mb(:r6 Weer een stap Urker Mannenkoor Hallelujah inOuddorp MobilD PWLITIE Q Inspraakavond Den Bommel VERKOPING Rally Formula Garage Knöps B.V. Dagreisje naar Delft Politie houdt verdachte autodiefstal aan Ramoco b.v. A. J. VAN RUMPT UW BMW DEALER 68e Jaargang VRUDAG 19 APRIL 1996 No. 6495 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redaktie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (0187) 482629. Hoofdredakteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 483392. FAX (0187) 485736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-H0LLAND:SE en ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 14^0 JAARABONNEMENT 56- Advertentieprijs 40 cent per mm; bij kontrakt speciaal tarief. Giro 167930 - Bank: Rabo Miadelhamis, rek.no. 34.20.01.108 We zeggen soms erg gemakkelijk dat een wissel in de samenleving is omgezet. Argumenten tegen een ontwikkeling zijn immers dikwijls uitvloeisel van gewoon ten of redeneringen die in en door tradi tie zijn vastgeroest. Op zich is het dus verstandig wat zich als nieuw aandient te toetsen op deugdelijk heid. Maar wie toetst moet een maatstaf hebben. Hoe dan ook, door de eeuwen heen is dat direct of indirect de Bijbel geweest. Onmiskenbaar zijn in de wetge ving door de eeuwen heen lijnen te trek ken naar de wetgeving bij uitnemend heid, de Tien Geboden. Na de Franse revolutie werd dat in toe nemende mate anders. Dat had alles te maken met de visie op de mens. Hij werd 'losgemaakt' van het schepsel- Gods zijn. De eigen rede kreeg steeds meer krediet. Wat dat aangaat is er in de vorige eeuw een wissel omgezet, waar door de samenleving op een spoor kwam dat van de Bron van alle goed afvoert. De natuurwetenschappen hebben daar hun steentje aan bijgedragen. De biologi sche theorie van Darwin is grif overge nomen door de geesteswetenschappen. De mens was daarna niet meer het laoon- stuk van de schepping, maar (voorlopig) sluitstuk. De mens onderweg, naar betere tijden? In ieder geval is de evolutietheo rie veralgemeniseerd tot een mensbeeld waarbij de mens zelf het goed en het kwaad onderkent en bijstelt. Dat alles heeft natuurlijk gevolgen ge had voor de wijze waarop goed en kwaad in de regelgeving werden ver werkt. Het externe ijkpunt bij uitne mendheid (de Bijbel) werd vervangen door eigen maatstaven. Wat de rede - in het begin van een kleine elite - als goed en kwaad aangaf, werd norm. Die lijn is tot vandaag door te trekken. De demo- ciatisciiiig, maar ook de hogere schoiing, zorgde ervoor dat het grondvlak voor het meebeslissen steeds breder werd. Niet voor niets ontwikkelde zich een parle mentair stelsel waarbinnen de volksver tegenwoordiging een grote rol speelt, ook als mede-wetgever. Die vertegenwoordigers weten zich ge kozen. Het is dus zaak in de lijn van het programma te blijven waarop de kiezer zijn keus deed. Als er vandaag de dag wordt gesproken over een kloof tussen kiezer en gekozene, kan dat mede ver klaard worden door de toenemende auto nomie van de kiezer. Die weet zelf wel hoe hij of zij erover denkt, de mens kan zelf wel uitmaken waar de grenzen van zijn ethiek liggen. Wetgeving wordt dan steeds meer een aftasten waar de meer derheid van meningen ligt. Dat aspect is er natuurlijk altijd wel geweest, maar dan liepen die meningen voor een groot deel parallel met de normen en waarden die aan de Bijbel worden ontleend. Dat laatste is over, zo blijkt steeds meer. Dat betekent dat de tweedeling in de samenleving als het gaat over met name ethische zaken steeds meer contouren krijgt. Waar vroeger de rem van het compromis'kon worden aangetrokken, blijkt dat nu niet meer te werken. Laat staan dat er de bereidheid is om terwille van een minderheid besluiten op te schorten. Wie met God heeft afgedaan denkt anders over leven en dood dan de gene die dat niet deed. Het perspectief van het Koninkrijk Gods, met de belijde nis van een laatste oordeel leidt tot een anders in deze wereld staan dan de opvatting dat de dood een logische scha kel is in een natuurlijk proces. De overtuigingskracht van hen die op be paalde terreinen niet anders kunnen zeg gen dan dat de overheid als Gods diena res een sturende taak heeft, de burger ten goede en in het weren van het kwaad, moet het afleggen tegen de uitkomsten van een permanente stroom enquêtecij- fers. Het verwijt van intolerantie van die ge noemde stellingname gaat niet op. Als het goed is, zal een christenpoliticus niet alleen een ander, maar zeker zichzelf de les lezen. De christelijke politiek heeft wel fouten gemaakt. Om er een te noe men, machtsdenken. Er komt altijd een tijd dat dat soort fouten worden afge straft. Maar laat de 'tegenpartij' zich niet beter voordoen dan ze is. Daar werken de zelfde mechanismen. Hoe dan ook, als het gaat over ethische kwesties is er momenteel een getalsmati ge verhouding ontstaan die uit te druk ken is in een meerderheid en een minder heid. Voor sociaal-economische onder werpen geldt dat in mindere mate. Daar om, en omdat ze minder kosten, zijn de grootste maatschappelijke veranderingen te zien op het gebied waar immateriële normen en waarden een rol spelen. We hebben dat deze week kurmen zien toen dé Kamer, niet de regering, het homo-huwelijk en adoptie binnen zo'n huwelijk op het wensenlijstje zette. Daar mee werden de wortels van de bijbelse instelling van het huwelijk aangetast. We zijn daarover verontwaardigd. Tege lijkertijd moeten we beseffen dat ons volk krijgt wat het wil. Dat maakt dee moedig, ook tegenstanders van dat be sluit zijn Nederlanders. Het kwaad moet bestreden, maar vanuit solidariteit. Daar voor is ook een andere reden. Met de vinger te leggen bij uitwassen, of evident verkeerde ontwikkelingen wordt zo mak kelijk voldaan achterover geleund. Het afwijzen van een homohuwelijk noopt echter dringend om eigen opvattingen over verhoudingen binnen het huwelijk en gezin eveneens te toetsen aan Gods Woord. Er zijn signalen te over dat er dan hier en daar z^en grondig misgaan. Op zaterdag 14 december 1996 zal het Urker Mannenkoor Hallelujah in het multifunctioneel gebouw Dorpstienden te Ouddorp een kerstconcert geven. Aan het concert verlenen ook de Gebr. Brouwer hun medewerking. Naast sa menzang zal er een meditatie worden verzorgd door ds. J. Koster. Het con cert wordt georganiseerd door de Ge reformeerde Kerk van Ouddorp. Het Urker Mannenkoor Hallelujah werd opgericht in 1910 en is daarmee de oud ste zangvereniging van het voormalige eiland. De eerste leden, voor het meren deel eenvoudige vissers, kwamen 's zon dagsmiddags bij elkaar om de zangkunst te beoefenen. Ook door de week, als ze bij harde wind in vreemde havens 'ver waaid' lagen, zochten ze elkaar op. Dan klonken uit het vooronder van hun bot ters de tonen van Psalmen en liederen uit de bundel van Johaimes Hazeu. Na de verbinding van Urk met het vaste land trad 'Hallelujah' meer naar buiten. Het repertoire breidde zich uit. Vanaf de jaren vijftig kreeg het koor grote bekend heid met zijn vertolking van het geeste lijk lied. Vele platen werden opgenomen, later kwamen daar cd's bij. Twee pro- dukten zijn met göu^ bekroond. Nog steeds zwerft een deel van de leden van het Urker Mannenkoor vijf of zes dagen per week op zee. Tegenwoordig niet meer op zeilende botters, maar op grote kotters met sterke motoren. Aan boord helpt de modernste apparatuur bij het opsporen van de vis. Satellieten on dersteunen de navigatie en communicatie met de wal is een fluitje van een cent ge worden. Op zaterdagavond is iedereen thuis. Dan houdt het koor de wekelijkse repetitie, of klimmen de mannen in de bus om elders een concert te geven. 'Hallelujah' treedt tien tot vijftien keer per jaar op, in de oude Urker kleder dracht. Zonder de pretentie tot de cultu rele top te willen behoren, proberen de zangers gevolg te geven aan de oproep die de naam van het koor in wezen in houdt: Looft den Heere! Het Urker Mannenkoor zal tijdens het optreden onder leiding staan van de be kende dirigent Willem Hendrik Zwart. Het koor zal op het orgel worden bege leid door Harry Hamer. Tijdens het kerstconcert zullen ook de Gebroeders Brouwer, het bekende trom- petistenduo, hun medewerking verlenen. Ds. J. Koster, predikant van de Gerefor meerde Kerk van Ouddorp, zal een me ditatie verzorgen. Duidelijk zal zijn dat tijdens het concert hoge eisen worden gesteld aan het orgel en het geluid. Hiervoor zijn dan ook specialisten op dit terrein ingeschakeld: Verspuij Muziek uit Sommelsdijk zal er voor instaan dat er een goed orgel is en verder het geluid verzorgen. Belangstellenden wordt aangeraden de datum van 14 december 1996 alvast in de agenda te noteren. Kaarten voor het bijwonen van het kerstconcert zijn na 1 september verkrijgbaar op nader bekend te maken adressen. Voor meer informatie over het kerstcon cert kan contact worden opgenomen met D. A. Koppenol, tel. (0187) 492111. Telefoon; (0187) 61 53 53 Ook een christen staat in deze wereld. Het is genade als hij mag belijden niet van de wereld te zijn. Tegelijkertijd zal hij in toenemende mate in deze samen leving getolereerd worden. Dan kan het twee kanten opgaan, of datgene wat als principe werd geëtaleerd blijkt klater goud en na verloop van tijd zijn er geen verschillen meer, of men zal - zoals in Antiochië gebeurde - op grond van ge drag in ieder geval toe moeten geven dat hij voor iets staat. Anders gezegd, het is een profetie over het laatste der dagen dat het geloof in de smeltkroes beproefd zal worden. Een langzaam maar zeker werkend secularisatieproces zou daarbij weleens gevaarlijker kunnen zijn dan plotselinge (geweldadige) confrontaties. We zijn deze week weer eens gewaar schuwd. op maandag 6 mei a.s. organiseert het gemeentebestuur van Oostflakkee een in spraakavond over het ontwerp-bestem- mingsplan Den Bommel Dorp. Deze avond wordt gehouden in verenigings gebouw Bommelstee en begint om 19.30 uur. Dit bestemmingsplan omvat het hele dorp Den Bommel, inclusief het bedrijfs terrein Bosland en het gebied rondom de haven. Het bestemmingsplan is een ruim telijk plan waarin het gewenste gebruik van percelen en panden wordt aangege ven. Het bestemmingsplan heeft twee hoofdthema's: woningbouw en ontslui ting bedrijfsterrein. Het plan biedt de mogelijkheid om binnen de bestaande bebouwing woningbouw te realiseren ter vervanging van in de dorpskern niet-pas- sende bedrijvigheid. Het bedrijfsterrein Bosland kan ten behoeve van bedrijfs- verplaatsing uit de dorpskern - beperkt - worden uitgebreid. Teneinde het bedrijfs terrein beter te kuimen ontsluiten schept het plan voorwaarden om te kunnen ko men tot een alternatieve ontsluitingsrou te. Het bestemmingsplan legt verder voor namelijk de bestaande situatie vast met voldoende ruimte voor normale ontwik kelingen. Het bestemmingsplan is mede tot stand gekomen op basis van een bewoners- en bedrijvenavond die vorig voorjaar door het college van Burgemeester en Wet houders zijn gehouden. Tijdens de ko mende inspraak-avond vindt een terug koppeling plaats naar deze twee avon den. Deze inspraakavond heeft formeel tot doel om iedereen in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van het in voor bereiding zijnde bestemmingsplan en hierover vragen te stellen. Tijdens de avond zal een korte toelichting gegeven worden op het bestemmingsplan. Opmer kingen die tijdens deze avond worden gemaakt, worden verwerkt in het defini tieve bestemmingsplan. De bewoners van Den Bommel ontvan gen nog een persoonlijke uitnodiging. Middelharnis Telefoon (0187) 482222 De Ladies' Circle Goeree-Overflakkee i Ladies' Circle Goeree-Overflakkee i.o. gaat dinsdag 30 april a.s. de Geraniummarkt op voor de Ouddorpse Reddingsbrigade. Op het Marktveld in Sommelsdijk kunt u meedoen aan een fotoquiz over Goeree-Overflakkee en worden door de ladies onder andere vogelhuisjes en vogel- drinkbakjes verkocht. De opbrengst van dit alles zal ten goede komen aan de Reddingsbrigade. De Ladies' Circle is een serviceclub bestaande uit louter dames, die zich enerzijds richt op vriendschap en verdraag zaamheid en anderzijds probeert projecten financieel te steu nen. Als symbool voor die vriendschap en verdraagzaamheid heeft de Flakkeesche Circle de heer Bommel gekozen. Deze Heer van Stand, die bovendien vereeuwigd is op ons eiland. neemt de Heer Bommel in haar midden op vertegenwoordigt op unieke wijze de Ladies. De Circle is nog in oprichting, maar heeft al wel enkele projecten op haar naam staan. Zo was zij bijvoorbeeld aanwezig op de Creatief Beurs met eigengemaakte artikelen, waarbij de opbrengst ten goede kwam aan een vakantiehuis voor weeskinderen in Roemenië. De Circle heeft ook middels een zelfbereid buffet geld ingeza meld voor de kinderboerderij in Oude Tonge, en nu zet zij zich in voor de Ouddorpse Reddingsbrigade. Daartoe staat zij zoals gezegd op de Geraniummarkt in Sommelsdijk. Er zijn echter nog meer plannen, waaronder het uitgeven van een Flakkees kookboek. Hier zult u zeker nog meer over vernemen. Vooraleerst nodigt de Ladies' Circle u van harte uit kennis te komen maken en haar kraam eer aan te doen op de Geraniummarkt om zo de Reddingsbrigade te steunen. OUDE TONGE De vrouwenvereniging 'Niet in eigen kracht der Ger. Gemeente hoopt D.V. dinsdag 23 april a.s. haar verkoping te houden in het verenigingsgebouw van de kerk aan de Julianastraat 43. Er zijn weer diverse dingen te koop, zo als gemaakte handwerken, kado-artike- len, koek, cake, speelgoed, plantenbak jes, groenten en ook dit keer zal er weer een rommelmarkt zijn. De openingstijden zijn van 's morgens 10-12 uur, 's middags van 1.30-5 uur en 's avonds van 7-8 uur. De opbrengst is bestemd voor de Stich ting Ontmoeting voor dak- en thuislozen. Mogen we op uw belangstelling reke nen? POLITIE 24-UURS TELEFOON: 488777 (bureau Middelharnis) Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee STAD a/h HARINGVLIET Woensdag 8 mei wordt voor de bejaar den een dagreisje naar Delft georgani seerd. Wie mee wil kan zich melden bij mevr. J. C. Arensman, Vrouwtjesweg 15, tel. 611617. Vertrek om 08.15 uur vanaf 'Trefpunt'. Onderweg wordt koffie gedronken, voorts 's middags lunch in restaurant 'Karrewiel', bezoek aan de Porceleyne Fles en een rondvaart door Delft. 's Avonds wordt in Bruinisse gedineerd. Kosten 75,-. De politie te Goes heeft op 16 april om streeks 12.00 uur op de Hoogenbooms- weg een 28-jarige inwoner uit Frankfurt aangehouden die een auto bestuurde die op 13 april jl. in Roosendaal was ont vreemd. De man kon geen aannemelijke verkla ring geven voor het feit dat hij in een ge stolen auto reed en is als verdacht van autodiefstal aangehouden. Bij verder onderzoek bleek dat deze ver dachte op 8 april jl. uit de gevangenis te Munster (Did.) was ontsnapt. Volgens de Duitse politie is het niet voor het eerst dat de man is aangehouden voor autodiefstal. De verdachte, die is ingesloten in het po litiebureau te Goes, heeft nog geen be kentenis afgelegd. GEMEENTE MIDDELHARNIS Op 17 april werd door de eigenaar van een rode Mazda personenauto aangifte gedaan van beschadiging van zijn auto. In de voorgaande nacht heeft vermoede lijk een fietser deze auto beschadigd. GEMEENTE GOEDEREEDE Overtreding wet milieubeheer Op dinsdagmorgen is er een onderzoek ingesteld bij een bedrijf aan de Scheel- hoékweg te Stellendam. Er was hier na melijk buiten enkele stalen leggers met primer gespoten. Een en ander had de omgeving geheel beneveld. Een proces verbaal zal worden opgemaakt. Diefstal auto Op 14 april tussen 05.00 en 09.15 uur werd op de Oude Nieuwlandseweg te Ouddorp een Duitse personenauto, merk: Mercedes, type: 300, kenteken: HA- S132 gestolen. In de auto zaten o.a. di verse luxe elektrische accessoires, tele foon, gereedschapskoffer, zonnebril en diverse papieren. Diefstal uit woning Op vrijdag 12 april werd aangifte gedaan van diefstal uit gehuurde bungalow op Port Zélande. Weggenomen werden o.a. nederlands en buitenlands geld, euroche ques en paspoorten. Inbraak caravan Op 15 april werd aangifte van inbraak in een caravan gedaan, welke stond op de Vrijheidsweg te Ouddorp. Weggenomen werden o.a. een schotelantenne en sleu tels. Ongeval met letsel Op 15 april kwamen op de N215 (Plaat weg) twee personenauto's en een vracht auto met elkaar in botsing. De toedracht: een links voorgesorteerd staande perso nenauto werd van achteren aangereden door een andere personenauto, waardoor eerstgenoemde op het weggedeelte kwam waarop een tegemoetkomende vrachtauto zo dicht was genaderd dat een aanrijding volgde. Een bestuurder liep nekletsel op. Diefstal uit auto Op dinsdagmiddag 16 april werd een auto opengebroken die stond geparkeerd op een parkeerplaats te Ouddorp. Uit de auto werd audio-apparatuur gestolen. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Ongeval onder invloed In de nacht van zondag 14 op maandag 15 april werd op de Magdalenadijk te Oude Tonge de aandacht van de politie getrokken door een lem/- of slipspoor op het wegdek. Nader onderzoek leerde dat kort daarvoor een personenauto van de dijk afgereden was. De beide inzittenden werden er observatie overgebracht naar het ziekenhuis te Dirksland. Van de be stuurder werd een ademanalyse afgeno men. De uitslag daarvan was 720 ug/1 hetgeen betekende dat hij niet alleen een proces-verbaal kreeg voor een te hoog ademalcoholgehalte, maar tevens werd zijn rijbewijs ingevorderd. GEMEENTE DIRKSLAND Aanhanger losgeraakt Op woensdagavond 17 april verloor een personenauto een aanhangwagen. De aanhangwagen reed alleen verder en bot ste vervolgens tegen een hekwerk en een ruit. RENAULT-dealer Autobedrijf A. J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Fax:(0187)612280 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Ladies de markt op VOOR BEELD EN GELUID rarO - VWEO - rnXMO - nEPORTAOE - FOTOORAflE j^^S ^^^QQ3 OÜOOOIV*-W»ttalrmat35-TÊlttóaifita7}6atS12/Fu6S3734 AENeSSC - MnMop - Ho0uoom T 72 - TaMxm (D11TJ 462400 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 611662 Verkoop na 17.00 uur. C. Breen, (0187) 682496

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1996 | | pagina 1