000 poppen te bezichtigen vanaf 1850 tot heden. In het museum is een 'poppendokter', dus als u patientjes heeft kunt u ze mee nemen. In het museum zullen we koffie met vlaai krijgen. Tevens krijgen we er een in- en rondleiding. Rond het middaguur gebmiken we ge zamenlijk de lunch in de vorm van een koffietafel. 's Middags brengen we een bezoek aan het Bakkerijmuseum in Oosterhout. Na dat we een rondleiding hebben gehad, mogen we zelf aan de slag om koekjes en/of brood te bakken. Hiema mag u een uurtje in Oosterhout op eigen gelegen heid ronddwalen. Het diner wordt geserveerd in 'Napo leon' te Rijsbergen. We hopen rond 21.00 uur weer temg te zijn in Middel hamis. Het Chr. Mannenkoor 'Groot Rotterdam' hoopt dinsdag 30 april, Koninginnedag, een Oranje-Concert te geven in de Grote of St. Laurenskerk te Rotterdam. Aan dit traditionele concert werken ver der mee: het 'Shaare Zedek Koor' o.l.v. Henriëtte van Maelsaeke; Jan Mulder: hoofdorgel, begeleiding samenzang; Janco Belder Peter Wildeman: transept orgel, koorbegeleiding; Herman en Henk-Jan Drost: trompetduo; Bert El- bertsen en Jan Mulder: vleugel, vierhan dig. Een appèlwoord zal worden uitgespro ken door ds. E. F. Vergunst uit Ridder kerk. Een kollekte zal worden gehouden voor het 'Shaare Zedek' ziekenhuis te Jemzalem. Naast koorzang is er veel samenzang, waaronder vaderlandse liederen. Toe gangsbewijzen op de avond van het con cert aan de kerk verkrijgbaar. Aanvang 19.30 uur. LET OP!! Speciaal voor bezoekers van het Oranje-concert is inrijden in de W.T.C.-V.&D. parkeergarage (hoek Westewagenstraat-Leeuwarden, 100 mtr. vanaf Laurenskerk) mogelijk tot 19.30 uur. Uitrijden is ALTLJD mogelijk! Met de door u getrokken parkeerkaart ver krijgt u toegang tot het trap/liftportaal al waar de betaalautomaten staan. De kosten voor deze geheel verzorgde dag zijn 85,- p.p. voor niet-leden. Tot en met 30 april kunt u zich opgeven bij Joke Mijnders, tel. 484155 of Els Bom, tel. 485568. VOOR BEELD EN GELUID iVTD-mBO-mjDio-MMin'AaE-poTooiiAnf ^gifl!^ |ljffi3Ü jJWÏBI MSK»m-Pi1nl»hop-Hognoom172~nèttoon (0111)402400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1