EIIAI1DEI1-I1IE1JW5 Woensdag 24 april weer kranslegging bij monument Ouddorp Rommelmarkt Koffie-ochtend Vier eilandelijke burgemeesters voor Ver. van Bedrijven CULINAIRE AVOND EB een huis verkopen- Makelaar Tamboer Statuten Ver. Recreatie- ondernemers Goeree- Overflakkee ter inzage HET ,^IJkVENSTER VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 19 APRIL 1996 No. 6495 Blik op kerk -yp en samenleving tj - Meer cellen - Op de goede weg? - Misdaadpreventie Sinds deze week heeft ons land er weer een zestal gevangenissen bij gekregen. Als ik goed ben ingelicht is daarmee de cellencapaciteit gestegen tot 12.000. En nog altijd is dat onvoldoende om alle cri minelen een tijdje op te bergen. De socialistische leuze die vroeger werd aangeheven 'Bouw scholen en ge kunt de gevangenissen sluiten" is wel gelo genstraft. Nog nooit telde ons land zo veel scholen als tegenwoordig, maar er is geen enkele gevangenis die met leeg stand wordt bedreigd, integendeel. Tussen juristen en criminologen gaat de discussie onverminderd voort over de vraag of we met het voortdurend uitbrei den van de gevangeniscapaciteit wel op de goede weg zijn. Reeds in de jaren ze ventig nam de zware criminaliteit in in tensiteit toe en werden als gevolg daar van de straffen zwaarder. Maar dat hield ook in een chronisch tekort aan celruim te. Dat spreekt vanzelf: wanneer gevan genen langer opgesloten worden, dan ko men er minder cellen beschikbaar. En het zou niet mogelijk moeten zijn - wat ove rigens vaak gebeurd is - dat gevaarlijke misdadigers op vrije voeten worden ge steld omdat voor hen geen plaats is in de gevangenis. Vandaar dat elke nieuwe re gering toch weer moest besluiten tot uit breiding van het aantal cellen. Een aantal juristen echter is van oordeel dat we niet eindeloos op deze manier kunnen doorgaan. Gevangenisstraffen van zeven, negen of dertien jaar achten zij uit den boze. Vooreerst omdat verre weg het grootste gedeelte van de crimi nelen in de regel niet beter uit de gevan genis komt dan het erin gaat. Maar ook omdat hun gezinsleven en hun sociaal functioneren hierdoor schade lijden. Op dat soort argumenten is natuurlijk wel het een en ander af te dingen. Denkt men bijvoorbeeld weleens aan de schade die door een moordenaar in een gezin is aangericht? Maar afgezien daarvan, zwaardere mis drijven maken ook zwaardere straffen noodzakelijk. In de straf zit ook altijd een element van vergelding. Bovendien moet de samenleving ook beschermd worden tegen zware criminelen. Dat een langdurig verblijf in de gevange nis meestal niet tot verbetering van de gestrafte leidt is duidelijk. Dikwijl wor den tijdens de gedwongen opsluiting al weer nieuwe misdrijven uitgebroed. Hoe het mogelijk is zal voor buitenstaanders wel een raadsel blijven, maar het ge beurt. Daarom is voorkómen ook in dit opzicht beter dan genezen. De misdaadpreventie moet de hoogste prioriteit hebben. De vraag is alleen op welke manier dat kan worden gerealiseerd. Want de tijd van de agent op straat is nu eenmaal voorbij. En toch werkte dat in de praktijk. Waarnemer Op dinsdag 23 april a.s. zullen de vier burgemeesters van Goeree- Overflakkee een inleiding verzor gen voor de leden van de Vereni ging van Bedrijven Goeree-Over- flaldtee. Deze avond wordt gehouden in hotel- restaurant 'De Parel van de Delta' te Middelhamis en vangt aan om 20.00 uur. Burgemeester Boonstra is gevraagd een inleiding te willen verzorgen over de noodzaak van programmering van de bedrijfsterreinen op geheel Goeree-Over- flakkee. Bovendien zal hij ingaan op de ontwikkeling van bedrijfsterreinen in de gemeente Dirksland. Burgemeester Sinke zal een inleiding houden omtrent de ontwikkelingen bin nen de visserij en de recreatie en de daar mee samenhangende economische ge volgen voor geheel Goeree-Overflakkee. Burgemeester Sleurink zal nader ingaan op de infrastructuur, de veiligheid en de gevaarlijke stoffenroute op Goeree-Over flakkee, alsmede op de ontwikkeling van bedrijfsterreinen in de gemeente Middel hamis. De inleiding van Burgemeester Van Pelt zal gaan over de mogelijkheid van glas tuinbouw en de agarrische sector binnen zijn gemeente. Bovendien zal hij zijn visie geven op de toekomstige economi sche ontwikkelingen voor geheel Goe ree-Overflakkee. ledere inleiding zal 10 15 minuten duren. Na de pauze zal er volop gelegen heid zijn tot het stellen van vragen. Morgenavond, 20 april a.s. staat er in 'De Hoeksteen' een koud/warm buffet voor jullie klaar. We maken er zeker wat lekkers van. Heb je je nog niet opgegeven, doe dit dan snel (liefst voor 17.00 uur vandaag) bij Gerdie (487653). De kosten voor deze maaltijd zijn 7,50 per persoon. Rond 20.00 uur beginnen we met de ope ning, maar om 19.30 uur gaan de deuren van 'De Hoeksteen' open. Ook jij bent van harte welkom. Tot morgen! GOEDEREEDE/STELLENDAM Op zaterdag 27 april organiseert Z.C. 'de Stelle' een rommelmarkt. Aanvang 9.00 uur tot 17.00 uur. De rommelmarkt wordt gehouden in het clubhuis van z.c. 'de Stelle', gelegen naast het zwembad van Stellendam. Wie nog bruikbare spulletjes heeft, kan deze kwijt in het clubhuis op 'zaterdag 20 april tussen 9.00 en 13.00 uur. Tevens komen we op deze zaterdag ook in Stellendam van deur tot deur de spul len ophalen. Wilt u de spullen a.u.b. bui ten klaar zetten, dan hoeven wij niet bij iedereen aan te bellen. met optimaal resultaat Tel. (0187) 483477 DIRKSLAND Op D.V. 24 april is er weer een koffie ochtend in het verenigingsgebouw 'On der de Wiek'. Deze ochtend gaat uit van de Ned. Herv. Gem. te Dirksland. Spreek ster op deze ochtend is mevr. Vermaat uit Maassluis. Het thema van deze och tend is: 'Kan ik er wat aan doen'dit n.a.v. Matth. 25 1-13. De koffie staat vanaf 9.15 uur voor u klaar en wij ronden om ongeveer 11.30 uur af. Indien het mogelijk is wilt u dan zelf voor kinderoppas zorgen. Van harte willen wij u uitnodigen om deze ochtend bij te wonen en wij hopen velen te mogen ontmoeten. Werkgroep koffie-ochtend Dirksland Op 21 mei a.s. vindt de officiële op richtingsvergadering plaats van VORTGO. VORTGO staat voor Vereniging van Ondernemers in Recreatie en Toerisme op Goeree- Overflakkee. Inmiddels hebben zich 36 bedrijven aangemeld als Ud. De vereniging is bedoeld voor onderne mers die op Goeree-Overflakkee actief zijn in de recreatiesector. De voordelen van een dergelijke vereniging zijn meer ledig. Zo kan de samenwerking tussen de ondernemers op het eiland verbeterd worden. Daarnaast kan in overleg met gemeenten en VVV's gewerkt worden aan de verdere ontwikkeling van het toe risme op en naar Goeree-Overflakkee. Statuten Ter voorbereiding op de vergadering van 21 mei a.s. zullen de statuten van de vereniging van 22 april tot 10 mei 1996 voor een ieder ter inzage liggen op de gemeentehuizen op Goeree-Overflakkee te Oude Tonge, Middelhamis, Dirksland en Goedereede. Ondernemers die geïnteresseerd zijn om lid te worden of die vragen hebben kun nen contact opnemen met de heer W. van Laarhoven van de Kamer van Koophan del in Dordrecht, tel. (078) 6337271. OUDDORP-THAILAND - Meer dan 9100 km liggen er tussen het plaatsje Kanchanaburi in Thailand en het Nederlandse Ouddorp. Toch is er verband tussen deze twee stip jes op de wereldbol. Op de oorlogs begraafplaats in Kanchanaburi, te midden van de duizenden oorlogs graven, vermeldt een eenvoudige bronzen plaat op betonnen voet- M. Hameeteman serg.maj.-schrijver 18-7-1908 4-8-1943 Martijn Hameeteman, tweede van de 16 kinderen van Jacob Hameeteman en Arendje Sperling, groeide op in het rus tieke Ouddorp van het begin van deze eeuw. Zijn vader was van 1900-1945 ge meentesecretaris; vandaar de benaming 'Martijn van de secretaris'. Na de lagere school bezocht Martijn de HBS te Mid delhamis. Zijn Goereese vriend Cor Kas- teleijn haalde hem over om na de HBS naar de Zeevaartschool te gaan. Vader Hameeteman was hier niet zo blij mee. Toch wilde hij niet weigeren. „Als je maar niet naar zee gaat!" was zijn voor waarde. Martijn had het echter na een jaar op de Zeevaartschool gezien. Het administra tieve trok hem meer. Waarschijnlijk heeft hij nog een aantal jaren op een Bank in Middelhamis gewerkt. Dit was echter voor de ondernemende Martijn toch ook niet helemaal wat hij zocht. In 1931 meldde hij zich als vrijwilliger bij het K.N.I.L. In Vlissingen scheept hij zich in voor de reis naar Ned. Oost Indië (Indonesië). De schrandere Martijn klimt al gauw op tot onderofficier. Hij brengt het tot sergeant-majoor-schrijver. Via zijn zus Nies, die in Grave verpleegster is, krijgt hij kennis aan Willy van Wal beek uit Arnhem. Zij corresponderen in tensief met elkaar. Deze correspondentie groeit uit tot een huwelijk. Daar de brui degom zich in Indonesië bevindt en de bruid nog in Nederland verblijft, vindt (zoals meer in die tijd) de huwelijksslui ting 'met de handschoen' plaats. Niet lang na het voltrekken van het huwelijk vertrekt Willy ook naar Indonesië. Het jonge paar vestigt zich in Tandjong Pi- nang, niet ver van Batavia. Daar worden ook hun twee kinderen Pam en Edward geboren. Alles lijkt idyllisch, totdat de oorlog in 1940 uitbreekt. Donkere wol ken trekken zich samen, niet alleen boven Europa, mar ook in de koloniale gebieden is de oorlogsdreiging voelbaar. Verandert er op Java aanvankelijk in de periode na mei 1940 weinig, als de Ne derlandse regering in Londen aan Japan de oorlog verklaart wordt ook Ned. In- dië in de strijd betrokken. Zondag 8 maart 1942 wordt op Java na een week van strijd de capitulatie getekend. Het echtpaar Hameeteman-van Walbeek wordt vaneen gescheiden. Martijn wordt krijgsgevangene, terwijl zijn vrouw en kinderen in een vrouwen-kamp op Java verdwijnen. Als de Japanners merken dat de bouw van de strategisch belangrijke spoorlijn in Thailand, die dwars door het oerwoud langs de rivier de Kwai loopt, niet snel genoeg vordert, halen ze overal arbeiders vandaan. Ook Martijn Hameeteman wordt met vele lotgenoten uit Indonesië gehaald om aan de beruchte Birma- spoorlijn te gaan werken. In oktober 1942 vertrekt het eerste transport uit Ne derlands Indië. Het is niet bekend of Martijn daarbij is geweest. Evenmin hoe lang hij het volgehouden heeft. De ge vangenen werden onder een onmenselijk streng regiem geplaatst. Zonder goede* werktuigen, zonder voldoende voedsel of medicijnen, lijdend aan besmettelijke ziekten en ondervoeding werd vanuit noord en zuid tegelijk opgewerkt in twee ploegen. Midden oktober 1943 ontmoet ten de twee ploegen elkaar bij de Drie- Pagodenpas. Martijn Hameeteman is dan al niet meer in het land der levenden. Op 4 augustus 1943 is hij één van de gemid deld 45 gevangenen die dagelijks omko men van ontbering en uitputting. Als 5 mei 1945 Duitsland capituleert en in ons land de bevrijding een feit is wachten in Ouddorp vader en moeder Hameeteman, evenals vele andere ouders en verwanten op berichten van 'de jon gens', die naar Duitsland gevoerd zijn. De broers van Martijn komen allen weer thuis. Nu nog bericht van Martijn! Als dit uit blijft, schrijft vader Hameeteman op 28 augustus 1945 via het Rode Kmis een kaart waarop staat: „Thuis alles wel. Alle jongens uit Duitschland teruggekeerd. Brief volgt zoo spoedig mogelijk". Er komt geen antwoord. In de winter van 1945 komt de plaatselijke predikant, ds. Hovius het droeve bericht van Martijns overlijden meedelen. Met Martijn stierven ca. 15.000 krijgs gevangenen tijdens de aanleg van de Birma-lijn. Van de bijna 3.000 Neder landers liggen er 1896 op het oorlogs kerkhof van Kanchanaburi. Martijns vrouw, dochter en zoon keren na de oor log weer terug in Nederland. Op D.V. woensdag 24 april a.s. zullen de groepen 7 en 8 van de Ouddorpse basis scholen tijdens de jaarlijkse dodenher denking rond het oorlogsmonument in het bijzonder stilstaan bij Martijn Hamee teman. Zijn naam staat met de andere Ouddorpse oorlogsslachtoffers op het monument vermeld. Op school hebben de leerkrachten ook extra aandacht besteed aan deze oud-in- woner van Ouddorp. Hiermee wordt een stukje geschiedenis in herinnering ge houden. Dit is ook de bedoeling van de in 1987 door de Stichting 'Februari 1941' opgezette aktie 'Adopteer een mo nument'. Zij heeft nl. ten doel: „De thans opgroeiende jeugd te doordringen van de waarde van de vrijheid waarin wij mogen leven en van de offers, die daarvoor in de tijd van de Duitse bezet ting zijn gebracht, zulks aan de hand van de vele monumenten die in ons land daaraan herinneren. Door zo'n monument door de school jeugd te laten adopteren kan de getuige nis daarvan doorklinken onder de nieu we generaties, die oorlog en bezetting niet hebben meegemaakt" In Ouddorp wordt getracht zoveel moge lijk deze plechtigheid op of rond 4 mei plaats te laten vinden. I.v.m. de mei-va kantie is dit jaar gekozen voor woensdag 24 april. Naast de familieleden van Mar tijn Hameeteman (o.a. zijn dochter en zoon) wordt iedereen bij deze uitgeno digd aanwezig te zijn om 10.55 uur bij het monument op de hoek van de Ha- zersweg/Dorpsweg. Burgemeester C. Sinke en vertegenwoordigers van de Gemeente Goedereede zullen de plech tigheid bijwonen. Leden van het Marine Bewakings Korps en de Vrijwillige Brandweer Korps Ouddorp zullen de ere wacht betrekken rond het monument. Door de leerlingen van de beide basis scholen zal een krans gelegd worden. Hiermee wordt de oVerdracht van de adoptie van het monument door de leer lingen van groep 8 aan die van groep 7 een feit. DORP IN HET OUDE.LAND -26- Alleen die kleine Minke weet hoe moei lijk hij het daar zelf mee heeft. In dienst bracht hij meer tijd in het ca chot door dan in het gelid. Zijn ontstel lend gebrek aan eerbied voor meerderen werd spreekwoordelijk in de kazerne en zo werd Geert een bajesklant. Maar bij zijn kameraden was hij razend populair. Ze noemden hem vriendelijk de 'heide vreter', en hij was trots op die naam, want Geert wil tJest weten dat hij van de heide komt. Zijn ka meraden hielden te zamen met hem de wacht, want Geert kan 's nachts niet wakker blijven. Min stens drie keer per nacht werd hij gewekt door een getrouwe maat en alleen daardoor werd hij niet in de petoet gesmeten vanwege slapen op de wacht. Ze hebben hem wat weemoedig in Breda op de trein gezet. De grootste grappenmaker en petoet- kampioen ging hen verlaten. Het leven werd voor hen een stuk eentoniger. Maar Geert is nou terug en hij verlangt naar huis. Hij denkt aan dié anderen. Gerrit Silvius. Zou die nou al getrouwd wezen? Moeder Mulders had een tijd geleden geschreven: „Asdat ikke vemomen heb dat Gerrit van moeder Sillevius ook sjans heeft, maar met wie weet ik neet". En Bram van boer Heringa? Och, Bram zal wel op de boerderij van sien vader zitten. Minke, natuurlijk Minke. Met vertedering denkt hij aan het meidje. Minke, mien Minke. Over een paar weken bent wie getrouwd, wicht. Ja, in de dienst hebt ze mie uutgelachen over mien trouw an oe, maar laat ze maar lachen. Geert ademt diep als hij de heide op stapt. Zijn ogen dwalen gretig rond. Het weer is prachtig voor de tijd van het jaar. De zon is er bijna zolang het licht is en het regent al in geen dagen meer. De heide is uitgedroogd, het purper is verdwenen, het roestige bruin ervoor in de plaats gekomen. Het steken van turf zal wel bijna afgelopen wezen. Het is al november. Maar vorig jaar was het slecht weer en nu schijnt de zon nog alle dagen. Met een beetje geluk kan Geert nog een paar weken in de veenput werken. De ransel weegt zwaar en de bleke najaarszon is zowaar nog warm. Geert wist zich het zweet van het gezicht. Hé, daar woont meester Van Laar al. Hij is hard opgeschoten. Meester Van Laar werkt in zijn tuintje. De meester houdt van bloemen. Ieder zinnig mens zal groen ten en aardappelen op zijn schamel stukje land poten, maar meester Van Laar houdt het bij bloe men. Hij koopt er geen cent voor, alleen zijn vrouw heeft elke zomer een prachtige ruiker op de vaas. Maar op de heide bloeien ook mooie bloe men, in het wild. Geert stapt het huis voorbij en kijkt naar binnen. Niemand te zien. De meester is buiten en de vrouw zal wel weg wezen. De meester heeft zijn oud-leerling niet opgemerkt, anders was hij zeker een praatje komen maken. Geert stapt welgemutst verder. Meester Van Laar heeft hem niet gezien, dat scheelt weer dat hij eer der thuis is. Het dorp komt naderbij. Het ligt vriendelijk rus tend in de najaarszon. Zandwierde ligt daar zo vredig alsof het zeggen wil: Zo, Geert van Boksejan, komt binnen, er is hier niks veraanderd. Alles is nog van hetzelfde. De molen van Harmen den sosjalist. Vreumde ke rel, die Harmen. De molen steet stil. Nou ja, het is een rustige dag veur H^irmen. Hie kan het zich per mitteren een dag vrie te nemmen. En Geert loopt Zandwierde binnen. Hij gaat langs de molen van Harmen en zwaait naar de molenaar, die echter meteen verdwijnt. Geert blijft even staan. Vreumde kerel. Nou ja, wat kan mie Harmen schelen! Hij loopt over de Brink en groet zijn oude beken den. „Dag vrouw Veldman, hoe geet het met de rimmetiek? Ik lope vandage of morgen nog wel effen an. Heui, Driek, vanavond kom ik bie oe in 't café. Ie zult het binnenkort zonder mie moeten doen, Dag vrouw Meulman. Nog bericht gehad uut Amerika? Ja, ik kan nou zeggen dat ik varder ben gereisd as oe man". Geert merkt niet dat de monden stroever zijn dan anders. Hij ziet niet de schichtige blikken, die in de richting van de molen worden geworpen. Hij gaat voorbij aan de zorg in de ogen van zijn vrienden en zijn bekenden. Hij is alleen blij dat hij terug is van de dienst. Zijn moeder snikt als ze hem ziet en zijn vader trekt iets harder aan zijn pijp. Als hij over Minke begint, verslikken ze zich in hun eten en praten er snel overheen. Nog heeft Geert niets in de gaten. Na het eten wandelt hij naar moeder Merije. Maar Minke is er niet en voor het eerst is Geert wat ont stemd. Verdreeid, ik kom uut de dienst en Minke is neet thuus! Maar hij aanvaardt grootmoedig de slecht gezoch te verontschuldigingen van moeder Merije. „Nou mense, dan ga ik effen naar mien kameraad Gerrit". Hij heeft ondertussen al lang vemomen dat de sjans van Gerrit een gerucht is geweest en eigen lijk vindt hij dat een prettig idee. Gerrit Silvius en een vrouw, nee, dat komt hem wat vreemd voor. Gerrit zit met zijn zuster aan tafel. Moeder Silvius is ziek te bed gekropen. Als Geert even achter de gordijntjes kijkt, schrikt hij. Wat ziet het oude mens er slecht uut! Die ligt met de dood op het lief. Maar hij zegt niets. Als Gerrit hem ongevraagd meedeelt dat hij de volgende morgen om zeven uur klaar moet stan om mee te gaan naar het veen, is hij blij. „Een zorg minder veur mie", zegt hij opgelucht. „Een paar cent meer of minder maakt heel wat uut as ie vlak veur een bruiloft zit. Ie bent getuge veur Minke, hè?" Gerrit kijkt wat verwonderd op. Hij legt zijn voric neer en vraagt: „Wat zeg ie mie noe?" Geert bijt geërgerd op zijn lippen. Dat Minke toch! Hie had het heur zo geschreven! En driftig vaart hij uit: „Dat zal ik heur 'ns effen goed zeggen! Het liekt nargens op!" Gerrit haalt de schouders op. „Lc denk dat zg het vergetten heeft", zegt hij met een stalen gezicht. Geert knikt daar heftig op. „Netuurlijk, ze nemt vanzelfs an dat ie getuge bent. Vrouwluu bent zo vanzelfsprekend in die dingen". Gerrit zucht even. Hij voelt ineens de last op zijn schouders. Hij gluurt onder zijn pet door naar Geert. Ziet hem daar nou zitten! Pratend as Brug man over sien trouwen. Hie weet neet wat er ge beurd is. Hoe zal hie erop reageren? Zol Geert de moed op kunnen brengen er Minke neet op an te kieken? As ie dat doet, ben ie mien kameraad veur het leven. Maar ans sla ik oe de harsens in. Janneke zet de borden in elkaar en brengt ze naar het achterhuis. Ze ziet Minke lopen, haastig, ang stig bijna. „Geert", zegt ze. „Minke is thuus". Geert vliegt overeind, zet zijn stoel voorzichtig neer en verdwijnt snel. Minke ziet hem naderen en verschrikt vraagt ze: „Moe, hie kump hierheen. Kan ik mie verstop pen?" Merije tast door. „Nee wicht, ie moet neet vort- kroepen veur oen perblemen". (wordt vervolgd) NVM UMCHAAH Oorlogsbegraajplaats Kanchanaburi, Thai'and Grafsteen Martijn Hameeteman op oorlogsbegraafplaats Kanchanaburi. Martijn Hameeteman Henny Scholten

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 3